31/10/2008 11:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση προωθεί τα ....διαζύγια

Φόρο ακινήτων και στην πρώτη κατοικία εκατοντάδων χιλιάδων νοικοκυριών βάζει η κυβέρνηση. Πρόκειται για μεγάλη κοροϊδία των φορολογουμένων οι οποίοι, αν και είχαν λάβει- ακόμη και γραπτές- διαβεβαιώσεις από τον υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών Γ. Αλογοσκούφη και τον αρμόδιο υφυπουργό Αντ. Μπέζα ότι η κύρια κατοικία τους δεν θα φορολογηθεί με Ενιαίο Τέλος Ακινήτων (ΕΤΑΚ), έχουν αρχίσει να λαμβάνουν εκκαθαριστικά του νέου φόρου με χρέωση για τη μία και μοναδική κατοικία τους! Και αυτό, την ώρα που οι μεγαλοϊδιοκτήτες γλίτωσαν χιλιάδες ευρώ από την κατάργηση του Φόρου Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας που τους δώρισε η κυβέρνηση. Η φορολόγηση της κύριας κατοικίας με ΕΤΑΚ προκύπτει στις περιπτώσεις που αυτή είναι συνιδιοκτησία μεταξύ των συζύγων. Σύμφωνα με εκτιμήσεις παραγόντων του υπουργείου Οικονομικών πρόκειται για περίπου 900.000 νοικοκυριά. Με το φορο-τρίκ απαλλάσσεται από το ΕΤΑΚ μόνο το μερίδιο του ενός συζύγου, το υπόλοιπο φορολογείται κανονικά με 0,1% επί της αντικειμενικής. (από τα ΝΕΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Evros avatar
    Evros 31/10/2008 11:24:55

    Ευκαιρία να χωρίσουμε. Αγάπη μου εν το κάνω για σένα για τον Αλογομούρη το κάνω!

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 31/10/2008 12:00:36

    Χααχχααχαχχαχα

    Πραγματικά είναι κορυφαίος λόγος διαζυγίου αυτός. Για κοίτα που τελικά ο Αλογοσκούφης δουλεύει για εμάς...ΕΥΓΕ!!!

  3. Factorx avatar
    Factorx 31/10/2008 12:05:45

    Άλλαξα τον τίτλο σύμφωνα με τα σχόλια. Βγήκε καταπληκτικός

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/10/2008 12:19:30

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=952910&lngDtrID=251

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 31/10/2008 12:26:14

    BIG BORDEL Ltd

    »Για το λόγο αυτό», ... , οι φορολογούμενοι με υπεύθυνη δήλωση στις αρμόδιες ΔΟΥ δεν θα καταβάλουν τον φόρο που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας που δεν εξαιρέθηκε από το ΕΤΑΚ».

  6. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 31/10/2008 12:45:37

    Μαζί με την υπεύθυνη δήλωση να κατατεθεί και υπεύθυνη αίτηση να ξεκουμπιστούν οι καραγκιόζηδες από την εξουσία.

  7. leo avatar
    leo 31/10/2008 13:21:13

    Κύριε Αλογοσκούφη

    Μήπως θα με συμβουλεύατε , εκτός από το να χωρίσω τον σύζυγο (όχι λόγω συνιδιοκτησιών, αλλά λόγω των προσωπικών του χρεών σε ανατοκιζόμενες κάρτες), να δώσω και τα παιδιά μου για υιοθεσία (ότι έχω τους τα γράφω όταν μπορώ), λόγω πολλάπλών χαρατσιών που μου επιβάλετε (κτηματολόγιο, ΕΤΑΚ, Κύριος γνωρίζει
    ΤΙ ΜΕΤΑ...)

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!

  8. Έχω άδικο; avatar
    Έχω άδικο; 31/10/2008 13:30:22

    Η σταση του υπουργειου ηταν ξεκαθαρη απο την αρχη. Στις αρχές του περασμένου καλοκαιριού είχε εκδώσει ανακοίνωση στην οποία αναφερόταν ότι «ο νόμος 3634/2008 είναι σαφής ως προς την απαλλαγή της κύριας κατοικίας από το ΕΤΑΚ. Ειδικά για το 2008 προβλέπεται η αφαίρεση ποσού μέχρι 300.000 ευρώ από τη μεγαλύτερης αξίας κατοικία. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας το αφορολόγητο ποσό θα εξαντλείται σε όλους τους συνιδιοκτήτες».
    Κατά συνέπεια δεν υπηρχε προθεση προσθετης φορολογησης. Κάποιοι έλαβαν, κακως, ειδοποιητηριο είτε «λόγω της μορφής και του περιεχομένου του εντύπου Ε9 δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις εφικτή για τεχνικούς λόγους η διάκριση των συνιδιοκτησιών στη μεγαλύτερης αξίας κατοικία» είτε λαθών στα Ε9. Πραγματα που είναι αναμεμόμενο να συμβαινουν οταν εφαρμοζονται ρυθμισεις για εκατομμυρια φορολογουμενων με ενα κρατος που τωρα φτιαχνει κτηματολογιο.
    Παρακολουθώ το μπλογκ ανελλιπως τους τελευταιους 5 μηνες και με θλιβει το γεγονός οτι διολισθαίνει σε όλο και πιο αδικη και μονομερη κριτικη στην κυβερνηση, πραγμα το οποιο απλα θα διωξει ανθρωπους που θελουν να βλεπουν αντικειμενικα τα πραγματα

  9. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 31/10/2008 13:40:05

    Το ότι "δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις εφικτή για τεχνικούς λόγους η διάκριση των συνιδιοκτησιών στη μεγαλύτερης αξίας κατοικία" ποιανού ευθύνη είναι άραγε; Στην ανακοίνωση που αναφέρεσαι προβλεπόταν έκδοση εγκυκλίου που δεν εκδόθηκε ποτέ. Δηλαδή, έχεις άδικο.

  10. Έχω άδικο; avatar
    Έχω άδικο; 31/10/2008 14:03:10

    Θα ήταν ενδιαδερον να μαθουμε σε ποσους απο τους συζυγους με κοινη κτιση πρωτης κατοικιας σταλθηκε ειδοποιητηριο. Υπάρχει αμφιβολια ότι μεσα στα εκατομμυρια των Ε9 υπάρχουν και λαθη. Και ακομα και ειναι θεμα τεχνικό, ουσιαστικα δηλαδη του προγραμματος διασταυρωσης στοιχειων ακινητων και ιδιοκτητων, δε νομιζω οτι φταιει ο Αλογοσκουφης αλλα μαλλον οι προγραμματιστες του υπουργειου.
    Σε καθε περιπτωση θεωρω οτι αποδιδουμε κακως προθεση στο υπουργειο ενω ειχε γινει ξεκαθαρο οτι δεν θα υπαρξει φορολογηση, οπως αλλωστε γινεται και με τη νεα δηλωση του

  11. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 31/10/2008 14:08:20

    ο αρμόδιος υφυπουργός Οικονομικών, Αντώνης Μπέζας, στις 19 του περασμένου Ιουνίου με ανακοίνωσή του διαβεβαίωνε ότι «σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, το αφορολόγητο ποσό θα εξαντλείται σε όλους τους συνιδιοκτήτες. Εγκύκλιος του υπουργείου θα καθορίζει τον μηχανισμό κατανομής του αφορολόγητου ποσού μεταξύ των συνιδιοκτητών». Παρά τις διαβεβαιώσεις η εγκύκλιος αυτή δεν βγήκε ποτέ.

  12. Evros avatar
    Evros 31/10/2008 18:31:47

    Να γιατί ο κόσμος χτίζει παράνομα. Δεν το δηλώνεις πουθενά, δεν φορολογήσε, δεν έχεις τεκμήριο, δεν το γράφεις στα παιδιά, δεν πληρώνεις λογιστή, δεν έχεις συνιδιοκτήτη...και όλα καλά. Πάνω απο 1,500.000 σπίτια είναι εντελώς παράνομα και δεν πληρώνουν ΤΙΠΟΤΑ.

  13. Απορών avatar
    Απορών 31/10/2008 21:14:13

    6.31

    ...και πως παίρνεις φως, νερό, τηλέφωνο;

  14. Le canard avatar
    Le canard 31/10/2008 21:51:12

    "Η κυβέρνηση προωθεί τα ….διαζύγια".

    Γουστάρω, δαγκωτό στη ΝουΔουλα.