#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2011 13:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση προκαλεί και η Ν.Δ. ...παρακολουθεί!!!




Χθές ο Πρωθυπουργός εμφανίστηκε στη Βουλή των Εφήβων και παρακολούθησε τη συνεδρίαση κρατώντας σημειώσεις σ’ ένα IPad! Χωρίς να ντραπεί που έκανε επίδειξη νέων τεχνολογιών στα παιδιά, όταν τα σχολεία δεν έχουν βιβλία

Να έρθουμε τώρα στην Υπουργό Παιδεία: Η κ. Διαμαντοπούλου αποτελεί τον ορισμό της πολιτικού - δημιούργημα κομματικού σωλήνα.

Από τα 25 της ...σιτίζεται από το ...Πρυτανείο.

Στέλνει τα παιδί της σε ιδιωτικό σχολείο και ανέλαβε να ...αναμορφώσει την δύσμοιρη ελληνική παιδεία;

Πέρσι, σε μια έξαρση λαϊκισμού, κατάργησε τη βάση του 10 για την εισαγωγή στα Πανεπιστήμια.

Τα είδατε φέτος τα αποτελέσματα!

Ένα από τα σίγουρα πράγματα σ΄ αυτή τη χώρα, είναι η έναρξη του σχολικού έτους. Είναι δυνατόν να αφήσει τα σχολεία χωρίς βιβλία;

Αν η εκλεκτή της Μπίλντερμπέργκ δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια προγραμματισμένη ανάγκη, τότε τι να ελπίζουμε αν προκύψει κάτι έκτακτο;

Η κ. Διαμαντοπούλου, αν είχε στοιχειώδη ευθιξία έπρεπε να είχε υποβάλλει την παραίτησή της. Ως αναποτελεσματική και παταγωδώς αποτυχούσα.

Αλλά που τέτοια ευαισθησία; Η συγκεκριμένη υπουργός, εκλεκτή των κρατικοδίαιτων νταβατζήδων έχει μπερδέψει την πολιτική με τις δημόσιες σχέσεις. Ο μόνος τομέας στον οποίο διακρίνεται!

Εκεί βέβαια δρέπει δάφνες και ο αντίστοιχος τομεάρχης της Ν.Δ. κ. Άρης Σπηλιωτόπουλος. Που κάνει αντιπολίτευση από τη ...Μύκονο!

[caption id="attachment_120622" align="alignnone" width="600" caption="Ο κ. Σπηλιωτόπουλος μετά του κ. Αντώναρου που δήλωσε σήμερα ότι "κανένας δεν έχει την απόλυτη συνταγή, ακόμα και η ΝΔ"."][/caption]

 

Αν αυτά τα  πράγματα συνέβαιναν με κυβέρνηση Ν.Δ. οι  πασόκοι θα είχαν πιάσει τις ραχούλες και τους κάμπους και θα κατασκήνωναν στα τηλεοπτικά παράθυρα.

Και θα απαιτούσαν την άμεση παραίτηση του αρμοδίου υπουργού.

Στη Ν.Δ. κάνουν αντιπολίτευση με ...γραπτές ανακοινώσεις!

Έτσι δεν ανατρέπονται καθεστωτικές κυβερνήσεις!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δάφνις Φλιντ avatar
    Δάφνις Φλιντ 06/09/2011 13:17:59

    Συμφωνώ απολύτως.. Δεν υπάρχει τίποτα που να αποδυναμώνει τη ΝΔ περισσότερο από την ύπαρξη αμιγώς πασοκογενών στελεχών. Μεταπολιτευτικά υβρίδια εμετικής αισθητικής υπονομεύουν με την παρουσία και το δημόσιο λόγο τους τον αγώνα για το δικαίωμα στην ελπίδα και την αξιοπρέπεια.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/09/2011 13:20:57

    Αδέξιε, είσαι ...άδικος με τον Πρωθυπουργό!
    Είναι κακό που δείχνε το IPad;
    Nα έχουν κάτι να ελπίζουν τα παιδιά για το μέλλον!
    Και την κα Διαμαντοπούλου την ...αδικείς!
    Αρκετά με την Παιδεία!
    Εδώ χθές έθεσε το ...δίλημμα των εκλογών.
    Τώρα η θα ασχόληθεί και με τα μεγάλα θέματα της ...οικονομίας!

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/09/2011 13:24:18

    Στα τηλεοπτικά παράθυρα και στους ραδιοφωνικούς σταθμούς κατασκηνώνουν οι συνδικαλιστές της ΠΑΣΚ..το ίδιο συνέβαινε κι επί ΝΔ..να χαιρόμαστε τους συνδικα-λησταράδες της ΔΟΕ και της ΟΛΜΕ..Συγχαρητήρια σε όσους τους ξαναψήφισαν!
    ΥΓ: Έχουν αφήσει τους Έλληνες χωρίς αξιοπρέπεια, τα βιβλία θα τους πειράξουν;
    Αλλά πλέον δεν ξέρω κι ο ελληνικός λαός αν είναι σε θέση να αντιληφθεί τι κάνει αυτή η κυβέρνηση...αλλιώς θα είχαμε ήδη ξεσηκωθεί.

  4. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 06/09/2011 13:25:37

    Άνθρωποι που δεν δούλεψαν ποτέ στη ζωή τους!
    Ούτε ... ένα ένσημο δεν έχουν και περιμένουμε να σώσουν την Ελλάδα!
    Τέτοιοι μας αξίζουν, να μην διαμαρτυρόμαστε λοιπόν.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Στάθης Σαραφόπουλος 06/09/2011 19:50:26

      Άριστα το σχόλιο!!! Ποιός ακούει όμως,,, Θυμάμαι το 1982 που ο Χάρρυ Κλιν έλεγε ότι "σε μερικά χρόνια Ανδρέας δεν θα υπάρχει, όμως οι Έλληνες θα είναι φτωχοί, θα ψηφίζουν σαν πρόβατα..." έτσι λοιπόν σαν πρόβατα όλους αυτούς τους άχρηστους καιροσκόπους!!!

  5. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 06/09/2011 13:26:55

    Η ΝΔ έπρεπε να έχει ζητήσει μετ΄επιτάσεως εκλογές.Προτιμά όμως τη λογική του ώριμου φρούτου.Να προσέξει μήπως το φρούτο σαπίσει.Δυστυχώς,η κυβέρνηση αυτή θα πέσει μόνο με ένα απρόβλεπτο γεγονός.Δε θέλει η ΝΔ να την πιέσει πολύ.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Εκηβόλος 06/09/2011 14:56:22

      Και όταν το φρούτο σαπίσει το τρώνε τα σκουλήκια και μένει το άδειο του κουφάρι.Ετσι δυστυχώς φίλε μου θέλουν να καταντήσουν την πατρίδα μας,ένα άδειο κουφάρι,και μιά κοινωνία σε αποσύνθεση.....

      • Εκηβόλος avatar
        Εκηβόλος @ Dee Jay Stelios 06/09/2011 15:19:24

        +++++1.000.000.Επιτέλους και κάποιος που σκέπτεται μακριά από τις αγκυλώσεις των κομματικών στρατοπέδων.Δυστυχώς,η Ελλάδα την πληρώνει και εμείς οι Έλληνες.Πριν πεθάνει,είπε κάτι σωστό και ο Κύρκος:Το έθνος να σηκωθεί.Ποιος όμως θα το σηκώσει;

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 06/09/2011 13:26:59

    ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΟΥ "Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εθνικής Παιδείας";;;;
    ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΜΑΝΙΑ 06/09/2011 13:42:25

      Τί θες και συ τώρα, αφού κάνει μπάνια το παιδί (γεροντόπαιδο). Στη Real της Κυριακής υπήρχε και φωτο ρεπορτάζ, με νεαρά δίπλα του κι αυτός με μαγιό (κάνε κοιλιακούς ρε μαγκα) και .... περουβιανό καπέλο!

      Με τα DVD θες να ασχολείται;

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΜΑΝΙΑ 06/09/2011 19:54:08

      Η ΝΔ δεν μεταμορφώθηκε επειδή άλλαξε αρχηγό, όλα τα παιδιά της ρηγίλης πήγαν συγγρού. Αν νομίζετε ότι με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και όλες τις παραφυάδες τους μπορούμε να δούμε άσπρη μέρα, γελιέστε...

  7. φωνη avatar
    φωνη 06/09/2011 13:27:07

    Ο κ. Σπηλιωτόπουλος μετά του κ. Αντώναρου που δήλωσε σήμερα ότι "κανένας δεν έχει την απόλυτη συνταγή, ακόμα και η ΝΔ".

    Που το δήλωσε αυτό; Τι ακριβώς τον ρώτησαν και τι ακριβώς απάντησε;

    • factorx avatar
      factorx @ φωνη 06/09/2011 13:39:30

      Στο ΣΚΑΙ:

      - Κανένας δεν έχει την απόλυτη συνταγή, ακόμα και η ΝΔ. Έχουμε όμως ιδέες και συγκεκριμένες προτάσεις. Το σ/κ ο Α. Σαμαράς έδωσε μια εκτενή συνέντευξη.

      - Δεν θεωρώ πιθανό το ενδεχόμενο εκλογών γιατί βλέπω μια κυβέρνηση και έναν πρωθυπουργό γαντζωμένοι στην εξουσία και δεν έχουν πρόθεση να μας πάνε σε εκλογές από μόνοι τους.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ factorx 06/09/2011 14:05:30

        από μόνος του κανένας δεν παραδίδει την εξουσία οικειοθελώς

        είτε ανατρέπεται από το λαό αιματηρά είτε υπάρχει μια ικανή αντιπολίτευση και τον εκδιώκει κακήν κακώς τον τύραννο από την καρέκλα

        Διαφορετικά...
        15%...

        18% θα είναι θαύμα...

        • Dee Jay Stelios avatar
          Dee Jay Stelios @ αλλενάκι 06/09/2011 14:58:11

          Τα είπες όλα....

      • φωνη avatar
        φωνη @ factorx 06/09/2011 14:10:40

        Από αυτά που μεταφέρεις καταλαβαίνω ότι αντί να πει ότι το ΠΑΣΟΚ έχει λάθος πρόγραμμα και η ΝΔ έχει σωστή συνταγή λέει κανένας δεν έχει την απόλυτη συνταγή. Δηλαδή, και δεν χτυπάει το ΠΑΣΟΚ (δεν κάνει αντιπολίτευση) και μειώνει τη ΝΔ. Περίπου δηλαδή όλοι στα ίδια είμαστε δεν υπάρχει κανείς με κάτι απόλυτο. Σε λίγο θα μας πει τι ΠΑΣΟΚ τι ΝΔ το ίδιο είναι.

        Μετά λέει δε θεωρώ πιθανό το ενδεχόμενο εκλογών. Ενώ ο Πρόεδρος της ΝΔ ζητάει εκλογές και έχει πει πως βλέπει εκλογές γιατί δεν μπορούν να κυβερνήσουν. (τον αδειάζει εμμέσως).

        Αν έκανε αντιπολίτευση θα υπερασπιζόταν τις θέσεις της ΝΔ για την οικονομία και θα μιλούσε για την ανάγκη να πάμε σε εκλογές. Όχι αυτές τις αηδίες.

        Και ο Αρούλης δεν κάνει αντιπολίτευση.

        Αν συνεχίσουν έτσι θα ψάχνουν τους ψηφοφόρους με τα κυάλια.
        Και αρχίζω να απορώ ποιο το νόημα να βάλεις σε ψηφοδέλτιο κάποιον που δεν πρόκειται να τον ψηφίσει κανείς.

  8. Stefanos avatar
    Stefanos 06/09/2011 13:36:32

    Λίγο άσχετα με το θέμα, να σας ενημερώσω ότι πριν από λίγα λεπτά από την είσοδο της Θεσσαλονίκης από Χαλκιδική, μεταφέρθηκαν προς την πόλη με απίστευτη αστυνομική παρουσία, σιδερένιοι φράχτες. Οι "δημοκρατία τους" είναι φανερό πως κινδυνεύει. Φοβούνται ακόμη και τον ίσκιο τους, οι εντολοδόχοι της τρόϊκας, οι δοσίλογοι της χώρας που την κατήντησαν Προτεκτοράτο. Και μερικοί εκεί στη ΝΔ να μην πολυχαίρονται γιατί αν κληθούν να κυβερνήσουν και κάνουν τα ίδια, δεν θα μείνουν ούτε μήνα στην εξουσία. Όσο για το θέμα, τα ματάκια του Άρη πρέπει να ξεκουραστούν από τον πολύ...ήλιο και δεν έχει χρόνο να ασχολείται, όπως και αρκετοί άλλοι με τη χειρότερη υπουργό Α-παιδείας που γνώρισε η χώρα.

  9. filippos avatar
    filippos 06/09/2011 13:41:09

    mipos einai protimotero na fugoune oloi? kapoioi tha vrethoune dn xanetai.ejalou stin dimokratia adiejoda dbn uparxoune..a...jexasa stou giorgou isxuei allo.......giati dn to rotaei kaneis apo ta kanalia poios o logos pou ginetai olo auto me tin astunomia ......stin deth afou opos leei exei tin ploiopsifia tou ellinikou laou pou thelei tin allagi tis metaruthmiseis ktlp ktlp.......? ola ta kathestota peftoune opos kai auto......

  10. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/09/2011 13:43:30

    Kυβέρνηση ανΑσυγκρότησης ΧΩΡΙΣ ΒΑΡΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΛΘΟΝ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΘΑ ΧΑΡΟΥΝ ΑΝ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

  11. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 06/09/2011 13:48:32

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ: Κανένας δεν έχει την απόλυτη συνταγή, δήλωσε ο Αντώναρος. Μα κανείς δεν ζήτησε από τους άρχοντες μας απόλυτες συνταγές. Αυτό που ζητά ο λαός μας είναι κάποιος να εκφράσει τα συμφέροντα του. Διαβάζω ότι η Διαμαντοπούλου δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή και είναι και μέλος της λέσχης Μπίλντεμπεργκ. Είναι δυνατόν η Διαμαντοπούλου να νοιαστεί για το λαό μας; Όχι βέβαια αφού αυτή θα νοιάζεται για τα συμφέροντα του Πρυτανείου που την σιτίζει όπως λέει και η ανάρτηση. Είναι δυνατόν να νοιστεί για το λαό μας ο ψευτοσοσιαλιστής πρωθυπουργός μας; Όχι βέβαια αφού αντί να θυσιαστεί αυτός για τον λαό μας ζητά να θυσιαστεί ο λαός μας γι αυτόν!!!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Χρήστος Δημάρης 06/09/2011 15:01:06

      Μπράβο κε Δημάρη έτσι ακριβώς είναι,εκφράζετε τις ανησυχίες όλων μας

  12. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 06/09/2011 14:17:24

    Δεν είμαι υποστηρικτής του Άρη αλλά εαν μπορούσα θα πήγαινα και εγώ στην Μύκονο για διακοπες, είναι καταπληκτικό νησί.

  13. tsofa avatar
    tsofa 06/09/2011 14:26:44

    νομιζω η συναινεση ήταν για το πανεπιστημιακό άσυλο,και καλώς δόθηκε,δεν πηρε λευκή συναίνεση!!!!!!!

    • timoros avatar
      timoros @ tsofa 06/09/2011 14:28:08

      Μου φαίνεται δε γνωρίζεις τί σημαίνει "υπερψηφίζω νομοσχέδιο επί της αρχής".

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 06/09/2011 14:42:05

    Έχουμε μπλέξει με αλήτες αδέρφια!
    Μην περιμένετε από τον Άρη να κάνει κάτι για να μάθουν γράμματα τα ελληνόπουλα.Φέρτε στο μυαλό σας τους υπουργούς παιδείας του κρατιδίου τα τελευταία χρόνια και θα καταλάβετε.Και να ήταν μόνο της παιδείας οι υπουργοί....
    Παρακολουθούμε την κηδεία μας Συνέλληνες ,πάρτε το χαμπάρι!!
    Αίμα,να τρέξει αίμα!!!

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ ΓΙΑΝΝΗΣ 06/09/2011 19:38:19

      οταν το αιμα ειναι των ΑΛΛΩΝ ειναι παντα διεγερτικο!!!

  15. letta avatar
    letta 06/09/2011 14:58:01

    Γεννήθηκε για την καταστροφή που λέει και το τραγούδι. Απορώ εκεί στην Ν.Δ. δεν έχουν λίγο αίμα μέσα τους να βράζει; Πώς τα ανέχονται όλα αυτά; Θέλουν να κυβερνήσουν; ΑΝΤΩΝΗ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ. ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ; H ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑΣ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ. Άσε τις συμβουλές των χαμηλων τονων συμβούλων σου και πάρε την κατάσταση στα χέρια σου. Γιαυτό δεν ανεβαίνει η ΝΔ πάνω από 23%. Ίσως αυτό θέλουν μερικοί εκέι μέσα. Πρόσεξε καταστάσεις και πράγματα εκέι μέσα . Μην πέφτεις στην παγίδα τους!

  16. Lampros avatar
    Lampros 06/09/2011 14:59:56

    Απλά ενας ελλεινός τύπος, χωρίς αισθηση του τι κάνει. Αυτό ειναι μια λεπτομέρεια μεν, που όπως θυμίζει πόσο μακριά ειναι απο την πραγματικότητα. Δεν πρεπει να ξαφνιάζόμαστε. Ουτε Έλληνας ειναι, ουτε πονάει τίποτε απο αυτή την χώρα και τον λαό της. Απλα αλλη μια μέρα στην δουλεια ειναι για αυτόν, και χαζεύει λίγο στο internet. Ισως ψαχνει τα email του για τις νεότερες οδηγίες απο τα αφεντικά του.
    Μου θυμίζει λιγο την Μαρία Αντουανέτα το πόσο αποκομμένος ειναι απο την πραγματικότητα. Ξερει κανείς την συνέχεια της ιστορίας????

  17. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 06/09/2011 15:02:55

    Μα πως,αφού ετοιμάζεται για γαμπρός έμαθα,λευκό γάμο θα κάνει?

  18. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 06/09/2011 15:07:18

    εαν δεν δινοταν συναινεση για την παιδεια τωρα θαχαμε εκλογες. αλλα με τροπο απαξιωτικο και για τα δυο κομματα. αυτο βοβηθηκε ο σαμαρας και ο παπανδρεου και ψηφισαν το νομοσχεδιο επι της αρχης. εαν ερχοταν για ψηφοφορια στη βουλη χωρις την συναινεση 4 βουλευτες της ν.δ ,μητσοτακησες χατζηδακηδες μπορει και ο αρης,θα ψηφιζαν υπερ. πραγμα που θα σημαινε και την αυτοματη διαγραφη τους απο τη ν.δ. 7 βουλευτες απο το πασοκ θα καταψηφιζαν το νομοσχεδιο οπως ειχαν δηλωσει. αρα η κυβερνηση θα επεφτε. οποτε ουτε ο σαμαρας ουτε ο παπανδρεου ηθελαν να πανε σε εκλογες κατα αυτο τον τροπο , με τα δυο κομματα τραυματισμενα. αρα ταχα για τη συμφωνια για το ασυλο και ενα δυο πραγματα ακομη δωθηκε συναινεση.
    αυτα πανω κατω εγραψε και το ΠΑΡΟΝ της προηγουμενης κυριακης.
    οσο για τον αρουλη και τους αλλους θα τους στειλει για μονιμες διακοπες ο κοσμος της νεα δημοκρατιας.

  19. sitting duck avatar
    sitting duck 06/09/2011 17:10:19

    H πλάκα είναι ότι μέσα στην αίθουσα της βουλής δεν λειτουργεί σύνδεση internet. Aρα μούφα και η δήθεν ενασχόληση του εθνικού στοχαστή με το i-pad. Εκτός κι αν κρατούσε σημειώσεις από τις παρεμβάσεις των εφήβων...

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/09/2011 18:06:57

    Μήπως έπαιζε πασιέντζα;

  21. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 06/09/2011 18:23:39

    Για τους διεφθαρμένους πασόκους τα έχουμε πει. Ναι μεν εκτελούν εντολές , αλλά το γουστάρουν κιόλας! Γι'αυτό δεν τους αξίζει τίποτ' 'αλλο από τα τσακίδια όπου και ανήκουν! Οσο για τον Αρη, δεν είναι τίποτα άλλο από κομπλεξικός, ελλειμματικός, γεμάτος απωθημένα και σκοτεινές πλευρές . Ο τρόπος με τον οποίο απέδωσε τις δηλώσεις του Α.Σ.,ήταν εσκεμμένα λανθασμένος.Η εξήγηση για την εν γένει συμπεριφορά του ,βρίσκεται στο παρελθόν του........Μεγαλώνοντας, ανακάλυψε την 'κρυφή γοητεία της μπουρζουαζίας' ...!Μην περιμένετε ν'αλλάξει. Αγνοείστε τον και όταν έρθει η ώρα της κάλπης , όσοι ψηφίζετε στην Αθήνα , μαυρίστε τον!!!

  22. ΨΧ avatar
    ΨΧ 07/09/2011 07:29:25

    Μέσα σε δέκα χρόνια, η Ελλάδα πέρασε από το σημειωματάριο του «εκσυγχρονισμού» στο iPad της χρεοκοπίας ... και ξανά προς την δόξα τραβά!

  23. Αννίτα avatar
    Αννίτα 07/09/2011 08:51:20

    Η καλλίτερη πολιτική, είναι να παρακαλουθείς, μαθαίνεις πολλά και βάζει έτσι το μυαλό να δουλεύει σε πολλές παραμέτρους, δεν ακολουθείς στερεότυπες πολιτικές.