#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2010 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση παραπλανά τον κόσμο



Η οργισμένη και μόνο αντίδραση του κυβερνητικού εκπροσώπου στις πληροφορίες περί νέων μέτρων, επιβεβαιώνουν το ρεπορτάζ του antinews περί νέου Μνημονίου πίσω από την πλάτη του ελληνικού λαού (http://www.antinews.gr/?p=58263)

Ο κ. Πεταλωτής επιχείρησε σήμερα να διαψεύσει αυτά τα σενάρια λέγοντας ότι πρόκειται για εκφοβισμό των πολιτών από κάποιους που επενδύουν στη «νεομετρολογία και τη νεομνημολογία» παραπλανούν και ζημιώνουν τις προσπάθειες για την ανάταξη της οικονομίας. Στην ανακοίνωσή του αναφερει χαρακτηριστικά ότι: «Ας αναλογιστούν όμως ότι ο εκφοβισμός των πολιτών με ανύπαρκτα σενάρια, έχει αρνητικές επιπτώσεις στην μεγάλη, την εθνική προσπάθεια που καταβάλει ο ελληνικός λαός και η κυβέρνηση για την ανάταξη της οικονομίας και τις μεγάλες αλλαγές στη χώρα». Και καταλήγει λέγοντας: «Έστω και τώρα λοιπόν, ας εγκαταλείψουν αυτήν την απαράδεκτη προσπάθειά τους και ας αναζητήσουν άλλα 'πεδία δόξης', λιγότερο επικίνδυνα».
Αν κάποιοι περίμεναν έστω και μια απάντηση στα σοβαρά ερωτήματα που τίθενται μετά τη δημοσίευση του επικαιροποιημένου κειμένου, θα περιμένουν για πολύ καιρό. Η ουσία είναι μία: Ότι το κείμενο περιγράφει ξεκάθαρα τα επόμενα μέτρα της κυβέρνησης. Καλά θα κάνει λοιπόν ο κ. Πεταλωτής να μην αποκρύπτει την αλήθεια και να απαντήσει.

Θα αυξηθούν δεκάδες προϊόντα λόγω του ΦΠΑ;

Θα αυξηθεί το ηλεκτρικό ρεύμα;

Θα πληρώνουμε για τις επισκέψεις μας στα νοσοκομεία;

Αυτά περιμένει ανα μάθει ο κόσμος ο οποίος δε φοβάται από την νεομετρολογία αλλά από την απόκρυψη των πραγματικών προβλέψεων του Μνημονίου. Οποιον κι αν ρωτήσουν οι γκαλοπατζήδες του Μαξίμου θα τους απαντήσουν ότι φοβούνται για το τι τους περιμένει. Η ανασφάλεια είναι το βασικό πρόβλημα του λαού, ανασφάλεια που δημιουργούν τα συνεχή ψέματα, ή για να ακριβολογούμε η συνειδητή απόκρυψη της αλήθειας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 21/08/2010 22:17:57

    Καποιος πρεπει να του μιλησει για τη Ρεξονα.

  2. wip avatar
    wip 21/08/2010 22:29:18

    σήμερα το μεσημέρι επέστρεφα απο ηπειρο προπς αθήνα ,δρόμος τρικοσμικός ,στην αμφιλοχία υπήρχε ουρα 1 χιλόμετρα στην κατεύθυνση προς αθήνα και 2-3 χιλόμετρα στην κατεύθυνση προς ηπειρο.πλήρωσα διόδια και γέφυρα ρίου 18 ευρώ για δρόμο καρμανιόλα όπου τρελλαμένοι οδηγοί απο το μπλοκάρισμα του δρόμου απο δεκάδες νταλίκες που αδυνατούν να προσπεράσουν ,λόγω μιάς λορίδας.
    δηλαδή χρεοκοπήσαμε και ένα δρόμο δεν ήταν ικανοί να κάνουν και την ίδια ώρα η ηπειρος είναι η φτωχότερη περιοχή της ΕΕ.πως να μην είναι όταν μια διαδρομή 350 χιλιόμετρα απο την αθήνα μπορεί να χρειαστείς 4-6 ώρες για να την κάνεις,τί επένδυση να κάνει κάποιος όταν μόνο πληρώνει και δεν μπορεί να στείλει προιόντα έγκαιρα στις αγορές λόγω ανυπαρξίοας δρόμου.
    που πήγαν τα χρήματα ρε νούμερα
    απορώ πως οι πολιτικοί της ηπείρου 'εχουν μούτρα να πηγαίνουν εκεί
    κύριε ΓΑΠ έχετε πάει με αυτοκίνητο στην ηπειρο ?

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ wip 21/08/2010 22:35:41

      Στην Ήπειρο πηγαίνει και ο πρόεδρος της δημοκρατίας...μας!

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/08/2010 22:33:30

    Το ψέμα, στην πιό ακραία εφαρμογή του, ήταν πάντα και παραμένει, ένα από τα δομικά στοιχεία της πολιτική του ΠΑΣΟΚ. Είναι απίστευτο με πόση ευκολία ο...Σρέκ και η υπόλοιπη πράσινη κυβέρνηση του μνημονίου και της εθνικής μειοδοσίας ψεύδονται.

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ εναςάσχετος 21/08/2010 22:48:13

      Γιατι βρε παιδι μου, θα τον ψηφιζες ποτε αν σουλεγε την αληθεια? Ποτε ειδες απατεωνα να ειναι ειλικρινης?

  4. bbctrotel avatar
    bbctrotel 21/08/2010 22:45:17

    Το ίδιο το μνημόνιο είναι συνταγματική εκτροπή αφού ενεργοποιήθηκε με απλή ενημέρωση της Βουλής και όχι με ψηφοφορία. Ακόμη όμως και σε αυτη την περίπτωση είναι αντισυνταγματικό αφού ως διεθνή σύμβαση έπρεπε να ψηφιστεί με 180 ψήφους.
    Η επικαιροποίηση τώρα τι σκατά είναι; ότι θέλουν κάνουν,ή μάλλον ότι τους λένε τα αφεντικά τους, γιατί απλά μας πήραν για μαλάκες επειδή πιστεψαμε το πραμύθι ότι κινδυνευει η χώρα και δεν τους πήραμε με τις πέτρες ακόμη. Εκτός αν αυτό επιδιώκουν τώρα που έκλεισε το "Deal" και θέλουν να την κάνουν όπως ο χοντρός.

  5. Orestios avatar
    Orestios 22/08/2010 03:41:28

    H κυβέρνηση του τουρίστα GAP καλά θα κάνει να συγκεντρώσει τα ίχνη αξιοπρέπειας που πιθανός έχει και να πάψει να προσβάλλει την αισθητική μας παρουσιάζοντας μοσχαροκεφαλές ομιλούσες.

  6. Greco avatar
    Greco 22/08/2010 03:52:00

    παλια μου τεχνη κοσκινο...

  7. ENIAIO ψηφοδέλτιο avatar
    ENIAIO ψηφοδέλτιο 22/08/2010 07:32:19

    http://www.youtube.com/watch?v=EGYDNM0M4XE
    Η ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ των εγωμανών

  8. Κικη avatar
    Κικη 22/08/2010 07:45:01

    Ειναι συνταγματικη εκτροπη,οντως,και επισης στις &-6-2010,ψηφιστικε στην βουλη μια πιο μεγαλη συνταγματικη εκτροπη,φωναζαμε αλλα ποιος μας ακουει,οτι ο Παπακωνσταντινου,εν λευκω θα χειριζεται τις αλλαγες και τις προσθηκες στο επικυρωμενο Μνημονιο,χωρις την εγκριση της Βουλης,και οτι θα ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ>.
    Οταν ειχαμε χουντα φοραγαν στολες,τωρα κουστουμακια.
    Αν δεν αντιδρασουμε θα υποταχθουμε τελειως,και θα διαλυσουμε.
    Η ΝΔ να βγει και να πει οτι ειναι κατα του Μνημονιου,ξεκαθαρα εναντιον,οχι οτι θα το χειριστουν καλυτερα.ΟΧΙ στο Μνημονιο,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ,και των βοηθων τους.

  9. τικ avatar
    τικ 22/08/2010 09:45:41

    Και ο Βενιζέλος στο κότερο, που τρώει υπουργούς...

    ΣΕΜΝΑ Κ ΤΑΠΕΙΝΑ

    ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ
    πόσο μλάκες είμαστε σύντροφοι...................

  10. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 22/08/2010 11:56:35

    Δηλάδη δεν θα ξαναμειώσουνε τους μισθούς
    δεν θα αυξήσουνε την ΔΕΗ και τα τρόφιμα
    Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?

    Ο μόνος δρόμος είναι όλοι στους δρόμους και πίσα κατράμι στα κόμματα του μνημονίου και τους συνεργάτες στους (ΠΑΣΟΚ_ΛΑΟΣ-ΝΤΟΡΑ-ΔΑ)

  11. PELIAS avatar
    PELIAS 22/08/2010 12:27:17

    Mόλις πληροφορούμαι απο την ομάδα των ερευνητών μικροβιολόγων γιατρών, που έχουν πάρει στα χέρια τους το πρόβλημα με την επέλαση του ιού των κουνουπιών στην χώρα μας και την έρευνα για τα απαραίτητα μέτρα προστασίας ότι, η δυσκοιλιότης, γνωστή ασθένεια του πεπτικού συτήματος που μας έρχεται πλέον σαν επιδημία στην συνέχεια του ιού των κουνουπιών, έχει προκληθεί και εξαπλώνεται ραγδαία με την έλευση του τρίτου μνημονίου και των εν αυτω διατασομένων περικοπών και αυξήσεων.

    Με άλλα λόγια και σε απλά ελληνικά ένα έντερο δέν μπορεί να δουλέψει και να προβαίνει σε εξαγωγές, όταν δεν υπάρχουν εισαγωγές. Και το χειροτερο δυστυχώς είναι ότι, άλλο όπλο για το ξεχέσιμο των μολυσματικών φορέων στην επιδημία αυτή δέν υπάρχει ...

    ΠΕΛΙΑΣ

  12. akis avatar
    akis 22/08/2010 14:49:46

    psuxraimia paidia.....exei sxedio kai orama....o autos pou ..sunexizei tis oligoimeres diakopes stin kriti....to pote stamatise na kanei dn mas eipe.....o sosialismos i.varvarotita....o autos pou tha mas sosei...o prothupourgos mas...o GIORGOS NTE.

  13. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 22/08/2010 17:46:33

    fried wip ο νομός αιτωλοακαρνανίας ειναι απο τους μεγαλύτερους της χώρας και βγάζει ΕΝΝΕΑ βουλευτές. Για το χάλια οδικό δίκτυο πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις τους βερελήδες μακρυπίδηδες σαλμάδες και λοιπα λουλουδια του δοκοματισμού. Επισης ρωτησέ τους που πήγαν ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

    • Roulis avatar
      Roulis @ ΚΕΡΤ 22/08/2010 18:04:26

      8 βουλευτες πρωτον κ δευτερον το μονο οδικο εργο που εγινε επι πασοκ ηταν η κατασκευη γραμμων για τρενα(που δεν λειτουργει!!!!) ενω επι ΝΔ κατασκευαστηκε ενα κομματι της Ιονιας Οδου τουλαχιστον και μολις παραδωθηκε βγηκε ο Σωκος και μας ειπε οτι το κομματι ειναι αχρηστο και οτι δεν επρεπε να κατασκευαστει γιατι ετσι θα "πεθανουν" οικονομικα ολα τα χωρια που ηταν επανω στην παλαια οδο!!!!!!

  14. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 23/08/2010 11:48:27

    GAULEITER in Greek vlachoversion....