20/12/2010 17:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση παραιτήθηκε απο κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδος

Να λογοδοτήσει ενώπιον της εθνικής αντιπροσωπείας κάλεσε τον υπουργό οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου ο βουλευτής Ηλείας της ΝΔ Κ. Τζαβάρας κατά την ομιλία του στη Βουλή επί του προϋπολογισμού του 2011.

Τον κατηγόρησε ευθέως για υπέρβαση της εντολής που πήρε από τη Βουλή για να εκπροσωπήσει το Ελληνικό δημόσιο κατά την υπογραφή του μνημονίου και των δανειακών συμβάσεων.

Ο κ. Παπακωνσταντίνου ως εκπρόσωπος του Ελληνικού δημοσίου, παραιτήθηκε για λογαριασμό του Ελληνικού κράτους απ’ όλες τις ασυλίες που συνδέονται με την εθνική κυριαρχία της Ελλάδας και αφορούν τόσο την ίδια όσο και την περιουσία της. Δηλαδή, οποιοσδήποτε δανειστής θα έχει το δικαίωμα για την εξασφάλιση της απαίτησής του να προβαίνει σε συντριπτική κατάσχεση δημοσίων κτιρίων (μουσείων κλπ)

Επιπλέον παραιτήθηκε από το κυριαρχικό δικαίωμα της Ελλάδας για εκδίκαση κάθε υπόθεσης που αφορά τη δανειακή σύμβαση από τα ελληνικά δικαστήρια. Και δέχτηκε αρμοδιότητα των ευρωπαϊκών δικαστηρίων στα οποία η πλειοψηφία των δικαστών προέρχεται από τα κράτη δανειστές μας.

Τέλος, δέχτηκε τον ταπεινωτικό και επικίνδυνο όρο να μπορεί κάθε κράτος δανειστής να εκχωρεί μονομερώς  χωρίς τη συναίνεση της Ελλάδας τις απαιτήσεις που έχει από το δάνειο κατά της Ελλάδας σε οποιονδήποτε τρίτο ιδιώτη ή και κράτος. Δηλαδή από τον κ. Σόρο μέχρι την Τουρκία. Αλλά το πλέον επαχθές μετά την εθνική ταπείνωση είναι ότι ενώ είχε δεχτεί να φέρει τη συμφωνία για κύρωση στη Βουλή και ενώ από 3/6 2010 με σχετικό νομοσχέδιο την κατέθεσε στην αρμόδια υπηρεσία της Βουλής, εντούτοις μέχρι σήμερα, επί ένα εξάμηνο δεν έχει τολμήσει να την εισαγάγει στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή για συζήτηση και ψήφιση.

Παραβίασε λοιπόν κατάφορα τη διάταξη του άρθρου 36 παρ. 2 του συντάγματος που ορίζει ότι για να έχουν ισχύ οι συνθήκες αυτές πρέπει να κυρωθούν με τυπικό νόμο από τη Βουλή.

Γι όλα αυτά οφείλει να δώσει εξηγήσεις (κάτι που έχει αποφύγει ως σήμερα) εν ονόματι της κοινοβουλευτικής αρχής του πολιτεύματος της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας που θέλει την κυβέρνηση να τελεί υπό τον έλεγχο της Βουλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Rotarmist avatar
    Rotarmist 20/12/2010 17:46:40

    Παληα υπηρχε η Καρφιτσα!!!

  2. Zio avatar
    Zio 20/12/2010 17:53:04

    καθόλου δεν μ αρέσει η στοχοποίηση του Παπ και μόνο, αφήνοντας στην απ έξω τον Γάπογλου, λες και ο Παπ τα σκέφτηκε μόνος του.

    αν επιτέλους θέλουν να πιέσουν σε καίρια θέματα, υπάρχει και αυτό:

    http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=19/12/2010&id=234322

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 17:58:57

    Μπορει να μας ενημερωσει καποιος για το ποτε θα γινει η συγκεκριμενη συζητηση - απαντηση του Παπακ/νου στο καναλι της Βουλης?? Ημερομηνια και ωρα!!

    Να παρουμε και τα πρακτικα της Βουλης.... να τα κανουμε φειγ βολαν. ΑΝΑΜΕΝΩ!

    ΠΠ

  4. ανωνυμ avatar
    ανωνυμ 20/12/2010 18:07:42

    Δικιά τους δεν ήταν κάποια κυρία πρόεδρος της βουλής Α.Ψ.Μ πριν μερικά χρόνια οταν μιλούσε για αλλαγή συνόρων και εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων, που ήταν τότε όλοι αυτοί οι "ιέρακες" να το ψάξουν ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ανωνυμ 20/12/2010 18:13:04

      Τη Μπενακη δε τη ρωτησε κανεις ποτέ για τις δηλωσεις της στην καμερα σχετικα με ολα αυτα !! ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχοληθηκε. Κανενα ΜΜΕ.
      Εχω γραψει παλιοτερα σχετικα.. αλλα που να βρεις ακρη !!! Τωρα μου τη θυμησες και αφινιασα.

      Κ Μπενακη.... θα μας κανετε καμαι δηλωση σε οσα σας κατηγορουμε? Εστω σε οσα σας ερωτουμε??

      Η ΝΔ δεν πρεπει να παρει θεση ?? Γιατι εκανε η κυρια αυτες τις δηλωσεις. Πως γνωριζε λεπτομερειες? Γιατι τις εκανε ΔΗΜΟΣΙΑ ?

      Εχω και μια ερωτηση στο Δανειστη (του ΑΓΠ) τον Καρολο.. Καρολε, εσυ ακουσες τη δεξια/φασιστρια/ιμπεριαλιστρια Μπενακενα, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ?? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΕΡΑΥΝΩΣΕΣ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ????? κυριε εγγυητα της Δημοκρατιας.

      ΠΠ

      • Zio avatar
        Zio @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 18:25:13

        και η Στάη που κόπηκε ξαφνικά μετά από παρόμοια ατάκα που πέταξε στο ραδιόφωνο, βρήκε μια χαρά δουλίτσα στην ΕΡΤ...

      • oxi ki etsi avatar
        oxi ki etsi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 18:43:49

        ΠΠ

        το μόνο ΜΜΕ που κυριολεκτικά μέρα-νύχτα έπαιζε την ατάκα της Ψαρούδα και ρωτούσε "τί ξέριε και δεν μας λέει" ήταν το ΤΗΛΕΑΣΤΥ!

        Ειλικρινά σου μιλάω μέρα-νύχτα!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ανωνυμ 20/12/2010 18:19:50

      http://www.youtube.com/watch?v=ZWrH28EpfMc

      για να μην ξεχναμε !!!..........

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 19:40:35

        είσαι σε φόρμα...
        Και ο Παπούλιας τι κατάλαβε από όλα αυτά; Ούτε που τον αφορούν. Διακοσμητικός. Τίποτα.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 20/12/2010 19:43:30

          σαν τα μωρα.. αν δεν ρωτησεις δε θα μαθεις ποτε ( τουλαχιστον την αποψη αυτου που σου απαντα!! )

          Γ αυτο ανεβασα και το MOU του Ανδρεα... να ρωτησουμε... κ οτι μας πουν.. χαχαα

          ΠΠ

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 08:11:48

        Δεν το γνώριζα
        Η απόλυτη ξεφτίλα
        Βρωμιάρα

        • A.M. avatar
          A.M. @ Αρματιστής 22/12/2010 00:10:39

          Αυτή δεν είναι που «έδωσε» και τον Στήβ Λάλας;
          Αν δεν με απατά η μνήμη μου απ αυτήν «ξέφυγαν» λόγια και ψιλιάστηκαν οι αμερικάνοι τον Λάλα.

  5. Misha avatar
    Misha 20/12/2010 18:08:26

    Εδω και 6 μηνες εφαρμόζεται ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ, ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΏΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΩΣ μια κατοχική δανειακή σύμβαση που δεν έχει ψηφισθεί από τη Βουλή γιατί όταν θα αναγνωσθεί στο Κυνοβολείο θα εξεγερθεί ακόμα και ο βαυαρός Όθωνας .

    Επιτέλους όμως, κάποιος ξύπνησε τη σαμαρική ΝΔ (τα πολλά ντοράκια δεν ενοχλούνται ακόμα και αν πουληθεί η Ακρόπολη) έστω και με 6 μηνες καθυστέρηση

    • απορία! avatar
      απορία! @ Misha 20/12/2010 18:14:48

      ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μα γιατί δεν το αναφέρει κανένας???
      (τα νεύρα μου, τα χάπια μου και..)

      http://ankostis.blogspot.com/2010/12/blog-post_09.html

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 20/12/2010 18:30:18

      Τι λέει το κείμενο: ( ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΝΔ για τα περετερω.... )

      1. Απομάκρυνση από τις επιλεγμένες θέσεις θα αποφασίζονται μόνο από την κυβέρνηση των ΗΠΑ. από την Πλευρά του Ανδρέα Παπανδρέου επιτρέπονται μόνο φραστικές παρεκκλίσεις.

      2. Προς ικανοποίηση των Ριζοσπαστών (αριστερών) ψηφοφόρων θα επιτραπεί η αναθεώρηση της αμυντικής συμφωνίας μεταξύ Ελλάδος Και ΗΠΑ

      3. Ελαχιστοποίηση της δύναμης του κομμουνιστικού κόμματος Ελλάδος. Η μείωση αυτή δεν θα πρέπει να υπερβεί το όριο που συμφωνήθηκε με τους συναδέλφους της KGB.

      4. Επιτρέπονται φραστικές "συγκρούσεις" με το ΝΑΤΟ και την ΕΟΚ, όχι όμως ανοικτός πόλεμος.

      5. Ο σύνδεσμος μεταξύ ΗΠΑ και Ελληνικής κυβέρνησης θα αναλάβει να καθησυχάζει τους αξιωματούχους του ΝΑΤΟ.

      6. (Έχει διαγραφεί με μαρκαδόρο)

      7. Αν και όταν το επιθυμεί η ομάδα(?) τα πυρηνικά όπλα που βρίσκονται εναποθηκευμένα στην Ελλάδα θα αντικατασταθούν ή ανταλλαχθούν με νέα.

      8. Όταν η CIA και DIA χρειάζονται όπλα για συγκαλυμμένες επιχειρήσεις τους στο εξωτερικό, η κυβέρνηση του Παπανδρέου θα προβαίνει σε πωλήσεις και μεταφορές όπλων με τις τιμές που θα ισχύουν τότε. Θα ειδοποιείται σχετικά από την υπηρεσία Διοικητικής Μέριμνας (των ενόπλων δυνάμεων) των ΗΠΑ

      9. Η Κυβέρνηση Παπανδρέου δεν θα ανακινήσει το θέμα Κύπρου με αντίδωρο την μη ύπαρξη προβλημάτων με την Τουρκία.

      10. Η ανοχή απέναντι στην τρομοκρατία (το υπόλοιπο σβησμένο με μαρκαδόρο)

      11. Το οικονομικό θέμα θα ρυθμιστεί από τον Brian Crosier. Οι εταιρείες που υποστηρίζουν το κίνημα Παπανδρέου στην Ελλάδα, θα καταθέσουν 100.000.000 δολλάρια για την δημιουργία του νέου κόμματος. (έχουν διαγράψει 3 λέξεις) ARAMKO (επίσης διαγραφή 2 λέξεων με μαρκαδόρο) της Wall Street είναι (διαγραφή 1 λέξης). Οι τράπεζες: Chase Manhattan Bank (διαγραφή 4 λέξεων)

      Υπογραφή

      Ανδρέας Γ. Παπανδρέου
      Andreas Papandreou



      Υ.Γ. Παρατηρήστε ότι στο έγγραφο αναφέρεται πολλές φορές η έκφραση "η κυβέρνηση του Παπανδρέου", επίσης ότι το έγγραφο είναι του 1974 , δηλαδή 7 χρόνια πριν γίνει ο Παπανδρέου πρωθυπουργός.

      αναρωτιέμαι λοιπόν αν τους το είπε κάποιο Μέντιουμ ότι σίγουρα θα γίνει κυβέρνηση ο Παπανδρέου προβλέποντας το "7 χρόνια μετά" ή συμβαίνει κάτι άλλο...


      πηγή εγγράφου: "Απόρρητο 7271/NSA/1158-AR/29"

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 19:38:29

        Τι έγγραφο είναι αυτό; Που το βρήκες; Χεχεχε... Θουκυδίδειον

        • Enzo avatar
          Enzo @ archaeopteryx 20/12/2010 20:01:11

          καποιος εχει γραψει και βιβλιο γιαυτο και το ειχε βαλει μεσα.

      • απορία! avatar
        απορία! @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 19:52:18

        Έτσι!
        Αυτά δεν τα λέει κανείς... ;)

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Misha 20/12/2010 18:47:21

      !!!!!!!

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ Misha 20/12/2010 18:48:55

      Μισα,

      πού είδες εσύ οτι ξύπνησε η Ν.Δ.???

      Πήρε ο Πρόεδρος τα Κανάλια να κάνει συνέντευξη τύπου με τη δανειακή σύμβαση στο χέρι πλαισιωμένος από 5-6 οικονομολόγους να κάνουν λιανά στο λαό τους τοκογλυφικούς όρους και την χαμένη εθνική κυριαρχία???????

      Εγώ δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο...

      Μία ερώτηση του Τζαβάρα μόνο προς τον Παπακωνσταντίνου την οποία άγνωστο πότε θα απαντήσει αυτός και ζήτημα αν θα δουν 1.500 στην τηλεόραση...

      Όπως γράφουν κι άλλοι εδώ μέσα παλαιότεροι, αν δεν κάνει η Ν.Δ. βήμα προς το λαό κι ενημέρωση από άκρη σε άκρη δεν βλέπει Κυβέρνηση ούτε την Τρίτη Παρουσία (να γίνει κι η Δευτέρα πρώτα)...

      • Misha avatar
        Misha @ oxi ki etsi 20/12/2010 19:55:30

        όχι κι έτσι

        και μετά πώς θα απολογηθεί στο ευρωπαϊκό λαϊκό κόμμα, όπου μετέχει και η Μέρκελ;

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/12/2010 18:47:11

    αν προσέξετε τι γίνεται, η επικοινωνιακή αναισθησιολογία συνεχίζεται. 6 μήνες μέχρι το Καστελλόριζο. Και από τότε βρίζουνε(με) στα μπλογκς και κουβέντα για τίποτα επί της ουσίας. Η ΝΔ είπε 3-4 σωστά πράγματα, αλλά κουβέντα για την ταμπακιέρα. 'Ενας βουλευτής, lone ranger με άσφαιρα εναντίον του κυρίου με το απυρόβλητο. Έστω και του κυρίου Ιφιγένεια.

    Η Εκκλησία, πήρε, από την ΝΔ, το διάγγελμα προς τον Λαό. Αυτό που θα έπρεπε να φωναχτεί από την Βουλή, το είπαν στις Εκκλησίες. Τώρα, δεν έχουμε λόγο να λέμε "Κατοχή" και "κλέφτες" και "προδότες". το είπαν οι πατέρες, και ησυχάσαμε.

    Και τώρα; Άφες αυτοίς, αγαπάτε αλλήλους. Κάθαρση.

    Όλα αυτά είναι, με συγχωρείτε, μεθοδευμένα. Ο Αρχιεπίσκοπος είναι περίπου πασόκος. Αυτό που η ΝΔ δεν έκανε, να την δει ο κόσμος, το έκανε η Εκκλησία, κι αν προσέξετε, επιβεβαιώνει το μαζί τα φάγανε. Κάθαρση λοιπόν α λα Γρεκ.

    Εμένα δεν μου ανεβάζει ούτε την εμπιστοσύνη στα κόμματα, και στην Εκκλησία; H προφανής αντίδραση είναι "ευλόγησον" και δάκρυα. Όσο δεν με ικανοποιούν τα περίεργα τύμπανα πολέμου σκιάχτρων, άλλο τόσο δεν με ικανοποιεί αυτό.

    Προσέξετε και κάτι άλλο: Υπογραφές για τα ευρωομόλογα. Τώρα μαθαίνουμε τι κάνουν όλοι οι σύμβουλοι (επικοινωνιολόγοι είναι ΟΛΟΙ τους). Αναισθητικό υπέρ του Πασόκ, σε περιβάλλον μηδενικής Δημοκρατίας.

    Στην χώρα που έβγαλε Πρωθυπουργό ψεύτη με ψέματα, που εκχώρησε κυριαρχία κρυφά, με ψέματα, που περνάει νόμους μαϊμουδες και αντεθνικούς, που ... να μην συνεχίσω, μετά το "ευλόγησον" θα βγάλουμε σημαίες υπέρ του ευρωομολόγου, με πρωτοβουλία ΓΑΠ.

    Καταλαβαίνει κανείς τι χαϊβάνια είμαστε;

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ archaeopteryx 20/12/2010 18:53:08

      Αρχαίε έγραψες...

      "Η ΝΔ είπε 3-4 σωστά πράγματα, αλλά κουβέντα για την ταμπακιέρα."

      "Η Εκκλησία, πήρε, από την ΝΔ, το διάγγελμα προς τον Λαό."

      "Αυτό που η ΝΔ δεν έκανε, να την δει ο κόσμος, το έκανε η Εκκλησία."

      "θα βγάλουμε σημαίες υπέρ του ευρωομολόγου, με πρωτοβουλία ΓΑΠ."

      Άντε να τα πει και κανένας παλιός μπας και καταλάβετε εδώ μέσα οτι το Κόμμα πάει κατά διαόλου...
      Και ΔΕΝ εννοώ τον Πρόεδρο!!!
      Τί να κάνει μόνος του κι αυτός???

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 20/12/2010 19:16:04

      κι έτσι το «ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ» θα ζει μέσ’ στην καρδιά μου
      όσο αναπνέω κι όσο ζω, θα ‘ναι κληρονομιά μου
      και όσοι το ξεχάσανε, θα τους το υπενθυμίζω
      Έλληνας γεννήθηκα … ελληνικά φωνάζω

      με το «ΜΟΛΩΝ» ξεκίνησα με το «ΛΑΒΕ» θα φτάσω
      με το «ΜΟΛΩΝ» θα απαιτώ με το «ΛΑΒΕ» θα παίρνω
      με το «ΜΟΛΩΝ» γεννήθηκα, με το «ΛΑΒΕ» θα πάω
      «ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ» συνέλληνες σημαίνει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!

      ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 20/12/2010 19:52:14

      Aρχαίε,μην υποτιμάς τον κοινωνικό -εθνικό ρόλο της Εκκλησίας.
      Στην Κύπρο η Εκκλησία πρωτοστάτησε και στην ΕΟΚΑ και στον αγωνα ενάντια στο αποικιοκρατικό σχεδιο Ανάν, για να θυμηθω τα τελευταία που μάς απασχόλησαν.

      Είσαι άδικος όταν λές για επανάληψη του «μαζί τα φάγαμε».Καμμία σχεση. Αν έλεγε για «ψάρι που βρωμάει από το κεφάλι» θα συμφωνούσα μαζί σου.

      Η προφανής αντίδραση είναι αντίσταση , ανυπακοή και αλληλεγγύη για να μην υπάρχει κανείς πεινασμένος από τις εξαθλιωτικές πολιτικές και να είναι όλοι αρκετά δυνατοί ώστε να μπορούν να κατέβουν στους δρόμους.

      Χαϊβάνια θα αποδειχθούμε αν καθησουμε στους καναπέδες.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Misha 20/12/2010 23:10:34

        Δεν υποτιμώ τίποτα, και δεν είμαι πολέμιος της Εκκλησίας, και υπέρ του να κρατήσουν καθε βότσαλο που έχουν. Διακυβεύεται η αντίδρασή μου στην απώλεια ανεξαρτησίας.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 19:00:51

    παω πασο.. σημερα αναρωτιεσαι γιατι σταματησε να την παιζει??? χαχαχαα ατυχης η ερωητηση μου!

    ΠΠ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 19:09:17

    Αρχαιε.. ψηλα το λαβαρο! ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!
    εγω το χαβα μου.. ποιος ειναι ο Guggenheim ?? Αυτος που εφτιαξε το ΠΑΣΟΚ !!!
    http://en.wikipedia.org/wiki/Guggenheim_family

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 19:12:05

    Το Πασόκ του Rockefeller
    Έχουμε ακούσει από πολλούς να λένε ότι με τον Ανδρέα φάγαμε ψωμί, ότι έδωσε και έφαγε ο λαός κτλ.

    είναι όμως έτσι; για να δούμε...

    Κατ. αρχήν για να ξέρουμε τι λέμε πρέπει να ασχοληθούμε με το γενεαλογικό του δένδρο:

    Ζιγκμουντ Μινέικο, ΠολωνοΕβραίος μηχανικός που κατασκευάζει οπλικά συστήματα και τα δίνει στους Τούρκους για να πολεμίσουν τους Έλληνες που ζητάνε απελευθέρωση (πατήστε ΕΔΩ για το σχετικό άρθρο).

    Ο Ζίγκμουντ κάνει μια κόρη, την Σοφία. Η Σοφία Παντρεύεται τον Γεώργιο Παπανδρέου εξ Αχαΐας και κάνουν τον Ανδρέα Παπανδρέου. Ο Ανδρέας το 1941 φεύγει Αμερική για σπουδές και νυμφεύεται το 1951 την ΑμερικανοΕβραία Margaret Chant. Πατέρας της Margaret Chant ήταν ο Douglas Chant ο οποίος διετέλεσε υψηλόβαθμο μέλος των Ιεχωβάδων Αμερικής. Ο Ανδρέας και η Margaret έκαναν μεταξύ άλλων τον Γιώργο Παπανδρέου σημερινό εκλεγμένο από τον λαό πρωθυπουργό.

    Ο Ανδρέας λοιπόν με απόδειξη το παρακάτω έγγραφο χρηματοδοτήθηκε από την τράπεζα των Rockefeller, Chase Manhattan Bank με 100.000.000 Δολάρια το 1974 για την κατασκευή του ΠΑΣΟΚ. (σε προηγουμενο σχόλιό μου!!!)

    Η Κοινή λογική λέει ότι όταν ένας τραπεζίτης δίνει ένα δολάριο αποσκοπεί σε κέρδος 1000 δολαρίων, έτσι λοιπόν ο Ανδρέας βγήκε πρωθυπουργός, έβαλε λουκέτο στις μεγάλες επιχειρήσεις στην Ελλάδα (Ιζόλα Εσκιμό δηλ την Ελίντα την Πειραϊκή Πατραϊκή κτλ κτλ) μέσο των διπλασιασμών μισθών και εισφορών χωρίς να ελαφρύνει όμως φορολογικά τις εταιρείες για να υπάρξει ισορροπία. Αυτό είχε σαν λογικό αποτέλεσμα η Ελλάδα πλέον να μην παράγει οπότε και να μην εξάγει τίποτα κλείνοντας την κάνουλα των κρατικών εσόδων (η οποία έκτοτε δεν ξανάνοιξε ποτέ). Εκτός αυτών, αύξησε κατά 1000% τους δημοσίους υπαλλήλους οι οποίοι δεν παράγουν έσοδα για το κράτος όπως οι βιομηχανίες που είχε κλείσει, αύξησε κατ επέκταση την γραφειοκρατία καταστώντας απίθανο να κάνει κάποιος δουλειές στην Ελλάδα.

    Αποτέλεσμα λόγω μη εσόδων και πολλών εξόδων να πάει σε ΔΑΝΕΙΣΜΟ. Επόμενο λοιπόν ήταν να δανειστεί από Τράπεζες "οικείες" για να ξεπληρώσει και την υποχρέωση... Η Ελλάδα μετά το 1981 για πρώτη φορά φτάνει στο σημείο να καταναλώνει περισσότερα από αυτά που παράγει (πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το γράφημα σε σχετικό άρθρο).

    Το χρέος από 8 ΔΙΣ που παρέλαβε από τον άλλον εθνοπατέρα Καραμανλή εκτοξέυεται στα 100+ ΔΙΣ. Αυτό έθεσε την Ελλάδα δέσμια των Τραπεζών (δεν χρειάζεται να αναφέρουμε το σε ποιους ανήκουν, όποιος διαθέτει έστω και 5 δράμια μυαλό ξέρει).

    Ο Μηχανισμός "ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ" δεν σημαίνει τίποτε άλλο από πρόσκαιρη και εικονική ευμάρεια αλλά σε βάθος χρόνου μάζεμα αυτών των "δωρισμένων" χρημάτων με τον μηχανισμό που λέγεται "ΦΟΡΟΣ" για να ξεπληρωθούν τα δάνεια. Επειδή όμως οι τόκοι των δανείων είναι όπως είναι φυσικό τεράστιοι και η Ελλάδα πια δεν έχει υγιή έσοδα για να ξεπληρώσει τα δάνεια, η μόνη "λύση" πληρωμής προηγούμενων δανείων είναι επαναΔανεισμός, το ΧΡΕΟΣ μεγαλώνει με γεωμετρική πρόοδο με λογική συνέπεια το όλο και αυξανόμενο χρέος να μην ξεπληρώνεται ποτέ, αυτό μας παρασέρνει αναπόφευκτα στην συνεχή αύξηση των φόρων. Έτσι φτάσαμε σήμερα να έχουμε εξωτερικό χρέος 320 ΔΙΣ προ ΔΝΤ, και 320 ΔΙΣ + 120ΔΙΣ + τόκους μετα ΔΝΤ (αν υπάρξει μετά...)

    ο όρος "ΦΟΡΟΣ" στην οικονομολογία δεν σημαίνει τίποτε άλλο από αφαίμαξη ρευστού από την αγορά με ότι αυτό το ντόμινο συνεπάγεται.

    επίσης ο όρος "ΦΟΡΟΣ" σημαίνει μεγάλα λειτουργικά έξοδα με ότι αυτό το ντόμινο συνεπάγεται (ακρίβεια κτλ).

    Εν ολίγοις ο Ανδρέας ως άριστος ψυχολόγος των μαζών δίνει όχι υγιή αλλά δανεικά χρήματα στον λαό, γίνεται ήρωας (δηλαδή ψήφους για μια ζωή), ο λαός αρχίζει να συνηθίζει στα πολλά έξοδα (υπερκαταναλωτική μανία) μετά από ένα χρονικό διάστημα τα χρήματα αυτά μέσω των φόρων επιστρέφονται στην βάση από όπου ξεκίνησαν με την διαφορά ότι έχει μείνει ως κληρονομιά όλης αυτής της ιστορίας το ΧΡΕΟΣ(=το μέσον χειραγώγησης ενούς κράτους από τον δανειστή της).

    Ως χώρα δηλαδή, κάναμε έναν κύκλο και φτάσαμε πάλι από εκεί που είχαμε ξεκινήσει με την διαφορά ότι τώρα είμαστε δέσμιοι.

    Ελπίζω να κατανοήσαμε ότι όταν ο Ανδρέας μοίραζε χρήματα στον λαό δεν μοίραζε υγιή χρήματα από εξωτερικά κρατικά έσοδα, αλλά από εξωτερικό δανεισμό για να ξεπληρώσει υποχρεώσεις και συμφωνίες που είχε κάνει, βάζοντας στον θαμπωμένο λαό μια θηλιά που ονομαζόταν ΧΡΕΟΣ...............

    ολα ειναι ΑΤΜΟΣ !(R)ΠΠ

    ΠΠ

    http://www.knossopolis.gr

  10. απορία! avatar
    απορία! 20/12/2010 19:20:59

    Συμπέρασμα??? ...όπως σχολίασα και σε άλλο άρθρο.

    http://www.antinews.gr/?p=76795

    Καλό θα ήταν και ο Σαμαράς να μας κοιτάξει στα μάτια και να δηλώσει ΕΥΘΑΡΣΩΣ πως αν έρθει στην εξουσία θα απεμπλακούμε άμεσα! από το μνημόνιο ΚΑΙ την δανειακή σύμβαση.
    Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να δει ψήφο δική μου και της οικογένειας μου!

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ απορία! 20/12/2010 19:29:04

      Ούτε τη δική μου

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ απορία! 20/12/2010 19:29:17

      - Κάποιοι πληροφόρησαν τον Αριστοτέλη ότι κάποιοι τον έβριζαν, και ο Αριστοτέλης είπε:¨ όταν λείπω, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν”

      ΠΠ

  11. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 20/12/2010 19:28:19

    Η δανειακή σύμβαση και ειδικά το άρθρο 14, αποτελεί πρώτοκολλο παράδοσης.

    Το ερώτημα είναι γιατί η ΝΔ δεν το κάνει σημαία αντίστασης; Γιατί δεν ενημερώνει το λαό; Γιατί δεν εγκαλεί τη κυβέρνηση σε επίπεδο πρωθυπουργού; Γιατί δεν ζητά συζήτηση προ ημερησίας διατάξεως, σε επίπεδο αρχηγών κομμάτων στη βουλή, προκειμένου να αποκαλυφθεί το "έγκλημα της εσχάτης προδοσίας"; Γιατί δεν υποβάλει πρόταση μομφής εναντίον της κυβέρνησης;

    Μήπως γιατί έχει δηλώσει ότι θα σεβαστεί τις υπογραφές;

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 19:40:48

    ϡ οὐ γὰρ φρονέουσι τοιαῦτα πολλοί, ὁκόσοι ἐγκυρεῦσιν, οὐδὲ μαθόντες γινώσκουσιν,
    ἑωυτοῖσι δὲ δοκέουσι.
    Γιατί δε σκέφτονται οι πιο πολλοί απ' τους ανθρώπους, πάνω σ' αυτό που
    συναντούν, ούτε κι όταν το μάθουν, το γνωρίζουν, αλλά το φαντάζονται.
    ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ!!..

    http://www.filefactory.com/file/b4c35b3/n/chase_manhattan_papandreou_MOU_sectret.jpg

    ΠΠ

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 23:04:59

      ΠΠ οφείλεις να ξέρεις ,ότι ή γνησιότητα τού συγκεκριμμένου,αμφισβητείται έντονα,.......ένθεν και ένθεν......

  13. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 20/12/2010 19:41:50

    Ας σκεφτούν εκεί κατά τη μεριά της Ρηγίλης, ότι ο χρόνος τους τελειώνει.

    Και αυτό, διότι σύντομα, πολύ σύντομα, οι πολίτες που δεν γνωρίζουν λεπτομέρειες για τη δανειακή σύμβαση, για την παραίτηση από την ασυλία, για την υποθήκευση της Ελλάδας, για Αγγλικό δίκαιο και άλλα τέτοια, θα μάθουν. Θα γνωρίσουν την αλήθεια που επιμελώς τα μεγάλα κόμματα αποσιωπούν.

    Και ο Έλληνας στα κατάβαθα της ψυχής του είναι πατριώτης, με ότι αυτό συνεπάγεται.......

  14. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 20/12/2010 20:08:36

    Θέμα: Ανακοινωση του Δικηγορικου Συλλογου Αθηνων
    Συντάκτης: Δημήτρης Παξινός, πρόεδρος ΔΣΑ
    Ημερομηνία καταχώρησης: 16η Δεκεμβρίου 2010

    «ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ»
    Με το άρθρο 14 παρ. 5 της σύμβασης η Ελλάδα παραιτείται ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ και ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ από τις ασυλίες προστασίας της εθνικής κυριαρχίας. Τέτοιος πρωτόγνωρος όρος δεν συναντάται ούτε σε αποικιοκρατικές συμβάσεις. Είναι όρος που παραβιάζει θεμελιώδεις αρχές του δικαίου σε όλα τα επίπεδα: του διεθνούς, του ευρωπαϊκού και του εθνικού δικαίου.

    Πρόκειται για όρο ο οποίος παραβιάζει τη θεμελιώδη αρχή σεβασμού της κυριαρχίας του κράτους· απειλεί, θέτει σε κίνδυνο και προσβάλλει στον πυρήνα τους τα κυριαρχικά δικαιώματα, την ίδια την κυριαρχία και την υπόσταση της χώρας.

    Ο κίνδυνος καθίσταται άμεσος, αν συνδυαστεί με τον όρο της Σύμβασης, ότι οι Δανειστές, όλοι μαζί ή με συμφωνία όλων, μπορούν να μεταβιβάσουν σε τρίτη χώρα τα δικαιώματά τους από τη Σύμβαση.

    Επιπλέον στη σύμβαση ρητά ορίζεται ότι διέπεται από το ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ.
    Αποκλειστικά Αρμόδιο Δικαστήριο συμφωνήθηκε να είναι το Δικαστήριο της ΕυρωπαϊκήςΈνωσης, δηλαδή των δανειστών μας.

    Η δανειακή σύμβαση είναι Ε Κ Ν Ο Μ Η .

    ΚΑΛΟΥΜΕ την ελληνική Βουλή, να τοποθετηθεί επί της δανειακής σύμβασης η οποία από τις 4 Ιουνίου 201 Ο έχει κατατεθεί σε αυτήν.

    Χωρίς κάποιο προηγούμενο παραδώσαμε με μόνη μια υπογραφή την εθνική μας κυριαρχία, ολόκληρη τη δημόσια περιουσία μας. Από της συστάσεως του νεοελληνικού κράτους είμαστε συνηθισμένοι να δανειοδοτούμαστε. Τέτοιους όρους, όμως, ο υ δ έ π ο τ ε αποδεχτήκαμε.

    ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ Ν` ΑΠΑΛΕΙΦΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ
    ΚΑΙ ΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΙ ΟΡΟΙ ΠΟΥ ΘΙΓΟΥΝ
    ΤΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.
    Ο Πρόεδρος
    Δημήτρης Χ. Παξινός

  15. Enzo avatar
    Enzo 20/12/2010 20:09:09

    ψηφοδελτια για το πατριωτικο μετωπο που μπορουμε να βρουμε?

  16. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 20/12/2010 20:20:57

    Ακριβώς αυτό φωνάζω εγλω εδώ και με λέτε πόιτε Καρατζαφερικό πότε Φασίστα πότε Χουντικό...

    Να βγει και να πει ΞΕΚΑΘΑΡΑ πράματα!

    Έγραψα πιο πάνω, γιατί δεν κάνει συνέντευξη τύπου στα Κανάλια, να έχει τη δανειακή σύμβαση του μνημονίου στο χέρι και δίπλα του να είναι 5-6 οικονομολόγοι να εξηγουν σε πολύ απλά ελληνικά (να καταλάβει όλος ο λαός) ποιοί ακριβώς είναι οι τοκογλυφικοί όροι και πώς/γιατί χάθηκε η εθνική κυριαρχία!!!

    Θα απεμπλακεί από το μνημόνιο άμα έρθει στην Εξουσία ή θα "τιμήσει" την υπογραφή του ΓΑΠ???

    Να τοποθετηθεί ΞΕΚΑΘΑΡΑ, θέλει τον όρο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ή παράγωγά του στο όνομα των Σκοπίων???

    Τί θα γίνει με τα μεγαλεπήβολα τεμένη στο Βοτανικό που ονειρεύονται οι ασιατικές ορδές???

    Να τοποθετηθεί ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

    • απορία! avatar
      απορία! @ oxi ki etsi 20/12/2010 20:35:49

      "Θα απεμπλακεί από το μνημόνιο άμα έρθει στην Εξουσία ή θα “τιμήσει” την υπογραφή του ΓΑΠ???

      Να τοποθετηθεί ΞΕΚΑΘΑΡΑ, θέλει τον όρο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ή παράγωγά του στο όνομα των Σκοπίων???

      Τί θα γίνει με τα μεγαλεπήβολα τεμένη στο Βοτανικό που ονειρεύονται οι ασιατικές ορδές???

      Να τοποθετηθεί ΞΕΚΑΘΑΡΑ!"

      Έτσι φιλαράκι... γιατί εμείς εδώ στα σύνορα, θέλουμε ξεκάθαρες δηλώσεις!
      Δεν υπάρχει περίπτωση να ψηφίσω ΠΟΤΈΈΈ λάος ή χρυσή αυγή ή ντόρα ή κουβέλη.
      Κρίθηκαν και απορρίφθηκαν.

      Περιμένω και από τον Σαμαρά τοποθέτηση, για να κανονίσω την πορεία μου.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ απορία! 20/12/2010 21:36:52

        Εγώ θα του δώσω πίστωση χρόνου μέχρι την προκήρυξη γενικών εκλογών και τις προγραμματικές του δηλώσεις ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ τις εκλογές, για τον σχηματισμό κυβέρνησης. Αν ικανοποιηθώ, ακολουθώ. Επίσης αν δω ότι οι πράξεις του περιγράφουν πιο χαρακτηριστικά αυτά που θα μπορούσε να πει με λόγια επίσης ακολουθώ. Αν όμως δω τίποτα καταστάσεις αλλά Ραφηνάτου, ο Μιχαλολιάκος (ο Νίκος ντε) ας υπολογίζει άλλον ένα...

  17. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 20/12/2010 20:23:45

    Θυμάσαι όταν πήγε ο Σαμαράς στην σύνοδο του ευρωπαϊκού λαϊκού κόμματος (όχι τώρα στην τελευταία αλλά κανα 3-4 μήνες πριν) και γύρισε σαν βρεγμένη γάτα??????

  18. Misha avatar
    Misha 20/12/2010 20:36:18

    Η δανειακή σύμβαση Ελλάδας – κρατών ευρωζώνης συνιστά αποικιοκρατική σύμβαση με σημαντικές πολιτικές, οικονομικές, κοινωνικές και λοιπές επιπτώσεις για τη χώρα. Υπογράφτηκε από την Ελλάδα και τις χώρες – μέλη της ευρωζώνης πλην της Γερμανίας. Αντί για τη Γερμανία τη σύμβαση υπέγραψε η τράπεζα KfW «που υπόκειται στις οδηγίες, τελεί υπό την εγγύηση και ενεργεί προς το δημόσιο συμφέρον της Γερμανίας».

    Η δανειακή σύμβαση υπόκειται στους όρους και τις προϋποθέσεις του μνημονίου αλλά και των σχετικών αποφάσεων των χωρών της ευρωζώνης για το μηχανισμό στήριξης της Ελλάδας μέσω κοινά οργανωμένων διμερών δανείων. Τα δεκαπέντε κράτη της ευρωζώνης υπέγραψαν επίσης σχετική Συμφωνία Πιστωτών, με την οποία ανέθεσαν στην Επιτροπή καθήκοντα συντονισμού και διαχείρισης των διμερών δανείων που θα χορηγήσουν στην Ελλάδα συνολικού ποσού 80 δισ. ευρώ.

    Η δανειακή σύμβαση προβλέπει ότι τα δάνεια με κυμαινόμενο επιτόκιο θα βασιστούν στο 3μηνο Euribor που σήμερα ανέρχεται σε 1,03%. Στα εν λόγω επιτόκια αποφασίστηκε να προστεθεί επιπλέον επιτόκιο 3% για δάνεια τριετούς διάρκειας ή επιτόκιο 4% για δάνεια άνω των τριών ετών. Επίσης αποφασίστηκε να προστεθεί και 0,5% ως εφάπαξ ποσό αμοιβής για υπηρεσίες και κάλυψη λειτουργικών δαπανών των δανειστών! Το ποσό αυτό στο σύνολο των 80 δισ. ευρώ ανέρχεται στο όχι ευκαταφρόνητο ποσό των 400 εκατομμυρίων ευρώ!

    Έτσι με τη σύναψη της δανειακής σύμβασης και την κύρωση του μνημονίου η χώρα απώλεσε σημαντικό μέρος της εθνικής της κυριαρχίας προκειμένου να λάβει, εάν λάβει, ποσό 80 δισ. ευρώ με τοκογλυφικό επιτόκιο. Περισσότερο δε που η Ελλάδα θα μπορούσε ήδη μέχρι 31 Μαρτίου 2010, να έχει δανειστεί άνετα από τις διεθνείς αγορές τουλάχιστον το ποσό των 53,4 δισ. ευρώ που χρειαζόταν για το 2010 και μάλιστα με μέσο επιτόκιο περί το 6,2% χωρίς να έχει παραιτηθεί από την άσκηση της εθνικής της κυριαρχίας σε σημαντικούς τομείς και χωρίς να έχει μετατραπεί σε οικονομικό προτεκτοράτο του ΔΝΤ και της ευρωζώνης υπό τον έλεγχο της τρόικας.

    Αν και κανένας από τους δανειστές δεν εφαρμόζει το αγγλικό δίκαιο αφού πρόκειται για χώρες της ηπειρωτικής Ευρώπης όπου ισχύει το δίκαιο των κωδίκων, η δανειακή σύμβαση επιβάλλει ως εφαρμοστέο δίκαιο το αγγλικό δίκαιο, δηλαδή ένα κλάδο δικαίου που δεν ανήκει στο ηπειρωτικό δίκαιο αλλά στο σύστημα του κοινού δικαίου. Η λύση αυτή επιβλήθηκε από τους δανειστές διότι το αγγλικό δίκαιο εφαρμόζει το δίκαιο των δικαστικών αποφάσεων των αγγλικών δικαστηρίων που έχουν διαμορφώσει μια νομολογία επί εκατονταετίες, η οποία είναι ιδιαίτερα σκληρή έναντι του οφειλέτη και υπερασπίζεται κυρίως τα δικαιώματα του δανειστή.

    Οι δανειστές μπορούν να εκχωρήσουν ή να μεταβιβάσουν με κάθε άλλο τρόπο οποιαδήποτε από τα δικαιώματα τους υπό την προϋπόθεση προηγούμενης γραπτής συναίνεσης όλων των δανειστών. Ο δανειολήπτης (δηλαδή η Ελλάδα) δεν μπορεί να αντιτάξει αντιρρήσεις στο ζήτημα αυτό. Επίσης κατ’ εξαίρεση ένας δανειστής έχει δικαίωμα μονομερώς να εκχωρήσει ή και να μεταβιβάσει είτε μέρος των δικαιωμάτων του στο πλαίσιο ανακατανομής των συμμετοχών των δανειστών είτε οποιοδήποτε από τα δικαιώματα του στο κράτος – μέλος που είναι ο εγγυητής του.

    Από τα παραπάνω προκύπτει ότι υπό όρους είναι δυνατό το ελληνικό χρέος δυνάμει της εν λόγω σύμβασης να εκχωρηθεί ή να «πουληθεί» στην Τουρκία ή σε άλλες ενδιαφερόμενες χώρες. Δεδομένου ότι στους δανειστές συμπεριλαμβάνεται και η γερμανική κρατική τράπεζα KfW, η οποία θα δανειοδοτήσει την Ελλάδα με 22,3 δισ. ευρώ το ελληνικό χρέος είναι δυνατό να τιτλοποιηθεί σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις του δικαίου της ΕΕ και να αποτελέσει αντικείμενο διεθνών συναλλαγών καταλήγοντας στα χέρια κερδοσκόπων και άλλων τρίτων χωρών.

    Σύμφωνα με το άρθρο 8 οι δανειστές μπορούν να καταγγείλουν τη δανειακή σύμβαση για ορισμένους λόγους που αναλύονται παρακάτω.Στην περίπτωση αυτή οι δανειστές με γραπτή ειδοποίηση μπορούν «να ακυρώσουν τη Δανειακή Διευκόλυνση και/ή να απαιτήσουν το ανεξόφλητο κεφάλαιο των Δανείων ως άμεσα απαιτητό και πληρωτέο μαζί με τους δεδουλευμένους τόκους». Λόγοι καταγγελίας είναι:

    Πρώτο, αδυναμία εκ μέρους της Ελλάδας καταβολής οποιουδήποτε ποσού σε κάποιον από τους ως άνω δανειστές. Επομένως εάν έστω και ένας από τους δανειστές δεν εξοφληθεί οι υπόλοιποι δικαιούνται να καταγγείλουν τη σύμβαση.

    Δεύτερο, αδυναμία τήρησης των υποχρεώσεων που απορρέουν από το μνημόνιο. Δηλαδή σε περίπτωση μη εφαρμογής των διαφόρων αντιασφαλιστικών και αντιεργασιακών νόμων.

    Τρίτο, για οποιεσδήποτε παράνομες ή παραπλανητικές ενέργειες των ελληνικών αρχών.

    Τέταρτο, όταν η Ελλάδα δεν εξοφλήσει εμπρόθεσμα τις οφειλές της προς το ΔΝΤ!

    Πέμπτο, αν η δανειακή σύμβαση κριθεί παράνομη και άκυρη από το Δικαστήριο της ΕΕ!

    Έκτο, αν η Ελλάδα προχωρήσει σε αναστολή πληρωμών για ποσό κεφαλαίου που υπερβαίνει τα 250 εκατομμύρια ευρώ.

    Σύμφωνα με το άρθρο 14.5 «ο Δανειολήπτης αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά στον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία από νομικές διαδικασίες σε σχέση με την παρούσα Σύμβαση, περιλαμβανομένων, χωρίς περιορισμούς, της ασυλίας όσον αφορά στην άσκηση αγωγής, δικαστική απόφαση ή άλλη διαταγή, κατάσχεση, αναστολή εκτέλεσης δικαστικής απόφασης ή προσωρινή διαταγή και όσον αφορά στην εκτέλεση και επιβολή κατά των περιουσιακών στοιχείων του στο βαθμό που δεν το απαγορεύει αναγκαστικός νόμος».

    Μάλιστα σύμφωνα με το σημείο 10 του υποδείγματος της νομικής γνωμοδότησης «ούτε ο δανειολήπτης ούτε τα περιουσιακά του στοιχεία έχουν ασυλία λόγω εθνικής κυριαρχίας ή διαφορετικά λόγω της δικαιοδοσίας, κατάσχεσης -συντηρητικής ή αναγκαστικής- ή αναγκαστικής εκτέλεσης σε σχέση με οποιαδήποτε ενέργεια ή διαδικασία σχετικά με τη Σύμβαση».

    *Ο Νότης Μαριάς είναι αναπληρωτής καθηγητής Θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης, και το κείμενο του δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα “Πριν” 19/12.

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ Misha 20/12/2010 20:50:58

      Αυτές τις αναλύσεις ΔΕΝ τις ξέρει ο κόσμος!!!

      Τα επιμέρους άρθρα της δανειακής σύμβασης ΔΕΝ τα ξέρει ο κόσμος!!!

      Γιατί δεν τον πληροφορεί τον κόσμο η Ν.Δ.???

      Ο ΛΑ.Ο.Σ αρχίζει να αλλάζει ρότα και να φωνάζει...

      Η Ντόρα αρχίζει να φωνάζει..

      Η Ν.Δ. τί περιμένει για να ενημερώσει ενδελεχώς το λαό????

      Άμα ο Καρατζαφέρης μείνει στο 5% και η Ντόρα πάρει κανα 2,5% τότε η Ν.Δ. δεν βλέπει Κυβέρνηση οποιουδήποτε Αγίου ανήμερα...

      Στη Ρηγίλλης με τί ασχολούνται?????????

      Έχω ακούσει οτι τελευταίως αυτό που είναι μέγα θέμα εκεί μέσα ειναι οτι το Κόμμα θα μετακομίσει στη Συγγρού και μετά οι πεζόδρομοι του Κολωνακίου θα είναι μακριά....

      Αχ ρε Κούνια...

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ oxi ki etsi 20/12/2010 21:11:24

        Χωρίς να θέλω να τους δικαιολογήσω, γιατί μάλλον δεν είναι ή δεν αισθάνονται έτοιμοι...
        Θέλουν χρόνο αυτά τα πράγματα.

        • Αρματιστής avatar
          Αρματιστής @ ierofantis 20/12/2010 22:45:02

          Τρίχες

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ oxi ki etsi 20/12/2010 22:44:45

        Γιατί η ΝΔ δεν ενημερώνει τον λαό;;;;

        Πολύ απλό. Έχει δηλώσει ότι θα τιμήσει τις υπογραφές των Τσολάκογλου.....

        • Kostas D avatar
          Kostas D @ Αρματιστής 21/12/2010 03:12:25

          Αρματιστη,
          Εγραψα και σε αλλη αναρτηση το εξης

          Ειπε ξεκάθαρα ο Σαμαρας, πως
          “τις υπογραφες μας θα τις σεβαστουμε” (δεν εννοει τις υπογραφες του Γαπ φυσικα) ΕΝΝΟΕΙ και ειπε πως τα χρήματα που η Ελλαδα χρωσταει θα τα επιστρεψει….

          ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ…. (ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΔΝΤ..)

          ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!!!!

          Τα ειπε ο ανθρωπος ΚΑΘΑΡΑ!!

          (και βεβαια εδω ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΡΕΠΕΙ να τονιζει ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! διοτι πολυς κόσμος
          δεν καταλαβε ακριβως..)

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Misha 20/12/2010 22:55:14

      Φίλε Misha καλησπέρα

      Μιλάμε για ζόφο. Πρόκειται περί τραγωδίας. Είναι έγκλημα εσχάτης προδοσίας. Με την υπογραφή ενός υπουργού παραδόθηκε η χώρα. Χωρίς να πέσει ντουφέκι. Και κανένας βουλευτής δεν παραιτείται.

      Και ο Σκανδαλίδης σήμερα, υπεραμύνετο της χαμένης τιμής των βουλευτών.

      Η ΝΔ όμως, γιατί σωπαίνει;

      Οι λαλίστατοι υποστηρικτές του Σαμαρά σε αυτό το μπλογκ, γιατί κάνουν την πάπια; Καταλαβαίνω από τα γραπτά τους ότι είναι θερμοί, αληθινοί πατριώτες. Γιατί όμως παραβλέπουν την ένοχη σιωπή της ΝΔ και του Αντώνη Σαμαρά προσωπικά;

      Κάποιοι είναι φίλοι του Σαμαρά από παλιά. Δεν αντιλαμβάνονται ότι η σιωπή του αποτελεί πρόβλημα; Δεν μπορούν να πουν κάτι;

      • Misha avatar
        Misha @ Αρματιστής 21/12/2010 00:18:56

        Φίλε Αρματιστή, στους δρόμους βρέθηκα δίπλα δίπλα με πολλούς καλούς πατριώτες του συντηρητικού χώρου.
        Ένα θα σου πω: προψές στη συγκέντρωση της Τετάρτης έφτασαν οι συντηρητικοί ,κατά τεκμήριο, πολύτεκνοι να ζητούν από την Αλέκα Παπαρρηγα που βρέθηκε επίσης στο Συνταγμα, επικεφαλής της συγκέντρωσης του ΠΑΜΕ, να βγεί μπροστάρισσα ενάντια στην εξαθλίωση του λαού και τής χώρας.

        Αν συνεχίσουν σε αυτή τη ρότα θα ψάχνουν να βρούν την ψήφο τους. Το 60% της αποχής είναι φωτιά στα μπατζάκια τους , χειρότερη από τις μολότωφ που έκαναν τους ματατζήδες να χορεύουν κλακέτες.

  19. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 20/12/2010 23:05:03

    Το οτι δεν ενημερωνει και δεν γινεται συζητηση στην βουλη για την εκχωρηση αυτη αποτελει δειγμα πως τελουμε κατω απο μια στυγνη ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ δικτατορια. Ο Σαμαρας οφειλει ΤΩΡΑ να σηκωσει το θεμα αυτο.Εαν δεν το κανει,τοτε θα ειναι υπευθυνος και αυτος εαν υπαρξει εστω και μια εκχωρηση Εθνικων κυριαρχικων δικαιωματων.Νομιζω πως ισως εφτασε η ωρα να κανουμε ολοι οι Ελληνες πραξη το τελευταιο αρθρο του συνταγματος!!!!!!!!!!

  20. ares avatar
    ares 22/12/2010 00:01:43

    Επιτρέψτε μου την απορία:
    πώς γίνεται όλη αυτή η συζήτηση και ανησυχία να εκδηλώνεται τόσο όψιμα ?

  21. man8os avatar
    man8os 22/12/2010 00:15:35

    Τωρα το θυμιθηκατε?
    Απο τοτε που το ψηφισατε ποτε το ειπατε? Εχουν περασει 7 μηνες...