#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 19:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση πέρασε και τα έκτακτα μέτρα για τους φορτηγατζήδες





Η κυβέρνηση επέβαλε τελικά στην Βουλή και  την ρύθμιση του υπουργείου Δικαιοσύνης για την τιμωρία των επιταχθέντων μεταφορέων. Εναντίον τάχθηκαν όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης, θεωρώντας τον τρόπο εισαγωγής της στη Βουλή με διαδικασίες κατεπείγοντος, ως αντιβαίνοντα στον Κανονισμό της Βουλής.

Ο Θ Καράογλου (ΝΔ) χαρακτήρισε «ντροπή» την τροπολογία για τους μεταφορείς και ζήτησε την απόσυρσή της.

«Η κυβέρνηση προχωρά σε επικίνδυνους αντιδημοκρατικούς ατραπούς με βαθιά αντιλαϊκή πολιτική χρησιμοποιώντας ρυθμίσεις ακόμη και της χούντας και της δικτατορίας…» είπε εκ μέρους του ΚΚΕ ο Άγγελος Τζέκης.

Δ. Παπαδημούλης (ΣΥΡΙΖΑ): Αν έφερνε η ΝΔ τέτοια ρύθμιση, ο κ. Καστανίδης και όσοι σήμερα την ψηφίζουν θα την καταψήφιζαν και μάλιστα ανεβαίνοντας στα κεραμίδια…

Ο πρώην Πρόεδρος της Βουλής Απόστολος Κακλαμάνης. σχολιάζοντας την διάταξη για τους μεταφορείς, επεσήμανε ότι «αυτό που χρειαζόταν, είναι σήμερα κιόλας, να καθοριστεί η τιμή της άδειας, η αξία της, και το ποσοστό απόσβεσης και δεν χρειάζονται έκτακτα μέτρα που διευκολύνουν αυτούς που προβοκάρουν όσους είναι στο δρόμο αλλά και σε βάρος της χώρας και της κυβέρνησης».

Απαντώντας ο Υπουργός Δικαιοσύνης Χ. Καστανίδης υπεραμύνθηκε της νομιμότητας της τροπολογίας και δήλωσε ότι «η κυβέρνηση προστατεύει το δημόσιο συμφέρον, η κοινωνία δοκιμάζεται» χαρακτηρίζοντας παράλληλα ανακριβή όσα κατήγγειλε η αντιπολίτευση για την ρύθμιση σχετικά με τους μεταφορείς.

Ο Αλέκος Αλαβάνος μιλώντας σε φορτηγατζήδες στα διόδια Ελευσίνας είπε, μεταξύ άλλων:

«Ο Χανς – Βέρνερ Ζιν, οικονομικός σύμβουλος της Μέρκελ δήλωσε ότι με το πρόγραμμα της τρόικα η Ελλάδα οδηγείται στον εμφύλιο πόλεμο.

Η πολιτική της κυβέρνησης απέναντι σε όσους κινητοποιούνται, όπως οι ιδιοκτήτες των φορτηγών, είναι πολιτική μίσους. Θεσπίζει νέα νομοθεσία πολιτικών διώξεων, γιατί δεν της αρκούν οι νόμοι της δικτατορίας. Ανοίγει μέσα στην κοινωνία το κουτί της Πανδώρας του φθόνου και του αλληλοσπαραγμού.

Αυτή η κυβέρνηση, κι όλο το δικομματικό σκηνικό, πρέπει να φύγουν το γρηγορότερο δυνατό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/09/2010 19:05:13

    Όλοι αυτοί οι "αντάρτες" του ΠΑΣΟΚ είναι συνυπεύθυνοι για το έκτρωμα αυτό.
    Ας πάψουν να κλαίγονται και να διεκδικούν ψήφους υποκρινόμενοι τάχα τους αντιμνημονιακούς.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/09/2010 19:11:02

    Black Sabbath - Children Of The Grave

    Revolution in their minds - the children start to march
    Against the world which they have to live in
    Oh! The hate that's in their hearts
    They're tired of being pushed around and told just what to do
    They'll fight the world until they've won and love comes flowing through

    Children of tomorrow live in the tears that fall today
    Will the sunrise of tomorrow bring in peace in any way?
    Must the world live in the shadow of atomic fear?
    Can they win the fight for peace or will they disappear?

    So you children of the world, listen to what I say
    If you want a better place to live in, spread the words today
    Show the world that love is still the life you must embrace
    Or you children of today are Children of the Grave, Yeah!

    ΠΠ

    • Νικος avatar
      Νικος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2010 21:05:30

      Τα σεβη μου κυριε. Ειστε μια ακομη αποδειξη πως οι ροκαδες και μεταλαδες ειναι κοινωνικα ευαισθητοποιημενοι. Το θεμα ειναι ποσοι καταλαβαν αυτο που εγραψαν οι Black Sabbath τοτε και μας μεταφερετε εσεις τωρα.

  3. Enzo avatar
    Enzo 30/09/2010 19:50:57

    κοιτατε ρε που θα μας κανει κρατος στο τελος ο γιωργακης και θα γελαμε.για τα εθνικα μην με ρωτατε, δεν ξερω τι θα κανει.
    α ρε καραμανλη...τι σκατα εκανες το 2004? τι περιμενες?

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Enzo 30/09/2010 20:02:03

      Kάποιοι θα γελάνε, κάποιοι θα κλαίνε

      • Enzo avatar
        Enzo @ Γιώργος 30/09/2010 20:17:02

        η ελλαδα δεν ειναι ουτε ρουμανια, ουτε ουγγαρια, ουτε βαλτικες χωρες ουτε τιποτα απο ολα αυτα τα κρατη (χωρις να εχω τιποτα μαζι τους) που βρισκονται και αυτα στο ΔΝΤ.
        εχουμε απειρως καλυτερα πλεονεκτηματα σαν χωρα και ολοι το καταλαβαινουμε αυτο.
        μοναδικη χωρα η ελλαδα στον κοσμο ολο.με πολυνησιακα συμπλεγματα και απειρες ομορφιες και πλουτο.
        λιγο καλυτερο κρατος να ειχαμε και να μην ειχαμε κακομαθει ολα αυτα τα χρονια ολες αυτες τις συντεχνιες, συνδικατα , κεκτημενα τους κτλ η χωρα θα ηταν οχι μονο ελβετια αλλα χιλιες φορες καλυτερη και θα μας ζηλευαν ολοι.
        εγω το πιστευω αυτο.
        ο αριστοτελης, ειχε πει καποτε οτι η ελλαδα στο σημειο που βρισκεται θα μπορουσε να κυβερνα τον κοσμο ολον και οντως καποτε τον κυβερνουσε.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Enzo 30/09/2010 21:36:30

      Enzo, αν η γιαγιά μου είχε ρόδες....

      Τι συγκρίσεις είναι αυτές που κάνεις, αγνοώντας παντελώς το μακρύ χέρι της εξουσίας πίσω από τις κυβερνήσεις μας ... μπορούσε ο Καραμανλής να πάρει τα μέτρα που υπονοείς?

      • Enzo avatar
        Enzo @ δρόμος 30/09/2010 21:46:43

        το 2004 οταν πρωτοβγηκε, χαλαρα αλλαζε ολη την ελλαδα αμα ηθελε απο την πρωτη μερα, για πλακα. αυτο ηθελαν και οι ελληνες. τωρα απλα γινεται βιαια και μας τσουζει οσο να ναι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ δρόμος 30/09/2010 21:58:58

        Enzo, to 2004 θέλαμε αλλαγή γιατί η μπόχα του ΠΑΣΟΚ είχε βρωμίσει τον τόπο.
        Μόνο που τώρα δεν έχουμε βίαια αλλαγή αλλά επιστροφή αυτής της μπόχας που διώξαμε τότε.
        Αυτό είναι που ενοχλεί.

      • Enzo avatar
        Enzo @ δρόμος 30/09/2010 22:13:40

        Orestios κοιτα στο τελος σου λεω οτι μεσα απο ολες αυτες τις μαμακιες του πασοκ βγει και κερδισμενο στο τελος.
        παιζει και το σεναριο να δεις μετα απο 2-3 χρονια την ελλαδα να τα εχει φερει τουμπα ολα και να τρεχει με χιλια και μετα αυτους εδω δεν θα τους ξεφορτωθεις ουτε μετα απο 30 χρονια!
        ολα παιζουν.

      • Orestios avatar
        Orestios @ δρόμος 30/09/2010 22:17:37

        Καλομελέτα κι έρχεται enzo.
        Μα δεν καταλαβαίνεις ότι λόγω εκλογών έχουν πέσει οι τόνοι?
        Περίμενε να δεις μετά τί θα γίνει.

      • Enzo avatar
        Enzo @ δρόμος 30/09/2010 22:20:39

        γιατι να τα κανουν αυτοι ομως και οχι εμεις. αυτο το παραπονο εχω απο τον καραμανλη και την δεξια.
        θα χαθει η ευκαιρια να ειχαμε αλλαξει την Ελλαδα εμεις και οχι αυτοι.
        βαλτα ολα μεσα στον πινακα και κοιτα τι μπορει να γινει στο μελλον.

      • Orestios avatar
        Orestios @ δρόμος 30/09/2010 22:33:59

        Μα αυτοί κάνουν αυτά, που είχαν σταματήσει το 2004.
        Συνεχίζουν το πάρτυ της λαμογιάς.

      • Enzo avatar
        Enzo @ δρόμος 30/09/2010 22:50:11

        orestios οτι και να λεμε τωρα την χασαμε την ευκαιρια μας.
        αργησαμε πολυ και χασαμε.αυτο εχει σημασια.
        παμε για υπνο τωρα γιατι το δουλεψαμε παλι σημερα το 14ωρο μας και απο αυριο ξανα στις 6 το πρωι.
        η ζωη συνεχιζεται. καληνυχτα σε ολους.

  4. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 30/09/2010 20:16:13

    «…διευκολύνουν αυτούς που προβοκάρουν όσους είναι στο δρόμο…» Καθένας με τον καημό του….

  5. Νικος avatar
    Νικος 30/09/2010 21:05:40

    Το ξαναειπα αλλα θα το ξαναπω. Η δικη μου γνωμη ειναι πως ναι, ταλαιπωρουνται καποιοι η και πολλοι απο την απεργια των Δ.Χ. φορτηγων αυτοκινητων, ομως προσεξτε πως η κυβερνηση την πατησε με αυτο το νομοσχεδιο. Περιμενε πως την επομενη της ψηφισης του νομου ολοι θα γυριζαν στις δουλειες τους και ολα μελι-γαλα, σα να μην εγινε τιποτα! Η επομενη κινηση τους ειναι να επιτεθουν και σε αλλες κοινωνικες ομαδες αλλα οι ιδιοκτητες φορτηγων αυτοκινητων Δ.Χ. τους χαλασαν τη συνταγη. Τωρα πλεον κατεφυγαν σε ακραια αντιδημοκρατικα μετρα και περιμενουν να ξεθυμανει η ολη ιστορια για να επιτεθουν στο επομενο θυμα τους. Και αν νομιζουμε πως ολα αυτα τα νεα μετρα και νομοι θα φερουν καλυτερες συνθηκες για το λαο ειμαστε βαθεια νυχτωμενοι. Παρατηρηστε το εξης: Σε τουτη τη χωρα διαφημιζεται στην τηλεοραση η Τουρκια ως τουριστικος προορισμος ωστοσο δεν θυμαμαι ποτε να εχω δει μια κυβερνητικη διαφημιση που να μας προτρεπει στην προτιμηση και χρηση ελληνικων προϊοντων. Αντ’ αυτου μας εχουν φερει γερμανικα LIDL και ALDI, εβραϊκα Carrefour κλπ. Η επομενη κοινωνικη ομαδα που θα χτυπηθει θα ηθελε πολυ να εχει τους ιδιοκτητες φορτηγων Δ.Χ. στο πλευρο της. Οπως και η καθε χτυπημενη κοινωνικη ομαδα θα ηθελε ολες τις αλλες κοινωνικες ομαδες, ειτε χτυπημενες απο τη λαιλαπα της σημερινης ομαδας τουΔ.Ν.Τ. ειτε οχι, πλαϊ της στο δυσκολο αγωνα για επιβιωση. Γιατι ομως οι ηδη εξαθλιωμενοι και πρωην χτυπημενοι απο την κοινη γνωμη να σπευσουν για βοηθεια σε εκεινους που τους γυρισαν την πλατη;

  6. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/09/2010 21:38:50

    @ δρόμος....για αυτό τον ψήφισε τότε ο κόσμος και μάλιστα 2 φορές...για να πάρει τα μέτρα που είχε πολλάκις εξαγγείλει.....αν ήξερε ότι δεν μπορούσε να τα πάρει, να αποχωρούσε......

  7. enas avatar
    enas 30/09/2010 22:12:02

    ??????

    "Νεκρός είναι ο 43 απεργός οδηγός φορτηγού ο οποίος συμμετείχε στις απεργιακές κινητοποιήσεις της Δευτέρας 23 Σεπτέμβρη. Η αστυνομία αντιμετώπισε με χημικά την κινητοποίηση. Ο απεργός, πατέρας δύο παιδιών μετά τη συμπλοκή με τα ΜΑΤ επέστρεψε στο σπίτι του όπου και απέπνευσε'

    Αληθεύει η είδηση????

    • Enzo avatar
      Enzo @ enas 30/09/2010 22:47:57

      ναι, 47 ετων ηταν.

      • enas avatar
        enas @ Enzo 30/09/2010 22:54:40

        καλα πως το θαψαν ολοι και δεν ακουστηκε τίποτα?
        η χούντα είναι εδώ...

  8. parsifal avatar
    parsifal 30/09/2010 22:37:51

    Επιτέλους το Κράτος είναι παρόν ! Η επόμενη ομάδα συμμοριτών - εκβιαστών που θα "κινητοποιηθεί" θα αντιμετωπισθεί σθεναρώς και δια ροπάλου. Το Κράτος ως μονοπώλιο της νομίμου βίας θα προστατεύσει το κοινωνικό αγαθό της ελευθέρας διακινήσεως και της ομαλής οικονομικής δραστηριότητος.
    Οι δρόμοι, οι "διακόπτες της ΔΕΗ", τα σχολεία, κάθε λειτούργημα και υπηρεσία ασκούνται εις οφελος του πολίτη και κάθε εκβιαστής που φαντασιώνεται οτι θα αποσπάσει ιδιοτελή προνόμια θα συντριβεί ! "Και Κύριος συντρίψει αυχένας αμαρτωλών και καταφάγεται αυτούς πύρ" Αμήν

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/09/2010 23:30:40

    Να ταν το βιολί πουλί θα το παίζανε πολλοί.

  10. alimakias avatar
    alimakias 02/10/2010 00:04:01

    Αυτοί που τις αγόρασαν πουλώντας τα σπίτια τους και τις προίκες των γυναικών τους, να τα βάλουν με τους εξυπνάκηδες που τους τις πούλησαν; Δεν είχαν δικηγόρο να τους διαβάσει το κοινοτικό δίκαιο, με βάση το οποίο δεν είναι ανεκτό κανένα κλειστό επάγγελμα στην Ευρώπη; ή διάλεγαν δικηγόρους που τους συμβούλευαν άλλα πράγματα;

    Να τα βάλουν με τους δικηγόρους τους τότε. Να τους κάνουν αναφορά στο Δικηγορικό Σύλλογο. Ελάτε τώρα. Τελείωσε η συζήτηση, ας πιάσουμε τους ταξιτζήδες, έχουν σειρά, και μετά οι δικηγόροι και οι φτωχοί φαρμακοποιοί (100 Ευρώ το φάρμακο, 17 στην τσέπη του φαρμακοποιού λόγω νόμου).

    • Νικος avatar
      Νικος @ alimakias 02/10/2010 21:09:43

      Σιγα μην προσλαβει και δικηγορο ο βιοπαλαιστης για να του λεει τι θα κανει. Καλα που ζεις;...