19/09/2011 22:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση ομολογεί την στάση πληρωμών

Την ουσιαστική στάση πληρωμών προς τα ασφαλιστικά ταμεία και τα νοσοκομεία, ομολογεί η κυβέρνηση με εγκύκλιο που εξέδωσαν τα υπουργεία Οικονομικών και Εργασίας. Η εγκύκλιος καλεί τις διοικήσεις να ξεπουλήσουν ότι έχουν προκειμένου να πληρώσουν τις οφειλές τους. Τους ζητά δηλαδή να πουλήσουν άμεσα ομόλογα, μετοχές ή ακίνητα και να βγάλουν τις καταθέσεις τους και μ' αυτά να πληρώσουν χρέη, εφάπαξ, συντάξεις, προμήθειες κ.λπ.

Ομολογεί στην ουσία το κράτος ότι δεν μπορεί να δώσει άλλα λεφτά σε ταμεία και νοσοκομεία και καλό είναι να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους. Τους ζητά να καταγράψουν τις ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις τους και τις οφειλές που δεν έχουν πληρώσει καθώς και να προχωρήσουν σε περικοπές δαπανών αλλάζοντας ακόμη και τους φετινούς προϋπολογισμούς τους.

Το μείζον ερώτημα που δημιουργείται είναι σε τι τιμές καλούνται να πουλήσουν τα ταμεία τα ομόλογα και τις μετοχές που διαθέτουν ή τα ακίνητά τους; Με την αγορά να είναι διαλυμένη, πόσα χρήματα θα εισπράξουν και για πόσο θα τα βγάλουν πέρα; Είναι π.χ. δυνατόν για το ταμείο των δημοσίων υπαλλήλων να ξεπουλήσει ότι έχει και να πληρώσει μ' αυτά το εφάπαξ χιλιάδων εργαζόμενων που φεύγουν; Μόνο την περασμένη εβδομάδα αποχώρησαν από το δημόσιο τομέα 8,5 χιλιάδες εργαζόμενοι και συνολικά πάνω από 50.000 θα έχουν φύγει όλο το 2011. Οτι μετοχές ή ακίνητα και να πουλήσουν δεν εξοφλούν με τίποτε τα χρέη τους.

Ομοίως και τα νοσοκομεία που χρωστάνε σε προμηθευτές, φαρμακοβιομηχανίες κ.λπ.

Από την άλλη, θα πρέπει να διευκρινιστεί τι θα γίνει με ταμεία και νοσοκομεία που δεν έχουν περιουσιακά στοιχεία; Θα μείνουν χωρίς βοήθεια και θα καταρρεύσουν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 19/09/2011 22:58:50

    Το οργανωμένο έγκλημα σε κάθε χώρα έχει διαφορετικό όνομα:
    Στις Η.Π.Α. λέγεται μαφία, στην Ιταλία καμόρα, στην Ιαπωνία γιακούζα, στην
    Ελλάδα κυβέρνηση Π.Α.Σ.Ο.Κ.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Εμμανουήλ Πρόιος 19/09/2011 23:37:44

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 19/09/2011 23:15:55

    δεν οδηγουμαστε πουθενα με αυτη την αποφαση, μονο χαος και πανικος θα επικρατησει σε ενα τετοιο ενδεχομενο, αλλα φανταζομαι πως δε τους νοιαζει
    δε μπορω να φανταστω τη λειτουργια Νοσοκομειου που δε μπορει να πληρωσει τα φαρμακα του, η τα υλικα του

  3. tsiftsidis elefterios avatar
    tsiftsidis elefterios 19/09/2011 23:19:56

    ομολογω ειναι η ακριβης εικονα αυτων που λενε οτι κυβερνουν

  4. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 19/09/2011 23:54:15

    Γιατι δεν παραιτούνται οι σκατάδες αφού δεν τα βγάζουν πέρα...
    να γίνουνε εκλογές......

  5. Φίλος avatar
    Φίλος 19/09/2011 23:56:45

    Βασιζόμενοι στην λογική τους... υπάρχει άμεση λύση στο πρόβλημά τους:

    ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ.

    Απορώ... γιατί δεν το κάνουν;

    Αφού στην ουσία... αυτό κάνουν έμμεσα. Ό,τι λεφτά ζητάνε από φόρους και άλλα έκτακτα χαράτσια, θα δοθούν απ' τα έτοιμα (όσοι τέλος πάντων έχουν έτοιμα).
    Αυτοί δε που δεν έχουν, απλώς δεν θα πληρώσουν.
    Οπότε απ' την στιγμή που ο φορολογούμενος θα αναγκαστεί να βγάλει λεφτά απ' τις αποταμιεύσεις του, προκειμένου να ανταπεξέλθει στις φορολογικές του υποχρεώσεις, γιατί δεν κάνει κατάσχεση του ποσού που θέλει η κυβέρνηση με το έτσι θέλω;
    Πιό φτηνά θα τους έρθει και πολύ πιό γρήγορα και άμεσα !
    :P

    • sotos avatar
      sotos @ Φίλος 20/09/2011 10:38:27

      Μην τους δινεις ιδεες !!!

  6. knight rider avatar
    knight rider 20/09/2011 01:20:04

    Το τέλος τους είναι κοντά. Στον τοίχο σαν τον Τσαουσέσκου!

  7. ΑΒ avatar
    ΑΒ 20/09/2011 01:33:09

    Ποιο τοίχο κρεμάλα στο Σύνταγμα ανάποδα και από το ένα πόδι, γιατί δεν αξίζουν ούτε μία σφαίρα να ξοδέψουμε για δαύτους.

  8. vaskor avatar
    vaskor 20/09/2011 02:21:46

    Είπες μεγάλη κουβέντα, χτύπησες καρδιά!

  9. letta avatar
    letta 20/09/2011 08:38:48

    ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΒΟΥΝ , ΜΕ ΠΡΙΟΝΙ ΕΝΑ -ΕΝΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ, ΟΠΩΣ ΥΠΟΦΕΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΤΩΡΑ. ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ. ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΗΡΗ, ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΕΧΕΙ ΜΑΥΡΙΣΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ!!!!!!!!!

  10. νικ avatar
    νικ 20/09/2011 08:42:32

    Γιατι δεν διεκδικουμε τα 70 δις του κατοχικου δανειου?

  11. ataktos avatar
    ataktos 20/09/2011 10:04:59

    αφού η Ελβετική φαρμακευτική εταιρεία Roche έχει αναστείλει την παράδοση φαρμάκων , συμπεριλαμβανομένων τον καρκίνο, για κάποια κρατικά νοσοκομεία στην Ελλάδα, οι οποίες δεν πληρώνουν τα τιμολόγια

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 20/09/2011 10:08:32

      αυτό έχει αναφερθεί στην "The Wall Street Journal"

      • ataktos avatar
        ataktos @ ataktos 20/09/2011 10:11:54

        η δήλωση είναι του Severin Schwan διοικητή της εταιρίας ...h..p://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,10317687,Nie_sprzedaja_greckim_szpitalom_lekow__bo_nie_placa.html

  12. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 20/09/2011 10:06:13

    Αυτη η παραξενη ησυχια κατι καλο θα φερει.
    Τρεμετε γιουσουφακια της ξενης τοκογλυφιας το τελος ερχεται και μαλλον θαναι εφιαλτικο.

  13. ataktos avatar
    ataktos 20/09/2011 12:41:04

    το λέμε και .. γενοκτονία