11/11/2009 18:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Η κυβέρνηση οδηγεί σε διάλυση τις δημόσιες υπηρεσίες»



«Το πρώτο βήμα για την αποκατάσταση του κράτους δικαίου στην κατεύθυνση μιας πολιτείας ευνομίας, δικαιοσύνης και ισότητας γίνεται με το νομοσχέδιο, που καταθέσει η κυβέρνηση και αφορά τις προσλήψεις στο δημόσιο τομέα» τόνισε ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου στη συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου, όπου συζητήθηκε το θέμα.

Το νομοσχέδιο προβλέπει ότι όλες οι προσλήψεις στο Δημόσιο θα γίνονται μέσω ΑΣΕΠ, ενώ καταργείται η συνέντευξη και η μοριοδότηση. Επίσης, οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου θα αντικατασταθούν με συμβάσεις έργου. Δείτε τα βασικότερα σημεία του νομοσχεδίου εδώ

Όπως τόνισε ο πρωθυπουργός, θεμέλιο της προσπάθειας αυτής είναι η αξιοκρατία και πρόσθεσε ότι «ως κοινωνία πλέον δεν ανεχόμαστε πελατειακές σχέσεις, συναλλαγές και αυθαιρεσίες. Δεν τις αντέχει κανένας Έλληνας και καμία Ελληνίδα, διότι έτσι αποτελματώθηκε η Ελλάδα τα τελευταία πέντε χρόνια».

ΣΥΝ: Η κυβέρνηση οδηγεί σε διάλυση τις δημόσιες υπηρεσίες

Από την πλευρά του ο ΣΥΝ επέκρινε την κυβέρνηση πως «δημιουργεί μια νέα γενιά συμβασιούχων και οδηγεί σε υπολειτουργία και διάλυση τις δημόσιες υπηρεσίες και τους Οργανισμούς».

Ο ΣΥΝ υπογραμμίζει πως «οι σημερινές αποφάσεις της κυβέρνησης, για τον τρόπο που θα γίνονται οι διαγωνισμοί για προσλήψεις στο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ είναι για τα μάτια του κόσμου» και προσθέτει:  «Η σημερινή απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου να απολύσει ουσιαστικά τους συμβασιούχους έργου και τους εργαζόμενους με stage και στη θέση τους να προσλάβει πολύ λιγότερους συμβασιούχους ορισμένου χρόνου και μάλιστα για την κάλυψη πάγιων και διαρκών αναγκών, οδηγεί χιλιάδες εργαζόμενους στην ανεργία», τονίζει ο ΣΥΝ.

Όπως υποστηρίζει «δεν λήφθηκαν για να καταργήσουν το ρουσφέτι και την εργασιακή ομηρία, αλλά για να κρύψουν ουσιαστικά τις δεσμεύσεις τους απέναντι στην Ε.Ε. να παγώσουν οι διαγωνισμοί στο δημόσιο για προσλήψεις μόνιμου προσωπικού για τρία χρόνια και για να απολυθούν οι συμβασιούχοι και οι stagiers στο όνομα της μείωσης των δημοσίων δαπανών και ελλειμμάτων».

Εντονες επικρίσεις κατά του ΠΑΣΟΚ διατυπώνει και το ΚΚΕ το οποίο  χαρακτηρίζει τις κυβερνητικές επισημάνσεις περί αξιοκρατίας εφεύρημα, μέσω του οποίου «επιχειρεί να κρύψει την επιδίωξη οι εργαζόμενοι να παραιτηθούν από το δικαίωμά τους για σταθερή και μόνιμη εργασία με σύγχρονα δικαιώματα, αξιοπρεπή μισθό και ελεύθερο χρόνο. Να πειθαναγκαστούν μεταξύ ανεργίας και ελαστικής προσωρινής εργασίας»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 11/11/2009 18:48:24

    Αληθεια τα τελευταια πεντε χρονια αποτελματώθηκε η Ελλάδα απο τις πελατειακές σχέσεις;
    Δεν μπορω να το αντεξω αυτο που ακουω...ξεπερνα οτι γνωστο μεχρι τωρα.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ donaE 11/11/2009 22:15:39

      δίκιο έχεις.
      καιρός να επιστρέψουμε στο τέλμα.

      ΜΕΣΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ!!!!!!!

  2. vas avatar
    vas 11/11/2009 19:00:26

    Έχουν περάσει 34 ημέρες από την ανάληψη της διακυβέρνησης της χώρας. Παρά το γεγονός ότι το διάστημα είναι πολύ μικρό, είμαστε ήδη σε θέση να κάνουμε ένα θετικό απολογισμό για το έργο που έχει ξεκινήσει να παράγει η Κυβέρνηση.

    Από την πρώτη κιόλας μέρα που αναλάβαμε, παρεμβαίνουμε άμεσα σε όλο το εύρος θεμάτων που αφορούν τον πολίτη και την καθημερινή του ζωή: από τη διαφάνεια έως την οικονομία, από το κράτος έως την ασφάλεια.

    Η θέση της Ελλάδας είναι πολύ δύσκολη και δεν αντιστοιχεί στις πραγματικές δυνατότητες της χώρας μας.

    αυτά δήλωσε ο ΓΑΠ σήμερα ,ΡΕ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΟΥ ΖΟΥΜΕ? ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΓ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΣΙΜΑ ,ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ?
    ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ? ΔΕΝ ΒΑΔΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΒΑΣΕΙ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ?ΔΕΝ ΗΛΘΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΖΕΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΠΟΤΑ.

  3. Orestios avatar
    Orestios 11/11/2009 19:08:24

    Αυτό που είπε ο "μέγας" πρωθυπουργός οφείλει να το εφαρμόσει άμεσα ξεκινώντας από τον εαυτό του. Να παραιτηθεί, να δώσει ΑΣΕΠ και, αν κάνει, να προσληφθεί. Αλλιώς να σταματήσει να λέει ότι του κατέβει από το μυαλό του, γιατί αν δεν είχε το μπαμπά του......δεν θα τον ήξερε ούτε ο θυρωρός του. Αξιοκρατία για ολους τους άλλους εκτός από τον εαυτό του. Εύγε ικανέ!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 11/11/2009 19:11:38

      Oρέστιε δεν βλέπω να έχεις ταχθεί με κάποιον από τους υποψηφίους...
      Τι έγινε...και η μη θέση είναι θέση?

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 11/11/2009 19:13:42

        Κάνεις λάθος τιραμόλα.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Orestios 11/11/2009 19:14:51

          Με τον κεντροδεξιό καρχαρία ή με το καλοσυνάτο δελφίνι?

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 11/11/2009 19:23:33

          Τιραμόλα, για τον Αϊνστάιν του ΠΑΣΟΚ, αυτόν τον....ΦΑΡΟ της εξυπνάδας, που έχετε για πρόεδρο, έχεις να πείς τίποτα? Εξακολουθείς να πιστευεις πως εξακοντίζοντας τόση εξυπνάδα θα κερδίσει το Νόμπελ?
          Το χόμπι στο οποίο αρέσκεστε να αναλώνεστε βάζοντας ταμπέλες δεν το βαρεθήκατε? Είναι tres passe.

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/11/2009 19:20:40

    Μαθητευομενοι μαγοι, στα κεφαλια μας πανω, κανουνε πειραματα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/11/2009 19:33:37

      Σε ενοχλεί Συκοφάντη που κόπηκε η συνέντευξη?

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ tiramola 11/11/2009 19:49:04

        Το θεμα ειναι να κοπει η συνεντευξη στα βουλευτικα γραφεια

  5. Orestios avatar
    Orestios 11/11/2009 19:53:03

    Τιραμόλα στο πνεύμα του opengov θα γίνουν οι .....καινοτόμες αλλαγές?
    Γιατί με αυτό το πνεύμα θα υπάρξει επέλαση αρεστών και προπαντός βεραμάν αντεξουσιαστών! χαχαχαχα

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Orestios 11/11/2009 20:15:55

      Oρέστιε για πές μας και εσύ την γνώμη σου Ντόρα ή Σαμαράς, Σαμαράς ή Ντόρα?
      Με επιχειρήματα παρακαλώ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κεραυνός 11/11/2009 20:18:52

        Βεραμάν κι εσύ? WTF?

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 11/11/2009 19:57:15

    Μιας και τα ξέρω από πρώτο χέρι συμβασιούχοι και stage κρατάνε πολλές υπηρεσίες στην "ζωή" αν φύγουν θα καταρρεύσει το σύστημα, όσοι δεν πιστεύεται περιμένετε να δείτε.

    • markella avatar
      markella @ «Κασσάνδρα» 11/11/2009 20:16:40

      Αν ρωτησεις τα νοσοκομεια της Ελληνικης περιφερειας ....ειναι ηδη υπο διαλυση απο την επεικειμενη αποχωρηση των stage!
      Οι μικροβιολογικες και ογκολογικες εξετασεις αντι να βγαινουν σε 2 μερες θα βγαινουν σε 12!!!!
      Παιδια στην υγεια μας!

  7. markella avatar
    markella 11/11/2009 20:04:20

    Αμα εχεις την Γκερεκου Υπουργο...καθαρισες!
    Τετοια στελεχη...ειναι η απεικονιση του βιρτουοζου της πολιτικης!

    Οσο για την αξιοκρατια...ρωτα τον Καστανιδη που του φορεσαν ταχα με το "ζορι" τον κολλητο του για ΓΓ!

    Εμεις στη Σαλονικη..ξερουμε τα πρωτοπαλικαρα των Υπουργων!
    Ας αφησουν λοιπον τα καραγκιοζιλικια περι "βιογραφικων και αξιοκρατιας" και ας βαλουν επιτελους οποιον γουσταρουν στις θεσεις των ΓΓ. χωρίς να παραμυθιαζουν τον κοσμο!!
    Να μαστε σοβαροι!

    • Orestios avatar
      Orestios @ markella 11/11/2009 20:14:12

      Μαρκέλλα είσαι λάθος. Ο συγκεκριμένος υπουργός απλά έτυχε να βρεί μπροστά του έναν άριστο. Το opengov τον πρότεινε. Και πάλι απλά έτυχε να γνωρίζεται καλά με τον άριστο. Αφού τον ήξερε να μην συνεργαστεί? Αν κάποιος φταίει είναι το opengov!!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

      • markella avatar
        markella @ Orestios 11/11/2009 20:19:12

        Μπραβο ρε Ορεστιε !!
        Ευχαριστω που μου ελυσες την απορια!
        Ηλπιζα οτι ο ΓΑΠ θα ειχε ενα αξιοπρεπες firewall να παρει!
        Κριμα...και τον ειχα για κομπιουτερακια!

        • Orestios avatar
          Orestios @ markella 11/11/2009 20:27:46

          Όποιος φωτογραφίζεται πίσω από λάπτοπ για να δείξει στο πόπολο, ότι τάχα δουλεύει, δεν σημαίνει ότι το κάνει. Μπορεί να παίζει πασιέντζα ή καλύτερα να βλέπει σάιτ για ταξίδια. Η εικόνες αυτές είναι μόνο για να ερεθίζονται οι σιελογόνοι αδένες των "συνεργατών" και των πραγματικών σοσιαλιστών.

        • markella avatar
          markella @ markella 11/11/2009 21:00:58

          εεε!! Για να μην ξεχνιομαστε ε??
          Ποιος ειχε δει την πρωτη μερα που ανεβηκε στο opengv το site που ειχε την υποβολη των αιτησεων για τα βιογραφικα των ΓΓ??
          Γιατι εγω το ειδα τις πρωτες 4 ωρες...να μωρε ελεγα μπας και μετα προσοντα μου...παω να κανω καμια αιτηση εν οψει αξιοκρατιας...και ΤΙ ΕΙΔΑΑ?
          Μια ερωτηση ηταν "ποιες ειναι οι πολιτικες σας δραστηριοτητες"!!! Ε και εγω τι να πω η καυμενη...!
          Πως να το κρυψω αλλωστε!
          Και αφου τους κραξαν...την αλλη μερα το πρωι ειχαν βγαλει την περιφημη ερωτηση...!!
          Α ρε Γιωργακη! Προοδευτικε Δημοκρατη!

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ markella 11/11/2009 22:25:18

          ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ WINDOWS ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΕΙ?

          GR ή EN ?

          ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ markella 11/11/2009 20:14:36

      Θα μπήκαν χάκερς μάλλον

  8. thespieys avatar
    thespieys 11/11/2009 20:22:57

    To τραγικό περιστατικό στη μεγάλη στρατιωτική βάση του Fort Hood των Αμερικανικών Ενόπλων Δυνάμεων σε συνδυασμό με τη πρόθεση της νεοεκλεγμένης ελληνικής κυβέρνησης για απόδοση της ελληνικής υπηκοότητας στους μετανάστες (το οποίο μεταφράζεται και σε δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι στις εθνικές εκλογές) δημιουργεί εύλογα ερωτηματικά.

  9. o aristos avatar
    o aristos 11/11/2009 21:00:46

    Αποκατάσταση του κράτους-δικαίου" ή αλλιώς ΠΟΛΥ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ

    «Το πρώτο βήμα για την αποκατάσταση του κράτους-δικαίου στην κατεύθυνση μιας πολιτείας ευνομίας, δικαιοσύνης και ισότητας γίνεται με το νομοσχέδιο, που θα καταθέσει η κυβέρνηση, και θα αφορά τις προσλήψεις στον δημόσιο τομέα», τόνισε ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου στη σημερινή συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου, όπου συζητείται το συγκεκριμένο θέμα.

    Όπως τόνισε ο πρωθυπουργός, θεμέλιο της προσπάθειας αυτής είναι η αξιοκρατία. Πρόσθεσε δε, ότι «ως κοινωνία πλέον δεν ανεχόμαστε πελατειακές σχέσεις, συναλλαγές και αυθαιρεσίες. Δεν τις αντέχει κανένας Έλληνας και καμία Ελληνίδα, διότι έτσι αποτελματώθηκε η Ελλάδα τα τελευταία πέντε χρόνια».

    Αναφερόμενος στον τρόπο διακυβέρνησης, υπογράμμισε ότι μια ανοικτή κυβέρνηση λογοδοσίας, αξιοκρατίας και αποτελεσματικότητας, δεν είναι υπόθεση ούτε μιας ημέρας, ούτε ενός νομοσχεδίου. «Είναι υπόθεση καθημερινού αγώνα με συνεχείς πρωτοβουλίες σε όλα τα επίπεδα και σε όλες τις αποφάσεις. Αυτό έγινε και με τον τρόπο επιλογής των γενικών γραμματέων με τη δημόσια διαβούλευση στο διαδίκτυο και σε αυτό το δρόμο θα συνεχίσουμε».

    Ο κ. Παπανδρέου, μιλώντας γενικότερα για το έργο της κυβέρνησης στο διάστημα των 35 ημερών της θητείας της, τόνισε ότι έχουν ξεκινήσει να γίνονται πράξη οι μεγάλες ανατροπές για τις οποίες το ΠΑΣΟΚ .... ότι εφαρμόζουμε τις προεκλογικές μας δεσμεύσεις».

    Ο πρωθυπουργός έδωσε ιδιαίτερο βάρος στο ζήτημα της αξιοπιστίας της κυβέρνησης, χρησιμοποιώντας τέσσερις φορές τον όρο αυτό και τονίζοντας ότι έχει σημασία να πείθονται οι πολίτες για την αξιοπιστία της κυβέρνησης».

    «Ένα κράτος, που πρέπει να στέκει δίπλα στους πολίτες, να διέπεται από τις αρχές της αξιοκρατίας, της διαφάνειας και της αποτελεσματικότητας, ώστε η χώρα να κάνει το καθοριστικό βήμα προς το μέλλον», κατέληξε.

    Αυτά είπε μεταξύ άλλων ο Κος Πρωθυπουργός

    Μίλησε για αποκατάσταση του κράτους-δικαίου στην κατεύθυνση μιας πολιτείας ευνομίας. Μα καλά μήπως παρέλαβε την διακυβέρνηση από καμία δικτατορική Κυβέρνηση, δηλαδή τοσα χρόνια δεν είχαμε ευνομούμενο κράτος?

    Αναφέρθηκε στην αξιοκρατία, που την χαρακτήρισε ως "θεμέλιο". Για ποια αξιοκρατία μιλάνε, για τους "Άριστους" που πρόσφατα τοποθετήθηκαν με πλήρως αξιοκρατικές διαδικασίες. Σε ποια διαβούλευση αναφέρεται ο Κος Πρωθυπουργός, αυτή των 25000 αιτήσεων-βιογραφικών, που υπέβαλλαν, οι "αφελείς" συμπολίτες μας.

    Ποιες είναι οι μεγάλες ανατροπές που συντελέσθηκαν, η κατάργηση της απόσυρσης, του ΕΤΑΚ, η φορολόγηση των "πάμπλουτων" με εισόδημα 30000 ευρώ, η προμήθεια των υβριδικών κρατικών οχημάτων, η επαναδιαπραγμάτευση της σύμβασης με COSCO?

    Το Κράτος θα πρέπει να στέκεται δίπλα στον Πολίτη, εμείς πάλι νομίζαμε ότι η εντολή ήταν "πρώτα ο πολίτης". Μα πως είναι δυνατόν το κράτος να στέκεται δίπλα στον πολίτη και να είναι και αξιοκρατικό, όταν αυτά που θέλει-προτείνει και επιθυμεί ο πολίτης μέσω των περίφημων διαβουλεύσεων, καταλήγουν στον κάλαθο των αχρήστων.

    Κατά τα άλλα ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.... και ΘΑ, ΘΑ, ΘΑ....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/11/blog-post_6221.html

  10. christophoros avatar
    christophoros 11/11/2009 21:15:19

    Το Πασόκ των μη προνομιούχων την αξιοκρατία τη βλέπει μέσα από την διόπτρα του μεταπτυχιακού στην Οξφόρδη και στο Χάρβαρντ; Αλήθεια από πότε οι δουλοπάρικοι συμβασιούχοι που έφτιαχαν καφέδες στους μόνιμους υπαλλήλους τους στυλοβάτες με πτυχίο Δημοτικού και αν... είναι οι βολεμένοι και οι ημέτεροι;
    Η απάντηση στο νέο αποικιακό κράτος των College είναι μόνο ο δρόμος! Άλλωστε ο κ. Παπανδρέου τον οποίο ψηφίσαμε είναι με τους αντεξουσιαστές! Δεν μας είπε μόνο με μεταπτυχιακό ή μη!!

  11. Πάνος avatar
    Πάνος 11/11/2009 21:55:32

    Το μπάχαλο που επικρατεί στο Δημόσιο κάποτε πρέπει να τελειώνει.
    Θα απαριθμήσω μόνο λίγα :
    - Εκατομμύρια ανθρωποώρες χαμένες.
    Υπάρχουν υπηρεσίες που οι υπάλληλοι δεν πάνε ούτε μία ημέρα την εβδομάδα.
    (Ας κάνουν ένα προσκλητήριο στους υπαλλήλος της Βουλής να δούνε αν από τους 1,500 υπαλλήλους που μισθοδοτούνται πόσοι είναι παρόντες και αυτοί που θα βρεθούνε πότε θα ξαναπάνε. Το ίδιο ισχύει σε όλα τα υπουργεία -χτυπάει ένας τις κάρτες για όλους και φεύγει και ο ίδιος-).

    - Χαμηλότατο επίπεδο.
    (Μπήκαν σχεδόν όλοι με ρουσφέτια , με εξαίρεση τους εκπαιδευτικούς των τελευταίων ετών που μπαίνουν με ΑΣΕΠ).

    - Πολύ υψηλές απολαβές σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα.
    Καθαρίστρια στην εφορεία απόφοιτος Δημοτικού παίρνει καθαρά 2,700€ , πάει όποτε θέλει (εκ περιτροπής με τις υπόλοιπες).

    - Λαδώματα σε όλη την ιεραρχία που πολλαπλασιάζουν τους μισθούς και στερούν 100πλάσια έσοδα από το δημόσιο (εφοριακοί).

    ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΛΟΣ Ο ΣΚΟΤΩΜΟΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

    ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ:
    -ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ (Τα επιδόματα των εφοριακών τριπλασιάζουν τους μισθούς τους, των μηχανικών τους διπλασιάζουν κλπ)
    -ΠΑΓΩΜΑ ΑΥΞΗΣΕΩΝ
    -ΠΑΓΩΜΑ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ (Κάλυψη των αναγκών που θα προκύπτουν μόνο με μετατάξεις και από προσωπικό υπηρεσιών χωρίς κανένα αντικείμενο που θα καταργούνται).
    -ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ για συρρίκνωση τους δημοσίου (χιλιάδες τεχνικές υπηρεσίες που θα μπορούσαν να ενοποιηθούν).

  12. Λέλος avatar
    Λέλος 12/11/2009 02:22:17

    Θα τα λύσει όλα τα θέματα ο θεολόγος μάγκας ο Τσιώκας.

    • Πάνος avatar
      Πάνος @ Λέλος 12/11/2009 11:21:57

      Πριν από πολλά χρόνια θυμάμαι συνεχείς εκπομπές γι' αυτόν (μάλλον περιφερειάρχης ήταν κάπου στην μακεδονία) , μέσα σ' όλα.