Η κυβέρνηση να εξηγήσει στον κόσμο την «μικρή ΔΕΗ»
04/07/2014 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση να εξηγήσει στον κόσμο την «μικρή ΔΕΗ»

Υπάρχει σοβαρό επικοινωνιακό πρόβλημα στην κυβέρνηση το οποίο πλέον έχει γίνει και πρόβλημα ουσίας

Όπως έχουμε γράψει και πρόσφατα, υπάρχει σοβαρό επικοινωνιακό πρόβλημα στην κυβέρνηση το οποίο πλέον έχει γίνει και πρόβλημα ουσίας. Και φάνηκε για άλλη μια φορά αυτές τις ημέρες που συζητείται το νομοσχέδιο για τη «μικρή ΔΕΗ» στη Βουλή ενώ είναι σε εξέλιξη η απεργία των εργαζόμενων.

Και δεν θα εστιάσουμε στο ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο αλλά στο τι καταλαβαίνουμε όλοι οι πολίτες για την υπόθεση αυτή. Αν υπάρχει έστω και ένας που να αντιλαμβάνεται τι σημαίνει το σπάσιμο της ΔΕΗ και η πώλησης της εταιρείας που θα δημιουργηθεί τότε να μας τρυπήσει τη μύτη. Η κυβέρνηση που προωθεί αυτό το πολύ σοβαρό ζήτημα, το οποίο αποτελεί και προαπαιτούμενο, έχει κάνει ένα τεράστιο λάθος. Δεν έχει απαντήσει επαρκώς σε ουσιώδη ερωτήματα που τίθενται για την αποκρατικοποίηση αυτή. Αντιθέτως, διάφοροι βουλευτές περιφέρονται στα κανάλια και γίνονται περίγελος με τα πράγματα που εκστομίζουν. Ο ένας λέει ότι το ρεύμα δεν είναι δημόσιο αγαθό και μπορούμε να πάμε στο χωριό να ζήσουμε με τη λάμπα. Ο άλλος λέει ότι ο ανταγωνισμός είναι καλός και ήταν αυτός που... έκανε πρωταθλητή κόσμου τον Κεντέρη. Και ο τρίτος δεν ξέρει να απαντήσει στο τι θα φέρει αυτή η πώληση.

Αντιθέτως, κανείς δεν έχει βγει επίσημα ή ανεπίσημα να ενημερώσει και αφήνει τους συνδικαλιστές να κάνουν πάρτι και να λένε στο κόσμο ότι έρχεται η καταστροφή της χώρας με την πώληση της ΔΕΗ. Που είναι ο αρμόδιος υπουργός κ. Μανιάτης να ενημερώσει παρά μόνο βγαίνει στις Βουλή, κάνει αλλαγές στο παραπέντε και μετά στο ΠΑΣΟΚ διαδίδουν ότι οι αλλαγές έγιναν έπειτα από πρόταση του ΠΑΣΟΚ που αποδέχθηκε ο κ. Σαμαράς.

Μα καλά δεν υπάρχει ένας υπεύθυνος να πάρει πάνω του το επικοινωνιακό μέρος του θέματος και να απαντήσει με πραγματικά στοιχεία:

1. Πόσο θα πάρει το δημόσιο από την πώληση της «μικρής ΔΕΗ»;

2. Συμφέρει η πώληση αυτή με δεδομένο ότι η εταιρεία είναι κερδοφόρα ή μήπως να το ξαναδούμε και να επαναδιαπραγματευτούμε με την τρόικα;

3. Θα αυξηθεί ή θα μειωθεί το κόστος του ρεύματος; Θα έχουν όφελος τα νοικοκυριά και οι επιχειρήσεις από τον ανταγωνισμό ή θα μείνουν κι άλλα νοικοκυριά χωρίς ρεύμα γιατί δεν θα μπορούν να πληρώσουν;

4. Η περιουσία της ΔΕΗ που πουλιέται πάει πακέτο στον αγοραστή; Βγαίνουν οι Φωτόπουλοι και λένε ότι υπάρχει στο υπέδαφος θησαυρός 120 δισ. όταν η εταιρεία θα πουληθεί 1,5 δισ. Είναι αλήθεια ή πρόκειται για «μαϊμουδιά» των συνδικαλιστών; Διότι το ακούει ο κόσμος και τρελαίνεται

5. Η ακίνητη περιουσία πουλιέται μαζί με την εταιρεία; Και πόσο έχει αποτιμηθεί;

Αυτά και άλλα πολλά θα έπρεπε να έχουν απαντηθεί ώστε να ξέρει ο κόσμος γιατί γίνονται όλα αυτά...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. regeneration avatar
    regeneration 04/07/2014 15:11:13

    Το μήνυμα των ευρωεκλογών από εμένα που ψήφισα Νέα Δημοκρατία, ήταν να εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα στο παραγόμενο (;) κυβερνητικό έργο. Βλέπω με τη ΔΕΗ γίνεται ένα μπάχαλο. Δεν μαζεύεται με τίποτα.

    Όλα μου τα χρόνια ψηφίζω κατά συνείδηση Ν.Δ. Με ακόμη μεγαλύτερη ένταση και πάθος το 2012..., όχι για τον λαμπρό και ξεκάθαρο λόγο της, αλλά γιατί πίστευα οτι αποτελεί τη μοναδική ελπίδα του Έθνους μας. Στο μεταξύ πολλοί δεξιοί την κάνανε τη διαμαρτυρία τους όλο αυτό το διάστημα (από το 2008 και μέχρι σήμερα). Πολλοί δε, έχουν αποκοπεί εντελώς από τον κύριο πολιτικό εκφραστή (τρομάρα του) του δεξιού χώρου, τη Ν.Δ. Εγώ πλέον τι να πάω να στηρίξω στις επόμενες εκλογές, ποια εθνική στρατηγική, ποιο εθνικό αφήγημα; Του Ταμήλου, της λάθος επιλογής συνεργατών του Σαμαρά; Του Θεοχάρη; Του Χατζιδάκη; Της εφορίας μου, που πληρώνω σα γαϊδούρι τόσα χρόνια τώρα; Πότε θα μπουν φυλακή πολιτικοί που φάγανε το χρήμα; Πότε οι επιχειρηματίες; Πότε θα ελεγχθεί ο γείτονάς μου που έχει 3-4 σπίτια, άλλα τόσα αυτοκίνητα και κάποιες χιλιάδες καταθέσεις σε ευρώ στην τράπεζα και είναι ελεύθερος επαγγελματίας! Και μου το λέει οτι δηλώνει 15-20000 ευρώ το χρόνο! Κατασχέσεις άμεσες σε όλους τους κλέφτες. Έγινε τίποτε απ' όλ' αυτά; Δεν προλαβαίνω να πληρώνω χαράτσια, δήμους, ΔΕΗ (μικρή ή μεγάλη) και δεν συμμαζεύεται. Πότε θα δω στο σπίτι μου λιακάδα και αισιοδοξία; Πότε θα βρεί η γυνναίκα μου δουλειά; Τι, το οτι μείναμε στο Ευρώ; (ναι, αλλά πεινάω). Στις επόμενες εθνικές εκλογές τι θα μου πούνε; Πρόσεχε μη φύγεις από το μαντρί, γιατί θα έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ;;; Δικαιούμαι να διαμαρτυρηθώ έστω και μια φορά όλα αυτά τα χρόνια; Πόσο να αντέξω; Πόση υποταγή ακόμα;

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/07/2014 15:43:08

    Τι κρίμα, η ΝΔ προσφέρει στον ΣΥΡΙΖΑ , μια εύκολη , ανέξοδη και περίφανη νίκη, με την βλακώδη(;) επιμονή στο εξόφθαλμο ξεπούλημα της Επιχείρησης. Κανείς σώφρων άνθρωπος που έχει στοιχειώδεις γνώσεις οικονομίας και επιχειρησιακής πολιτικής,δεν μπορεί να συναινέσει σε ένα τέτοιο εγχείρημα, εκτός αν είναι ένας από τους διαπλεκόμενους , έχων ίδιον συμφέρον. Το χειρότερο είναι ότι δίδεται η ευκαιρία στον ΣΥΡΙΖΑ, να εμφανισθεί ως προστάτης της κοινωνίας και των ήδη κατατρεγμένων πολιτών, με προφανή ατράνταχτα επιχειρήματα, που πηγάζουν από την πρόθεση της Κυβερνήσεως να εκποιήσει Κρατική περιουσία αξίας άνω των 100 δις ευρώ, έναντι το πολύ 2 δις! Και το χειρότερο, να κουκουλώσει τις διάφορες καταστρεπτικές πολιτικές που προοιωνίζεται ερχόμενος στην εξουσία!! Το ποσό των 100 δις ακούγεται εξωπραγματικό, αλλά στην πραγματικότητα πιθανόν να είναι μέρος της πραγματικής αξίας της ΔΕΗ, αν αναλογισθούμε ότι η παρούσα αξία της ΔΕΗ σε εγκαταστάσεις και εξοπλισμό, σε τιμές αντικαταστάσεως, ανέρχεται πάνω από 70 δις ευρώ, όπως και τα αποθέματα του γαιάνθρακα στα λιγνιτικά πεδία, πάνω από 100 δις ευρώ! Επειδή όμως τα νούμερα αυτά φαντάζουν εξωπραγματικά και ο νους του μέσου ανθρώπου αδυνατεί να παραδεχθεί, ας παραδεχθούμε το αυτονόητο. Όταν μιλάμε για τιμές αντικαταστάσεως 70 δις, εννοούμε ότι ο ιδιώτης που θέλει να ανταγωνισθεί τη ΔΕΗ ,θα πρέπει να φτιάξει μια νέα ΔΕΗ,πιο καλή, πιο μεγάλη, πιο οικονομική, πιο εξυπηρετική και φιλική προς τον καταναλωτή, ώστε να πουλά πιο φτηνά από τη ΔΕΗ και να επωφελείται και ο καταναλωτής. Θα πρέπει όμως να καταβάλει και 70 δις για τις εγκαταστάσεις, για να είναι τουλάχιστον εφάμιλλος της ΔΕΗ και όχι να τα αποκτήσει όλα καταβάλλοντας ένα μικρό ...φιλοδώρημα! Αν αυτό δεν είναι αυταπόδεικτο ξεπούλημα , τότε πιο είναι;

    • sender avatar
      sender @ ΝΤΙΝΟΣ 04/07/2014 18:29:09

      Αυτή είναι βαρύτατη κατηγορία,ότι δηλ. ξεπουλιέται(σχεδόν χαρίζεται),ένας εθνικός θησαυρός σε τιμή συμβολική.Απαιτείται(όπως και για όλες τις αποκρατικοποιήσεις),πλήρης επεξήγηση και αιτιολόγηση, λογιστική και κοινωνική,της απόφασης.Ποιοι είναι οι νέοι ιδιοκτήτες;Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε στην ενημέρωση των πολιτών-καταναλωτών.Να βγει άμεσα ο υπουργός και να μας διαφωτίσει.Αν όχι,ας βρεθούν τρόποι να αναγκαστεί.Είναι που είναι καχύποπτοι όλοι,μην προκαλούνται επιπλέον.Και να αντιπαρατεθούν οι διαφωνούντες όχι με λαϊκισμούς και ξελαρυγγισμούς,αλλά με ακλόνητα επιχειρήματα.Μην υποβιβάζουν,οι μεν και οι δε,την ικανότητα του κόσμου να αντιλαμβάνεται πολύ περισσότερα,απ'ότι νομίζουν.

  3. ksdouki avatar
    ksdouki 04/07/2014 17:27:55

    O Ταμήλος τα εξηγεί μια χαρά ... είναι αυτόνομος ή τα λεει με εντολή Σαμαρά ? http://www.youtube.com/watch?v=IxLhPccv3do

  4. Σενετάκης Εμμανουήλ avatar
    Σενετάκης Εμμανουήλ 04/07/2014 17:29:56

    Μα καλά δεν είδατε την ανακοίνωση της Νέας Δημοκρατίας χθές ? δεν αφήνει κανένα κενό για το τι είναι η μικρή ΔΕΗ. Πρώτη φορά βγήκε τόσο εμπεριστατωμένη ανακοίνωση. Βέβαια σαν κυβέρνηση υπάρχει πρόβλημα. Θα μπορούσαν να βγάλουν ενημερωμένα στελέχει στα ΜΜΕ ιδίως στις τηλεοράσεις και να αποστομώσουν τους άθλιους ψεύτες συνδικαλιστές του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν έχουν πάρει είδηση ότι αυτή την στιγμή διεξάγεται πόλεμος με τους τελευταίους ισχυρούς συνδικαλιστές από το βαθύ ΠΑΣΟΚ που τώρα είναι ΣΥΡΙΖΑ. Είναι αυτοί που οδήγησαν την χώρα στην σημερινή κατάσταση που βιώνουμε. Ξέρουν καλά οι Φωτοπουλαίοι ότι αν χάσουν και αυτή την μάχη , χάνουν τον πόλεμο. Είναι σίγουρο ότι την μάχη την έχουν χάσει στην κοινωνία η οποία δεν ανέχεται πιά αυτά τα τρωκτικά. Επομένως είναι χρυσή ευκαιρία για την Ν.Δ. να βγεί μπροστά σαν κυβέρνηση πιά και να τους αντιμετωπίσει, είναι τόσο εύκολο. Ετσι έμεσα θα δοθεί απάντηση και στο κακό ΠΑΣΟΚ που σε άλλες περιπτώσεις δεν μπορεί να του θυμίσει τις ευθύνες του δυστυχώς λόγω συγκυβέρνησης. Επιτέλους δεν υπάρχουν 5 στελέχει να αντιμετωπίσουν τους Ταλιμπάν Κατρουλίδες (Κατρούγκαλους...) του ΣΥΡΙΖΑ στα κανάλια. Μόνος του θα αγωνίζεται ο Μανώλης Κεφαλογιάννης ???

    • franc-. avatar
      franc-. @ Σενετάκης Εμμανουήλ 04/07/2014 21:42:31

      .Αν δεν ξεκαθαρίσει σαφώς η κυβέρνηση γιατί είναι ωφέλιμη η πώληση, θα το ξεκαθαρίσει κάποια στιγμή η δικαιοσύνη υποθέτω. Κάποιος θα καταγγείλλει τη συναλλαγή αν είναι ύποπτη. Οπως έγινε και με τα υποβρύχια...

      • gnik61 avatar
        gnik61 @ franc-. 05/07/2014 10:34:06

        Αποκλείεται τώρα μάλιστα που πήραν τα οφειλόμενα.

  5. ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ avatar
    ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ 04/07/2014 17:33:53

    Δεν νομιζω οτι το ειπε ο φωτοπουλος.
    Υποψηφιος ευρωβουλευτης με την ΝΔ πριν απο 40 μερες το ειπε.

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/07/2014 19:47:16

    Μην συγχέετε τον ΣΥΡΙΖΑ και τα λαμόγια των Συνδικαλιστών με το ξεπούλημα της ΔΕΗ! Δεν θα πρέπει να αφήσουμε το σπίτι μας να καεί, εμποδίζοντας τον πυροσβέστη να το σβήσει, επειδή αυτός είναι κλέφτης!!! Οι διαμαρτυρίες μου είναι διαμαρτυρίες πόνου για την παράταξη και ειδικότερα για τη ΝΔ, για την οποία εγώ όπως και πολλοί άλλοι υποφέραμε στους χαλεπούς καιρούς! Δεν μπορώ να ακούω ανθρώπους που έχουμε "κοινά ιδανικά και πιστεύω" , να υποστηρίζουν εξόφθαλμες καταστρεπτικές πολιτικές, μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να μην συμφωνούν με αυτές, τυχάρπαστοι εθνομηδενιστές! Ακριβώς σ΄αυτό διαφέρουμε οι δεξιοί από τους αριστερούς. Υποστηρίζουμε πάντα αυτό που κατά συνείδηση είναι σωστό, ενώ οι άλλοι περιμένουν πρώτα την απόφαση της ...κεντρικής επιτροπής και σύμφωνα με αυτή εκφράζουν γνώμη!

  7. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 04/07/2014 19:48:52

    Θα πρέπει επίσης να εξηγηθεί γιατί ταυτίζεται η μικρή ΔΕΗ με την απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας και τον ανταγωνισμό.Δεν μπορεί ο όποιος σοβαρός επενδυτής, να φτιάξει μια εταιρία να εκμεταλλευθεί άλλες πηγές ενέργειας και να ανταγωνισθεί την ΔΕΗ; Ξέρετε κάποια άλλη επένδυση που να ξεκινά με χάρισμα το 30% των πελατών του ανταγωνιστή; Μήπως κάποια επένδυση που να της χαριστεί με την αγορά της μονάδας παραγωγής και η πρώτη ύλη που θα χρησιμοποιήσει;

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/07/2014 20:05:15

    Πολλοί διαμαρτύρονται ότι προβεβλημένα στελέχη της ΝΔ δεν βγαίνουν να στηρίξουν την κατά τη γνώμη μου, άκρως ζημιογόνα ενέργεια της εκποιήσεως. Άλλοι επίσης διαμαρτύρονται ότι και όσοι βγαίνουν, κατατροπώνονται από δευτεροκλασάτα στελέχη των αντιπάλων. Αυτό είναι απόλυτα λογικό, γιατί τίποτα δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην αδιαμφισβήτητη λογική και ότι δεν εύκολο να πείσεις τον άλλο ότι το μαύρο είναι άσπρο!

  9. MCA avatar
    MCA 04/07/2014 20:30:43

    Τα ερωτήματα του άρθρου είναι λογικότατα.Δεν νομίζω όμως να πάρουν σαφή απάντηση από κανέναν. Ίσως οι χρυσοπληρωμένοι συνδικαλιστές της ΔΕΗ έχουν δίκιο. Δεν βγαίνουν τα νούμερα.

  10. foros1 avatar
    foros1 04/07/2014 20:50:29

    επιπλέον ο κ. πρωθυπουργός πρέπει να εξηγήσει στον κόσμο, τι άλλαξε από εκείνα που έλεγε πριν λίγα χρόνια για την ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ και της ενέργειας γενικότερα.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/07/2014 21:18:30

    O μόνος που έβγαινε στην τηλεόραση και εξηγούσε τα πάντα και μάλιστα έλεγε ακριβώς ότι αυτό πρέπει να γίνεται ήταν ο Γεωργιάδης και αυτόν τον έβγαλε από την κυβέρνηση. Οι υπόλοιποι είναι μόνο για φιέστες και πανηγύρια.

    • franc avatar
      franc @ ψυχραιμια 04/07/2014 21:45:50

      Προφανώς ο Σαμαράς είχε τους λόγους του που το έκανε. και που εσύ αγνοείς φίλε Ψυχραιμία. Και κατ' εμέ είχε απόλυτο δίκιο και δεν έπρεπε εξ αρχής να διαλύσει τον ΛΑΟΣ και να βάλει τους Βορίδη-Αδωνι υπουργούς στη ΝΔ. Εστω και αργά το κατάλαβε εν μέρει...

  12. sender avatar
    sender 05/07/2014 14:50:14

    Αν ιδιωτικοποιηθεί η ΔΕΗ,το κράτος από την φορολόγηση τι κερδίζει;θα απαλλαγεί ο καταναλωτής από το χαράτσι υπέρ του δήμου και της Νεριτ;ποιά η μοίρα των εργαζομένων στις μονάδες,σε περιοχές καμμένης γης και απίστευτης ανεργίας;ο νέος ιδιοκτήτης θα ελέγχεται για την επιβάρυνση του ήδη κατεστραμμένου περιβάλλοντος;τι εχέγγυα δίνει το κράτος για την προστασία του Ελληνα καταναλωτή από ενδεχόμενη νεοφιλελεύθερη και ασύδοτη πολιτική στις τιμές του ρεύματος;Σε ποιόν θα ανήκει το υπέδαφος και ο λιγνίτης; Πότε θα τα πληροφορηθούμε όλα αυτά;και άλλα πολλά που δεν γνωρίζουμε;τίποτα δεν γνωρίζουμε.Γιατί δεν έχει καμιά επίπτωση στον Ταμήλο η προκλητικές,περιφρονητικές απόψεις που πρόσφατα εκστόμισε;Είναι κάποιο είδος σφυγμομέτρησης της ανοχής μας;

    • sender avatar
      sender @ sender 05/07/2014 15:10:58

      Και μη ξεχνάμε ότι το όλο παιχνίδι παίζεται στην παραμεθόριο της χώρας.''Είναι πολλά τα λεφτά Αρη''αλλά ''όχι άλλο κάρβουνο''για τα συμφέροντα συνδικαλιστών ή ιδιωτών,αγνώστου προέλευσης και προθέσεων.

    • sender avatar
      sender @ sender 05/07/2014 15:21:45

      Γιατί δεν πουλάνε την ΔΕΗ σε μετοχές(αφού δεν κατάφεραν πρώτα να την εξυγιάνουν),στους Ελληνες καταναλωτές;Θα ήταν μια εθνική λύση.

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 06/07/2014 17:31:57

    Η “μικρή ΔΕΗ” και η μικρή Λουλού
    http://aftercrisisblog.blogspot.com/p/blog-page_15.html