26/07/2010 14:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση να αναλάβει επιτέλους τις ευθύνες της

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Β΄ Αθηνών, κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ως Νέα Δημοκρατία κατανοούμε απόλυτα τα αιτήματα των διαφόρων επαγγελματικών ομάδων. Ωστόσο, θέλουμε να κάνουμε μια έκκληση προς όλους: Nα μην τινάξουμε στον αέρα τον Τουρισμό και την Ελληνική Οικονομία, αυτό το δύσκολο, το κρίσιμο καλοκαίρι.

Και από την άλλη πλευρά η κυβέρνηση να αναλάβει, επιτέλους, τις ευθύνες της. Να κάνει ειλικρινή δημόσιο διάλόγο με όλες τις ενδιαφερόμενες πλευρές, για να βρεθεί, εδώ και τώρα, λύση στο πρόβλημα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mentzelos avatar
    Mentzelos 26/07/2010 14:45:59

    Και στη ΝΔ να αναλάβουν κάποιοι τις ευθύνες.

    http://taxalia.blogspot.com/2010/07/blog-post_8440.html

  2. aiolos avatar
    aiolos 26/07/2010 14:59:06

    ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 224 ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛο;;;
    Εφοριακούς οι οποίοι... αμέλησαν να καταθέσουν δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος ακόμη και για τρία στη σειρά χρόνια ή που στο διάστημα αυτό δεν εκκαθαρίστηκαν οι δηλώσεις τους και έτσι δεν πλήρωσαν ούτε ένα ευρώ φόρο βάζει στο στόχαστρο το υπουργείο Οικονομικών.

    Πρόκειται για 224 εφοριακούς οι οποίοι πιάστηκαν από τις εκτεταμένες διασταυρώσεις που πραγματοποίησε η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων να μην εκπληρώνουν τις βασικές φορολογικές τους υποχρεώσεις στην τριετία 2007-2009.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/07/2010 15:00:06

    Μάλιστα...

    Ελαφρώς άκαιρη η δήλωση. Περίμενα να είχε προηγηθεί μια δήλωση για το (μείζον) θέμα των όσων είπαν προχθές οι υπάλληλοι του ΔΝΤ σχετικά με το μνημόνιο, ώστε να μπορούσα τώρα να δω πιο θετικά τη σημερινή δήλωση.

  4. Ηλίας avatar
    Ηλίας 26/07/2010 15:20:40

    Δεν τραβάει το πράγμα παιδιά... Φοβερές δηλώσεις ... Από την άλλη όταν ο κώλος μας καίγεται γράφουμε απαντήσεις συγγράματα:

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=22382950

    Πραγματικά απογοητεύομαι κάθε μέρα και πιο πολύ.

  5. tony avatar
    tony 26/07/2010 15:20:58

    ....Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Β΄ Αθηνών, κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος.............................
    τρομερές αλλαγές αυτή η Νεα Δημοκρατία ρε παιδί μου.

  6. george avatar
    george 26/07/2010 16:27:05

    Δήλωση χωρίς ουσία και περιεχόμενο. Γενικότητες και αοριστίες. Δήλωση σχετικά με την ταμπακιέρα δεν υπάρχει. Τελικά εμείς θέλουμε ή όχι την απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων? Και με ποιούς όρους?

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ george 26/07/2010 21:52:13

      Eεεεε....κοίτα...θέλουμε...αλλά...όχι ακριβώς...αλλά...είμαστε λίγο απροετοίμαστοι...εεεε.....

      ΝΔ: «Ναι» στην απελευθέρωση των μεταφορών, «όχι» στο νομοσχέδιο

      Ενστάσεις για το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση των οδικών μεταφορών έχει η Νέα Δημοκρατία. Ο τομέαρχης μεταφορών του κόμματος, Στάυρος Καλαφάτης, δήλωσε ότι η κυβέρνηση επέλεξε «ύποπτο» χρόνο για να προωθήσει τη νομοθετική πρωτοβουλία και την κατηγόρησε ότι θολώνει παρά ξεδιαλύνει το τοπίο.
      Διερωτήθηκε αν η κυβέρνηση:

      • Πιστεύει η κυβέρνηση στην απελευθέρωση της αγοράς των οδικών μεταφορών ή προχωρά σ’ αυτήν γιατί απλά αναγκάζεται;

      • Γίνεται ειλικρινής διάλογος με τους φορείς του κλάδου ή αυτός είναι τελικά προσχηματικός;

      • Γιατί, ενώ ο όποιος διάλογος ξεκίνησε πριν από μερικούς μήνες επιλέχθηκε η καρδιά του καλοκαιριού για να μπούμε στην τελική του φάση;

      Συμφώνησε με την ανάγκη απελευθέρωσης της αγοράς, λέγοντας ότι πρόκειται για "σημαντικότατο μεταρρυθμιστικό πρόταγμα", για το οποίο απαιτούνται συστηματική δουλειά και οργάνωση από την πλευρά του υπουργείου, ουσιαστική διαβούλευση με τους φορείς του κλάδου και αποτελεσματική διαπραγμάτευση και συνεννόηση με τις αρμόδιες Ευρωπαϊκές Αρχές.

      Έκανε άνοιγμα προς τους απεργούς ιδιοκτήτες φορτηγών λέγοντας πως η Ν.Δ. "θα ανταποκριθεί τόσο στις ανάγκες της κοινωνίας, όσο και στο ρόλο της ως συνεπούς αξιωματικής αντιπολίτευσης. Στηρίζοντας μεταρρυθμίσεις που δεν διαμορφώνουν μόνο το αύριο, αλλά και εμπεριέχουν τη μέριμνα για ό,τι οικοδομήθηκε μέχρι σήμερα".

      Ικανοποιήθηκες φαντάζομαι...

  7. Orestios avatar
    Orestios 26/07/2010 16:33:54

    Η κυβέρνηση πήγε διακοπές και άφησε τον Παναγιωτόπουλο να κάνει την δουλειά της?

  8. panos avatar
    panos 27/07/2010 03:18:01

    ΝΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ!ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΑ ΤΟ 910 ΚΑΘΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ 1 ΩΡΑ ΟΠΩΣ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!