24/11/2009 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση και το σύστημα ΠΑΣΟΚ παίζουν Ντόρα

Ο κόσμος χάνεται στην κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ αλλά αυτό βρίσκει καιρό να ασχοληθεί και με τα εσωκομματικά της Νέας Δημοκρατίας.

 Όπως παρατηρούμε στην Ναυτεμπορική, η κ. Μπακογιάννη έκανε μια δήλωση για το ΠΑΣΟΚ και αμέσως έσπευσε να της απαντήσουν και ο  κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής και το υπουργείο Παιδείας.

 Ντ. Μπακογιάννη: Σημάδια αποσύνθεσης στην κυβέρνηση

 Απάντηση ΠΑΣΟΚ στην επίθεση Μπακογιάννη

 Λέτε να …φοβήθηκαν και έσπευσαν να απαντήσουν; Ή φρόντισαν να απαντήσουν ταχέως για να την αναδείξουν ως αντίπαλό τους και να δημιουργήσουν την εικόνα ότι η Ντόρα τους βαράει;

Φυσικά η κυβέρνηση απαξίωσε να απαντήσει στις καθημερινές επιθέσεις εναντίον της πολιτικής της από τον Αντώνη Σαμαρά.

Είναι επειδή όπως λέει και το σύστημα της Αγίας Οικογενείας καθημερινά «το ΠΑΣΟΚ στηρίζει Σαμαρά».
.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/11/2009 20:38:09

    Το Πασόκ θέλει Ντόρα. Εύκολος αντίπαλος. Μιλημένος. Δικός μας. Μας βοήθησε και στην β' τετραετία Σημίτη (με τον λαμπρο υιό διευθυντάρα στην Εθνική). Θα τα βρούμε εμείς οι δύο, μεταξύ μας είμαστε.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ archaeopteryx 24/11/2009 20:53:02

      Αναφέρονται και στον ίδιο προϊστάμενο!!
      Λίγο το έχεις?

    • Γιάννης77 avatar
      Γιάννης77 @ archaeopteryx 24/11/2009 21:07:06

      Η Ντόρα και οι διασυνδέσεις της είναι γνωστές.

      Θα μπορέσουμε να απαλλάξουμε τον Σαμαρά, εάν εκλεγεί, από τους 5-10 παρεοκράτες του Καραμανλή, οι οποίοι έχουν προσκολληθεί πάνω του σαν τα στρείδια;

      Δείτε τι έγινε σήμερα: http://fimotro.blogspot.com/2009/11/blog-post_661.html

      Οι τύποι έχουν απύθμενο θράσος! Φουκαρά Αντώνη, τι σε περιμένει!

      • Υ. avatar
        Υ. @ Γιάννης77 24/11/2009 21:18:09

        Καλά οι άνθρωποι τό ‘χουν χάσει τελείως. Προπαγάνδα επιστημονική. Αν προσέξεις, είναι άλλη η εστίαση της κάμερας στις δύο φωτογραφίες. Σ’ αυτή με τη ψηλή παίρνει τη μισή πόρτα, στην άλλη ολόκληρη. Σαφώς και ήταν παρόντες. Η KGB επί Σοβιετίας, ωχριά μπροστά τους!

        • Γιάννης77 avatar
          Γιάννης77 @ Υ. 24/11/2009 22:35:23

          Καλά, η κάμερα έχει σημασία, ή το ότι οι απίστευτοι αυτοί τύποι έχουν "σφιχταγκαλιάσει" την υποψηφιότητα Σαμαρά;

          Δεν έπρεπε να γράψω "φουκαρά Αντώνη", αλλά "φουκαριάρα ΝΔ"... Οι υποστηρικτές κάθε υποψηφίου δεν ενοχλούνται καθόλου από το ποιος είναι δίπλα του, αρκεί να βγει αρχηγός ο δικός τους!

          Λοιπόν, αν οι προβλέψεις επαληθευτούν και βγει ο Αντώνης, του εύχομαι καλή τύχη με αυτούς τους ανύπαρκτους!

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Υ. 24/11/2009 22:45:48

          Φίλε Υ, προσπαθούν να το παίξουν Λαλιώτηδες αλλά είναι ακόμα ερασιτέχνες. Πάντως προσφέρουν γέλιο.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 24/11/2009 22:46:16

          Από που τεκμαίρεται ότι είναι με το Σαμαρά (όπως η ανάρτησή τους αναφέρει)? Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα θα καθαρίσει πολλούς.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Υ. 24/11/2009 23:07:33

          Δεν είμαι τόσο σίγουρο ότι θα τους καθαρίσει όλους. Με ορισμένους δεν θα έχει τη δυνατότητα. Αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ο ίδιος ο Σαμαράς είναι ένα ποιοτικό άλμα προς τα εμπρός. Κάποιοι από αυτούς σίγουρα δεν θα επιβιώσουν και αυτοί που θα φέρει ο Σαμαράς θα είναι σίγουρα καλύτεροι. Ο Χρύσανθος Λαζαρίδης π.χ. ούτε που μπορεί να συγκριθεί με τους απίθανους Λούληδες και Καραχάλιους.

          Το σημαντικό είναι ότι θα δημιουργηθεί μια δυναμική ανανέωσης, μια δυναμική μη ανοχής διεφθαρμένων συμπεριφορών, μια δυναμική επιστροφής στα βασικά. Κάποια λαμόγια σίγουρα θα επιβιώσυν, προς βλάβη όχι απλώς του Σαμαρά, όχι απλώς της ΝΔ, αλλά και της χώρας. Αλλά ξέρουμε ήδη ότι ο κόσμος δεν είναι όμορφος, αγγελικά πλασμένος. Σε έναν τέτοιο σάπιο κόσμο, με περιορισμένες επιλογές, επιλέγουμε αυτόν που μπορεί να φέρει το κάτι καλύτερο. Δεν ξέρουμε αν το φέρει στα σίγουρα, αλλά ξέρουμε ότι αυτός μπορεί, ενώ η συνυποψήφιά του όχι, σίγουρα δεν μπορεί. Οπότε, είναι προφανές το τι διαλέγουμε.

      • Γιάννης77 avatar
        Γιάννης77 @ Γιάννης77 24/11/2009 23:26:58

        Πολύ σωστές οι σκέψεις σου, αγαπητέ "Επώνυμε".

        Κρατώ μια μικρή ένσταση για Λούλη και Καραχάλιο, γιατί γνωρίζω τις ικανότητές τους (αν και ποτέ δεν είχαμε οποιουδήποτε είδους σχέση). Αλλά πιθανότατα να έχουν κορεστεί πια και αυτοί.

        Νέα πρόσωπα είναι, λοιπόν, η λύση!

        • loretta avatar
          loretta @ Γιάννης77 24/11/2009 23:36:26

          ..το θεμα ειναι η εκκαθάριση να γινει με αντικειμενικα κριτιρια και οχι με ορους καφενειου και ..ομαδων!!

          γιατι πολλοι θα το επιχειρησουν αυτο...και αυτο ειναι οτι χειροτερο μπορει να γινει.

        • Γιάννης77 avatar
          Γιάννης77 @ Γιάννης77 25/11/2009 09:46:47

          Νομίζω ότι πρέπει να απομακρυνθεί όλη η εσωκομματική ηγεσία, δηλαδή να αλλάξουν διευθυντές, επικεφαλής γραμματειών και όλα τα στελέχη τέτοιου επιπέδου.

          Θα έπρεπε και από μόνοι τους να παραιτηθούν μετά το αποτέλεσμα, αντί να κοιτάνε να γλιτώσουν το τομάρι τους προσκολλώμενοι δίπλα σε κάποιον υποψήφιο αρχηγό (ειδικά η καραμανλική παρεοκρατία που έχει ασφυκτικά περικυκλώσει τον Σαμαρά)! Αλλά δεν περιμένω τέτοια ευθιξία.

          Όλοι αυτοί (και ειδικά οι πάτρωνές τους παρεοκράτες του Καραμανλή) απέκοψαν το κόμμα από την κοινωνία και διοίκησαν με διαλυτικά αποτελέσματα, λόγω της προσωπικής τους ανεπάρκειας. Αν παραμείνουν, όποιος και να εκλεγεί αρχηγός, θα τον οδηγήσουν σε νέες εξευτελιστικές ήττες.

  2. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 24/11/2009 20:42:11

    Η Ντόρα είναι πέντε φορές την ημέρα στην τηλεόραση και λοιδωρεί και λασπολογεί. Και ο Σαμαράς εμφανίζεται για ένα λεπτό από τις ομιλίες του. Το σύστημα ΠΑΣΟΚ σε όλο του το μεγαλείο...

  3. Υ. avatar
    Υ. 24/11/2009 20:43:42

    Κάργα αβαντάρισμα Χ.Νικολάκη σε κυρά-Θοδώρα, με ερωτήσεις σικέ.

  4. loretta avatar
    loretta 24/11/2009 20:49:23

    ε τι περιμενες? απο την αλλη ειναι αφελεια να πιστευει οτι μαυτες τις τραγικες εμφανισεις σωζει την κατασταση της!!

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 20:51:15

    Ο Πρετεντέρης -απο τους μεγαλυτερους σφουγγοκ...ους της Μητσοτακαινας, εκτιμα πως δεν θα ψηφισουν πανω απο 300.000 την Κυριακη. Θα τριβει τα ματια του και αυτος οπως και τοσοι αλλοι...Μικρη συμμετοχη συμφερει τη ντόρα, αλλα δεν τους βγαινει και πανικοβληθηκαν..

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 20:53:06

      η ντορα σε λιγο θα τραγουδαει...ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΒΑΡΝΑ ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ....

    • Υ. avatar
      Υ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 21:03:55

      Η Ντορα σε λίγο θα τραγουδάει........πήρα δρόμους για να φύγω να χαθώ στην ερημιά να σωθώ απ' τους ανθρώπους που με διώχνουν μακριά.

  6. ΤΑΣΟΣ ΙΑΤΡΟΥ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΙΑΤΡΟΥ 24/11/2009 21:09:49

    'Ολοι στις κάλπες την Κυριακή. Όχι πάσες γιά προπαγάνδα στον Jeffrey

  7. NIKOS avatar
    NIKOS 24/11/2009 21:11:39

    ΤΕΛΙΑ ΠΟΛΥ ΛΑΠΑΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ Ο ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΟΔΩΡΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΣΥΝΕΤΕΥΞΗ ΤΟΤΕ ΜΑΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΥΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ, ΝΤΟΡΑΚΗΣ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑΞΕ ΠΟΥ ΣΤΟ STAR ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ.

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 21:12:53

    Η Ντόρα ειναι καθε βραδυ στα παραθυρα των δελτιων ειδησεων. Μηπως θα επρεπε και ο Σαμαρας να πυκνωσει τις εμφανίσεις του στα ΜΜΕ τις 4 μερες που απομένουν? Το λεω, γιατι δυστηχως υπαρχουν πολιτες που επηρεαζονται και ψηφιζουν φατσες που βλεπουν στην τηλεοραση και μόνο...

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 21:18:18

      εγω δεν συμφωνω ΓΙΑΝΝΗ κανει αυτες τις συνεντευξεις που χρειαζεται να γινουν..εξαλλου δεν παιζει το παιχνιδι της ντορας και αυτοι που πιστευουν στον ΣΑΜΑΡΑ γινονται ακομα περισοτεροι οταν βλεπουν το περιφερομενο θιασο του παραλογυ καθε βραδι στα καναλια πως καταφερονται εναντιον του.

      επιχειρηματα μηδεν..ηθος μηδεν..υποκρισια στο φουλ...απο μονοι τους μας βγαζουν νικητες...γιατι να το χαλασουμε??

  9. kanis avatar
    kanis 24/11/2009 21:14:54

    Ο Αντώνης Σαμαράς μίλησε απόψε σε Γυναικείο κοινό συγκεκριμένα κι όχι σε ψηφοφορους του γενικά...
    Η κυρία Τρέμη, αν θέλει να αγγίζει την λέξη εγγυρότητα, να λέει αντικειμενικά την είδηση! Το γυναικείο κοινό δεν μονοπωλείται από την κυρία Μητσοτάκη.Το αντίθετο, μάλιστα, όπως έχουν δείξει κάποιες δημοσκοπήσεις.

    Επίσης, μην ξανακούσω την κυρία Ντόρα Μητσοτάκη να λέει, ότι είναι γυναίκα κι αυτό δεν αλλάζει, όπως είπε για χιλιοστή φορά κι απόψε στον Χατζηνίκολάου. Κανένας δεν την ενοχοποιεί που είναι γυναίκα εν έτει 2009. Ισως, κάποιοι στα παιδικά της χρόνια να το έκαναν. Αυτό έχει εξήγηση. Οταν γεννήθηκε κι ιδιαίτερα στην επαρχία, το πρωτότοκο παιδί το θέλανε αγόρι...! Μπορεί από τότε να της έμεινε...αλλιώς δεν δικαιολογείται η εμμονή ! Εκτός κι αν ψάχνει αφορμές να θυματοποιείται ! Αλλά δεν τα τρώει ο κόσμος αυτά τα κόλπα πια...παλιώσανε!

  10. NAI avatar
    NAI 24/11/2009 21:16:06

    ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΡΩΤΑΤΕ....15 ΦΟΡΕΣ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ...ΠΟΤΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ..ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ....ΟΚ ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ...FEMALE??? ΘΕΟΔΩΡΑ ΟΣΟ ΜΙΛΑΣ ΧΑΝΕΙΣ...ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΚΑΛ ΤΟ ΠΑΣ...Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ...ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΑΜΑΡΑ...ΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑ..ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΟΥ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΑΣΟΚΩΝ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ....ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟ.....

  11. NAI avatar
    NAI 24/11/2009 21:17:37

    ΝΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ..ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΠΟΡΑ....

    • kanis avatar
      kanis @ NAI 24/11/2009 21:30:21

      Θα περάσει αυτή η μπόρα
      που φερε την κατηφόρα
      και δίχασε αυτή τη χώρα
      που είναι ανω κάτω τώρα
      επειδή πείσμωσε η Ντόρα!

  12. trochalos avatar
    trochalos 24/11/2009 21:40:52

    To όνομα του παρουσιαστή των ειδήσεων των 20,00 στο Alter είναι Νικόλαος Χατζηντορούλης και απόψε στην συνέντευξη της κυρίας Θεοδώρας Μητσοτακομπακογιαννοκουβέλου το επιβεβαίωσε, γιά αυτό μην ψάχνεστε. Ο μόνος που υποστηρίζει Σαμαρά ανοικτά είναι ο θείος Γιώργος. Περί του λόγου το αληθές ακούστε και διαβάστε λίγο real.

    • markella avatar
      markella @ trochalos 24/11/2009 21:55:27

      Παντως αυριο...ο Σαμαρας θα εχει βουλευτες απ ολη τη Μακεδονια και θα εκδηλωθουν και αυτοι που μεχρι στιγμης δεν εχουν ανοξει τον στομα τους!
      Ο φιλος Κιλτιδης ... θα τρεχει....

      • loretta avatar
        loretta @ markella 24/11/2009 23:38:58

        ...μεσα σαυτους ειναι και οι 23 απο τους 30 ???

  13. Orestios avatar
    Orestios 24/11/2009 21:51:39

    ΠΑΣΟΚ: "Πρώτα η Ντόρα"

    • kanis avatar
      kanis @ Orestios 24/11/2009 22:04:59

      Τώρα που είναι κι άνεργος ο Σημίτης, όλο και κάτι δε θα βοηθάει;

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 22:06:20

    ΑΥΡΙΟ ΜΙΛΑ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟ ΒΕΛΙΔΕΙΟ ΣΤΙΣ 19.30. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Η ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΙΣ 19.30 ΣΤΟ ΖΑΠΕΙΟ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ..ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ
    ΠΕΜΠΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ..ΣΑΒΒΑΤΟ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΟΡΙΝΘΟ, ΣΠΑΡΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 22:08:11

      Αμάν τρομάξαμε κάντε όλοι άκρη περνάει η Ελλάδα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κεραυνός 24/11/2009 22:11:35

        Είδαμε και τον δικό σας Κεραυνέ. Κάντε όλοι άκρη, περνά η Αγελάδα. Πως είναι τα νερά στον Σάντο Ντομίνγκο? Καλή εποχή για καγιάκ?

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 24/11/2009 23:34:37

    Προσέξατε το άλλο που είπε; Ότι από την εποχή του Καραμανλή ακόμα δεν μιλούσαμε λέει για την Ευρώπη των εθνών, αλλά για την Ευρώπη των λαών;;; Πάει, μας ομολογεί ξεκάθαρα πού το πάει!

  16. vardarskian avatar
    vardarskian 24/11/2009 23:41:53

    δεν ξέρω για το σύστημα ΠΑΣΟΚ
    αλλά η στήριξη της κινητής τηλεφωνίας είναι δεδομένη...
    Σε κάλεσε η VOTEDORA Ορέστι στο φτωχο ξενοδοχείο της παρακατιανής Κηφισιάς;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 24/11/2009 23:54:48

      NAI. To είδα και έφριξα. Ξέρεις από που παίρνουν τα δεδομένα. Άντε, γιατί δεν φτάνει η σύνδρομή στο σύλλογο, τα πουλά κιόλας. Το χέρι γιακουμάτου είναι εκεί. Είχα λάβει από αυτόν μήνυμα για τις εκλογές, δις παρακαλώ.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Orestios 25/11/2009 00:01:00

        γιατί να μην τα πουλάν;
        Κι αν καταδικαστούν,
        θα τους προστατέψει η Ξενογιαννακοπούλου!

        • Orestios avatar
          Orestios @ vardarskian 25/11/2009 00:09:33

          Τό'πιασες το νόημα!

  17. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 25/11/2009 01:21:35

    «το ΠΑΣΟΚ στηρίζει Σαμαρά» μαζί με την αφίσα που κυκλοφόρησε τελικά δεν είναι τυχαίο, άρχισε να δένει και από ότι φαίνεται τελικά είναι μια επικοινωνιακή παρωδία που σχεδιάστηκε και εκτελέστηκε από τους μηχανισμούς της.