#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2010 07:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση θυμίζει τον …Παναθηναϊκό



Αυτή η κυβέρνηση μοιάζει σε πολλά σημεία με τον Παναθηναϊκό. Πρωταθλητές και οι δύο πέρυσι, παραπαίουν φέτος, οι επικεφαλής τους είναι σε νευρική κρίση, ο κόσμος τους είναι έτοιμος να τους ρίξει ξύλο ενώ την ίδια στιγμή οι ομάδες (υπουργοί και παίκτες) σέρνονται.

Μάλιστα, την ατάκα που είχε πει ο Νιόμπλιας περί ομάδα παλαιμάχων θα μπορούσε να την έχει πει και για την κυβέρνηση αφού όχι μόνο με παλαίμαχοι μοιάζουν αλλά ούτε τα πόδια τους δεν μπορούν να πάρουν.

Διαβάστε ομοιότητες για να καταλάβετε:

Πέρυσι το ΠΑΣΟΚ σάρωσε στις εκλογές ύστερα από 6 χρόνια και με 10 μονάδες διαφορά κατατρόπωσε τη ΝΔ. Φουλ για διακυβέρνηση δηλαδή με τους καλύτερους οιωνούς. Σαν το νταμπλ του Παναθηναϊκού ο οποίος ύστερα από 6 χρόνια σάρωσε πρωτάθλημα και κύπελλο, κατατρόπωσε τον αιώνιο αντίπαλο και πήγαινε φουλ για τσάμπιονς λίγκ.
Οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ σάρωναν τους πρώτους μήνες, έκαναν ότι ήθελαν μέχρι που ήρθε η πρώτη σφαλιάρα, το Μνημόνιο κι άρχισαν να παραπαίουν. Έτσι και στον Παναθηναϊκό, μόλις έπεσαν οι πρώτες φάπες στο πρωτάθλημα ζαλίστηκε και άρχισε να παραπαίει.
Και ο κ. Παπανδρέου έκανε μεταγραφές να ενισχύσει την ομάδα, πήρε τον μακαρίτη τον Σκιόπα, τον Παπαδήμο, καμιά δεκαριά «10άρια» οικονομολόγους, αλλά τίποτε. Τα γκολ έρχονταν απανωτά αφού ο τερματοφύλακας ήταν… χωνί. Έτσι και ο ΠΑΟ, τι Γκουβού πήρε, τι χάμερ Μπουμσόνγκ, τι ένα σωρό παίκτες, η ομάδα από το κακό στο χειρότερο.
Ο κόσμος μόλις κατάλαβε ότι το ΠΑΣΟΚ τον δουλεύει ψιλό γαζί άρχισε να αρπάζεται. Στην αρχή έκανε υπομονή, μετά άρχισε η γκρίνια, μετά έπεσαν οι πρώτες σφαλιάρες και τώρα ετοιμάζονται να κάνουν ντου στην κυβέρνηση. Έτσι και στον ΠΑΟ άρχισαν τα παρατράγουδα και πλέον οι βάζελοι έχουν αρχίσει να κυνηγούν τους παίκτες για να τους λιντσάρουν.
Βγαίνει και ο Παπανδρέου και απειλεί με παραίτηση και εκλογές, όπως και ο Πατέρας μπας και ταρακουνήσει λίγο τα νερά. Όμως και οι δύο είναι για να τους κλαις.
Οι παλαίμαχοι υπουργοί δεν μπορούν ούτε ένα νομοσχέδιο να συντάξουν χωρίς τις διαταγές των ξένων… κόουτς, Το ίδιο και ο ΠΑΟ που χωρίς σχέδιο και με παίκτες να σέρνονται πάει για… υποβιβασμό.

Στο μόνο που διαφέρουν οι δύο είναι ότι ο ΠΑΟ έχει αλλάξει προπονητή ενώ στο ΠΑΣΟΚ (ή μάλλον στην τρόικα) κρατούν τον ίδιο που τους κάνει καλά τη δουλειά και εν είναι ακριβός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγόνι avatar
    βαγόνι 20/12/2010 07:53:29

    το '11 αλλάζουν τα γούρια!
    αρκετά με τη γαυρίλα!

  2. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 20/12/2010 09:53:40

    Η λύση της Ελλάδας είναι απλή: Διαγραφή μέρους των χρεών, διακανονισμός των υπολοίπων με δόσεις που μπορούμε να πληρώνουμε και συντήρηση του κράτους με τα υφιστάμενα έσοδα (περίπου 50 δις), χωρίς νέο δανεισμό. Έτσι δεν θα έχουμε ποτέ ανάγκη τις αγορές

  3. popolaros avatar
    popolaros 20/12/2010 10:22:13

    Oι αντιδρούντες να υποθέσω ότι είναι Παναθηναικοί.
    ΑΕΚάρα ολεεε.

    • Κερκίδα avatar
      Κερκίδα @ popolaros 20/12/2010 11:21:26

      χα χα χα! Σωστός.
      Και ο Φάκτορας , γαύρος;

  4. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 20/12/2010 11:03:12

    Υπάρχει και μία άλλη ομοιότητα: ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 20/12/2010 11:03:36

    'Ωρα είναι να ακούσουμε κι ότι ο Σαμαράς είναι ο Μαρινάκης...χαχαχαχαχα

    ΠΑΣΟΚ-ΝΔ είναι η καταστροφή της χώρας και ΟΣΦΠ-ΠΑΟ η καταστροφή του Ελληνικού ποδοσφαίρου.
    Τ 2 "κόμματα εξουσίας" ενδιαφέρονται μόνο για την διαχείριση της εξουσίας και οι δυο "μεγάλες" ομάδες ενδιαφέρονται μόνο για να διατηρούν τα πρωτεία πάση θυσία εις βάρος όλων των υπολοίπων.

  6. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 20/12/2010 11:08:57

    Μήπως ο ΜΠΑΟΚ είναι ο ΛΑΟΣ του καρατζαφέρ; Ή τα ντοράκια;

  7. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 20/12/2010 11:28:27

    Η Μπιρμπίλη είναι ο Νίνης; Οεεεεεοοοο

  8. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 20/12/2010 11:39:02

    Καλημέρα Φάκτορα.
    Μη μασάς, μ'αυτά που γράφουν οι πικραμένοι Παναθηναϊκοί και οι αλαλιασμένοι Πασόκοι.
    Εμείς οι Βολιώτες, που το γιορτάσαμε, το Σάββατο το βράδυ, μέσα στο ΟΑΚΑ, κάναμε ακριβώς τους ίδιους χαρακτηρισμούς-παραλληλισμούς, για τα δύο πράσινα πτώματα...

  9. Σαος avatar
    Σαος 20/12/2010 12:22:23

    Η κυβέρνηση Τζέφρη-Τσολάκογλου θέλοντας να ευχαριστήσει τον Πάγκαλο, απέλυσε τον δημοσιογράφο Κ. Αρβανίτη...
    Απελύθη από την ΝΕΤ ο δημοσιογράφος Κώστας Αρβανίτης
    http://isonomia-gia-olous.blogspot.com/2010/12/blog-post_3987.html

  10. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 20/12/2010 12:23:27

    Κάθε φορά που αλλάζει η κυβέρνηση, αμέσως μετά παίρνει το πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός. Συμπέρασμα: Μέχρι το Μάιο δεν πρόκειται να αλλάξει η κυβέρνηση.

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/12/2010 12:55:17

    Όποιος το 'γραψε ικανοποιεί αντιπαναθηναϊκή χαιρεκακία.

    Ο Παναθηναϊκός πληρώνει :

    1. Τη διαχρονική κακοδιοίκηση των Βαρδ. που με τις πολυμετοχικότητες μετεξελίχθηκε σε ακυβερνησία.

    Οι επιχειρήσεις είναι "ενός ανδρός αρχή".
    Ο Μαρινάκης όταν ανέλαβε έδιωξε Λίνεν και έφερε Βαλβέρδε.
    Αυτόν ήθελε, το έκανε, παίρνει τις ευθύνες του.
    Αντίθετα στον Παν. ο Νιόμπλιας ήταν μένω-φεύγω.

    Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι θα έκανε ο Βγενόπουλος ασκώντας μόνος του διοίκηση.
    Αλλά έχει διαβάσει το ρητό “either lead or follow or get out of the way”.

    2. Τη διάλυση κακήν-κακώς της σπουδαίας ομάδας του 2000 που αποτελούσε τον κορμό της Εθνικής-Πρωταθλήτριας Ευρώπης 2004, για να εκδιωχθούν τα «ακριβά» συμβόλαια και να τους φορτωθεί το έλλειμμα διοίκησης στην ξεφτίλα της Ριζούπολης, χωρίς να οργανωθεί ομαλή αγωνιστική συνέχεια.

    Από τότε ο Παναθηναϊκός κάθε χρόνο γίνεται "καινούρια" ομάδα, με ξένους, ασύμβατους και ασυντόνιστους παίκτες, δηλαδή κοντά 10 χρόνια είναι αγωνιστικό τουρλουμπούκι.

    Μαύροι, άσπροι, κίτρινοι, ερυθρόδερμοι γίνονται «πράσινοι» κάθε Ιούλιο στην πασαρέλα της δημοσιότητας μασώντας τσίχλα ενώ φοράνε την ιστορική φανέλλα, κάνοντας δηλώσεις ψυγείου για "την μεγάλη ομάδα όπου ήλθαν να πάρουν τίτλους" και εξαφανιζόμενοι τον Οκτώβριο αφήνοντας τη δουλειά ...στον Βύντρα (που τ' ακούει άδικα το παιδί...).

    3. Την αγορά μέτριων παιχτών. Οι μεγάλες ομάδες γίνονται από μεγάλους παίχτες. Πολύ απλά. Τα είπε κι ο Χρήστος ο Δημόπουλος h**p://prasinanea.gr/football/article714010.ece.

    Ο Παναθηναϊκός έχει όνομα βαρύ σαν Ιστορία από τους ογκόλιθους που φόρεσαν το τριφύλλι και μάτωσαν τη φανέλλα. Απ’ τον Λουκανίδη μέχρι τον Κριστόφ κι απ’ το Δομάζο μέχρι το Σαραβάκο.

    Τα τελευταία 5 χρόνια δεν μπορώ να ανακαλέσω έναν από τους δεκάδες "περαστικούς" παίχτες, μόνο τον Σισέ. Κι αυτός ήταν ο μόνος που έφυγε χαλαρά προχτές από το γήπεδο, ενώ γύρω του εκατοντάδες κυνηγούσαν τους υπόλοιπους.

    Παρόλ’ αυτά, με δύο μόνο παίχτες, Σισέ και Λάζαρο, καρφώσαμε φέτος τον Ολυμπιακό ανατρέποντας το σκορ.
    Μάλλον ο συντάκτης δεν μπορεί να το ξεχάσει.

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/12/2010 13:08:18

    Χαλαρώστε βρε αδέρφια που πέσατε πάνω στον Φάκτωρα...
    Έναν χιουμορίστικο παραλληλισμό έκανε ο άνθρωπος...
    μεταξύ μας το ποδόσφαιρο το έχω γραμμένο ... είναι άλλο
    ένα μέσο αποβλάκωσης και εκτόνωσης του λαού...οι γυναίκες σαπονόπερες(τελευταίως τούρκικες) οι άντρες στα σπορ για εκτόνωση!
    Εξάλλου πλέον δεν υπάρχουν Έλληνες στις δήθεν ελληνικές ομάδες τι να λέμε τώρα..ο αγνός αθλητισμός δεν μπορεί να σταθεί και πολλά ερασιτεχνικά παραπέουν με χιλιάδες νέους να μην μπορούν να βρουν ούτε εκεί διέξοδο..ενώ παίρνουν τα εκατομμύρια οι ..σούπερσταρ!!!

  13. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 20/12/2010 13:48:18

    Τόσο χάλια ο ΠΑΟ?

  14. Ευγενιος avatar
    Ευγενιος 20/12/2010 14:46:05

    τελικα ολο ιδεες και φουμαρα εισαστε ολοι,αλλα οταν μιλατε για ποδοσφαιρο τοτε ολοι φουλ με τους διαπλεκομενους.Δεν γινεται να μιλατε για ανατροπες και να χειροκροτατε το αδικο που προσφερουν απλοχερα ο ΠΑΟ καιΟΣΦΠ.

  15. crisis avatar
    crisis 20/12/2010 15:56:20

    ηρακλαρα ομαδαρα οχι στη ρουφιανομαδα της κυβερνησης τον οφις οφη του αισχρου κουρακη.

  16. A.M. avatar
    A.M. 20/12/2010 16:08:43

    Έχετε ένα κόλλημα με τον Παναθηναϊκό ή κάνω λάθος; :lol:
    Όχι ότι με νοιάζει δηλαδή εγώ ΑΕΚάρα είμαι .. αλλά έτσι..

  17. θΥΡΑ 13 avatar
    θΥΡΑ 13 23/12/2010 21:38:58

    Ο Παναθηναϊκός, ο μεγαλύτερος σύλλογος της χώρας, είναι παραδοσιακά η ομάδα της δεξιάς και των μεγαλοαστών.
    Ο παραλληλισμός με το πασοκ υποδηλώνει κομπλεξισμό και κακεντρέχεια και είναι τελείως άκυρος.
    Μπορεί να παραλληλιστεί με τη ΝΔ που είναι δεύτερη και χρειάζεται φρεσκάδα και έναν πραγματικό ηγέτη να την οδηγήσει.
    Αντίθετα, το πασοκ με τις πέτσινες νίκες του, τα ψέμματα και τους κάφρους οπαδούς, μοιάζει με το γαύρο και τα πέτσινα πρωταθλήματά του.