#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2010 07:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση θα κάνει Χριστούγεννα;



Κάποτε για τους προπονητές στις ελληνικές ομάδες ποδοσφαίρου λέγαμε αν θα κάνουν παρέλαση, εννοώντας αν θα είναι στον πάγκο της ομάδας μέχρι την 28η Οκτωβρίου. Το ανέκδοτο έγινε πολλές φορές και στοίχημα με καλά κέρδη.

Μήπως τώρα στο στοίχημα (παράνομο ή του ΠΡΟΠΟ) να βάλουμε αν η κυβέρνηση θα κάνει Χριστούγεννα; Διότι τα μηνύματα από την οικονομία και την κοινωνία δείχνουν ότι οι γιορτές για το ΠΑΣΟΚ θα είναι δύσκολες.

Τα έσοδα, σας το έχουμε ξαναγράψει, δεν μαζεύονται με τίποτε. Η Τρόϊκα πιέζει να μειωθεί το έλλειμμα αλλά δεν βλέπει φως στο τούνελ και πιστεύει πλέον ότι η κυβέρνηση αδυνατεί να βάλει στόχους και να τους φέρει σε πέρας.

Τα μέτρα, πιο σκληρά και επώδυνα για τους αδυνάτους, φαντάζουν αναπόφευκτα μέσα στο φθινόπωρο.

Ολα τα νέα από τους οικονομικούς δείκτες είναι κακά, η αγορά έχει βυθιστεί σε τρομακτική ύφεση με αποτέλεσμα να μην κινείται η οικονομία.

Και την ίδια ώρα τα spreads έχουν απογειωθεί, καθιστώντας όνειρο θερινής νυκτός τη φιλοδοξία της κυβέρνηση να βγει γρήγορα στις αγορές για δανεισμό.

Επομένως, αυτό που όλοι τρέμουν είναι η ελεγχόμενη χρεοκοπία ή αναδιάρθρωση χρέους όπως λέγεται... επιστημονικά.

Αν το κάνει, όμως, αυτό η κυβέρνηση υπογράφει την καταδίκη της, αρχής γενομένης από τις περιφερειακές εκλογές.

Μήπως, λοιπόν, τα φετινά Χριστούγεννα πέσουν βαριά στον Γ. Παπανδρέου και δεν προλάβει να ακούσει τα κάλαντα στο Μέγαρο Μαξίμου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κράτιστος avatar
    Κράτιστος 18/08/2010 07:52:00

    δεν ξέρω για την Κυβέρνηση αλλά ο χοντρός Αντιπρόεδρος δύσκολα θα προλάβει παρέλαση

    έκτός του ότι δεν μπορεί να ελέγξει τον συφερτό των υπουργών, τώρα έχουμε και τον ακριβοπληρωμένο Σκιόπα!!!!!!

  2. Κικη avatar
    Κικη 18/08/2010 08:10:00

    Να μη σωσει να κανει ,μπας και κανουμε εμεις ανασταση.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Κικη 18/08/2010 09:37:08

      Θα γιορτάσουν το χάνουκα αυτοί..ξέρουν καλύτερα.

      • Kapoios avatar
        Kapoios @ tsilivithras 18/08/2010 10:49:40

        xa xa!! Swstos...

  3. Κικη avatar
    Κικη 18/08/2010 08:40:07

    Της Παναγιας στην περιοχη της Φλωρινας ,εγινε μια συναντηση,στην βιλα του επιχειρηματια Ευθυμιαδη,παλαιου προεδρου των βιομηχανων β.Ελλαδος,ο οποιος θελει να κατεβει υποψηφιος του ΠΑΣΟΚ,Θεσσαλονικης,με τους Νιμιτς και Παπαχελα,του γνωστου για τις σχεσεις του με τον Σορος.Θα υπηρχαν και αλλοι,βεβαια.
    Τι δουλεια ειχε ο Νιμιτς,με τον επιχειρηματια,ως τι,τι δουλεια ειχε ο Παπαχελας.
    Ο Ευθυμιαδης ειναι του γνωστου κλιματος ολοι Μακεδονες ειμαστε και οι πριν Χρηστο και οι μετα.
    Εχει ξανα κανει μια τετοια συναντηση επι Μητσοτακη παλι στο σπιτι του,με παροντα και τον Γρυλλακη,τοτε Μπακατσελο,Μαμιδακη.
    Ε εκει πανω βορειοι,ξυπνατε μωρε.Το αρθρο γραφτηκε στο ΠΑΡΟΝ της Κυριακης,τα στοιχεια για το παρελθον δικα μου,και του Γρυλλακη.
    Ο Μπακατσελος μην ξεχναμε πεθερος του Βενιζελου,που με το εμπαργκο τρελλαθηκε στα λεφτα ,και ο Μαμιδακης.

  4. blackpeteg avatar
    blackpeteg 18/08/2010 11:45:30

    το ζήτημα είναι ένα: Ποια είναι η εναλλακτική που προτείνει ο Σαμαράς; Δεν βλέπω και πολλές προθυμίες για ανάληψη της εξουσίας...

  5. Derbederis avatar
    Derbederis 18/08/2010 11:55:25

    Μην αγχωνεστε για τον Παπανδρέου. Μια χαρά Χριστούγεννα θα κάνει. Όλα τα ΜΜΕ μαζί του είναι. Από πότε στην δημοκρατία μας ρίχνει κυβερνήσεις ο λαός; Αντίθετα ο Σαμαράς δεν ξέρω που θα βρίσκεται τον Δεκέμβριο, όταν θα έχει χάσει όπως φαίνεται σχεδόν όλους τους μεγάλους δήμους και περιφέρειες. Η Ντόρα δεν μαζεύεται εύκολα και ο Αντώνης αναγκάζεται να πουλήσει την ψυχή του στον διαβολο λίγο πριν το τέλος (βλέπε Καρατζαφέρης στον δήμο Αθηνών)

  6. armageddon avatar
    armageddon 18/08/2010 12:04:19

    ΠΑΡΙΣΤΑΝΤΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ,ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ .ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΑΥΤΟΙ
    ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ;ΕΜΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΕ ΥΓΕΣΙΑ ΑΠΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ
    ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΑ ΒΟΔΙΑ...

  7. jim avatar