#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2011 09:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση θέλει τώρα να πλησιάσει τον ...λαό!



Σοκ έχει πάθει ο Γ. Παπανδρέου από τις δημοσκοπήσεις που έχει στα χέρια του και από όσα του μεταφέρουν υπουργοί και βουλευτές που τολμούν ακόμη να κατέβουν στο δρόμο ή να πάνε περιοδεία.

Η κοινωνία βρίσκεται σε αναβρασμό, αγωνία, φόβο και ανασφάλεια για το μέλλον και χρεώνει όλο αυτό το χάος στα πολιτικά κόμματα και κυρίως στην κυβέρνηση για τα ψέματα που είπε προεκλογικά.

Η εγκατάλειψη του ΠΑΣΟΚ από τη βάση προκάλεσε πανικό γι’ αυτό και ο πρωθυπουργός επιχειρεί να βρει φόρμουλα προσέγγισης με το λαό.

Σε σύσκεψη στο Μαξίμου αποφασίστηκε κάθοδος των στελεχών στον κόσμο, κυρίως στην περιφέρεια, προκειμένου να τους πείσουν ότι τα μέτρα που λαμβάνονται είναι σωστά, σωτήρια και αναγκαία. Αποφασίστηκε επίσης η σύγκλιση Εθνικής Συνδιάσκεψης μέχρι τον Ιούνιο, Εθνικού συμβουλίου μέχρι τον Φλεβάρη και Κοινοβουλευτικής Ομάδας μέχρι τα τέλη του Γενάρη. Μια προσπάθεια να φανεί ότι κάτι κινείται στο ακούνητο κυβερνών κόμμα.

Από την άλλη, η σύγκλιση Εθνικού Συμβουλίου και Κοινοβουλευτικής Ομάδας μέχρι τον Φεβρουάριο ενισχύει περισσότερο το σενάριο της πρόωρης εκλογικής αναμέτρησης.
Από τις πληροφορίες για τη σύσκεψη της Τρίτης προκύπτει επίσης ότι τέθηκε το θέμα της ανασυγκρότησης σε τρία επίπεδα κόμμα – κοινοβουλευτική ομάδα – κυβέρνηση. Και τα τρία διαλυμένα, οπότε τρέχουν να γεμίσουν μπαταρίες και να βρουν δικαιολογίες για το πώς θα αντιμετωπίσουν το λαό. Το βαρύ κλίμα από τον Πάγκαλο που βρίσκεται στη δίνη του κυκλώνα, οι φήμες για αναδιάρθρωση του χρέους που όλο αυξάνονται, τα οικονομικά στοιχεία που παρά τις θυσίες είναι άσχημα, είναι από τα θέματα που θα απαιτήσουν εξηγήσεις οι πολίτες. Όπως και για δύο εκφράσεις που θα μείνουν αξέχαστε. Το υπάρχουν λεφτά και το μαζί τα φάγαμε.

Για να δούμε πώς θα δικαιολογήσουν το χάλι της χώρας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2011 10:09:32

    λεμονόκουπες

  2. Tem avatar
    Tem 12/01/2011 10:09:51

    Και που είσαι ακόμα.
    Οταν πλησιάζεις τον λαό με το ψέμα και την απάτη , ο λαός δεν πρόκειται να σε πλησιάσει ποτέ. Καληνύχτα Mr George....

  3. Ασφαλτος avatar
    Ασφαλτος 12/01/2011 10:34:22

    Βλακείες !!

    Όπως φαίνετε μέχρι στιγμής ,κανένας Έλληνας δεν θέλει να μπει στο ασανσέρ με τα μικρά κόμματα που λαϊκίζουν , ζητάνε τα αδιανόητα , ασκούν σκληρή κριτική ( τις περισσότερες φορές με το δίκιο τους )
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ΤΟΠΟ !!
    ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ,ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ,ΜΙΑ ΛΥΣΗ !!
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΞΕΓΡΑΨΕΙ!!!
    Αν τώρα δεν πήρανε τα μικρά κόμματα πάνω τους, αυτό σημαίνει ότι είναι τελειωμένα !!! Η επιλογή της πολιτικής των Σοβιέτ που έχει αποτύχει παντού και το ΚΚΕ και ο ΤΣΙΡΥΖΑ επιμένουνε να εφαρμοστεί στην Ελλάδα και από την άλλη η ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΛΥΣΗ ΤΗΣ Ν.Δ και τους ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΛΑΪΚΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ μας δείχνουνε απλά ότι αν δεν αλλάξουνε μυαλά αυτά τα κόμματα θα πορευτούμε με το ΠΑΣΟΚ τα επόμενα 20 χρόνια και θα πούμε ένα ευχάριστο !!!

    • loretta avatar
      loretta @ Ασφαλτος 12/01/2011 19:27:24

      Σιγουρα ληγμενα τα χαπια...

  4. kiki avatar
    kiki 12/01/2011 10:48:40

    Να κατεβουν ,να κατεβουν στις περιφερειες .
    Να δω πως θα ανεβουν παλι πισω.
    και δεν εχουμε ασθενοφορα, και κλεινουν τα τοπικα νοσοκομεια.
    Ω ρε συνοστισμος στελεχων στο ΚΑΤ.

    • baggelis avatar
      baggelis @ kiki 12/01/2011 18:09:31

      Ναι ναι, στην περιφέρεια να 'ρθουν. Και να 'ρθουν κοντά μας, να μας μιλήσουν. Να μας πουν μόνο πότε έρχονται για να πάρουμε προφυλακτικά. Γιατί θα μιλήσουν από πολύ κοντά.

    • loretta avatar
      loretta @ kiki 12/01/2011 19:29:20

      ...μονο στο ΚΑΤ?? μετα θα πιασουν δουλεια και οι μοδιστρες να κανουν καινουργια κουστουμακια καθοτι ντοματες γιαουρτια και αυγα....δεν θαφησουν αρμανι για αρμανι και μπος για μπος....α..μερικοι φορανε και ζενια.

  5. δημητρης καρδιτσα avatar
    δημητρης καρδιτσα 12/01/2011 11:14:47

    εδω και λιγες μερες το πασοκ αφαρμοζει δεξια πολιτικη,για να δελεασει τους νοικοκυραιους του πασοκ και της ν.δ.
    1.με το φραχτη στον εβρο οπου ολος ο κοσμος ειναι υπερ και η ν.δ. δυσκολευεται να βγει να πει πως συμφωνει.
    2 σκουπα στους λαθρομεταναστες στην αθηνα και αλλου. και εδω η ν.δ. δυσκολευεται. θα επακολουθησουν και αλλα οπωσς το θεμα ασυλου στα πανεπιστημια.τι θα κανει η ν.δ? δεν πρεπει να βγει να πει τη θεση της?

    • anonymous avatar
      anonymous @ δημητρης καρδιτσα 12/01/2011 12:06:01

      Χαιρόμαστε που το ΠΑΣΟΚ εφαρμόζει την πολιτική μας.

      • μετρό-στάση γουδί avatar
        μετρό-στάση γουδί @ anonymous 12/01/2011 12:42:47

        δηλ.αυτά εφαρμόζατε για 6 χρόνια?

        • anonymous avatar
          anonymous @ μετρό-στάση γουδί 12/01/2011 18:02:04

          Θέλαμε αλλά δε μας αφήνατε.

  6. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 12/01/2011 11:23:22

    Καλημέρα Ελλάδα!

    • μετρό-στάση γουδί avatar
      μετρό-στάση γουδί @ Λιζα Αλεξίου 12/01/2011 12:43:56

      να σε πλησιάσει ο γιωργάκης πάει κι'έρχεται φιλενάδα, αν σε πλησιάσει ο πάγκαλος...?

  7. anonymous avatar
    anonymous 12/01/2011 12:16:43

    Όταν έχει φέρει όλο τον κόσμο στα ορια της παράκρουσης, τον έχει τρομοκρατήσει, τον έχει φορτώσει με ανασφάλεια και φτώχεια είναι δύσκολο να ανακάμψει.
    Κάποια στιγμή θα πέσει. Να εύχεται μόνο να πέσει πολιτισμένα και χωρίς θύματα.

    • ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ avatar
      ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ @ anonymous 12/01/2011 19:08:00

      μακαρι να πεσει......αν και με την πιεση που δεχεται καθημερινα ο κοσμος πολυ φοβαμαι οτι κατι θα γινει......θα φυγουν με πολυ ασχημο τροπο αυτοι

  8. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/01/2011 12:26:23

    Η κυβέρνηση θέλει τώρα να πλησιάσει τον …λαό!

    Ο λαός να δείτε πόσο το θέλει!
    Σαν την Λαμπρή ένα πράγμα!!!

  9. Armageddon avatar
    Armageddon 12/01/2011 13:17:39

    ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ , ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΕΧΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΙΟΥ ΤΟΥ.....

  10. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 12/01/2011 13:28:31

    Είναι σίγουροι ότι θέλουν να πλησιάσουν το λαό; Δεν έχουν ακούσει ότι ο λαός έχει φαγούρα στις παλάμες;

  11. hasu avatar
    hasu 12/01/2011 16:52:22

    Όταν το πασοκ κέρδισε τις δημοτικές/νομαρχιακές εκλογές στην Ευρώπη μιλάγαν για τεράστια νίκη του σοσιαλισμού στην Ελλάδα...για το ποσοστό αποχής ούτε λόγος εννοείται.

    Σας έχουν πάρει χαμπάρι και οι μέρες σας είναι μετρημένες και οι μεν και οι δεν.
    Και φυσικά και δεν τους νοιάζει αλλά η μεγαλύτερη ΝΤΡΟΠΗ για κάποιον άνθρωπο είναι να μην μπορεί να φένεται ίσος σε σχέση με τους συνανθρώπους του.

    Όλα αυτά τα σκυλιά καλά θα κάνουν να εύχονται να φύγουν αναίμακτοι προς εξωτερικό...γιατί όταν θα τα πάρει κράνος η κοινωνία(hopefully)δεν θα ξέρουν απο που να φύγουν.

    Όλοι αυτοί που νομίζουν οτι με τόσα που έχουν κλέψει θα την περάσουν χαλαρά.

    Δεν σκέφτονται κάτι όμως.Κανένας άνθρωπος που ΠΕΘΑΝΕ δεν πήρε ποτέ μαζί του τίποτα....Ούτε μια δραχμή...

    Και αν τα πράγματα πάρουν την τροπή που νομίζω οτι θα πάρουν καλό θα είναι να μας αφανίσουν όλους....γιατί αν συσπειρωθεί ο λαός ζήτω που κάηκαν όλοι αυτοί οι χαβαλέδες...





    ΥΓ.

    Πάντοτε τα κομματόσκυλα,οι πουλημένοι και οι ρουφιάνοι είναι αυτοι που φεύγουν πρώτοι...αλλα είναι τόσο ζώα που ούτε τις οικογένειες τους δεν σκέφτονται...κρίμα...

  12. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/01/2011 16:55:58

    Αν τα στελέχη του πασοκ δε θέλουν να μετακινηθούν δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Ας κάνει ο ΓΑΠ συγκέντρωση στο Σύνταγμα ή στην Αριστοτέλους και να μας πει τις απόψεις του.Θα γλυτώσουμε και τα έξοδα μετακινήσεων των βουλευτών.
    Μόνο να μας πει τι πιθανότητες δίνει στον εαυτό του να ολοκληρώσει την ομιλία του ΟΡΘΙΟΣ;

  13. Spyridakis Kostas avatar
    Spyridakis Kostas 12/01/2011 22:45:57

    Στενές επαφές τρίτου τύπου βλέπω....να κατέβουν, να κατέβουν....

  14. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 12/01/2011 23:26:35

    Αυτος ειναι τελειωμενος, θα παραδωσει την ηγεσια του Πασοκ σε αλλον, ο γαπ δεν ξαναπαιρνει εκλογες αυτο το ξερουν και η Μαριες οι κουτσες.

  15. zackii avatar
    zackii 13/01/2011 12:19:31

    Άφετε το ΓΑΠ έλθειν προς με....!!!