#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/12/2013 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση εύχεται ... Καλό Πάσχα



Είναι ίσως η πρώτη φορά στην σύγχρονη πολιτική ιστορία όπου μια κυβέρνηση αντί να εύχεται Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά λέει… Καλό Πάσχα. Διότι, κανείς δεν ξέρει αν σε 113 ημέρες από σήμερα, δηλαδή μέχρι τις 20 Απριλίου, θα υπάρχει αυτή η κυβέρνηση.

Δεν το λέμε αυτό για να επιβεβαιώσουμε τον Αλέξη Τσίπρα που για πολλοστή φορά προφήτευσε πολιτικές εξελίξεις. Αυτός δεν ξέρει πότε θα τον… ανατρέψει ο Λαφαζάνης, ξέρει πότε θα γίνουν εκλογές;

Η κυβέρνηση εύχεται Καλό Πάσχα διότι οι εξελίξεις είναι τέτοιες που κανείς δεν μπορεί να κάνει υπολογισμούς για το τι ξημερώνει στη χώρα. Και είναι εντυπωσιακό αυτό που κατάφεραν. Δεκαοκτώ μήνες μετά τις διπλές εκλογές να κάνουν… ευχέλαια ώστε να μη γίνουν εκλογές μέχρι το Πάσχα και να αντέξουν μέχρι τον Μάιο, άντε το πολύ μέχρι τον Σεπτέμβρη.

Όποιον Έλλην κι αν ρωτήσεις για το τι περιμένει το 2014 σε πολιτικό επίπεδο θα είναι εκλογές. Είναι πλέον τόσο φανερό ότι δεν «τραβάει» το τρένο που δεν θα προκαλέσει έκπληξη αν στηθούν κάλπες για νέα Βουλή.

Ο μόνος τρόπος να μη γίνουν εκλογές αλλά να γίνει το… θαύμα για κάλπες το 2016 είναι να… σοβαρευτεί η κυβέρνηση και να αλλάξει ρότα. Και σε επίπεδο διαπραγμάτευσης με την τρόικα αλλά και στην αντιμετώπιση της καθημερινότητας. Όμως, ούτε το ένα ούτε το άλλο γίνεται.

Η τρόικα διαμηνύει ότι έρχεται με άγριες διαθέσεις για να ανοίξει θέματα που δεν είχαν ανοίξει μέχρι σήμερα, όπως το ασφαλιστικό. Ενώ και σε επίπεδο απολύσεων – διαθεσιμοτήτων τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά.

Παράλληλα, την άνοιξη, υποτίθεται, θα ξεκινήσει η συζήτηση για το χρέος. Πολλοί είναι αυτοί που αμφιβάλλουν ότι θα ανοίξει η ΕΕ τέτοιο θέμα πριν τις ευρωεκλογές, όμως, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Όμως, χωρίς ούτε μια επιτυχία στο κρίσιμο θέμα της σχέσης με τους δανειστές, πώς θα πάει η κυβέρνηση να ζητήσει την ψήφο του κόσμου σε ευρωεκλογές και δημοτικές. Πώς θα πάει η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ να ζητήσουν ψήφο εμπιστοσύνης από το λαό, ειδικά όταν η κοινοβουλευτική τους πλειοψηφία κρίνεται σε τρεις βουλευτές;

Την ίδια στιγμή η καθημερινότητα είναι αυτή που προκαλεί μεγάλες ζημιές. Η αιθαλομίχλη και η διαχείριση του προβλήματος ανέδειξε και πάλι οργανωτικά και επικοινωνιακά προβλήματα. Παράλληλα, σε κανένα άλλο επίπεδο, κανένας άλλος υπουργός, πέραν του οικονομικού επιτελείου, δεν έχει να επιδείξει έργο ουσίας. Στην Υγεία και την Παιδεία η κατάσταση είναι έκρυθμη, η περιβόητη ανάπτυξη δεν έρχεται, η ρευστότητα από τις τράπεζες είναι λόγια του αέρα.

Πριν από λίγες ημέρες γράφαμε εδώ στο antinews ότι καλύτερη είναι μια τακτική ήττα παρά μια στρατηγική κι ότι είναι καλύτερα για την κυβέρνηση να έκανε τις εκλογές μέσα στον Γενάρη, Φλεβάρη παρά να πάει «τσακισμένη» την άνοιξη ή αργότερα. Τώρα θα εύχεται να περάσει και τον Γολγοθά μέχρι το Πάσχα, όπως εύχονται οι προπονητές στο ποδόσφαιρο να κάνουν παρέλαση στις 28ης Οκτωβρίου. Για να δούμε, λοιπόν, πόσο θα αντέξουν. Για να δούμε όλοι εκείνοι που βαυκαλίζονται πως όλα πάνε καλά θα πάρουν στο λαιμό τους τον Σαμαρά και θα βάλουν βόμβα στις θυσίες του ελληνικού λαού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 27/12/2013 14:00:39

    Άντε και καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα!
    Ξυπνάτε βρε...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ tak 27/12/2013 14:29:21

      Γιατί νά ξυπνήσουν,ἔρχονται οἱ Ἀπόκριες πρῶτα...

      • tak avatar
        tak @ Κυθήριος 27/12/2013 17:34:40

        Ξέρω τι θέλεις να πεις φίλε μου Κυθήριε, αλλά τους ... μασκαράδες τους ξέρουμε, όπως θα έλεγε και ο φίλος μας ο Δαναός!
        Αυτούς καλέ που φοβούνται μήπως οι πατριώτες μου στο Ασημοχώρι ή τη Βωβούσα, αντί για τη θέρμανση του σπιτιού, θερμάνουν, με το πετρέλαιο ιδιοκτησίας "STOURNAR S.A." τις πισίνες τους και τα καταλύματα των προβάτων!

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 27/12/2013 14:49:11

    Μεσολαβούν και οι απόκριες με τα καρναβάλια.

  3. regeneration avatar
    regeneration 27/12/2013 15:27:30

    Νομίζω οτι στοχευμένα η κυβέρνηση και ο Σαμαράς πάνε σε εκλογές για να τις... χάσουν.

  4. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 27/12/2013 15:29:41

    Μάλλον... "καλά στερνά" εύχεται.

  5. George N avatar
    George N 27/12/2013 15:41:44

    Το αρνί είναι η κυβέρνηση? :-) Δεν νομίζω ότι υπάρχει τακτική ήττα-στρατηγική νίκη. Ο συριζα δεν στέκει χωρίς την νδ. Και 300 βουλευτές να βγάλει θα είχαν....150 στην αντιπολίτευση στο πρώτο δύσκολο μέτρο. Αρα η νέα κυβέρνηση θα είναι συριζα, νδ,ανελ,δημαρ και το κακό συναπάντημα με τον σαμαρά να κάνει τον αποδιοπομπαίο τράγο. Η θα το παίξουμε το κλουβί με τις τρελές σε συνθήκες ελεύθερης πτώσης υπό τον ήχο κανονιού οπότε η νικήτρια δεν μπορεί να είναι άλλη από την πιό τρελή με διαφορά.. ΧΑ. Γυρνάει το πράγμα μέχρι τις Ευρωεκλογές? Εκτός από την περίπτωση να βγουν όλοι οι δανειστές και να πουν ότι χαρίζεται το χρέος ο μόνος άλλος τρόπος είναι να αλλάξει το κλίμα η αγορά. Χρειάζεται όμως να κάνει η κυβέρνηση το σωστό. Αυτό που δεν έκανε μέχρι τώρα. πχ ένα νομοσχέδιο που καταργεί τα χαράτσια στα ακίνητα και από την άλλη αναστέλλει τις συντάξεις γήρατος! σε 40ρηδες και 50ρηδες μεχρι να γίνουν 62, με μικρό επίδομα για όσους δεν έχουν άλλους πόρους/περιουσία. Αλλο για κλείσιμο άχρηστων δημοσίων φορέων με ταυτόχρονη μείωση φόρων στο 10% για όσες εταιρίες κάνουν προσλήψεις. Οικονομικά ουδέτερα δλδ μέτρα που μειώνουν τα έξοδα του κράτους από το 55% του ΑΕΠ! και έτσι αφήνουν χώρο να υπάρξει παραγωγικός τομέας στην οικονομία. Από την άλλη μπορείς να χάσεις τον πόλεμο χωρίς καν να πολεμήσεις. Επιλογή κι αυτή.....

  6. GN avatar
    GN 27/12/2013 15:53:28

    Άντε να ... σωθούμε!!!

  7. SR avatar
    SR 27/12/2013 16:24:16

    Ο Τσίπρας ειναι σιγουρο οτι θα ειναι ο επομενος πρωθυπουργος και θα δειτε θα κανει την κωλοτουμπα του αιωνα θα τα βρει με τους Ευρωπαιους και θα μοιρασει το πρωτογενες πλεονασμα και ολα μελι γαλα.
    Υ.Γ Ο Σαμαρας το ειχε πει δεν θα ειμαι ο πρωθυπουργος της ευημεριας αλλα θα προσπαθησω να ειναι οι επομενοι...

  8. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 27/12/2013 17:33:45

    " Η τρόικα διαμηνύει ότι έρχεται με άγριες διαθέσεις για να ανοίξει θέματα που δεν είχαν ανοίξει μέχρι σήμερα, όπως το ασφαλιστικό. Ενώ και σε επίπεδο απολύσεων – διαθεσιμοτήτων τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά."
    Καλά εδώ θα τρελαθούμε!!!!!! από το 2010 τι γίνεται? Δεν είχε ρυθμισθεί το ασφαλιστικό? Απολύσεις? ΑΠΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΕ ΣΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ !!!!!!! ΚΑΛΑΑΑΑ!!!!

  9. NEMESIS avatar
    NEMESIS 27/12/2013 19:31:51

    ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ: ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΣ ΝΔ ΓΙΑΤΙ Η ΧΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ

  10. blue nile avatar
    blue nile 27/12/2013 20:15:37

    Υπάρχει χρόνος.
    100 μέρες δεν είναι λίγες.
    Αρκεί να αξιοποιηθούν σωστά.
    Καλή Φώτιση.