#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2012 13:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση επιτίθεται στις ... πατάτες και αποκαθιστά την τιμή των σούπερ μάρκετ



Προβληματικές θεωρεί το Υπουργείο Ανάπτυξης τις πατάτες που πούλησαν οι παραγωγοί από το Νευροκόπι, καταργώντας τους μεσάζοντες! Τυχαίο; Ή κάποιος ενοχλήθηκε και «τράβηξε το αυτί» κάποιου;

Ο αναπληρωτής υπουργός Ανάπτυξης Σωκράτης Ξυνίδης μίλησε την Πέμπτη στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής και αναφέρθηκε στο θέμα της πατάτας την οποία χαρακτήρισε υποτιμητικά ως «σλόγκαν των ημερών».

Έκανε δύο παρατηρήσεις

-ότι «πριν από λίγο καιρό σε μια συγκεκριμένη επώνυμη αλυσίδα σούπερ μάρκετ και συγκεκριμένα στον «ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ», πουλιόταν παρτίδα με πατάτες με 30 λεπτά το κιλό», ενώ η πατάτα Νευροκοπίου πουλήθηκε στα 28 λεπτά το κιλό.

-ότι η πατάτα Νευροκοπίου που δόθηκε είναι θέμα με τα σάκχαρα και γι’ αυτό ήταν φθηνή: «Υπήρξε και ένα ζήτημα σε σχέση με μια κριτική - και εάν θέλετε μια παραδοχή - ότι η ποιότητα της συγκεκριμένης παραγωγής έχει κάποια προβλήματα, όχι για τον καταναλωτή, αλλά ως προς τα σάκχαρα που έχουν δημιουργηθεί, οπότε είχε και λόγους να πωληθεί σε καλύτερη τιμή», είπε.

Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει πως με όλες τις παρατηρήσεις που έκανε ο Ξυνίδης αφενός υποβαθμίζεται η ποιότητα της πατάτας Νευροκοπίου και αφετέρου αποκαθίσταται η «τιμή» των σούπερ μάρκετ; Τι συμπέρασμα να βγάλουμε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 02/03/2012 13:47:35

    To συμπέρασμα είναι απλό: Ο Ξυνίδης είναι σοσιαλιστής...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ franc 02/03/2012 22:24:53

      +++

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/03/2012 13:51:52

    Θυμάστε τι έγραφα προχθές; Ότι θα είμαστε αφελείς αν πιστεύουμε ότι οι μεσάζοντες θα έμεναν απαθείς επί μακρόν. Ε, λοιπόν, δεν έμειναν...

    • sawas avatar
      sawas @ Αυριανιστής 02/03/2012 14:22:23

      Στο χθεσινό δελτίο του ΣΚΑΙ προσπάθησαν να μας πείσουν πως είναι καλοί οι μεσάζοντες και όσοι περισσότεροι είναι τόσο το καλύτερο για την ελληνική οικονομία, βλέπε: ΦΠΑ+ΦΠΑ+ΦΠΑ...

      Μετά το, λεφτά υπάρχουν, μαζί τα φάγαμε, το ΝΑΙ=ΟΧΙ, η αριστερά φταίει, έρχεται το ακριβό=φθηνό.
      ...και ο βιασμός της λογικής συνεχίζεται ακάθεκτος....

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ sawas 02/03/2012 17:26:53

        μυωπική λογική, όπως το σύνολο της επιχειρηματολογίας στον Σκάϊ, όπου η φοροσυλλογή (προς τέρψιν του αδηφάγου, σοβιετικού τύπου, κράτους) εξισώνεται με την οικονομία, παραβλέποντας την πραγματική οικονομία, η οποία ευημερεί όταν ευημερεί το σύνολο των πολιτών.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ sawas 04/03/2012 14:29:20

        Ποιος ανίδεος έως επικίνδυνα ψεύτης είπε την π@π@ρι@ πως όσο περισσότεροι οι μεσάζοντες ο ΦΠΑ που παίρνει το κράτος αυξάνεται;

        Αφού μόνο ο τελικός καταναλωτής το επωμίζεται το ΦΠΑ. Οι ενδιάμεσοι με τα έσοδα-έξοδα το παίρνουν πίσω.

        ΣΚΑΙ: Υπεύθυνα ανεύθυνη ενημέρωση...

  3. camilos avatar
    camilos 02/03/2012 13:53:44

    πατάτα η [patáta] .....
    O25 :β. για να χαρακτηρίσουμε κτ. πολύ ανόητο, άστοχο ή αποτυχημένο: Tι ~ ήταν αυτή που είπε!

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/03/2012 13:56:35

    Και ένα δίδαγμα από τη στάση του υφυπουργού: το (ημι-)τρουέκε είναι πολύ ρομαντικό για να το αφήσουν οι νεοφιλελεύθεροι να καταστεί νομιμοποιημένη πρακτική...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 02/03/2012 14:07:10

      Γιατί δεν πιστεύεις το ΓΑΠάκι Ξυνίδη; Έχει δίκιο.
      Οι πατάτες Νευροκοπιου που πωλούνται απευθείας 0,28 έχουν υψηλά σάκχαρα, ενώ οι πατάτες Νευροκοπίου που πωλούνται 0,50 στη λαϊκή έχουν μειωμένα. Και οι πατάτες Βασιλόπουλου, επίσης, έχουν χαμηλά σάκχαρα. Στην πραγματικότητα, όλες οι πατάτες έχουν χαμηλά σάκχαρα όταν πωλούνται μέσω μεσαζόντων, ενώ όταν πωλούνται απευθείας ανεβάζουν σάκχαρα (από τη στενοχώρια τους).
      Πίστευε και μη ερεύνα.,,,

  5. Orestios avatar
    Orestios 02/03/2012 13:57:39

    Ο Ξυνίδης δρά ως μεσάζοντας, κάνοντας παρέμβαση στην αγορά?????

  6. nikos avatar
    nikos 02/03/2012 13:59:43

    αφηστε τους να λενε και σεις πααγωγοι συνεχιστε το ωραιο εργο που αρχησατε !

  7. manos avatar
    manos 02/03/2012 14:04:42

    Εχθές πήρα πατάτες από τον Βασιλόπουλο με 0,93 το κιλό στο Ηράκλειο Κρήτης.

    • Leonidas avatar
      Leonidas @ manos 02/03/2012 18:28:32

      Ε, τότε θα είχαν σίγουρα χαμηλά σάκχαρα..
      Εκτός.. αν εκεί είναι ακριβές γιατί ταξιδεύουν με το καράβι...
      Α, το βρήκα!
      Είναι γιατί οι ΜΙΣΘΟΙ των υπαλλήλων είναι ακριβοί- τώρα που θα πέσουν οι μισθοί, να δείς φτήνεια!!

  8. lotofagos avatar
    lotofagos 02/03/2012 14:06:45

    Δεν γινεται να μειωνονται οι μισθοι και να ακριβαινουν τα τροφιμα!
    Διαδοση της ιδεας σε ολο το μετωπο! Αμα πια!

  9. Σοφία Χαλκίδου avatar
    Σοφία Χαλκίδου 02/03/2012 14:09:00

    Ντροπή!!! Ελπίζω να βρουν τρόπους άλλοι τομείς της αγροτιάς μας και να παρακάμψουν τους μεσάζοντες αλλά και τα φερέφονά τους!! Εκεί να δούμε τι θα βρουν να που οι κύριοι υφυπουργοί μας!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Σοφία Χαλκίδου 02/03/2012 14:23:08

      Για προϊόντα που δε χαλάνε μπορείς να τους παρακάμψεις μόνη σου. Βρες κάποιους αγρότες στην επαρχία κι αγόρασε για μια τετραμελή οικογένεια 30 κιλά κρεμμύδια, (παραγωγή το καλοκαίρι) 1 τσουβάλι πατάτες, (παραγωγή 2 φορές το χρόνο) 20 κιλά ρύζι, 20 κιλά όσπρια κι 80 κιλά λάδι (παραγωγή από Νοέμβριο έως Ιανουάριο).
      Εκεί που πας τριήμερο σε μια περιοχή φρόντισε να πας σε περίοδο παραγωγής για να αγοράσεις τα προϊόντα που μόλις έχουν παραχθεί.

      • occultist avatar
        occultist @ anonymous 02/03/2012 15:17:59

        @anonymous,
        Ωραία, τα αγόρασα ολα αυτά. Που θα τα αποθηκεύσω;;;;

        • anonymous avatar
          anonymous @ occultist 02/03/2012 15:29:16

          Έθεσες ένα θέμα. Κι επειδή ακριβώς υπάρχει αυτό το θέμα καθώς και το πρόβλημα της ρευστότητας, ότι δηλ. ο καταναλωτής δεν έχει τόσα χρήματα για να τα δώσει μεμιάς και να αγοράσει χοντρική, πωλούνται τα προϊόντα στη διπλή τιμή στη λιανική για να τα αγοράζεις λίγα λίγα.

          Πάντως αν έχεις καμιά ντουλάπα στο σπίτι που δε χρειάζεσαι σε πληροφορώ ότι χωράνε όλα μέσα. Ένα βαρελάκι για το λάδι, είναι σε όγκο όσο ένα τσουβάλι πατάτες. Βάλε δίπλα τις πατάτες, τα κρεμμύδια και κάπου πιο καθαρά τα όσπρια και το ρύζι και είσαι ΟΚ.

          • m.s avatar
            m.s @ anonymous 02/03/2012 17:39:56

            και κάπου σκοτεινά αδέλφια, γιατί άμα πάρει φως η πατάτα θα την πετάξεις μαζί με την ντουλάπα.
            παθών.

          • anonymous avatar
            anonymous @ m.s 02/03/2012 23:59:46

            καλά αυτό είναι αυτονόητο. Μάλλον δεν είσαι αγρότης ;)

      • Tasos Saris avatar
        Tasos Saris @ anonymous 02/03/2012 17:11:55

        Αν προσπαθησεις να το κανεις αυτο οι παραγωγοι θα σου ζητησουν τιμες μεγαλυτερες γιατι ταχαμ δηθεν αυτα που σου δινουν ειναι διαφορετικα απο εκεινα των σουπερ μαρκετ ...... αφηστετα παιδια ειμαστε ατιμη φαρα ......

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Σοφία Χαλκίδου 02/03/2012 14:23:39

      Τα φερέφωνα, όπως τα αποκαλείς, έριξαν απλώς τα τροχιοδεικτικά σήμερα.

      Μετά το επόμενο τρουέκε, έπονται τα συμβατικά, δηλαδή οι αγορανομικοί και υγειονομικοί έλεγχοι και οι συλλήψεις για διατάραξη συγκοινωνιών, κατάληψη χώρου και εμπόριο εκτός προκαθορισμένων χώρων.

      Αν κι αυτά αποδειχθούν ανίκανα να το κάμψουν, θα ακολουθήσουν τα πυρηνικά, δηλαδή η καθολική μετατροπή της πλανόδιας πώλησης σε ιδιώνυμο κακούργημα κατά της "δημοσίας υγείας".

      • sawas avatar
        sawas @ Αυριανιστής 02/03/2012 14:34:49

        Bullseye!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Αυριανιστής 04/03/2012 14:32:07

        Ναι αλλά μετά θα έρθει και το ξύλο που δε θα θέλουν να φάνε οι επιβολείς του νόμου και θα ξαναισορροπήσει το θέμα...

  10. anonymous avatar
    anonymous 02/03/2012 14:17:44

    Το κόλπο είναι απλό. Δε θέλουν να πουλάει ο αγρότης λιανική για να βάζουν στην τσέπη τη διαφορά. 0,13 λεπτά την έπαιρναν από τον αγρότη και την πουλούσαν 0,30. Την πούλησε ο αγρότης 0,25 και τους χάλασε τη σούπα.

    Φαντάζεστε πόσοι άνθρωποι που εργάζονται για τους μεσάζοντες θα μείνουν άνεργοι; Φαντάζεστε πόσο κέρδος θα χάσουν οι μεσάζοντες; Φαντάζεστε πόσα λεφτά χάνει από το ΦΠΑ το κράτος; Όλοι αυτοί θα αντιδράσουν.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/03/2012 14:27:04

    νεοφιλελεύθερες ύαινες που αποζητούν τον εκδορέα τους...

    δεν εξηγείται διαφορετικά...

    αν μπορούσαν θα καταργούσαν τις λαϊκές αγορές, το τελευταίο μας καταφύγιο

    ένας όχι τυχαίος δικός τους, ο Μάνος Ελευθερίου, δήλωσε χθες "θέλω να τους κρεμάσουν στο Σύνταγμα"...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 02/03/2012 15:16:03

      Αλλενάκι, γιατί θεωρείς "καταφύγιο" τις λαϊκές αγορές; Δεν ξέρεις τι μαφία υπάρχει εκεί, και ότι από όσους πουλούν εκεί, το 90% μόνο (πραγματικοί) παραγωγοί δεν είναι;

    • anonymous avatar
      anonymous @ αλλενάκι 02/03/2012 15:31:22

      Στις λαϊκές πουλάνε έμποροι και είναι απάτη.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 02/03/2012 16:29:41

      είναι καταφύγιο η λαϊκή, γιατί αγοράζεις ελληνικά φρέσκα λαχανικά και φρούτα ΕΠΟΧΗΣ (άρα τρέφεσαι καλύτερα, γιατί δεν παρασύρεσαι σε αγορές των εισαγμένων και συντηρημένων για έξι μήνες, κατεψυγμένων και μεταλλαγμένων προϊόντων των αλυσίδων)

      το καλύτερο είναι η τακτική βόλτα στους παραγωγούς με το αυτοκίνητο ή δική σου παραγωγή

      γνωρίζω όμως πάρα πολλούς λαϊκατζήδες που είναι παραγωγοί, δηλαδή είναι αγρότες και αγρότισες, δεν αποκλείω ότι κατεβαίνουν και άσχετοι που αγόρασαν την άδεια, αλλά το 90% μου ακούγεται πολύ υπερβολικό θα έλεγα

      αν λες ότι γίνονται ρουσφέτια για να αποκτήσει ο παραγωγός ή ο οποιοσδήποτε μια άδεια πάγκου λαϊκής, ε αυτό είναι άλλο θέμα και έχει σχέση με την κακοδαιμονία μας

      αυτό κυρίως συμβαίνει στις λαϊκές που έχουν γίνει γύφτικα παζάρια και αυτό είναι φρούτο των τελευταίων ετών και σίγουρα πάνε έμποροι και πουλάνε από χαρτομάντηλα μέχρι τραπεζομάντηλα και κουβέρτες και χαλιά

      αυτό θα πρέπει να σταματήσει οπωσδήποτε και να ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΕΙ από τη λαϊκή αγορά προϊόντων της Ελληνικής γης

    • WY avatar
      WY @ αλλενάκι 02/03/2012 20:44:42

      αλλενάκι.
      -----------------------

      Νά επισκεφθής τήν λαχαναγορά τού Ρέντη/Πειραιά ξημερώματα,γιά νά δής ιδίοις όμμασι,από ποιούς αγρούς(!!!!!!!),μεταφέρουν καί πωλούν οί δήθεν παραγωγοί,τά αγροτικά προιόντα ##τους## στίς λαικές!!!!
      Τό 99% θά ισχυριζόμουν εγώ, είναι πρασινοφρουροί αγρότες- σαλταδόροι,πού τό κόμμα τού μπατσόκ τούς έχει επιβραβεύσει/επιβραβεύει,γιά τίς διαχρονικές ##υπηρεσίες## τους πρό αυτό,μέ άδεια παραγωγού,καί πού τήν μία ημέρα πωλεί πατάτες,τήν άλλη πορτοκάλια,τήν παράλλη κρεμμύδια,τήν παρα-παρά αλλη χόρτα καί πάει λέγοντας.
      Αυτοί τελικά δέν είναι αγρότες-παραγωγοί αλλά 40ποδαρούσες!!!!!
      Ή πιό μεγάλη απάτη είναι οί λαικές!!
      Υ.Γ.
      Άφησε δέ πού τά περισσότερα αγροτικά προιόντα πού πωλούν,είναι ##βαφτισμένα Ελληνικά##!!!!!

  12. avanti avatar
    avanti 02/03/2012 15:02:15

    Για τα σάκχαρα της πατάτας δεν ξέρουμε ακριβώς, αλλά ότι σε κάποιους άρχισε να ανεβαίνει το σάκχαρο το βλέπουμε... και πολύ μάλιστα, διαβητικοί θα γίνουν.

  13. ξανθιά Ξανθή avatar
    ξανθιά Ξανθή 02/03/2012 15:11:12

    Aλήθεια γιατί οι παραγωγοί δεν διέθεσαν τις πατάτες τους στις Λαϊκές?? Αυτός δεν είναι ο σκοπός των λαϊκών αγορών?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ξανθιά Ξανθή 02/03/2012 15:20:44

      Το γράφω και παραπάνω, στο αλλενάκι. Για τη μαφία των λαϊκών, που αποκλείει τους πραγματικούς παραγωγούς, έχει πάρει κάτι το αφτί σου;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ξανθιά Ξανθή 02/03/2012 15:41:25

      1) Γιατί αν δεν έχεις άδεια δε μπορείς να πας στη λαϊκή. Και τις άδειες τις δίνουν σε μη παραγωγούς.
      2) Αν δεν έχεις μεγάλη παραγωγή δε συμφέρει να πας στη λαϊκή. Τι θα πας να δώσεις;
      3) Αν έχεις παραγωγή 50 τόνους πατάτα πόσες να δώσεις μέσω λαϊκής; Πρέπει να πηγαίνεις κάθε μέρα και αυτός που θα αγοράσει να έχει τόπο να την αποθηκεύσει.

  14. σακις1 avatar
    σακις1 02/03/2012 15:32:05

    διότι ξανθιά ξανθή στις λαϊκές του Νευροκοπίου πόσοι παραγωγοί θα κατέβουνε να πουλήσουνε?

    μην κάνεις ξανθές ερωτήσεις? σε επηρέασαν και σένα τα ζάχαρα?

  15. Animal avatar
    Animal 02/03/2012 15:41:59

    Δηλαδή της Αιγύπτου που μας πουλάνε για Ελληνικές έχουν καλύτερα σάκχαρα;

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/03/2012 15:45:46

    Οι οικογενειακοί προυπολογισμοί δεν σώζονται ούτε βουλιάζουν με πατάτες, ή άλλα ανάλογα αγαθά, που κοστίζουν 0,30 ή 0,70 Ευρώ ανά κιλό. Δυσανάλογα υπερβολική σημασία δίνεται στο θέμα.
    Υπάρχουν αγαθά που έχουν γίνει ουσιαστικά στην εποχή μας πρώτης ανάγκης (εκ πρώτης όψεως ίσως δεν φαίνεται έτσι) και που μπαίνουν στο οικογενειακό καλάθι με συντελεστή πολύ μεγαλύτερης βαρύτητας. Και όπου το υπερβολικό κέρδος, μεσαζόντων ή επιχειρηματιών που τα παρέχουν, είναι στην πράξη πολύ πιό σημαντικό από τις πατάτες και τα όμοια. Π.χ. το φροντιστήριο και τα ρούχα του παιδιού, το συνεργείο και το ανταλλακτικό για το αυτοκίνητο, για να μη μιλήσω για τα ενοίκια (που δεν λένε να πέσουν ουσιαστικά), ιατρικές και νομικές υπηρεσίες, ακόμη και ασφαλιστικές εισφορές εργαζομένων (να ήταν ανταποδοτικά τιμολογημένες θα το συζητούσα, αλλά και αυτές πάνε σε μεγάλο βαθμό για να τροφοδοτήσουν το πάρτυ κακοδιαχείρισης στα νοσοκομεία και την αισχροκέρδεια στα φάρμακα).
    Έλεος με το λαικισμό της πατάτας, αλλού βρίσκεται η ουσία για την αφαίμαξη που υφιστάμεθα από τους εξασφαλισμένους του συστήματος.

    • Miltos avatar
      Miltos @ Ο Θείος 02/03/2012 18:43:57

      Ειδικά για τα ενοίκια: Πως να πέσουν; Εχεις υπολογίσει τι φόρους πληρώνεις; Εχουμε και λέμε: 1,5-3% (για επαγγ. μισθώσεις) ειδικό φόρο ενοικίων+ΕΕΤΗΔΕ (χαράτσι ΔΕΗ)+ΦΑΠ (τα όρια είναι μικρά πλέον και πιάνει όσους έχουν 1+1 σπίτια)+φόρος εισοδήματος. Κάνε τον υπολογισμό και θα δεις ότι - σε μικρά εισοδήματα - όλα αυτά είναι τουλάχιστον 33-35% επί του ενοικίου. Ασε που το ίδιο το κράτος (εφορία) ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ενοίκιο κάτω από 3,5% της αντικειμενικής (και 6% στις επαγγ. μισθώσεις).
      Νοικιάζεις ένα π.χ. δυάρι στα π.χ. 280 ευρώ και σου μένουν στο χέρι λιγότερα από 180 (και με αυτά πρέπει να καλύψεις και επισκευές κτλ).
      Είναι το ίδιο πρόβλημα με όλη την οικονομία: Οι πολλοί και μεγάλοι φόροι οδηγούν σε ύφεση και αύξηση των τιμών, όχι σε μείωση.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο Θείος 03/03/2012 00:05:37

      Μια και έχεις σχέση με Γερμανία σου λέω ότι ανά τετραγωνικό το ενοίκιο είναι 13-15 Ευρώ. Φίλος νοίκιασε ένα τριάρι για την οικογένειά του και τους δίνει περί τα 900 Ευρώ ίσως και περισσότερα. Στην Ελλάδα είναι υπερβολικά φτηνά και αποδίδουν 2,30% επί της αγοραίας.

      • dim avatar
        dim @ anonymous 05/03/2012 21:33:55

        ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ 1100 ΕΥΡΩ....ΚΟΦΤΕ ΤΗΣ ΜΠΟΥΡΔΕς..

  17. Δικερως avatar
    Δικερως 02/03/2012 16:21:12

    Νομιζω πως,λογω αγνοιας,πολλοι σχολιαστες ειναι απλα εκτος θεματος.
    Ο καθε παραγωγος,με διαδικασιες που κρατουν 10 ημερες,μπορει να πουλησει λιανικη τα προϊοντα του.ΠΑΝΤΟΥ.Στις λαϊκες,ως πλανοδιος,σε προκαθορισμενα απο τον Δημο μερη κ.ο.κ.
    Αυτο ισχυει επι δεκαετιες.Προς ενημερωση,απ'οτι θυμαμαι,5500 παραγωγοι, κιολας πουλανε στην Αθηνα ΜΟΝΟΝ.
    ΕΛΕΟΣ.
    *Θειε,ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ

    • Γιωρικας avatar
      Γιωρικας @ Δικερως 03/03/2012 00:48:28

      Κανεις λαθος,σαν παραγωγος δεν εχεις δικαιωμα να πουλησεις στη λαικη,χρειαζεσαι αδεια μικροπωλητη.Εγω ειμαι παραγωγος και εχω και αδεια,αλλα για εξω απο την λαικη,οσες φορες προσπαθησα να μπω με πεταξανε εξω.Ειναι απιστευτη κλικα.

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/03/2012 16:37:54

    Δείτε πώς αντιδρούν με μαύρη Σοβιετικού τύπου προπαγάνδα στα γενόσημα φάρμακα, οι σχετικοί εξασφαλισμένοι και επωφελούμενοι. Εύλογο για τις φαρμακευτικές εταιρείες, αλλά ιδού, οι "συνδικαλισμένοι" - αλά Αμερικανικά - λειτουργοί του Ιπποκράτη έχουν αποβάλλει κάθε πρόσχημα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο Θείος 03/03/2012 00:12:17

      Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Σαφώς και πλήρωναν οι φαρμακευτικές τους γιατρούς. Σαφώς και το κύκλωμα δεν ήταν υγιές. Βγήκαν όμως οι εργαζόμενοι και είπαν ότι με τις αλχημείες που κάνουν θέτουν σε κίνδυνο 25.000 οικογένειες. Μπορεί να κλείσει και η ελληνική φαρμακοβιομηχανία, δηλ. να διαλυθεί η δική μας παραγωγή γενοσήμων. Ο Γιαννακόπουλος είπε χωρίς πολλές τυμπανοκρουσίες ότι θα διώξει κόσμο. Αν ήθελε να εκβιάσει θα το έλεγε πιο δυνατά. Είναι όμως φυσιολογικό να προβεί σε απολύσεις όταν τον ανταγωνίζεται το ινδικό φάρμακο.

  19. Γιωργος avatar
    Γιωργος 02/03/2012 16:42:04

    Εγω αγορασα μαζι με αρκετους φιλους κ παιδια οντως ειναι πολυ γλυκες κ ενω καιγονται απο εξω μεσα μενουν αψητες. Νομιζαμε οτι ειχαν παγωσει. Εχουν διαφορα βεβαια στην τιμη αλλα τουλαχιστον για οσοι εχουν παρει καταλαβαινουν οτι κ οι παραγωγοι επωφεληθηκαν απο την ολη κατασταση.

    • Leonidas avatar
      Leonidas @ Γιωργος 02/03/2012 18:42:18

      Παρακαλείσαι όπως αναφέρεις:
      1) Θερμοκρασία φούρνου
      2)Χρόνο ψησίματος
      3)Μέγεθος πατάτας
      4)Χρήση λαδιού, βουτύρου ή άλλες συνθήκες μαγειρέματος

      Ετσι, για να επαναλάβουμε κι εμείς με αξιοπιστία το πείραμα..

      Αλλιώς, μπορεί να λένε τίποτα κακές γλώσσες ότι οι μαγειρικές σου ικανότητες είναι ''πατάτα''..

      • anonymous avatar
        anonymous @ Leonidas 03/03/2012 00:14:29

        Όπως τις έκοψα εγώ από τη φωτογραφία πρέπει να έχει δίκιο. Και φυσικά η ποικιλία της πατάτας παίζει ρόλο και στη μαγειρική.

      • occultist avatar
        occultist @ Leonidas 03/03/2012 01:57:51

        @Leonidas Νομίζω οτι εμμέσως προσπαθείς να εκμαίσεις συνταγή μαγειρικής. :)

  20. Giannis avatar
    Giannis 02/03/2012 17:16:16

    Ρε , έχει κανά κουμπάρο μεσάζοντα . Τα νούμερα όλα φοβούνται μην χαλάσουν τα μαγαζάκια που έχουν έχουν στήσει σε όλη την Ελλάδα. Δεν θα τους περάσει όμως ο κόσμος ξύπνησε

  21. antonis avatar
    antonis 02/03/2012 18:11:11

    Αξιότιμε κε Ξυνίδη,

    Επειδή ένα από τα μαθήματα που πήραμε εξ' αιτίας των ανδραγαθημάτων σας (Οχι μόνα τα δικά σας αλλά όλου του εκλεκτού σας ...........) είναι να ενδυναμωθεί η μνήμη μας, θα το θυμόμαστε αυτό που είπατε και θα σας το θυμίζουμε με κάθε ευκαιρία (για να έχουν γνώση οι φύλακες) αξιότιμε κε Ξυνίδη.
    Εάν το λεγε κάποιο παιδί αυτό στη μάνατου η απάντηση που θα ελάμβανε θα ήταν: Σαν..... δεν ντρέπεσαι (και θα κυριολεκτούσε η μαμά).

  22. dem avatar
    dem 02/03/2012 18:38:45

    Τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε; Ότι καταργώντας τα σούπερ μάρκετ καταργείται και ο ρόλος του Ξυνίδη και του προστατευόμενου του ΑΒ...και αυτό τον κάνει τον Ξυνίδη να ξυνίζει....

  23. rally monkey avatar
    rally monkey 03/03/2012 01:53:54

    μην μειωνεται την σημασια της πατατας ..μπορει να γινει το tipping point
    απο κατι μικρο θα ξεκινησει η ανατροπή και θα παρει η μπαλα και τα υπολοιπα
    τωρα αν θα ειναι η πατατα τελικά δεν ξερω
    ειναι η αλλαγη νοοτροπίας που μετράει - το αντικειμενο απλά συμβολικό
    οσο για τον Ξυνιδη, η ντροπη δικη μας που τους αφηνουμε ακομη εκει
    στηριξαν ΓΑΠ, κατεστρεψαν την Ελλάδα στον παραγωγο θα κωλωναν..

  24. Geros avatar
    Geros 03/03/2012 07:56:12

    Έχω εντυπωσιαστεί με αυτήν την απάτη με τις πατάτες , όχι τόσο με την απάτη την ίδια αλλα με το πόσο εύκολα την κατεβάζει ο κόσμος αμάσητη επειδή λέει είναι εναντίων των μεσαζόντων.
    Η πατάτα Νευροκοπίου σε συσκευασία δέκα κιλών (όπως την διαθέτουν οι παραγωγοί) πουλιέται στην Αθηνα μεταξύ 0,28 και 0,30 εδώ και μήνες από αλυσίδες supermarket και αλυσίδες μανάβικων.
    Βγήκαν μερικοί παραγωγοί και πούλησαν (όχι στην Αθηνα) πριν λίγο καιρό ένα φορτηγό πατάτες με πρόβλημα στα σάκχαρα (πράγμα που σημαίνει ότι μια και αγοράζεις δέκα κιλά οι πατάτες θα αρχίσουν να χαλάνε πριν τις καταναλώσεις όλες , στην γεύση μια χαρά είναι) προς 0,25 . ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ δηλαδή , είναι δεύτερης ποιότητας , δεν είναι στην Αθήνα άρα δεν τις επιβαρύνουν μεταφορικά , δεν απέδωσες ΦΠΑ και καταλήγεις μόλις 0,03 λεπτά φτηνότερος από την τιμή στην Αθηνα!
    Χτες περνώντας από το Ελληνικό είδα ένα πανό αναρτημένο όπου ενημέρωνε πως εξασφάλισαν πατάτες από τους παραγωγούς του Νευροκοπίου προς 0,32 το κιλό σε δεκάκιλη συσκευασία (λογικά την διαφορά από 0,25 σε 0,32 την έκαναν τα μεταφορικά). Απίστευτη απάτη ή βλακεία ή και τα δυο μαζί , μόλις μερικές εκατοντάδες μετρα από το πανό υπάρχει μανάβικο που εδώ και μήνες πουλάει την δεκάκιλη συσκευασία σε καλύτερη ποιότητα και με πληρωμένους τους φόρους προς 0,28 το κιλό !!
    Μόλις άκουσε ο κόσμος ότι νικήσαμε τους μεσάζοντες έτρεξε σαν τα πρόβατα , και τα λαμόγια βρήκαν ευκαιρία για κονόμα , πουλάνε μαύρα την πατάτα που τους μένει απούλητη λόγω ποιότητας , βγάζουν μεγαλύτερο κέρδος και βγαίνουν και οι δημοσιογράφοι να τους κάνουν δωρεάν διαφήμιση !
    Το κόλπο το μυρίστηκαν και άλλοι και τώρα θα δούμε και αρνιά και ποιος ξέρει τι άλλο δήθεν χωρίς μεσάζοντες αλλα σίγουρα χωρίς έλεγχο , χωρίς φόρους και μεγαλύτερη κονόμα.
    Σίγουρα σε λαϊκές αλλα και σε μερικά supermarket θα βρει κανεις την πατάτα Νευροκοπίου πολύ ακριβότερη αλλα όχι αυτή που είναι στα δεκάκιλα σακιά , είναι μεγαλύτερη , ομοιόμορφη , χωρίς στίγματα και χωρίς χτυπήματα.
    Την τιμή την ανεβάζει πρωτίστως ο καταναλωτής , όταν πρωτοεμφανίστηκαν οι πατάτες Κύπρου κανείς λιανέμπορος δεν ήθελε να τις πάρει γιατί λέγανε ότι ο κόσμος είναι αδύνατον να αγοράσει πατάτα με ένα ευρώ το κιλό , όταν όμως τις βάλανε είδαν ότι πουλιόνταν καλύτερα από τις φτηνές . Σε συγκεκριμένες λαϊκές οι πωλητές ανεβάζουν τις τιμές μόνο και μόνο για να πουληθούν πιο εύκολα τα προϊόντα τους μια και ο κόσμος αγοράζει τα ακριβά.
    Αντί λοιπόν μερικοί να ψάχνουν συνωμοσίες μεταξύ νεοφιλελεύθερων τεράτων και υπουργών για ... ένα φορτηγό πατάτες , ας δούνε τις απάτες που τους πουλάει ο αριστερός λαϊκισμός μπροστά στα ματια τους και τις κατεβάζουν αμάσητες.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Geros 03/03/2012 11:18:16

      Τα ψέματα έχουν κοντά ποδάρια. Αν οι πατάτες δεν είναι καλές δε θα ξαναπουλήσουν.

      Τώρα για τα υπόλοιπα που λες για την τιμή. Προτιμώ να αγοράζω από τον ίδιο τον αγρότη σε τιμή λιανικής παρά από τους διάφορους κομπιναδόρους. Πλέον οι τιμές στα αγροτικά προϊόντα έχουν πέσει τόσο πολύ που ο αγρότης δε μπορεί να ζήσει. Για να ζήσει πρέπει να πουλάει λιανική απευθείας.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Geros 03/03/2012 18:30:24

      οταν λες ότι 'τρέχουν σαν τα προβατα' υπονοεις οτι θα μπορουσαν να αγοράσουν 'αλλού' φθηνοτερα..; (μάλλον δεν ξερουν το μαναβικο με την καλυτερη ποιοτητα που πουλάει προς 0.28 και μαλλον δεν θα ειναι πολλά τετοια)
      ασε που η 'ποιοτητα' απασχολει όλο και λιγοτερους
      η τελικη τιμη ενδιαφέρει και όχι η 'σχετικη τιμολογηση'
      μερες που ειναι το βρισκω απολύτως λογικό
      οσο για τα μαύρα δεν θα το λύσει το θεμα ο καταναλωτής
      οπότε...

    • dim avatar
      dim @ Geros 05/03/2012 21:31:59

      ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΕ ΦΠΑ.ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΝΑΒΙΚΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΛΕΣ ......

      • Geros avatar
        Geros @ dim 06/03/2012 09:06:00

        Να παρακολουθείτε τα σχόλια μου για να δείτε ότι δεν έχω συνήθειο να γράφω ότι μου κατεβει δεν έχετε καμια υποχρέωση , το να απαντάτε με πολιτισμένο τρόπο όμως είναι υποχρέωση σας. Ή μάλλον θα ήταν υποχρέωση σας αν είχατε λάβει την ανάλογη παιδεία από το σπίτι σας.

  25. edd avatar
    edd 03/03/2012 09:29:59

    http://www.pickyourown.org/
    Στην Αμερικη, Καναδα ειναι πια γεγονος και ειναι και οργανωμενοι..!!!
    Και στην Ελλαδα- αμα θελουν- μπορουνε να κανουν κατι τετοιο..!!!

  26. ΜΠ avatar
    ΜΠ 03/03/2012 17:04:34

    Λοιπόν και για να μην παραμυθιαζόμαστε και μεταξύ μας:
    "Καταπλέουν τη Δευτέρα στο λιμάνι του Βόλου τα δύο πρώτα πλοία με φορτίο Αιγυπτιακής πατάτας. Υπολογίζεται ότι θα εισαχθούν πάνω από 50.000 τόνοι, ενώ ήδη χονδρέμποροι από τη Θες/νίκη έχουν συμφωνήσει να ξεκινήσουν με την εισαγωγή 26.000 τόνων. Συνολικά οι χονδρέμποροι της Θεσσαλονίκης θα εισάγουν φέτος 30.000 τόνους, τους 26.000 τόνους μέσω του λιμανιού του Βόλου. Το ένα πλοίο σήμερα βρίσκεται στο λιμάνι του Αστακού και το δεύτερο στο λιμάνι της Θες/νίκης. Στέλεχος του Περιφερειακού Κέντρου Ποιοτικού Ελέγχου Βόλου δήλωσε ότι "Εμείς θα ελέγξουμε από εδώ πού θα κατευθυνθεί η εισαγόμενη πατάτα, αλλά από κει και μετά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν θα βαφτιστεί Ελληνική πότε και από ποιούς". Το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης είχε ζητήσει αναστολή των εισαγωγών πατάτας έως το τέλος Φεβρουαρίου ώστε να απορροφηθεί η ντόπια παραγωγή και κυρίως οι αδιάθετες ποσότητες της πατάτας Νευροκοπίου.
    (ρεπορτάζ: Στ. Δημόπουλος εφημερίδα Η ΘΕΣΣΑΛΊΑ)".

  27. νικοσ2σιριακοσ avatar
    νικοσ2σιριακοσ 03/03/2012 21:23:08

    gargalata-gargalata
    να κατεβουν τα γαλατα
    αρχισε να ξυπναει ο λαουτζικοσ

    αγορα λαχανα 10 λεπτα πουλανε 35 40

    και αλλα πολλα

    λαδι 2ε πουλανε οσο θελουν4 6