10/11/2010 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση ...εκστρατεύει στην Θεσσαλονίκη για να σώσει τον Μπόλαρη

Όλο το επιτελείο της κυβέρνησης στη Θεσσαλονίκη αρχίζει περιοδείες ενόψει του δεύτερου γύρου. Πάγια τακτική του ΠΑΣΟΚ. Το κάνουν πριν απο τις εκλογές και μια εβδομάδα πριν τη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι ο Γιώργος Παπανδρέου χρήζει και πάλι τον Μπόλαρη κυβερνητικό εκπρόσωπο. Εντύπωση πάντως προκαλεί που ο Μπόλαρης με τόση στήριξη ακόμη και προσωπική από τον πρωθυπουργό συγκέντρωσε μόλις το 30% ενώ η Βούλα Πατουλίδου που δεν είχε, ούτε στο μισό, την στήριξη του ΠΑΣΟΚ είχε συγκεντρώσει 32%. Θα ήταν πιο χρήσιμο για την περιφέρεια οι υπουργοί να την επισκέπτονται καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου και να προσπαθούν να λύνουν προβλήματα και να μην λειτουργούν ως κομματάρχες.

Στο μεταξύ, σε επαφή που είχε ο Μάρκος Μπόλαρης με τον Κυριάκο Βελλόπουλο ενόψει της δεύτερης Κυριακής το στέλεχος του ΛΑΟΣ απάντησε πολύ ευγενικά ότι δεν πρόκειται να του δώσει καμία στήριξη. Αντίθετα θα δώσει στήριξη στον Παναγιώτη Ψωμιάδη. Λογικό καθώς ο νομάρχης έχει πολλούς καλούς φίλους στο συγκεκριμένο κόμμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mariam avatar
    mariam 10/11/2010 21:55:52

    αυτονόητο ότι ο Βελόπουλος θα στήριζε Ψωμιάδη όπως και εγω που τον ψήφισα τώρα θα ψηφίσω Ψωμιάδη γιατί αυτούς ακούω να φωνάζουν για ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ο δε Μπόλαρης δεν τον άκουσα ποτέ να πει κουβέντα το μόνο που έκανε ήταν να δεχθεί την κατάργηση του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ αρκεί να κάτσει στην καρέκλα μιλιά δεν έβγαλε αν δεν συνέβαινε αυτό το γεγονός μπορεί να τον ψήφιζα τώρα όμως με τίποτα

  2. tiramola avatar
    tiramola 10/11/2010 23:51:11

    Εγώ θα έλεγα να πήγαιναν να ψηφίσουν όσοι απείχαν μπας και γλυτώσουν-με από αυτή τη ντροπή της πολιτικής που λέγεται Ψωμιάδης.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 11/11/2010 00:05:01

      Προτιμάς την ντροπή της πολιτικής που λέγεται Μπουτάρης.
      Δε'ν'ν κακό...
      Πραγματικά, είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς χειρότερο πολιτικό από τον Ψωμιάδη. Το Πασόκ τα κατάφερε όμως...
      Αυτά για όσους αμφισβητούν τις ικανότητας του Γκιόργκος...

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 11/11/2010 00:23:28

      ..εχεις καμια ιδεα πως να ξεφορτωθουμε αυτη την εθνικη ντροπη που λεγεται ΠΑΣΟΚ? και ΓΑΠ???

    • petros avatar
      petros @ tiramola 11/11/2010 02:38:01

      Τιραμόλα,
      να σου λύσω την απορία. Μεγαλύτερη ντροπή από τη λεηλασία των χρημάτων της μεσαίας τάξης, μετά το Χρηματιστήριο, τώρα με το ΔΝΤ δεν υπάρχει. Ξέρεις γιατί θα ψηφίσω Ψωμιάδη ; Γιατί δεν έχω καταθέσεις, αλλά ένα μισθό και πρέπει να ζήσω την οικογένειά μου, με χίλιες στερήσεις και περικοπές.
      Όταν, λοιπόν, θα αποφασίσει ο κ. Πάγκαλος να δίνει 800.000 ευρώ από το εισόδημά του ετησίως στο λογαριασμό απόσβεσης του δημοσίου χρέους, όταν θα αποφασίσει όλος αυτός ο κομματικός μηχανισμός που έφαγε τις επιδοτήσεις της ΕΕ από το 1981, τα λεφτά των ασφαλιστικών ταμείων, τα λεφτά του κοσμάκη στο Χρηματιστήριο, όταν όλοι όσοι στηρίζουν την προσπάθεια του κ. Παπανδρέου ( όχι μόνο στα λόγια και με τη ψήφο τους ) αποφασίσουν να κόβουν αποδείξεις ( μαύρο χρήμα σε Κρήτη και Ρόδο άφθονο ) , αποφασίσουν να ζουν με 3.000 ευρώ μηνιαίως και μόνο με 50.000 ευρώ καταθέσεις και 3 ακίνητα, και τα υπόλοιπα τα δωρίζουν στην Ελλάδα, τότε και μόνο τότε δεν θα ψηφίζω Ψωμιάδη. Ζητάω πολλά ;Όλοι οι υποστηρικτές του μνημονίου και της Ελλάδας, να δωρίσετε καταθέσεις, αμοιβαία, μετοχές, ακίνητα και να ζείτε, όπως ζητάτε να ζήσει ο μέσος Έλληνες και ακόμα καλύτερα, γιατί υπάρχουν και άνεργοι, γενιά των 600 ευρώ κλπ. Δέχεστε ; Έμπρακτη στήριξη. Επιστρέψτε πίσω τα λεφτά που "φάγατε"μαζί με τον κ. Πάγκαλο και τους άλλους υπουργούς, πρωθυπουργούς, προέδρους δημοσίων οργανισμών κλπ. Απλά και ξεκάθαρα. Αλλά στα λόγια ; Έμπρακτα. Ο Πλαστήρας πέθανε πάμφωχος ... Εσείς που βλέπετε μόνοδρομο το μνημόνιο και δεν έχετε πρόβλημα να ζείτε άνετα ( ακόμα και τα δισέγγονά τους έχουν εξασφαλίσει κάποιοι, ακόμα και κόμματα ιδρύουν εν μέσω κρίσης ) , δώστε. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ούτε σταγόνα πια να δώσουμε.

  3. mariam avatar
    mariam 11/11/2010 00:35:12

    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΠΟΛΑΡΗΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ? ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΕΡΡΑΙΟΙ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΩΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΩΡΑ?

  4. DIMSAV avatar
    DIMSAV 11/11/2010 02:17:45

    kαρσιλαμα να χορεψει ο μπολαρης στο φουγαρο του εσσο παπα δεν βγαινει.