#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2011 16:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση εκστρατεύει εναντίον των μπλογκς



Γράφουμε προηγουμένως για τα νέα μέτρα αστυνόμευσης που προαναγγέλθηκαν σήμερα στην Βουλή από την κυβέρνηση. Αίσθηση όμως προκάλεσε η αναφορά των υπουργών ΠΡΟ ΠΟ και Δικαιοσύνης Παπουτσή και Παπαϊωάννου στο ρόλο των Μέσων Ενημέρωσης και των μπλογκς.

«Αν προσθέσει κανείς σε αυτή την κατάσταση και τα ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης που αναπαράγουν, τον μιμητισμό και προβάλλουν ως ήρωες τους πρωταγωνιστές παραβατικών συμπεριφορών και έκνομων πράξεων, τότε κατανοεί κανείς τις διαστάσεις του φαινομένου» σχολίασε ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρήστος Παπουτσής ενώ ο Υπουργός Δικαιοσύνης Μιλτ. Παπαϊωάννου: «Η πολιτική βία τροφοδοτείται από ορισμένες εκπομπές στα ΜΜΕ» και προανήγγειλε την έναρξη διαλόγου με όλους τους συντελεστές των ΜΜΕ για το θέμα αυτό και τον επαναπροσδιορισμό του ΕΣΡ»…

Επίσης ανακοίνωσε και τη σύσταση Επιτροπής με επικεφαλής τον αντιπρόεδρο του Συμβουλίου της Επικρατείας Αθανάσιο Ράντο που θα ασχοληθεί με το θέμα της ταυτοποίησης των διαχειριστών των μπλόγκς… «Το Διαδίκτυο θα πάψει να φιλοξενεί κουκουλοφόρους», είπε χαρακτηριστικά ο υπουργός Δικαιοσύνης…ανακοινώνοντας παράλληλα την αναμόρφωση του ποινικού κώδικα, την αξιοποίηση καμερών για τον εντοπισμό εγκλημάτων, αλλά και ότι θα καταργηθεί και το χουντικό διάταγμα που δήθεν ρυθμίζει το ατομικό δικαίωμα των δημοσίων συγκεντρώσεων διευκρινίζοντας ότι δεν θα επιτρέπεται σε διάφορες μικροομάδες να νεκρώνουν το κέντρο της πόλης...(!).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pink floyd avatar
    pink floyd 02/08/2011 16:34:17

    Οποιος λοιπον θα αντιδρα ευκολα θα θεωρειται πρωταγωνιστης παραβατικης συμπεριφορας και εκνομης πραξης. Ολοι λοιπον οσοι γραφουμε με ψευδωνυμο ειμαστε κουκουλοφοροι.Ευχαριστω για τον χαρακτηρισμο και τους λεω. ΤΟΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΕΙΧΑΜΕ

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/08/2011 16:39:41

    Χμμμ, Ράντος. Σύμφωνα με τον πρώην Αττικής Παντελεήμονα και τις κασέτες που είχε βγάλει ο Τριανταφυλλόπουλος το 2005 για το παραδικαστικό, πρόκειται για άνθρωπο του Μητσοτάκη.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/08/2011 16:42:49

    Το 1984 έρχεται με βήμα ταχύ.
    Έστω και με 30 χρόνια καθυστέρηση.

    • Nick avatar
      Nick @ Strange Attractor 03/08/2011 02:43:29

      ο Οργουελ δεν το εγραψε ως προφητεια τετελεσμενου μελλοντος αλλα ως προειδοποιηση.
      ΙΣΩΣ δεν ειναι ακομα πολυ αργα για να το ανατρεψουμε (ισως βεβαια ειμαι πολυ οπτιμιστης)

  4. PiKei avatar
    PiKei 02/08/2011 16:56:04

    Παρά το γεγονός ότι εντελώς επώνυμα διάγω τον ηλεκτρονικό μου βίο, θεωρώ ότι η "δήλωση προθέσεων" αυτή είναι μέρος της εκστρατείας των κρατούντων για λιγότερη και χειρότερη δημοκρατία με δήθεν "αναλαμπές" νομιμοποίησης μέσω σικέ δημοψηφισμάτων. Κατά συνέπεια (και αυτή η ενέργεια) πρέπει να απαντηθεί με σταθερή άρνηση και δράσεις. Η ανωνυμία στο Διαδίκτυο είναι τεράστιο θέμα, και οι κύριοι που αναφέρονται στο άρθρο είναι οι πλέον ακατάλληλοι να χειριστούν ένα τέτοιο ζήτημα, αφού εμφανώς η γνώση τους για το Ίντερνετ είναι (επιεικώς) ανεπαρκής, λόγω ηλικίας και μόνο.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/08/2011 17:03:17

    Ο σύμβουλος Αθανάσιος Ράντος πρότεινε στην Ολομέλεια του συμβουλίου της Επικρατείας να σταματήσουν τα έργα της Ιονίας Οδού στο τμήμα που διέρχεται από τη λίμνη Καϊάφα.

    Ο κ. Ράντος εισηγείται ακύρωση της σχετικής Κοινής Υπουργικής Απόφασης, καθώς όπως τονίζει καταστρέφεται το οικοσύστημα στη λίμνη που προστατεύεται από τις διεθνείς συμβάσεις και το κοινοτικό δίκαιο.

    Στο Συμβούλιο της Επικρατείας είχαν προσφύγει κάτοικοι από το δήμο Ζαχάρως αλλά το Ανώτατο Δικαστήριο επιφυλάχθηκε να εκδώσει την απόφασή του.

    ΠΠ - 2009

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 02/08/2011 17:12:48

    "«Η πολιτική βία τροφοδοτείται από ορισμένες εκπομπές στα ΜΜΕ» και προανήγγειλε την έναρξη διαλόγου με όλους τους συντελεστές των ΜΜΕ για το θέμα αυτό και τον επαναπροσδιορισμό του ΕΣΡ»…"


    κοντρα.αλτερ κλπ Κουριστικα...

    να δουμε τι θα κανουν?

    μιλαμε για πραγματικη οσμη χουντας..

    σαν κατι ταινιες επιστημονικες φαντασιας φουτουριστικες που εβλεπα.
    και δεν τα πιστευα..

    • patriot avatar
      patriot @ Aggelos 02/08/2011 18:36:33

      Demolition man?

  7. Orestios avatar
    Orestios 02/08/2011 17:18:49

    Η ελευθερία της γνώμης και της διακίνησης ιδεών πάει περίπατο.
    Αυτός είναι ο Σοσιαλισμός.

  8. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 02/08/2011 17:28:53

    Το βασικότερο συμπέρασμα από τις δηλώσεις δικτατορικών προθέσεων που αναφέρονται στο άρθρο είναι, οτι χάνεται σιγά - σιγά το έδαφος κάτω από τα πόδια τους.

  9. Τάσος avatar
    Τάσος 02/08/2011 17:49:54

    Δεν ξέρω τι συμβαίνει.
    Το internet βοά αλλά η χώρα βυθίζεται.
    Ο πολύς κόσμος, που βλέπει την τσέπη του κάθε μέρα και ποιό άδεια, και δεν μιλάει, δεν νομίζω οτι θα αντιδράσει σε κάτι τέτοιο.
    Όλοι κάνουμε ασκήσεις επί χάρτου, όλοι μιλάμε θεωριτικά.
    Πιστέψαμε πως "όλοι τα φάγαμε" πως είμαστε κακά παιδιά και πρέπει να τιμωρηθούμε.
    Δώσαμε και δίνουμε συγχωροχάρτι στην Άρχουσα Τάξη της χώρας που μας έφερε μέχρι εδώ.
    Ραγιάδες του καναπέ

  10. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 02/08/2011 19:50:29

    Δεν ειναι δυνατον κυριοι εδω μεσα να μιλαμε με ψευδωνυμα και ο καθε κατακαημενος εμπορος ναρκωτικων να εχει το θαρρος να πουλαει επωνυμα μερα μεσημερι -κυριως βραδυ βεβαια- την πραματια του. ΑΙΔΩΣ κουκουλοφοροι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 02/08/2011 21:29:40

    Τί δηλωσάρες ήταν αυτές σήμερα ; Ανατρίχιασα .....
    Υ.Γ. Ο χαρακτηρισμός "κουκουλοφόροι" απαράδεκτος. Ούτε γνωριζόμαστε ούτε μαζί πίνουμε καφέ .....

  12. SZAE avatar
    SZAE 02/08/2011 23:23:35

    Συνάδελφοι...κουκουλοφόροι το θεμα εχει ξεφυγει. Ολα μα ολα θυσια στον βωμό του ελέγχου;;
    ακους εκει κουκουλοφοροι ο ασχετος........

  13. Nik avatar
    Nik 03/08/2011 01:54:11

    που ερεύει ένα Blog; Εκεί που γράφεται το κείμενο ή εκεί που είναι ο Server Αν ισχύει το δεύτερο οι υπουργοί θα κλ.... τα αρχ..... των μπλογκαδόρων.

    Επίσης οι δύο ξέχασαν ότι η ελληνική γλώσσα δεν είναι κρατικό κτήμα μιας χώρας, τουλάχιστον δύο χώρες μέλη της ΕΕ την έχουν ως επίσημη γλώσσα. Θυμάστε υπουργάρες ποια είναι η άλλη χώρα; Στην οποία μπορεί να κατοικοεδρεύει ένα Blog τελείως νόμιμα και εκτός του εναγκαλισμού σας!

  14. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 03/08/2011 02:11:05

    Μα σ' αυτήν την ευνομούμενη χώρα, υπόδειγμα δημοκρατικότητας, ελευθερίας, δικαιοκρισίας και σεβασμού των ατομικών και κοινωνικών δικαιωμάτων των πολιτών, προέχει (και ουδείς τολμά να το αμφισβητήσει) η "προστασία των προσωπικών δεδομένων", που επιτάσσει τη με κάθε τρόπο διασφάλιση της ανωνυμίας του μεγαλεμπόρου ναρκωτικών, του οικονομικού εγκληματία/"σκαφάτου"/φοροφυγά με τα "μαύρα" σε λογαριασμούς της Ελβετίας, του δολοφόνου (Έλληνα ή λαθρομετανάστη), του διαρρήκτη, του κλέφτη, του απατεώνα, του μιζαδόρου, του παιδεραστή και κάθε άλλου "επιφανούς" παράγοντα.

    Πάντως, είναι αναμενόμενο ότι ένα κόμμα που έχει αναγάγει σε αυτοσκοπό την υφαρπαγή της εξουσίας και την παραμονή σ' αυτήν στο διηνεκές (με μικρές "παρενθέσεις"), μεταχειρίζεται δε κάθε μέσο προκειμένου να "γατζωθεί" στα προνόμιά της υιοθετώντας τις πιο αδίστακτες μεθόδους και πρακτικές για να διατηρηθεί στην κυβέρνηση, το πρώτο πράγμα που θα κάνει όταν νιώσει ότι απειλείται από τη λαϊκή οργή, είναι να συγκροτήσει τους πλέον άγριους μηχανισμούς ελέγχου και καταστολής (απαραίτητα περιβεβλημένους, όμως, με νομιμοποιητικό "μανδύα").

    Σχετικά με τον Αντιπρόεδρο του ΣτΕ Α. Ράντο (δεν τον γνωρίζω προσωπικά, αλλά έχω παρακολουθήσει αρκετές εισηγήσεις του) μου έχει δώσει την - πρώτη - εντύπωση πως, πέρα από την άρτια νομική κατάρτιση, διακατέχεται από σύγχρονες αντιλήψεις, πολλές φορές δε υιοθετεί ρηξικέλευθες απόψεις και έρχεται σε επιστημονική αντιπαράθεση με "κολοσσούς" της Επιστήμης του Διοικητικού Δικαίου και του Δικαίου της ΕΕ.

    Εύχομαι να μη δεχτεί να παράσχει - έωλη - επιστημονική νομιμοποίηση στη θεσμοθέτηση της κατάργησης της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών (που ευθέως παραπέμπει σε ολοκληρωτικά καθεστώτα), διακυβεύοντας το επιστημονικό του κύρος και τον εμβληματικό χαρακτήρα του υψηλού αξιώματός του, ως ενός από τους κύριους "πυλώνες" του συνταγματικά κατοχυρωμένου δημοκρατικού μας πολιτεύματος.

    Πέραν αυτών, βεβαίως, θα ήθελα να μάθω και ποια θέση έλαβε όσον αφορά τη συνταγματικότητα του μνημονίου και των κυβερνητικών μέτρων....

  15. Γεώργιος Μάτσος avatar
    Γεώργιος Μάτσος 03/08/2011 11:43:30

    Στην απόφαση 764/2006 ο κ. Ράντος διατύπωσε (μόνος αυτός από όλους τους δικαστές εκείνης της συνθέσεως) τη γνώμη ότι οι κανονιστικές πράξεις (δηλαδή, Προεδρικά Διατάγματα, Υπουργικές Αποφάσεις κλπ.) δεν πρέπει να ελέγχονται ως προς την τυπική και ουσιαστική συνταγματικότητά τους μετά την πάροδο πενταετίας από την έκδοσή τους. Δηλαδή, ένα αντισυνταγματικό π.δ. να μην μπορούν τα δικαστήρια να το κρίνουν αντισυνταγματικό, εάν έχει περάσει πενταετία από τότε που εκδόθηκε. Λόγω μείζονος σπουδαιότητος το θέμα ήχθη στην Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας (απόφαση αριθ. 3839/2009), όπου με τη γνώμη αυτή του κ. Ράντου συντάχθηκαν και άλλοι Σύμβουλοι Επικρατείας - ευτυχώς η μειοψηφία.

    Ελπίζω να αντιλαμβάνονται και οι μη έχοντες νομική κατάρτιση τι σημαίνει αυτό για την ισχύ του Συντάγματος: Στην ουσία θέτεις χρονικό περιορισμό στο πότε μπορεί να κριθεί ένας ουσιαστικός νόμος ως αντισυνταγματικός. Το πρόβλημα δεν είναι όμως μόνον αυτό και ίσως να μην είναι κυρίως αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι οι δικαστές μας θεωρούν ότι έχουν την εξουσία να λένε αυτοί πότε θα ισχύει το Σύνταγμά μας και πότε όχι. Μια εξουσία που ποτέ κανένας δεν τους έδωσε. Τους δώσαμε, ως κράτος και ως κοινωνία, μόνον την εξουσία να τηρούν το Σύνταγμα. Όχι να ψάχνουν τρόπους να μην το τηρήσουν.

    Η αντίληψη αυτή κατά τη γνώμη μου αποτελεί βαρύ πλήγμα στο κράτος δικαίου και ενδεικτική αντιλήψεων για το ρόλο που επιφυλάσσουν στους εαυτούς τους οι δικαστές που την εκφέρουν.

    Δεν γνωρίζω αν ο κ. Ράντος είναι φορέας άλλων ρηξικέλευθων αντιλήψεων, που να κινούνται σε διαφορετική κατεύθυνση, πάντως αυτή η γνώμη που διατύπωσε μου είναι αρκετή για να διατηρώ, αν μη τι άλλο, βαθύ προβληματισμό.