#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 12:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση δεν χρειάζεται συναίνεση, αλλά ...γιατρό



«Η συναίνεση δεν χτίζεται με πολιτικές που ζημιώνουν τον τόπο ούτε μπορεί να ζητείται από ανθρώπους που δεν λειτούργησαν με γνώμονα το δημόσιο συμφέρον».

(Παπανδρέου 2009)

«Πρόκειται για άλλη μια προσπάθεια του πρωθυπουργού [Καραμανλή] να βρει συνενόχους στην καταστροφική πολιτική της κυβέρνησής του»

(Παπακωνσταντίνου, Φεβρουάριος 2009)

Ορίστε γιατί ο Α. Σαμαράς δεν θα πρέπει να συναινέσει.

Επειδή ο Πρωθυπουργός της χώρας και το οικονομικό επιτελείο συμφωνούν για τη μη …συναίνεση.

Αν δε λάβουμε υπόψη τη ρήση του κυρίου Βενιζέλου:

Α. «πρέπει να ανακτηθεί επειγόντως η ικανότητα της πολιτικής διεύθυνσης της  χώρας» που στρογγυλεύτηκε με τη συνέχιση

Β. «η πολιτική διεύθυνση της χώρας δεν περιλαμβάνει μόνο την κυβέρνηση, αλλά  και τα κόμματα της αντιπολίτευσης, τα συνδικάτα, την κοινωνία των πολιτών, τη  Δικαιοσύνη και την Τοπική Αυτοδιοίκηση», τότε :

Δεν πρέπει να συναινέσει κάποιος με την κυβέρνηση καθώς δεν έχει την …πολιτική διεύθυνση της χώρας, οπότε πώς να συναινέσεις με τον αναρμόδιο;

Η πολιτική διεύθυνση περιλαμβάνει το …όλον, οπότε με τι διαφωνήσεις για να επικαλεστείς συναίνεση; Με τον εαυτό σου; Αφού η κυβέρνηση δεν κυβερνά αλλά την πολιτική διεύθυνση την έχουμε όλοι μαζί να διαφωνήσω με τον καθρέπτη ; ... έτσι βέβαια δικαιολογείται και η ρήση του κυρίου Πάγκαλου…  Άσε που ο κακομοίρης τόσα χρόνια νόμιζα ότι ψήφιζα ο αφελής για επιλογή κυβέρνησης και τελικά είχα ομάδα χωρίς προπονητή και στρατό χωρίς στρατηγό….

 

Η ουσία δεν είναι λοιπόν η αποτυχία ή επιτυχία των μέτρων το Μνημόνιο Ι ή ΙΙ, ή η επιμήκυνση, ή η ήπια αναμόρφωση.

Τα νούμερα εξάλλου αποδεικνύουν την επιτυχία.

Το μεγάλο ζητούμενο είναι τι πίνουν και δεν μας δίνουν, γιατί αν πιστεύουν ότι μας αραδιάζουν …. ούτε η πολιτική διεύθυνση μπορεί να λύσει το πρόβλημα, ούτε η οικονομική διαχείριση, παρά μόνο η επιστήμη με τις άσπρες μπλούζες…

Ο Ιθαγενής

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2011 13:03:10

    Το υπουργικό συμβούλιο θα συνεδριάζει στο εξής σε ειδικό δωμάτιο με λαστιχένιους τοίχους. Και τους δόκτορες σταντ μπάι με τις μπλούζες χωρίς μανίκια έτοιμες.

  2. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 23/05/2011 13:35:10

    Oι κακιστοκράτες απόγονοι παλαιών τζακιών δίνουν μάχη χαρακωμάτων. Ετοιμάζονται να βάλουν τους λύκους να φυλάξουν τα πρόβατα. Κυβέρνηση προσωπικοτήτων!!!!!!!! Ποιες είναι δηλαδή σήμερα οι προσωπικότητες αυτές που θα μας σώσουν;;;;;γιατί δεν μιλάνε;;;;μήπως δεν υπάρχουν;;;; ή υπάρχουν στο μυαλό αυτών που δημιούργησαν την κρίση ;;; Ποιος θα προτείνει και ποιος θα ανακαλύψει,και με ποιο κριτήριο τον άνθρωπο προσωπικότητα;;; Πχ η Μπακογιάννη που ευαγγελίζεται μια τέτοια κυβέρνηση θα δεχόταν σ΄αυτήν να συμμετάσχει ο Φαήλος ο Λαζαρίδης, ο Τσίπρας, η Σακοράφα, ο Μπογιόπουλος ο ..ο ..ο οο …ο…ή θα πρότεινε τον εαυτό της μαζί με τον Μάνο,με τον Ανδριανόπουλο, τον Αυγενάκη, τον γιό της τον κουμπάρο της κλπ κλπ κλπ. ;;;;;Μπορούν λοιπόν αυτοί που πολιτικά απέτυχαν, αυτοί που υποστηρίζουν την ανθρωποφαγία,αυτοί τελος πάντων που είναι εν μέρει υπόλογοι ,να ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ;;;;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Kώστας β. 23/05/2011 13:44:28

      Πίσσα και πούπουλα στα τζάκια...

  3. Τακη Ρούλα avatar
    Τακη Ρούλα 23/05/2011 13:41:35

    Διαβάζω σε όλες τις εφημερίδες, σε όλα τα blogs για την ειρηνική εξέγερση των νέων στην Ισπανία. Το βλέπω και στην τηλεόραση και ζηλεύω τα νιάτα της Ισπανίας που αντί να μαζεύονται στις καφετέριες, μαζεύονται στις πλατείες και διεκδικούν το μέλλον τους. Τα νιάτα της Ελλάδας που είναι? Είναι τόσο ευχαριστημένα από την ανεργία που τα πλήττει ή αν δουλεύουν από τους μισθούς των 300 ευρώ? Τι είναι αυτό που τα κρατάει στις καφετέριες ξαπλωμένα στους καναπέδες να μην νοιάζονται για τίποτε πίνοντας καφέ με το ισχνό πλέον χαρτζιλίκι που τους δίνει ο γονιός τους? Γιατί δυστυχώς για εμάς τους Έλληνες τις επαναστάσεις δεν τις ξεκινάει ο πενηντάρης αλλά ο εικοσάρης. Τί περιμένετε βρε παιδιά για να σηκωθείτε από τον καναπέ? Δεν βαρεθήκατε να βλέπετε να υποθηκεύεται το μέλλον σας? Μετανάστες θα πάτε στο εξωτερικό και αν μπορέσετε. Ξυπνήστε, όλοι θα σας ακολουθήσουμε, μια σπίθα χρειάζεται από τα νιάτα της χώρας για να βγούμε όλοι στους δρόμους και στις πλατείες να διώξουμε την χούντα.

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 23/05/2011 14:06:28

    Σχέτη απογοήτευση η κυβέρνηση ΓΑΠ!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 16:32:45

    Ιθαγενη,
    την ειδκοτητα του γιατρου ψαχνω.. και δεν μπορω να δωσω περιγραφη της ασθενειας.
    Ειμαι μεταξυ, Ψυχιατρου και Ωρυλα...
    Να ψαξω και σε μελλοντολογους/καφετζουδες και ομοιοπαθητικους?

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 19:06:54

      πρωκτολόγος - σεξολόγος... είναι με μια χώρα στα τέσσερα να θαυμάζει Ισλανδούς Ιρλανδούς και Ισπανούς και να φωνάζει μόνο ....ιιιιιιιιι

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar