#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2011 09:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση δεν μπορεί να τα βάλει με το "βαθύ ΠΑΣΟΚ"



Από πολλούς σοβαρούς Έλληνες γίνεται τον τελευταίο καιρό η εξής ερώτηση: Αφού οι διαρθρωτικές αλλαγές της οικονομίας, οι μεταρρυθμίσεις, η περιστολή των δημοσίων δαπανών πρέπει να γίνουν κι έχουν εξαγγελθεί εδώ και δύο χρόνια, γιατί η κυβέρνηση δεν τα προχωρά;

Αυτονόητη ερώτηση. Ότι έπρεπε να γίνει εδώ και πολύ καιρό έχει μείνει στάσιμο. Δεν κουνιέται φύλλο, τα δημοσιονομικά μας επιδεινώνονται, οι δανειστές μας ζητούν κι άλλα μέτρα από τα γνωστά υποζύγια, μισθωτούς και συνταξιούχους, το χρέος αυξάνεται, το έλλειμμα το ίδιο. Παρ’ όλα αυτά, η κυβέρνηση που εξελέγη με 11 μονάδες διαφορά για να τα αλλάξει όλα, δεν κάνει τίποτε. Και μάλιστα, όσο η ύφεση βαθαίνει θα έπρεπε να επιταχύνει τις αλλαγές αντί να κάθεται να βλέπει τα τρένα να περνούν ή στην κυριολεξία το καράβι να βουλιάζει.

Η εύκολη απάντηση στο ερώτημα είναι ότι πρόκειται για μια ανίκανη κυβέρνηση. Αυτό το ξέρουμε και το έχουμε αποδεχθεί αλλά τελικά δεν είναι μόνο αυτό.

Η πραγματική αιτία του κακού είναι το βαθύ ΠΑΣΟΚ, η κομματική νομενκλατούρα που έχει εγκατασταθεί εδώ και χρόνια στο δημόσιο τομέα και κάνει κουμάντο.

Διατείνονται οι υπουργοί ότι δε φοβούνται το πολιτικό κόστος και τα βάζουν με όλους και με όλα. Μα το μόνο πολιτικό κόστος που είχαν μέχρι τώρα ήταν γιατί τα έβαλαν με τους χαμηλόμισθους και χαμηλοσυνταξιούχους. Κανείς δε θα τους κατηγορούσε να τα έβαζε πραγματικά με τις συντεχνίες ή αν αντιμετώπιζε τη φοροδιαφυγή.

Η κυβέρνηση εμφανίζεται να ανοίγει πόλεμο με τους εφοριακούς και τελικά συμβιβάζεται μ’ αυτούς γιατί πώς να φάει το ΠΑΣΟΚ τις σάρκες του;

Υποστηρίζει ότι τα βάζει με τους δημοσίους υπαλλήλους που διόρισε κατά χιλιάδες από το 1980 και μετά. Κι αντί οι δημόσιες δαπάνες να μειωθούν αυξάνονται με προοδευτικούς ρυθμούς.

Μιλά εδώ και πολλούς μήνες για μείωση των υπαλλήλων αλλά από την άλλη διορίζει από το παράθυρο χιλιάδες συμβασιούχους.

Κι έρχεται ο κ. Παπανδρέου να ανοίξει δήθεν πόλεμο με την ΠΑΣΠ, την ίδια ΠΑΣΠ που εδώ και δύο χρόνια μπαίνει με μπράβους στο Οικονομικό της Αθήνας ή στη Νομική και τα κάνει λαμπόγυαλο. Λεονταρισμοί για τις κάμερες αλλά αντί να πάρει κεφάλια, τους χαϊδεύει τα αυτιά και ενίοτε τους διορίζει στο δημόσιο.

Λέει η κυβέρνηση ότι τα βάζει με το παραδοσιακό κατεστημένο αλλά βλέπουμε με πόσο απροκάλυπτο τρόπο στηρίζει και σώζει τραπεζίτες ή εργολάβους.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που δείχνουν ότι το βαθύ ΠΑΣΟΚ δεν αφήνει το ΠΑΣΟΚ να κυβερνήσει και οδηγεί τη χώρα στα βράχια.

Από την άλλη είναι καλό να βλέπουν εκεί στη Λ. Συγγρού τα παραδείγματα προς αποφυγήν του ΠΑΣΟΚ. Είναι ευκαιρία να δουν πώς διαλύεται εκ των έσω ένα κόμμα και μια κυβέρνηση.

Διότι η ιστορία δείχνει ότι ο συμβιβασμός με την κομματική νομενκλατούρα, με την καμαρίλα και το παρασκήνιο σε κακό οδηγεί. Και καλά να πάθει κάποιο κακό ένα κόμμα. Η ρημάδα η πατρίδα τι φταίει να πληρώνει αμαρτίες άλλων;

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/09/2011 10:05:49

    εαν εχουν στο μυαλο τους να πανε σε εκλογες ξεχαστε τις διαρθρωτικες αλλαγες στο δημοσιο. δε θα κανουν τιποτα γιατι το πολιτικο κοστος θα ειναι τεραστιο.
    απο τοτε που εξελεγησαν το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να βαζουν φορους και να κοβουν μισθους και συνταξεις. τιποτα αλλο.
    εδω ειναι το μεγαλο κολπο τωρα. λετε να φερουν κανενα νομοσχεδιο για την εργασιακη εφεδρια στη βουλη ,και να το ψηφισει και η ν.δ.? αν το ψηφισει που θα το ψηφισει γιατι ειναι και προταση της θα την αφησουν να το εφαρμοσει μετα τις εκλογες που οπως φαινεται θα κερδισει.

    • ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ avatar
      ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ @ mhtsos karditsa 05/09/2011 11:58:52

      Αν είναι για τη σωτηρία της πατρίδας , χαλάλι οι φόροι και οι περικοπές.

      ΑΛΛΑ , ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ;

      Θυσιαζόμαστε που θυσιαζόμαστε, δεν πρέπει να γνωρίζουμε το λόγο;
      Σε 2 χρόνια δανείστηκαν όσα δανείστηκε η χώρα σε 35, έργα ΔΕΝ γίνονται, το δημόσιο ΔΕΝ πληρώνει, οι μισθοί - συντάξεις πετσοκόπηκαν, κοινωνικά αγαθά (παιδεία - υγίεια, κλπ) ανύπαρκτα.

      • τάσος avatar
        τάσος @ ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ 05/09/2011 22:27:21

        τα τρώνε τα πασόκια ρε κορόιδo.

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 05/09/2011 10:23:34

    Οι τεχνικοι σας κατι πρεπει να κανουν, γιατι τα ονοματα των σχολιαστων κρυβονται πισω απο το σημα.

    • factorx avatar
      factorx @ ΝΤΙΝΟΣ 05/09/2011 18:10:59

      αντιμετωπίζει κι άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

  3. miden_agan avatar
    miden_agan 05/09/2011 10:33:36

    Αυτές οι αλλαγές μόνο με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ μπορούν και πρέπει να γίνουν (και ως θεία τιμωρία). Διαφορετικά επιστροφή στη δραχμή, όχι για λόγους ανταγωνιστικότητας αλλά απλά για να συνεχίσει το πάρτυ το "βαθύ" κράτος και άγρια φτώχεια για τουλάχιστον 20 χρόνια.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ miden_agan 05/09/2011 11:48:31

      Επιστροφή στη δραχμή δεν θα φέρει φτώχεια, αλλά συμμάζεμα. Όχι εισαγώμενα Cayenne από τη μιά και μισθούς Ρουμανίας από την άλλη... Στην Ελλάδα η μεσαία τάξη ΠΡΕΠΕΙ να επιβιώσει, γιατί αυτή την αναδεικνύει σαν κράτος...

  4. ataktos avatar
    ataktos 05/09/2011 10:35:20

    δεν μπορεί...η δεν θέλει!!!

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/09/2011 11:14:12

    Αυτή η αντεθνική κυβέρνηση των δοσίλογων και των μισούντων ό,τι Ελληνικό απλά αγοράζει χρόνο για αφού κατάλαβε ότι κατέστρεψε τη χώρα για να παραδώσει στον Αντώνη Σαμαρα καμμένη γή, ελπίζοντας ότι θα τα σκ#@#$%σει ώστε να ξαναέρθουν μετά για μας "σωσουν" . ¨Εχουν προσδώσει στην λέξη διαφθορά καινοφανείς αποχρώσεις νοημάτων...

  6. Κτησιας avatar
    Κτησιας 05/09/2011 11:14:52

    Βαθύ πασόκ =βαθύ κράτος , όταν το βαθύ πασόκ έχει πολιτικό κόστος, Ελληνοποιοί 600 χιλιάδες αλλοδαπούς = 6οο χιλιάδες ψήφοι στο βαθύ πασόκ, τι ποσοστό αυτοδυναμίας περιμένουν στην ΝΔ?

  7. Vassilis avatar
    Vassilis 05/09/2011 11:52:29

    ΠΑΣΟΚ - ΝΔ από εποχή Ράλλη θυμάστε τους διορισμούς... Συνέχεια ο Αντρέας του άλλαξε τα φώτα του ταλαίπωρου δημοσίου, που αν δεν ήταν αυτό με τη μονιμότητα του, στην ελλάδα οι μισθωτοί θάπερναν μισθούς Ρουμανίας.... Δυστυχώς πρέπει να σκεφτόμαστε λιγάκι... Τους κομματάρχες της ΕΡΕ, της ΕΚ της ΝΔ και τέλος του ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να τους ξεχνάμε.

  8. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 05/09/2011 12:17:07

    Η πραγματική αιτία του κακού είναι το βαθύ ΠΑΣΟΚ, η κομματική νομενκλατούρα που έχει εγκατασταθεί εδώ και χρόνια στο δημόσιο τομέα και κάνει κουμάντο

    Συμφωνώ 101%

    Αλλά λόγω του ότι είμαι και λίγο χαζούλης ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια επιτέλους είναι η απάντηση στην ερώτηση: O Σαμαράς τι θα κάνει με τη γάγγραινα του δημ. τομέα που ονομάζεται ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ? Ας μου εξηγήσει κάποιος...

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Χαζούλης 05/09/2011 12:57:26

      1.Το ψευδώνυμο που χρησιμοποιείς είναι αυτοειρωνία ή αυτογνωσία;

      2. Ο Σαμαράς θα διαλύσει το σύστημα ΠΑΣΟΚ

      • juliet avatar
        juliet @ Αυτόνομος 05/09/2011 13:23:07

        Γιατί τον ειρωνεύεσαι ,σαν χαζός ρωτά .
        Το 2004 θα ρωτούσε σαν έξυπνος ,όπως όλοι μας .
        Αρα τώρα ρωτά (-αμε)χαζά-χαζά για να μην το ξαναπάθουμε. Οι έξυπνοι το πάθανε απο τα ''καθυστερημένα''.Ετσι είπανε να ακολουθήσουμε τη συνταγή,δοκιμασμένη.
        Οσο για το δεύτερο ,από το στόμα σου και του Σαμαρά τ΄αυτί!
        Χαζούλη,καλησπέρα!!!!!!

      • Χαζούλης avatar
        Χαζούλης @ Αυτόνομος 05/09/2011 14:57:22

        Αγαπητέ Αυτόνομε,

        Το 1 λίγο ενδιαφέρει μας ενδιαφέρει εδώ μέσα.

        Για το 2 που καιγόμαστε όλοι μπορείς να μας πεις 2-3 "έξυπνες" κουβέντες?

  9. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 05/09/2011 12:19:59

    ΠΑΣΟΚ=απατη και οχι μονο πολιτικη.Πιστευει κανεις τους αχρειους λεονταρισμους και τις Δονκιχωτικες επιθεσεις τους σε υποτιθεμενους
    ευρεις και στενους δημοσιους στρατους?Κακαλι μαλλια,μπουρδες,τα
    φερεφωνα τους μεσα στη Δ.Διοικηση τα ακουσε κανεις να ουρλιαζουν και να ωριονται οπως επι ΝΔ?μουγκα στη στρουγκα τοχουν παρει το μυνημα,κατι ψελλιζουν που και που και μετα ακρα του ταφου σιωπη.Βεβαια για να λεμε και του γκαβου το δικηο ουτε απο μερια της ΝΔ βλεπω να ξεσηκωνει τον λαο σε κινητοποιησεις σ ολον αυτον τον ολεθρο και την καταστροφη,οποτε παρακαλω πεστε μου,τι κανουμε?

  10. anonymous avatar
    anonymous 05/09/2011 12:28:32

    Σε άλλη ανάρτηση είχα επισημάνει ότι το ΠΑΣΟΚ λέει λέει αλλά στην πράξη τη βάση του δεν τη θίγει.
    Έλεγε ότι θα πουλήσει τη ΔΕΗ. Τώρα μιλάνε μόνο για 2 μονάδες.
    Έλεγε πολλά και διάφορα για τους δημ. υπαλλήλους. Δεν έκανε τίποτε.
    Έλεγε για τους εφοριακούς και ειδικό κόλπο πασοκικής εμπνεύσεως δεν τους μειώνει τους μισθούς.

    Να έχετε επίσης ένα στο κεφάλι σας. Ας υποθέσουμε ότι πέφτει το ΠΑΣΟΚ κι έρχεται η ΝΔ. Κι ας υποθέσουμε ότι η ΝΔ πρέπει να εφαρμόσει αυτές τις πολιτικές. Ξέρετε τι θα πουν οι ΠΑΣΟΚοι στους δικούς τους; Εμείς ρε το παλεύαμε αυτοί σας κόβουν τους μισθούς και σας απολύουν. Οπότε πάλι διαδηλώσεις κι απεργίες από τους επαγγελματίες διαδηλωτές.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anonymous 05/09/2011 12:57:27

      Αυτή είναι η τακτική του ΠΑΣΟΚ, δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία:

      h**p://www.antinews.gr/2011/07/20/113635/

    • juliet avatar
      juliet @ anonymous 05/09/2011 13:28:32

      Ειδικά αν πλησιάζουμε εκλογές .Οι εκπτώσεις για τους σταθερούς πελάτες,το μαγαζί γιατί νομίζεις ότι εξακολουθείς να μένει ανοιχτό; Τώρα πουλάει χόρτο ,είναι εντολή του νέου καταστηματάρχη.Πελάτης φτιαγμένος-πασόκος ευτυχισμένος.

  11. AUD avatar
    AUD 05/09/2011 14:08:32

    το ΠΑΣΤΟΚ πρέπει να διαλύσει το ίδιο βαθύ ΠΑΣΤΟΚ... αυτό πρέπει να το καταλάβουμε όλοι μας.... δεν υπάρχει άλλη οδό... τέλος... και ο Σαμαράς να έρθει, τα ίδια θα πάθει με το Καραμανλή....

    αφήστε το ΠΑΣΤΟΚ, θα φαγωθεί μόνο του....

  12. Xenos avatar
    Xenos 05/09/2011 21:03:27

    Επίσης είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΓΑΠ εμπιστεύεται όσο εμπιστεύεται το πολύ στενό δύο-τρεις ανθρώπους του άμεσου προσωπικού του περιβάλλοντος, τους δύο αδελφούς του ενώ περιφρονεί βαθύτατα το κοινοβουλειο καταπατώντας το Σύνταγμα και οι Πουλημένη Δικαστές και Εισαγγελίες (που είναι διορισμένη ) από το Σπασοκ είναι Αμέτοχη
    Το πιο ανησυχητικό όμως είναι ότι ο Γεωργάκης τρέφει σχεδόν υπερβατική πίστη στον αμερικανικό παράγοντα με τρόπο ώστε να καθίσταται συνειδητά ή ασυνείδητα πειθήνιο όργανό τους.Από τότε που Ιδρύθηκε το Σπασοκ είναι όλο σκάνταλα Κλεψιές δημοσίου από διάφορους αλήτες πολιτικούς που το όραμα είναι πως να τα οικονομήσουν και το κατόρθωσαν αρκετή από αυτούς και με Θρασσος.
    Έτσι με περισσή "αθωότητα" ο Παπανδρέου (ΓΑΠ )εφαρμόζει πολιτικές που εξυπηρετούν τα ΑμερικανοΕυρωπαικα συμφέροντα ενώ για τα λεγόμενα «εθνικά θέματα» κυριαρχεί μαύρο σκοτάδι δηλαδή οι «χειρισμοί» του Πανκο/κολου
    Είναι τέλος χαρακτηριστικό πως οι εξ απορρήτων του Πρωθυπουργού είναι νεαροί τεχνοκράτες χωρίς κοινοβουλευτική ή διοικητική πείρα, μαθητευόμενοι μάγοι.Δυστυχώς ο κόσμος αγοραζη καθεστωτικές εφημερίδες και τα κανάλια των διαπλεκόμενων εκδοτών. που τον έκαναν πρωθυπουργό ο λαός δεν ξυπνάνε πάντως ο ΓΑΠ για διακοπές είναι και ο πρώτος