19/12/2008 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση βλέπει με δέος τις εξελίξεις στην …TV

Για να καταλάβετε σε τι σημείο ακυβερνησίας έχουν φτάσει τα πράγματα:  Ο αρχηγός της Αστυνομίας ειδοποιήθηκε μόλις στις 9.35 χθες το πρωί για τον τραυματισμό μαθητή στο Περιστέρι από σφαίρα - 10 ολόκληρες ώρες μετά το συμβάν. Άντε μετά να βρει τον Παυλόπουλο, ο οποίος ξέρετε πότε ενημέρωσε τον Καραμανλή; Το μεσημέρι, στη συνεδρίαση της Κυβερνητικής Επιτροπής, όταν έβαλε σε ανοικτή ακρόαση την τηλεφωνική ενημέρωση που του έκανε ο αρχηγός της αστυνομίας Βασίλης Τσιατούρας.

Η Αστυνομία δεν ελέγχει τα γεγονότα. Η κυβέρνηση δεν ελέγχει ούτε την αστυνομία, ούτε τα γεγονότα, ούτε την κατάσταση. Αυτό το έχει καταλάβει πλέον ακόμα και ο πιο ...αισιόδοξος στην κυβερνητική παράταξη. Γι αυτό και τα χθεσινά επεισόδια έπληξαν την εικόνα του Καραμανλή και της κυβέρνησης πολύ περισσότερο από τα προηγούμενα. Επειδή, όπως διερωτώνται όλοι πλέον στη ΝΔ, «καλά την πρώτη φορά, δεν το περιμέναμε, τώρα όμως τι έκαναν για να προλάβουν ένα νέο ξέσπασμα;». Το βαρύ κλίμα επιτείνεται  από τα πολλά ερωτήματα για την καθυστέρηση της ΕΛ.ΑΣ. να διενεργήσει έρευνα, αλλά και για τη συνεχιζόμενη αδυναμία της να επιβάλει την τάξη στο κέντρο της Αθήνας που για πολλοστή φορά βρέθηκε στο έλεος μερικών δεκάδων κουκουλοφόρων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα χθεσινά επεισόδια ξεκίνησαν γύρω στις 12.30 το μεσημέρι όταν ομάδες κουκουλοφόρων που προηγουμένως συμμετείχαν στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο κτύπησαν σε δυο διαφορετικά σημεία ταυτόχρονα και με τρόπο «επαγγελματικό». Ακολούθησε η γενίκευση των επεισοδίων. Η συγκέντρωση όμως που έκανε προηγουμένως το ΠΑΜΕ ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα, επειδή ως γνωστόν το ΚΚΕ παίρνει αυστηρά μέτρα περιφρούρησης. (σ. Αλέκα, δεν στέλνετε κανέναν στην ΓΑΔΑ να τους κάνει μαθήματα;)

Χαρακτηριστικό του πανικού που έχει αρχίσει να επικρατεί σε κυβέρνηση και Μαξίμου είναι και το γεγονός ότι η χθεσινή Κυβερνητική Επιτροπή που συνεκλήθη για τη σωτηρία του Τουρισμού ασχολήθηκε κυρίως με την σωτηρία της ...ιδίας και του Καραμανλή λόγω των εξελίξεων μετά τον τραυματισμό του μαθητή.

Αλλά το πιο καταπληκτικό το διάβασα στο σημερινό «Βήμα», που γράφει: «Ο κ. Καραμανλής είναι ιδιαίτερα ανήσυχος για «τυχαία» γεγονότα που μπορούν να φέρουν την κυβέρνηση σε εξαιρετικά δύσκολη θέση και να την εκθέσουν ηθικά και πολιτικά».

Δηλαδή δεν έχει εκτεθεί ακόμα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 13:10:24

    Θυμίζω την επίσης καθυστερημένη ενημέρωση,
    όταν έπεσε το ελικόπτερο με τον Πατριάρχη Αλεξανδρίας. Μα καλά ..κινητά δεν έχουν;

  2. Swell avatar
    Swell 19/12/2008 13:15:52

    Oχι δεν έχει εκτεθεί ακόμη. Οσα προβάλλουν τα ξένα δίκτυα από την Ελλάδα είναι ψέμματα. Είναι ντοκυμαντέρ σκηνοθετημένα από τον Σπίλμπεργκ.

  3. Simakos avatar
    Simakos 19/12/2008 13:29:21

    @ kanis
    Φοβούνται τις υποκλοπές...

  4. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 13:31:31

    δεκτό κι αυτό!

  5. oktapus avatar
    oktapus 19/12/2008 14:14:14

    Ο σημερινος ξενος τυπος ασχολειται ενδελεχως με το δευτερο πυροβολισμο κατα ενος εφηβου.
    Η παρουσα κατασταση ειναι αποτελεσμα μιας σωρειας σκανδαλων αυτης της κυβερνησης με αποκορυφωμα αυτο του Βατοπεδιου, που πιανονται τα πρωτοπαληκαρα επ αυτοφορω κοινως πρασα, ενσωματωμενοι σε ομαδικο Πλιατσικολογι της Ελληνικης περιουσιας.
    Αποριας αξιον ειναι το τι αναμενουν και επιμονα παραμενουν στην Εξουσια;
    το αγιον πνευμα;
    πεταξε κι αυτο μαζι με τα εκατομμυρια Ευρω.

  6. t avatar
    t 19/12/2008 14:26:23

    Αντιρατσιστικό συλλαλητήριο θα πραγματοποιηθεί αύριο Σάββατο στις 3 μ.μ. στα Προπύλαια. Σκοπός του συλλαλητηρίου είναι η διαμαρτυρία κατά του Συμφώνου Μετανάστευσης και Ασύλου της Ευρωπαϊκής Ένωσης και η διεκδίκηση ασύλου για τους πρόσφυγες και η νομιμοποίηση των μεταναστών.
    Ερωτήσεις
    1. Δεν υπάρχει άλλος χώρος από τα πολύπαθα Προπύλαια για την διαμαρτυρία των μεταναστών, μια πλατεία, πχ Κουμουνδούρου?
    2. Η Σύγκλητος παραχωρεί με τόση ευκολία στους πάντες το Π.Α.?
    3. και οι μετανάστες καλύπτονται από το πανεπιστημιακό άσυλο?
    4. τελικά τα πανεπιστήμια πρέπει να είναι χώροι για την προαγωγή της γνώσης και έρευνας ή όχι?

  7. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 14:33:34

    @7
    ...για το πλιάτσικο αυτών των ημερών, θα γίνει κουβέντα;

    Τελικά, κάτω από την "ομπρέλα" του αδικοχαμένου Αλέξανδρου, μόνο οι "παραπονεμένοι δρυοκολάπτες" ...δεν έχουν στεγαστεί!

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 19/12/2008 14:49:56

    Αφού σήμερα και εφημερίδα που γκρέμισε παλιά το 1985 τον Καραμαλισμό σήμερα από φόβο της πραγματικής και όχι εικονικής καταρρεύσεις προβοκάρει πρωτοσέλιδα το ΚΚΕ χαιρόμαστε ιδιαίτερα διοτι αυτο κατι σημαίνει .

  9. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/12/2008 14:59:16

    Τι σημαινει δηλαδη?

  10. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/12/2008 15:08:41

    Βλεποντας τους χθες , τους παραδεχτηκα με τον τροπο που περιφρουρησαν την πορεια τους!

  11. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 19/12/2008 15:44:57

    anonymous-Καλά ευτυχώς τα αντανακλάστηκα του ΚΚΕ είναι Dt = 56 ώρες .Λείπαμε αλλά η Αλέκα Ως οδηγός ήταν στο Lexus δίχως ABS νέας τεχνολογίας ,ότι αφορά την κνητισα στην ηλικία που είμαι θα ντρεπόμουν έναντι του μικρού εγγονού μου .Άργησα Αντρέας δεν είμαι με την Μιμή του ,και η παιδία μου είναι εκτός κυριαρχείς μόδας .

  12. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 15:49:13

    @14
    δημοσθένη..ξαναδιάβασε τι έγραψες

  13. Pâtissier sans frontières avatar
    Pâtissier sans frontières 19/12/2008 16:25:15

    Προτείνω να αποψύξουν κανέναν από τους κατεψυγμένους κλώνους του Στάλιν, μπάς και σώσει τον Καραμανλή.

  14. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 19/12/2008 16:26:37

    Κουρης!!

  15. adbusters avatar
    adbusters 19/12/2008 16:30:57

    μα είναι γνωστά τα ΚΝΑΤ, προς τι η απορία? Τί τα θέλουμε τα ΜΑΤ? έτσι, να φτιάξουμε μια γυάλα, μία υγειονομική ζώνη και αν κουνιέται κανείς να έρχεται η Παπαρήγα να μας ψεκάζει...Και από αρχ'ες αλλο τίποτε, κάνουν συνέδριο και αφιερώνουν τις θέσεις τους στην αποκατάσταση της μνήμης και του έργου του Στάλιν (αλήθεια, η Αυριανή σε ποιό τυπογραφείο τυπώνεται?)

  16. Jimmy l avatar
    Jimmy l 19/12/2008 16:34:01

    Μια και η κουβεντα για την Αλεκα και το....τιμημενο ΚΚΕ μπορει να μας διαφωτισει κανεις απο το ....κομμα τι εγινε με την υποθεση GERMANOS!!Γιατι αυτη η σιωπη τοσα χρονια???????

  17. Δήμος avatar
    Δήμος 19/12/2008 16:39:08

    Πώ, πώ... προβοκάτσια του Κουρή! Εάν ήμουν στον Περισσό θα τραβούσα τις... κοτσίδες μου. Ακου το ΚΚΕ "μηχανισμός καταστολής"; Πού ακούσθηκε αυτό. Θα τρίζουν τα κόκκαλα του "πατερούλη".

  18. ataktos avatar
    ataktos 19/12/2008 16:47:45

    Jimmy L- σε Παρακαλώ μην βάζεις πάλι τον Συντρ. Μαιλη να μας απαντά με τα ετημα σεντονια .

  19. KaryID avatar
    KaryID 19/12/2008 17:47:50

    Πραγματικά τα ρέστα της έδωσε η Αυριανή με αυτό τον τίτλο, παραπέμπει ευθέως 60 χρόνια πριν.
    Οι άνθρωποι είναι μάστορες του είδους.

  20. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 22:13:20

    Α! Ολα κι ολα, εχει αυστηρό Πρωτόκολλο το Μαξίμου. Να τηλεφωνήσεις στον Υπεύθυνο του γραφείου, να σε συνδέσει με τον άλλον, αυτός να δεί το ημερήσιο Πρόγραμμα -πότε ξυπνάει, πότε γευματίζει, ποτε διαβάζει τις χθεσινές εφημερίδες και οσες άφησε απο προχθές...Λείπει και ο Ρουσόπουλος που τα έκανε όλα....Περνάει η ώρα.