12/03/2010 11:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση απέσυρε το «τροπολογία της ντροπής»

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Β’ Αθηνών, κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Κάτω από την ασφυκτική πίεση του Προέδρου της Ν.Δ.  κ. Αντώνη Σαμαρά ο υπουργός των Εσωτερικών υποχρεώθηκε να αποσύρει την προσθήκη της ντροπής, με την οποία η Κυβέρνηση προσπάθησε να δώσει στον Πρωθυπουργό πρωτοφανείς, για δημοκρατική  χώρα, εξουσίες, καταπατώντας  κάθε έννοια διαφάνειας και χρηστής διοίκησης.

Τώρα ο κ. Ραγκούσης αναγκάζεται να ακολουθήσει την διαδικασία της τροπολογίας, έχοντας την υποχρέωση να προσκομίσει στη Βουλή και την απαραίτητη Έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου, στην οποία θα πρέπει να αναφέρεται το κόστος που θα έχει για το Δημόσιο – σε εποχές τόσο σκληρής λιτότητας για τον Ελληνικό λαό – η υπό καθιέρωση ανεξέλεγκτη εξουσία του Πρωθυπουργού να αναθέτει σε φυσικά και νομικά πρόσωπα κάθε είδους ειδική μελέτη ή αποστολή, με αμοιβή που θα ορίζεται κατά την απόλυτη βούληση του Προέδρου της Κυβέρνησης.

Η Ν.Δ., αφού πέτυχε πρώτα να ακυρώσει την διαδικασία του «κατεπείγοντος», με την οποία το ΠΑ.ΣΟ.Κ. προσπάθησε, αρχικά, να περάσει όπως – όπως την επαίσχυντη ρύθμιση  και στη συνέχεια να αναγκάσει τον υπουργό των Εσωτερικών να πάρει πίσω την προσθήκη, θα αναμένει, τις επόμενες μέρες στη Βουλή τον κ. Ραγκούση για να τον θέσει προ των βαρύτατων ευθυνών που έχει για το όλο  εγχείρημα, το οποίο προσβάλλει την έννομη τάξη στη χώρα μας και εκθέτει ανεπανόρθωτα τον ίδιο τον Πρωθυπουργό».      

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΔ avatar
    ΙΔ 12/03/2010 11:43:32

    Ναί Αντώνη γαί αυτήν την τροπολογία πράγματι τήs οικογενειακήs ντροπήs ενεργήσατε ταχύτατα.Γιά το εθνοκτόνο λαθρονομοσχέδιο βάλατε τον Παυλόπουλο να βγάλει τα κάστανα από τήν φωτιά.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΙΔ 12/03/2010 12:59:37

      Πες τα Χρυσόστομε!!! Μαύρο στις εκλογές!!!
      Δε μετανοιώνω που δεν έδωσα τα 20 Ευρώ σε εισιτήρια για να πάω να ψηφίσω στις εσωκομματικές.

    • Nemesis avatar
      Nemesis @ ΙΔ 12/03/2010 16:29:38

      Και εγώ ο Μαλάκας ο «δεξιός» που ευελπιστούσα στις ηθικές αναστολές της παράταξης δεν πίστευα όταν είδα το δικολαβικό παιχνίδι μέσα στη βουλή, να λέει ο Αντώνης «πάρτε πίσω το νομοσχέδιο για την ιθαγένεια» και από την άλλη να αφήνει τον πάκη στην επιτροπή να ομονοεί για την συνταγματικότητα του.
      ΡΕ θα σας θυμόμαστε να είστε σίγουροι για αυτό…

  2. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/03/2010 11:50:05

    Αντώνη συγχαρητήρια. Ποτέ σου όμως μην ξεχάσεις,πως το λαθρονομοσχέδιο,θα τρυπάει τις σάρκες και τις ψυχές των Ελλήνων,ακόμα κι αυτών που δεν ανήκουν στο χώρο σου.Κάνε κάτι και κάντο σύντομα.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/03/2010 11:52:31

    Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς White House?

  4. pikras avatar
    pikras 12/03/2010 13:06:03

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...ΣΟΒΑΡΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ! Η ΝΔ ...ΞΥΠΝΑ!

    • Psaras avatar
      Psaras @ pikras 12/03/2010 14:28:28

      Προσυπογράφω:

      ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ…ΣΟΒΑΡΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ! Η ΝΔ …ΞΥΠΝΑ!

  5. Εγώ avatar
    Εγώ 12/03/2010 14:50:12

    Είδα τον τίτλο και χάρηκα νομίζοντας ότι κάτι έγινε με το λαθρονομοσχέδιο... Όχι ότι αυτό δεν είναι σημαντικό, αλλά πως να το κάνουμε, το έχω πάρει απόφαση ότι θα πεινάσω, αλλά τουλάχιστον αυτό το κομμάτι ψωμί που μου αναλογεί δε θέλω να μου το κλέβει ο κάθε βρωμιάρης "οικολογικός πρόσφυγας".

    • anonymous avatar
      anonymous @ Εγώ 12/03/2010 15:05:41

      Παλιά ειχαμε τους επαγγελματίες αντιστασιακούς, αυτούς ντε που κάψανε τους φακέλους και καθάρισαν το μπάμπαλη και το μάλιο για να μην τους καρφώσουν ότι ήταν συνεργάτες της ασφάλειας.
      Σήμερα έχουνε τους επαγγελματίες φιλομετανάστες και τους ανθρωπιστές.
      Φροντίζουμε να έχουμε πάντα βαρβάρους που έλεγε και ο καβάφης.

  6. vardarskian avatar
    vardarskian 12/03/2010 14:59:24

    και φυσικά η είδηση έπαιξε πρώτο θέμα σε όλα τα κανάλια!

  7. kwlotoumpas avatar
    kwlotoumpas 12/03/2010 15:13:34

    "εγώ" σαν να μου φαίνεται πως οι μετανάστες είναι πιο καθαροί από σένα. Ειδικά στον εγκέφαλο.

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ kwlotoumpas 12/03/2010 16:20:06

      @kwlotoumpas
      Για απάντηση διάβασε ό,τι έγραψε ο anonymous 12/03/2010 at 15:05.

      (πάντως τα ψευδώνυμα που διαλέγουμε αποκαλύπτουν πολλά για εμάς. Το δικό μου προέκυψε από το:
      "Ποιος είναι;", με ρωτάνε
      "Εγώ", απαντώ.
      Το δικό σου πώς προέκυψε; )

  8. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 12/03/2010 15:26:11

    AVE CAESAR
    Αποφασίζομεν και διορίζομεν : Cretum Addico

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/03/cretum-addico.html

    • Nemesis avatar
      Nemesis @ exomatiakaivlepo 12/03/2010 16:37:04

      Τι αποστολές άραγε ήθελε να δίνει ο jeffrey σε αυτές τις επιτροπές…..????

  9. Nemesis avatar
    Nemesis 12/03/2010 16:33:51

    Σε αντίθεση με το τραγικό ζήτημα του νομοσχεδίου για την «ιθαγένεια» για το οποίο δεν μιλά κανείς…

  10. nancy avatar
    nancy 12/03/2010 17:14:23

    anonumous
    φίλε απο που συμπαιρένεις οτι οι "αντιστασιακοί" ήταν συνεργάτες της χούντας?
    μήπως αυτό έχει και σχέση με το θάνατο του μεγάλου μας Παναγούλη?

  11. maria avatar
    maria 12/03/2010 17:46:04

    Ο υπουργός Εσωτερικών Γ. Ραγκούσης, απάντησε σε δηλώσειςτ του εκπροσώπου της ΝΔ Π. Παναγιωτόπουλου για την προσθήκη διάταξης στο νομοσχέδιο περί επιλογής προϊσταμένων στη Δημόσια Διοίκηση. Ο Γ. Ραγκούσης σε καυστική ανακοίνωσή του αναφέρει ότι "ο εκπρόσωπος......Τύπου της ΝΔ κ. Παναγιωτόπουλος, για μια ακόμη φορά επιχείρησε με απροσχημάτιστο, αλλά και μη σοβαρό τρόπο, να διαστρεβλώσει την πραγματικότητα με μια ανακοίνωση ανάξια σχολιασμού.
    Και συνεχίζει στην ανακοίνωσή του ο Γ. Ραγκούσης: "Η σχετική τροπολογία για την αντιμετώπιση θεμάτων κατεπείγουσας και μείζονος εθνικής σημασίας από τον Πρωθυπουργό της χώρας κατατέθηκε κανονικά και πρόκειται, όπως είχε από την πρώτη στιγμή προγραμματιστεί, να συζητηθεί στην Ολομέλεια του Κοινοβουλίου τη

  12. maria avatar
    maria 12/03/2010 17:47:36

    ****και πρόκειται, όπως είχε από την πρώτη στιγμή προγραμματιστεί, να συζητηθεί στην Ολομέλεια του Κοινοβουλίου την προσεχή Τρίτη".

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ maria 12/03/2010 19:08:52

      agiaigia Maria,Maria de Bahija........