21/06/2010 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση ακυρώνει την αξιοπιστία όλων των κρατικών ελεγκτικών μηχανισμών

Το ελληνικό δημόσιο προσέφυγε σε ξένες ελεγκτικές εταιρείες (όπως η Deloite και η KPMG) για να παρακολουθήσει τον κρατικό προϋπολογισμό, το Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης και το Μνημόνιο Οικονομικής και Χρηματοπιστωτικής Πολιτικής.


Αδυναμία ή σκοπιμότητα, σημασία έχει πως η κυβέρνηση Παπανδρέου παραδέχεται πως δεν διαθέτει – ή δεν εμπιστεύεται - τους κατάλληλους ελεγκτικούς μηχανισμούς για να παρακολουθήσει την πορεία του κρατικού προϋπολογισμού.

Το παραδέχθηκε ο ίδιος ο υφυπουργός Οικονομικών Φίλιππο Σαχινίδης στην Βουλή, ύστερα από ερώτηση του βουλευτής της ΝΔ Μάριου Σαλμά.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ (Υφυπουργός Οικονομικών): Όταν δεν έχεις τεχνογνωσία, προσφεύγεις για να την εξασφαλίσεις.



Δηλαδή, ακυρώνει την αξιοπιστία όλων των κρατικών ελεγκτικών μηχανισμών και παράλληλα θέλουν να μας πείσουν ότι θα πιάσουν τους φοροφυγάδες….

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ: Η διάρκεια της συμφωνίας είναι είκοσι τέσσερις μήνες και το ανώτατο όριο του τιμήματος ανέρχεται στις 800.000 ευρώ.



Δηλαδή, οι Partner, KPMG, Deloite και Price Waterhouse θα έχουν ελεύθερη πρόσβαση στα οικονομικά του κράτους; Υπάρχει τόση εμπιστοσύνη, ώστε να είμαστε σίγουροι πως δεν θα υπάρξουν διαρροές προς τα έξω; Και αν είμαστε τόσο σίγουροι γιατί ο πρόεδρος της εξεταστικής επιτροπής της Βουλής Σήφης Βαλυράκης ζητά τον έλεγχο της KPMG για την εμπλοκή της στην υπόθεση Siemens; Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σύνηθες φαινόμενο των κρατών να βάζουν μέσα στους προϋπολογισμούς εταιρείες συμβούλων, που δεν είναι εξειδικευμένες για να παρακολουθούν)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 21/06/2010 12:04:41

    Γ. Παπακωνστανίνου: «Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να βάζουμε βάρη στους Έλληνες πολίτες». Κανενας με χαρτομαντηλο, με πηρανε τα δακρυα.

  2. GSV avatar
    GSV 21/06/2010 12:11:16

    Το κερασακι στη τουρτα ηταν η προσφυγη σε ξενους ελεγκτικους μηχανισμους.

    Εδω παραδωσαμε την ελληνικη οικονομια στα χερια ξενων, τον ελεγχο της δεν θα διναμε?

    Δεν νομιζω οτι αυτη η κινηση προερχεται απο αδυναμια.

    Απαιτηση ειναι των ξενων κηδεμονων μας. Αυτοι κρατανε το καρπουζι, κρατανε και το μαχαιρι.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ GSV 21/06/2010 14:01:33

      Αυτοί πόσα θα ζητήσουν για να μην βλέπουν και να μην ακούν όπως οι δικοί μας "ελεγκτικοί" οργανισμοί τρομάρα μας?

  3. lypon avatar
    lypon 21/06/2010 12:14:01

    Σε ...φιλοσοφικό επίπεδο:

    Η Ελληνική Στατιστική Αρχή, η μετεξέλιξη δηλαδή της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας, είναι ο κατ' εξοχήν εθνικός ελεγκτικός μηχανισμός.

    Λοιπόν, εφοδιάστηκε το Μάρτιο με ένα πολύ καλό ιδρυτικό νόμο, που την κάνει στ' αλήθεια ανεξάρτητη. Από τότε όμως, δεν έχει εκλεγεί Πρόεδρος και Διοικητικό Συμβούλιο, με αποτέλεσμα να είναι ακυβέρνητη. Αν μάλιστα βάλετε στο λογαριασμό και την επανάκριση όλων των προϊσταμένων, που δεν έχει αρχίσει ακόμα, μπορείτε να αντιληφθείτε την εικόνα διάλυσης που επικρατεί....

    Μήπως, λέω μήπως, η διαλυση είναι σκόπιμη λόγω των ξένων φρούτων που μας φοράνε ως ελεγκτικούς μηχανισμούς;

  4. 309 avatar
    309 21/06/2010 17:15:56

    Παρα πολυ φυσιολογικο......Εδω ξεπουλαμε ολοκληρη την Ελλαδα.....στις ελεγκτικες εταιριες θα κολησουμε ? Να χαιρομαστε την ηλιθιοτητα μας και την βλακεια μας και τον φερομενο ως..πρωθυπουργο μας !!!!Συνεπεστατος στο γενικο ξεπουλημα ! Ευγε......

  5. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 21/06/2010 17:30:10

    Made in GAP, he is not trusting Greeks, what you expect?

  6. undercover gpr avatar
    undercover gpr 21/06/2010 17:37:49

    Αν λάβουμε υπόψιν πως οι εφοριακοί ,όσον αφορά τις δηλώσεις φυσικών προσώπων ,λειτουργούν σε καθεστώς λευκής απεργίας τι άλλη επιλογή είχανε ρε παιδιά ?

    Όλες οι κυβερνήσεις εκβιάζονταν από διάφορες συντεχνίες και το ξέρουμε όλοι.Οι ελεγκτικοί μηχανισμοί πάντα είχαν το πάνω χέρι και πάντα οι κυβερνήσεις τους χάιδευαν.

    Καιρός δεν είναι να καταλάβουν πως ουδείς αναντικατάστατος ?

  7. lypon avatar
    lypon 22/06/2010 09:44:27

    undercover gpr, μάλλον ανάποδα το κατάλαβες.

    Το πρόβλημα είναι οτι η πρώην Στατιστική Υπηρεσία και οι υπόλοιποι ελεγκτικοί μηχανισμοί ΔΕΝ λειτούργησαν ως ελεγκτικοί μηχανισμοί, απλά ξεπουλήθηκαν για κάποια επιδόματα.

    Αν είχαν λειτουργήσει, μπορεί τα καμπανάκια να είχανε χτυπήσει νωρίτερα.