#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2012 17:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση αισιοδοξεί ότι αύριο θα κλείσουν τα μέτρα



Υπερβολικά αισιόδοξοι εμφανίζονται κάποιοι στην κυβέρνηση ότι στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών που θα γίνει αύριο στις 10.30 θα «κλειδώσει» το πακέτο των μέτρων καθώς θα πέσουν οι υπογραφές. Το βράδυ της Τρίτης ο Γ. Στουρνάρας πήγε στο Μέγαρο Μαξίμου μαζί με τον Χρ. Σταϊκούρα και τον Γ. Μαυραγάνη και οι πληροφορίες αναφέρουν ότι συζήτησαν φορολογικά… ισοδύναμα ώστε να κλείσει το πακέτο και να παρουσιαστεί στους Βενιζέλος και Κουβέλη την Πέμπτη. Στο σύσκεψη αυτή φαίνεται ότι δόθηκε το πράσινο φως από τον Αντώνη Σαμαρά για να προχωρήσει το σκληρό πακέτο των μέτρων, το γνωστό με τις μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις, περικοπές στα ειδικά μισθολόγια, αυξήσεις στα όρια ηλικίας.

Στα κλειδωμένα μέτρα περιλαμβάνεται η αύξηση του ορίου συνταξιοδότησης κατά 2 χρόνια, η μείωση των συντάξεων κλιμακωτά -πιθανότατα- από τα 1.000 ευρώ και πάνω. Η μείωση μέχρι τα 1.500 ευρώ θα είναι στο 2% και από 1.500 έως 2.000 στο 5%.

Επίσης, δε γλιτώνουν τις μειώσεις τα ειδικά μισθολόγια με κάπως καλύτερα τα πράγματα να είναι για τους ένστολους και μεγάλους χαμένους τους δικαστικούς.

Σε ότι αφορά τα φορολογικά μέτρα η εντολή που δόθηκε από τον πρωθυπουργό είναι να μην υπάρξουν χαράτσια και κεφαλικοί φόροι, αλλά να γίνουν οι αλλαγές στη φορολόγηση των ελεύθερων επαγγελματικών. Πλέον θα φορολογούνται από το πρώτο ευρώ με συντελεστή 30% ενώ αναζητείται λύση για όσους δουλεύουν με μπλοκάκια.

Για όλα τα μέτρα θα ενημερώσει σήμερα το απόγευμα τους πολιτικούς αρχηγούς ο Γ. Στουρνάρας και αναμένονται με ενδιαφέρον οι αντιδράσεις των κ. Βενιζέλου και Κουβέλη που μέχρι πρότινος είχαν βάλει κόκκινες γραμμές.

Εκτός απροόπτου η τρόικα θα έρθει Παρασκευή για να κλείσει το πακέτο μέσα στο Σαββατοκύριακο, εκτός κι αν πριν υπάρξει το προσχέδιο της έκθεσης που θα βάλει φωτιά στις διαπραγματεύσεις. Πάντως, άγνωστο είναι ακόμη αν την ερχόμενη Δευτέρα θα υπάρχει στο προσχέδιο του προϋπολογισμοί και το πακέτο ολοκληρωμένο.

Βεβαίως, το κλίμα έχει αρχίσει να χαλάει ξανά διεθνώς για την Ελλάδα ενώ οι σφοδρές αντιδράσεις σε Ισπανία και Πορτογαλία κάνουν ακόμη πιο μαύρη την εικόνα της ευρωπαϊκής οικονομίας.

Δύο εκθέσεις διεθνών οίκων έρχονται να βάλουν ταφόπλακα στους αισιοδοξούντες ότι όλα βαίνουν καλώς ενώ ο επενδυτικό οίκος Pimco δήλωσε νωρίτερα ότι δεν καταλαβαίνει τι είναι αυτό που κρατά την Ελλάδα εντός ευρώ.

Ο οίκος Fitch λέει ότι η βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους, «απέχει μακράν από το να θεωρείται διασφαλισμένη» αν και συμπληρώνει ότι ο κίνδυνος εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη απομακρύνεται. Ο οίκος τονίζει ότι ο λόγος χρέους προς ΑΕΠ αναμένεται να κινηθεί ανοδικά το 2013-2014, επισημαίνοντας ότι η προοπτική μιας αποχώρησης της Ελλάδας από τη νομισματική ένωση έχει απομακρυνθεί, εξακολουθεί όμως να αποτελεί ουσιαστικό κίνδυνο.

Επίσης αναφέρει ότι η ύφεση φέτος θα είναι στο 7%, του χρόνου στο 3% και 0% το 2014.

Και το 2012 η Ελλάδα θα παραμείνει σε βαθιά ύφεση και συγκεκριμένα η πτώση του ΑΕΠ για φέτος θα είναι στο 7%, εκτιμά ο οίκος Moody's. Επιπλέον, ο οίκος «βλέπει» περαιτέρω μείωση των μισθών και αύξηση της ανεργίας στο 22,8% το 2012 από 17,7% στα τέλη του 2011.

Όλα δείχνουν, λοιπόν, ότι τα πάντα βρίσκονται στον αέρα. Από το πακέτο και πώς αυτό θα περάσει μέχρι το διεθνές κλίμα που χαλάει διαρκώς και είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς αν δε θα απαιτηθούν νέες παρεμβάσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 26/09/2012 17:58:14

    "Η κυβέρνηση αισιοδοξεί ότι αύριο θα κλείσουν τα μέτρα."
    Αρα θα πρέπει να είναι χαρούμενοι όλοι τους στην κυβέρβηση...
    Να υποθέσω οτι θα ανοίξουν και σαμπάνιες εις υγείαν των κορόιδων?
    Η μήπως θα βάλουν τον εκπρόσωπο να μας ανακοινώσει οτι πρόκειται για το μεγαλύτερο πακέτο ισχυροποίησης της Ελληνικής οικονομίας όπως μας έλεγε ο ΓΑΠ για το μεγαλύτερο κούρεμα χρέους στην Ιστορία των λαών?

  2. Βασίλης avatar
    Βασίλης 26/09/2012 18:00:00

    Αποκλείεται να συμφωνήσουν οι άλλοι 2 έτσι όπως είναι. Ας τα φέρει στη Βουλή να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Προσωπικά βλέπω σύντομα εκλογές. Δεν το βγάζει το χρόνο αυτή η κυβέρνηση.

  3. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 26/09/2012 18:21:06

    Και εγώ αισιοδοξώ οτι θα κερδίσω αύριο το τζόκερ που δεν επαιξα ακόμη!

    Ο κόσμος όμως δεν ασχολείται με τα μέτρα, όποια κι αν είναι αυτά.
    Είναι κοινή πεποίθηση πλέον πως ότι και να ψηφισθεί δεν θα εφαρμοσθεί αφού τον Νοέμβριο θα μας φάει το μαύρο σκοτάδι.
    Γιαυτό και προτιμάει τους καφέδες απο τις διαδηλώσεις.
    Στην επαρχία αυτοί που βγήκαν στους δρόμους δεν επαρκούσαν ούτε για να κρατάνε τα πανό αξιοπρεπώς. Ιδίως ο ΣΥΡΙΖΑ αν πήγαινε σχολείο θα έμενε σήμερα στάσιμος απο τις απουσίες.
    Φυσικά εν όψει Νοεμβρίου όσο πάει και φουντώνει η τάση για άρνηση πληρωμών.
    Αν δεν γίνει κάτι άμεσα να αλλάξει το κλίμα, προβλέπω πως το κράτος θα καταρρέυσει πολύ πιο σύντομα απο τον Νοέμβριο που προβλέπει η κοινή γνώμη.

  4. elli avatar
    elli 26/09/2012 18:30:57

    R.I.P Greece!!!
    Το ΔΝΤ θα δικαστεί ποτέ για τα εγκληματικά αποτυχημένα προγράμματά του στις χώρες που τα έχει επιβάλλει?

  5. αρκας avatar
    αρκας 26/09/2012 18:51:57

    Νομιζω πως για το οτι θα πεσουν υπογραφες, δεν ειναι αδικαιολογητα αισιοδοξοι καποιοι στην κυβερνηση, κατι ξερουν. Εκεινο ομως για το οποιο ειναι εντελως αδικαιολογητα αισιοδοξοι, ειναι για το ποσο σκληρα θα τα πληρωσουν ολα αυτα. Τα δημοσκοπικα Ταρταρα τους περιμενουν και τους τρεις αγκαλια, και η κοινωνικη εκρηξη θα σκασει κατ' αρχην μεσα στο σπιτι τους...........τους βλεπω αστεγους και ως ανεπαγγελτους, ανεργους...........
    Πρεπει ομως καποτε να ποινικοποιηθει το πολιτικό ψευδος. Δεν μπορει ο καθενας να υποσχεται οτι του κατεβει για να εκλεγει, και μετα να κανει τα αντιθετα ατιμωρητί.........

  6. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 26/09/2012 18:52:28

    Πρέπει να ψηφιστούν τα μέτρα για να πάρουμε τα χρήματα και μετά με την επιμήκυνση να πάρουμε ό,τι αναπτυξιακό μπορούμε. Άλλος εύκολος τρόπος δεν υπάρχει.

    • pythagorean avatar
      pythagorean @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 26/09/2012 19:48:09

      +1000.
      Στο μεταξύ το Υπουργείο Ανάπτυξης κινείται αθόρυβα αλλά μεθοδικά και αποτελεσματικά, όπως ομολογεί ευθέως και ο Reichenbach. Εκτός απροόπτου, η δουλειά θα αποδώσει καρπούς σε επενδύσεις, απασχόληση, έσοδα και ψυχολογία.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ pythagorean 26/09/2012 21:49:41

        χαχαχαχαχ

      • kouvari avatar
        kouvari @ pythagorean 26/09/2012 21:50:25

        Κλαιω απο τα γελια...!!

    • franc avatar
      franc @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 26/09/2012 20:10:10

      Πολύ σωστά. Και μόλις πάρουμε τα χρήματα λεμε στην Τρόικα ελάτε εσείς τώρα να εφαρμόσετε τα μέτρα...

    • Simon Bolivar avatar
      Simon Bolivar @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 26/09/2012 21:39:09

      Τρία ζήτω για το μνημόνιο, τρία ζήτω για την τρόικα λοιπόν.
      Ζήτω Ζήτω Ζήτω!

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 26/09/2012 21:47:02

      Ειλικρινά πες μου, εσένα σε αγγίζουν τα μέτρα? Ίσως σαν ένα δροσερό αεράκι στο μέτωπο....Πιστεύεις ότι είναι τα τελευταία?

      • Λιογκος avatar
        Λιογκος @ Λιογκος 26/09/2012 22:16:19

        Στον Μανώλη Μ. πάει η ερώτηση...

  7. ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
    ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 26/09/2012 20:07:39

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΑΝΩΛΗ Μ. ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ.
    1. ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΑΝ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΛΘΟΥΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ. ΚΑΤΙ ΨΙΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ, ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΟΦΕΙΛΩΜΕΝΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΞΕΝΕΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ.
    2. ΤΟ ΔΝΤ ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΡΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ.
    3.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΒΑΓΓΕΛΑ, ΤΟ ΠΑΚΕΤΑΚΙ ΑΠΟ 11,5 ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 14?
    4. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΑΣΤΡΙΧΤ ΟΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΙΣΟΤΗΤΑ,ΣΕΒΑΣΜΟ, ΠΡΟΟΔΟ ΛΑΩΝ?
    5. ΠΩΣ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΟΥΝ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΑΣ? ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩ Η ΜΕ ΔΡΑΧΜΗ?
    6. ΤΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΛΑΕΙ?
    ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΥΦΕΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗΣ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ ΑΜΕΣΑ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ, ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΑΛΕΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ. ΜΠΟΡΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ.

  8. ιωαννης γραψας avatar
    ιωαννης γραψας 26/09/2012 22:13:18

    πάντως είναι τραγικό να βάζεις δίπλα δίπλα τις λέξεις "αισιοδοξία" και "νέα μέτρα"...είναι τραγικό επίσης να προσπαθούν κάποιοι εδώ μέσα να πείσουν άλλους οτι όλα αυτά είναι απαραίτητα σήμερα επειδή δεν θα πάρουμε δόσεις και θα καταστραφούμε...τώρα αν άλλα λέγαμε μόλις πριν 3 μήνες και άλλα τώρα...ε !!! δεν χάθηκε και ο κόσμος....το ίδιο έκανε και ο ΓΑΠ, το ίδιο έκαναν τόσοι και τόσοι πριν απο εμάς...και απλά σαν υπενθύμιση....υπάρχει κανείς λογικός άνθρωπος που να θεωρεί ως λύση τη φορολογηση όλων με 30% απο το πρώτο ευρώ ??? αυτόματα οδηγούνται σε απόγνωση όλοι οι μικρομεσαίοι....κλέισιμο και λουκέτα....οι μόνο που χαίρονται είναι οι μεγαλοκαρχαρίες που βλέπουν ξαφνικά να μειώνεται η φορολογία τους..ΑΠΙΘΑΝΟΙ ΤΥΠΟΙ-ΑΠΙΘΑΝΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ.....ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΟΠΤΕΣ.....ειτε σου αρεσει κυριε διαχειριστα ειτε οχι, αυτη ειναι η αληθεια....σκεψου μονο αυτο....να εχει η καθε Α.Ε. ιδιο συντελεστη με το σουβλατζηδικο στο ΚΑΤΩ ΠΕΡΙΒΟΛΙ...αψογα......αναπτυξη....κινητρα......μαλλον μας κανουν πλακα ολοι τους δεν εξηγουνται αλλιως ολα αυτα....

  9. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 27/09/2012 01:01:31

    Θά προτιμοῦσα νά δικαστῆ ΑΥΤΟΣ πού προσκάλεσε τό ΔΝΤ στήν Έλλάδα!!!!

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 27/09/2012 09:38:31

    Γεια σου ρε Αντώνη που σε ψήφισα επειδή πίστεψα (ως μπούφος που ήμουν, λες και δεν έμαθα τόσα χρόνια) όσα έλεγες προεκλογικά. Μια απ'τα ίδια και χειρότερα. Το ψέμα πάει καπνός έτσι ? Με τα μέτρα αυτά, μας εξωθείτε όλους στη φοροδιαφυγή. 35% στους ελεύθερους επαγγελματίες ??? ΟΚ, αν όλοι έκλεβαν. Κλέβουν οι περισσότεροι. Με μας που την βγάζουμε καθαροί όμως τί θα γίνει ρε συ ? Τώρα θα δεις τί θα γίνει...

  11. Γιώργος avatar