#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2012 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση έστειλε κατευθείαν τα ΜΑΤ στον Φωτόπουλο



Για ακόμη μια φορά ο αρχισυνδικαλιστής, το γνήσιο τέκνο της πασοκικής περιόδου από το 1981 και μετά επιχείρησε να γίνει… ήρωας στους γνωστούς κύκλους των ψευτοεπαναστατών. Είναι κάτι που επιδιώκει μετά μανίας, να πάει στη φυλακή για συνδικαλιστικούς λόγους, αντί να λογοδοτήσει για τις περίεργες πληρωμές και τις επιδοτήσεις κάτω από το τραπέζι της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ για να πηγαίνουν οι συνδικαλιστές ταξιδάκια.

Έτσι και χθες Κυριακή, ο κ. Φωτόπουλος και η παρέα του κατέλαβε το κτίριο πληροφοριακών συστημάτων της ΔΕΗ στη Λ. Μεσογείων με τη δικαιολογία ότι οι φτωχοί πληρώνουν το χαράτσι κι όχι οι πλούσιοι και γι’ αυτό πρέπει να βρει στοιχεία και να τα αποκαλύψει στον ελληνικό λαό.

Τα ΜΑΤ λίγο μετά τις 11 έκαναν έφοδο και συνέβαλαν συνδικαλιστές, μαζί φυσικά και τον πρώην πρασινοφρουρό και νυν προσκολλημένο στον ΣΥΡΙΖΑ, κ. Φωτόπουλο.

Πληθωρικός όταν είναι να καταγγείλει την κυβερνητική αυθαιρεσία, την επίθεση στα λαϊκά εισοδήματα, την τρόικα, τον καπιταλισμό και οτιδήποτε έχει στο θολωμένο του μυαλό, ο κ. Φωτόπουλος δε μιλά όταν τον ρωτάνε για τις χρυσές επιδοτήσεις της ΓΕΝΟΠ. Άλλωστε σε τέτοιες περιπτώσεις η σιωπή είναι χρυσός.

Ο κ. συνδικαλιστής, παλιάς κοπής και νοοτροπίας, αυτής που έχει αποδοκιμαστεί εδώ και χρόνια, είναι αυτός που έχει εκπονήσει το σχέδιο για κατάληψη δημόσιων κτιρίων, υπουργείων, εφοριών, αεροδρομίων και λιμανιών. Το σχέδιό του βασίζεται στην εκτροπή της δημοκρατικά εκλεγμένης κυβέρνησης και στην εγκαθίδρυση ενός καθεστώτος που θα βασίζεται στη λογική που επικράτησε τόσα χρόνια και που εξέθρεψε τους Φωτόπουλους της Ελλάδας. Κομματικό κράτος, βόλεμα ημετέρων, επιδοτήσεις στα συνδικάτα για να μη μιλάνε και γυαλατζί επαναστάσεις για τα μάτια του κόσμου.

Αυτά υπηρέτησε τόσα χρόνια ο κ. Φωτόπουλος που τώρα κόπτεται για τους φτωχούς Έλληνες που πληρώνουν το χαράτσι. Τόσα χρόνια γιατί δεν έκανε καταλήψεις για το τζάμπα ρεύμα που έπαιρναν οι εργαζόμενοι στη ΔΕΗ; Για τις επιχορηγήσεις της Επιχείρησης στη ΓΕΝΟΠ για να κάνει συνδικαλιστικά γεύματα και συνέδρια; Γιατί δεν είπε τίποτε όταν έμπαιναν χιλιάδες εργαζόμενοι χωρίς αξιολόγηση και με μόνο το κομματικό χαρτί;

Αλλά τότε κυβερνούσε το ΠΑΣΟΚ, όταν αυτό έκοψε τον κ. Φωτόπουλο από το κρατικό pay roll στράφηκε στον ΣΥΡΙΖΑ και στις υποσχέσεις του Τσίπρα ότι δε θα απολυθεί κανένας υπάλληλος, δηλαδή κανένα από τα πελατάκια του κ. Φωτόπουλου και του κάθε συνδικαλιστή.

Έλεος πια με τους Φωτόπουλους αυτής της χώρας που έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την κατάντια της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ν avatar
    ν 08/10/2012 00:19:56

    ο φωτοπουλος και ο καθε φωτοπουλος ειναι υπευθυνος για το οτι αυτη η χωρα υποδουλωθηκε ...γιατι καλυπταν αυτους που δημιουργησαν τις προυποθεσεις επι 20 χρονια που κυβερνησαν !!

  2. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 08/10/2012 01:59:33

    ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!! ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΥΛΗΦΘΟΥΝ ΟΙ ΚΡΕΜΥΔΟΔΑΚΡΥΣΜΕΝΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΡΑΔΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΡΟΖ ΚΡΑΤΟΥΣ!!!

  3. ILIDA avatar
    ILIDA 08/10/2012 07:16:33

    Tί σχέση έχουν οι απλήρωτοι του Σκαραμαγκα εργάτες με τον υψηλά αμοιβόμενο αρχι- συνδικαλιστή της ΓΕΝΟΠ Δ.Ε.Η. με την ντουντούκα , Κον Φωτόπουλον και τους συναδέλφους του ?
    Αυτό το χάλι γιατί δεν προβάλλεται από τα ΜΜΕ ?
    Δεν εχει πληροφορηθεί ακόμη αυτός ο κύριος ότι αναγκαστηκώς πλέον ο έλεγχος της εφορίας θα στείλει τους 'μηδίσαντες' στην δικαιοσύνη, μήπως φοβάται και γι' αυτό επισείει τα περί λίστας, όπως και άλλοι π.χ. εξαγγέλουν μέσω των ΜΜΕ, προβαίνοντας σε αντιποίηση αρχής για να θολώσουν τα νερά ?

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ILIDA 08/10/2012 09:49:35

      Ιδιας κοπης ειναι κι'αυτοι!Οταν η Βασω τους εδινε το management& το 50 % της ιδιοκτησιας των ναυπηγειων με Προεδρο τον Κοντακη της ΠΑΣΚΕ αυτοι δεν ειπαν οχι δεν ειναι η δουλεια μας αυτη αλλα βολευτηκαν στην καταβολη αεργων μισθων και επιδοματων !Οταν δεν σταματουν μπροστα το ιερο και οσιο των Ενοπλων Δυναμεων και συμπεριφερονται ως λεηλατες τοτε τι διαφορα εχουν απο τον Φωτοπουλο και καθε Φωτοπουλο της συνδικαλιστικης νομεγκλατουρας !Καλλιο αργα παρα ποτε για την κυβερνηση και για τον Σαμαρα ειδικα ο οποιος μετα την αποπομπη του Κιουτσουκη της ΔΑΚΕ αποφασισε να κανει πραξη αυτο που ειπε οτι''Δεν θα αφησω να γινει η χωρα ξεφραγο αμπελι ''!

  4. Μάνος Π avatar
    Μάνος Π 08/10/2012 07:18:28

    Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία στο να μην παταχθούν οι απεχθείς πρασινοσυνδικαλιστάδες που ανεδείχθησαν στην δεκαετία του 80 και έχουν σήμα κατατεθέν το μούσι που τονιζει την σκοτεινή τους πλευρά.Μπράβο στα αντανακλαστικά και να κινηθεί διαδικασία ποινικής διερεύνησης φωτοπουλου και άλλων τεμπελχανάδων που παίρνουν συνδικαλιστικές άδειες και έχουν μπεί από το παράθυρο στο δημόσιο προσφέροντας με την συνδικαλιστική τους αδιαφορία ασυλία στην καταλήστευση δεκο κλπ..Ό λαός δεν χρειάζεται πάτρωνες και οδηγούς στην αντίδρασή του...

  5. tarzan avatar
    tarzan 08/10/2012 07:37:14

    τζάμπα ρεύμα ...Τζαμπα μαγκας ...!

  6. christof avatar
    christof 08/10/2012 08:04:17

    επιτελους τερμα η ανομια

  7. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 08/10/2012 09:08:51

    Ο πόλεμος που έχει ανοίξει η κυβέρνηση με τον κρατικοδίαιτο συνδικαλισμό συνεχίζεται. Μετά τους Νικολόπουλο-Κιουτσούκη η προσαγωγή του Φωτόπουλου. Κάθε αρχή και δύσκολη. Ο συνδικαλισμός είναι από τους βασικούς υπεύθυνους για την κατάντια της χώρας, και ο Φωτόπουλος είναι ο αρχισυνδικαλιστής της συμφοράς. Ας ελπίσουμε να ακολουθήσουν και άλλα τέτοια

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 08/10/2012 10:03:12

      Ο πόλεμος χρειάζεται σχεδιασμό όμως.

      Αναρωτιέμαι αν υπάρχει σχέδιο απο πλευράς Κυβέρνησης για να αντιμετωπίσει τους διάφορους "Φωτόπουλους" του Δημοσίου , όταν αρχίσουν να κατεβάζουν τους διακόπτες παντού...

      Με την Δικαιοσύνη διαλυμένη , με τα Σώματα Αφαλείας το ίδιο αγανακτισμένα με τους πολίτες...

      Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση! Μήπως πρέπει επιτέλους να τολμήσει η κυβέρνηση να περάσει ενα νόμο που να καταργεί ή έστω να περιορίζει σημαντικά τα εξωφρενικά δικαιώματα και προνόμια των συνδικαλιστών του Δημοσίου , καθώς και τον όμοια εξωφρενικό αριθμό τους?

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 08/10/2012 10:29:58

      Αγαπητέ Σπαρτιάτη, όχι ο συνδικαλισμός αλλά ο συνδικαΛΗΤΙΣΜΟΣ. Έχει μεγάλη διαφορά, νομίζω.

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 08/10/2012 09:23:38

    Άντε, καλή αρχή!

    • Νίκος Δραγασιώτης avatar
      Νίκος Δραγασιώτης @ Νίκος Αργεάδης 08/10/2012 10:07:03

      Καλὴ ἀρχή, συμφωνῶ. Καλημέρα, πατριωτάκι!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Νίκος Δραγασιώτης 08/10/2012 10:28:52

        Καλημέρα Νίκο. Από τη Δραγασιά;

        • Νίκος Δραγασιώτης avatar
          Νίκος Δραγασιώτης @ Νίκος Αργεάδης 08/10/2012 11:20:16

          Ναί.

  9. Advisor avatar
    Advisor 08/10/2012 09:34:45

    "Τόσα χρόνια γιατί δεν έκανε καταλήψεις για το τζάμπα ρεύμα που έπαιρναν οι εργαζόμενοι στη ΔΕΗ;"

    Τζάμπα ρεύμα που έπαιρναν οι εργαζόμενοι της ΔΕΗ για εαυτούς και για τους γείτονές τους (έναντι "κάποιου - μαύρου" ανταλλάγματος βεβαίως) !! Αφού μπήκε στο μηχανογραφικό ο ανεκδιήγητος συνδικαλιστής ας έκανε ένα κόπο να ψάξει τις θηριώδεις δωρεάν καταναλώσεις οικιακού ρεύματος (επιπέδου μικρής βιομηχανίας) των συναδέλφων του υπαλλήλων της ΔΕΗ.

  10. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 08/10/2012 09:45:38

    Ρε λέτε να τον κλείσουν μέσα;;

  11. H pena tis logikhs avatar
    H pena tis logikhs 08/10/2012 10:51:35

    Όχι μέτρα 13.5 δις μας χρειάζονται αλλά μαστίγιο και αλάτι πάνω στις πληγές .
    Πόσο κατάπτυστος δήθεν σκεπτόμενος λαός είμαστε τελικά.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/10/2012 11:08:53

    Δεν είμαι φάν του κ. Φωτόπουλου (και για λόγους αισθητικής).
    Αλλά άν πράγματι υπάρχουν και έλθουν στο φώς στοιχεία για τυχόν παραποίηση των δεδομένων του χαρατσιού στα Βόρεια Προάστεια, αυτόε θα γίνει ήρωας και η "αρκούδα θα φάει πολλούς που τρώνε και πίνουνε".
    "Κρατώ πισινή" λοιπόν μέχρι νεωτέρας - πολλά έχουν δει τα μάτια μου, δεν είμαι πρωτάρης...

    • ERASMUS avatar
      ERASMUS @ Ο Θείος 08/10/2012 21:34:53

      Θείο , διάβασε ανάμεσα στις γραμμες τι λέει αυτό το αρθρο ....

      http://www.capital.gr/News.asp?id=1634933

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/10/2012 11:10:13

    Η πραγματικότητα είναι άτιμο πράγμα, μπροστά της, η φαντασία είναι πολύ προβλέψιμη και μονότονη...

  14. Φανη avatar
    Φανη 08/10/2012 11:30:30

    Μια απ τις σοβαρωτερες πληγες της μεταπολιτευτικης Ελλαδας ειναι και ο κομματικα ελεγχομενος συνδικαλισμος που αναπτυχθηκε μετα το 81.Οι περισσοτεροι των εκπροσωπων τους μεταπηδησαν σε κυβερνητικα ποστα δειχνοντας το δρομο και στους υπολοιπους.Απλα κρατησαν τη λεξη συνδικαλισμος, κατα τα αλλα πηγαινοφερναν το κοσμο στα πεζοδρομια μονο και μονο για την εξυπηρετηση ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΩΝ.Πεταγαν και στους χαχολους κανα μικρο ρουσφετακι και προχωρουσαν προς τη ....δοξα.
    Τεραστιες οι ευθυνες τους για το καταντημα της Ελλαδας και επειδη ετσι εχουν μαθει, συνεχιζουν ακομα το ιδιο τροπαρι.

  15. Superfrog avatar
    Superfrog 08/10/2012 13:28:36

    Ναι, καλά όλα αυτά, αλλά είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχουν κάποιοι μεγαλο-ιδιοκτήτες που ξεφεύγουν του χαρατσιού της ΔΕΗ; Κάποιοι τύποι που έχουν υποσταθμούς στα κτίριά τους, έχοντας βιομηχανικό ρεύμα, και το μοιράζουν μέσω κοινόχρηστων στους ενοικιαστές τους; Και μάλιστα χρωστάνε μεγάλα ποσά στη ΔΕΗ; Ήθελα να 'ξερα πως δικαιολογείται το βιομηχανικό ρεύμα στη Κηφισιάς.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Superfrog 08/10/2012 13:41:55

      "Η οικοδομή είναι η βαρειά βιομηχανία μας".
      By the way, τουρισμός και ναυτιλία αδικούνται.
      Βιομηχανικό ρεύμα στη μαρίνα της Ζέας και στη Μύκονο.

  16. hellasatt avatar
    hellasatt 08/10/2012 18:56:57

    Ποιος ο λόγος της καταλήψεως; Και εκεί εργάζονται μέλη της ΓΕΝΟΠ. Τι τους εμποδίζει να ανακαλύψουν μόνοι τους τα στοιχεία και να τα φέρουν στη δημοσιότητα; Απορία εκφράζω (έστω και αφελή)...

  17. Ίωνας avatar
    Ίωνας 08/10/2012 21:35:50

    Ας έρθουν στο φως τα στοιχεία και ας τα πήρε και ο Φωτόπουλος λίγο ενδιαφέρει πλέον τον κόσμο.Αρκεί να τα δώσει στην δημοσιότητα.Αυτή είναι η ουσία και όχι αν είναι συνδικαλιστής ή όχι.Αν επίσης είχε υποβληθεί αίτημα το οποίο έμενε αναπάντητο τότε θα πρέπει να γίνει έρευνα για ποιο λόγο δεν έδιναν τα στοιχεία και φυσικά να αποδοθούν ευθύνες.