02/03/2010 22:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κρυφή αναφορά της Goldman Sachs

 

Τι λέει η Goldman Sachs για την πολυδιαφημιζόμενη προληπτική βοήθεια από την Γερμανία.

Τι αποκαλύπτει για την επερχόμενη συνάντηση Obama – Παπανδρέου

Πως η ΕΕ θα “στραγγαλίσει” την Ελλάδα για να την οδηγήσει σε επαχθείς όρους βραχυπρόθεσμου δανεισμού με το σταγονόμετρο, αλλά και μία μεγάλη αποκάλυψη:

Πως η Γερμανία χρησιμοποιεί την Ελλάδα για να “εκδικηθεί” τη Βρετανία που άλλωστε είναι ο κύριος ευνοημένος από την Γερμανική πολιτική στην Ευρωζώνη.

Διαβάστε www.olympia.gr : Η κρυφή αναφορά της Goldman Sachs

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/03/2010 22:34:22

    Ασύλληπτο, αδιανόητο, εξωφρενικό! Υπερβαίνει και την πιο νοσηρή φαντασία...

    Θεέ μου, σε τι χώρα ζούμε; Βοήθησέ μας!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Επώνυμος 02/03/2010 22:40:48

      Τι ασύλληπτο λες; Όταν λέμε εδώ και μέρες ΔΝΤ και να πάνε να μπιπ οι Γερμανοί και το Ευρώ, και μόλις λασκάρουμε και καλύψουμε το εξωτερικό χρέος, έξοδος από το Ευρώ και υποτίμηση έχουμε άδικο;

      ΥΓ. Κυκλοφορεί η είδηση ότι το επόμενο θύμα των κερδοσκόπων θα είναι η στερλίνα. Θα πέσει λέει στο 1:1 με το Ευρώ. Είχε ξαναγίνει το Δεκέμβρη του 2008. Μέσα σε λίγους μήνες είχε υποτιμηθεί 30% έναντι του Ευρώ και δεν ανέκαμψε. Στο φίμωτρο το διάβασα.

      Κατάλαβες τώρα γιατί ο πόλεμος στην Ελλάδα; Για να επιφέρουν πλήγμα στο Ευρώ και να τη γλιτώσουν.

  2. Orestios avatar
    Orestios 02/03/2010 22:41:28

    Συνωμοσιολογεί η GS ή κάνω λάθος?

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/03/2010 22:53:25

    Η αδράνεια της ελληνικής κυβέρνησης 5 μήνες τώρα... δεν δικαιολογείται... Και άντε να ρυθμίσεις το εξωτερικό μας χρέος. Σε περιβάλλον ύφεσης, θα έλεγα ότι οι πιστωτές μας έχουν χάσει τα λεφτά τους και η δήθεν στήριξη της Γερμανίας ήταν και είναι μαϊμού. Γιατί να μας στηρίξει; Μην χασουν την ...Θεσσαλονίκη;

    Φυσικά, αν χάσουν τα λεφτά τους οιπιστωτές μας, θα έχει αλυσιδωτή αντιδραση. Κοίτα να δεις που θα επιφέρουμε, επιτέλους, το τέλος του Δυτικού πολιτισμού. Η εκδίκηση του Παλαιολόγου... χαχαχαχα

  4. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 02/03/2010 22:54:20

    Οι πολιτικές εξελίξεις τώρα αρχίζουν πραγματικά να τρέχουν.


    ΥΓ:Και ευτυχώς θα λείπει η Ντοράκλα.Μας λυπήθηκε ο Θεός.

  5. Y. avatar
    Y. 02/03/2010 23:09:34

    Μ’ αυτά και τα άλλα, το επιτόκιο των προθεσμιακών καταθέσεων ήταν στο 6% σήμερα.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/03/2010 23:16:36

    να κι άλλος που λέει ότι ο μεγάλος ασθενής είναι η Αγγλία... Βέβαια αυτοί μέχρι το 60 είχαν δελτίο στα τόφιμα... Αντε να πεις σε καλοθρεμμένο νεοπασόκο τι είναι "δελτίο"

    http://www.nytimes.com/2010/03/03/business/global/03pound.html?hpw

    • Y. avatar
      Y. @ archaeopteryx 02/03/2010 23:32:26

      Το συμπέρασμα φίλε αρχαίε που προσωπικά βγάζω από τα τεκταινόμενα των τελευταίων δύο ετών είναι, “Η Χρεοκοπημένη Αμερική Aντεπιτίθεται”. (Θα επανέλθω εκτενέστερα και αναλυτικότερα, σύντομα)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 02/03/2010 23:35:21

      χαχαχα η Αμερικη έκανε αντεπίθεση με το που ανέβασε λίγο τα επιτόκια το ΦΕΝΤ στην αρχή του χρόνου... Για αυτό ανέβηκε το ντόλαρ, και όχι από τους κερδοσκόπους του ΓΑΠ...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ archaeopteryx 02/03/2010 23:48:51

      ..δεν ανεβασε τα επιτοκια ..αδιανοητο θα ειχαμε εκτροπα..(το discount window που ανεβασε ειναι penalty επιτοκιο δανεισμου οταν μια τραπεζα δεν μπορει να βγει να δανειστει overnight στην διατραπεζικη ..ειχε μεγαλη σημασια στις μερες τις κρισης οταν καμμια τραπεζα δεν δανειζε σε αλλη, τους τελευταιους μηνες δεν χρησιμοπουνταν καν αφου πλεον δανειζονται μεταξυ τους..η αγορα το ειδε περισσοτερο ως ενδειξη εμπιστοσυνης στην υγεια του συστηματος και οι μετοχες απο τοτε αρισαν να ραλλαρουν)

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ archaeopteryx 03/03/2010 00:52:27

      Αγαπητε Αρχαιοπτερυξ και Φακτορα, κατι που σιγουρα δεν γνωριζετε και που θα εκανε τουρκους τους Μερκελ-γερμανου-ευρωπαιους ειναι πως αρχικα πισω απο το swap της βαμπιρ σουπιας ηταν η ΚρεδιτανσταλτΦυρβιντεραοθφμπαου. Αυτη το ειχε παρει απο το Βαμπιρ...... Το βαμπιρ απλως εβγαλε την προμηθεια χωρις να παρει το ρισκο......

    • Y. avatar
      Y. @ archaeopteryx 03/03/2010 08:06:20

      @αρχαίος 23.35
      Λάθος. Τα ανέβασε πριν μια βδομάδα, ενώ το $ παίζει πάνω από αρχή έτους. Αλλού είναι η ανάγνωση, και μάλιστα πολύ απλή. Τηλεγραφικά, “ξανακάνε σκληρό το $, μπας και πουλήσουμε διεθνώς τα Τ-μποντς, που έχουμε ανάγκες”. [για τα Τ-μπιλς δεν υπάρχει πρόβλημα (προς ώρας). Αγοράζονται εσωτερικά]

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 03/03/2010 08:49:14

      19 Φεβρουαρίου;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 03/03/2010 14:45:01

      To $ σε σχέση με το Ευρώ είναι ακόμη μεσο-μακροπρόθεσμα μέσα σε πτωτικό κανάλι πενταετίας (ομολογώ αυτή τη μανία μου με την Τεχνική Ανάλυση, υπάρχουν βέβαια από πίσω και οι βραχυπρόθεσμες διακυμάνσεις των κύκλων Kondratieff).
      To δολλάριο σχηματίζει μόνον μια τοπική - βραχυπρόθεσμη κορυφή. Δεν βγήκε έξω από το πτωτικό του κανάλι το $, παίζεται όμως άν θα γίνει ή θ' αναστρέψει πάλι μέσα.

  7. rally monkey avatar
    rally monkey 02/03/2010 23:42:05

    κυκλοφορουν πολλα για την στερλινα τις τελευταιες 2 μερες αλλα το story ειναι διαφορετικο απο το ελληνικο (UK εχει αβεβαιοτητα για αυτοδυναμη κυβ/ση στις ερχομενες εκλογες, η ΤτΑγγλιας 'talks down' το νομισμα συστηματικα και αφηνει να εννοη8ει οτι εχει να κανει περισσοτερο quantitative easing καιτυπωμα χρηματος -σημαντικη διαφορα με την Ελλαδα εδω που δεν μπορει να τυπωνει ανεξελεγκτα - συνδυασμος με ελλειμα συγκρισιμο με το δικο μας δεν αφηνει πολλα περιθωρια στο νομισμα

  8. klausevitz avatar
    klausevitz 02/03/2010 23:54:00

    Ελλάς,χώρα ανατολικών αισθημάτων και δυτικής περιεργείας!
    'Οποτε χάθηκε η 'μαγική' ισορροπία-καλή ώρα τώρα!-οι συνέπειες
    ήταν κάτι παραπάνω απο οδυνηρές. Το πρόβλημα,στη βάση του,
    παραμένει πολιτισμικό.
    archaeopteryx, λές ο Μαρμαρωμένος Βασιληάς να ανθυπομειδιά ήδη;
    Το τέλος του Δυτικού Πολιτισμού; μεγάλη κουβέντα! Το τέλος του
    προτεσταντικού καπιταλισμού-αργό και επώδυνο-πιθανότερο....
    Το τέλος μιάς "Ευρωπαικής 'Ενωσης",χωρίς την πατρίδα του Ντοστογιέφσκι,
    ακόμη πιθανότερο. Θυμηθείτε, σε τί σαθρές βάσεις οικοδομήθηκε,απο
    τον κ.Ντελόρ και τους Γερμανούς Τραπεζίτες, η συνθήκη του Μάαστριχτ!
    Η"ορθολογική" Ευρώπη σκοντάφτει...στην"ανορθολογική" περιφέρεια!
    'Οχι,πώς είχαμε άποψη ή το επιδιώξαμε...ήρθε μόνο του,..ο κορσές
    ήταν σφιχτός για τους...κώλους μας!
    Λίγο προσοχή όμως μήν τσαλαπατηθούμε, το παιγνίδι μας ξεπερνάει
    κατα πολύ...να σταματήσουν,πάραυτα, οι αλληλοχρεώσεις... έτσι κι'αλλοιώς
    οι περισσότεροι ήσαν κατώτεροι των περιστάσεων!
    Ψυχραιμία.....βοηθήστε τους στριμωγμένους...αν μπορείτε απολαύστε το και...
    ...meine Damen und Herren,..eine kleine nacht musik!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ klausevitz 03/03/2010 00:25:33

      εκείνη η απλή εξίσωση που τους θύμησε ο Καψής μου έχει κάτσει στο λαιμό...:
      τη μια μέρα με ένα μάρκο αγοράζαν ένα κιλό ελληνικό λάδι και την επόμενη με ένα ευρώ αγοράζαν τρία κιλά ελληνικό λάδι, ήτοι
      ένα μάρκο = ένα ευρώ
      ένα μάρκο = εκατό δραχμές
      ένα ευρώ = τριακόσιες δραχμές
      εντός δύο εικοσιτετραώρων!

      και περίμεναν οι αγύρτες πως θα στεκόταν για πολύ το οικοδόμημα....

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ klausevitz 03/03/2010 12:14:12

      Τι εννοεί άραγε ο καλλιτέχνης με την εξίσωση "ένα μάρκο = ένα ευρώ";
      Ως γνωστόν ήταν 1 DM = 0,5 Ε ~ 175 δρχ.
      Υπολόγιζαν και με Ευρώ οι μαυραγορίτες λαδάδες στην Κατοχή;

  9. olympiada avatar
    olympiada 03/03/2010 00:11:57

    Το ζουμί είναι αλλού. Κάποιοι παπαγάλοι των ΜΜΕ αλλά και της κυβέρνησης προεξοφλούσαν στήριξη της Μέρκελ της Γερμανίας, της Ευρωζώνης. Η GS ως φαίνεται γνώριζε πολύ καλά πως κάτι τέτοιο ήταν όνειρο θερινής νυκτός. ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ.
    Τώρα μας λέει ότι θα το τραβήξουν στα άκρα Γαλλία και Γερμανία για να ενεργοποιηθεί το αρ. 122 της συνθήκης της Λισσαβόνας.
    Εάν δικαιωθεί ΚΑΙ σε αυτό, σε ποιά ήπειρο θα πρέπει να κρυφτούν ο κύριος Παπακωνσταντίνου και ο ΓΑΠ; Αν και ήδη θα έπρεπε να τρέχουν αλλά σιγά μην παίξουν τα ΜΜ"Ε" προϊόντα υποκλοπής...
    ...αυτοί παίζουν μόνο προϊόντα κλοπής!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ olympiada 03/03/2010 00:29:09

      Λες γι' αυτό να κάνει τα ταξιδάκια? Ψάχνει χώρα υποδοχής?

  10. rally monkey avatar
    rally monkey 03/03/2010 00:21:05

    για στηριξη απο Γερμανια - θα στηριξουν de-facto χωρις να ανακοινωνουν ομως πολλες λεπτομερειες - οτιδηποτε αλλο (explicit guarantees) θα τους κοστιζε ακριβα και θα επρεπε να γενικευτει για τους υπολοιπους (Ισπανια Πορτογαλια.. που το κανει απαγορευτικο) - τραπεζες οπως η kfw με κρατικες εγγυησεις θα στηριξουν την εκδοση ομολογου (10ετες ελπιζουμε) και αν αρχισουν τις δηλωσεις ικανοποιησης για τα μετρα που πηραμε θα βρουμε αρκετους να θελουν να μας δανεισουν στο 5.5% (οταν η γερμανια ειναι στο 3.1%) ..το οποιο καλυτερο μεν αλλα το βλεπω και παλι υψηλο

    • nasos avatar
      nasos @ rally monkey 03/03/2010 00:42:43

      Αντί να μας αφήσουν να χρεωκοπήσουμ τώρα,θα μας δώσουν δάνειο με επιτόκιο Ισπανίας,το οποίο θα θα πάει κατευθείαν για αναχρηματδότηση του Χρέους και από καλοκαίρι φτου και από την αρχή.

      Άμα δεν ήταν τα Μεμέτια απέναντι θα έπρεπε να είχαμε βαρέσει κανόνι απο τον Δεκέμβρη και άσε τους Γερμανούς με Ελληνικά ομόλογα στο χέρι.

      Τουλάχιστον δεν κοιτάζει ο ΡανταΓΑΠ μήπως γίνεται να συγκρατήσει τα Μεμέτια ο Μπαράκ για να χρεωκοπήσουμε με την ησυχία μας;

      Έτσι και αλλιώς το δολλάριο λόγω ελλειμμάτων σε Προϋπολογισμό και εξωτερικό ισοζύγιο πάει και αυτό για φούντο μεσοπρίθεσμα.
      Η εκ νέου δολλαριοποίηση της Ευρώπης θα του έδινε το φιλί της ζωής τώρα που οι Κινέζοι φαίνεται να μην πολυπροτιμούν τα ομόλογα της FED.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ rally monkey 03/03/2010 08:06:15

      Τι "άριστος". Αν περιμένουμε από τους Αμερικανούς να "συγκρατήσουν" τα μεμέτια, τότε είναι σαν να ζητάτε νέα Ύμια. Θέλετε νέα Ύμια; Για πείτε μου.

    • Y. avatar
      Y. @ rally monkey 03/03/2010 08:10:34

      Μιλώ για τις αναφορές του στα οικονομικά των δύο τελευταίων προτάσεων. (Όχι ότι απέχουν πραγματικότητας, και αυτά που γράφει επί των γεωπολιτικών).

  11. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 03/03/2010 01:34:38

    TO 1997 Η ΕΚΘΕΣΗ ΣΠΡΑΟΥ ΕΙΧΕ ΤΕΘΕΙ ΕΠΙ ΤΑΠΗΤΟΣ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ Η ΕΓΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ.
    ΝΑ ΤΙ ΕΛΕΓΑΝ Ο ΣΠΡΑΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ.

    Ο «χρόνος μηδέν» για το ασφαλιστικό εντοπίζεται, στην έκθεση, το 2010, αλλά τα (αναγκαία) μέτρα πρέπει να ληφθούν έως το 2005 .«H απόφαση της επιτροπής να ασχοληθεί με τις συντάξεις είναι προγενέστερη του κοινωνικού διαλόγου», τόνισε ο κ. Iωάννης Σπράος παρουσιάζοντας χθες την έκθεση, η οποία φιλοδοξεί να συμβάλει σ' αυτόν.

    Iδιαίτερη αναφορά έγινε τόσο από τον κ. Σπράο όσο και από τον κ. Πλάτωνα Tήνιο -ο οποίος «επωμίσθηκε το μέγιστο φορτίο προετοιμασίας» της έκθεσης- στο κόστος της μη λύσης, εν αντιθέσει με το κόστος της λύσης. Kαι ο εισηγητής πέρασε αμέσως στον «πυρήνα του προβλήματος: Ο αριθμός αυτών που πληρώνουν εισφορές θα περιορίζεται, ενώ ο αριθμός των συνταξιούχων θα αυξάνεται».

    Ως προς τις προτάσεις της επιτροπής ο κ. Σπράος ήταν σαφής: «Yπάρχουν λύσεις και υπεκφυγές. Tο θέμα είναι να βρούμε τις λύσεις, οι υπεκφυγές είναι εύκολες, αλλά δεν ωφελούν... τις μεγάλες αλλαγές δεν τις κάνουμε. H έκθεση όμως θα δημιουργήσει την κατάλληλη ατμόσφαιρα για να λύσει το πρόβλημα η κοινωνία...». «Γεννάμε λιγότερο και γερνάμε αργότερα», ήταν η κατακλείδι του κ. Σπράου.

    Ο κ. Πλάτων Tήνιος τόνισε ότι το ασφαλιστικό είναι «το μείζον, μακροπρόθεσμα, πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας και δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις».

    Aναφέρθηκε στα πρώτα πορίσματα του 1958 (υπουργείο Συντονισμού) και τα οποία αγνοήθηκαν και σημείωσε από το «40 χρόνια (σ.σ. 1958-1997) πορίσματα να μη φτάσουμε στα 100 χρόνια μοναξιάς χωρίς να κάνουμε τίποτε» και επειδή υπάρχει χρόνος, μέχρι το 2005, για την ασφαλιστική μεταρρύθμιση, πρότεινε: «Nα μελετηθεί χωρίς πίεση και σπουδή το πρόβλημα και να θεραπευτεί με υπερκομματική κάλυψη».

    ΤΙ ΕΓΙΝΕ;;;;; ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΑΛΕΝΔΕΣ. ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΣΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΑΞΙΑΣ.
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΦΤΑΙΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.....ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΤΡΟΠΗ.
    ΣΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΕΝΑ ΕΞΟΧΙΚΟ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ Ο ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ.
    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ.

  12. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 03/03/2010 01:42:55

    ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΣΕ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ

    ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΠΡΑΟΥ
    Επιμήκυνση χρόνου εργασίας.
    Υψηλές εισφορές στο ΙΚΑ-Γεναιόδωρες παροχές σε ΔΕΚΟ, Δημόσιο και ταυτοχρόνος χαμηλές εισφορές.
    Κάθετη ενοποίηση (επικουρικό, κύριο, υγείας). Οχι κατ' ανάγκη οριζόντια (μεταξύ ομοειδών ταμείων).
    Αναχρονιστικά τα κατώτατα όρια (60% των συνταξιούχων του ΙΚΑ).
    Μη χορήγηση κατώτατων ορίων για οικειοθελή συνταξιοδότηση.
    Χορήγηση κατωτάτων ορίων ή εθνικής σύνταξης, σε συνδυασμό με άλλα εισοδηματικά κριτήρια.
    Εθνική σύνταξη. Η περίπτωση του ΟΓΑ θα μπρούσε να είναι μια σύνταξη στα σπάργανα (σύνταξη 29.500 δρχ.).
    Εξάλειψη αντικινήτρων παραμονής στην εργασία.
    Επανεξέταση συνταξιοδότησης, χωρίς όριο ηλικίας.
    Επανεξέταση χαμηλών ορίων ορισμένων κλάδων.
    Επανεξέταση της ειδικής μεταχείρισης των γυναικών.
    Επανεξέταση αύξησης γενικών ορίων (ίσως και πάνω από 65 ετών).
    Κατάργηση βαρέων και ανθυγιεινών.
    Οχι τριμερής χρηματοδότηση στις εισφορές αλλά στις συντάξεις (παροχές).
    Τρεις στυλοβάτες α) εθνική σύντακη, β) ανταποδοτική -διανεμητική, γ) ιδιωτική.
    18μηνο πρόγραμμα συμμαζέματος (ανεξαρτήτως μέτρων) των ταμείων.
    Οχι ταύτιση ταμείου -επιχείρησης (ΔΕΗ).
    Ανάληψη συντάξεων από το κράτος, καταβολή εφάπαξ ποσού στο κράτος -κάλυψη κριτηρίου για ΟΝΕ.
    Τρόπος υπολογισμού συντάξιμου μισθού. Επί 12 και όχι επί 14 στον μισθό (αφαιρείται και το οικογενειακό επίδομα) στον υπολογισμό.
    Γενναιόδωρο ΤΕΑΜ (επικουρικό ΙΚΑ).
    Συντάξεις άνω του 100%.
    Οχι σύνδεση συντάξεων με τις αναπροσαρμογές στους μισθούς.
    Περιορισμός επικουρικών (μέχρι 20% μισθού).
    Αυστηροποίηση αναπηρικών συντάξεων -ιδίως του υπό σύσταση ΟΓΑ.
    Νόμος για ιδιωτική ασφάλιση.
    Προϋπολογισμός σε κάθε Ταμείο.
    Καταγραφή αποθεματικών - "άσπρη τρύπα".
    Μικτό σύστημα (ανταποδοτικό - αναδιανεμητικό).
    Δημογραφικό.
    Ανεργία.

  13. Y. avatar
    Y. 03/03/2010 07:47:19

    Άριστος nasos!!!

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/03/2010 08:46:26

    Ρε σεις, τα μεμέτια θα διεκδικήσουν κάτι, και τελικά οι Αμερικανοί θα τους "συγκρατήσουν" δίνοντάς τους το μισό από αυτό που διεκδίκησαν. Πάντα έτσι κάνουν. Μετά διεκδικούν κάτι άλλο, τους δίνουν ακόμη λίγο. Δεν το έχετε καταλάβει; Πότε θα αναλάβουμε μόνοι μας τις τύχες μας; Ξυπνήστε!

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2010 10:42:43

    Τωρα π οι Κινεζοι εχουν αγορασει περιπου 900Δις Δολλ χρεος-ομολογα των ΗΠΑ.. ολα θα πανε καλα για ολους μας !!!.. με Δευτερη την Ιαπωνια περιπου 800Δις Δολλ.

    Εαν παρουμε τα Eurofighter.., μπορουμε να τα μεταπωλησουμε με 5% Εκπτωση..!! στα μετρητα. Εχω αγοραστες.

    ΠΠ

  16. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/03/2010 10:55:36

    Ότι δεν θα υπήρχε προληπτική χρηματοδότηση από την ΕΕ (επειδή οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν) το ήξερε και ο γάτος μου!
    Αυτά βέβαια είναι πιά περσινά ξινά σταφύλια. Το νέο όμως είναι τώρα, ότι οι ακρίδες των "οίκων" και των αγορών, στρέφουν τις δαγκάνες τους προς τη στερλίνα.
    Ειδική και αποτελεσματική για το νόμισμα αυτό "τεχνογνωσία", ως γνωστόν, διαθέτει εδώ και αρκετά χρόνια ο Τζώρτς Σόρος. Αυτός πρόσφατα εκδηλώθηκε ως ενάρετος αντίπαλος του καζινο-καπιταλισμού: Έχει ενδιαφέρον να δούμε όμως τώρα άν θ' αντέξει στον πειρασμό ή θα φάει το ζουμερό μήλο που προσφέρει απλόχερα ο Όφις.

  17. JOHN avatar
    JOHN 03/03/2010 11:46:02

    @ ΒΚΣ.Μπραβο πολυ επικαιρο και καυστικο το σχολιο σου.Με μπλοφα Σιμητη μας επαιξαν στη πρασινη τσοχα μας εχασαν και τωρα χτυπανε ρεστα!

  18. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/03/2010 11:57:17

    Διάγραμμα διακύμανσης Ευρώ/στερλίνα :h**p://www.reuters.com/finance/currencies/quote?srcAmt=1.00&srcCurr=EUR&destAmt=&destCurr=GBP&historicalDate=

    Για τη μεσο-μακροπρόθεσμη διακύμανση Ευρώ/στερλίνα χτυπάς 5Yrs.
    Από την άποψη της Τεχνικής Ανάλυσης (υπάρχει σταθερό πλατώ γύρω στο 0,90), η στερλίνα άν διολισθήσει πάει για σταθεροποίηση στο 1:1. Πειρασμός να μπούν στην Ευρωζώνη (άν επανεκλεγούν οι Εργατικοί το Μάιο); Πρέπει όμως να μειώσουν τα δημοσιοοικονομικά τους ελλείμματα. Και ίσως να τροποποιηθεί μερικά το Σύμφωνο Σταθερότητας.