#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2010 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κρίση των μεγάλων συγκροτημάτων ΜΜΕ βαθαίνει



Η αποκάλυψη επίσημων εγγράφων του υπουργείου Οικονομικών και του ΣΔΟΕ που αναφέρουν ότι δεσμεύτηκε το 50% των τραπεζικών λογαριασμών των βασικών μετόχων του Αλτερ κι ότι πλέον δεν μπορεί η εταιρεία να πάρει ούτε φορολογική ενημερότητα λόγω οφειλών στην εφορία, επιβεβαίωσε την κρίση στο κανάλι.

Μάλιστα, η εταιρεία, η οποία είναι και εισηγμένη, αναγκάστηκε να παραδεχθεί ότι θα πάει σε ρύθμιση για να πληρώσει τα χρέη της, αλλάζοντας τη μέχρι σήμερα στάση της ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Φυσικά, δεν μπορεί να περιμένει κανείς να ακούσει την είδηση από το Αλτερ, ούτε καν από τα άλλα κανάλια διότι «όμοιος ομοίω αεί πελάζει». Ωστόσο πρέπει να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους, παρ’ ότι κινδυνεύουν πράγματι πολλές θέσεις εργασίας.

1. Το πρώτο είναι ότι κάτι παίζεται, σύμφωνα με πληροφορίες, και κάποιοι δίνουν αγώνα πιέζοντας την κυβέρνηση να σώσει το κανάλι αλλιώς θα υπάρξει μεγάλο κανόνι που θα επηρεάσει όλα τα ΜΜΕ. Ασκούνται πολλοί ισχυρές πιέσεις, ακόμη και με παρεμβάσεις στον ίδιο τον πρωθυπουργό, ο οποίος –προς τιμήν του, τουλάχιστον γι’ αυτό το ζήτημα-αντιστέκεται. Πόσο όμως θα αντέξουν όσοι εισηγούνται εκκαθάριση της εταιρείας διότι όπως λένε «δε μπορεί εμείς να διαλύουμε τον ελλειμματικό ΟΣΕ και να αφήνουμε το Αλτερ να επιβιώνει με ξένες πλάτες». Ωστόσο, φαίνεται ότι παρασκηνιακά μαγειρεύεται σχέδιο διάσωσης.

2. Οι τηλεαστέρες του καναλιού έχουν βάλει καθόλου πλάτη για να σωθούν οι θέσεις εργασίας δεκάδων συναδέλφων τους; Διότι μαθαίνουμε ότι οι αμοιβές ορισμένων εκεί μέσα κάνουν πολύ κόσμο να κοκκινίζει.

3. Αν και είναι λυπηρό να χάσουν τόσοι άνθρωποι τη δουλειά τους, μήπως θα πρέπει να σκεφτεί κανείς ότι μια ρύθμιση κάτω από το τραπέζι θα άνοιγε το ασκό του Αιόλου αφού στην ουρά για σίγουρο λουκέτο είναι και μεγάλα συγκροτήματα;

4. Μήπως η κυβέρνηση ετοιμάζει λύση - πακέτο με οικονομική ενίσχυση τύπου Γαλλίας προκειμένου να έχει την πλήρη στήριξη των καλαναρχών όταν θα κληθεί να λάβει πολύ σκληρές αποφάσεις;

Τα Media έχουν σημαίνοντα πολιτικό ρόλο, ειδικά σε τέτοιες περιόδους, κι αν μια κυβέρνηση τα έχει καλά μαζί τους, μπορεί να κοιμάται ήσυχα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tony avatar
    tony 15/10/2010 08:36:18

    . Ωστόσο, φαίνεται ότι παρασκηνιακά μαγειρεύεται σχέδιο διάσωσης.........
    Σκηνή θρίλερ.
    Να κινδυνεύεις και να περιμένεις να σε σώσουν ο Γιώργος και η παρέα του.
    Άμα κάνανε αυτοί σχέδιο διάσωσης?
    Σώθηκε ο αλτερ όπως και η Ελλάδα.
    Μην ανησυχείτε, τώρα ο Γιώργος φέρνει δανεικά να σωθείτε.
    Σωθήκατε.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/10/2010 08:43:26

    "....αντιστέκεται ο Πρωθυπουργός!"
    Αυτή είναι μάλλον η είδηση της ημέρας!

    Προφανώς οι κύριοι Χατζηνικολάου, Τράγκας, Τριανταφυλλόπουλος, Χαρδαβέλλας, η κα. Μακρή που κρεμάνε υποδύονται τον ρόλο του ιεροεξεταστή όταν πρόκειται για ...άλλους, αγνοούν το θέμα.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/10/2010 08:54:39

    Αν περάσει μια τέτοια ρύθμιση, αυτο θα είναι θέμα για Ειδικό Δικαστήριο...

    • Kasut avatar
      Kasut @ Επώνυμος 15/10/2010 13:41:01

      Σωστο!

  4. Enzo avatar
    Enzo 15/10/2010 09:30:46

    καπου ειχα διαβασει οτι χρωστανε μονο 500 εκ ευρω.
    ε λιγα ειναι , δεν χαλασε και ο κοσμος.

    • neotera avatar
      neotera @ Enzo 15/10/2010 09:47:31

      50 εκτ χρωστάνε, αλλάξαν γραμμή και απ' αυτόν τον μήνα δαγκώνουν άσχημα την κυβέρνηση

      • man8os avatar
        man8os @ neotera 15/10/2010 18:13:38

        Ετσι! Και οποιος αντεξει.
        Αλλα να συμπαραταχθουν,οχι ευκαιριακοι μαχαιροβγαλτες.

  5. AGGELOS avatar
    AGGELOS 15/10/2010 09:33:06

    Λυπάμαι ειλικρινώς για τους εργαζομενους στον συγκεκριμένο δίαυλο αλλά δεν αντιλαμβάνομαι για ποιον λόγο θα πρέπει να σωθεί !! Δλδ οι άλλες εταιρίες του ιδιωτικού τομέα που στενάζουν στην σημερινή συγκυρία και βρίσκονται στην κοψη του ξυραφιού γιατί να μην σωθούν κι αυτές απ τον Πρωθυπουργό;; Επειδή δεν ειναι ΜΜΕ;; Επειδη σ αυτες δεν εργαζονται οι Τραγκες και οι Χατζητετοιοι;; Ρε ουστ!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ AGGELOS 15/10/2010 10:31:36

      Ακριβώς! Ισότητα στην αντιμετώπιση από το κράτος.

  6. BlueSky avatar
    BlueSky 15/10/2010 11:15:18

    Μη φοβάστε για το άλτερ. Έχουν βύσμα τη Μακρή. Θα τους σώσει στα σίγουρα ως γνήσια πασόκα...............

  7. karamanlikos avatar
    karamanlikos 15/10/2010 11:24:13

    Το kontra channel τυχαία είναι στον αέρα;

    Οι δυνάμεις που στηρίζουν μνημόνιο θα τα δώσουν όλα να σώσουν τους διαύλους που πρέπει... Θα θυσιάσουν κάτι και θα το επικοινωνήσουν ανάλογα!

    Εκείνοι που θα μείνουν θα συνεχίσουν τον υπέρ του μνημονίου αγώνα, ενώ θα απολύουν και θα ζητάνε στήριξη σε χρήμα για να εξαργυρώσουν τις "επιταγές"

  8. klausevitz avatar
    klausevitz 15/10/2010 11:30:31

    Το'89 ο πολιτικός κόσμος "απέδωσε" την πλήρη ελευθερία του
    επιχειρείν στα πάσης φύσεως μμε....Ητελευταία εικοσαετία
    χαρακτηρίστηκε απο μια επέκταση και άρρωστη διόγκωση κεντρικών
    και περιφερειακών media.'
    'Ολες οι "νουνεχείς" προσεγγίσεις της εποχής,που προειδοποιούσαν
    ότι η ελληνική αγορά "θεάματος και ακροάματος" δεν αντέχει..
    τέτοιους αριθμούς,γίνονταν αντικείμενο χλευασμού. 'Ολοι ανέμεναν
    την...ανάπτυξη και τον...πλουραλισμό!
    20 χρόνια μετά διαπιστώνουν την υπανάπτυξη της ανώμαλης διόγκωσης
    και την..ανυπόφορη μονομέρεια σε "ενημέρωση","επιμόρφωση" και..
    "ψυχαγωγία"!
    Χωρίς θεσμικές "αδειοδοτήσεις"-τόσα χρόνια μετά!- λειτουργούν 15
    τηλεοπτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας(4δημόσια), 160 περιφερειακά,
    600 ραδιόφωνα(24 δημόσια: 5κεντρικά-19 περιφερειακά).
    'Ας αφήσουμε,κατα μέρος,τους απίστευτους αριθμούς εντύπων ημερήσιας
    και περιοδικής κυκλοφορίας,τους αριθμούς ημερήσιων αθλητικών και
    οικονομικών εφημερίδων και...και.. Στα new media,που περιλαμβάνονται
    τα portals, τα sites και τα blogs,υπάρχουν εδώ άλλα προβλήματα που θα
    αντιμετωπίσουμε λίαν προσεχώς.
    'Αν προσθέσετε τον άριθμό αποφοίτων "δημοσιογράφων" απο τρείς κρατικές
    και-πόσες;-ιδιωτικές σχολές,έχετε μια πρώτη εικόνα της επικοινωνιακής
    έκρηξης! Σεμνός και...αποτραβηγμένος φίλος σχολίαζε,προ καιρού: "και τί
    αποτέλεσμα; εθνική,ηθική και κοινωνική γενοκτονία". Ακραίο; Πιθανόν.
    Και τώρα; ...Νά'μαστε, η κρίση: συρρίκνωση της διαφημιστικής δαπάνης,
    και των κρατικών διαφημίσεων,συρρίκνωση της κυκλοφορίας των εντύπων,
    ρολά στα τραπεζικά δάνεια,χρέη...απολύσεις!
    'Ενας απόμακρος και..ανάλγητος παρατηρητής θα μιλούσε για.. δημιουργική
    καταστροφή! Η καλύτερη ευκαιρία να απαλλαγούμε απ'τη περιρρέουσα βρωμιά.
    Ελιτίστικο,σίγουρα...αλλά και πραγματικό! Και τα θύματα,και οι νέες
    στρατιές των ανέργων; Πληρώνουν πάντα οι λιγότερο ένοχοι και οι....
    ανυποψίαστοι.
    Στήθηκε ογκώδης και ανεξέλεγκτος μηχανισμός παραγωγής όγκου ¨"πληροφορίας"
    και.."ψυχαγωγίας" που καταρρέει...με ειδικές ευθύνες των ολίγων εμπνευστών
    του..αλλά και με γενικευμένες ευθύνες συλλογικής αποδοχής του εγχειρήματος.
    Δυστυχώς!

  9. mojo62 avatar
    mojo62 15/10/2010 13:33:52

    Η κουβέντα για τη φούσκα των μμε είχε αρχίσει πριν απο τους Ολυμπιακούς του 2004,για όσους θυμούνται.Η αθρόα παραγωγή ανειδίκευτων,αμόρφωτων εργατών μονοετούς φοίτησεως στην αθάνατη ελληνική πουστιά(μεγάλε Χάρυ Κλυν),με την στάμπα "δημοσιογράφος"εξαρτάτο από την κρατική διαφήμιση.Η κρίση στα μμε δεν διαχωρίζεται από την κριση της κοινωνίας μας.Δέκα εκ. Έλληνες περιμένουμε από δυο εκ. μετανάστες να κάνουν όλες τις βρωμοδουλειές.Οι περισσότεροι έλκονται από εικόνες που εκπέμπει το χαζοκούτι, π.χ. η γκλαμουριά του δημοσιογραφικού μικροφώνου,και κυνηγούν τα εύκολα.Το άλλοθι του "ανυποψίαστου και λιγότερο ένοχου δεν ισχύει πλέον.Εμείς που φορτώσαμε στα παιδιά μας 350 δις χρέος,πρέπει τώρα να τα μάθουμε να δουλεύουν για να ξεχρεώσουν.

  10. apostolis avatar
    apostolis 15/10/2010 14:10:33

    Ερωτάται ο αρθρογράφος τι κάνουν οι τηλεαστέρες του Alter , για να σώσουν το κανάλι τους (σιγά να μην τους ενδιαφέρουν οι χαμηλόμισθοι εργαζόμενοι του καναλιού) . Δεν τους βλέπετε κάθε βράδυ , στα δελτία ειδήσεων ? Γραφείο τύπου και προπαγάνδας του Giorgo αν ήταν , πιο αντικειμενικοί θα παρουσιάζονταν . Τέτοια απροκάλυπτη στήριξη στον Giorgo ούτε ο ίδιος στον εαυτό του δεν θα διαννοούνταν να δώσει . Παπανδρεϊκότεροι του giorgo , ο Χατζηνικολάου , ο Τράγκας , η Μακρή , ο Κώνστας , ο Ταρζάν . Πως μετά δεν θα τους σώσει η λαοπρόβλητη κυβέρνησή μας ? Κάτι θα βρει και θα τα μπαλώσει , κάπου θα χαθούν στην διαδρομή τα χρέη , κάποια παράταση θα πάρουν , σε κάποια περαίωση θα μπουν . Και εμείς το ανίδεο πόπολο , θα παίρνουμε κάθε βράδυ από τους διαφωτιστές δημοσιογράφους , μαθήματα ηθικής διαπαιδαγώγισης , για το πόσο είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας στο κράτος , για να το ξελασπώσουμε , μιας και "μαζί τα φάγαμε" .

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/10/2010 14:13:42

    Eλπιζω η ΝΔ να μη συναινεσει σε καμμια αμεση ή εμμεση επιδοτηση.
    Δεν ειναι απλως θεμα αρχης αλλα στοιχειωδους αυτοσυντηρησης : υστερα απο τον τροπο που της φερθηκαν τα ΜΜΕ και την τελευταια περιοδο διακυβερνησης αλλα και εδω και ενα χρονο θα πρεπει να εγκαταλειψει καθε σσκεψη συμπαραστασης.
    Να κλεισουν.Το αντιθετο θα σημαινει οτι μπηκαν οι προσωπικες σχεσεις και ρουσφετια διαφορων πανω απο το συμφερον της παραταξης.Γιατι το συμφερον ειναι να αφεθουν να κλεισουν και για παραδειγματισμο.

    • Kasut avatar
      Kasut @ ψυχραιμια 15/10/2010 16:40:45

      Ας ελπισουμε οτι ο Ρεντ Πανος δεν θα περασει τι φιλο-Ψυχαρικες του θεσεις.

  12. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 15/10/2010 14:21:05

    Η κ.Μακρή τι λέει ? ο κ.Κώνστας του ελεύθερου και ανόθευτου ανταγωνισμού?...ο Χατζηνικολάου?
    Κατά τα άλλα οι δημόσιοι φταίνε ε! παπαγαλάκια ?

    • milkman avatar
      milkman @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 15/10/2010 17:57:49

      Δεν εινaι ηλιθοι κυριοι.
      Γι αυτο δημιουργηθηκε το REAL GRUP.
      Για να μπορεσουν ολοι αυτοι να μεταφερουν τις εργασιες τους εκει και να φορτωσουν τα χρεη στο πτωμα που λεγεται ΑΛΤΕΡ.
      Θα απομυζησουν οσο μπορουν την εταιρεια και μετα...
      Αλλοιμονο στους ανθρωπους που εχουν μετοχες και στους αναλωσιμους εργαζομενους.
      ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥ
      ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ.Πρωτη φορα συμβαινει αλλωστε!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ milkman 15/10/2010 17:59:15

        Το βασικό πρόβλημα θα είναι να μεταφέρουν την άδεια του Alter.

        Θα μου πεις, σιγά το πράγμα...