14/12/2008 23:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κρίση και το σχέδιο της Ντόρας

Καθώς η αμφισβήτηση του Καραμανλή κορυφώνεται και μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων αναμένονται καταιγιστικές εξελίξεις αποκαλύπτεται σιγά σιγά και το απώτερο σχέδιο της Ντόρας. Στόχος της είναι, λοιπόν, να αναγκάσει τον Καραμανλή να παραιτηθεί, έτσι ώστε να αναλάβει αυτή τη κόμμα προκειμένου οι επόμενες εκλογές να πάρουν το χαρακτήρα όχι μιας τρίτης συνεχόμενης αναμέτρησης ΠΑΣΟΚ - ΝΔ, αλλά μια αναμέτρηση της  πρώτης γυναίκας υποψήφιας πρωθυπουργού με τον Γιώργο Παπανδρέου και την οικογενειοκρατία Καραμανλήδων και Παπανδρέου στο Μαξίμου. Ελπίζει έτσι ότι θα συσπειρώσει γύρω της την απελπισμένη Νέα Δημοκρατία.

Στο μεταξύ, νέα αναστάτωση προκάλεσε στο γαλάζιο τοπίο συνέντευξη της Ντόρας στο γερμανικό Spiegel. «Περίμενα ότι κάτι τέτοιο κάποτε θα συνέβαινε», δηλώνει η Ντόρα Μπακογιάννη στο περιοδικό, αναφερόμενη στα επεισόδια, με το επιχείρημα ότι την τελευταία περίοδο είχαν πυκνώσει οι συγκρούσεις με τους λεγόμενους αναρχοαυτόνομους, τους οποίους περιγράφει ως «ομάδα ανθρώπων με υπεραριστερή ιδεολογία». Υποστηρίζει επίσης ότι η μαζικότητα των αντιδράσεων τους σχετίζεται με τις αντιδράσεις που προκαλούν οι μεταρρυθμίσεις της κυβέρνησης: «Αυτός είναι και ο βαθύτερος λόγος για τις διαμαρτυρίες, γι' αυτό και η δυσαρεστημένη νεολαία συντάχθηκε ξαφνικά με τους αναρχοαυτόνομους...».

Είναι προφανώς ότι αυτά που δηλώνει δεν έχουν καμία σχέση με όσα είπε ο Καραμανλής στις Βρυξέλλες. Ο οποίος ως γνωστόν χαρακτήρισε τα επεισόδια ως τυφλή βία ακραίων στοιχείων, που στοχεύουν τους πολίτες, τις περιουσίες τους και τη Δημοκρατία. Στόχος της κ. Μπακογιάννη είναι να επωφεληθεί από την αυξανόμενη εσωκομματική κριτική προς τον Κ. Καραμανλή ότι «ζει στον κόσμο του».

Πως όμως «τα περίμενε» η κ. Ντόρα, όταν ακόμα και η αστυνομία αιφνιδιάστηκε, όπως αναφέρεται στην έκθεσή της που σημειώνουμε στο προηγούμενο Post;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 14/12/2008 23:30:41

    @ Factorx
    Τι γινεται με το athens.indymedia

    Να τσακίσουμε τα φασιστοειδή του Ρεσάλτου και του ΚΚΕ!
    από φτάνει πια η ανοχή! 3:01μμ, Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2008
    Πως λίγο πολύ ό,τι συμβαίνει αυτές τις μέρες στην Αθήνα είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΡΙΜΟΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ C.I.A. ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΥΤΙΝΙΚΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΜΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ.

    Αυτά διαδίδει το νεο-εθνικομπολσεβίκικο, ρατσιστικό, τροτσκιστικό - φασιστικό περιοδικό Ρεσάλτο, με την στήριξη για την πλατιά αριστερή μάζα της ηγεσίας του ΚΚΕ και του Ριζοσπάστη, για τον ΠΑΣΟΚικο κόσμο της εφημερίδας Παρόν και της Αυριανής των φασιστών Κουρήδων, για τους Νεοδημοκράτες του εθνοσωβινιστή Ρίζου και του Αδέσμευτου Τύπου του.

    Αυτά τα καριόλια ειδικά του Ρεσάλτου έχουν ξεσαλώσει στο κολοσάιτ τους, εμφανίζοντας λίγο πολύ τους αναρχικούς και αριστερούς ανθρώπους σαν περίπου ακολουθητές του ΠΑΣΟΚ, του Σημίτη, του Σαακασβίλι, δεν ξέρω γω ποιου άλλου και με χυδαία γκεμπελίστικη γλώσσα περί αυτοκρατορίας κλπ. ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΟΝ ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΝ ΑΝΤΙΒΑΡΟ ΣΤΙΣ ΗΠΑ!!!!

    Τα γραφεία τους είναι Σολωμού και Πλατεία Εξαρχείων - και τολμάνε οι αλήτες να γράφουν ό,τι γράφουν...

    Δεν λέω να ασκήσουμε βία, αλλά ένα γιαούρτωμα και ένα κράξιμο στους νεοναζί "αριστερούς" του Πούτιν δε θα ήταν άσχημο...

    Μήπως στο athens.indymedia.org έχουν σαλτάρει???

  2. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 23:42:35

    @ t
    TO EΠΙΤΕΛΕΙΟ GAP (mind the) κυνηγά φανταστικούς εχθρούς θεωρόντας πως έχει την στήριξη του λαού. Καμία διαφορά με την προσπάθεια των Γκεμπελικών να ανατρέψουν την δημοκρατία της Βαιμάρης. Βάζει τον GAP(mind the)ΝΑ ΖΗΤΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΦΙΜΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ. Αν και προσωπικά πιστεύω ότι οι INDYANOI είναι του επιτελείου, και όλο αυτό είναι μούφα.
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ του GAP (mind the)????
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ????
    ΞΕΡΕΙ Ο GAP (mind the) ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ?????
    ΞΕΡΕΙ Ο GAP (mind the) OTI ΤΟΝ ΥΠΟΝΟΜΕΥΕΤΕ????
    ΞΕΡΕΙ Ο GAP (mind the) ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ??
    όλα στον Πετσάλνικο θα τα πω!!! ΟΛΑ

  3. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 14/12/2008 23:43:02

    Δεν χρειάζεται να ταυτισθώ με το Ρεσάλτο για να μπορέσω να επισημάνω με παρρησία πως έκανε πολύ καλή δουλειά στο διαδίκτυο αυτές τις μέρες. Πως έβαλε το λιθαράκι του ηλεκτρονικά να μη περάσει η παραμύθα... Διότι στην πραγματική ζωή εννοείται πως ο κοσμάκης δεν την έχαψε...
    Κρατάμε το ένα και μοναδικό καλό: τα δεκαπεντάχρονα ξεκολλήσαν από τα πλαίυστέησον και αρχίσαν να ρωτάνε, να θέλουν ξαφνικά να καταλάβουν τα πάντα, το πως και το γιατί! ναι ξαφνικά! (ας είναι ελαφρύ το χώμα για το παιδάκι...) και οι γονέοι τους θυμήθηκαν πως πρέπει να μιλάνε κιόλας με τα παιδιά τους...

  4. t avatar
    t 14/12/2008 23:45:13

    athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=944993

  5. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 23:46:44

    Ναι, καλά t! Μην κλαίς αν χάσεις την δουλειά σου.

  6. KRIMA avatar
    KRIMA 14/12/2008 23:47:56

    αντε τώρα να κάνετε αβάντα στην ντόρα ,ελεος αυτή η χώρα δεν ανήκει στις οικογένειες αλλά στον λαό του.
    τώρα γιατί η χούντα των ΜΜΕ θέλει ντόρα ,ας ψαχτούμε όλοι.
    εχω παράπονο απο τους εξεγερμένους γιατί δεν μπύκαρα στα κανάλια να τα διαλύσουνε και να μας δόσουνε την εικόνα να βλέπουμε ευαγγελάτους,τριανταφυλόπουλους,χατζηνικολάους,αυτιάδες,οινομέηδες κλπ αντικειμενικούς της πλάκας δημοσιογραφίσκους να τρέχουν σαν λαγοί.....θα ήταν μιά ελάχιστη τιμωρία για την παραπληροφόρηση που κάνουν κάθε μέρα

  7. t avatar
    t 14/12/2008 23:48:27

    @ 5
    Μπα. Βγήκα στην σύνταξη

  8. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 14/12/2008 23:50:21

    @ KRIMA, πράγματι!

  9. Factorx avatar
    Factorx 14/12/2008 23:51:23

    Απο το http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=2945 λάβαμε το εξής μήνυμα:

    Οι υπάλληλοι του Σόρος στοχοποιούν το ΡΕΣΑΛΤΟ
    Οι «αριστεροί» του indymedia. ανοικτά πλέον απειλούν το ΡΕΣΑΛΤΟ και προτρέπουν τα νέο-ναζιστικά τάγματα των κουκουλοφόρων να μας επιτεθούν!!!

    Αυτή η πρόκληση δεν πρέπει να μείνει πολιτικά αναπάντητη.

    Προσκαλούμε να πάρουν όλοι θέση σε αυτή την ανοικτή φασιστική απειλή.

    Η ιστορία μας είναι καθαρή και γνωστή από τις ποικίλες διώξεις μας από τα χρόνια της Χούντας και μετέπειτα από όλες τις καθεστωτικές καταστάσεις.

    Διαβάστε τα παρακάτω για να διαπιστώσετε ποιοι είναι οι φασίστες που απειλούν ανενδοίαστα και με λυσσώδη αυθάδεια.

    Αλλά και με ψεύδη ασύστολα.

    Γιατί ουδέποτε «κλέψαμε χειρόγραφα» από τη χήρα του μεγάλου κομμουνιστή αγωνιστή, Παντελή Πουλιόπουλου.

    Βιβλία του και μεταφράσεις του εκδώσαμε και η χήρα η οποία είχε περάσει στο στρατόπεδο της Χούντας μας κυνηγούσε για να τα απαγορεύσει…

    Η Χούντα μας κυνηγούσε και η χήρα τότε…

    ΣΗΜΕΡΑ η νέα Χούντα του Σόρος.

    Ζητάμε τη συμπαράσταση των αγωνιστών και των υγιών ανθρώπων…

    Εδώ βρίσκεται το εμετικό, απειλητικό δημοσίευμα:

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=944993

  10. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 14/12/2008 23:51:23

    Ο Καραμανλής διέπραξε εγκλημα κατά του εαυτού του και της Καραμανλικής πτέρυγας της Ν.Δ. που δεν έβγαλε μπροστά δύο τρία στελέχη για να προκύψει εγκαίρως ο διάδοχος του.
    Ομως το ζητούμενο είναι η συνέχεια της πολιτικής παρουσίας και μάλιστα ώς κόμματος εξουσίας της Ν.Δ. και όχι η τύχη του Καραμανλή και της πτέρυγας του.
    Και αυτό το ζητούμενο διασφαλίζεται με την άμεση παράδοση της ηγεσίας του κόμματος και της πρωθυπουργίας στην Μπακογιάννη.
    Διότι απλά, αυτή την στιγμή και εκεί που έσυρε την κατάσταση ο Καραμανλής, δεν υπάρχει άλλη λύση.

  11. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 23:52:42

    Σύνταξη ή μη, στον Πετσάλνικο θα τα πώ. Να είσαι σίγουρος.

  12. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 23:54:48

    τελικά "ισχύει και ισχύει στο ακέραιο"
    Ο γάιδαρος πετάει

  13. Factorx avatar
    Factorx 14/12/2008 23:55:20

    Δεν "σηκώνουμε" την καταγγελία του Resalto επειδή θεωρούμε οτι δεν πρέπει να ρίξουμε λάδι στη φωτιά. Θα περιμένουμε και θα δούμε. Όμως καλό θα ηταν να ηρεμήσουν τα πνέυματα, ωρες που ειναι. Και φυσικά η αναφορά της διέυθυνσης του περιοδικοού στην "καταγγελία" του indymmedia είναι παράδεκτη. Έτσι απαντουν στις απόψεις των άλλων; με τρομοκρατία;

  14. λαπ avatar
    λαπ 14/12/2008 23:58:25

    1.Στο indymedia γράφει οποιος θέλει.
    2.Το ρεσάλτο γράφει μπούρδες. συνεχιζει τα πέρι συστήματος Σόρος σε σχέση με τους αναρχικούς.

  15. t avatar
    t 15/12/2008 00:03:14

    @14
    Το indymedia εχει σχέση με τον Σόρος ??

  16. joan avatar
    joan 15/12/2008 00:04:04

    αρχισε ο πολεμος των ξενοδουλων για το ποιου το αφεντικο θα κυριαρχισει στην ελλαδα. δεν πρεπει να δωσουμε σε κανεναν απο τους δυο σημασια.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/12/2008 00:04:10

    συζητούσα το μεσημέρι της φιλοδοξίες της Ντόρας... το κουτσομπολιό είναι ότι ο μπαμπάς της θα μείνει στην ζωή όσο χρειάζεται για να την ενθρονίσει. 5, 15, 55, 155 χρόνια. Ζωή να΄χεις Επίτιμε, εμείς δεν θα αντέξουμε τόσο. Ξανάκουσα για το δωμάτιο με την πυτζάμα

    άκουσα επίσης ότι ο Αλογσκούφης αντιπολιτεύεται τις αποδοχές των τύπων του ΟΣΕ: μέσος υπάλληλος λέει €3.000 τον μήνα (στον ΟΣΕ;) Το κλίμα είναι ότι η ΝΔ, κατ' ιδίαν ακόμα κάνει αντιπολίτευση.

    και τι διαβάζω τώρα; οι αναρχοαυτόνομοι είναι εξτρεμιστές αριστεροί; δεν νομίζω κυρία Μπακογιάνννη.

    χάρη σε σας, έμαθα τι είναι το indymedia. Δεν πολυκατάλαβα από το ελληνικό site, και μπήκα σε αυτό της Νέας Υόρκης. Πανικός! αριστεροί και δημοκρατικοί-αριστεροί! Μπρρρ... όπου φύγει φύγει. Καλά, πως κουμπώνει με τα περί τσακίσματος του ...ΚΚΕ; τσακώνονται οι αριστεροί μεταξύ τους;

    Ορέστιε, παληκάρι μου, χαρά στο κουράγιο σου.., προσπαθώ να μείνω εδω και να σχολιάζω, όσο είσαι και συ εδώ, αλλά είμαι έτοιμος για κατάρρευση.

    καληνύχτα

  18. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:04:27

    @ λαπ
    Η κλασική απάντηση αυτών που δεν έχουν να πουν τίποτα είναι να υβρολογούν. Λαπ τι έχεις να πεις γι' αυτό? Γιατί δεν μπορώ να γράψω κι εγώ εκεί. Το ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ GAP (mind the) MΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΚΕΙ??/
    ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΚΑΤΑ ΖΩΗΣ??????

  19. t avatar
    t 15/12/2008 00:07:02

    @ 17
    Μήπως tο indymmedia ασκεί τρομοκρατία???

  20. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 15/12/2008 00:07:41

    Προγραμματισμένες μεταρρυθμίσεις της Κυβέρνησης: να μετάφέρουν το υποβαθμισμένο οικόπεδο της λίμνης Βιστωνίδας στο Ολυμπιακό χωριό αφού κάνει μια ωραία βόλτα ανα την Ελλάδα για να πάρει αέρα, να αδειάσουν τα νοσοκομεία της χώρας απο γιατρούς νοσηλευτές και ασθενείς για να γίνει απογραφή περιουσιακών στοιχείων και γενική καθαριότητα, να αναμορφώσουν το φορολογικό σύστημα των εκλεκτών βουλευτών με δημιουργία σεμνών και ταπεινών οφ σόρ,να αλλάξουμε γείτονες και να τους ονομάζουμε αλλοιώς για να αναβαθμίσουμε την γειτονιά μας,........(προσθέστε ο,τι θυμηθείετε απο το πλούσιο έργο τους), πως δεν καταλάβαμε το πρόγραμμα της ND.- κρατίας και τους παρεξηγήσαμς τους ανθρώπους!

  21. laonikis avatar
    laonikis 15/12/2008 00:08:09

    γιαυτο εχει παρει αερα ο χερι-χερι και λεει οτι σιγουρα περνει υπουργειο;πονταρει στην ντορα;

  22. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 00:08:29

    Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Αλλά σίγουρα δεν έχουν οι αναρχικοί. Ακόμα και να έχει σχέση, όπως γράφει το ρεσάλτο, δεν έχουν σχέση οι φοιτητές που είναι αναρχικοί. Το ρεσάλτο όταν δεν γουστάρει κάποιον πετάει λάσπη. Αν ακολουθήσουμε την τακτική του πρέπει να λέμε υπάλληλο της Ρώσικης μαφίας όποιον στηρίζει Καραμανλή, υπάλληλο του Αμερικάνικου παρακράτους όποιον στηρίζει Τσίπρα, Παπανδρέου κοκ..

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 00:09:54

    @ Factor X
    Κατά τη γνωμη μου κακώς δεν σηκώνετε την καταγγελία κατά του Indymedia.
    Oι άνθρωποι αυτοί κατευθυνουν το μεγαλύτερο μηχανισμό βίας και τρομοκρατίας στη χώρα που μόλις πυρπόλησε όλες τις ελληνικές πόλεις και τώρα δια της βίας απειλούν με λογοκρισία.Στην πραγματικότητα ο μόνος λόγος που δεν έχουν ακόμη επιτεθεί στο "Ρεσαλτο" είναι ότι έχει αριστερή σφραγίδα.
    Αν ήταν σαν το βιβλιοπωλείο του Γεωργιάδη δεξιό θα το είχαν ήδη κάψει.
    Δε συμφωνω με την παλαιοκομμουνιστική ιδεολογία του Ρεσάλτου και τη συνωμοσιολογία του αλλά σήμερα η απειλή για τη δημοκρατία προέρχεται από το indymedia και τους αναρχικούς.Είναι ηλίου φαεινότερο με όσα έγιναν.

  24. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:11:52

    @ λαπ
    Το ξέρεις ασφαλώς ότι μπορεί να επέμβει εισαγγελέας για αυτό? Τι θα πεί τότε το ΠΑΣΟΚ? ότι κατευθύνεται η δικαιοσύνη, ενώ υπάρχει απειλή κατά της ανθρώπινης ζωής?

  25. ... avatar
    ... 15/12/2008 00:13:07

    Ορέστιε φτάνει πια με τον ΓΑΠ.. Το εμπεδώσαμε.

  26. PATRA avatar
    PATRA 15/12/2008 00:14:41

    ΦΑΚΤΟΡΑ ΓΙΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΟΛΑ?
    Η ΝΤΟΡΟΥΛΑ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΘΥΜΙΚΟΥ ΤΩΝ ΔΙΑΔΗΛΩΤΩΝ.
    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ....
    ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΜΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΙ ΝΟΙΩΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΟΙ ΤΗΣ...
    ΜΙΣΟΣ...

  27. none avatar
    none 15/12/2008 00:15:02

    H Ντόρα..Πυθία, ή Η ωφελημένη γνώστης;

  28. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 00:15:07

    Χαζός είσαι άνθρωπε μου; Ας παρέμβει όποιος θέλει. Τι με νοιάζει εμένα; Εδώ συζήτηση κάνουμε. Τι να κάνω εγώ που γράφουν οτι θα πετάξουν γιαούρτια στα γραφεία του ρεσάλτο; Να πάω να τους φωνάξω μήπως συμμαζευτούν; Και γιατί μου λες συνέχεια για το ΠΑΣΟΚ; Εγώ δεν είμαι κομματόσκυλο σαν εσένα. Ψηφίζω ανάλογα κάθε φορά.

  29. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:15:23

    ΌΧΙ ακόμα φίλε τελίτσα. Το ΠΑΣΟΚ Μίλησε για οργισμένη ανατροπή σήμερα και κανενός το αυτί δεν ίδρωσε? Η ευθεία εμβολή στους θεσμούς δεν ενόχλησε?

  30. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 00:15:44

    να το πω τωρα η οχι;

    το ρεσαλτο, εχει κανει πολλα σαλτα, οπως και το παρων σαιτ.
    το παρακολουθω εδω και καιρο, αλλα οι πολυ σωστες συχνα αποψεις του περι νταβαδων, πολιτικα συστημα κτλ,συχνα γινονται τοσο συνομωσιολογικες, που χανουν τη μπαλα.

    ΝΑΙ οι νταβαδες δεν εχουν αφορισει συλληβδην τον ξεσηκωμο για δυο λογους
    Ο Μπομπολας, επειδη θα ηθελε Σουφλια η ΠΑΣΟΚ στα ηνια,
    Ο ΔΟΛ επειδη θα ηθελε Ντορα,ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ειναι αμερικανοι, καρα αμερικανοι και το ξερουμε ολοι. για αυτο και ειναι πιο προεκτικοι αν μην αφορισουν ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ
    ΚΑΙ
    ΝΑΙ οι νταβαδες-ΣΙΑ, κολωνουν να αφορισουν συλληβδην τον ξεσηκωμο, με τον φοβο να μη γινουν οι πυργοι 'ενημερωσης' που εχουν λαμπογυαλο απο το εξαγριωμενο πληθος

    Σε αυτα εξαιρειται ο ΧατηΚουρηλαου της ναυαρχιδας αυριανης, χωρις περαιτερω σχολια.

    ΑΛΛΑ

    θυμηθειτε την αντιδραση παπαχελα 'γενναιος ο σαρκοζυ' που εσπασε στο ξυλο ολο το παρισι στις ταραχες του 2006. Λοιπον;

    Θυμηθειτε και τους σομπολους, τα -παραποιημενα βιντεο, και τις καταφανεστατες προπσαθειες λογοκρισιας απο τη 'Γιαννα -σκυψε μπρος στη τσαντα Γκουτσι μου'

    και βγαλτε τα συμπερασματα σας.
    Ο κεσηκωμος ηταν αυθορμητοτατος, και δεν εχει γινει 100% πιστευτος, ΚΥΡΙΩΣ διοτι πολλοι απο τους κυριους που θα διαβασουν το σχολιο ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗ ΚΡΑΝΑ ΤΟΥΣ οτι η νεα γενια ΣΙΧΑΙΝΕΤΑΙ την ελλαδα που της παραδιδεται.Ποσοι ειναι αυτοι οι ναοι; Δειτε το ποσοστο ανεργιας στις ηλικες 18-30 και θα καταλαβετε...προσθεστε και τη γενια των 700 ευρω, συν τους πραγματικους δημοκρατες, συν τους ανενταχτους, συν οσους ψηφιζουν ΚΑΝΕΝΑ συν, ΝΑΙ και καποιους μεταναστες δευτερης γενιας που ενω ΘΕΛΟΥΝ πολλοι να ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ οι 'ελληνες' - πολλοι εκ των οποιων ειναι ειναι 5ης η 6ης γενιας ΑΛΒΑΝΟΙ η ΣΛΑΒΟΙ η ΓΕΝΟΥΑΤΕΣ η ΒΕΝΕΤΟΙ η ΑΡΑΒΕΣ οι ΤΟΥΡΚΟΙ η ΡΟΥΜΑΝΟΙ η ΔΥΤΙΚΟΙ η και απευθειας απογονοι των δωριεων των ιωνων η των Μινωιτων,
    ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ, τουλαχιστον ακομη.

    Χωνεψτε το. και δει τε κι αυτο http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=13.12.2008,id=62492676,68221316,76238596

    ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ;

  31. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 00:18:10

    @ψυχραιμια

    μπορεις να μου αναλυσεις σε παρακαλω πως 'απειλειται' η 'δημοκρατια' που εχουμε; και πως οριζεις εσυ αυτη την 'δημοκρατια';

  32. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 00:19:54

    Η Ντόρα απλώς διαδηλώνει προς τους οπαδούς της ΝΔ ότι δεν υπάρχει κανείς λόγος να χαρισθούν 3 χρόνια εξουσίας και αν δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα ο Καραμανλής μπορεί αυτή.Δεν θα τον ανατρέψει αλλά αν πάει σε εκλογές θα του χρεώσει την πρόωρη αποχώρηση από την εξουσία για να πάρει το κόμμα.

  33. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:20:20

    λαπ
    αφού το παίζεις αφελής σου πετώ πίσω τον χαρακτηρισμό και σου προτείνω να διαβάσεις την πτώση της Δημοκρατίας της Βαϊμάρης, με τις Χιτλερικές μεθόδους προπαγάνδας και τακτικής, που ακολουθεί το ΠΑΣΟΚ. Γιατί θα σε χαρακτήριζα τουλάχιστον αφελή μη δε κρετίνο

  34. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 00:24:39

    Εσύ φέρεσαι σαν κρετίνος και αυτό οφείλετε στο οτι είσαι ένα πρόβατο του συστήματος που προβοκάρει συνεχώς, με αποτέλεσμα να μοιάζεις με ψυχασθενή.

  35. Ευτέρπη Πολυξένους avatar
    Ευτέρπη Πολυξένους 15/12/2008 00:26:12

    Orestios νόμιζα ότι εγώ το παράκανα με τα αισθηματικά μυθηστορήματα και τις ιστοριονουβέλλες, αλλά εσύ με ξεπερνάς.

  36. none avatar
    none 15/12/2008 00:26:13

    ...για να γνωρίζεις όμως και να επωφελήσαι, πρέπει να συμμετέχεις, να συνδιοργανώνεις...κι αφού δεν προλαβαίνεις έγκαιρα...να συμμερίζεσαι,τις πρακτικές που ακολουθηθήκαν!

    ...τέτοιες προσωπικότητες, θα αναδειχθούν στο μέλλον , λοιπόν;

  37. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 00:28:58

    @ μπάμπης
    Δημοκρατία είναι μία κατάσταση όπου η κυβέρνηση εκλέγεται από το λαό και την αλλάζει ο λαός με τακτικές εκλογές ενώ ο τυπος δε λογοκρίνεται από την κυβέρνηση.Η κατάσταση αυτή υπάρχει.
    Απειλή είναι η προσπάθεια μιας οργανωμένης μειοψηφίας να καταλάβει την εξουσία ή η ασκηση βιας στους αντιφρονούντες.Την προηγούμενη εβδομάδα μία μειοψηφία που δεν ξεπερνούσε με τίποτα μερικές δεκάδες χιλιάδες εξαπέλυσε επίθεση με προφανή στόχο την ανατροπή της εκλεγμένης κυβέρνησης.Το πραξικόπημα αυτό μάλιστα ήταν ιδιαζόντως αποκρουστικό γιατί επιχειρήθηκε με την καταστροφή των μαγαζιών σε όλες τις πόλεις.
    Προανάκρουσμα της μεγάλης επίθεσης ήταν οι συχνές μικρότερες επιθέσεις των ίδιων ανθρώπων.
    Το ότι υπάρχει σε μερικούς δυσαρέσκεια είναι αδιάφορο για αυτούς που ψήφισαν την παρούσα κυβέρνηση.Και αυτοί δεν ήθελαν τις προηγούμενες αλλά δεν έκαιγαν και έσπαγαν.
    Υπενθυμίζω ότι οι συγκεντρωσεις του Χριστόδουλου ήσαν πάνω από δεκαπλάσιες σε κόσμο από οποιαδήποτε συγκεντρωση έγινε τελευταία.Η διαφορά φυσικά είναι ότι εκείνες ήσαν απολύτως ειρηνικές και δεν έσπασε ούτε καθρέφτης.

  38. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:31:08

    Ωραία που την σκαπουλάρεις....... Πετάς ότι βρεις και καθαρίζεις. Έτσι σας έμαθαν στο ΙΝDY? Να πετάτε λάσπη?
    Φαίνεται από την ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑΣ ΣΟΥ να διατηρήσεις επίπεδο λόγου και να είσαι τουλάχιστον πιστευτός. Τα έχασες φίλε και πετάς βρισιές ακατέργαστα. Σε διαβάζουν όλοι.

  39. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:33:43

    @ Ευτέρπη
    Ε, όχι και νουβέλα η Ιστορία. RESPECT
    Απλά κάποιοι ενώ δεν έχουν να πουν κάτι, αντιδρούν και στην κριτική

  40. tiramola avatar
    tiramola 15/12/2008 00:34:59

    Παπακωστα και Ντινοπουλος μαζι....

  41. PATRA avatar
    PATRA 15/12/2008 00:36:45

    @ ψυχραιμια

    ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ?

    ενώ ο τυπος δε λογοκρίνεται από την κυβέρνηση????

    ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ, Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΤΩΡΙΝΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ.
    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΕΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο,ΤΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ

  42. ... avatar
    ... 15/12/2008 00:38:25

    Ποια είναι η ευθεία βολή στους θεσμούς( χωρίς να πάρω θέση ακόμα, απλά ρωτάω); Γενικά δεν ιδρώνει του αυτί κανενός όταν παραβιάζεται το Σύνταγμα και οι θεσμοί. Θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει αυτό.

  43. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 00:41:25

    Εχει καταντήσει αστείο. Τη μία με μπλέκεις με το ΠΑΣΟΚ, την άλλη με το ιndymedia και απο πάνω λες "Πετάς ότι βρεις και καθαρίζεις." Ποιός πετάει οτι βρει; Δηλαδή αν πω κάτι που - πιστεύεις εσύ οτι - είναι υπερ κάποιου, κατευθείαν με κατατάσσεις αναλόγως. Δηλαδή είσαι τόσο κολλημένος που δεν μπορείς να αντιληφθείς τα πιο απλά: Οταν επικροτώ ή συμφωνώ με κάποιον ΔΕΝ σημαίνει οτι είμαι οπαδός του.

  44. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:42:22

    @ τελίτσες
    Ίδρωσε σήμερα του ΤΣΙΠΡΑ. Αύριο του GAP (mind the) όταν θα καταλάβει τι ρουκέτα πέταξε.

  45. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 15/12/2008 00:42:44

    @tiramola
    και ιζνογκούντ

  46. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 00:43:38

    Σήμερα οι νταβάδες έκρυψαν δημοσκοπήσεις γιατί εμφανιζόταν ο ΣΥΡΙΖΑ ανεβασμένος λόγο της στάσης του για τα επεισόδια. ορέστιε τώρα είμαι του ΣΥΡΙΖΑ;

  47. ... avatar
    ... 15/12/2008 00:43:58

    Εγώ σε ρωτάω τι πέταξε.

  48. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:45:06

    @ τελίτσες
    Ρώτα τους υποστηρικτές του GAP (mind the)

  49. none avatar
    none 15/12/2008 00:46:44

    Το πιό βαρύ, ήταν αυτό που πέταξε η Ντόρα. Κανείς, όμως εδω δεν το σχολιάζει ή αναλύει ή καταδικάζει...Περίεργο αυτό!

  50. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 15/12/2008 00:46:58

    FactorX, που εβαλες την μυγοσκοτώστρα;

  51. ... avatar
    ... 15/12/2008 00:48:29

    Θα μου πει κάποιος εδώ μέσα;

  52. tiramola avatar
    tiramola 15/12/2008 00:49:14

    mind the...
    Ψυχραιμια με τον Ορεστιο και τον Μανολιο το ιδιο κομμα ψηφιζεται?

  53. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 00:50:13

    @ Patra
    Ημουν νομιμοφρων απέναντι στις προηγούμενες κυβερνησεις και θα είμαι και απέναντι στις επόμενες όποιες και αν είναι εφ όσον εκλεγούν σε ελέυθερες εκλογές.
    Ποια σπασμένα του Χριστόδουλου;Δεν έσπασε τίποτα στις συγκεντρωσεις του.Εκανε δυο ειρηνικές συγκεντρωσεις οπου και δεν έπαθε κανείς τίποτα και μάζεψε κατι υπογραφες που το κράτος τις πέταξε στον κάλαθο των αχρηστων.Καμμία συνέπεια.
    Σου φαίνεται εσένα να λογοκρίνεται ο τύπος από την κυβέρνηση;Ποιος λογοκρίνεται -το Εθνος ,τα Νέα,η Ελευθeροτυπία,τα κανάλια;
    Tο τι θα συμβεί από δω και πέρα δεν το ξέρω.Θα πρέπει να ξέρεις πάντως ότι αυτό που λέμε λαός περιλαμβανει και όσους ψηφίζουν ΝΔ.

  54. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 00:51:58

    @ Tiramola
    Μάλλον ναι.Oχι όμως πάντα.ΤΟ 1996 είχα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ και θα ξαναψήφιζα αν είχε αρχηγό το Βενιζέλο.

  55. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:52:25

    tiramola
    O GAP (mind the) είναι εξαιρετικά συμπαθής. Το επιτελείο ειναι παντελώς ΑΝΙΚΑΝΟ.

  56. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 00:53:18

    Για τη Ντόρα τα λέγαμε εδώ και μήνες. Τώρα ήρθαν. Και για το Βενιζέλο τα λέγαμε, που εμπορεύεται με τον ΓΑΠ κομματικά την καταστροφή των επίσοδείων.
    Η κυρία λέει ότι τα περίμενε. Από την άλλη επιμένανε κι αυτή κι ο μπαμπάς της για σκληρότερη πολιτική. Λιμάρισμα στην καρέκλα του κοιμώμενου ΚΚ. και εμπόριο της λαϊκής δυστυχίας με στόχο το όπιο της δήθεν εξουσίας.

    Η Ελλάδα δεν είναι Ουκρανία. Ας προσέξουν οι ντήλερ των Σόρος-Ρότσιλντ-Ρόκφέλερ και οι κολητοί. Κάποια πρόσωπα έχουν ακόμη την εικόνα του Βελουχιώτη στο εικονοστάσι και δεν προτίθενται να επαναλάβουν το "ραντεβού στα γουναράδικα".

  57. tiramola avatar
    tiramola 15/12/2008 00:53:20

    Αν δεν καταλαβες Πατρα η κυβερνηση κινδυνευει απο ασυμετρες απειλες...
    Φορεστε του το τζακετ ψυχραιμια...

  58. kanis avatar
    kanis 15/12/2008 00:55:41

    Aν "περίμενε κάτι τέτοιο" η Ντόρα, όπως δήλωσε στο Spiegel, τι έκανε για να το αποτρέψει;

  59. ... avatar
    ... 15/12/2008 00:58:26

    Επίσης γιατί λέει ότι είχαν αυξηθεί τα επεισόδια των τελευταία καιρό, ενώ στο προηγούμενο ποστ διαβάζουμε ότι είχαν μειωθεί; Είναι φανερό τι πράττει η Ντόρα. Δεν χρειάζεται περαιτέρω σχολιασμός.

  60. tiramola avatar
    tiramola 15/12/2008 00:58:44

    Προσπαθω να καταλαβω ψυχραιμια...
    Ψηφιζοντας τους νεοφιλελευθερους τι ελπιζεις απο αυτη τη ζωη?
    Δεν ειρωνευομαι!
    Ποιο ειναι το οραμα , ο στοχος?

    Τον mind the δεν τον ρωταω....

  61. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 01:02:11

    @ψυχραιμια

    δε μου λες βρε παλληκαρι μου

    ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ λαου ονομαζεις εσυ το 40% που πηρε η νδ απο το 60% οσων ψηφισαν;

    και εν παση περιπτωσει, εσυ ονομαζεις δημοκρατια μια κατασταση οπου τη διοικηση την ασκουν στην πραγματικοτητα καναλαρχες; και 2-3- οικογενειες που κληρονομουν εδρες; οπου η πλειοψηφια των πολιτικων εκλεγεται, διαφθειρεται, καταβροχθιζει, και δεν (κατα)δικαζεται ποτε; που καταχραζεται τη δημοκσια περιουσια, και αυτοι που ο λαος στελνει να τον τιμωρησουν συγκαλυβουν τον κλεφτη και κλεβουν και οι ιδιοι;που γεμιζουν με περιττωματα καιριες θεσεις επειδη ειναι του ιδιου 'χρωματος', αναγκαζοντας μυαλα ικανα σε εξορια για να βρουν δουλεια, και καταδικζοντας την πατριδα; εχεις συζητησει φερ ειεπειν με πασοκανθρωπο ολων των βαθμιδων οφ δι ρεκορντ (τα ιδια γινονται οι μπλε);

    δε μπορει

    η δημοκρατια που περιγραφεις, υπηρξε μεχρι το 90, οταν η εξουσια εφυγε εν πολλοις απο τους πολιτκους και περασε στη ιδιωτικη τηλεοραση.

  62. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 01:02:37

    μην μου κολας την ταμπέλα, tiramola, του νεοφιλελεύθερου. Δεν σε είπα εκσυγχρονιστη(super νεοφιλελεύθερο δηλαδή)

  63. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 01:02:44

    "Ποια σπασμένα του Χριστόδουλου;Δεν έσπασε τίποτα στις συγκεντρωσεις του.Εκανε δυο ειρηνικές συγκεντρωσεις οπου και δεν έπαθε κανείς τίποτα και μάζεψε κατι υπογραφες που το κράτος τις πέταξε στον κάλαθο των αχρηστων."
    Ακριβώς. Όμως δεν τους λογόκρινε κανείς. ολη μέρα αυτό έπαιζαν τα μμε αλλά η κυβέρνηση της πλειοψηφίας τότε πέρασε αυτό που ήθελε. Ας το ξανα-άλλαζε αυτός που "συμφωνούσε" με τον Χριστόδουλο εικονικά, για να τον βγάλει, όπως και έγινε, πρωθυπουργό. Γιατί ο Χριστόδουλος βοήθησε πολύ να βγει ο Κωστάκης.

  64. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 01:05:20

    @ tiramola
    Κατ αρχάς κανονική νεοφιλελευθερη κυβέρνηση δεν έχει περάσει από την Ελλάδα.
    Αλλα αυτή τη στιγμή που υποκείμεθα στους κανόνες της Συνθηκης του Μααστριχτ μόνο οριακές αλλαγές μπορεί να προκαλέσει οποιαδήποτε αλλαγή.
    Φοβούμαι ότι αν περιμένεις από τον Παπανδρέου μόνο λογω ονοματος πολιτική τύπου δεκαετίας 80 θα απογοητευθείς πολύ.
    Σε κάθε περίπτωση εγώ θα είμαι νόμιμος και με κυβέρνηση ΓΑΠ και απλώς ζητω να μην καίνε την Αθήνα όσοι δεν τους αρέσει μία άλλη κυβέρνηση.
    Ζητάω πολλά;Δεν μπορούν να διαδηλώσουν ειρηνικά;

  65. tiramola avatar
    tiramola 15/12/2008 01:08:29

    Σε λιγο και κομμουνιστες θα δηλωσετε...
    Ετσι απαιτει η επικοινωνια...

  66. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 01:09:17

    @ λαπ
    Ο Κωστάκης βγήκε μάλλον από το Μαμμωνά (Χρηματιστηριο) παρά από το Θεό.Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί και εγώ το ζήτημα των ταυτοτήτων το θεωρω αστείο.
    Το ζήτημα είναι να συγκρινεις μια συγκέντρωση εκατοντάδων χιλιαδων με μηδέν ζημιές και άλλες μερικών χιλιάδων που ανοίγουν τις δουλειές των τζαμάδων κατά πολύ αλλά κλείνουν των τουριστικών επιχειρήσεων που φέρνουν και χρήμα απέξω.

  67. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 01:11:28

    Εγώ δεν θέλω να συγκρίνω γιατί η μία συγκέντρωση έχει σοβαρό λόγο που έγινε και η άλλη όχι.

  68. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 01:12:21

    Έχεις μια εμμονή με τις ταμπέλες tiramola

  69. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:14:07

    Factor@
    Tο press.gr εντός τών τειχών πλέον.
    Στην προεκλογική περίοδο θά ΄διακτινίζονται΄laptop ή playstation ανάλογα μέ τήν προτίμηση.
    Να ανοιχτεί και μιά αθλητική σελίδα :Tο ντέρμπυ ΟΣΦΠ-ΠΑΟ πλησιάζει.

  70. kanis avatar
    kanis 15/12/2008 01:15:06

    @65 Ο ΓΑΠ δεν δήλωσε,ότι περίμενε αυτά τα επεισόδια, ούτε ετοίμασε ταγεράκι για ορκομοσία!
    Ο ΓΑΠ δεν έχει στο επιτελείο του, τον Στρατηγό Ανεμο, που άφησε την μισή Ελλάδα, να καεί, ούτε την ασύμετρη βλακεία της οικογενειακής βεντέτας.
    Αγαπημένο τραγούδι του ΓΑΠ, τέλος, είναι το IMAGINE του John Lennon,αν αυτό σου λέει κάτι!

  71. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 01:15:37

    Αυτή τη φορά ο διαχωρισμός θα είναι ανάμεσα σε Έλληνες και χαφιέδες. Ας είναι αυτοί αριστεροί, δεξιοί ή κεντρώοι. Δε μας ενδιαφέρει. Ας είναι θεολόγοι, άθεοι, συνομωσιολόγοι, ωτορινολαρυγγολόγοι, εστιάτωρες, μαγαζάτωρες, σερβιτόροι, κανταδόροι. Αρκεί να είναι Ελληνόψυχοι. Δεχόμαστε και αλλοδαπούς που αναγνωρίζουν τα ανθρωπιστικά ιδανικά. Γιατί δεν είναι όλοι οι ξένοι μαφιόζοι. Και αυτή τη φορά θα φτειαχτούν διεθνείς ταξιαρχίες.

  72. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:16:58

    Πάει και ο Lennon.
    Aν δέν τον δολοφονούσαν ,σίγουρα θα έκανε χαρακίρι σήμερα................

  73. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 01:17:11

    Ελληνόψυχοι; Κλισέ..

  74. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 01:17:25

    @ μπάμπης
    Μετά την μεταπολίτευση η αλλαγή του Συντάγματος από τον ΑΠ, οδήγησε στην νοσηρή σημερινή κατάσταση.Αν και οι περισσότεροι την διαπιστώναμε ήδη 10 χρόνια πριν. Ο μόνος θεσμός που μπορούσε να ρυθμίσει, αυτός του Προέδρου της Δημοκρατίας, εκφυλίστηκε σε απλό θεατή με την πολιτειακή αλλαγή.

  75. kanis avatar
    kanis 15/12/2008 01:18:14

    Ελληνόψυχοι..τι όμορφη λέξη, τέτοιες μέρες!

  76. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 01:18:14

    @ μπάμπης
    Eάν αυτό είναι το ζήτημα να το επανεξετάσουμε και να καταργησουμε τα ιδιωτικά κανάλια ή να βρούμε μία νέα ρύθμιση.Δεν έχω αντίρρηση.
    Αλλα αυτό ήταν το αίτημα των εμπρηστών;
    Τελος και η εξουσία των καναλαρχών θα περιορισθεί από το internet.Στην Ελλάδα το ξέρει το 15-20%.
    Πολύ σύντομα θα περάσει το 50%.
    Ολα συζητούνται.Εκείνο που δεν συζητείται είναι μερικές χιλιαδες παρανοικοι να επιβάλλουν με το ζόρι αυτό που θέλουν.Εφεραν ένα αντιεξουσιαστή σήμερα σε ένα κανάλι και όταν τον ρώτησαν συγκεκριμένα πράγματα για το τι θέλει δεν ήξερε τι να πει.

  77. donaE avatar
    donaE 15/12/2008 01:20:54

    @ kanis71 Συγνωμη που ανακατευομαι αλλα με την pop κουλτουρα,μας επεισες για την προτοτυπια.Τιποτα πιο χλιαρο?

  78. kanis avatar
    kanis 15/12/2008 01:25:04

    @ donaE79
    Lennon.....pop ??????????????

  79. t avatar
    t 15/12/2008 01:25:14

    Ελληνόψυχοι. Καλό.
    Approved.

  80. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:25:15

    Βρέ τον έρμο τον Lennon...
    Toν σκοτώνουν κάθε μέρα...
    Παλιότερα σκοτώσανε τον Carl Orff.

    Ρε παιδιά εκείνος ο Μπακαλάκος τί κάνει??
    Του κόπηκαν και οι επιδοτήσεις??

    O Ρόμπερτ Ουίλλιαμς ζεί??

  81. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:26:17

    Οχι Heavy Metal ήταν ο John................
    O Mπακαλάκος ήταν πόπ..............

  82. donaE avatar
    donaE 15/12/2008 01:28:17

    @kanis79 αλλα τι avantgarde?

  83. kanis avatar
    kanis 15/12/2008 01:29:39

    Κατάλαβα, όλη η Αραβαντινού είνα ξύπνια απόψε και σιδερώνει ταγεράκια! Ακούτε Ζαβαρακατρανέμια και μην...βιάζεστε!

  84. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:31:19

    Tρία πουλάκια καθονταν.
    Αμα βλέπεις φαντάσματα αυτά παθαίνεις...
    Πηξαμε στά κομματικά γραφεία...
    Για πές μας βρέ τεράστιε τί εκπροσωπούσαν οι Beatles και τί ο Carl Orff???

  85. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 01:31:27

    @ψυχραιμια

    ρε φιλε, πλακα κανεις;
    1.ποιος απο τους πολιτκους σημερα θα βαλει χερι στους νταβαδες; πες νμου ΕΝΑΝ και βρες μου τον τροπο. Αυτοι που εκαναν καταληψη στον φλας του σταζι-κοκκαλη χωρις κουκουλες τι ειναι; πρακτορες;
    2. επιμενεις να μιλας για 'εμπρηστες', δηλ να σκεπαζεις με 100-200 ατομα ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ακριβως οπως κανει και ο Χατζηκουρηλαου, που βαφτιζει χρυσαυγιτες 'εξαγριωμενους πολιτες' στη πατρα. Αυτο ειναι δημοκρατια;
    3. με δουλευεις με τα καναλια; ειναι δυνατον να εφερναν καποιον που θα μπορεουσε να μιλησει οπως θα επρεπε; δεν αναρωτιεσαι που τον βρηκαν και πως αυτο τον τυπο; γιατι δεν πηρες ενα τηλεφωνο να ρωτησεςι πως τον βρηκανε; εχεις φιλους δημοσιογραφους; σου χουν πει για τις πρακτικες; μη μεταφερεις ΑΜΑΣΗΤΑ πραγματα. εδω ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ(οι μη εγκαθετοι)

  86. t avatar
    t 15/12/2008 01:33:54

    Mπορεί ο ΚK να αντιστρέψει τον κατήφορο???

  87. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 15/12/2008 01:36:54

    Τώρα που τά χει κάνει όλα ίσιωμα!

  88. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 01:37:11

    @μπάμπης
    Όχι, είναι τα λοστάρια δημοκρατία και το πυρπολημένο αυτοκίνητο του πολύτεκνου μεροκαματιάρη.

  89. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 01:39:05

    @μποτιλια

    επιμενεις να μιλας για ‘εμπρηστες’, δηλ να σκεπαζεις με 100-200 ατομα ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ακριβως οπως κανει και ο Χατζηκουρηλαου, που βαφτιζει χρυσαυγιτες ‘εξαγριωμενους πολιτες’ στη πατρα. Αυτο ειναι δημοκρατια;

  90. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 01:40:09

    @μπάμπης
    Εντάξει αυτός που "προτίμησαν" τα κανάλια δεν ήξερε. Πότε βγάλατε οι υπόλοιποι ανεγκέφαλοι μια διακύρηξη με πολιτικές θάσεις και πρόγραμμα;

  91. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:42:00

    Πάει ο άλλος...
    Ρωτάει στο κινητό γιά Beatles και Orff................

  92. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 01:44:28

    @μποτιλια

    'βγάλατε'; με ξερεις; τι συμπερασμα εχεις βγαλει;ξαναδιαβασε τα σχολια σε παρακαλω
    τα παιδια που ειναι στο πολυτεχνειο απο οτι διαβαζω τωρα διαμορφωνουν αιτηματα. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

    και φακτωρ επιτελους τελειωνε με το μοντρερεισιον τοση ωρα με το λινκ της ελευθεροτυπιας

  93. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 01:44:49

    @μπάμπης
    Οι εμπρηστές πρωτοστατούν, τα θύματα ακολουθούν στην καταβαράθρωση της χώρας.
    Από που θα φάνε τα παιδιά αύριο ψωμί, ρε "επαναστάτες" της μπανιέρας; Διαλύθηκε η οικονομία, πάμε για επιτήρηση και χοντρή λιτότητα. Για μεγαλύτερη οργή και αγριότερο χάος. Ή περιμένεις να σου φέρει ο Σόρος να φας, όταν φέρεις τα σύνορα στη Λάρισα με τα μυαλά που κουβαλάς;

  94. donaE avatar
    donaE 15/12/2008 01:45:14

    @ 93 ελεος,ξενυσταξα απο τα γελια.

  95. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 01:46:41

    @ μπαμπης
    Η επιρροή των καναλιών θα μειωθεί σταδιακά με τη διαδοση του internet.Αλλά ήδη έχεουν χάσει σε αξιοπστία για πολλούς (και για μένα).
    Eγω δεν μίλησα για πράκτορες.Μίλησα για κάποιους που καταστρέφουν και καίνε για τις ιδεοληψίες τους.
    Αυτοί που έκαναν κατάληψη στον Φλας δεν είναι πράκτορες.Αλλά οι καταλήψεις οπουδήποτε είναι παράνομες-ο φλας είναι το τελευταίο που θα με στενοχωρήσει.
    Πόσος ήταν όλος ο κόσμος;50 - 100 ή 200 χιλιάδες.
    Ο κόσμος είχε δικαιωμα να διαδηλωσει ειρηνικά .
    Δεν ήμουν στη Πάτρα.Θα πρέπει να ξέρεις ότι χρυσαυγίτες ή μη όταν καίγονται περιουσίες έχουν δικαιωμα να τις προστατεύσουν.
    Εντάξει -πες ότι έφεραν ένα που δεν ήξερε.Τα όσα λένε όμως οι αναρχικοί για μέθοδο διακυβέρνησης είναι εκτός τόπου και χρόνου.
    Στο κάτω - κάτω κανείς δεν σας εμποδίζει να οργανώστε νέο κόμμα και να κατεβείτε παντού.
    Λες για τα ιδιωτικά κανάλια.Το 1974 υπηρχαν μόνο κρατικά που δεν μετέδιδαν τίποτε κομματικό.
    Αυτό δεν εμπόδισε τα κόμματα να οργανωθούν.
    Θα επαναλάβω ότι δεν έχω αντίρρηση για διαδηλώσεις αλλά όχι για καψίματα.

  96. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:46:51

    E μα τώρα...
    Και καλά να μήν ξερει τί εκπροσωπουν οι Beatles..
    Aλλά ο Orff??
    Aνεπίτρεπτο...

    Φέρτε μας πίσω τον Μπακαλάκο και τον Ρομπερτ Ουίλλιαμς....

  97. kanis avatar
    kanis 15/12/2008 01:47:00

    @93 Ησυχία! Ακούω, Ζαβαρακατρανέμια, για να μπω στο κλίμα σας........

  98. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 01:47:53

    @μπάμπης
    Μας δουλεύεις; Τι δουλειά κάνεις εδώ πέρα; Μπανάνες πουλάς;
    Τώρα θα βγάλουνε τα "παιδιά" αιτήματα για "όλους μας"; Με ξέρεις; Από πότε έχω επιτρέψει να μιλάνε οι κουκουλοφόροι στο όνομα μου;

  99. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:48:03

    Πές μας για τον Orff και γιά τον χεβιμεταλά τον Lennon.............

  100. t avatar
    t 15/12/2008 01:49:02

    Η Διοτίμα ήταν η ιέρεια εκείνη που έκανε τον καθαρμό των Αθηναίων μετά το λοιμό του 429 π.Χ.
    Θα προσπαθήσει το ίδιο και η σύγχρονη Διοτίμα??

  101. kanis avatar
    kanis 15/12/2008 01:50:58

    @96 και102 Στο γαμοπίλαφο, πάει το πιπέρι;

  102. donaE avatar
    donaE 15/12/2008 01:52:27

    εχετε παρακολουθησει τι σουρεαλισμος επικρατει στην διαδοχη των σχολειων?Αυτο με την Διοτιμα ητανε το κερασακι,μετα τις μπανανες του 101.

  103. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 01:52:39

    @ μποτιλια και ψυχραιμια

    η αναρχια ειναι ενα συστημα που ισως εφαρμοστει ειμαστε απο πυρηνικο ολοκαυτωμα. ειμαστε οκ;ξεκαθαρο;

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΝΑΓΕΛΑΖΕΣΤΕ ΠΟΥ ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ Η ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΤΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ. ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΝΕ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ

    οση ωρα ειμαι μπρος στο pc εχω βρει υλικο και προσπαθω να το ανεβασω για αρκετη ωρα αλλα δεν ανεβαινει και παρακαλω του διαχειριστες να δωσουν συμβουλες η να μου πουν εαν τρεχει κατι. εχω 5 λινκ. προκαταβολικα ομως,

    ΑΠΑΙΤΩ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΤΡΙΩΜΕΝΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΡΟΣ-INDYMEDIA ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

  104. donaE avatar
    donaE 15/12/2008 01:53:25

    @104 που να ξερω?

  105. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/12/2008 01:55:03

    104 Είδες πούσαι νέος στο κατάστημα και δέν γνωρίζεις τί πιστεύουμε περί Ντόρας??
    Παντού μπλέ βλέπεις...
    Ασχολήσου μέ τούς κόκκους σου γενικώς και άσε τά μουσικά ...Σέ χαλάνε..
    Αλλά πώς σού διέφυγε ο Orff??

  106. t avatar
    t 15/12/2008 01:55:21

    @ 106
    Δεν βλάπτει λίγος σουρεαλισμός

  107. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 01:56:12

    που ισως εφαρμοστει ΜΕΤΑ απο πυρηνικο ολοκαυτωμα

  108. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 15/12/2008 01:58:19

    @ t
    Πάρ' τα τώρα για νά μάθεις! Ωραία (σκατά, τί λέω;), εν πάση περιπτώσει, πέθανε, δολοφονήθηκε ένας δεκαπεντάχρονος από έναν μαλάκα αστυνόμο, απ' όλη την ΕΛ.ΑΣ αν θέλετε (κοίτα ρε εξέλιξη: ΕΛΛΑΣ > ΕΛΑΣ > ΕΛ.ΑΣ!). Δεν είναι ο πρώτος και θα ξαναπεθάνει. Ρε σείς, είμαστε σοβαροί να κλαίμε, λέω, γι' αυτό μιά 'βδομάδα τώρα, άρα δεν είναι αυτό, αφορμή ήτανε κι αν μας αρέσει αυτό που κάνουμε, να σπάμε και να καίμε και να λέμε τις μαλακίες που λέμε από 'δώ μέσα, κανονικά έπρεπε να στήσουμε άγαλμα σ' αυτό τον μαλάκα τον αστυνομικό, που μας έδωσε την ευκαιρία να βγάλουμε τα απωθημένα μας. Ρε σείς, τό 'χετε καταλάβει τί μαλακίες έχουν ακουστεί αυτές τις ημέρες εδώ μέσα, αν δεν αυνανιζόμαστε κιόλας πάνω στο πληκτρολόγιο! Παρατάτε, ρέ, και βγήτε έξω να 'βρήτε καμμιά γκόμενα! Θα μείνουμε αγ@μητες ρέ! Ο Μάρξ έφαγε τη σάρξ...

  109. t avatar
    t 15/12/2008 01:58:42

    @ 111
    Δηλαδή?

  110. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 02:00:05

    Αυτος ο μπαμπης ρε παιδια εχει εμφανιστει και σε αλλα ιστολογια και εχει κατηγορηθει ως προβοκατορας. Στο STRATEGY-GEOPOLITICS τον εξωπεταξαν.

    Μπαμπη (ή ο,τι αλλο λεγεσαι)

    ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕς ΤΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥΣ; ΑΝ ΝΑΙ σε τι διαφωνεις;

  111. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 02:00:18

    @μπάμπης
    Αυτά που αναφέρεις ήταν απλά η πρόφαση για να επιβληθεί το σχέδιο αποσταθεροποίησης με την εκτέλεση εν ψυχρώ κατά παραγγελία του παρακράτους. Οι μισοί από αυτούς που σας καθοδηγούν είναι μπάτσοι-δολοφόνοι.
    Δυο κουκουλοφόροι που χάσανε τα κινητά τους στις συγκρούσεις ήτανε γιοί μεγάλων δικαστικών. Διάβαεε το Βήμα. Εκατό εκκατομμύρια έδωσε ο Αλογοσκούφης για αυξήσεις στους μπαμπάδες τους για να γίνουν τα παιδια τους χαφιεδόπουλα.
    Και μην κάνεις το χαζό με την Ιντιμέντια. Δεν κάνει καλό στη νοημοσύνη γενικότερα.

  112. t avatar
    t 15/12/2008 02:03:56

    @ 112
    Ο Θεός πέθανε, ο Μαρξ πέθανε etc…

  113. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 02:06:29

    @Διοτίμα
    Τώρα κατάλαβα ότι είσαι ομοφυλόφιλος, μεγάλε.
    Αλλά δεν έχω τέτοιες προτιμήσεις.

  114. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 02:08:25

    @Νίκος

    πλακα εχεις. απο προχθες βραδυ εβαλα το ψευδωνυμο 'μπαμπης', κε 'Νικο'. Διβαζοντας σχολια απο πρηγουμενα ποστ, το λεω στον 'ορεστιο'.

    καταλαβα τι εισαι

  115. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/12/2008 02:10:29

    @ μπαμπης
    Αποδέχομαι κάθε ειρηνική διαδηλωση.Τα νέα παιδιά που σιχαίνονται το σύστημα να φτιάξουν κόμματα και οργανωσεις με ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ να τις κρίνουμε.
    Αλλά να καταγγείλουν και το μηχανισμό που καίει και καταστρεφει αν θέλουν να συζητησουμε.
    Δεν θα απαντησω άλλο γιατί δεν ωφελεί να επαναλαμβανόμαστε.Στην Ελλάδα ΥΠΑΡΧΕΙ δημοκρατία-διεφθαρμένη δημοκρατία αλλά ΘΕΣΜΙΚΑ ΥΠΆΡΧΕΙ.
    Οι αδιάφθοροι μπορούν να χρησιμοποιήσουν τους νόμους της και να προτείνουν αλλαγές και αν με πείσουν θα τους ψηφίσω.Μέχρι τότε ζητω να σέβονται το αποτέλεσμα των εκλογών και να μη προσπαθούν ΒΙΑΙΩΣ να ανατρέψουν τη κυβέρνηση που εκλέχθηκε.

  116. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 02:10:30

    Το indymedia είναι ενα ειδος forum· γράφουν πολλοί. Αρα δεν ειναι δυνατόν να καθοδηγεί κάποιος ολα αυτά που έγιναν. Μαζί με τους νέους που βγήκαν στους δρόμους, βγήκαν και οι υπόλοιποι για να τους προβοκάρουν.

  117. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 02:11:01

    @Μποτίλια στο πέλαγος

    συνεχιζεις να μου λες οτι καθοδηγουμαι. οκ, οτι θες πιστευε.

    περιμενω τεκμηριωση για το indymedia. ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ, να εισαι σιγουρος. ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

  118. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 02:12:42

    @ψυχραιμια

    'Αποδέχομαι κάθε ειρηνική διαδηλωση.Τα νέα παιδιά που σιχαίνονται το σύστημα να φτιάξουν κόμματα και οργανωσεις με ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ να τις κρίνουμε.'

    μαζι σου φιλε

  119. probokator2 avatar
    probokator2 15/12/2008 02:15:32

    @121 ψυχραιμία
    δημοκρατία είναι πολιτικά και οικονομικά-κοινωνικά δικαιώματα. Οταν δεν υπάρχουν οικονομικά-κοινωνικά δικαιώματα τότε και τ απολιτικά πάνε λίγο πίσω, όωπς έχουν πάει τα τελυταία χ΄ρονια στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.
    Επομένως υπάρχει μια κουτσουρεμένη δημοκρατία εκτός να ζούμε στη "φάρμα των ζωών" του Οργουελ.
    Αν κάτι απαιτείται σήμερα είναι ενα κίνημα για τη δημοκρατία, ενάντια στο αστυνομικό κ΄ρατος που στήνεται, ενάντια στο θίασο των μπαρόζων που υπάρχουν μόνο για να δίνουν εντολές κατάπνιξης ενάντια σε κάθε φωνή που εξεγείρεται ενάντια στο σύγχρονο οικονομικο-κοινωνικό μεσαίωνα

  120. t avatar
    t 15/12/2008 02:17:21

    123
    Indymedia=Independent Media Center
    Funding. Funded solely by donations of money and equipment from individuals. In maintaining its independence and anti-corporate stance, Indymedia has had struggles with funding issues. For example, in September 2002, the Ford Foundation proposed funding for an Indymedia regional meeting. This was ultimately refused because many volunteers, especially some from IMC Argentina, were uncomfortable with accepting money from the Foundation, which some believe to be linked to the CIA.

  121. t avatar
    t 15/12/2008 02:19:41

    en.wikipedia.org/wiki/Indymedia#Funding

  122. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 02:20:36

    ΤΟ ΠΑΡΟΝ
    ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ
    ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΝΕ, τι θέλουν
    Ποιες δεσμεύσεις δεν τήρησαν Αλαβάνος - Τσίπρας τη νύχτα της Κυριακής
    Αλλοδαποί οι περισσότεροι από τους συλληφθέντες

    Ότι τα τελευταία δραματικά γεγονότα λειτούργησαν και χρησιμοποιήθηκαν ως αφορμή για να ξεδιπλωθεί ένα ολόκληρο σχέδιο αποσταθεροποίησης σε βάρος της χώρας μας, υποκινούμενο από εγχώρια και εξωχώρια κέντρα, εδραιώνεται ως πεποίθηση τώρα που σιγά-σιγά ο κουρνιαχτός καταλαγιάζει (;) και είναι δυνατή μια σχετικά πιο ψύχραιμη αποτίμηση των «ημερών που συγκλόνισαν την Ελλάδα».

    Διευκρινίζουμε εξαρχής και κατηγορηματικά ότι η δολοφονία του 15χρονου μαθητή ήταν ένα απεχθές γεγονός, όχι απλώς τραγικό, οφειλόμενο σε μια ιδεολογία που έχει αναπτυχθεί και διαιωνιστεί στους κόλπους της ΕΛΑΣ διαχρονικά και με ευθύνη φυσικά των δύο μεγάλων κομμάτων εξουσίας.

    Τελεία και παύλα, σε ό,τι αφορά τη θέση τούτης της εφημερίδας.

    Από κει και πέρα όμως η εκμετάλλευση και αξιοποίηση αυτής της «έκρηξης» πήρε διαστάσεις εξόφθαλμα αποσταθεροποιητικές, για όσους θέλουν να βλέπουν και την επιφάνεια, αλλά και την ουσία των πραγμάτων, για όσους θαρραλέα δεν εξωραΐζουν φαινόμενα τυφλής βίας, καταστροφών, πλιάτσικου, χάους.

    Για όσους δεν χαϊδεύουν τα αυτιά των κουκουλοφόρων, όπως εύστοχα επεσήμανε η γενική γραμματέας της Κ.Ε. του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, αλλά διαχωρίζουν τους –πράγματι– κοινωνικούς και ταξικούς αγώνες απ' την «ιδεολογία της λεηλασίας και του χάους» και την τυφλή και αλόγιστη βία που τελικά στρέφεται εναντίον εκείνων που υποτίθεται ότι θέλει να προασπίσει!

    Για όσους θέλουν να πληροφορηθούν:
    - Τι πράγματι κρύβεται πίσω απ’ την «εξέγερση», ιδίως απ' τη στιγμή που τη θέση των άδολα διαμαρτυρόμενων μαθητών πήραν οι κουκουλοφόροι εγχώριοι και «διεθνείς»;
    - Ποιοι και γιατί επιδίωξαν τη δημιουργία και -στη συνέχεια- την αξιοποίηση μιας εικόνας πανελλαδικού μπάχαλου, διάλυσης των πάντων, παντελούς απουσίας κράτους;
    - Πώς μέσα σε ελάχιστη ώρα η φωτιά απλώθηκε σε όλη την Ελλάδα; Μπορεί μεν μέσω του internet και γενικά της ταχύτητας της ροής της πληροφόρησης κάτι τέτοιο να φαίνεται λογικό. Ωστόσο αυτό που δεν είναι λογικό είναι η… ετοιμότητα κάποιων «κεντρικών» προσώπων σε όλες τις μεγάλες πόλεις, που είχε ως αποτέλεσμα σε ελάχιστο χρόνο να καίγεται το σύμπαν. Λες και ήταν αναμενόμενες οι δραματικές εξελίξεις…

    Είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ότι ο Κ. Καραμανλής στις συναντήσεις που είχε με τους πολιτικούς αρχηγούς τούς έθεσε υπόψη αρκετά πράγματα γύρω απ' τις εργώδεις διεργασίες εκείνων των ημερών, των ωρών, κυριολεκτικά…

    Μπορεί μεν δημόσια ο πρωθυπουργός να είναι «υποχρεωμένος» να μην επιβεβαιώνει τέτοιου είδους πληροφορίες, ωστόσο η πραγματικότητα παραπέμπει στην περιγραφή μιας πραγματικότητας πόρρω απέχουσας από μια απλή κοινωνική έκρηξη ή εξέγερση, αν και οι αντικειμενικές προϋποθέσεις γι' αυτά υπάρχουν.

    Γιατί «σπρώχνουν» σε ακυβερνησία;

    Αναδεικνύεται ένα μείζον ερώτημα:
    - Ποια είναι η «επόμενη μέρα» την οποία κατασκευάζουν οι «νταβατζήδες», ξένα κέντρα, εκδοτικά συμφέροντα και λοιποί ομοτράπεζοι;

    Καθίσταται δραματικά επίκαιρη η τοποθέτηση κορυφαίου κυβερνητικού στελέχους, την οποία «ΤΟ ΠΑΡΟΝ» μετέφερε την περασμένη κιόλας Κυριακή «να αντέξουμε ως τις 20 Γενάρη»!

    Κάποιοι εξεπλάγησαν και θεώρησαν υπερβολική αυτήν την εκτίμηση, ακόμα και δραματοποιημένη. Ωστόσο αυτοί που γνώριζαν δεν εξεπλάγησαν.

    Τι γνώριζαν; Ότι, για παράδειγμα, η αρχική πρόβα τζενεράλε ήταν προγραμματισμένη στην επέτειο του Πολυτεχνείου, στις 17 Νοέμβρη. Για λόγους τεχνικούς αναβλήθηκε… Ότι επίσης μια άλλη πρόβα έγινε με την εξέγερση στις φυλακές, πανελλαδικής διάστασης, καθοδηγούμενης μεταξύ άλλων και από μεγάλη ομάδα αλβανών φυλακισμένων. Εξέπληξε τότε πολλούς η ευκολία με την οποία η κυβέρνηση έκανε αποδεκτά τα αιτήματά τους…

    Κυρίως όμως γνώριζαν ότι:
    - Η απερχόμενη κυβέρνηση Μπους εδώ και μήνες επιχειρεί να προκαλέσει πολιτική αστάθεια στην Ελλάδα, πλήρη αποσταθεροποίηση, για να μην προχωρήσουν οι συμφωνίες με τη Ρωσία για τους αγωγούς, για να αλλάξουν τα δεδομένα και για το Κυπριακό και για το Σκοπιανό, όπου τα «όχι» στο Σχέδιο Ανάν και το βέτο για την είσοδο των Σκοπίων σε ΝΑΤΟ και ΕΕ δεν τα συγχωρούν με τίποτα.
    - Η Ουάσινγκτον, το ΝΑΤΟ και ορισμένοι εγχώριοι οικονομικοί και εκδοτικοί παράγοντες θέλουν πάση θυσία να πάψει η Ελλάδα να είναι το ανάχωμα και να γίνει –αντιθέτως– η γέφυρα της Τουρκίας με την ΕΕ. Για οικονομικούς και γεωστρατηγικούς λόγους.

    Μια κυβερνητική αστάθεια στην Ελλάδα προωθεί θαυμάσια όλα τα παραπάνω. Και μια τέτοια κατάσταση μεθοδεύεται. Σε συνθήκες ακυβερνησίας η χώρα μας πανεύκολα θα αποδεχθεί όλες αυτές τις μεθοδεύσεις…

    Αλλοδαποί… κουκουλοφόροι

    Σε ό,τι αφορά τα γεγονότα των προηγούμενων ημερών, γνώριζαν και άλλα πράγματα, εξόχως σημαντικά που όμως επιμελέστατα απεκρύβησαν απ' τα ελληνικά ΜΜΕ.

    Τα ίδια δηλαδή ΜΜΕ που ενώ σε πολύωρες ζωντανές συνδέσεις ανεδείκνυαν τα «κατορθώματα» των κουκουλοφόρων, τις λεηλασίες, το πλιάτσικο, περιέργως δεν ανέδειξαν ούτε τη μεγάλη συμμετοχή αλλοδαπών «αγωνιστών» σε όλες αυτές τις εκδηλώσεις, ούτε κάποιες άλλες «περίεργες» (;) συμπτώσεις.

    Αλλά δεν παρέλειψαν να αναδείξουν τη μεγάλη μιντιακή επίθεση που δέχθηκε η χώρα μας από πάρα πολλά διεθνή ΜΜΕ, λες και επέχαιραν!

    Λες και δεν εντασσόταν κι αυτό στο συνολικότερο σχέδιο αποσταθεροποίησης.

    Λειτούργησαν λοιπόν ως αντικειμενικοί αβανταδόροι αυτής της εν εξελίξει επιδίωξης…

    Περί «Ταλιμπάν»…

    Προξενεί επίσης μέγιστη έκπληξη το γεγονός ότι τα ΜΜΕ αλλά και κάμποσοι πολιτικοί ταγοί ή δεν έμαθαν ή αγνόησαν ότι:

    - Ξένος διπλωμάτης μίλησε πρόσφατα για –επί της ουσίας– «ελληνικό πρόβλημα» που πρέπει οπωσδήποτε να επιλυθεί (σχετικό ρεπορτάζ σε άλλες στήλες).
    - Η πάντοτε προσεκτική γ.γ. της Κ.Ε. του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, που ζυγίζει μεθοδικότατα και την τελευταία λέξη που θα πει, «στο άσχετο» μετά τη συνάντησή της με τον πρωθυπουργό χρησιμοποίησε τη λέξη «Ταλιμπάν»…
    - Απεσταλμένοι πολύ γνωστών και μεγάλων διεθνών ειδησεογραφικών πρακτορείων είχαν εγκατασταθεί καμιά εικοσαριά μέρες πριν στην Αθήνα, αναμένοντας «μεγάλα γεγονότα».
    - Σε πάνω από 300 λογίζονται, από σοβαρές πληροφορίες, οι αρχικά «εισαχθέντες» αντιεξουσιαστές απ' την Ευρώπη.
    - Περισσότεροι ήσαν οι εισαχθέντες από (δύο…) βαλκανικές χώρες.
    - Ανταποκριτές δύο πολύ γνωστών πρακτορείων έκαναν λόγο για γεγονότα που θα εξελιχθούν σε πόλεις σαν την Κομοτηνή, όπου είχαν έρθει οι «βαλκανικές ενισχύσεις», την Πάτρα, όπου έφτασαν απ’ την Ιταλία και την υπόλοιπη Ευρώπη, ακόμα και την… Κρήτη!
    - Απ’ τους –λίγους έτσι κι αλλιώς– συλληφθέντες οι αλλοδαποί είναι πάνω απ’ τους μισούς…
    - Στις μεγάλες καταστροφές, τη Δευτέρα το βράδυ, στις παρυφές του μπλοκ του ΣΥΡΙΖΑ «μεγαλουργούσε» ένα μπλοκ περίπου 100 κουκουλοφόρων. Όπως μας βεβαίωσε στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, κανείς τους δεν μιλούσε ελληνικά, ενώ ο επικεφαλής τους μιλούσε γλώσσα βαλκανικής χώρας…

    Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει και άλλα, ενδεικτικά του τι πράγματι συνέβη τις μέρες εκείνες (για παράδειγμα, από ποια κέντρα δίνονταν εντολές για επιθέσεις συντονισμένες, πώς λειτουργούσε ένα άτυπο «συντονιστικό» κ.λπ.).

    Η συνισταμένη είναι ίδια. Ότι δηλαδή στην αγνή οργή των νέων ανθρώπων κάποιοι επένδυσαν για να περάσουν άλλες επιλογές.

    Είναι ένα ζήτημα βέβαια αν η κυβέρνηση επέλεγε αντί της «αμυντικής στάσης» μέχρι και την Τρίτη, την «αποφασιστική», δηλαδή την αυταρχική αντιμετώπιση των διαδηλώσεων, πώς θα εξελίσσονταν τα πράγματα.

    Σε αυτό το σημείο δέχεται οξύτατη κριτική. Και μάλιστα από ένα κοινωνικό ακροατήριο που είναι κατά τεκμήριο πιο κοντά στις θέσεις της ΝΔ.

    Επέλεξε όμως την αποφυγή του μέγιστου, υπαρκτού, κινδύνου να απολεσθούν κι άλλες ανθρώπινες ζωές.

    Εισπράττοντας βέβαια το μεγάλο πολιτικό κόστος της εικόνας παντελούς απουσίας της κυβέρνησης την ώρα που η Αθήνα και άλλες ελληνικές πόλεις καίγονταν και λεηλατούνταν, του χάους, μιας ανεξέλεγκτης κυριολεκτικά κατάστασης.

    Θα κριθεί, τελικά, σε βάθος (κάποιου) χρόνου γι' αυτήν την επιλογή, της οποίας οι βασικοί εκφραστές ήσαν ο Κ. Καραμανλής και ο Πρ. Παυλόπουλος…

    O ρόλος Αλαβάνου και Τσίπρα

    Για τον ρόλο των ηγετών του ΣΥΡΙΖΑ και του ΣΥΝ, των Αλ. Αλαβάνου και Αλ. Τσίπρα, πολλά ειπώθηκαν και γράφτηκαν.

    Όπως και για την αντιπαράθεσή τους με τη γ.γ. της Κ.Ε. του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα.

    Εμείς θα κάνουμε σήμερα μια αποκάλυψη ενδεικτική και της νοοτροπίας τους, εκτιμούμε, αλλά και της συνολικότερης πραχτικής τους.

    Οι δυο τους είχαν επικοινωνήσει ήδη απ’ την Κυριακή με αρμόδιο κυβερνητικό παράγοντα.

    Τους ενημέρωσε για αρκετά απ’ όσα γνώριζε. Τους επέστησε την προσοχή. Τους ζήτησε βοήθεια, για να μη βγει εκτός ελέγχου η κατάσταση.

    Τον βεβαίωσαν περί αυτού. Και μάλιστα ζήτησαν με τη σειρά τους συμπαράσταση, για να μην έρθουν τις ώρες της διαδήλωσης του ΣΥΡΙΖΑ, την επομένη, Δευτέρα, ανεξέλεγκτα άτομα από δύο κατευθύνσεις: Από Πολυτεχνείο και από Πάντειο.

    Έτσι την ώρα της συγκέντρωσης-διαδήλωσης του ΣΥΡΙΖΑ διατέθηκαν ικανές αστυνομικές δυνάμεις σε αυτές τις δύο κατευθύνσεις.

    Ενώ όμως είχαν δεσμευτεί –και μάλιστα σε επανειλημμένες τηλεφωνικές επικοινωνίες…– για την αυστηρή περιφρούρηση της συγκέντρωσής τους, όχι μόνο δεν το κάνανε, αλλά επέτρεψαν σε πολλές ομάδες κουκουλοφόρων, αντιεξουσιαστών και λοιπών… συγγενών δυνάμεων να παρεισφρήσουν, να δράσουν, να κάνουν ορμητήριο το μπλοκ τους!

    Και ενώ αστυνομικές δυνάμεις είχαν διασπαρεί για να… περιφρουρήσουν τη συγκέντρωση του ΣΥΡΙΖΑ από ανεπιθύμητους «εισβολείς», οπότε και είχε αδυνατίσει το «κεντρικό μέτωπο» της ΕΛΑΣ!

    Έτσι ξεκίνησαν απ' το κέντρο της Αθήνας οι λεηλασίες και το πλιάτσικο…

    Θέλετε και τη συνέχεια;

    Όταν ο κυβερνητικός παράγοντας αναζητούσε τους Αλαβάνο - Τσίπρα για να διαμαρτυρηθεί, ήσαν άφαντοι, κάπου σε… κάποιες τηλεοράσεις όπου… συνεντευξιάζονταν έχοντας εγκαταλείψει και το μπλοκ τους!

    Επιπλέον η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ είναι ευάλωτη σε κριτική μη αποφασιστικής καταδίκης των κουκουλοφόρων και της δράσης τους, για να διατηρήσουν τις επαφές με τον «χώρο» και λίγες παραπάνω ψήφους, αδιαφορώντας για το πού οδηγούν τέτοιες αντιλήψεις και τι σημαίνουν για το κίνημα…

    Πάντως μάλλον θα πρέπει να προβληματιστούν απ' τη δημοσκόπηση της RASS, που παρουσιάζει σήμερα «ΤΟ ΠΑΡΟΝ»…

  123. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 02:21:03

    @μπάμπης
    Αυτό συνάγεται από τη γραμμή που προβάλει. Η New York Post γιατί την πρόβαλε; Κομμούνια είναι κι αυτοί;
    Μήπως θέλεις να σου φέρω βίντεο με τον Σόρος να πηδάει το διαχειριστή;
    Μίλησα στον πληθυντικό και όχι προσωπικά. Είπα υπάρχουν παρασυρμένοι, έστω και εάν είναι δικαίως εξοργισμένοι, άλλοι που θέλουν όπωσδήποτε να εκτονωθούν, βλήματα, τζάμπα μάγκες, προβοκάτορες και χαφιέδες.
    Διάλεξε που αρέσκεσαι να συγκαταλέγεσαι. Μη μου λες μόνο ότι είσαι επαναστάτης ή ότι συμπαθείς την επανάσταση, ή λογικό και ηθικό άτομο που υποστηρίζει τα καημένα τα "παιδιά". ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙΣ.

  124. t avatar
    t 15/12/2008 02:25:41

    129
    Σωστός

  125. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 02:25:42

    @ μπάμπης
    Τουλάχιστον κάποιοι από εμάς δεν κάνουμε τις πλύστρες να ανεβάζουμε σεντόνια των INDYΑΝΩΝ.
    Ακούς λαπ?

  126. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 02:27:10

    για να βγαζουμε συμπερασματα πανω κατω ο καθενας εδω μεσα για το τι ειμαστε -επειδη και εμεις κρινομαστε, σαν αλλοι πρωταγωνιστες

    στο σχολιο 58 στο ποστ 'Επί τoν τύπo των ήλων' βρικεται η απαντηση σε αυτο που εκστομισε ο 'Νικος'.

    και 'Μποτιλια', οποιος καλει σε διαδηλωσεις και εξεγερσεις ειναι μετον σορος λοιπον. αυτο ειναι το τελικο σου επιχειρημα, Η ΘΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ INDYMEDIA;

    οπως ξερεις, η προπαγανδα,(που κατα εσενα ασκει το indymedia), δεν νικιεται με προπαγανδα. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ, χωρις παρωπιδες, οπως σου ειπα.

  127. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 02:30:15

    @Orestios

    αυτο θα πει αντιληψη πραγματικοτητας. Σεντονι απο το indymedia οχι απο τη φυλλαδα του κουρη ε;

    χαχαχαχαχαχααααα

  128. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 02:33:57

    @Μπάμπης
    Με τα μυαλά που κουβαλάτε καταστρέψατε μαζί με τον Καραμανλή και τα κομματόσκυλα τη χώρα. Πρόλ΄αυτά εξακολουθείς να το παίζεις ιδεολογικός προκρούστης. Τράβα διάβασε τη σελίδα και ξανασκέψου αυτά που γράφει.

  129. Γκούχου γκουχ.... avatar
    Γκούχου γκουχ.... 15/12/2008 02:36:47

    Ρε συ Μπάμπη τι ασχολείσαι? Δεν το πήρες χαμπάρι αυτές τις μέρες ότι το Αντί γέμισε με σχολιαστές που πλακώνονται για το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ? Α ναι, είναι και μερικοί "αριστεροί" (και καλά)...
    Εγώ απογοητεύτηκα με το Αντί αυτές τις ημέρες. Αλλά καλό μου έκανε τελικά... άνοιξαν τα ματάκια μου!

  130. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 02:42:10

    με συγχωρεις φιλε μπτοτιλια, αλλα...

    Μποτίλια στο πέλαγος = καμια τεκμηριωση για το indymedia = 'πιστεψτε οτι θελετε, θα λεω οτι θελω, χωρις αποδειξεις, ζητω το καθεστως! - οι μη συμμορφωμενοι με τας αρχας ειναι της cia'.

  131. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 02:43:56

    Orestios @
    Τι έκανα εγώ πάλι; Τι σεντόνια λες;

  132. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 02:52:29

    @μπάμπης
    Καλύτερη τεκμηρίωση από τη γραμμή που προβάλει μια σελίδα δεν μπορεί να υπάρξει. Όχι βέβαια για τους αναγκέφαλους.
    Όσο αφορά το "ζήτω το κεθεστώς", όταν εσύ έξινες πατσές, άλλοι ματώνανε. Όχι πίσω από τα πληκτρολόγια.
    Αυτοί που καταστρέφουν ασύστολα τη χώρα ΕΙΝΑΙ ΧΑΦΙΕΔΕΣ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

  133. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 02:56:45

    "καταστρέφουν ασύστολα τη χώρα"; Ποια χώρα; Τις τράπεζες και τα glou; Για τους άλλους που την καταστρέφουν στην πραγματικότητα τη χωρά δεν έχεις να πεις κάτι;
    Ποιος ευθύνεται για την δολοφονία του παιδιού;

  134. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 03:07:49

    @λαπ
    Μην κάνεις το βλάκα. Έχει μαλιάσει η γλώσσα μου γι αυτά τα πράγματα. Ήρθες προχτές για ψεύτικη μαγκιά, σκίζουμε τα ρούχα μας ενάντια στην εξουσία εδώ και μήνες εδώ μέσα. Έχω γράψει τρια ποστ για την εν ψυχρώ εκτέλεση του Γρηγορόπουλου στην ιστοσελίδα μου, όταν γι αυτά δεν μίλαγε κανείς.
    Και μην κάνεις το τζάμπα κουτσαβάκι.

  135. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 03:11:35

    @Μποτίλια στο πέλαγος
    Απάντηση: imagebam.com/image/a4a62420913044

  136. PATRA avatar
    PATRA 15/12/2008 03:12:55

    Η ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΕΜΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟΥΣ, (ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ ΕΡΓΟ) ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ(???) ΕΚΛΕΓΜΕΝΟΙ.

    ΟΤΑΝ ΓΑΜ.... ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΑΣ ΠΑΛΙ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΟΡΟΣ???

    ΚΟΦΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ "ΕΚΛΕΓΜΕΝΟΥΣ", ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΙΣΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ.

  137. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 03:22:04

    @ μποτιλια


    πριν 2 ωρες απαγορευσαν καθιστικη διαμαρτυρια 50 μαθητων στο Σύνταγμα
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΣΑΣ

  138. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 03:23:02

    @λαπ
    Κομίζεις γλάυκαν εις Αθήνας. Το δημοσίευμα ουδόλως με αφορά. Όταν εγώ έκανα αγώνα ενάντια στους low and order και τον Καραμνλισμό εσύ έξυνες πατσές. Σου το είπα: εμφανίστηκες εχθές και είσαι δήθεν.

    @ΠΑΤΡΑ
    Αυτός θα φταίει. Αλλά από την τρύπα της δικιάς σου δεν θα έχει μείνει τότε τίποτα. Γιατί οι ναρκέμποροι και οι εμπόροι όπλων θα βαράνε στο ψαχνό. Ή νομίζεις ότι θα σας λυπηθούν επειδή είσαστε ηλίθιοι;

  139. PATRA avatar
    PATRA 15/12/2008 03:24:07

    # Ανωνυμε
    Δεν μπορώ να ακούω πως όποιος δε γουστάρει τον ΚΚ είναι πορτοκαλής.
    Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

    (SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΓΑΛΙΚΑ)

  140. PATRA avatar
    PATRA 15/12/2008 03:25:47

    ΡΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΜΑΖΕΨΟΥ...

  141. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 03:27:24

    @Μποτίλια στο πέλαγος
    "δήθεν"; Τι εννοείς κι απο που το εβγαλες αυτό το συμπέρασμα; Δηλαδη όποιος δεν είναι συντηρητικός και δεν πάνω απο 60 χρονών είναι δήθεν;

    Δεν το παίζω τίποτα. Λέω αυτά που πιστεύω και αντιλέγω σε ότι δεν μπορώ να ακούω/διαβάζω.

  142. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 03:27:58

    'Αυτοί που καταστρέφουν ασύστολα τη χώρα ΕΙΝΑΙ ΧΑΦΙΕΔΕΣ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ' και ειναι οι πολιτικοι και οι νταβατζηδες,που αποτελουν συναμα και ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗ ΤΗΣ και για τους οποίους, δεν μας λες τι γνώμη έχεις και τι προτεινεις ωστε να απαλλαγει η πατριδα απο δαυτους

    οσο για τους 'αγωνες' δεν σε ξερω, θελω να πιστευω οτι εχεις πραγματι κανει, αλλα απο τον τροπο που μιλας για αυτους, αναβλυζει μια ΖΗΛΕΙΑ και μια ΣΝΟΜΠΑΡΙΑ προς παιδια 15-20-25 χρονων που εχουν σακατευτει απο τους πραιτωρες του καθεστωτος, και το 99% των οποιων δεν εχει σπασει ουτε αυγα

  143. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 03:30:49

    @μπάμπης
    Δεν απευθύνομαι στο κράτος, γιατί είμαι φακελωμένος πριν γεννηθείς. Και την πρώτη κατάλληψη στο Ελληνικό προξενείο του Βερολίνου την οργάνωσα το 1989. Χωρίς να έρχομαι από έξω με πληρωμένα εισητήρια. Και είχα τη βάση στο πλευρό μου, γι αυτό όταν ανεβέναμε με το ασανσέρ την κοπάναγαν τα τσουτσέκια της στρατολογίας από τη σκάλα.
    Απευθύνομαι μάταια στη λογική σου. Αλλά κάποιοι καταλαβαίνουν. Και μην νομίζεις ότι αυτοί είναι καραμανλικοί ή μπάτσοι.

  144. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 03:33:45

    @ μποτιλια

    διαβαζοντας το οτι δεν τεκμηριωνεις απολυτως καθολου τις κατηγοριες περι ΣΟΡΟΣ και indymedia, μπορει ο οποιοσδηποτε να υποθεσει οτι λες ψεμματα και προπαγανδιζεις

  145. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 03:34:30

    @PATRA
    Αν με απειλείς μπορούμε να τα πούμε από κοντά.
    Διονύσης Κλαδάς, Βερολίνο.

  146. PATRA avatar
    PATRA 15/12/2008 03:46:32

    ΡΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΑΠΕΙΛΩΝ.
    ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ?

  147. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 03:46:55

    Αυτοί που καταστρέφουν ασύστολα τη χώρα ΕΙΝΑΙ ΧΑΦΙΕΔΕΣ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

    Και αυτοι που τους καλυπτουν με ηλιθιοτητες, θα προσθετα, τυπου μπαμπη και ΣΙΑ. Η ελλαδα δεν θα γινει Ουκρανια ρε.

    "οι μη συμμορφωμενοι με τας αρχας ειναι της cia’".
    Μπαμπη(ς), τι μη συμμορφωμενοι ρε βλακα; η καταστροφη των περιουσιων αθωων συμπολιτων μας ειναι "ἑπαναστατικη γυμναστικη;" Δηλαδη να καταστρεψουμε τον τοπο μας διοτι ετσι δειξουμε την αντιθεση μας στην...εξουσια; Εισαι βλαξ, πληρωμενος; Επειδη διαφωνουμε με τον ΚΚ και τους ανικανους υπουργους του...να κατασρεψουμε τη χωρα; Τι ειδους φρουτο εισαι ρε;

    ευγε ρε Μποτιλια.

  148. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 15/12/2008 03:47:09

    ΩΧ! ΩΧ!! ΩΧ!!!

    "Ξινό-" ή "Ξυνό-";;;

  149. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 03:52:39

    Αν υπάρχει ένας λόγος που δεν πέφτει το σύστημα, δεν είναι γιατί δεν πέφτει με τις καταστροφές, αλλά γιατί το κρατάτε εσείς από την καταστροφή.

  150. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 03:57:44

    @Νίκος

    σου εχω ηδη απαντησει.

  151. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 03:59:44

    @λαπ
    Φιλαράκι, το σύστημα θα πέσει θέλουμε δε θέλουμε. Το έχω πει εδώ και μήνες. Μίλησα και για τη δεύτερη εβδομάδα του Δεκεμβρίου.
    Το ζήτημα είναι τι θα έρθει μετά.
    Το σύστημα δεν πέφτει με είκοσι λοστάρια, που κράτάνε τα παιδιά των δικαστικών. Η Ντόρα με το Βενιζέλο έρχονται. Και αυτοί να πέσουν ακολουθούν οι Νατοϊκοί.
    Άλλο επανάσταση και άλλο ονείρωξη.

  152. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 04:04:03

    @ER4vb
    Και οι δύο ΚΥΠατζήδες (ο ένας είναι CIA) μας είναι γνωστοί. Δώσε σε παρακαλώ link για το έγγραφο αν υπάρχει.

  153. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 04:09:47

    Μπαμπη, δεν με ενδιαφερουν οι απνατησεις σου και δεν διαβαζω πια τις βλακειες σου.

    Απο τον φιλο ΝΖ.

    Η Ελλάδα έγινε πρώτη είδηση στη διεθνή επικαιρότητα.
    Γιατί νομίζετε;
    Γιατί υπήρξαν ταραχές; Όχι. Ταραχές υπήρξαν και στη Γαλλία το 2005 (με την έκρηξη στα προάστια) και το 2006 με τον νόμο Ντεβιλπέν (για τις προσλήψεις των νέων). Αλλά τέτοια προβολή δεν δόθηκε…
    Ταραχές υπήρξαν και στην Ιταλία, μέχρι που αναγκάστηκε ο σημερινός Πρωθυπουργός να κατεβάσει το στρατό, εκτοξεύοντας τη δημοτικότητά του στα ύψη! Κι όμως, τέτοια προβολή δεν δόθηκε.
    Να σημειωθεί ότι στις γαλλικές ταραχές υπήρξαν πολλοί νεκροί και εξαιρετικά σκληρή αντιμετώπιση της αστυνομίας. Ασύγκριτα σκληρότερη απ’ ό,τι συνέβη σε μας. Και στην Ιταλία, όσα προηγήθηκαν της στρατιωτικής επέμβασης ήταν ανατριχιαστικά. Γι’ αυτό και ο ιταλικός λαός χειροκρότησε την επέμβαση.
    Δύο λαοί – οι Γάλλοι και οι Ιταλοί – από τους πιο δημοκρατικά ώριμους και έμπειρους σ’ ολόκληρο τον κόσμο, συσπειρώθηκαν και επευφήμησαν τη λήψη σκληρών μέτρων καταστολής. Κι όμως, αυτό δεν προβλήθηκε τόσο διεθνώς, όσο η Ελληνική περίπτωση, όπου ένας άτυχος 15χρονος μαθητής έπεσε νεκρός από τη σφαίρα ενός τρελαμένου αστυνομικού. Κι ύστερα κάηκε όλη η Ελλάδα, αλλά χωρίς να υπάρξουν άλλα θύματα. Πέρα από τη μεσαία τάξη της χώρας, ασφαλώς, που είδε να καταστρέφεται χωρίς λόγο ό,τι της είχε μείνει όρθιο…

    «Πορτοκαλί» όλα…

    Εκείνο που πραγματικά μας έφερε στο επίκεντρο της διεθνούς επικαιρότητας ήταν το γεγονός ότι η στην Ελλάδα όλοι είδαν να γίνεται απόπειρα μιας «πορτοκαλί» επανάστασης, πιστής αντιγραφής όσων έγιναν στην Ουκρανία το 2005 και στη Γεωργία το 2004. Αυτό το είδαν όλοι έξω. Μόνο εδώ δεν το έχουμε αντιληφθεί ακόμα.
    Ο μηχανισμός κινητοποίησης ήταν πανομοιότυπος: Μηνύματα SMS σε κινητά τηλέφωνα, κεντρικές οδηγίες από «ανατρεπτικά sites του Ιντερνετ (σε μας ενεργοποιήθηκε και το Facebook, πέρα από το γνωστό Indymedia).
    Αποδέκτες αυτών των μηνυμάτων νέοι, άτομα μικρής (στην περίπτωσή μας πολύ μικρής) ηλικίας.
    Τρόπος κινητοποίησης, η συντονισμένη διασπορά και συγκέντρωση δυνάμεων συνεχώς. Οι πιτσιρικάδες τρέχουν πολύ, αντέχουν πολύ κι η πόλη δίνει μεγάλη τακτικό πλεονέκτημα σ’ όποιον συντονίζει σωστά αυτό το αστείρευτο απόθεμα ζωτικότητας.
    Στις «πορτοκαλί τύπου εξεγέρσεις», η διάχυση του μηνύματος από τους ξεσηκωμένους νέους στον ευρύτερο πληθυσμό γίνεται με διασπορά φημών στόμα με στόμα και με διαδικτυακά μέσα, με την «ηθική στήριξη» των ξένων ηλεκτρονικών μέσων (ραδιοφωνικών- τηλεοπτικών εκπομπών από ξένες χώρες που «συμπαθούν την εξέγερση»).
    Εδώ δεν χρειάστηκε να συμβεί αυτό, διότι τα δικά μας ηλεκτρονικά ΜΜΕ μετέδιδαν live και με τον πιο στρεβλό τρόπο, όλη την «εμψύχωση» που ήταν απαραίτητη.
    Τα ελληνικά ΜΜΕ, αυτά τα «προπύργια» του κεφαλαίου και της διαπλοκής λειτούργησαν ως ιμάντες μεταβίβασης του «επαναστατικού κλίματος» στον ευρύτερο πληθυσμό! Ακόμα κι όταν οι κάτοικοι πήραν την ευθύνη της αυτοπροστασίας τους στα χέρια τους, τους κατηγόρησαν ότι ήταν «ακροδεξιοί και χρυσαυγίτες»! Για να αναγκαστούν να σωπάσουν μετά, όταν τους έπαιρναν και τους έβριζαν από παντού – κι από την Πάτρα κι από το Βόλο κι από τη Λάρισα κι από το Ηράκλειο Κρήτης κι από τη Χαλκίδα κι από τις Σέρρες…

    Μαζικός τρόμος, κυβερνητική αποδόμηση, πολιτική χειραγώγηση

    Πορτοκαλί εξεγέρσεις έγιναν ως τώρα σε ολοκληρωτικά καθεστώτα. Η στρατηγική των «πορτοκαλί» εξεγέρσεων» ήταν, ως τώρα, να παραλύουν τον κατασταλτικό μηχανισμό του κράτους. Γι’ αυτό έβαζαν στόχο τα κυβερνητικά κτίρια. Η κυβέρνηση αντιμετώπιζε το δίλημμα να χρησιμοποιήσει εκτενή βία για να διασωθεί. Όσο ανέβαινε το κόστος της καταστολής, τόσο κατέρρεε η διάθεσή της για αντίσταση. Άκαμπτα και σκληρά καθεστώτα στηρίζονται στο φόβο του πλήθους. Αν δουν το πλήθος αποφασισμένο να τους αμφισβητήσει εμπράκτως, τότε παραλύει η διάθεση τους να το καταστείλουν και καταρρέουν. Ο φόβος που ως τότε ενέπνεαν στους άλλους, τώρα επιστρέφει στους ίδιους και τους σαρώνει.
    Στην Ελλάδα όμως, υπήρχε μια ιδιοτυπία: Εδώ δεν έχουμε συγκεντρωτικό αυταρχικό καθεστώς. Μάλλον χρόνια ακυβερνησία έχουμε. Το πολιτειακό μπάχαλο δεν χτυπιέται με συγκεντρωτικά χτυπήματα σε κέντρα εξουσίας. Εδώ χρειαζόταν αποκεντρωμένα χτυπήματα για να παραλύσει ο κοινωνικός ιστός για να κυριαρχήσει ο φόβος στον πληθυσμό.
    Για να δημιουργηθεί κατακραυγή κατά της κυβέρνησης – κατακραυγή σε κάθε περίπτωση: Αν χτυπούσε τους διαδηλωτές, κατακραυγή λόγω της αιματοχυσίας που θα επακολουθούσε. Κι αν δεν χτυπούσε και τους άφηνε να καίνε και να λεηλατούν, κατακραυγή γιατί κανείς δεν μπορούσε να προστατέψει τον πληθυσμό.
    Η κατακραυγή αυτή θα οδηγούσε – σύμφωνα με τον προφανή σχεδιασμό – σε ανατροπή της κυβέρνησης: στον εξαναγκασμό της να παραιτηθεί, και στη συνέχεια η χώρα θα οδηγούνταν σε εκλογές, σε συνθήκες μεγάλου κοινωνικού σοκ. Οπότε και θα προέκυπτε αναγκαστικά πολύ-κομματικός κυβερνητικός συνασπισμός που θα ήταν εύθραυστος. Κι επειδή θα ήταν εύθραυστος θα αποδεικνυόταν πιο εύκολα ελεγχόμενος και χειραγωγούμενος και ευεπίφορος σε εκβιασμούς από εξωθεσμικά κέντρα του εσωτερικού και τους εξωτερικού.
    Για αυτό και έγινε απόπειρα να καεί το κέντρο στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη και στις περισσότερες πρωτεύουσες των νομών. Ώστε ο φόβος να διαχυθεί άμεσα σε όλη την κοινωνία.
    Γι’ αυτό και χρησιμοποιήθηκαν ομάδες κρούσης κουκουλοφόρων, οι οποίοι κρύβονται στο άβατο παρανομίας του λεγόμενου «πανεπιστημιακού ασύλου» κι αποτελούνται από στοιχεία ξένα προς τις τοπικές κοινωνίες.
    Γι’ αυτό και στρατολογήθηκαν κι αλλοδαποί, συνήθως τα πιο λούμπεν στοιχεία λαθρομεταναστών.
    Πρωταρχικός συναυτουργός αυτής της ελεγχόμενης έκρηξης - που κατέστρεψε 700 επιχειρήσεις σ’ όλη την Ελλάδα (374 μικρές επιχειρήσεις μόνο στο εμπορικό κέντρο της Αθήνας) κι άφησε άνεργους, χριστουγεννιάτικα, πάνω 2500 χιλιάδες εργαζόμενους - είναι τα «πορτοκαλί παπαγαλάκια» των ηλεκτρονικών Media: Που δίκασαν, καταδίκασαν την «κρατική τρομοκρατία» και ξεσήκωσαν την πιτσιρικαρία των 16χρονων σ’ όλη την Ελλάδα, παίζοντας το παιγνίδι των σκοτεινών κουκουλοφόρων που είναι από πίσω τους και των ακόμα πιο σκοτεινών «εξωθεσμικών κέντρων» που τους κινούν.
    Πώς; Όλα αυτά είναι θεωρίες συνομωσίας;
    Είστε σίγουροι;

    Θεωρίες συνομωσίας;

    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας» ότι ο συντονισμός αυτής της «εξέγερσης» είναι πανομοιότυπος σε τεχνική, σε μέσα και σε τακτικές μεθόδους, με τα πρότυπα των «πορτοκαλί επαναστάσεων» (όπως ανέφερε και η σούπερ προοδευτική γαλλική Liberation);
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας» ότι όλες οι «πορτοκαλί επαναστάσεις» όπου έγιναν - είτε πέτυχαν είτε όχι - αποκαλύφθηκε ότι υποστηρίχθηκαν και σχεδιάστηκαν από κέντρα που έδρευαν στο εξωτερικό – όπως ομολόγησαν και κάποιοι πρωταγωνιστές τους, όπου η κα. Γιούλια Τιμοσένκο, πρωθυπουργός της Ουκρανίας, που άλλαξε «στρατόπεδο» στο μεταξύ;
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας», ότι ο αντί-εξουσιαστικός χώρος σήμερα, δεν έχει καμία σχέση με τους παλαιούς αναρχικούς των Εξαρχείων, κι ότι ελέγχεται από κέντρα του εξωτερικού (όπως υπαινίχθηκε σαφώς, η Γραμματέας του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα);
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας» ότι έχει δημιουργηθεί «αντιφασιστική διεθνής», χρηματοδοτούμενη πλουσιοπάροχα από διάφορες «περίεργες» ΜΚΟ, με στόχο να χτυπήσει τους «εθνικιστές» παντού στην Ευρώπη;
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας» ότι ήδη στα Ελληνικά πανεπιστήμια πρυτάνεις και καθηγητές ξυλοκοπήθηκαν αγρίως με την κατηγορία του «εθνικιστή», στο όνομα του… «πανεπιστημιακού ασύλου»;
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας», ότι η Γαλλία έχει απαγορεύσει τη δράση τους, ενώ αντίστοιχα περιοριστικά μέτρα σκέφτονται να πάρουν σε Ιταλία και Γερμανία (σε Ισπανία και Πορτογαλία τα έχουν ήδη πάρει);
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας» ότι οι κουκουλοφόροι βγαίνουν μέσα από τα τις γραμμές του ΣΥΡΙΖΑ, όπως κατήγγειλε η ίδια η κα. Παπαρήγα προχθές;
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας» ότι επανειλημμένως στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ (και όχι μόνο) έχουν επέμβει στα δικαστήρια με στόχο να απαλλάξουν συλληφθέντες κουκουλοφόρους, που κάποτε αποδείχθηκε εκ των υστέρων ότι ήταν και στενοί συγγενείς τους που συμμετείχαν σε ένοπλη ληστεία;
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας» ότι έχουν εξοβελίσει στην Ελλάδα, από κάθε δημόσιο βήμα σε μεγάλης εμβέλειας ΜΜΕ, κάθε ελεύθερη φωνή που αρθρώνει πατριωτικό λόγο, με την κατηγορία του «ακροδεξιού εθνικιστή;
    -- Είναι «θεωρία συνομωσίας», ότι θεώρησαν πρόσφατα ακόμα και τον Μίκη Θοδωράκη, «ακραίο εθνικιστή»; Όπως θεωρούν ακροδεξιούς εθνικιστές τον Ελύτη, τον Σεφέρη και τον Ρίτσο;
    Βλέπετε ότι η «αντιφασιστική διεθνής» έχει απλώσει τα πλοκάμια παντού και τρομοκρατεί τους πάντες. Χρόνια τώρα τρομοκρατεί, συγγραφείς, διανοουμένους (πολλούς και με βαριές περγαμηνές αληθινών αντιφασιστικών αγώνων), πανεπιστημιακούς, πολιτικούς, στελέχη του κρατικού μηχανισμού, κατοίκους των Εξαρχείων, γονείς και κηδεμόνες στα σχολεία κλπ. Προχθές, απλώς προσπάθησε να επεκτείνει το κράτος του φόβου στο σύνολο του ελληνικού πληθυσμού.
    Μέχρι πρόσφατα τρομοκρατούσε με μεθόδους προσωπικής σπίλωσης. Προχθές έσπειρε την τυφλή βία και το μαζικό τρόμο των φλεγόμενων κτιρίων στα αστικά κέντρα.

    Η αποτυχία του σχεδίου

    Μόνο που το σχέδιό τους απέτυχε:
    * Πρώτον διότι για να επιτύχει η τυφλή βία έπρεπε να παραμείνει απρόσωπη. Από τη μια πλευρά να βρίσκεται η στυγνή καταστολή και η «ανίκανη κυβέρνηση» κι από την άλλη ο «τιμωρός λαός». Από την ώρα που η ευθύνη για την υπόθαλψη της τυφλής βίας απέκτησε ονοματεπώνυμο, κι αναδείχθηκαν οι «ηθικοί αυτουργοί» της, τότε η λαϊκή κατακραυγή στράφηκε κατά του ΣΥΡΙΖΑ. Πολύ περισσότερο, που την κατηγορία την διατύπωση απερίφραστα η Αλέκα Παπαρήγα, Γραμματέας του ΚΚΕ.
    Βέβαια και ο Βύρων Πολύδωρας το ίδιο ακριβώς είχε πει πριν ενάμιση χρόνο και τον έβγαλαν «τρελό» και «γραφικό». Τότε. Τώρα το είπε και η Παπαρήγα κι όλοι το αποδέχθηκαν. Βλέπετε στην Ελλάδα, μια προφανή αλήθεια, αν δεν την πει η επίσημη Αριστερά, δεν είναι αλήθεια. Είναι «τρέλα» και «φαντασίωση»...
    Απ’ όλους εκείνους που ειρωνεύθηκαν τότε τον Πολύδωρα - γιατί είπε το προφανές - θα βρεθεί, άραγε, κανείς να του ζητήσει συγγνώμη δημόσια;
    Ιδιαίτερα από τους δικούς τους...
    * Δεύτερον, το σχέδιο απέτυχε διότι ο κόσμος, παρά την πλύση εγκεφάλου αντέδρασε. Αποφασιστικά και με απόλυτη αυτοσυγκράτηση. Κι όπου χρειάστηκε πήρε και μέτρα κατά των κουκουλοφόρων.
    Ακόμα και στα ηλεκτρονικά sites άλλαξε το κλίμα μετά τη Δευτέρα το βράδυ. Όπως και στα έντυπα ΜΜΕ, που ήταν, σε γενικές γραμμές, πολύ πιο ισορροπημένα, τουλάχιστον από ένα σημείο και πέρα.
    * Τρίτον, το σχέδιο απέτυχε διότι οι γονείς του αδικοχαμένου Αλέξανδρου, έδειξαν εξαιρετικά αξιοπρεπή στάση. Για την ακρίβεια, μέσα στην απερίγραπτη οδύνη τους, έδωσαν μάθημα αξιοπρέπειας. Μέσα στο βουβό πόνο τους αρνήθηκαν να γίνουν αθύρματα στα χέρια των ολοφυρομένων καναλιών της σπέκουλας. Πέρα από την προσωπική τους αξιοπρέπεια προστάτεψαν και τη μνήμη του παιδιού τους…
    * Τέταρτον, διότι η Κυβέρνηση έσπευσε να πάρει μέτρα «γενναιόδωρης ανακούφισης την πληγέντων». Κι έκανε για μια ακόμα φορά το μόνο που ξέρει να κάνει καλά: να αποζημιώνει όσους καταστράφηκαν από τη δική της ανεπάρκεια (όπως έκανε και μετά τις φοβερές πυρκαγιές του περσινού καλοκαιριού).
    Μόνο που η κυβέρνηση πρέπει να γνωρίζει ότι ο έλληνας φορολογούμενος πληρώνει για να έχει δημόσια ασφάλεια. Δεν μπορεί να πληρώνει επ’ άπειρον, ξανά και ξανά, όπου η δημόσια ασφάλεια αποδεικνύεται ανεπαρκής...
    Σ’ ό,τι αφορά τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες που καταστράφηκαν, χαλάλι τους, να αποζημιωθούν οι άνθρωποι.
    Αλλά σ’ ότι αφορά τις καταστροφές στους Πανεπιστημιακούς χώρους, γιατί να πληρώσουμε ξανά – για πολλοστή φορά – τα σπασμένα; Να τα πληρώσουν από την περιουσία τους οι πρυτανικές αρχές που δεν ήραν το άσυλο.
    Αυτοί δεν είναι «κατά νόμον υπεύθυνοι» για τη φύλαξη της δημόσιας περιουσίας; Ευθύνη σημαίνει ότι υπάρχουν και συνέπειες για την ανευθυνότητα. Ούτε δεκάρα για τις καταστροφές που θα μπορούσαν να αποφευχθούν. Καμία ανοχή στην αβελτηρία των υπότροπων. Οι πρυτανικές αρχές είναι πολλαπλά υπότροποι. Κι αν μια φορά τους κυνηγήσουμε νομικά, να δείτε πόσο πιο υπεύθυνοι θα είναι από δω και μπρός…
    * Τέταρτον, το σχέδιο απέτυχε, διότι μέσα από την οργιαστική αλλά αυθεντική συζήτηση που γίνεται στα διαδικτυακά μέσα (ιστοσελίδες, blogs κπλ.) η αλήθεια άρχισε να βγαίνει, κι ας αποκρύβεται ακόμα από τα μεγάλα ηλεκτρονικά ΜΜΕ: Και η αλήθεια για την ιατροδικαστική εξέταση του άτυχου 15χρονου και για τη βαλλιστική εξέταση της σφαίρας, και για το ρόλο των κουκουλοφόρων και για τις διεθνείς σκοτεινές διασυνδέσεις τους, και για τους ενήλικες καθοδηγητές των εμπρηστών, και για το ρόλο των λαθρομεταναστών και για τις αντιδράσεις των κατοίκων σ’ όλη την Ελλάδα.
    Το Ιντερνετ δεν είναι μόνο μέσο για τη δικτυακή καθοδήγηση μαζοποιημένων πιτσιρικάδων. Είναι και μέσο για να αποκαλυφθεί η αλήθεια και να διαχυθεί σ’ όλο τον πληθυσμό, παρά την επιχείρηση απόκρυψης – στρέβλωσης - χειραγώγησης…

    Κυβέρνηση κι ευθύνες

    Τέλος, η κυβέρνηση απογοήτευσε τους πάντες. Διότι όταν καίγονταν όλες οι μεγάλες πόλεις της χώρας, καλούσε τους κουκουλοφόρους να… πάρουν τις ευθύνες τους! Αν είναι δυνατόν…
    Όλοι εμείς που ΔΕΝ είμαστε δεξιοί (ούτα παλαιο-δεξιοί, ούτε σύγχρονοι κεντρο-δεξιοί) δεν θέλουμε μια κυβέρνηση που σε κρίσιμες στιγμές αγωνίζεται να μας πείσει για τις… «ανθρωπιστικές» της αρχές και την «προοδευτικότητά» της.
    Από τον Κώστα Καραμανλή δεν περιμένουμε να μας αποδείξει ότι «δεν είναι δεξιός». Περιμένουμε να μας αποδείξει ότι μπορεί να προστατέψει το δημόσιο συμφέρον.
    Δεν περιμένουμε να μας αποδείξει, ότι δεν ταυτίζεται με τους «ακραίους». Περιμένουμε να μας αποδείξει ότι μπορεί να μας προστατέψει από τους ακραίους που έχουν κατακλείσει από παντού την κοινωνία και την τρομοκρατούν.
    Περιμένουμε να μας αποδείξει ότι μπορεί να γίνει Σαρκοζύ. Ο οποίος δεν δίστασε, τον Οκτώβριο του 2005: Καθάρισε τη Γαλλία από την παρανομία, τον είπαν «ακροδεξιό», τον είπαν «φασίστα», αλλά εκείνος έκανε την δουλειά του (παρά την υπονόμευση ακόμα και των δικών του), κι ύστερα πήγε στις εκλογές, κατέβηκε με σύνθημα το «Νόμο και την Τάξη» και σάρωσε.
    Πού; «Στη δημοκρατική Γαλλία, του Διαφωτισμού και του Μάη του ’68». Τους είπε, ότι βρίσκομαι εδώ όχι για να απολογηθώ που είμαι δεξιός, αλλά για να κάνω το καθήκον μου απέναντι στο Γαλλικό λαό. Και τον ψήφισαν όλοι, ακόμα και πολλοί μη δεξιοί. Και ύστερα, αμέσως μετά την εκλογική νίκη του, προσχώρησαν στην κυβέρνησή του τα μισά στελέχη του Σοσιαλιστικού κόμματος! Τα άλλα μισά διασπάστηκαν…
    Ο κόσμος είναι βαθιά απογοητευμένος από την κυβέρνηση Καραμανλή και τη στάση της. Μπορεί να είναι τυχερός ο Καραμανλής ακόμα μια φορά. Γιατί μ’ όλη την απογοήτευση που προκαλεί η κυβέρνησή του, ο κόσμος συνειδητοποιεί πλέον ότι απέναντι του είναι ο Γιώργος Παπανδρέου που φλερτάρει να πάει σε συγκυβέρνηση με το ΣΥΡΙΖΑ, που φλερτάρει με τους κουκουλοφόρους. Κι αυτό το ενδεχόμενο τελικά λειτουργεί υπέρ της κυβέρνησης. Αλλά ως πότε «ο φόβος θα φυλάει τα έρμα»;
    Δεν ζητάμε από τον Κώστα Καραμανλή να γίνει Ελευθέριος Βενιζέλος ή Ανδρέας Παπανδρέου. Σύγχρονος ευρωπαίος πολιτικός μπορεί να γίνει;
    Έτσι, λίγο από Σαρκοζύ.
    Όσο πατάει η γάτα…

  154. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 04:19:21

    @μποτίλια
    Αυτό το είπα και εγώ νωρίτερα. Δεν έχω αυταπάτες οτιοι καινούργιοι θα ναι καλύτεροι(αν κάποτε φύγουν αυτοί) ...
    Αλλά τώρα δεν εννοώ αυτούς, αλλά αυτούς που έχουν δημιουργήσει τα κόμματα, τους "νταβάδες". Το σύστημα -που εννοώ- πέφτει και απο μέσα. Μακάρι να το είχε άλλαξει ο Καραμανλής ωστε σήμερα να είχαμε μια καλύτερη δημοκρατία. Δεν το έκανε όμως και περιμενουμε από τον ΓΑΠ τώρα. (κλαψ!)

    Δεν είμαι υπέρ των καταστροφών αλλά δε μου βγαίνει να τα καταδικάσω όλα. Και εξηγούμαι: Στην αρχή το είδα ως ένα μήνυμα προς όλους αλλά μετά "χόντρυνε". Το παρακράτος και οι νταβάδες κατέστρεψαν αυτή την μικροεξέγερση με προβοκάτσιες, με αποτέλεσμα σήμερα η μισή+ Ελλάδα να καταδικάζει τα πάντα! Φαντάζεσαι να μην υπήρχαν προβοκάτσιες και ο κόσμος να μάθαινε οτι χτυπάνε μόνο τράπεζες; Ποιος θα διαφωνούσε; Ελάχιστοι...

  155. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 04:24:55

    ΚΑι ρωτω εγω ο αφελης: γιατι οι διαφοροι μπαμπηδες και λοιποι βρυκολακες θελουν να αγνοουν αυτα τα αυταποδεικτα;

    Αν η πανω αναλυση σου ειναι βαθεια, να το λιανισουμε.

    Εμεις οι πολιτες ειμαστε αγανακτισμενοι στα σιγουρα με την διακυβερνηση αυτη. Και αυτο ειναι που υποδαυλιζουν οι ξενοι για τους δικους στους σκοπους. Τι σε εμποδιζει να το αντιληφθεις αυτο μπαμπη μας; Ουτε συνομωσιολγιες ασυνδετων γεγονοτων ουτε μεταφυσικη. Η ψευδοευγενεια σου αποκαλυφθηκε απο το STRATEGY-GEOPOLITICS. Προβολατορακος εκπαιδευμενος εισαι.

  156. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 04:27:18

    @Νίκος
    Το κείμενο είναι πολύ σωστό στην ανάλυση που κάνει.
    Τελείως λάθος όμως στα συμπεράσματα που βγάζει.
    Ο Πολύδωρας ήταν και παραμένει φαιδρός.
    Ο Καραμανλής υπήρξε αποτυχημένος και αντικοινωνικός. Αν είχε τσίπα ώφειλε να είχε φύγει ήδη, εδώ και καιρό. Όσο περισσότερο μένει τόσο χεοροτρεύει τη ζημιά.
    Ο Σαρκοζί είναι φασιστόμουτρο. Μόνο τέτοιους δε χρειάζεται η χώρα.
    Οι κουκουλοφόροι είναι πρόβλημα. Μπορούμε όμως να τους αντιμετωπίσουμε και χωρίς τον Πινοσέτ.

  157. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 04:28:08

    @ νικος
    εισαι πανεξυπνος, σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση των οσων λεω.

    λοιπον, ο εγκυροτατος 'νικος' μας λεει οτι η πολιτικη σαρκοζυ στην εξεγερση του παρισιου ειχε πολλους νεκρους αλλα ανεβασε τη δημοτικοτητα του τελικα,

    'Δεν ζητάμε από τον Κώστα Καραμανλή να γίνει Ελευθέριος Βενιζέλος ή Ανδρέας Παπανδρέου. Σύγχρονος ευρωπαίος πολιτικός μπορεί να γίνει;
    Έτσι, λίγο από Σαρκοζύ.
    Όσο πατάει η γάτα…'

    ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΧΕΛΑΣ

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_25/11/2007_250345

    εξω οι αμερικανοι δε λετε; ΙΔΟΥ

    διαβασα το μισο απο το υπολοιπο σεντονι που εβαλε, και ειναι γεματο διαστρεβλωσεις και ασχετες συγκρισεις. θα επανελθω

  158. Στελιος avatar
    Στελιος 15/12/2008 04:36:36

    Πλιατσικο και στο antinews αυτη τη βδομαδα.

    ΒΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΩΛΗΝΕΣ!

  159. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 15/12/2008 04:40:33

    @λαπ
    Φίλε λαπ, όταν σου απέδωσα κάποιο χαρακτηρισμό, εννοούσα ότι παραπαίεις ανάμεσα στα εξεγερμένα παιδιά και τον ΓΑΠ, γιατί είχα διαβάσει προηγούμενα σχόλια σου.
    Φυσικά δικαιούσαι να έχεις τα πιστεύω σου και να ακουμπάς τις ελπίδες σου εκεί που πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξει μια προοπτική.
    Εγώ πιστεύω στη δημιουργία ενός ριζοσπαστικού, αλλά οργανωμένου λαϊκού κινήματος. Το κυριότρο σε αυτή την πορεία είναι η οριοθέτηση των στόχων. Από εκεί θα προκύψει η ανάλογη τακτική. Δεν ακολουθώ την παραδοσιακή αριστερά. Πιστεύω ότι χρειαζόμαστε μια πλήρη αναθεώρηση ιδεών, νέο αναλυτικό όργανο, νέα γλώσσα, νέες δομές, νέους στόχους.
    Ότι συμπαθείς την "εξέγερση", όπως αυτή καταγράφεται, μου είναι κατανοητό. Τέτοιες σούπες όμως τις έφαγα μια ζωή. Το στομάχι μου τρύπησε. Και δε διστάζω να γίνω κακός, για να δώσω ερεθίσματα σ΄αυτή τη κατεύθυνση.

  160. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 04:42:06

    Φιλτατε μποτιλια, συμφωνω με τις επισημανσεις σου. Και καριβως στην αποτυχια του ΚΚ στηριχθηκε το σχεδιο εν μερει. δεν μπορουσα να μη το βαλω γιατι οι αρχικες επισημανσεις του ειναι ο,τι λεμε (λεω) εδω και βδομαδες αν οχι μηνες. Αν θυμασαι προσπαθουσαμε εναγωνιως να "ἑνωσουμε" ακρες γεγονοτα που φαινομενικα ηταν ασυνδετα.

    Ανεξαρτητως αν ο Σαρκοζυ ειναι καραδεξιος, τουλαχιστον δεν δειλιασε. εδω εμεις εχουμε συνδρομο βλακειας, υποχωρητικοτητας και ενδοτισμου ΣΕ ΟΛΑ, και κυριως στα εξωτερικα.

  161. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 04:50:12

    @Μποτίλια στο πέλαγος
    "Εγώ πιστεύω στη δημιουργία ενός ριζοσπαστικού, αλλά οργανωμένου λαϊκού κινήματος."
    Συμφωνώ απόλυτα αλλά δε βλέπω τίποτα... και δύσκολα θα ελπίσω σε κάτι καινούργιο, με την έννοια οτι θα διώξουμε το μπλε κ το πράσινο και θα φέρουμε άλλο χρώμα για να αλλάξουμε ... τοπίο;

    Φυσικά μιλάω με τα σημερινά δεδομένα.

    Για τα υπόλοιπα, άσε να φάμε κι εμείς καμιά σούπα να μάθουμε.

  162. thanos avatar
    thanos 15/12/2008 04:51:27

    Ψυχασθενής ο κυριος Ορεστιος??? Μεγαλη κουβεντα...

    Σου τ'αλεγα πουλι μου, οτι θα γελαει και το παρδαλο κατσικι..!!!!

  163. λαπ avatar
    λαπ 15/12/2008 04:56:18

    Νίκο τι ακριβώς ήθελες; Τανκς;
    Η απειρία του Καραμανλή φταίει για όλα. Υπήρχαν λογικοί και πολύ δημοκρατικοί τρόποι για να μη δημιουργηθεί αυτή η κατάστασή καθόλου εξαρχής. Για να μη μιλήσω για την αστυνομία που έπρεπε να προσέχει ποιους αφήνει στο σώμα να έχουν όπλο. Και πάλι ξεχνάς οτι παιδιά διαδήλωναν και τα ΜΑΤ τους πετούσαν χωρίς λόγο δακρυγόνα. Αν σου πετούσαν χημικά στα μούτρα τι θα έκανες;

  164. μπαμπη avatar
    μπαμπη 15/12/2008 05:23:55

    @μποτιλια εκτιθεσαι ανεπανορθωτα, φαινεται οτι εισαι απλλυτα κολλημενος στην καλυτερη, να μη πω τιποτε αλλο...

    πλακα κανεις έτσι; συμφωνεις με την αναλυση οτι οι ιταλοι ειναι δημοκρατικα ωριμοι; εισαι σιγουρος; γιαυτο εβγαλαν τον στοα μπερλουσκονι της στοας propaganda2 που αποδειχτηκε οτι ειχε δεσμους με τη cια και ειχε αναμιχθει με τα πραξικοπηματα σε χιλη και αλλού ;

    η λες ψεμματα οτι διαβασες τις αρλουμπες του εγκυρου 'νικου'(μιλαμε για χοντρες διαστρεβλωσεις- και παντελως ασχετες συγκρισεις)

  165. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 06:44:08

    Λαπ,
    κανονικα δεν θα απαντουσα, αλλα, που ειδες να επιχειρηματολογει κανεις για τανκς; ζουμε το 74 με τη χουντα; νομιζετε οτι ο λαος τρωει κουτοχορτο; η επιβολη του νομου δεν ειναι χουντα, εκτος αν θελετε αναρχια, οπως τη ζησαμε.

    αν μου πετουσαν χημικα σιγουρα δεν θα εσπαγα τις βιτρινες ουτε θα εκλεβα το γειτονα μου, οπως θα Βολευε τα σορακια και τα συμπαρομαρτουντα, ε;

    μπαμπη μου, μπαμπη μου, οταν λεμε να εχει λιγο σαρκοζυ εννοουμε να υπαρχει ΗΓΕΣΙΑ σοβαρη και στιβαρη, που δεν ειναι, και να προστατεψει τους πολιτες απο τους επαναστατες του κωλου, που μονο επανασταση δεν εκαναν. ουτε ακουσα το συνθημα ψωμι, παιδεια ελευθερια ουτε και την σημαια ειδα. μονο αλητηριους με κουκουλες ειδα να καινε τη σημαια σε προηγουμενη δοκιμαστικη. τοσο ηλιθιοι, ενα πανι εκαιγαν μονο, αλλα που να το ξερουν απο την πολλη μαστουρα του σορου και το χορτο.

  166. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 06:52:12

    Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ. ΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.

    1. Δίνουμε πολλά, πολλά, πάρα πολλά δώρα, (σε καμία περίπτωση δεν καλύπτεται το κόστος, λογικά οι εφημερίδες θα έπρεπε να έχουν ζημιές δις με τέτοια ..δώρα, αλλά αυτό είναι δουλειά του ΣΔΟΕ του Κωστάκη). Αν χρειαστεί ζητάμε από τα αφεντικά λεφτά, ώστε σε κάθε εφημερίδα να δίνουμε δώρο και ένα πενηντάρικο.!

    2. Με τα δώρα τσίμπησε ο πελατάκος. Και τώρα η προπαγάνδα:

    3. Εκμεταλλευόμαστε φυσικά το κλίμα των ημερών, με τις παρακάτω τεχνικές:

    α. Μιλάμε συνέχεια για "μαθητές", "νέους" και "νεολαία". Δεν έχουν γνώση του τι γινόταν παλιότερα, είναι πιό εύκολα θύματα.

    β. Κάνουμε συνεχώς αφιερώματα στους νεκρούς από την αστυνομική βία, παραλείποντας τις ενοχλητικές λεπτομέρειες και κυρίως τις περιπτώσεις αυτοάμυνας των αστυνομικών. Δεν θυμίζουμε π.χ. ότι ο Μελίστας ήταν στριμωγμένος σε ένα βαν, στο οποίο είχαν πέσει -μέσα- μολότωφ και ήταν θέμα δευτερολέπτων να καεί ζωντανός.

    γ. Δεν θυμίζουμε ότι οι 16 από τις 18 εκτελέσεις/φόνοι/δολοφονίες "αντιεξουσιαστών", έγιναν επί κυβερνησεων ΠΑΣΟΚ. Η λέξη πρέπει να αποφεύγεται πλήρως, ώστε όλοι οι φόνοι να "κρεμαστούν"(attach) και να υποστηρίξουν (support) το κλιμα που δημιούργησε ο τελευταίος φόνος.

    δ. Ξεχνάμε αυτά που λέγαμε για το δικαίωμα κάθε, μα κάθε κατηγορούμενου σε δίκαιη δίκη αλλά και συνήγορο και την πέφτουμε σε όποιον αναλάβει τον κατηγορούμενο αστυνομικό, ώστε να εκφοβίσουμε και να εκβιάσουμε τους υποψήφους δικηγόρους.

    ε. Σε περίπτωση που βρεθεί συνήγορος, που τιμά το λειτούργημά του, την πέφτουμε στο δικηγορικό σύλογο, ακόμη και με διασπορά ψευδών ειδήσεων, ώστε να φτιάξουμε κλίμα και να τον τρομοκρατήσουμε.

    στ. Αν ο συνήγορος τιμά το λειτούργημά του προχωράμε παραπέρα και τον απειλούμε άμεσα. Υποκινούμε ακόμη και σωματική βία εναντίον του. Αν τον δείρουν κιόλας, ακόμη καλύτερα. Προσοχή: να μην τον σκοτώσουν, γιατί αυτό θα δημιουργήσει συσπείρωση στους δικηγόρους.

    ζ. Κάνουμε σε όλες τις εφημερίδες, σαλόνια, με πολλές φάτσες μαθητών, οι οποίοι να καθοδηγούνται να πουν αυτά που θέλουμε. Βάζουμε οπωσδήποτε τη φάτσα τους, ώστε να αγοράσουν την εφημερίδα οι δικοί τους, οι συμμαθητές τους κ.λ.π. για να δουν τη φάτσα τους στο φύλλο μας.

    4. Κάνουμε ολομέτωπη επίθεση στο Κ.Κ.Ε. το οποίο χαλάει τη σούπα της "αριστερής" εξέγερσης. Ψάχνουμε στοιχεία για πλουτισμό στελεχών του, παλιές δηλώσεις, παιδιά κομμουνιστών που κάνουν μπίζνες, που πήγαν σε ιδιωτικά σχολεία, ό,τι μπορεί να δυσφημήσει το Κ.Κ.Ε.

    5. Το ίδιο κάνουμε με το Λ.Α.Ο.Σ. Βρείτε θέματα για τη Μανωλίδου, ώστε να ακυρώσουμε τον Άδωνι.

    6. Χτυπάμε άμεσα τον Καραμανλή, με τους εξής τρόπους:

    α. Αποδομούμε τις επιλογές του σε πρόσωπα. Αυτή την περίοδο ρίχνουμε ιδιαίτερο βάρος στους "Καραμανλικούς", Παυλόπουλο και κυρίως στον Στυλιανίδη. Η κριτική δεν πρέπει να γίνεται σε πολιτική επίπεδο, αλλά σε κοινωνικό για να είναι πιό εύπεπτη από τις σαστισμένες από το βομβαρδισμό εικόνων μάζες. Δίνουμε βαρύτητα σε πιασάρικα θέματα, όπως "στα μπουζούκια ο Στυλιανίδης, ενώ η Ελλάδα πενθούσε", ή "αγόραζε κοσμηματα η γυναίκα του Παυλόπουλου, ενώ η Ελλάδα καιγόταν".

    β. Ενισχύουμε τους υποτιθέμενους διαδόχους του. Τους παρέχουμε ολοσέλιδα ή και το "σαλόνι" για συνέντευξη, με κολακευτικές φωτογραφίες, όπου τονίζουμε ό,τι τους ξέφυγε και δείχνει ότι υπάρχει κλίμα διαδοχής.

    γ. Συντηρούμε κλίμα διαδοχής, με αναφορά σε "καλά πληροφορημένες πηγες στο εσωτερικό της Ν.Δ.", οι οποίες πηγές, εμφανίζονται δήθεν δυσαρεστημένες από την "ατολμία" του Καραμανλή.

    δ. Προβάλλουμε δηλώσεις ιεραρχών, έτσι ώστε να φαίνεται ότι ακόμη κι η εκλλησία, που μέχρι τώρα ονομάζαμε "η δεξιά του κυρίου", κρατά αποστάσεις από το αστυνομικό κράτος του Καραμανλή.

    7. Εξαφανίζουμε τα εθνικά θέματα κι οτιδήποτε δείχνει εξωτερικό κίνδυνο, γιατί αυτό θα συσπειρώσει τους Έλληνες. Κρύβουμε τυχόν προκλήσεις Τούρκων, Σκοπιανών κ.λ.π., ώστε να μην ενισχύουν το σενάριο, ότι πλήττεται ο Καραμανλής, επειδή είπε όχι στην είσοδο της ΠΓΔΜ στο ΝΑΤΟ και είπε ναι στο Ρωσικό αγωγό φυσικού αερίου.

    8. Κάνουμε όσο το δυνατόν μικρότερη προβολή στο Γιώργο Παπανδρέου, ώστε να μην ταυτιστεί με τις ζημιές και απορροφήσει τη δυσαρέσκεια της πονεμένης αγοράς.

    Αν χρειαστεί, ταυτίζουμε τις ζημιές με τον ΣΥΡΙΖΑ, ώστε οι "νυκοκυραίοι" να στρέψουν προς τα εκεί τα βέλη τους. Ενισχύουμε αυτή τη θέση με δημοσιεύματα και δημοσκοπήσεις που δείχνουν οργή προς το ΣΥΡΙΖΑ και μόνο. Βάζουμε τα δύο κόμματα της αριστεράς να τρώγονται μεταξύ τους.

    Θέλουμε μια ελεγχόμενη αυτοδύναμη κυβέρνηση.

    9. Χτυπάμε ανελέητα την κρατική τηλεόραση, που είναι το τελευταίο καταφύγιο όσων μας έχουν σιχαθεί. Ψάχνουμε οτιδήποτε εναντίον του προέδρου της. Αν αντέχει στα χτυπήματα, διασπείρουμε ψευδείς ειδήσεις, εμφανίζοντάς τον ως έτοιμο να παραιτηθεί, ως δυσαρεστημένο, ως άτολμο.

    10. Επειδή ο Καραμανλής είναι χαλκέντερος και αντλεί δύναμη από τη φυσιολογική οικογενειακή του ευτυχία, ξαμοληθείτε και βρείτε στοιχεία, που να του ταράξουν την οικογενειακή γαλήνη, τη σχέση του με τη σύζυγο και τα παιδιά του.

    Αρχίστε με δημοσιεύματα του τύπου "άλλη γυναίκα στη ζωή ισχυρού Έλληνα πολιτικού;" ή "η Νατάσσα ενοχλημένη από επιθέσεις εναντίον της" ή κάτι για τα παιδιά του.

    Πηγαίντε στο σχολείο των παιδιών του και ψαρέψτε δασκάλους, γονείς συμμαθητών.

    Κάποιος θα βρεθεί να πει ότι τα παιδιά του πρωθυπουργού έχουν διαφορετική μεταχείριση, π.χ. "η δασκάλα κουμπώνει όλα τα κουμπιά στο μπουφάν της Αλίκης, ενώ η -αλήτισσα- άφησε άλλο παιδάκι ξεκούμπωτο στην παγωνιά". Πιέστε τους με απανωτές ερωτήσεις.

    Απομονώστε κάποια λέξη, μεγεθύντε την και τα αποτελέσματα θα έρθουν...

    αρκει να υπαρχουν μαπμπηδες και αλλοι...

  167. ataktos avatar
    ataktos 15/12/2008 07:02:06

    Ωραίος τίτλος «Η κρίση και το σχέδιο της Ντόρας» ποια κρίση και σουξου μουξου εδώ όλη η Ελλάδα καίγετε στην κυριολεξία και σε εισαγωγικά όπως θέλετε αναλύσετε το και άλλες τόσες μέρες και η μαντάμ έχει !!!!σχέδιο και έκανε!!! πρόβλεψη .Άρε μάντης της Αθήνας που μας προέκυψε στο ΥΠΕΞ .Σκέτη σχιζοφρένια .

  168. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 07:09:50

    Τι είναι οι έλληνες πολίτες γιά τους νεοταξιτες μισθοφορους του σορου στο Ιντυμίντια; "Μίζεροι μικροαστοί". Μπαμπη ακους;

    Τι είναι οι μικροέμποροι και οι μικροκαταστηματάρχες που έχασαν τους κόπους μιάς ζωής εξαιτίας της βανδαλιστικής μανίας ορισμένων κρετίνων; "Αρπαχτικά" που ετοιμάζονται να σουλουπώσουν τα "κωλομάγαζα" τους. Τι προτείνουν οι ειρηνικοί επαναστάτες της παγκοσμιοποίησης; "Να αρχίσουν να καίγονται κ εκκλησίες". Εκδικητικότητα; Κόμπλεξ; Απύθμενο μίσος; Υπέρμετρη βλακεία; Αλητεία, μήπως; Ή μήπως όλα μαζί συνδιασμένα;

    Διότι ο σκοπός τους είναι ένας: "Να μας γαμήσουνε τις γιορτές και το Χριστό". Αυτό τους ενδιαφέρει. Ο μικρός Αλέξης Γρηγορόπουλος δε βρίσκεται πιά στη ζωή, δύο οικογένειες έχουν καταστραφεί, σχολεία και Πανεπιστημιακά ιδρύματα έχουν καταντήσει από χώροι μόρφωσης σε διαλυμένες σκουπιδοαποθήκες, η χώρα έγινε διεθνώς ρεζίλι παγκοσμίως και τα "επαναστατημένα νιάτα" (My Ass) του Ιντυμίντια (που φιλοξενείται από το ΕΜΠ, το υπενθυμίζουμε) νοιάζονται γιά το πως θα διαταράξουν τις ζωές των ελλήνων πολιτών. Αυτά χρειάζεται να τα βλέπουν ορισμένοι θλιβεροί πολιτικοί αρουραίοι που προσπαθούν να οφεληθούν πολιτικά από το χάος. Που χαϊδεύουν τα αυτιά των τρομοκρατών.

    Αυτα λενε στη σελιδα τους οι νεοφασιστες του σορου. αει στο διαολο λοιπον...

  169. ataktos avatar
    ataktos 15/12/2008 07:36:21

    Και αν δεν σας αρέσει η λέξει μάντης τότε μόνο μια μας μένη Τσάτσα !!

  170. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/12/2008 08:29:31

    είναι βαρετό που επαναλάμβάνομαι, αλλά, και για μένα, αν ίχνος ή υποψία του σκηνικού έχει να κάνει με φιλοδοξίες Ντόρας, δηλώνω απαισιόδοξος.

  171. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 15/12/2008 08:37:09

    Ο Ελληνικός λαός ήταν που ήταν χωρισμένος σε στρατόπεδα (Βάζελοι-Γάβροι, Δεξιοί-Αριστεροί, Εθνικιστές-Αναρχικοί) και παίζει διαχρονικά τις κουμπάρες, τώρα έρχεται να προστεθεί ένα νέο αντιμαχόμενο show: Αυτοί που χαϊδεύουν τα αυτιά των «αγανακτησμένων» βανδάλων Vs Αυτών που χαϊδεύουν τα αυτιά του «αθώου» κυρ Ανέστη του μπακάλη. Και όλοι μαζί εις τον κρημνόν.

  172. anetos avatar
    anetos 15/12/2008 08:58:25

    ΡΕΣΑΛΤΟ και indymedia Ποιοι ειναι αυτοι ρε παιδια ? ποιος ειναι ο "μεγαλος κουμουνιστης Παντελής Πουλιόπουλος και η χηρα του(με τα πεντε ορφανα) " τους ξερει η μανα τους ? Θυμιζουν ανοργασμικους επαναστατες του γλυκου νερου μεσα στον μικροκοσμο τους ....

  173. ataktos avatar
    ataktos 15/12/2008 09:06:48

    Ένα τελευταίο για τα θλιβερά γεγονότα που εξελίσσονται γύρο μας και η κρατούντες (Σιουφας ,Νικήτας ) έριξαν της ευθύνες στους «ξένους» όπως λένε τους οικονομικούς μετανάστες δηλ. αυτοί έχουν όλους εμάς για χαϊβάνια και βλάκες και τώρα μέσω μειοδοτικού διαγωνισμού που μας κήρυξαν εμείς θα τρέξουμε να λάβουμε μέρος σε αυτό και αυτό η μαντάμ το λέει σχέδιο .Μένω άφωνος .

  174. aris53m avatar
    aris53m 15/12/2008 09:40:23

    Λυπάμαι αλλά και η Ντόρα έχει αποδειχθεί "λίγη".
    Θα βάλω τα δυνατά μου είναι αναχρονιστικό και "corporate" σλόγκαν.
    Κρίνω ότι χρειαζόμαστε κάποιον ή κάποια με πυγμή και σύγχρονη αντίληψη της οικονομίας.
    Και στην παρούσα στιγμή δεν τον'την βλέπω μέσα στους τριακοσίους. Και τα παιδιά στους δρόμους θέλουν λυσεις (και καλά κάνουν) τώρα!
    Ο δικομματισμός ζει και βασιλεύει (βλέπε δημοσκοπήσεις) και to εκ των "δύο κακών το μη χείρον βέτιστον" έχει ριζώσει μέσα μας.
    Και μη μου πείτε τι έχεις να προτείνεις γιατί δεν έχω. Απλώς σαν όλους τους άλλους Ελληνάρες κάνω κριτική :)

  175. ataktos avatar
    ataktos 15/12/2008 10:01:43

    aris52-Καλά αυτά που διαβάζεις εδώ είναι μονό κριτική!!! και ελληναρες?? ,μου φαίνεται ότι μόνο τον εαυτό σου διαβάζεις και αυτά που γράφεις .Κρίμα για συνομιλητή σε είχα . Και αυτό είναι δυστυχώς σύμπτωμα των καιρών μας

  176. ο ψαγμένος avatar
    ο ψαγμένος 15/12/2008 10:35:10

    Εδώ και πέντε μέρες πέντε άτομα ανακυκλώνουν τις ίδιες απόψεις. Α, και το ψαγμένο ερώτημα "που τόξερε η Ντόρα". Της τόπε ο καφές, ή το παπαγαλάκι του Σόρου, ή η σάρα της μάρας, ή το πέταξε έτσι για να κάνει την έξυπνη; Κι βλάχος πως ήξερε ότι θα βρέξει με τα τουλούμια αφού και η ΕΜΥ αιφνιάστηκε; Κάτι σάπιο υπάρχει εδώ σίγουρα, αλλά όλα αυτά τα ξέρει καλύτερα ο Κώτσος απ' την Καρδίτσα που έχει θεία με ανηψιά ιδιαιτέρα στο υπουργείο εσωτερικών και ξέρει πολλά, γι αυτό και γώ πάω στο τσιπουράδικο που τα πίνει ο Κώτσος και μαθαίνω το παρασκήνιο από πρώτο χέρι και σεις βγάλτε την με τις καφετζούδες.

  177. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 12:19:34

    @Νίκος

    τοσες συσσωρευμενες νμπουρδες δεν εχω ξαναδιαβασει.

    οι ιταλοι εχουν ωριμη δημορατια; που εξελεξαν το μελος της στοας propaganda due με διασυνδεσεις στη cia;

    τα διαβασα ολα τα σεντονια σου. ΜΠΟΥΡΔΕΣ και ψεμματα

  178. aris53m avatar
    aris53m 15/12/2008 13:21:37

    @ataktos #178.

    Με παρεξήγησες μεγάλε. Το ασκώ κριτική δεν αναφερόταν στα σχόλια που διαβάζω εδώ, αλλά στην εν γένει πολιτική (ο Θεός να την κάνει) μας.

    Τα σχόλια εδώ μέσα άλλα αξίζουν κριτικής και άλλα όχι.

    Όσο για αυτά που γράφω είναι απλά η γνώμη μου. Έχω όμως μια τέτοια απαξίωση στην σημερινή πολιτική και πολιτικούς που και να ήθελα να προτείνω κατι τις, του τύπου ο τάδε τα λέει καλά και συμπλέω με τα λεγομένα του, δεν μπορώ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΒΟΥΛΗ ΑΠΑΡΤΙΖΑΙ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ. Καταδικασμένος λοιπόν και έρμαιο ανίκανων ηγετών έκανα το σχόλιο

    "Και μη μου πείτε τι έχεις να προτείνεις γιατί δεν έχω. Απλώς σαν όλους τους άλλους Ελληνάρες κάνω κριτική "

    Ισως άστοχο...

    Αυτά

  179. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 15/12/2008 13:55:07

    ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΥΜΦΩΝΩ.
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ ΤΙΣ ΒΑΡΕΙΕΣ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΤΩΝ "ΑΔΟΥΛΕΥΤΩΝ"Η "ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΩΝ"ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΩΝ.
    ΒΡΙΣΙΕΣ ΚΑΙ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ Ν"ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ ΣΤΟ
    ΚΑΛΥΤΕΡΟ BLOG.