12/10/2008 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κρίση θα αλλάξει και την διαπλοκή

Πως λειτουργούσαν οι επενδυτικές τράπεζες και τα «χρυσά παιδιά»; Φούσκωναν τις αποτιμήσεις πολλών εταιρειών μεσαίας κεφαλοποίησης και παράλληλα εξασφάλιζαν ρευστότητα με την μέθοδο των placements σε συγκεκριμένους επιχειρηματίες. Ποιοι είναι αυτοί; Όλα εκείνα τα ονόματα που τα είδαμε ξαφνικά επί ΝΔ να εισβάλλουν στην ναυτιλία, στα ΜΜΕ, τον αθλητισμό, να κυκλοφορούν με τα καλύτερα αμάξια και τις πιο ακριβές βίζιτες, να αγοράζουν ραδιόφωνα, οικόπεδα και πολιτικούς και εν γένει να εμφανίζονται ως μια «νέα γενιά επιχειρηματιών» που διεκδικεί μερίδιο εξουσίας από τους γερόλυκους της διαπλοκής. Κούνια που τους κούναγε...

Τώρα που τράπεζες όπως η Deutsche Bank η Citigroup και η Morgan Stanley,διάφοροι επενδυτικοί οίκοι και hedge funds προχωρούν σε μαζικές ρευστοποιήσεις στην Ελλάδα δεν πέφτει μόνον ο Δείκτης στο ΧΑΑ. Αλλά συρρικνώνεται και η «ισχύς» όλων αυτών που ήθελαν και να μας ...κυβερνήσουν. Αυτό θα επιφέρει δραματικές αλλαγές και στο εκδοτικό και στο γενικότερο πολιτικό σκηνικό. Είναι γνωστό άλλωστε ότι δυο νεόκοποι εκδότες φημολογείται ότι έχασαν αμύθητα ποσά με την Lehman (Ρέστης) και την USB (Αγγελόπουλος). Θα αποχωρήσουν τώρα από το ΒΗΜΑ και τον ΕΤ αντίστοιχα; Οι φήμες οργιάζουν και το θέμα απασχολεί όλο τον κυριακάτικο Τύπο σήμερα

Μια άλλη συνέπεια που θα πλήξει τα ελληνικά ΜΜΕ είναι η μείωση των διαφημίσεων, επειδή όπως είναι γνωστό οι πλούσιες χορηγίες προέρχονται από πολυεθνικές (πχ αυτοκίνητα) οι οποίες αν δεν κλείσουν θα μειώσουν σίγουρα τα διαφημιστικά κονδύλια τους.

Βέβαια, το πρόβλημα της ρευστότητας των τραπεζών είναι το σημαντικότερο αυτήν την στιγμή. Η εμπιστοσύνη μεταξύ των Τραπεζών, αλλά και του κοινού προς αυτούς,  έχει καταρρεύσει, «καθώς κανείς δεν γνωρίζει πόσους σκελετούς κρύβει κάθε πιστωτικό ίδρυμα στα λογιστικά βιβλία του». Έτσι η Εθνική δημιούργησε ήδη ειδικό ταμείο για να είναι έτοιμη να αγοράσει όποια από τις μικρές τράπεζες καταρρεύσει πρώτη. Παράλληλα, επανέρχονται τα σενάρια για συγχώνευση της  Alpha Bank με την Πειραιώς, τα οποία όμως διαψεύδουν και ο κ. Κωστόπουλος και ο κ. Σάλας. Σε κάθε περίπτωση οι συγχωνεύσεις και η επικράτηση «δυο - τριών τραπεζών» είναι κάτι που όλοι θεωρούν ήδη ως βέβαιο. Στις συγχωνεύσεις πρωταγωνιστικό ρόλο αναμένεται να έχουν οι κ. Λάτσης και Βγενόπουλος, ο οποίος ήδη ανήγγειλε αύξηση κεφαλαίου ...5 δισ. ευρώ και περιέγραψε ευθέως το σχέδιό του για εξαγορές άλλων τραπεζών. Όλοι βέβαια καταλαβαίνουμε ότι οι αλλαγές στις Τράπεζες θα έχουν άμεση επίδραση και στο πολιτικό σκηνικό, επειδή οι τραπεζίτες και οι μεγάλες οικογένειες που υπάρχουν πίσω τους το επηρεάζουν καθοριστικά.

Ο τρίτος τομέας που θα πληγεί άμεσα είναι εκείνος των μεγάλων κατασκευαστικών εταιρειών όπως οι  ΕΛΛΑΚΤΩΡ (Μπόμπολας), ΑΒΑΞ, ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ (Ψυχάρης;) κλπ. Οι τρεις αυτές εταιρείες έχουν πάρει το 70% των μεγάλων έργων, με υπέρογκο δανεισμό και τώρα βρίσκονται σε δεινή θέση επειδή κλείνουν οι κάνουλες των τραπεζών. Τίθεται δηλαδή και θέμα απολύσεων και θέμα εκτέλεσης των έργων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo avatar
    theo 12/10/2008 14:59:42

    Όπου πέφτουν καρχαρίες
    βγαίνει αίμα στον αφρό
    Ο Μακήθ βγαίνει στο Σόχο
    μ' άσπρο γάντι καθαρό

    Πυρκαγιά προχθές στο Σόχο
    εκαήκαν δυο παιδιά
    ο Μακήθ να μη το μάθει
    έχει ευαίσθητη καρδιά

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/10/2008 15:17:06

    Δεν πρόκειται να πάθουν τίποτε εκτός ίσως από Αγγελόπουλο-Ρέστη που θέλουν να τους φάνε οι ντόπιοι και δεν έχουν και πλάτες. Οι άλλοι θα συνεργαστούν μεταξύ τους θα πάρουν φράγκα από τις κρατικές τράπεζες και θα επιβιώσουν.

  3. neofileleyros avatar
    neofileleyros 12/10/2008 15:36:06

    η κριση θα τσακισει τους διαπλεκομενους.
    φαινεται ο πανικος τους.
    ο καραμανλης,δηλαδη το κρατος θα τους σωση?
    εαν ειναι μαγκας πρεπει να τους αποτελειωση.

  4. donaE avatar
    donaE 12/10/2008 15:37:41

    Brecht all time classic τοτε και τωρα.Υπαρχουν Μακηθ η ουτε για αυτο δεν ειναι ικανοι?

  5. κρατιστης avatar
    κρατιστης 12/10/2008 15:54:07

    χαχαχα
    σε λιγο καιρο που θα εχουν επιβιωση μονο κρατικες τραπεζες,οι διαπλεκομενοι θα παρακαλανε τον καραμανλη για κανενα δανειακι..
    ε ρε γλεντια..
    τοτε τι θα γραφουν τα αντικαραμανλικα μπλογκοπαπαγαλακια?

  6. "αντιδεξιο παπαγαλακι" avatar
    "αντιδεξιο παπαγαλακι" 12/10/2008 15:55:39

    θα τα περνουμε για να γραφουμε σχολια υπερ καραμανλη-ρουσοπουλου.

  7. "αντιδεξιο παπαγαλακι" avatar
    "αντιδεξιο παπαγαλακι" 12/10/2008 15:58:24

    στο κραχ που ερχεται ,το κρατος,δηλαδη ο καραμανλης θα αποφασισει ποιοι επιχειρηματιες θα επιβιωσουν.
    θα υπαρχει ζητηση σε φιλοδεξια παπαγαλακια.
    δεχομαι προσφορες.

  8. Παπαγεωργίου...Ε avatar
    Παπαγεωργίου...Ε 12/10/2008 16:14:58

    Δεν βλέπω ο Καραμανλής να είναι ικανός να τραβήξει το καζανάκι, αφήστε που δεν θέλει και όλας διότι...εμπεριέχεται και αυτός στην λεκάνη. Το Βήμα σήμερα προαναγγέλλει πτώχευση ταμείων λόγο ομολόγων παιδιά μου..Ο Καραμανλής θα μείνει στην ιστορία ως ο Πρωθυπουργός του ελληνικού ΚΡΑΧ. Ο επόμενος δεν θα βρει, όχι καμμένη γη, ούτε Γη να πατήσει!

  9. Papanakos avatar
    Papanakos 12/10/2008 16:17:13

    http://makelio.blogspot.com/2008/10/blog-post_7268.html
    ...................Ψηφίζεις υποτίθεται άτομα ικανά να διοικήσουν αυτόν τον τόπο, μα αυτή μεταβάλλονται σαν μια γροθιά εναντίον σου. Ψηφίζεις κόμματα υποκρισίας, τα οποία μετα τις εκλογές συμπεριφέρονται ως μεσάζοντες εξυπηρετώντας την διαπλοκή και το κεφάλαιο. Η ανικανότητα οργάνωσης και διοίκησης του κράτους, το πλιάτσικο και η σπατάλη εις βάρος του φτωχού λαού από την εκάστοτε κυβέρνηση του δικομματισμού φτάνει στο όριο φρενίτιδας.
    Λαέ της Ελλάδος πρέπει να αντισταθείς!
    Έχεις φωνή!
    Στύλε το μήνυμα σου, ειρηνικά και δημοκρατικά!
    Ψήφισε την ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ!.....................................

  10. nas avatar
    nas 12/10/2008 16:19:11

    Γειά σας συντροφια! Είμαι εδώ! Είπα να πάω... Μάλτα, αλλά έμαθα κι εγώ πως "πλακώνονται" στο Ιόνιο και σταμάτησα εκεί... λοιπόν, το κραχ έρχεται! μαζέψτε το χρήμα απο θυρίδες, λογαριασμούς και ή κάντε το χρυσό ή χτίστε το στην...μεσοτοιχία πίσω απ' τη ντουλάπα! Τι άλλο μπορεί να σημαίνει η είδηση που διάβασα πως ο άλλοτε γκουρου της αριστερής δημοσιογραφίας, ο μαχητής της ΕΛΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ, ο ομοτράπεζος της δεξιάς παράγκας απο το ΄90 και δώθε, ο παχυλότατα αμοιβόμενος απο τον εαυτό του, ο κατήγορος κάθε σοσιαλιστικής παρεκτροπής, πήρε λέει εκπομπή στην κρατική ΝΕΤ; οπότε...για να πάει αυτός τόσο εξώφθαλμα να σιτίζεται απο (δεξιά) θυρίδα... έρχεται το κραχ! εσύ Factorx κάτσε και κάνε επανάσταση...με μας τους χαχόλους... μετά όμως μην αιτιάσαι εαυτόν γιατί τραβάς νίλες...έτσι;

  11. πασοκος avatar
    πασοκος 12/10/2008 16:29:03

    προβλεπω,αποτυχημενοι..τραπεζιτες,εργολαβοι,εκδοτες,μπλογκοπαπαγαλακια,να συνωστιζονται στο μαξιμου και να παρακαλανε τον καραμανλη για "ρευστοτητα"..
    ωχωχωχ
    το κραχ θα προκαλεση απιστευτη κωλοτουμπα..
    οι νταβατζηδες θα προσκυνησουν την..πορνη τους.

  12. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 12/10/2008 16:31:24

    ΠΑΙΔΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙ ΤΟ BLOG

    ΠΟΛΥ ΣΗΜΗΤΙΣΤΑΝ ΚΡΙΜΑ...............

  13. πασοκος avatar
    πασοκος 12/10/2008 16:37:04

    το τελος του υπαρκτου καπιταλισμου,θα καταστρεψει τους υπαρκτους διαπλεκομενους.
    περιμενουμε την "νεα γενια" να αναλαβει τα ηνια.
    τελος εποχης...

  14. πασοκος avatar
    πασοκος 12/10/2008 16:39:28

    καλα οι πασοκοι ειναι στον κοσμο τους.
    θελουν να αναλαβουν την διακυβερνηση της χωρας,οταν πλησιαζει η αναποφευκτη χρεοκοπια της.
    αφηστε ρε χαχολοι τον καραμανλη να διαχειριστει το κραχ.
    μην βιαζεστε..

  15. Τσε avatar
    Τσε 12/10/2008 16:58:37

    ποιός Καραμανλής ρε παιδιά...γύρισε από τη Μάλτα?
    ο κόσμος κάιγεται και τα ...... χτενίζονται.

  16. provato avatar
    provato 12/10/2008 17:07:36

    Αν συνεχίσει η κρίση προβλέπω οι εργαζόμενοι (και)στην ΕΡΤ να πληρώνονται σε είδος (βιντεοκασέτες απο το αρχείο , πορτοκάλια απο τον κήπο,κόντρα πλακέ απο τα σκηνικά για προσάναμα κτλ)

  17. Africa avatar
    Africa 12/10/2008 17:17:08

    Η Ομονοια εχει γινει ΑΦΡΙΚΗ με αρρωστιες, αυξηση της εγκληματικοτητας και παντου Λαθρομεταναστες περιμενοντας να γινουν "πολιτικοι προσφυγες", ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? Επιδημιες που ειχαν εξαφανιστει, εμφανιστηκαν στην Ομονοια! Φακτορ, το θεμα ειναι πολυ σοβαρο και ολλοι κανουν γαργαρες!!

  18. miaouth avatar
    miaouth 12/10/2008 17:20:01

    Με τους εφοπλισταράδες μας τι γίνεται ρε παιδιά;
    Άν κάνουν "απολύσεις" οι Άραβες και Ρώσοι εργοδότες τους (του "μαύρου χρυσού"), που θα κλίνουν την κεφαλή τους; Θα κουβαλούν με τα γκαζάδικά τους Δανέζικες ανεμογεννήτριες;
    Ωχ, ωιμέ, και τί θ' απογίνει η ελεύθερη ιδιωτική ραδιοτηλεόραση και ο έγκυρος Ελληνικός τύπος χωρίς Αλαφού, Βαρδινό, Κυριακό και τους λοιπούς καπετανέους;
    C' est la vie, που λένε και οι Γάλλοι (έσκισες Λαυρέντη χθές το βράδυ, πάντα τέλειος).

  19. Νεοκλής avatar
    Νεοκλής 12/10/2008 17:20:47

    ... εννοείς UBS όχι USB (το παθαίνω πάρα πολύ συχνά κι γω γιατί συνέχεια σκέφτωμε κομπιούτερς).

    Στα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο. Let's watch the blood flow !!!

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2008 18:19:56

    πολλές δανέζικες ανεμογεννήτριες προβλέπω για ανακύκλωση...Το ΄80 είναι μακριά και ξεχάστηκε

  21. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2008 19:09:52

    archaeopteryx- Παρακαλώ κάντω ποιο λιανά διότι δεν το βλέπω τόσο απλό .

  22. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 12/10/2008 19:13:05

    Επίκαιρο όσο ποτέ.
    Για όλους τους ιεροκήρυκες του τούρμπο-καπιταλισμού.

    http://www.youtube.com/watch?v=hKd7TkpbWR0

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2008 19:46:56

    γειά σου άτακτε,

    κατ αρχάς, η κρίση θα επηρεάσει, νομίζω, και τα ενεργειακά και την ΔΕΗ. Πολλοί μιλάμε για τις τράπεζες και τους τραπεζίτες, όταν η πραγματική οικονομία βασίζεται, σε τελευταία ανάλυση, στην ενέργεια και το κλίμα (βροχούλα, ήλιος κλπ)

    Με το πετρέλαιο να ανεβαίνει, πολλοί κουτεντέδες έχαψαν τα ίδια χαζά που λέγαμε και το 73 ή το 79 για ΑΠΕ, πορδές αγελάδων κλπ. Ολα αυτά στην χώρα μας έγιναν ελληνική βιομηχανία, σε συνδυασμό με τις επιδοτήσεις, τους αδηφάγους Γενικούς Γραμματείς και σε βάρος, κατά την γνώμη μου, της ΔΕΗ.

    Την ΔΕΗ την φρέναραν υπέρ του φυσικού αερίου (περίμενε άτακτε να δεις πως η τιμή του θα εκραγεί σε σχέση με το πετρέλαιο -- έγινε στο Τέξας πριν από χρόνια) και υπέρ μερικών πονηρών. Με τόσους πολλούς πονηρούς θα ήταν άκομψο να αναφερθώ στους προφανείς.

    Η ΔΕΗ πάσχει από ισχύ βάσης και ισχύ αιχμής, όπως ξέρεις καλύτερα από μένα. Οι ανεμογεννήτριες δεν έιναι ούτε το ένα ούτε το άλλο, αλλά επιδοτούνται, και με την επιδότηση έβγαζαν από μεροκάματο έως πολλά λεφτά. Η ΔΕΗ αναγκαζόταν να παραδεχτεί ότι με το πετρέλαιο στα 140 ή 150 έκανε κάποια οικονομία, ιδιώς στα νησιά (αλλά τσιμουδιά στα περί αιχμής και βάσης).

    Με το πετρέλαιο στα 75 και οσονούπω χαμηλότερα, οι ανεμογεννήτριες είναι ακριβές εικαστικές παρεμβάσεις. Εξ ού και πιστεύω ότι θα τις ξεφορτωθουμε και το λέω με χαρά γιατί σαν μηχανικός ξέρω ότι είναι ενεργειακά οριακές και, για ηλεκτροπαραγωγή, ολίγον μπελαλίδικες. Άσε που δεν μου αρέσουν στο νησί μου...

    Για μένα οι ανεμογεννήτριες προωθήθηκαν προς δόξαν κάτι σταθμών αερίου...

    Και την χώρα μου αγαπώ και πιστέυω σε δυνατή ΔΕΗ (άσχετα αν είναι του Δημοσίου ή των Γερμανών -- προτιμώ του Δημοσίου). Πολύ θα ήθελα να δω την ΔΕΗ να κάνει μια μονάδα από αυτές που βγάζουν 1600MW, βρέξει χιονίσει, χωρίς να εκπεμπουν CO2, πάνω στην Κομοτηνή που δεν έχει σεισμούς. Αλλά ποιος τολμάει να το πει, θα τον κυνηγούν οι μεταφορείς πετρελαίου

  24. Louis Bunjuel avatar
    Louis Bunjuel 12/10/2008 19:48:45

    @ Mr ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ
    Κολλημένοι με τον έρημο το Σημίτη....
    Απλές παιδικές αταξίες έγιναν στην εποχή του, μπροστά στα ύστερα. Εφαγαν σίγουρα, και υπερβολικά, αλλά κανείς δεν έσκασε.
    Εδώ και τώρα είναι το αληθινό, το σουρρεαλιστικό, σεμνό και ταπεινό φαγοπότι: Αγόρασαν νερό (λιμνοθάλασσας, λίμνης, θα σας γελάσω) και πουλούν μεζονέτες. Έ, τόσα κυβικά νερό πιά. Νεροφίδες. θα σκάσουν. Το μπούμ θ' ακουστεί από Λευκωσία μέχρι Ραφήνα. Δεν θα μείνει ούτε λαμπόγυαλο.

  25. miaouth avatar
    miaouth 12/10/2008 19:59:04

    @ Αρχαιοπτέρυξ, τα πυρηνικά εργοστάσια όλοι τα πουλούν τώρα στη Βόρεια Κορέα και στο Ιράν. Εκεί είναι της μόδας. Και στου Μπερλούσκα (στον "πύργο" του, όχι στη χώρα του).
    Έ ρε Άλ Γκόρ που σας χρειάζεται. Με καμουτσίκι από πέος θαλάσσιου ίππου. Το πιό σκληρό ζωικό προιόν στον πλανήτη, εγγυημένο. Πονάει.
    Ενέργεια άφθονη από την ενιαία Βαλκανική ΔΕΗ, μόλις πάρουν τη δική μας και την μοντάρουν με τις γειτονικές οι Γερμανοί. Ξέρεις τι ωραία φράγματα έχει η Σερβία, η ΠΓΔΜ και η Κροατία; Κουκλιά, και τεράστια.
    Άσε που στο νησί σου (και σε πολλά άλλα νησιά), δάσος θα φυτρώσουν οι ανεμογεννήτριες.
    Είναι χαζοί οι Δανοί, Νορβηγοί και Βορειογερμανοί, ή τους πήρε τα μυαλά ο πολύς αέρας;

  26. tiramola avatar
    tiramola 12/10/2008 20:00:32

    Την κριση μονο ο Καραμανλης μπορει να την διαχειριστει...
    Εξαλου εχει διαβασει και Μαρξ...
    Εντω μεταξυ πριν απο κανα μηνα ειχε δηλωσει οτι οι αγορες αυτορυθμιζονται...
    Θα παιξει τον τελευταιο ρολο της καριερας του...
    Εξολοθρευτης νταβατζηδων λογω κρισης...
    Παραλληλα καποιοι "ιδεολογοι" νεοφιλελευθεροι εχουν το θρασος να κανουν και πλακιτσα...
    Λες και δεν ειναι η μαλακια που εχουν στο κεφαλι τους που μας οδηγησε στην απορυθμιση...

    Εν τω μεταξυ δεν περιμενα ποτε να κλεινουν χρηματιστηρια απο νεοφιλελευθερους...

  27. miaouth avatar
    miaouth 12/10/2008 20:04:52

    Οι καπιταλιστές θα πουλήσουν μόνοι τους και το σχοινί που θα κρεμάσει τους ίδιους.
    Κάποιος το είπε, δεν θυμάμαι ποιός. Κι άν δεν γίνει, πάλι σοφό είναι. Έστω, πουλούν ήδη το χοντρό ρόπαλο για να φάνε το ξύλο. Της αρκούδας.

  28. tiramola avatar
    tiramola 12/10/2008 20:08:29

    Ο Λενιν συντροφε miaouth...

  29. miaouth avatar
    miaouth 12/10/2008 20:10:26

    Ok tiramola, ευχαριστώ.

  30. tiramola avatar
    tiramola 12/10/2008 20:13:14

    Η ΟΝΝΕΔ δεν βλεπω να παιρνει θεση για την κριση...

  31. tiramola avatar
    tiramola 12/10/2008 20:16:26

    Ακομα και την ωρα που μας παιρνουν τοσο ξεδιαντροπα τα λεφτα απο την τσεπη , ακομα και τωρα η μαλάκια παει συννεφο...
    Με την εξυπναδα χορταινεις?

  32. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2008 20:16:34

    archaeopteryx-Το τεράστιο θέμα που ανέφερες δηλ. Μονάδες βάσεως είναι η ΜΑΥΡΗ τρύπα του οικονομικου συστήματος .Αν σου πω ότι αγγίζει (συμφώνα με υπολογισμούς μου ) τα 3600 mw ΟΛΟΙ μας θα κάνουμε τούμπα . Αλλά βλέπεις λιθάνθρακα δεν θέλουμε ,ανεμογεννήτριες δεν θέλουμε ,πυρηνικά δεν αποδεχόμαστε .Ο λιγνίτης τσάμπα που μας φλόμωσαν τα τελευταία 40 χρόνια στα σπίτια(με την τσιμέντο από τεφρά) έχει εξαντληθεί .Να προσθέσω η φράσει συνδικάτων και ΚΚΕ (Αλέκα) «τσάμπα ρεύμα για το λαό» καταντήσαμε στον εξυπνάκια Τακη που συνειδητά την αποτέλειωσε συμφώνα με την εντολή του αλογομουρη τζάμπα μάγκα .Τώρα πες μου ποιος μπάκαλης θα λύσει το πρόβλημα .Nie znam madrego na ludzka glupote.

  33. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 12/10/2008 20:16:36

    «Ομως, κανενός είδους τραπεζική νομοθεσία δε μπορεί να παραμερίσει την κρίση. Σε ένα σύστημα παραγωγής, στο οποίο όλη η συνοχή του προτσές (σ.σ. διαδικασίας) αναπαραγωγής στηρίζεται στην Πίστη, είναι οφθαλμοφανές ότι πρέπει να ξεσπάσει μια κρίση, να σημειωθεί ένας ορμητικός συνωστισμός στις θυρίδες των τραπεζών για την απόκτηση μέσων πληρωμής, όταν σταματήσουν ξαφνικά οι πιστώσεις και όταν έχει πια πέραση μόνο η πληρωμή σε μετρητά. Γι’ αυτό, από πρώτη ματιά όλη η κρίση παρουσιάζεται σαν πιστωτική κρίση και χρηματική κρίση. Και, πράγματι, πρόκειται μόνο για τη μετατρεψιμότητα των συναλλαγματικών σε χρήμα. Αυτές όμως οι συναλλαγματικές αντιπροσωπεύουν στο μεγαλύτερό τους μέρος πραγματικές αγορές και πωλήσεις, η επέκταση των οποίων σε σημείο που να ξεπερνά κατά πολύ την κοινωνική ανάγκη, βρίσκεται τελικά στη βάση όλης της κρίσης. Παράλληλα, όμως, μια τεράστια επίσης μάζα αυτών των συναλλαγματικών αντιπροσωπεύει μόνο απατεωνίστικες επιχειρήσεις, που τώρα αποκαλύπτονται και ξεσπάνε, αντιπροσωπεύει ακόμα κερδοσκοπικές, αλλά αποτυχημένες επιχειρήσεις, που έγιναν με ξένο κεφάλαιο – τέλος αντιπροσωπεύουν εμπορευματικά κεφάλαια, που έχουν υποτιμηθεί ή που δεν μπορούν καθόλου να πουληθούν, ή χρηματικές επιστροφές, οι οποίες δεν μπορούν ποτέ πια να εισπραχθούν. Ολο το τεχνητό σύστημα επέκτασης με το στανιό του προτσές αναπαραγωγής δεν μπορεί βέβαια να θεραπευτεί με το ότι τώρα κάποια τράπεζα, π.χ. η Τράπεζα της Αγγλίας, με τα χαρτονομίσματά της χορηγεί σ’ όλους τους απατεώνες το κεφάλαιο που τους λείπει και αγοράζει στην παλιά ονομαστική τους αξία όλα τα υποτιμημένα εμπορεύματα»Κάρλ Μαρξ, «Το Κεφάλαιο», τόμος τρίτος, κεφ.30, σελ. 617-8.

  34. theo avatar
    theo 12/10/2008 20:18:22

    Του Κόκαλη το ρόπαλο, κνίτικη ελπίδα..

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2008 20:19:47

    miaouth,

    έζησα την πρώτη ενεργειακή κρίση, βλέπω τώρα την δεύτερη. Αν πιστέυεις ότι θα βλέπεις πολλές ανεμογεννήτριες με το πετρέλαιο στα 50 ή 60, τι να σου πώ; ξέρουμε διαφορετική αριθμητική. ΝΑΙ είναι χαζοί οι Δανοι και οι Νορβηγοί και σίγουρα οι Αγγλοι, γιατί αντί να παράγουν ρευμα, το εισάγουν από την Γαλλία.

    Για τους Δανούς και Νορβηγούς οι ανεμογεννήτριες είναι ότι για μας τα επιδοτούμενα ενοικιαζόμενα γ' κατηγορίας. Οι Γερμανοί έχουν καταλάβρει ότι χρειάζονται ελεγχόμενη ενέργεια. Οι Γάλλοι έχουν γίνει υπερδύναμη λόγω των πολλών πυρηνικών. Η Καλιφόρνια (οι μεγαλύτεροι χρήστες ΑΠΕ) το έχουν κλείσει το ηλεκτρικό τους μαγαζί μετά χρόνια έρωτα με ΑΠΕ, και προβλέπω θα αναθεωρήσουν.

    Τα φράγματα φίλε μου είναι θαυμάσια αλλά έχουν δύο προβλήματα. Δεν δουλέυουν αν δεν έχει βρεξει καλά τον χειμώνα, και, σιγά σιγά γεμίζουν λασπίτσα.

    Ρωτά έναν μηχανικό της ΔΕΗ εάν δεν σου στοιχίζει εσένα προσωπικά κάθε ανεμογεννήτρια. Φυσικά οι επιλογές καθε λαού καθορίζουν το μέλλον του. Μακάρι η επιλογή να είναι συνετή (και να μην βασίζεται σε μίζες Γενικών Γραμματέων, Υπουργών και συνδικαλιστών)

    Μπορεί να σου αρέσει ο Γκορ, εμένα δεν μου αρέσει πολύ, αλλά δεν πειράζει γούστα είναι αυτά. Όσο για τα πέη από θαλάσσια άλογα, φέρε ένα στο σκοπευτήριο, να δεις αν βρίσκει στόχο στα 25 μέτρα. (χα χα χα από τον Indiana Jones)

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2008 20:23:39

    αττακτε,

    από όλα τα προβλήματα που έχει η Ελλάδα, τούρκους, κουρδους πασόκους νουδου, επίτιμους, τσίπρες, σοβαρότερο και από την «οικονομική κρίση» είναι αυτή η ερμη η ισχύς βάσης. Αλλά τι να κάνω ο φουκαράς; Εάν δεν λυθεί θα μετακομίσουν στην Βουλγαρία ή την Βορειομακεδονοσκοπία και οι υπολοιπες βιομηχανίες και εμείς θα συζητάμε περί φιλοσοφίας και θα πουλάμε πισωσίφωνες λεκάνες ο ένας στον άλλο.

  37. ahab avatar
    ahab 12/10/2008 20:29:36

    Ο Εγγλέζος πρότεινε, οι Ευρωπαίοι αποφάσησαν . Πάρτε κόσμε λεφτά/μαρουλόφυλλα.
    Προ ημερών ρωτούσα ΠΩΣ νομίζετε οτι οι Αμερικάνοι θα πάρουν πίσω τα πετροδολλάρια όπως και τα έξοδα
    απο τις εκστρατείες του Bush που την είδε Μ.Αλέξανδρος. Ο στόχος μεγάλος ίδιο και το κόλπο
    Κάπου εδώ νομίζω η εικόνα ξεκαθαρίζει.
    ΄Εχοντας
    1/ πτώση επιτοκίων = φθηνό χρήμα = πληθωρισμός
    2/ πτώση αξίας αγαθών (πετρέλαιο κλπ) λόγω μαζικών ρευστοποιήσεων απο ανάγκη ρευστού απο Τράπεζες,
    επενδυτικούς οίκους και κάθε λογής σπεκουλαδόρων , των μελλοντικών συμβολαίων (παραγώγων)
    σε όλα αυτά τα αγαθά
    3/ καταθέσεις εγγυημένες = αυξημένη ρευστότητα = απαξίωση χρήματος

    Νομίζω οτι μετά την πρώτη φάση του έργου δηλ. γενική πτώση αξίας αγαθών θα ακολουθήσει ο δήθεν ανεξέλεγκτος
    πληθωρισμός με αποτέλεσμα τις νομισματικές υποτιμήσεις . Καιρός για κανένα χωραφάκι.

  38. miaouth avatar
    miaouth 12/10/2008 20:32:41

    @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ
    "Η βρετανική κυβέρνηση θα πάρει αύριο Δευτέρα τον πλειοψηφικό έλεγχο της Royal Bank of Scotland (RBS) και Halifax Bank of Scotland (HBOS)", σύμφωνα με την εφημερίδα Sunday Times.
    "Η μαζική είσοδος της κυβέρνησης στο κεφάλαιο των τραπεζών θα γίνει μέσω κοινών μετοχών. Το Λονδίνο μπορεί να βρεθεί έτσι να κατέχει το 70% του κεφαλαίου της HBOS και το 50% εκείνου της RBS", σύμφωνα με τους Times.

    Το έχουμε καταλάβει αυτό; Τις μετοχές θα πάρει το κράτος. Και το management, φυσικά. Πάνε, αλλάζουν χέρια οι τράπεζες. Εδώ και 40 χρόνια το σύστημα δούλευε μ΄ τον τρόπο που έχουμε συνηθίσει, τώρα η μηχανή δουλεύει ανάποδα. Άν διαβάσεις το νέο βιβλίο του George Soros, θα καταλάβεις.
    Ο θείος Κάρολος άριστα τα λέει, αλλά μιλά στο απόσπασμα για άλλα πράγματα, όχι γι αυτό που συμβαίνει τώρα.

  39. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2008 20:38:36

    Δεν γνωρίζω έξυπνο στην αντιμετώπιση ανθρωπινής βλακείας .

  40. miaouth avatar
    miaouth 12/10/2008 20:47:45

    Άν πάρουν τη ΔΕΗ οι Γερμανοί (η κρατική εταιρία τους, η μεγάλη), θα είναι η πρώτη φορά που γίνεται πραγματικά κρατική, κράτους που σέβεται τον εαυτό του. Και όχι του τάκη, του σάκη, του μάκη, του κατεβαζοδιακοπτάκη και του χρυσοδαχτυλάκη που είναι τώρα.
    Με τον ΟΤΕ έγινε αυτό ακριβώς, αλλά η ΝΔ "ντρέπεται" να πεί τι ακριβώς έγινε, επειδή το "κοινό" της δεν θα το καταλάβει (τόσο σπίρτα).
    Το δε ΠΑΣΟΚ, ΣΥΝ κτλ, στο θέμα ΟΤΕ λένε απλώς παραμύθια για αρκούδες και δράκους.

  41. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2008 20:54:59

    Die Straße frei
    Den braunen Bataillonen,
    Die Straße frei
    Dem Sturmabteilungsmann!

    κοινώς αχ βαχ. Με βλέπω να μεταναστεύω...

    Το ότι αγοράστηκε ο ΟΤΕ λίγο νύχτα λίγο στο μιλητό και λίγο στο φτηνό, υποθέτω είναι επειδή εμείς οι Ελληνες είμαστε ανεπαρκείς...

  42. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 12/10/2008 20:59:36

    «Το δημόσιο χρέος, δηλαδή το ξεπούλημα του κράτους – αδιάφορο αν είναι απολυταρχικό, συνταγματικό ή δημοκρατικό κράτος – βάζει τη σφραγίδα του στην κεφαλαιοκρατική εποχή. Το μοναδικό κομμάτι του λεγόμενου εθνικού πλούτου, που στους σύγχρονους λαούς ανήκει πραγματικά στο σύνολο του λαού, είναι το δημόσιο χρέος του. Γι’ αυτό είναι πέρα για πέρα συνεπής η σύγχρονη θεωρία που λέει ότι ένας λαός γίνεται τόσο πιο πλούσιος όσο πιο βαθιά βουτιέται στα χρέη. Το δημόσιο χρέος γίνεται το credo (πιστεύω) του κεφαλαίου. Και από τη στιγμή που εμφανίζεται η χρέωση του δημοσίου, τη θέση του αμαρτήματος ενάντια στο άγιο πνεύμα, για το οποίο δεν υπάρχει άφεση, την παίρνει η καταπάτηση της πίστης απέναντι στο δημόσιο χρέος. Το δημόσιο χρέος γίνεται ένας από τους πιο δραστικούς μοχλούς της πρωταρχικής συσσώρευσης… Το δημόσιο χρέος έχει δημιουργήσει τις μετοχικές εταιρείες, το εμπόριο με συναλλάξιμες αξίες… Με δυο λόγια: το παιχνίδι στο χρηματιστήριο και τη σύγχρονη τραπεζοκρατία»Καρλ Μαρξ, «Το Κεφάλαιο», τόμος πρώτος, κεφ.21, σελ.779.

  43. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 12/10/2008 21:05:26

    Γράφει ο Economist 11/9/08: «Ηδη χώρες που αντιπροσωπεύουν το μισό των αμερικάνικων εξαγωγών, συμπεριλαμβανομένων μεγάλων εμπορικών εταίρων όπως η Ιαπωνία, ο Καναδάς, η Γερμανία και η Γαλλία, έχουν εμφανίσει τουλάχιστον ένα τρίμηνο με αρνητική ανάπτυξη του ΑΕΠ, δήλωσε ο κ. Ρόζεμπεργκ. Καθώς η παγκόσμια οικονομία επιβραδύνεται, η ενίσχυση από το εξωτερικό μάλλον θα αδυνατίζει… και φαίνεται σίγουρο ότι αυτό θα είναι ένα απογοητευτικό τρίμηνο για πολλές αμερικάνικες εταιρίες με διεθνή επέκταση»

  44. φασιστας avatar
    φασιστας 12/10/2008 21:06:40

    ε οχι και φτηνα xxxxxxx
    σε διπλασια απο την σημερινη τιμη πουλησαμε τον οτε.
    ευτυχως ξεπουλησαμε νωρις..

    τα ασφαλιστικα ταμεια γιατι δεν ξεπουλησαν τις τραπεζικες μετοχες εγκαιρα και "φτηνα" και τωρα καταγραφουν 6δις ευρω ζημια?

  45. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2008 21:08:48

    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ-τα ειπε ολα .

  46. ακραίος ρεπουμπλικάνος avatar
    ακραίος ρεπουμπλικάνος 12/10/2008 21:14:41

    Ενδιαφέρον ΠΑΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ

    Οι απόψεις του Karl Marx και των ρεπουμπλικανών οπαδών του zero base budgeting συμπίπτουν. Όχι ως προς όλη την σάλτσα αλλά ως προς την ουσία: Μειώστε το δημόσιο χρέος. Συγκινητικό (αν το μάθουν οι ρεπουμπλικάνοι... θα πάθουν)

  47. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2008 21:17:03

    σωστός ο φασίστας!

    Αν είχαν πουλήσει καλαμπόκι την ίδια περίοδο, σήμερα θα έγραφαν κέρδη!

  48. petel avatar
    petel 12/10/2008 21:20:20

    miaouth
    Τόσο πολύ εντυπωσιάστηκες απο τη λαμογιά του ΟΤΕ?
    Μην τυχόν και μείνει μεγάλη εταιρεία στο ελληνικό κράτος και χωρίς μάσα οι ιδιωτικοί πρωτοβουλίοι? :P

  49. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2008 21:56:25

    Ke panta tetia pedes
    http://katsikatarama.blogspot.com/2008/10/20-2882003.html

  50. miaouth avatar
    miaouth 12/10/2008 23:40:50

    @ petel (52) Άντε άς πάνε τώρα οι της εγχώριας ιδιωτικής πρωτοβουλίας να μασήσουν από τους κρατιστές Γερμανούς της Telekom!
    Φίδι που τους έφαγε!

  51. drbest avatar
    drbest 13/10/2008 14:59:21

    ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΚΑΡΧΙΜΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΗ ΤΟΠΛΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ;
    Μήπως έχει σχέση με το Έθνος – Πρώτο Θέμα και το συγκρότημα Μπόμπολα, μέτοχο στην βρετανική εταιρία που ανέλαβε την αξιοποίηση;;;;;
    Με τα χίλια σπρώχνουν τον Καρχιμάκη οι 5 καναλο-εκβιαστές. Και τι κερδίζουν από αυτόν; Στηρίζει με κάθε τρόπο την επένδυση στο ΤΟΠΛΟΥ εδώ και πολλά χρονια. Ερωτήσεις στη βουλή, πιέσεις, μεσολαβήσεις.
    Δεν αναρωτιεστε ΓΙΑΤΙ ο Καρχιμάκης μετά τις φωνές του για το Βουλγαράκη εριξε τους τόνους στο θεμα του Βατοπεδίου, ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ KAI ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ;;;;;;
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΚΑΡΧΙΜΑΚΗ!