08/10/2008 01:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κουλτούρα της «πιάτσας» στην εξουσία

«Δεν φταίω εγώ, η κενωνία φταίει, η πόρνη, κ. Πρόεδρα»! Αυτή η πάγια δικαιολογία κάθε κλεφτρονιού που το σέρνουν στα δικαστήρια έχει διαποτίσει πλέον όλα τα κλιμάκια της δικαστικής, εκτελεστικής, νομοθετικής και εκκλησιαστικής  εξουσίας.

Η κουλτούρα της «πιάτσας» στην εξουσία. Συμμορίες και σπείρες υψηλά ιστάμενων...ταγών συλλαμβάνονται να διαπράττουν κακουργήματα και οι δικαιολογίες τους είναι ίδιες με των ... ντοπάκηδων πρωταθλητών:

«Δεν έχω ιδέα...Με μπλέξανε...Δεν ήξερα τι μετέφερα ...Τι υπέγραφα. ..Το πήρα και το έδωσα, δεν το άγγιξα... Με εξαπάτησαν... Να εξυπηρετήσω τον φίλο μου πήγα. ...Συκοφαντίες της ερωμένης μου, γιατί την έδιωξα. ..Πέστε με ...βλάκα, αλλά κλέφτης δεν είμαι»  κλπ κλπ.

Θυμάστε το βουλευτή που έχωσε «στην ζούλα» το ψηφοδέλτιο στην τσέπη; Το νταλαβέρι στο «Βυζαντινόν»; Τον Βαβύλη υπό την προστασία της (πρώην) δίωξης ναρκωτικών στα Ιεροσόλυμα; Τους κουμπάρους και το κάρφωμα του ραντεβού την ώρα της συναλλαγής; Τον Τσαλικίδη, που βρέθηκε σε λάθος τόπο την λάθος ώρα; Το νταλαβέρι στο Βατοπέδι με την νοθευμένη περι-ουσία;

Μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια μας και λέμε κι «ευχαριστώ»...

Έχει ο καιρός γυρίσματα, όμως.

Να δω πού θα κρυφτούνε, τώρα, που θα γίνει...Βιετνάμ.

«Νήπιος Γέρων»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanos avatar
    thanos 08/10/2008 02:26:39

    Νηπιε γερων

    Μια και μιλας για Βιετναμ, θα πεσουν και "Orange" koyfeta? Ανοιξε το μπεζαχτα σου....(και οχι Mπεζεντακου)..:-))

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/10/2008 07:32:29

    Δεν ξέρω που και πως έχουμε μάθει να έχουμε πρόχειρη και άμεση την δικαιολογία, την αποποίηση ευθύνης, την φτηνή επιχειρηματολογία και, τα τελευταία χρόνια την αρπαχτή σε εθνικό επίπεδο.

    Και επειδή δεν πιστέυω ότι αυτά είναι στο DNA, σκέφτομαι:
    τους καταπιεστικούς γονείς,
    την παιδεί που δεν βελτιώνεται και συνεχίζει να μαθαίνει τίποτα με ψευδαισθήσεις μεγαλείου,
    τον στρατο που μαθαίνει την λούφα και το ρουσφέτι
    και τους πολιτικούς άρχοντες που μας είπαν ότι «εν τάξει ένα δωράκι αλλά όχι και 500 εκατ.!)

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 08/10/2008 08:31:16

    Κάποτε η Δεξιά είχε είδωλα τον Ωνάση ,Νιάρχο κλπ έμπαινε στο κέντρο ο πατερούλης άναβε ένα 100 δολάριο το τσιγάρο η πούρο και ο λαός θαύμαζε τα χαζά τους .Τώρα αφού ο μύθος του Παπακώστα δεν έπιασε στο πανελλήνιο βρέθηκε ο «λαϊκός νταβάς» που ενσαρκώνει στο Αθήνα τον άνετο ,φιλελεύθερο .Όλοι οι άλλοι –από κυβέρνηση έχουν καεί –αρπαχτές τους λένε, βλέπε Κυριάκο –φτωχομάνα της Σιεμενς τον έκαναν .

  4. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 08/10/2008 09:33:43

    Νήπιε καλημέρα. Χαίρομαι που σε διαβάζω ξανά!

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/10/2008 10:33:19

    2 archaeopteryx

    Με 2 λογια τα ειπες ολα

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/10/2008 10:42:40

    Μία δασκάλα του δημοτικού ρώταγε
    τα παιδιά με τι
    ασχολούνται οι γονείς τους: -
    > 'Εσένα Γιωργάκη η μαμά σου τι
    > κάνει όλη μέρα;'Ο Γιωργάκης
    > σηκώθηκε όρθιος και είπε με
    > πολλή περηφάνια: - 'Είναι
    > οδοντογιατρός κυρία!'-
    'Εσένα Μαρία οι δικοί σου γονείς με τι
    > ασχολούνται;', ρώτησε στη
    > συνέχεια ένα κοριτσάκι που
    > φαινότανε κάπως φοβισμένο. Αυτό
    > σηκώθηκε και διστακτικά
    > ψιθύρισε: - 'Είναι ταχυδρόμος ο
    > μπαμπάς μου κυρία και η μαμά μου
    > δεν δουλεύει'. - 'Πρέπει να
    > είμαστε υπερήφανοι για τη
    > δουλειά που κάνουν οι γονείς
    > μας', είπε η δασκάλα θέλοντας
    > να την εμψυχώσει.
    'Εσένα Τοτέ
    > τι δουλειά κάνει ο μπαμπάς
    > σου;', συνέχισε.
    Ο Τοτός
    > πετάχτηκε επάνω και με ζωηρό και
    > περήφανο ύφος έριξε τη βόμβα:-
    > 'Εμένα κυρία ο μπαμπάς μου
    > δουλεύει πιανίστας σε μπουρδέλο!'
    Κάγκελο η δασκάλα!
    > Το ίδιο απόγευμα η δασκάλα πάει
    > στο σπίτι του Τοτού και χτυπάει
    > αποφασιστικά το κουδούνι. Η
    > πόρτα άνοιξε και στο κατώφλι
    > φάνηκε ο περιβόητος μπαμπάς.. -
    > 'Συγνώμη που σας ανησυχώ, αλλά
    > έχω σοβαρό πρόβλημα με το μικρό.
    > Ισχυρίζεται ότι δουλεύετε
    > πιανίστας σε μπουρδέλο και
    > μάλιστα υπερηφανεύεται γι'
    > αυτό! Τι έχετε να πείτε;'-
    > 'Κοιτάτε να δείτε', άρχισε να
    > λέει χαμογελώντας ο πατέρας του
    > Τοτού, 'στην πραγματικότητα
    > είμαι αναλυτής προγραμματιστής
    > πληροφοριακών συστημάτων,
    > εξειδικευμένος σε θέματα
    > επικοινωνίας πρωτοκόλλου TCP/IP σε
    > περιβάλλον UNIX, και σε ανάπτυξη
    > εφαρμογών με χρήση νέων
    > τεχνολογιών κατανεμημένων
    > συστημάτων αρχιτεκτονικής CORBA,
    > σε περιβάλλοντα
    > αντικειμενοστραφών σχεσιακών
    > βάσεων δεδομένων OODBMS και σε
    > χρήση εργαλείων Business Objects σε μια
    > εταιρεία επιεικώς απαράδεκτη.
    Ε! πως να το πω αυτό σε ένα 7χρονο παιδάκι;;;'

  7. wert01gf avatar
    wert01gf 08/10/2008 12:12:05

    Για τα παιδιά τους τα κάνουν όλα..

  8. nas avatar
    nas 08/10/2008 12:51:01

    καλά, οι δικαιολογίες των υψηλά ιστάμενων ταγών (της σημερινής διακυβέρνησης, για να εξηγούμαστε...) δεν πρόκειται να σταθούν εάν γίνει Βιετνάμ... αν όμως είναι να γίνει της ΛΟΛΑΣ, ή των ΚΟΚΚΙΝΩΝ ΦΑΝΑΡΙΩΝ, σίγουρα θα περάσουν την οντισιόν με άριστα... αφού για εκεί ήταν προορισμένοι...αλλά τους ξέβρασε η κούρσα των νταβατζήδων στη βουλή...

  9. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 08/10/2008 15:47:00

    Νήπιε, εάν θέλουμε να δούμε που θα κρυφτούν, δεν έχουμε παρά να φυλάξουμε καραούλι στο Ελ. Βενιζέλος.

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/10/2008 00:54:32

    @thanos: ..."Σπάστα και ξαναρίχτα"! Δεν κατάλαβα, φίλε μου. (Βασικά, δεν ξέρω τι είναι “Orange” koyfeta).

    @χαμένη αξιοπρέπεια: να 'σαι καλά! Τιμή μου η χαρά σου. Και με την ευ-καιρία, έναν "καλόν antinews χειμώνα" να 'χουμε όλοι, archaeopteryx, δημοσθενη, Χαζέ του χωριου, ατακτε, wert01gf, nas και λοιποί e- φίλοι...

    @Αθ. Κλάρα: καλά, εσένα, -απ' ό,τι διαβάζω, αδερφέ-, είμαι σίγουρος πως θα σε βρω εκεί! (Βάλε στην αναζήτηση στο πάνω μέρος της σελίδας "Ανταπόκριση από το άδηλο μέλλον", να γουστάρεις)

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/10/2008 00:59:05

    @Αθ. Κλάρα: Ανταπόκριση από το άδηλο μέλλον (χωρίς εισαγωγικά, για να στο κατεβάσει)

  12. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 09/10/2008 15:15:53

    Νήπιε - Εξυπνο post, αν και δεν φοράω πράσινα παπούτσια ( λόγω ομάδας ).