Η κομμουνιστική επανάσταση ξεκίνησε από την... Πάτρα
10/09/2014 07:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κομμουνιστική επανάσταση ξεκίνησε από την... Πάτρα

Ο νέος δήμαρχος, Κώστας Πελετίδης, ο οποίος προέρχεται από το ΚΚΕ, ανακοίνωσε ότι θα είναι πλέον δωρεάν η στάθμευση σε όλο το κέντρο της πόλης.

Όπως τονίστηκε, έληξε η σύμβαση με την εταιρεία που διαχειρίζεται το σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης και «τελειώνει μια περίοδος, όπου η στάθμευση αποτελούσε ένα ακόμα χαράτσι για τα λαϊκά στρώματα, χωρίς να έχει λυθεί το κυκλοφοριακό».

Σε μία από τις επόμενες συνεδριάσεις του δημοτικού συμβουλίου, η δημοτική αρχή θα καταθέσει για συζήτηση «ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα παρεμβάσεων και κυκλοφοριακών ρυθμίσεων, στην κατεύθυνση αντιμετώπισης της χαώδους σημερινής κατάστασης».

Αυτά λέει ο δήμαρχος και μπράβο του που απάλλαξε από ένα χαράτσι τους Πατρινούς. Όμως, θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον να μάθουμε με ποια σοσιαλιστικά κόλπα θα αντιμετωπίσει το χάος από τα αυτοκίνητα που θα παρκάρουν όπου γουστάρουν.

Και με ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον περιμένουμε να μάθουμε με ποιους τρόπους θα γεμίσει τα ταμεία του δήμου ο κομμουνιστής δήμαρχος. Διότι άμα είναι να πληρώνει ο κρατικός προϋπολογισμός, δηλαδή όλοι μας, την επανάσταση του... πατρινού προλεταριάτου, τότε να τη βράσουμε την κίνηση του δημάρχου.

Έχουμε μπουχτίσει από τζάμπα επαναστάτες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 10/09/2014 08:40:53

    Οι κάτοχοι αυτοκινήτων στην Ελλάδα πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας και μάλιστα αδρά για την χρήση των δρόμων. Γιατί πρέπει να πληρώνουν και έξτρα για να αφήνουν το αυτοκίνητό τους σε δημόσιο δρόμο; Δηλαδή θα χαρακτηρίζουμε επαναστάτη κάποιον που εφαρμόζει τα αυτονόητα; Και τι θα πεί πως θα γεμίσει τα ταμεία του δήμου; Τότε να του προτείνετε να βάλει τέλη κυκλοφορίας και στους πεζούς για τη χρήση των πεζοδρομίων. Μια χαρά θα γεμίσουν τα ταμεία. Έχει χαθεί το μέτρο με την λογιστική απεικόνιση κάθε ανθρώπινης δραστηριότητας. Εγώ έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στον δήμαρχο και μακάρι να τον ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι .

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Σπαθάριος 10/09/2014 13:06:11

      Αυτό το επιχείρημα, πληρώνω τέλη παρκάρω όπου και όποτε γουστάρω, είναι η από τις χαρακτηριστικότερες της σύγχρονης ελληνικής νοοτροπίας. Η επιτομή της εγωιστικής, αντικοινωνικής συμπεριφοράς.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ Jimakos 10/09/2014 13:45:56

        Νομίζω ότι είναι το καλήτερο πράγμα ... γα να μάθετε τι θα πει όλα τσάμπα, που δεν υπάρχει φυσικά. Τα ταμεία το δήμου θα χάσουν λεφτά, και ο καθένας θα αράζει το αυτοκίνιτό του με τις ώρες ... Ελλαδάραααα

        • Σπαθάριος avatar
          Σπαθάριος @ Giorgis 10/09/2014 15:21:39

          Μάλλον δεν έχετε καταλάβει, τα τέλη τα πληρώνει ο κάθε ιδιοκτήτης αυτοκινήτου ανταποδοτικά για την χρήση των δρόμων. Το παρκάρισμα στον δρόμο είναι μέρος της προκαταβολικά πληρωμένης χρήσης του.Δεν είναι τσάμπα λοιπόν. Οι δήμοι μπορούν να φτιάξουν χώρους στάθμευσης εκτός των δρόμων, με φύλαξη και να χρεώνουν όσο θέλουν.

          • Αθηναίος avatar
            Αθηναίος @ Σπαθάριος 10/09/2014 20:04:09

            Σωστός είσαι φίλε Να φτιάξει ο δήμος θέσεις για στάθμευση και να χρεώνει τα ανάλογα

  2. teopatra avatar
    teopatra 10/09/2014 09:27:21

    Ποιο χαράτσι, ποια ελεγχόμενη στάθμευση; Πατρινός είμαι αλλά επειδή μένω Αθήνα πηγαίνω μια φορά το μήνα και ίσως να μην ξέρω καλά. Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοικος Πατρών αν υπήρχε ελεγχόμενη σταθμευση; Γιατί εγώ δεν έχω δει κάτι τα τελευταία χρόνια.

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/09/2014 10:37:51

    Το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσει με περισσότερη αστυνόμευση στους δρόμους και ελέγχους για παράνομη στάθμευση. Δεν είναι δα και Αθήνα η Πάτρα...

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/09/2014 13:06:48

      Κομμουνιστής και αστυνόμευση; Ασφαλώς κάνεις χιούμορ.

      • ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ avatar
        ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ @ Jimakos 10/09/2014 13:46:47

        Έχετε χάσει τεύχη εσείς....

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ Jimakos 10/09/2014 13:47:13

        Αααα δεν ξέρεις από κομμουνιστικές χώρες, εξών και άμα διαβάζεις την δικιά τους έκδοση

  4. 1311g avatar
    1311g 10/09/2014 13:14:12

    Η κίνηση του Πελετίδη δεν θα έχει επιπτώσεις στα ταμεία (αφού κανείς δεν πλήρωνε έτσι κι αλλιώς), δεν θα φέρει περισσότερη κίνηση ( αφού ήταν πήχτρα έτσι κι αλλιώς), θα ικανοποιήσει τους εμπόρους της Πάτρας που το είχαν πάγιο αίτημα, και τέλος, πρόκειται για μία κίνηση που θα δημιουργήσει σε κάποιους θετικές εντυπώσεις, τελείως ανέξοδα. Θα απαλλάξει επίσης τους πολίτες από την θέα των δημοτικών αστυνομικών (αν υπάρχουν ακόμη). Πριν αρκετά χρόνια ίσως υπήρχε ελεγχόμενη στάθμευση. Τώρα και να υπήρχε κανένας δεν την λάμβανε υπόψη. Ειλικρινά αν και ζω πάτρα δεν ξέρω ούτε με ενδιέφερε. Κάποιος λέει για ελέγχους και αστυνόμευση. Να σας πω ότι οι έμποροί απαιτούν , ακόμη και το διπλοπαρκάρισμα να είναι ανεκτό αν όχι τελείως νόμιμο. Κάνουν από παλιά φασαρία στα τοπικά κανάλια και στον δήμο και η αντίδραση είναι πολύ μεγάλη.

  5. george avatar
    george 10/09/2014 15:27:18

    καλά κάνει ο δήμαρχος και μπραβο του. Για τα διόδια που είναι 4€ θα μας πει κάτι η κυβέρνηση

  6. Νικ avatar
    Νικ 10/09/2014 19:18:19

    Βενζινη? 1,7 /λίτρο, Τέλη? 240 για 1400!!!! δίοδια? χριάζεσαι σακούλα σκουπιδιών για τα χαρτάκια, παρκινγκ? 1,5 /ώρα μισθός 586 / 2-μηνο, τρίμηνο ανάλογα τα κέφια του αφεντικού , μήπως να κλείναμε τα αυτοκίνητα σε μουσείο?

  7. toxo avatar
    toxo 10/09/2014 23:57:04

    Το 1981 ο μακαρίτης Βαγγέλης Γιαννόπουλος είχε ,με υπουργική απόφαση,επιτρέψει την ελεύθερη στάθμευση στην Αθήνα ,επικαλούμενος "το φιλότιμον του Έλληνος οδηγού".Οι άνω των 50 ετών ,θα θυμούνται το αλαλούμ που έγινε και η απόφαση ακυρώθηκε σε ένα μήνα.