#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2010 17:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κοινωνική έκρηξη μάλλον επισπεύδεται



Ούτε ανάσα δε θα μας αφήσει να πάρουμε η κυβέρνηση, χτυπώντας αλύπητα με νομοσχέδια και ανατροπές. Πριν καλά – καλά ψηφιστεί το νομοσχέδιο για το ασφαλιστικό που έβγαλε τον κόσμο στους δρόμους, ο Α. Λοβέρδος έστειλε επιστολή σε  ΓΣΕΕ, ΕΣΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ και ΣΕΒ με την οποία τους καλεί να κάτσουν στο τραπέζι, αυτή τη φορά για τους μισθούς.

Ανοίγει έτσι ο δρόμος για νέες ανατροπές όπως μείωση μισθών, ψαλίδι στις αποζημιώσεις λόγω απολύσεων, απελευθέρωση των ομαδικών απολύσεων, κατώτερα ημερομίσθια για τους νεοπροσλαμβανόμενους, αλλαγές στις συμβάσεις εργασίας, τετραήμερα ή και λιγότερο με περικοπές μισθών, εργασιακές σχέσεις – λάστιχο σύμφωνα με τις απαιτήσεις των εργοδοτών.

Βαρύ το μενού για τους κοινωνικούς εταίρους, εκτός του ΣΕΒ που χαίρεται στην αναμπουμπούλα. Για να δούμε το καλοκαίρι θα είναι τόσο θερμό ή από φθινόπωρο όπως έχουμε ξαναγράψει θα έλθει η κοινωνική έκρηξη λόγω συσσωρευμένης οργής;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. socrates avatar
    socrates 21/05/2010 17:05:14

    Δεν θα ήθελα να είμαι βουλευτής επαρχίας του πασόκ πριν από τις επόμενες εκλογές.
    Άκουσα για κάποιον που έχει ήδη προγραμματίσει να κάνει εγχείρηση σκωληκοϊδίτιδας δέκα μέρες πριν τις δημοτικές εκλογές.
    Κακόμοιρα στρατιωτάκια, τί φταίτε και εσείς;

    • Άνθρωπος τις avatar
      Άνθρωπος τις @ socrates 21/05/2010 17:17:55

      Ναι, τα καημένα... Αγγαρεία κάνουν! Ποινήν εκτίουν!

  2. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 21/05/2010 18:18:01

    φανταστείτε τι θα γινόταν οταν θα επερνε αυτά τα μέτρα ο χοντρός και χωρίς την πιεση του ΔΝΤ

  3. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 21/05/2010 18:35:08

    μη τρελλαθούμε.θα εκραγουν οι 1.100.000 υπάληλλοι που διορίστηκαν οι περισσότεροι με ρουσφέτια?......τωρα πληρώνουμε και βγάζουμε το σκασμό..και να ευχαριστουμε τους πολιτικάντηδες που μας διόρισαν γιατι τωρα θα είμασταν άνεργοι με 350 ευρω....μια χαρά ειναι τα 900 [που θα γίνουν 600]

    • theagpar avatar
      theagpar @ CRAZY DOCTOR 21/05/2010 18:39:03

      Respect!

    • kuk avatar
      kuk @ CRAZY DOCTOR 21/05/2010 19:34:02

      EMA NAI

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ CRAZY DOCTOR 21/05/2010 19:42:38

      Δεν έχω βρίσει ποτέ σε δημόσιο διάλογο αλλά είσαι πολύ χαζός, τα μέτρα αφορούν τον Ιδιωτικό τομέα:

      -μείωση μισθών
      -ψαλίδι στις αποζημιώσεις λόγω απολύσεων
      -απελευθέρωση των ομαδικών απολύσεων
      -κατώτερα ημερομίσθια για τους νεοπροσλαμβανόμενους
      -τετραήμερα ή και λιγότερο με περικοπές μισθών
      -αλλαγές στις συμβάσεις εργασίας

      και πανηγυρίζεις επειδή είσαι διορισμένος Δημόσιος υπάλληλος;
      Τι σας δίνουν στην Ιπποκράτους;
      ή σας διαλέγουν ανάλογα με το IQ;
      Προσπαθείτε να στρέψετε την μία κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης;
      Τσολάκογλου είστε υπό κηδεμονία.
      Για όλα τα παραπάνω που θέλει να μιλήσει ο δεν υπάρχει σάλιο και που είναι δεσμεύσεις στο μνημόνιο που υπόγραψε ο Πρωθυπουργός υπό κηδεμονία έχει χυθεί αίμα και έχουν υπάρξει νεκροί ηλίθιε.
      Εγώ είμαι μόνιμος υπάλληλος σαν και εσένα και ντρέπομαι που άτομα παρτάκιδες κρύβονται πίσω από την μονιμότητα.
      Να γίνουν λοιπόν γραικύλε όλα τα παραπάνω αλλά να αρθεί και η μονιμότητα στο δημόσιο να θεσπιστεί καθηκοντολόγιο και δείκτες αποτελεσματικότητας και αποδοτικότητας.... αν και εσυ ως πνευματικό ΑΜΕΑ θα επιβιώσεις γιατί η κοινωνία μας δεν έχει Καιάδα για άτομα σαν εσένα, αλλά κομματικές οργανώσεις για προστασία σας...

      ΥΓ

      Ζητώ συγνώμη από την υπόλοιπη παρέα για το βρίσιμο και δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ αλλά ορισμένοι δεν σέβονται τίποτα και θεωρούν την ευγένεια αδυναμία...

      • nancy avatar
        nancy @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 19:47:45

        Θέμα εκδίκησης και IQ είναι μάλλον.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 19:50:39

        Λοβέρδος με ΓΣΕΕ, ΕΣΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ και ΣΕΒ είναι τόσο τ ρολ οι δήθεν δημόσιοι υπάλληλοι που ποστάρουν που δεν ξέρουν ούτε το συνδικαλιστικό τους όργανο....αφισοκολλητές της πλάκας που έχουν πληκτρολόγια...

      • zonitis avatar
        zonitis @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 19:53:35

        Με ολο το θαρρος Ιθαγενη μου. Ριξε τα μπινελικια σου να ξεχαρμανιαζουμε κι εμεις που θα θελαμε να κανουμε ακριβως το ιδιο (ισως και σε πιο αργκο)

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:05:34

        ο ανευλαβης ειμαι......βρίσε οσο θες.ψηφοφόρε του βουλγαράκη

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:06:50

        Πέστα το φελέκι μου μέσα...
        Προσπαθούν να μας βάλουν να φαγωθούμε μεταξύ μας.
        Λες και έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.Ας έρθουν να με αξιολογήσουν , που από τμήμα με 7 καταντήσαμε τμήμα των τριών, με αύξηση 100%, μέσα σε δύο χρόνια...
        Δεν μιλάω στον αέρα. Έχω το κακό συνήθειο να κρατώ στοιχεία...
        Το mail μου το έχει ο Φάκτορας, για όσους δεν γνωρίζουν και θέλουν να μάθουν. Θα τους επιμορφώσω-δωρεάν.
        Αν γνωρίζατε αυτά που εγώ ΞΕΡΩ, για τα έξοδα του Δημοσίου, που πληρώνουμε ΟΛΟΙ, θα είσασταν με τις καραμπίνες στον δρόμο ΤΩΡΑ! Και να είστε σίγουροι ότι ΔΕΝ αφορούν μισθούς και επιδόματα...Χίλιες φορές να με αξιολογήσουν. Με αριθμούς και νούμερα.Να με μετρήσουν...Εγώ δεν χρωστάω...Για μένα μιλάει η δουλειά μου, καθημερινά. Για την ακρίβεια, ουρλιάζει!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:08:34

        @ Ιθαγενή

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:09:09

        ολοι οι δημόσιοι υπαληλλοι να κόψουν ακόμα 100 ευρω απο το μισθό τους και να τα δωσουν στο επίδομα ανεργίας ,για οσους ειχαν την τιμη να μην ζητήσουν ρουσφέτι ¨η ειχαν την ατυχία να μη τους κανουν το ρουσφέτι

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:10:52

        πάλι λάθος έκανες δεν ψηφίζω Αθήνα πρασινοφρουρέ...
        Πες να σου γράψουν μνημόνια για να λες βλακείες για το Δημόσιο με ΑΔΕΔΥ θα έπρεπε να μιλάει, τα μέτρα του κυρίου αφού ζούνε τι να κάνουμε τον ιδιωτικό τομέα πλήττουν

        Εξάλλου σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη δεν έπρεπε να σε βρίσω, κάποιος που είναι ερωτευμένος με τις παλάμες του και σκέφτεται με το σημαιάκι του δεν φταίει σε τίποτα...άντε τώρα στον κηδεμόνα σου να σου πει τι να γράψεις

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:17:38

        Δεν δουλεύουμε για τα χρήματα μόνο.Έχουμε ορκιστεί.Είμαι σε τομέα που και καθόλου να μην πληρωθώ ΠΡΕΠΕΙ να πάω, κατανοητόν; Τους όρκους που έδωσε ο κάθε ένας, πρέπει να τους τιμάει. Δεν ορκίστηκα να πληρώνομαι. Ορκίστηκα να υπηρετώ τον συνάνθρωπό μου. Και αύριο να μου κόψουν τον μισθό -ΟΛΟ- εγώ εκεί που πρέπει να πάω, θα πάω και θα κάνω την δουλειά μου , όσο καλύτερα μπορώ. Την οικογένεια μου θα την θρέψω δουλευοντας το βράδυ στην ιχθυόσκαλα...Αλλά από την υπηρεσία μου δεν φεύγω και γιατί δεν μπορώ και γιατί δεν θέλω. Μερικοί ακόμα φοράμε παντελόνια και προσπαθούμε να τα τιμήσουμε...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:18:18

        δεν ειναι της ιπποκρατους
        ειναι εγκαθετος του βαθεος κρατους με χαμηλη αμοιβη

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:24:02

        έχω και εγώ μια πρόταση τρελλογιατρέ μου να κόψουμε τις επιχορηγήσεις από την Ιπποκράτους αφού είτε ο Τσουκάτος είτε το κόμμα σας λέει ψέματα, οπότε πρέπει να επιστρέψετε τις κρατικές επιχορηγήσεις που έχετε πάρει από το 1999 έως σήμερα, είναι πάνω από 100.000.000 € που αντιστοιχούν στο 100 των Δ Υπαλλήλων (ααα και είναι 510.000 κατά Ραγκούση τίποτα δεν σας δίνουν; ξεβράκωτους στο διαδίκτυο σας στέλνουν;)
        Τι λες γόη της παλάμης;

      • nancy avatar
        nancy @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:27:23

        Γιατί ασχολείσαι ακόμη?

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:30:07

        ειναι δυο, το πολυ τρεις ... ...λουφαζουν στον υπονομο και εμφανιζονται με αλλα ονοματα
        ... ας πουμε σεθ σεθ... ποτε ετσι... ...ποτε γκιουβετσι... ... ποτε κοκορετσι... ... αλλοτε υπερ ντορας... ... αλλοτε υπερ γαπ... ...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:33:43

        ...απλά ορισμένοι θεωρούν την ευγένεια αδυναμία.
        Αλλά πέρα από το προσωπικό καθώς δεν πιστεύω τη συλλογική ευθύνη τα μέτρα σφάζουν τον ιδιωτικό τομέα.
        Καταργούν πράγματα για τα οποία έχουν υπάρξει νεκροί και έχει χυθεί αίμα.
        Εγώ σαν Δημόσιος υπάλληλος τι να κάνω; να κρυφτώ πίσω από την μονιμότητα; δεν μιλάμε για νούμερα. Πίσω από κόστος και νούμερα υπάρχουν άνθρωποι και οικογένειες.
        Διαλύει την αποζημίωση απόλυσης;τη συλλογική σύμβαση;τη διαιτησία;ευέλικτος χρόνος απασχόλησης; σαν τους απασχολίσιμους του Βενιζέλου το 2000; και θα πρέπει να αποδέχομαι τους ψεύτες;κατανοώ ότι ίσως κόλλησαν από τα προεκλογικά σποτάκια την φιλαλήθεια...αλλά τι να κάνουμε...μερικοί σκέπτονται

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 20:55:43

        http://kostasxan.blogspot.com/2008/10/blog-post_18.html

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 21:32:32

        τελειωσε η βαρδια και κρυφτηκε στο φρεατιο το λυμμα

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 21/05/2010 21:45:04

        Ιθαγενή, εξαιρετική πρόταση για αναδρομική επιστροφή των χρημάτων των φορολογουμένων , που δώθηκαν στα κόμματα.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ CRAZY DOCTOR 21/05/2010 23:07:45

      Πώς γίνεται σε ένα άρθρο για τη μείωση μισθών στον ιδιωτικό τομέα, κάποιος να βρίζει πάλι τους δ.υ.; Γιατρέ, δεν αφήνεις το διαδίκτυο να πας στη δουλειά σου λέω εγώ, μη σου πεθάνει κάνας κακομοίρης και άσε τους δ.υ. στην ησυχία τους.
      Αλλά 1.100.000 και όλοι με ρουσφέτια; Μήπως πρέπει να γίνει κάποια έρευνα για το ΑΣΕΠ; Αλήθεια, μήπως πρέπει κάποτε να αντιδράσει το ΑΣΕΠ σε αυτές τις ασυναρτησίες; Τίθεται σε αμφισβήτηση η αξιοπιστία του.
      Όσο για τις εκτός ΑΣΕΠ διαδικασίες, πόσοι διαγωνισμοί έγιναν τα τελευταία χρόνια; Υπήρχε μοριοδότηση ή όχι; Ας δούμε την αλήθεια με νούμερα και στοιχεία, στα οποία κανείς δεν αναφέρεται γιατί προτιμούν να διαιωνίζουν τις ανυπόστατες κατηγορίες.
      Λοιπόν προτείνω να απολυθούν όσοι υπάλληλοι δε διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ ή τουλάχιστον να επανακριθούν: να δούμε, ποιοί θα πονέσουν περισσότερο;

  4. Orestios avatar
    Orestios 21/05/2010 19:09:18

    Αναμενώμενη και απολύτως δικαιολογημένη. Η κυβέρνηση πατά το καπάκι της χύτρας και ταυτόχρονα φυσάει τη φωτιά.
    Βάζει το κεφάλι της στον τορβά έτσι.

  5. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 21/05/2010 19:18:15

    Υποτιθεται οτι ολα αυτα γινονται για την ανταγωνιστικοτητα. Εγω ειμαι ενας ταπεινος μπακαλης και διαβαζω οτι οι Ελληνες εργαζομενοι δουλευουν πολυ περισσοτερο απο τους εργαζομενους των αλλων χωρων της Ευρωζωνης. Και οχι μονον αυτο αλλα αμειβονται και λιγοτερο. Πως, λοιπον, δεν υπαρχει ανταγωνιστικοτητα στην ελληνικη οικονομια? Εκτος αν το κοστος αυξανεται απο τις μιζες που παιρνουν ολοι και για ολα κατω απο το τραπεζι. Παντως στη ΓΣΕΕ υπαρχει ενας φωτισμενος ανθρωπος, νομιζω λεγεται Ρωμανιας, δεν ειμαι σιγουρος, ο οποιος ξερει το θεμα απ΄εξω κι' ανακατωτα. Γιατι δεν τον ρωτανε και δεν του ζητανε οι εργατοκαπηλοι να τους εφοδιασει με ολα τα στοιχεια που διαθετει για να τα τριψουν στη μουρη και του Λοβερδου, και του Συνδεσμου Ελληνικων Βιομηψανιων? Στην οποια προεδρευει,οπως ειναι γνωστο, ατομο που δεν διαθετει πλεον οχι βιομηχανια αλλα ουτε καν μια απλη επιχειρηση. Εκτος αν "βιομηχανια" και "επιχειρηση" νοειται και θεωρειται το τζιραρισμα του κεφαλαιου που πηρε απο την πωληση της βιομηχανιας γαλακτος που ειχε ιδρυσει ο πατερας του...

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ xenitemenos21 21/05/2010 19:24:50

      οι Έλληνες απασχολούνται περισσότερο από τους άλλους Ευρωπαίους. Όχι εργάζονται. Απασχολούνται πολύ και σε πολλές περιπτώσεις δεν αποδίδει η απασχόλησή τους τίποτα.
      Ένα ποσοστό εργάζεται και αποδίδει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ xenitemenos21 21/05/2010 20:50:57

      Την ανταγωνιστικότητα τη μετράνε διαφορετικά. Σου λένε τι παράγεις; Με τι κόστος; Και μετά σου λένε το ίδιο το παράγει κι ο Κινέζος ή ο Ινδός που δεν έχει καν τουαλέτα με το μισό κόστος, άρα δεν είσαι ανταγωνιστικός. Για να γίνεις ανταγωνιστικός πρέπει είτε να παράγεις κάτι που δε μπορεί να παραγάγει ο Κινέζος ή ο Ινδός ή να κατεβάσεις το επίπεδο της ζωής σου τόσο όσο να αφοδεύεις στους δρόμους.

      Ελπίζω τώρα να κατάλαβες γιατί ο Έλληνας δεν είναι ανταγωνιστικός.

  6. Salmonellas avatar
    Salmonellas 21/05/2010 19:21:47

    Ολα οσα γινονται ειναι στη σφαιρα του απιθανου και εναντια σε καθε μορφη οικονομικης θεωριας. Ενας ο στοχος: Ο οικονομικος εκμηδενισμος της χωρας απο εγκαθετους. Αυτο ειναι η συγχρονη φιλοπατρια των Ελληνων. Κριμα.

  7. yannidakis avatar
    yannidakis 22/05/2010 12:54:11

    εχουμε ολο το χρονο να γκρινιαξουμε. προς το παρον ας μην καλλιεργουμε κλιμα πριν καν μαθουμε τις οποιες νεες ανακοινωσεις. δεν κανουμε καλο στην κοινη γνωμη :[