#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2010 00:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κοινωνική έκρηξη θα γίνει στο γκισέ της τράπεζας



Καλώς ήλθαμε στη Δανία του Νότου

Η ώρα του λογαριασμού δεν έχει φτάσει ακόμη για τους πολίτες, κυρίως τους δημόσιους υπαλλήλους, αλλά και τους υπόλοιπους Έλληνες. Θα έρθει σταδιακά εκείνη η ώρα, όταν θα πάνε στις τράπεζες να δουν τους λογαριασμούς τους και θα διαπιστώσουν τι σημαίνουν τα μέτρα που ανακοίνωσε η κυβέρνηση. Τότε θα δούμε όλοι τη λαϊκή οργή, κι ας μην χαίρεται η κυβέρνηση που ακόμη δεν έχουμε νέα... Δεκεμβριανά.

Αυτή τη φορά, αν αποφασίσει ο κόσμος να βγει στο δρόμο θα δούμε πολύ χειρότερα πράγματα διότι οι αντοχές εξαντλούνται. Ο απλός πολίτης βλέπει τα λαμόγια, τους επιχειρηματίες, τους τραπεζίτες και τους λοιπούς κρατικοδίαιτους χρυσοκάνθαρους να μην ιδρώνει το αυτί τους από την κρίση, ενώ αυτοί ξεζουμίζονται και ήδη έχει αρχίσει να παίρνει ανάποδες. Όμως, η έκρηξη, είπαμε, θα γίνει στο γκισέ της τράπεζας.

Με πήρε τηλέφωνο ένας φίλος μου, δημόσιος υπάλληλος στο χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης ο οποίος μου είπε ότι πάνω – κάτω θα έχει απώλειες 2.500 ευρώ το χρόνο. Φυσικά υπολόγισε μόνο περικοπές στα επιδόματα και μειώσεις 30% στα δώρα. Δεν έβαλε κάτω πόσα θα χάσει από την αυτοτελή φορολόγηση, από την βενζίνη, από τα νέους φόρους στο ρεύμα, στα ποτά, τα τσιγάρα. Τρομάζει ακόμη και σούμα να κάνει.

Συγγενής μου εκπαιδευτικός, με πολλά χρόνια στα σχολεία και με μισθό που δεν ξεπερνά τα 1.500 ευρώ το μήνα περιμένει ότι θα χάσει πάνω από 1.500 το χρόνο, αλλά μάλλον λίγα λέει. Είπαμε, στην τράπεζα θα πάρει την κρυάδα.

Σε γενικές γραμμές οι δημόσιοι υπάλληλοι θα χάσουν το 7%-8% του μισθού τους μόνο από τις περικοπές σε επιδόματα και δώρα. Ήλοι μαζί οι Έλληνες θα πληρώνουμε κάθε μέρα τις αυξήσεις στον ΦΠΑ, τις βενζίνες κ.λπ.

Το ζήτημα είναι ότι έρχονται ακόμη πιο «μαύρες» ημέρες στην οικονομία και την κοινωνία αφού οι εργαζόμενοι που πληρώνονται, δηλώνουν χωρίς να μπορούν κρύψουν εισοδήματα, ξοδεύουν για να ζήσουν, αυτοί στηρίζουν τη μικρομεσαία επιχείρηση. Τα «λουκέτα», οι κατασχέσεις, τα σπίτια στο σφυρί, οι άνεργοι στον ΟΑΕΔ, όλα αυτά και άλλα πολλά θα γίνουν καθημερινό φαινόμενο.

Καλώς ήλθαμε λοιπόν στη Δανία του νότου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 04/03/2010 01:02:14

    ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ
    Η ώρα του λογαριασμού δεν έχει φτάσει ακόμη για τους πολίτες, κυρίως τους δημόσιους υπαλλήλους,ΝΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΡΙΩΤΕΣ ΤΗΣ ΝΕΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ.
    800,000 ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ ΣΤΟΝ ΣΒΕΡΚΟ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΩΝ.
    ΑΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΜΟΜΗΧΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΟΥΛΙΑΞΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΖΥΓΙΑ ΤΗΣ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΜΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΤΑ ΣΟΥΛΤΑΝΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΚΟΥΦΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΕΝΕΚΕ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ EUROTSOPANHS 04/03/2010 09:40:06

      Το κακό φίλε μου είναι ότι οι "φαναριώτες" δεν θα ιδρώσουν πολύ. Η ηλιθιότητα των μέτρων έγκειται στο ότι χτυπάει ΟΛΟΥΣ τους ΔΥ, ακόμα και αυτόν των 1000- ευρώ. Τα μέτρα έπρεπε να έχουν κλιμακωτό χαρακτήρα, μέχρι ένα ποσό Α καμιά μείωση, από Α έως Β μείωση τάδε και από Β και πάνω μείωση δυο φορές τάδε, τα λέω χονδρικά φυσικά.

    • niko avatar
      niko @ EUROTSOPANHS 04/03/2010 09:58:15

      Σταυρός και κρεμάλα στους φαναριώτες!! Να σας θυμήσω μόνο ότι τα επιδόματα ανεργίας όσων απολυθούν, τα ασφαλιστικά ταμεία που καταρρέουν (γιατί κάποιοι που δεν ήταν δημόσιοι αλλά πολιτικοί και μανατζαραίοι, δλδ ιδιώτες τα λήστεψαν) οι φαναριώτες θα τα πληρώσουμε.
      Ναι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΡΑΓΙΚΟ που η Ελλάδα έχει για ατμομηχανή το δημόσιο και είμαι 100% υπέρ της άρσης της μονιμότητας, αλλά άμα θες να αλλάξεις πορεία στο τρένο, πρώτα βρίσκεις άλλη μηχανή και μετά σταματάς αυτή που έχεις.
      Κατά τα άλλα, όταν καταλάβετε ότι η δαιμονοποίηση είναι το παιχνίδι της κυβέρνησης, φωνάξτε με και μένα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ EUROTSOPANHS 04/03/2010 13:23:44

      Νίκο, αν δεν κατάλαβες, εγώ υποστηρίζω τον χαμηλόμισθο ΔΥ και συμφωνώ ότι δεν φταίει και ότι τζάμπα πληρώνει, αλλά μη μου πεις ότι μερικοί ΔΥ των 10+ χιλιάδων ευρώ μισθό δεν είναι και αυτοί υπόλογοι του σημερινού τοπίου! Συμφωνείς?

    • niko avatar
      niko @ EUROTSOPANHS 04/03/2010 14:32:30

      Όσο δε φαντάζεσαι!! Δε διαφώνησα μαζί σου, αλλά με τον ευρωβοσκό και γενικά με όσους εύκολα επιτίθονται σε κοινωνικές ομάδες όποιες και αν είναι αυτές -ακόμα και οι βουλευτές. Κατά τα άλλα μαζί σου!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/03/2010 01:04:37

    Αμφιβάλλω σφόδρα για το αν ο λαός θα αποφασίσει να βγει στο δρόμο.

    Ήδη, όταν το κάλεσμα "όλοι στο δρόμο" το απευθύνει πρώτος-πρώτος ο... ΣΥΡΙΖΑ -όπως είδαμε σε άλλη ανάρτηση του antinews-, είναι κατανοητό τι μνήμες ξυπνάει στον κόσμο.

    Γι' αυτό και δε νομίζω ότι θα βγουν στο δρόμο.

    Και πάνω απ' όλα βέβαια, το κόλπο γκρόσσο του καπιταλισμού: με τον υπερκαταναλωτισμό του πλαστικού χρήματος κατέστησε δέσμιους όλους εκείνους που τώρα τρέμουν σαν το ψάρι μήπως και δεν μπορέσουν να αποπληρώσουν τις δόσεις.

    Ξέρετε πολλούς φοβισμένους να βγαίνουν στο δρόμο;

  3. ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΣ avatar
    ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΣ 04/03/2010 01:39:05

    οταν του τα παρω ολα και δεν εχει να χασει κατι τοτε να δειτε πωσ θα βγει στο δρομο

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 04/03/2010 03:07:32

    Τα μέτρα που πήρε η κυβέρνηση σήμερα έπρεπε να τα είχε πάρει από τον περασμένο Νοέμβριο για να είχαν κάποιο νόημα. Το ότι το μόνο αποτέλεσμα που θα έχουν θα είναι το να καθυστερήσουν την χρεωκοπία για την επόμενη χρονιά το καταλαβαίνει πλέον και η κουτσή Μαρία.

    Η μόνη μακροπρόθεσμη λύση είναι το ΔΝΤ και η έξοδος από το ευρώ συνδυασμένη με μια κυβέρνηση συνασπισμού από σοβαρά άτομα όλων των κομμάτων. Μόνον μια τέτοια κυβέρνηση απαλλαγμένη από μικροκομματικές σκοπιμότητες θα μπορέσει να βάλει τάξη στο σημερινό μπάχαλο με ορθολογιστικό και αντικειμενικό τρόπο.

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/03/2010 07:43:37

    @Chris μπορούμε να το πούμε και διαφορετικά,
    να μην απολύονται με συνοπτικές διαδικασίες οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ o βουνίσιος 04/03/2010 09:36:04

      Η αποζημίωση δεν νομίζω ότι είναι συνοπτική διαδικασία, ειδικά όταν δε λαμβάνεται υπ'όψιν η κατάσταση της επιχείρησης, αλλά το θέμα είναι ότι θα κλείνουν οι επιχειρήσεις και θα χάνει ο κόσμος τη δουλειά του, όχι ότι οι "κακοί" επιχειρηματίες θα "πετάνε στο δρόμο" κόσμο...και οι ίδιοι στο δρόμο θα βρίσκονται...

  6. The Joker avatar
    The Joker 04/03/2010 07:55:14

    Το Δημόσιο μας ειναι

    1) υπεράριθμο
    2) διεφθαρμένο σε μεγάλο βαθμό
    3) αντιπαραγωγικό
    4) εργαλείο της κάθε κυβερνησης

    Καιρός να τελειώνουμε, σε όποιον δεν αρέσει να παραιτηθεί επιτέλους, οι υπόλοιποι που αναγκαζώμαστε να τους λαδώνουμε δεν είμαστε μ@λ@κες.

  7. gav250 avatar
    gav250 04/03/2010 08:31:43

    καλημέρα μας αντε και στα επόμενα που θα ακολουθήσουν με υγεία!!!
    ο φίλος εκπαιδευιτκός στον οποίο αναφέρθηκες factor να ξέρεις θα χάσει γύρω στα 2000 ευρώ. Δηλαδή μια οικογένεια δυο Δ.Υ. χάνει το χρόνο 4000ευρώ το λιγότερο. αντε να δούμε πως θα κινηθεί η αγορά. Όσο για τους ξεσηκωμούς θάρθουν και αυτοί όσο και αν προσπαθούν τα συνδικάτα να τις θάψουν με μονοήμερες απεργίες που δεν κάνει κανένας γιατί το μόνο που κάνουν είναι μια επιπλέον εισφορά στο κράτος και τίποτα άλλο. ενα μήνα όλοι στο δρόμο και θα σου πώ εγω τι έχει να γίνει. να χάσουμε και ένα και δυο μισθούς έτσι.
    Και κάτι ακόμα: όποιος μπορεί ας μας βρει το ποιηματάκι που στέλνεται σε sms στους κολλημένους πασόκους απτο κόμμα τους για να δούμε πως τους ερμηνεύουν να απαντούν στις επιθέσεις που θα δέχονται!!!!
    Αθάνατοι Έλληνες!!!!

  8. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 04/03/2010 09:04:17

    Στα Δεκεμβριανά συμμετείχαν μαθητές ,φοιτητές ,μπαχαλάκηδες,και κάποιοι αριστεριστές.Αυτή τη φορά θα βγούν και όλοι οι υπόλοιποι.Και τότε να δει το πολιτικό σύστημα τι θα πει να σε βαράει οικοδόμος και εργάτης.
    Θα πέσει ξύλο και της αρκούδας.

  9. sceptic avatar
    sceptic 04/03/2010 09:12:08

    Αυτά που συμβαίνουν στην χώρα μας είναι πρωτοφανεί οπότε κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσει ο κόσμος...και μάλιστα εάν θα έρθουν και άλλα ακόμη μέτρα όπως υποστηρίζουνν μερικοί....

  10. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 04/03/2010 09:44:39

    και ποιος "αδιαφθαρτος" ελεγκτικος μηχανισμος θα ελεγξει την τηρηση των νομων και θα παταξει την φοροδιαφυγη ?

  11. ._ avatar
    ._ 04/03/2010 10:05:14

    Τα μέτρα ισχύουν από 1/1/2010.
    Πόσοι έχουν καταλάβει τι σημαίνει αυτό;

  12. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/03/2010 10:19:13

    EYROTSOPANHS TOPGUN και σια είσαστε μιά ωραία ατμόσφαιρα..
    IDIOT...ιδιώτες, κακόμοιροι,χαιρέκακοι,μικρόμυαλοι "νικοκυραίοι".
    ΚΑΤΩ ΟΙ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ..

    • EZROTSOPANHS avatar
      EZROTSOPANHS @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/03/2010 12:32:44

      ΚΥΡΙΕ ΠΑΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕ
      Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΑΛΙΝΙΚΟΥΣ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΥΣ ...ΕΤΙΚΕΤΑΡΙΖΟΤΑΝ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΠΕΡΑΣΕ.
      Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΥ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΣΕ ΟΜΗΡΕΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΕΙ.
      ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΤΑΡΓΩΝΤΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΧΩΡΙΑΤΗ ΤΗΣ ΚΛΑΔΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗΣ.
      ΕΜΕΙΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ IDIOTS ΑΛΛΑ ΔΟΞΑΣΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ ΥΠΟΖΥΓΙΑ ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΕΣ ΚΑΙ ΓΛΕΙΦΤΕΣ ΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΗΣ ΠΟΔΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/03/2010 13:28:04

      Μπαρδόν? Σε τι αναφέρεστε "κε" Ελευθερίου? Είμαι μαυραγορίτης όταν κλείνω σχεδόν διπλάσιο χρόνο δουλειάς από κάθε υπάλληλό μου και δεν παίρνω ούτε 13ο ούτε 14ο μισθό, και μάλιστα τελικά δηλώνω λιγότερα από ότι οι περισσότεροι υπάλληλοί μου? Και μην αρχίσετε τις γνωστές ηλιθιότητες περί φοροδιαφυγής, γ' κατηγορίας βιβλία έχω, και να ήθελα δεν μπορώ να φοροδιαφύγω. Αν κλείσει η επιχείρησή μου θα πάρω ταμείο ανεργίας? Αποζημίωση? Έξω από τον χορό όλοι οι αποτυχημένοι που δεν έχετε ιδρώσει και ματώσει πέρα από το "κεκτημένο" σας 40ωρο (κι αν) πολλά τραγούδια λέτε. Για πείτε μου εσείς τι έχετε προσφέρει στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ελληνική οικονομία?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/03/2010 13:32:05

      Δόξα το Θεώ, η πάλη των τάξεων ξαναρχίζει!
      Danke mein Gott!

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/03/2010 14:41:34

      Ο Κος Πανος Ελευθεριου ειναι προφανως ενας ακομα αποτυχημενος/πικραμενος,που το μονο που του μενει να κανει ειναι απλως να φθονει.Προσωπικα δεν βρισκω τι το κακο ειπε ο ΕΥΡΟΒΟΣΚΟΣ και ο TopGunz,μπορω ομως να διακρινω την μιζερια και την κακοτητα των φουκαραδων τυπου Κου Ελευθεριου.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/03/2010 17:25:29

      Μπράβο, καλά πάμε. Όταν θα γουργουρίζουν τα στομάχια σας δε θα κάνουν διαφορετικό θόρυβο πάντως.
      Να σας θυμίσω ακόμη πως λίγες μέρες πριν, όταν μας κατακεραύνωναν με την πρόταση για την κατάργηση του 14ου μισθού, υπήρχε στην σειρά κι ένα ακόμη μέτρο, που ακόμη δεν ανακοινώθηκε: η πλήρης κατάργηση του αφορολογήτου για τους ιδιώτες.
      Κύριε Ελευθερίου, επειδή, αντίθετα με ότι πιστεύουν μερικοί, δε γεννηθήκαμε δημόσιοι υπάλληλοι κι επειδή τυχαίνει να έχω εργαστεί 10 έτη στο ελεύθερο επάγγελμα, θα ή θελα να σας πω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα και πως όντως οι επαγγελματίες έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ. Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι ο αριθμός των υπαλλήλων, ο οποίος θα μειωθεί αναγκαστικά, ελπίζω ομαλά και χωρίς απολύσεις. Το πρόβλημα είναι ότι τα το ίδιο το ελεύθερο επάγγελμα δεν μπορεί να "πάρει μπρος". Νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια δόθηκαν πολλές επιδοτήσεις, αλλά η κατάσταση παραμενει η ίδια.
      Ευρωτσοπάνη δεν έχει νόημα να τα βάζεις με εκείνους που κατάφεραν να εξασφαλίσουν μία σταθερότητα στη ζωή τους, αφού όλοι αυτό θέλετε. Να τα βάζεις με εκείνους που ακρωτηριάζουν από νωρίς τα όνειρα των νέων και τη δημιουργικότητά τους και τους οδηγούν στην ασφάλεια του δημοσίου.
      Γενικά αυτά τα σχόλια δείχνουν έναν ακατανόητο κομπλεξισμό και μισαλλοδοξία. Βέβαια ας είναι καλά τα ΜΜΕ, που πέρσι μας ενημέρωναν ότι οι υπαλληλοι στηρίζουν την οικονομία, αφού πληρώνουν φόρους, ενώ οι ιδιώτες είναι όλοι κλέφτες και φέτος μας λένε ότι οι υπάλληλοι χαντακώνουνς το κράτος, που στηρίζουν οι ιδιώτες.

  13. αλφα2012 avatar
    αλφα2012 04/03/2010 10:48:33

    η προβα ξεκινα απο τη χωρα μας, οπως και τα δεκεμβριανα, οπως και οι φωτιες, ειμαστε κατι σαν πειραματοζωα...να το θυμαστε, αν τους κατσει εδω θα καθησει μετα σε ολο τον πλανητη,
    πριν 3 χρονια (φεβρουαριος 2007) διαβασα στο Αβατον για ενα σκληρο σεναριο....το μαγαλυτερο ποσοστο των γραφομενων εχουν εφαρμοστει, περιμενω να δω και τα 3-4 νησακια μας να περνανε στους ανατολικους γειτονες ...και μετα να δεις

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/03/2010 11:16:46

    O Σύριζα βγαίνει στούς δρόμους,καθώς καί λοιποί αριστεριστές,γιά νά μή βγούν αυτοί πού πρέπει νά βγούν καί πού άμα τούς δούν θά αλλάζουν εσώρουχο ανά 5λεπτο.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Kὀριννα 04/03/2010 13:37:46

      Σωστό! Οι Συριζαίοι όλο στους δρόμους είναι και είναι για να σπάνε πεζοδρόμια και βιτρίνες καταστημάτων. Άμα όμως βγούν τελικά οι λοιδωρούμενοι νοικοκυραίοι, θα σπάζουν κεφάλια.

  15. αλφα2012 avatar
    αλφα2012 04/03/2010 11:22:56

    ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΛΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ

  16. ΙΔ avatar
    ΙΔ 04/03/2010 11:27:14

    Έν αρχή ή goldman sachs.Tι συζήτησε στο Πεντελικό ο κύριοs πρωθυπουργόs με τον πρόεδρο τηs ωs άνω τράπεζαs; Γιατί μετα την συνάντηση αυτή υπήρξε ένα μπαράζ δυσμενών ανακοινώσεων από τον πρωθυπουργό και τουs υπουργούs του; Επειδή δεν πρόκειται να πάρουμε απάντηση εμείs ωs συνομοσιολόγοι Έλληνεs κρίνουμε ότι κινήθηκαν συνομωτικά οι ομόφυλοι Παπανδρέου και πρόεδροs τηs goldman sachs με σκοπό την καταβαράθρωση τήs ελληνικήs οικονονίαs όχι μόνο με λόγια τα οποία όσοι ασχολούνται με τα χρηματοοικονομικα γνωρίζουν την σημασία τουs αλλά και με έργα σορτάρονταs τεράστια ποσά εναντίον τηs ελληνικήs οικονομίαs .Όσον αφορά τα χθεσινά μέτρα βλέπουμε ότι δεν έχουν το παραμικρό ίχνοs αναπτυξιακήs χροιάs.Mε αυτό το δεδομένο θα ξαναπάρει επαχθέστερα μέτρα και οι ομόφυλοι του πρωθυοπουργού θα συνεχίσουν να σορτάρουν εναντίον τηs Ελληνικήs οικονομίαs.Αυτό θα γίνει απο την απουσία των αναπτυξιακών μέτρων αλλά και την απουσία ακόμη ελεκτικών μηχανισμών αφού και τώρα δεν έχει διορισθεί γραματέαs εσόδων στο οικονομικών.

  17. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/03/2010 11:29:33

    Ein Gespenst geht um in Europa, das Gespenst des Kommunismus...
    Ένα φάντασμα πλανιέται πάνω από την Ευρώπη (Ελλάδα!), το φάντασμα του κομμουνισμού..
    Κάρολος Μάρξ/Φρειδερίκος Ένγκελς, Το Μανιφέστο του Κομμουνιστικού Κόμματος

    Είναι η μοίρα μας άραγε, πάντα Γερμανοί θα μας τα θυμίζουν όλα;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Sic transit gloria mundi 04/03/2010 13:34:52

      Αναρωτιέμαι ποιος τελικά "βλέπει" τον Erlkönig, εμείς ή οι "άλλοι" Ευρωπαίοι. Όποιος τον βλέπει, πάντως, έχασε... (βλ. και το ποίημα του Γκαίτε).

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 04/03/2010 13:48:55

      Μάρκο, νομίζω, όλοι μαζί τον βλέπουμε τον Erlkönig: Τουλάχιστον, οι Νότιοι Ευρωπαίοι + Βρετανοί + Ιρλανδοί:
      "Mein Vater, mein Vater, jetzt faßt er mich an"!
      Ζούμε σε εποχή σημαδιακή, εποχή απότομης στροφής.
      Και ο δικός μας απαντά: "Κοινή γάρ η τύχη και το μέλλον αόρατον".
      Ευχαριστώ για την ωραία υπενθύμιση και τον Γκαίτε, πραγματικά εξαιρετικό!

  18. αλφα2012 avatar
    αλφα2012 04/03/2010 11:34:49

    Συγκεκριμενο προγραμμα εξοντωσης μας δηλαδη......και μετα?

    • anonymous avatar
      anonymous @ αλφα2012 04/03/2010 15:43:02

      Θα αποικιστείς από μουσουλμάνους με Γερμανική διοίκηση.

  19. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 04/03/2010 14:38:08

    Έχετε μπερδευτεί όλοι με τη Δανία του Νότου.

    Επειδή ο χειρισμός της γλώσσας δεν είναι το δυνατό σημείο του Παπανδρέου, το διάβασε λάθος κι από τότε σας έμπλεξε.

    Δάνεια του Νότου, έλεγε το χαρτί. Το διάβασε λάθος.

  20. Αντώνης avatar
    Αντώνης 04/03/2010 14:55:10

    Έλεος πια με τους εκπαιδευτικούς, φτάνει μέχρι εδώ.Τι έχουν προσφέρει μέχρι σήμερα στην πατρίδα μας.Μόνο παραπαιδεία , φροντηστήρια και αριστερή ιδεολογία.Αριστερή ιδεολογία που τη φάγαμε με το κουτάλι από τη μεταπολίτευση.Όποιος δεν συντάσσεται μ' αυτούς:δάσκαλους , καθηγητές , πανεπιστημιακούς είναι φασίστας.Τέλος , αρκετά και πολλά παίρνουν χωρίς να προσφέρουν τίποτα στους νέους μας , στα παιδιά μας , στα όνειρά μας.Αν τους αρέσει καλώς , αλλιώς δρόμο.Μείωση των αποδοχών κατά 50% και λίγο είναι, και μακάρι να είναι αυτοί που θα στηθούν πρώτοι στα γκισέ .

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Αντώνης 04/03/2010 19:07:04

      Έμαθες και το "έλεος", τρομάρα σου...

  21. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 04/03/2010 15:14:25

    Πολύ ωραία τα λέτε ! Μαζί με τα λαμόγια και τους κρατικοδίαιτους χρυσοκάνθαρους βάζουμε και τους επιχειρηματίες γενικώς. Ετσι ποινικοποιήστε και την επιχειρηματικότητα - όπως κάποιοι της νομενκλατούρας των "σοσια -ληστών"- και να δούμε ποιός θα παράγει μετά το ΑΕΠ !!! Αμα σας λέω ότι έχουμε ζαλιστεί και δεν βλέπουμε μπροστά μας...
    Οσο δίκαιο και να έχουν οι ΔΥ ας σκεφτούν και αυτούς που δεν έχουν την σιγουριά της μονιμότητας...

  22. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/03/2010 15:44:01

    Αντώνης, ΝΑΥΤΗΣ
    Δυστυχώς τα έχουμε πάρει σβάρνα όλα. Καμμία διάκριση, όχι στις λεπτές αποχρώσεις. Η "κοινωνική έκρηξη" γίνεται εδώ, όπως γινόταν παλιά στα "πράσινα" και "γαλάζια" καφενεία.
    Δυστυχώς πολλοί ελκόμεθα από απλουστεύσεις, ανορθολογισμό και ανακρίβεια. Είναι κοινωνικά διαμορφωμένη νοοτροπία - όχι "εθνικός χαρακτήρας" ή "DNA". Απόιδειξη: Οι Έλληνες στο εξωτερικό είναι συνήθως δημιουργικοί.