#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κοινωνική έκρηξη επιταχύνει τις εκλογές

Εκλογές πριν είναι αργά.... 



Όπως γράψαμε ήδη, χθες για πρώτη φορά ο κ. Παπαδήμος ανακοίνωσε διά του εκπροσώπου του ότι μέσα στις τρις επόμενες «διαβολοβδομάδες» (έτσι τις χαρακτήρισε…) θα ολοκληρωθεί το PSI και θα γίνουν εκλογές τον Απρίλιο – τέλη Απριλίου σύμφωνα με τον σχεδιασμό του.

Παρά τις προσπάθειες αφενός των διαπλεκόμενων κύκλων που στηρίζουν την παράταση του βίου της κυβέρνησης και ονειρεύονται νέα κόμματα και αφετέρου του ΠΑΣΟΚ που φοβάται τις κάλπες όπως ο διάολος το λιβάνι, φαίνεται ότι αφενός η εξαγγελία των εκλογών από τον Σαμαρά από το βήμα της Βουλής και αφετέρου η προχθεσινή μεγαλειώδης λαϊκή κινητοποίηση, φαίνεται θα μπούμε σύντομα στην τελική ευθεία των εκλογών.

Ωστόσο είχαμε προειδοποιήσει εγκαίρως και πριν από πολλές εβδομάδες για τους κινδύνους που περικλείει η καθυστέρηση των εκλογών

Σκέφτεται άραγε κανείς πως θα αντιδράσει ο κόσμος όταν περάσει η ανάπαυλα των Χριστουγέννων και ο κόσμος επιστρέψει στην πραγματικότητα της εφορίας; Η σπίθα που θα βάλει φωτιά στον κάμπο θα είναι θέμα δευτερολέπτων και απίστευτης «τυχαιότητος». Αλλά αυτήν την φορά, δεν θα είναι μόνο ο ΓΑΠ, η Τρόϊκα και το Μνημόνιο. Τα γνωστά χαλκεία ετοιμάζονται από τώρα για να είναι και “η παλινόρθωση της αμετανόητης Δεξιάς"

Βλ. “Η σπίθα που θα βάλει φωτιά στον κάμπο θα είναι θέμα δευτερολέπτων…”

Αν πάμε στην 25η Μαρτίου με Παπαδήμο πρωθυπουργό κανείς δεν αποκλείει να έχουμε νέες αποδοκιμασίες, νέα εκδήλωση της οργής του κόσμου, οξύτερη ενδεχομένως από εκείνη στις παρελάσεις για την 28η Οκτωβρίου, δεδομένης της ραγδαίας επιδείνωσης του επιπέδου διαβίωσης του απλού κοσμάκη. Είναι επίσης βέβαιο ότι ορισμένοι θα φροντίσουν να φορτίσουν κι άλλο την ατμόσφαιρα βάζοντας και τη ΝΔ στο κάδρο της συνευθύνης, πράγμα το οποίο θα είναι άδικο.

Βλ. Όσοι θέλουν εκλογές μετά τις 25 Μαρτίου ας αναλάβουν και τις ευθύνες τους

Τελικά όπως γράφουμε και σε άλλη ανάρτηση σήμερα, "το αύριο είναι κιόλας εδώ". Το αύριο ήταν η Κυριακή στο Σύνταγμα και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας. Και αυτό που ακολουθεί θα κάνει το σήμερα να μοιάζει με ... εκδρομή. Αυτό είναι το μήνυμα των προχτεσινών επεισοδίων και καταστροφών στην πρωτεύουσα και σε πολλές άλλες πόλεις της Ελλάδας. Ότι την κατάρρευση της χώρας μας, που επιβάλλει η Τρόϊκα, και τη διάρρηξη του κοινωνικού ιστού, θα ακολουθήσουν εικόνες Αποκάλυψης, αν δεν συνέλθουν όλοι μπροστά στην άβυσσο.

Εκλογές λοιπόν όσο το δυνατόν πιο σύντομα. Πριν είναι αργά...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΠ avatar
    ΜΠ 14/02/2012 12:26:07

    Τέλη Απριλίου θα είναι πολύ αργά.
    Το ΝΑΙ του Σαμαρά μπορεί να στηριχθεί έως αρχές Μαρτίου. Εκλογές 18 Μαρτίου για να γιορτάσουμε πανηγυρικά την 25η Μαρτίου ΌΛΟΙ οι Έλληνες.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΜΠ 14/02/2012 13:28:14

      Με πανηγυρικη χρεωκοπια και μαχες στις τραπεζες και τους δρομους;
      Το ομολογο ληγει στις 20 Μαρτιου.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΜΠ 14/02/2012 13:39:10

      Ο... Δρακουμέλ πάντως βγήκε σήμερα και έκανε δήλωση στην οποία εκτιμά ότι "κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πότε θα γίνουν εκλογές". (Θυμίζω, από τον Φεβρουάριο του 2010 κιόλας, που άρχισαν οι περικοπές στις αποδοχές των ΔΥ, είχε προβλέψει ότι "είναι θέμα χρόνου να μειωθούν οι μισθοί και στον ιδιωτικό τομέα"...)

  2. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 14/02/2012 12:38:24

    άγνωσται αι βουλαί των ερωτηθέντων.
    πιστεύω όμως ότι στην μεγάλη δημοσκόπηση , η ΝΔ θα έχει αυτοδυναμία.
    το να απαντάς άνευ κόστους στο τηλέφωνο ή εν βρασμώ, είναι εύκολο. την ώρα της κάλπης όμως παίρνεις απόφαση για το μέλλον σου.

  3. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2012 12:47:23

    Ακόμη δεν έχει γίνει κοινωνική έκρηξη.
    Το καπάκι της κατσαρόλας απλά βγάζει λίγους ατμούς.

  4. Τάκης avatar
    Τάκης 14/02/2012 12:51:30

    Αφού έβαλαν και τον Σαμαρά στο χρεοκοπημένο πολιτικό προσωπικό τώρα πηγαίνουν άνετα στις εκλογές και στη μελλοντική συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - ΝΔ. Δηλ η σημερινή κυβέρνηση με επί μέρους αλλαγές.

  5. Alilouia avatar
    Alilouia 14/02/2012 13:45:05

    Οι εκλογές θα αποδεικνύονταν χρήσιμες αν και εφόσον θα μπορούσαν να αλλάξουν πραγματικά κάτι από τον εκφυλιστικό μονόδρομο που μας έβαλαν εκβιαστικά .
    Είναι όμως έτσι ρυθμισμένες που το μόνο που θα καταφέρουν είναι αυτό που επιδιώκει και μας λέει ο Σαμαράς ,να εκτονώσουν -καταπραΰνουν για αρκετό διάστημα την δικαιολογημένη οργή του κόσμου ,τίποτα άλλο δεν θα προσφέρουν εκτός ίσως της εξαναγκαστικής νομιμοποίησης της συγκυβέρνησης ,κατευθυνόμενη επιλογή των νταβατζήδων ντόπιων και αποικιοκρατών !

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/02/2012 13:58:10

    Μάρτη ή Απρίλη, τίποτε δεν αλλάζει. Ξέρουμε ήδη τον κυβερνητικό συνασπισμό, ξέρουμε τον πρωθυπουργό (εκτός άν πέσουμε σε κανένα απρόβλεπτο τσουνάμι). Δεν ξέρουμε ακόμη τον αντιπρόεδρο, έ δεν έχει και τόση σημασία, ακόμη και ο "φιλαναγνώστης" Μιχαλάκης νά ναι, κι αυτός αντέχεται (υπό όρους).
    Ευτυχείς, πλούσιοι, ελεύθεροι και ωραίοι δεν θά 'μαστε έτσι ή αλλοιώς, αλλά τουλάχιστον, μ' αυτά τα δεδομένα, δεν θα πεθάνουμε, δεν θα εξέλθουμε, και προς το παρόν δεν θα γίνουμε Β. Κορέα, δεν θα κολλήσει η Ιεράπετρα στη Λιβύη, ούτε η Καστοριά στην Κορυτσά. Για του χρόνου, έχει ο Θεός...

  7. ano-kato avatar
    ano-kato 14/02/2012 14:16:19

    Μία ερώτηση.ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα μας προτείνουν ΑΝ γίνουν εκλογές κάποιο πρόγραμμα που θα εφαρμόσουν μετά τις εκλογές.Αλήθεια έχει κανείς καμία ιδέα για το τι θα μπορεί να περιλαμβάνει αυτό πρόγραμμα;Η θα γίνουν εκλογές απλά για να κατακαθίσει ο κουρνιαχτός,( βλέπε λαϊκές αντιδράσεις), όπως είπε πριν λίγο καιρό ο Παπούλιας.

  8. holly fuck avatar
    holly fuck 14/02/2012 14:23:19

    o Σαμαρας ειναι σε θεση..και θα το κανει..να αποδειξει οτι θα βγαλει την Ελλαδα απο την μαυριλα..παρ'ολο τον πολεμο που δεχεται απο θεους και δαιμονες...η τελευταια ελπιδα της πατριδας.....αρκει να μην τον φανε..!

  9. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/02/2012 18:11:10

    Ἡμερομηνία ἐκλογῶν ἐπιτέλους κ. κυβερνητικοί. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ἡμερομηνία! Ἀμάν!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/02/2012 22:10:18

      Μετά το PSI ...ή ζήσε Μάη...

      ΥΓ

      Η κοινωνική έκρηξη είναι αναπόφευκτη.
      Ας διαβάσει κάποιος τι ψήφισαν.
      Μπορεί να ζήσει οικογένεια με τους Νέους Βασικούς Μισθούς;
      Με την κατάργηση των φοροαπαλλαγών;
      Με τις νέες αυξήσεις σε ΔΕΗ εισιτήρια συμμετοχή σε εξετάσεις & φάρμακα;

      Το ξανά έγραψα στην Ισπανία έχει 5,000,000 άνεργους που έχουν φως σπίτι και επίδομα ανεργίας για να επιβιώσουν έως και αν βρουν δουλειά.
      Εδώ έχει ...συσσίτια οπότε υπάρχει η καύσιμη ύλη και λείπει προς το παρόν η σπίθα.
      Σε λίγο καιρό δεν θα μιλάμε για τους κουκουλοφόρους αλλά για τους ...πατεράδες τους.

  10. αγθ avatar
    αγθ 15/02/2012 02:45:29

    Μάταια περιμένεις... Άλλωστε, όπως είπαν, θα τις κάνουν κατά την κρίση τους, με "ασφάλεια"(...)
    Στο μεταξύ, για τη ...σωτηρία μας, κλείνουν τον ΟΕΚ και τον ΟΕΕ αφήνοντας στο δρόμο κάποιες χιλιάδες συμπατριωτών μας (δεν εννοώ τους υπαλλήλους) και πολλά ...παιδιά (κλείνοντας βρεφονηπιακούς σταθμούς!!!!)
    Την ίδια ώρα, αποδοχές και λοιπά συμπαρομαρτούντα των βολευτών πραμένουν προκλητικά απείραχτα!
    Αλλά, ακριβώς αυτά προβλέπει το μνημόνιο, που, τάχα, θα επαναδιαπραγματευτούμε... κάποτε! Γιατί, τώρα, ασχολούμαστε με ...υψηλή στρατηγική.