#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2011 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κοινωνική έκρηξη είναι πιο κοντά από ποτέ

Μέτρα μηδενικού αποτελέσματος




Για όσους θεωρούσαν ότι η Τρόικα έβαζε τους στόχους (πχ μείωση ελλείμματος, 50 δις από αποκρατικοποιήσεις κτλ) και η Κυβέρνηση επέλεγε τα μέσα για την υλοποίηση τους, ήλθε η χθεσινή ημέρα να τους διαψεύσει οικτρά. Η Ελλάδα δεν βρίσκεται υπό διεθνή οικονομικό έλεγχο. Βρίσκεται υπό δημοσιονομική κατοχή, όπως είπε και ο Βενιζέλος μέσα στο Υπουργικό Συμβούλιο. Κυβέρνηση οπερέτα, Υπουργοί μαριονέτες, πλήρης εκχώρηση της εξουσίας που της έδωσε ο ελληνικός λαός στους δανειστές. Προκειμένου να εκταμιευτεί η 5η δόση, θα ακολουθηθεί η  επιβαλλόμενη πλήρως αποτυχημένη συνταγή της επιβολής έμμεσων φόρων, της περικοπής μισθών και αποκρατικοποιήσεων-ξεπουλήματος.

Περιληπτικά τα μέτρα που αποφάσισε η τρόικα και ανακοίνωσε η Κυβέρνηση:

Νέοι φόροι: Επιβάλλονται ειδικοί φόροι κατανάλωσης στα αναψυκτικά, εξισώνεται ο φόρος πετρελαίου θέρμανσης με κίνησης, επιβάλλεται ειδικός φόρος στο φυσικό αέριο αλλά θα εξακολουθήσει να είναι φθηνότερο από το πετρέλαιο, αυξάνονται κατά 20% τα τέλη κυκλοφορίας των ΙΧ.

Περικοπές μισθών: Κόβονται υπερωρίες, επιδόματα και κίνητρο απόδοσης - εξομάλυνσης στο δημόσιο. Επιβάλλεται εισφορά (τύπου ΛΑΦΚΑ) στις επικουρικές συντάξεις από 1ης Ιουλίου.

Αποκρατικοποιήσεις -ξεπούλημα- «εξπρές»: Ταχυδρομικό ταμιευτήριο, ΟΛΠ, ΟΛΘ, ΕΥΑΘ, ΟΤΕ, καζίνο Πάρνηθας, επέκταση σύμβασης παραχώρησης του Ελ. Βενιζέλος.  Σε δεύτερη φάση θα ακολουθήσει η ιδιωτικοποίηση του «χρυσοφόρου» ΟΠΑΠ και της ΔΕΠΑ, η οποία θα αυξήσει τα τιμολόγια της, όπως είδαμε. Να μη χρεωθεί τις αυξήσεις ο νέος ιδιοκτήτης

Εκεί που πραγματικά σταματά ο νους του ανθρώπου είναι ότι παρά την επιδρομή στα λαϊκά εισοδήματα έχουν μείνει ακόμη αδιευκρίνιστα μέτρα ύψους 1,5 δισ. Ευρώ, τα οποία και θα περιληφθούν στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα σταθερότητας 2011 - 2015.

Οι λέξεις κοινωνικό κράτος, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ασφαλισμένων, πρόνοια αποτελούν πλέον ανέκδοτο στην Ελλάδα των Παπ. Ο Λοβέρδος κομπάζει για την «οικονομία» που κάνει στο Υπουργείο του, έχοντας περικόψει τα πάντα από τους ασφαλισμένους.

Και αυτοί που τα επιβάλλουν γνωρίζουν ότι δεν «βγαίνουν τα μέτρα» σε μια οικονομία που βρίσκεται σε βαθιά ύφεση. Η αύξηση που θα δουν οι κυβερνώντες δεν θα είναι των εσόδων αλλά αυτή του αριθμού των νεόπτωχων. Και μάλιστα ραγδαία.  Η κοινωνική έκρηξη είναι πιο κοντά από ποτέ

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 24/05/2011 12:48:14

    M.O.

    Πλέον είναι σαφές...το λένε τοσο καιρό εδώ μέσα αξιόλογοι σχολιαστές (αρχαίος, ΠΠ κ.α.)..
    Μια είναι η λύση...Πτώχευση τώρα...

    Καλύτερα Φτώχεια παρά Ανελευθερία...

    • ern avatar
      ern @ Φακ Κωστας 24/05/2011 14:51:50

      Καλύτερα πεινασμένος και ελεύθερος, παρά χορτάτος και σκλάβος.

      Μας το μάθαιναν στο σχολείο, ο διάλογος του λύκου με τον σκύλο. Δεν ξερω αν το θυμάστε.

      • Y. avatar
        Y. @ ern 24/05/2011 16:22:00

        Εγώ άλλο θυμάμαι. Καλύτερα πλούσιος και υγιής, παρά φτωχός και άρρωστος

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 24/05/2011 12:51:53

    Προς το παρόν πάντως, δεν βλέπω καμία αντίδραση από τους συνδικάλες της ΑΔΕΔΥ και της ΓΣΕΕ. Ούτε καν για τα μάτια του κόσμου, βρε παιδί μου, ούτε καν άσφαιρα πυρά...

    • anonymos avatar
      anonymos @ Αυριανιστής 24/05/2011 12:54:31

      Τι να τους κάνεις αυτούς, μόνοι μας ότι κάνουμε

    • drider avatar
      drider @ Αυριανιστής 24/05/2011 12:58:08

      Χαχαχα, ποιός ασχολείται πια με αυτούς; Άσε που δεν θέλουμε άλλα "καπελώματα" και υπόγειες συνδιαλλαγές και συναντήσεις που γίνονται και δεν γίνονται.

    • σαράπαπ νηλλΕ avatar
      σαράπαπ νηλλΕ @ Αυριανιστής 24/05/2011 18:33:52

      Καλύτερα να μην αντιδράσουν οι συνδικαλιστές. Είναι μέρος του προβλήματος με την διαπλοκή τους με την εξουσία. Ο κόσμος δεν κατεβαίνει στους δρόμους γιατί α. δεν θέλει να γίνει κομπάρσος των πουλημένων συνδικαλιστών β. ξέρει ότι στο τέλος θα του κάνουν ΜΑΤ και η διαμαρτυρία του θα καταλήξει σε ματς ΜΑΤ και εξαρχειοραδικιών. Παρακάμψτε τους! ας κατέβουμε όλοι στους δρομους 31 Μαίου !!! Ανεξάρτητοι, αγανακτισμένοι, ανίκητοι!!!

  3. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 24/05/2011 12:56:29

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ !
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Όλη η -σημερινή- συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στην εκπομπή ¨Καλημέρα Ελλάδα¨ του Γιώργου Παπαδάκη στον ¨ANTENA¨ :

    **********************************

    http://webtv.antenna.gr/webtv/watch?cid=e90_i_ydqz3o0%3D

    **********************************

    Πιστεύω ότι , ανεξάρτητα από τις επιμέρους συμφωνίες και διαφωνίες με τις απόψεις του , το βίντεο αυτό θα πρέπει να αναρτηθεί - ενσωματωθεί και εδώ στο ¨Antinews¨αυτο για τον διάλογο

    Εάν υπάρξει απομαγνητοφώνηση - παρουσίαση στην Επίσημη σελίδα της Σπίθας http://mikis-theodorakis-kinisi-anexartiton-politon.gr/ , ας αναδημοσιευτεί επίσης.

    Αυτά τα 30΄λεπτά από έναν από τους ¨προτελευταίους ναυαγούς¨ του Ελληνικού λαού θα πρέπει να ακουστούν με προσοχή απ΄όλους μας και να απαντηθούν - εάν θεωρείται αναγκαίο - με σύνεση και δημιουργικό τρόπο.Με την ευχή χωρίς βερμπαλισμούς , φαντασιώσεις και δαιμονολογίες.

    Μίκης Θεοδωράκης - Μιλώ (live - 1974)

    http://www.youtube.com/watch?v=18BPIbl7W0o

    • σαράπαπ νηλλΕ avatar
      σαράπαπ νηλλΕ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 24/05/2011 18:37:32

      Συμφωνώ.
      . . .το πλοίο βουλιάζει τώρα μακρυά - που πηγαν οι άλλοι ναύτες ποιοι γλυτώσαν εμείς θα βρούμε κάποτε μια ξέρα - ενα νησί ερημικό. Κι εκεί θα κτίσουμε τα σπίτια μας - γυρω γύρω στη μεγαλη πλατεία . . .

  4. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/05/2011 13:03:23

    Οταν θα υπάρξει πολιτικός ηγέτης που θα πει ότι οι 300 βουλευτές θα γίνουν 100 και οι υπάλληλοι της Βουλής απο 3000 θα γίνουν 500 και θα το κάνει,τότε ίσως αλλάξει κάτι στη χώρα,αλλιώς όταν βγαίνουν σε λίγο καιρό απο τα σπίτια τους ας φοράνε και κανένα κράνος,μπορεί να τους φανεί χρήσιμο για τις πέτρες που έρχονται και όχι μόνο.....

  5. kapoios avatar
    kapoios 24/05/2011 13:12:10

    Αν δεν βγουν οι ιδιωτικοι υπαλληλοι στο δρομο, μην περιμενετε εκρηξεις.
    Και μιλαω για τους πραγματικους ιδιωτικους υπαλληλους και οχι για τους υπαλληλους των ΔΕΚΟ ή της ΟΤΟΕ.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ kapoios 24/05/2011 13:52:22

      Οι υπαλληλοι των ΔΕΚΟ είναι η χειρότερη μορφή δημοσίου φίλε μου..να μην πω για τους υπαλλήλους των Ν.Π.Ι.Δ (των Α.Ε. δηλαδή με μια κρατική μετοχή)...

      αλλά τι να κάνεις..κομματικός στρατός ειναι αυτός...πρέπει να ταϊζεται..

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kapoios 24/05/2011 15:34:10

      Άν όντως έλθει κάποτε εκείνη η μέρα, και βγούν στο δρόμο μαζικά οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα, ξεχάστε ΠΑΣΟΚ και ξεχάστε ΝΔ, ξεχάστε ΚΚΕ, ξεχάστε ΣΥΡΙΖΑ και ΛΑΟΣ: Το πολιτικό σύστημα των κομμάτων που ξέρουμε εκπροσωπεί μόνον το κεφάλαιο, τους ανώτερους μεσοαστούς και να μή ξεχνάμε, την υψηλόμισθη "εργατική αριστοκρατία" των ΔΕΚΟ και του ευρύτερου δημόσιου τομέα.
      Φίλοι κομματικοί, καλά θα κάνετε να φοβάστε τους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα: Όταν ενεργοποιηθούν, δεν θα υπάρχει έδαφος για να σταθείτε όρθιοι.
      Και ίσως δεν αργεί πολύ εκείνη η μέρα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 24/05/2011 23:01:08

        Θείο, τι βλέπω; Προσχωρήσαμε και στον κοινωνικό αυτοματισμό τώρα;

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Αυριανιστής 25/05/2011 11:31:39

          Κάποτε τελειώνει η παραμύθα της "αυτόματης κοινωνικής ανόδου" και φανερώνεται η πραγματικότητα. Αλλά αργήσαμε, αργήσαμε, δυστυχώς...
          Αυτοματισμός ήταν ο διορισμός απο το γραφείο του πρασινομπλέ με κόκκινες βούλες βουλευτή, και η εγγυημένη αύξηση μισθού κάθε χρόνο - στην πλάτη των εργαζόμενων του ιδιωτικού τομέα και των χαμηλόμισθων Δ.Υ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kapoios 24/05/2011 15:37:15

      Αλλά άν γίνει, δεν θα είναι "έκρηξη", όπως φαντασιώνονται μερικοί. Θα είναι ένα ήρεμο αλλά παντοδύναμο ποτάμι. Και θα παρασύρει όλη την οικονομική και πολιτική χλιδο-σαβούρα στη θάλασσα. Ανεπιστρεπτί.

  6. spiros1 avatar
    spiros1 24/05/2011 13:49:26

    Επέμεναν, διερρήγνυαν τα ιμάτιά τους, ότι «δεν θα υπάρξουν οριζόντιες μειώσεις μισθών και συντάξεων». Δεν τους πίστευε κανένας ! Και να που υπάρχουν κάθετες, παράλληλες, διαγώνιες μειώσεις με τις νέες άγριες φοροεπιδρομές, την φοροεθύελλα των εισοδημάτων, με νέους αντισυνταγματικούς ΛΑΦΚΑ, με αντισυνταγματικές περικοπές συντάξεων όσων είναι κάτω από 60 ετών, αν και δούλεψαν από 18 ετών σαν γαϊδούρια η Θαλασσοπνίχτηκαν μια ζωή. Επειδή είσαι 59 ετών και συνταξιοδοτήθηκες Νόμιμα «ανεξαρτήτου ηλικίας» τιμωρείσαι γιατί ήσουν νοικοκύρης και όχι κομματόσκυλο ή αφισοκολλητής.

    Παρουσιάζουν μια διαστρέβλωση «ηθική». Ο συνταξιούχος έχει καταβάλει άγριες εισφορές. Δεν λαμβάνει «προνοιακή σύνταξη», ούτε σύνταξη του «κομματικού στρατού». Οι σημερινοί ανάλγητοι Χασάπηδες, σφαγείς μισθωτών και συνταξιούχων, η 4άδα της απόλυτης συμφοράς (Λοβέρδος, Κουτρουμάνης, Κατσέλη, Δρέττα), παρουσιάζονται σαν «φιλεύσπλαχνοι και πονόψυχοι» και δήθεν «κάνουν χάρη» στους συνταξιούχους γιατί δεν του κόβουν όλη την σύνταξη!

    Παρουσιάζουν μια διαστρέβλωση «ηθική». Ο συνταξιούχος έχει καταβάλει άγριες εισφορές.
    Δεν λαμβάνει «προνοιακή σύνταξη», ούτε σύνταξη του «κομματικού στρατού» ή του «αφισοκολλητή»
    ή του «Πρασινοφρουρού».
    Λοβέρδος, Κουτρουμάνης, Σπυρόπουλος, Δρέττα, Κατσέλη, Νταλάρα = Οι ανάλγητοι σφαγείς,
    οι Χασάπηδες μισθωτών και συνταξιούχων. Η 6άδα της απόλυτης καταστροφής του Έλληνα Πολίτη. Κάποιοι από αυτούς ήσαν πρώην Εργατοπατέρες. Σήμερα είναι Υπουργοί. Οι τέως εργατοπατέρες, εργατομητέρες και νύν εθνοσωτήρες, λεηλατούν και στραγγαλίζουν τον εργαζόμενο και τον συνταξιούχο ! Αυτοί που υποτίθεται ότι μέχρι χθες υπηρετούσαν τον εργαζόμενο και συνταξιούχο, σήμερα τον ακρωτηριάζουν ! Αυτοί Βασανίζουν απάνθρωπα τον Έλληνα πολίτη. Η δήθεν «Κοινωνική τους ευαισθησία» έχει μετατραπεί σε «κοινωνική επαχθέστατη αναλγησία» ! Παρουσιάζονται σαν «φιλεύσπλαχνοι και πονόψυχοι» και δήθεν «κάνουν χάρη» στους συνταξιούχους γιατί δεν του κλέβουν όλη την σύνταξη!

    Μας κυβερνούν όλοι αυτοί οι Απίθανοι τύποι μαζί με τα πρώτα ξαδέλφια του ΠΑΣΟΚ, Τις πατερίτσες,
    τα εξαπτέρυγα και τα λιβανιστήρια του ΠΑΣΟΚ ονόματι, Καρατζαφέρη, Μπακογιάννη.

    «ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ»!

    «Πατριωτικό καθήκον είναι η διάλυση της χώρας. Πατριωτικό καθήκον είναι η αποδοχή των βάρβαρων αντιλαϊκών στραγγαλιστικών μέτρων. Αντί να πιέζει τους δανειστές, εκβιάζει τους πολίτες.
    Τα πλατειά λαϊκά στρώματα εξοντώνονται ! Ληστεία και λεηλασία. Ζητούν ξεδιάντροπα, συναίνεση και εθνική συνεννόηση για την εξαθλίωση, την φτώχεια, στην διάλυση της χώρας η οποία μετατρέπεται σε μια Αφρικανική Τριτοκοσμική χώρα.

    Τώρα καταλαβαίνουμε τι εννοούσε ο κατοχικός ΓΑΠ όταν έλεγε «Λεφτά Υπάρχουν»! ‘Εχουμε πρόγραμμα και όραμα»! Εννοούσε στους μισθούς και τις συντάξεις, δηλαδή την λεηλασία του λαού.
    Εύκολη αρπαγή του εισοδήματος των απροστάτευτων. Πειραματισμοί και αυτοσχεδιασμοί, λεηλασία.
    Τι κάνει ο Έλληνας πολίτης ; Έχει καταντήσει ραγιαδόπαιδο, καναπεδόπαιδο, φραπεδόπουλο, αραχτούληδες, ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του. «Κάντε ησυχία, μην ξυπνήσουν οι Έλληνες»
    γράφουν σε ένα πανό οι διαδηλωτές της Ισπανίας. Περιμένουμε τον Δήμιο να μας αποτελειώσει.

    Ο «Πνευματικός Κόσμος», οι Πανεπιστημιακοί, οι διανοούμενοι, οι εργατολόγοι, οι συνταγματολόγοι,
    Οι σεισμολόγοι, κοινωνιολόγοι κλπ κλπ, σιωπούν. Έγιναν Κρατικοδίαιτοι και δεν πρέπει να μιλούν!
    Οι εργατοπατέρες έχουν εξαφανιστεί. Περιμένουν πότε θα γίνουν βουλευτές. Γελοίοι εργατοπατέρες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους με επικεφαλής τον άλλοτε εργατοπατέρα, συνδικαλιστή και σημερινό στραγγαλιστή ΥΠΟΙΚ. Άς θυμηθούμε μερικούς πράσινους αστέρες, προνομιούχους εργατοπατέρες και εργατομητέρες. Πολυζωγόπουλος, Παναγόπουλος, Ραφτόπουλος, Σπυρόπουλος, Κουκουλόπουλος, Κανελλόπουλος, Ηλιόπουλος, Φωτόπουλος, Κολλάς, Πρωτόπαπας, Παπασπύρος, Ρίζος-Ρίζος, Μακρυπίδης, Κουσελάς, Κουτσούκος, Μίχας, Μαρκάτος, Λοβέρδος, Κουτρουμάνης, Καρχιμάκης, Δρέττα, Ρόβλιας, Γιαννακά, Δαμανάκη, Χριστοφιλοπούλου κλπ.

    Ούτε στo Mali ή την Zambia δεν γίνονται αυτά. Οι Ιθαγενείς θα εξεγείροντο, θα αντιδρούσαν,
    όπως έγινε και με τον Λοχία της Λιβερίας.

    Τι θα γινόταν αλήθεια εάν κάποια κυβέρνηση της «επάρατης Δεξιάς» τολμούσε να εξαγγείλει τέτοια ληστρικά μέτρα για την «Σωτηρία της Πατρίδος» ; Η απάντηση δική σας, γιατί «τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται».

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ spiros1 24/05/2011 17:38:34

      Τι θα γινόταν αλήθεια εάν κάποια κυβέρνηση της «επάρατης Δεξιάς» τολμούσε να εξαγγείλει τέτοια ληστρικά μέτρα για την «Σωτηρία της Πατρίδος» ; Η απάντηση δική σας, γιατί «τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται
      @spiros1
      Ποσο δικιο εχεις!!! και οταν το συζητω με καποιους φιλους αριστερους(;) μου απαντουν: αυτο σε καιει....
      Τι να πεις;;;;

  7. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 24/05/2011 13:58:26

    ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΟΤΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ
    ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ
    Ω, κάλλιον ένας σεισμός ή ένας κατακλυσμός να μας αφανίσει όλους τους
    Έλληνες, παρά να υποκύψουμε πια εις ξένο σκήπτρο!
    Έως πότε, ω Έλληνες, να πλανώμεθα τόσον αστοχάστως; Ω, απάτη επιζήμιος!
    Ω αλήθεια, αλήθεια! Διατί δεν απομακραίνεις τοιαύτην την απάτην απ' τους
    Έλληνες;
    Απ' την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ, του
    Ανώνυμου του Έλληνα 1806

  8. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 24/05/2011 14:47:28

    Να πω και εγω κατι?????Γιατι δεν κανονιζουμε-ενας πυρηνας στην αρχη-απο εδω κατι σαν Ισπανια ρε γμτ,και μετα ,ποιος ξερει?,μπορει να μας ακολουθησουν και αλλοι.......ε? λετε να αφησουμε λιγο τα laptopνα ξεκουραστουν?????

  9. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 24/05/2011 14:53:06

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΦΙΑΛΤΗ , ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.....ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΠΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ.

  10. Monster avatar
    Monster 24/05/2011 15:12:36

    Και εγώ, και πολλοί φίλοι και γνωστοί, ιδιωτικοί υπάλληλοι όλοι, είμαστε μπερδεμένοι για το αν πρέπει η δεν πρέπει να βγούμε στους δρόμους. Από τη μία μεριά, σκεφτόμαστε ότι επιτέλους μπαίνει τάξη στο σπάταλο κράτος και νιώθουμε ότι δεν έχουμε κανένα κοινό με τους "βολεμένους" του δημοσίου. Ούτε επιθυμούμε να διαδηλώνουμε δίπλα στις συντεχνίες τους. Από την άλλη μεριά, φυσικά υπάρχει συσωρευμένος θυμός και αγανάκτηση σε όλους μας. Είναι τόσο περίεργα όλα αυτά, γίνεται μια μάχη μέσα μας, δεν γίνεται να διαμαρτυρόμαστε μόνο για το ένα σκέλος των πολιτικών αποφάσεων....

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/05/2011 15:26:47

    Η επόμενη έκρηξη που βλέπω, θα γίνει στο κλιματιστικό εξάρτημα κάποιου SUV.
    Άν θα είναι μάρκας BMW ή Jeep, θα σας γελάσω.

  12. canadian avatar
    canadian 24/05/2011 15:33:00

    Στάση πληρωμών τώρα και κήρυξη απεχθούς χρέους όπως λένε και πολλοί οικονομολόγοι ,όπως ο Καζάκης,Λαπαβίτσας και ο Γουάϊσμπροτ πρίν μας πτωχεύσουν οι ξένοι το 2013.Αυτό απαιτεί κυβερνώντες στύλ Καποδίστρια.

  13. Αρης avatar
    Αρης 24/05/2011 16:09:54

    Ναι σωστά , αν δεν βγεί ο "άλλος" στον δρόμο δεν γίνεται τίποτα. Ενώ ο ¨εδώ¨ συνεχίζει να κατουράει σε λάθος τοίχο και να επαναστατεί ...σχολιάζοντας στο λαπτόπ, με λαπντανσ

    Εξω στα πεζοδρόμια όλοι ρε, η Ελλάδα, πουλιέται, πουλιέται, ...πουλήθηκε.

  14. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 24/05/2011 16:10:31

    Ή χρεοκοπούμε τώρα και τουλάχιστον σώζουμε μέρος της κρατικής περιουσίας και την εθνική μας αξιοπρέπεια,πεινάμε για λίγους μήνες ,αλλά στη συνέχεια ανακάμπτουμε ή τα δίνουμε όλα ,στο τέλος χρεοκοπούμε και δεν ανακάμπτουμε ούτε σε 100 χρόνια.Και το πετρέλαιο που έχουμε θα γίνει λεία στα νύχια των διεθνών τοκογλύφων.Ήρθε η ώρα να πούμε το μεγάλο ΝΑΙ ή το μεγάλο Όχι.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Εκηβόλος 24/05/2011 16:33:57

      Κανείς δεν σας εμποδίζει να χρεωκοπήσετε, όσοι το θέλετε τόσο πολύ.
      Ελεύθερα, προχωρείστε στη χρεωκοπία - χωρίς εμάς τους λοιπούς.
      Αλλά μετά, άν το ξανασκεφτείτε, θα σας πούμε "άς προσέχατε".

      • Εκηβόλος avatar
        Εκηβόλος @ Ο Θείος 24/05/2011 17:37:16

        Κανείς δεν επιθυμεί χρεοκοπία.Εσύ δηλαδή προτιμάς να τα πουλήσουν όλα και στο τέλος η Ελλάδα και να χρεοκοπήσει και να γίνει Ρουάντα;

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Εκηβόλος 24/05/2011 17:44:30

          Κανείς δεν επιθυμεί χρεοκοπία;
          Δυστυχώς δεν είμαι τόσο βέβαιος, βλέπω πολλά γύρω...
          Άν χρωστάς, κυττάς να βρείς ρευστό. Και πουλάς, άν χρειαστεί. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
          Κι άν για τις πωλήσεις θυμώσουν οι κρατικοδίατοι "επιχειρηματίες" ή οι "συνδικαλιστές" κάποιων ΔΕΚΟ (συνήθως τετράπαχοι, με γυαλιά ηλίου φίρμας και με SUV), άς πάρουν ξύδι.
          Άλλωστε, "βοήθησαν"και αυτοί (μαζί με άλλους), και μας έφεραν εδώ που είμαστ.

          • Εκηβόλος avatar
            Εκηβόλος @ Ο Θείος 24/05/2011 17:52:54

            Οι εργαζόμενοι των ΔΕΚΟ είναι τσιράκια των κομμάτων εν γένει.Δηλαδή πρέπει να την πληρώσουμε και όλοι οι υπόλοιποι;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Εκηβόλος 24/05/2011 18:14:56

            Αρκετά δεν τους διορίσανε (τα 2 κόμματα) κι εμείς οι κοινοί πολίτες τους χρυσοπληρώναμε τόσες δεκαετίες;
            Φέουδα των κομμάτων ήταν. Και μάλλον ήρθε η ώρα να περάσουμε από τη φεουδαρχία στον καπιταλισμό - δεν φταίμε εμείς γι αυτό, οι κοινοί θνητοί.
            Σ' ε λα βί, που λένε και οι Γάλλοι.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Ο Θείος 24/05/2011 23:02:45

            Θείο, σα να διαβάζεις πολύ "αριστερή στρουθοκάμηλο" τελευταία. Έχουν κι εκεί προσχωρήσει άνευ όρων στις ιδέες της "Δράσης".

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Εκηβόλος 24/05/2011 16:35:56

      Η ¨εθνική" σας περιουσία, μάλλον δεν κινδυνεύει.
      Έχουν φροντίσει γι' αυτήν οι συνδικαλιστές των ΔΕΚΟ και τα Hedge Funds της Καραιβικής.

  15. kostas* avatar
    kostas* 24/05/2011 16:31:17

    Στο event που φτιαχτηκε για τους Ελληνες αγανακτησμενους ηδη , εχουν παρει θεση οι γνωστοι αγνωστοι ...καταγγελουν και απειλουν οσους τολμησουν να πανε στις συγκεντρωσεις με Ελληνικες σημαιες. οι Ισπανοι μιλανε για Αληθινη Δημοκρατια...Εμεις εδω πριν βγουμε στο δρομο δε ξερουμε καν τι ειναι Δημοκρατια. Ας το αποφασισουμε πριν ξεφτιλιστουμε με αυτα που θα γινουν στις συγκεντρωσεις ...

  16. pella-tis avatar
    pella-tis 24/05/2011 16:34:15

    Το πρόβλημα είναι τα όρια του μικρόκοσμου που έχει χτίσει ο καθένας γύρω του.
    Έτσι όπως καταντύσαμε αυτός ο μικρόκοσμος περιλαμβάνει πλέον προβλήματα, χρέη, υποχρεώσεις. Ουσιαστικά ο καθένας από εμάς κρατάει σκοπιά στα σύνορα της δικής του ζωής με το τουφέκι στο χέρι προσπαθώντας να σώσει ότι ακόμη σώζεται.
    Όταν και όπως δείχνει σύντομα, αυτά τα σύνορα δεν θα έχουν κανένα νόημα τότε ο Θεός να βάλει το χέρι του.
    Γιατί όλοι θα έχουν το τουφέκι μαζί τους και τίποτα πλέον να χάσουν.

    Σχεδόν όλοι μας έχουμε "κλειδώσει" στόχους.

    Ερε γλέντια που έχουν να γίνουν.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ pella-tis 24/05/2011 17:00:51

      Δεν παίρνετε καλύτερα καμμιά φωτογραφική μηχανή, να πάτε για φωτογραφικό "σαφάρι";
      Και προσοχή: Τραβάτε μόνον εξοικειωμένα με τουρίστες λιοντάρια. Τα "ελευθέρας βοσκής" έχουν απρόοπτες αντιδράσεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ pella-tis 24/05/2011 23:06:16

      Για να μην υπήρχε "μικρόκοσμος" με "προβλήματα, χρέη, υποχρεώσεις", έπρεπε να υπήρχαν αντιστάσεις στις Σειρήνες της χρυσής πιστωτικής, του στεγαστικού "100% της εμπορικής αξίας" και των διακοποδανείων. Αφού οι αντιστάσεις εκείνες είχαν καμφθεί ως μη όφειλαν, επόμενο είναι τώρα να υπάρχει "μικρόκοσμος".

  17. man8os avatar
    man8os 24/05/2011 17:27:17

    Ετσι οπως παμε ερχεται επανασταση! Προεδρε κανε κατι! Ζητα εκλογες! Δεν εχουμε χρονο!

  18. Εναεριος avatar
    Εναεριος 24/05/2011 17:59:38

    Η κοινωνικη εκρηξη ειναι κατι που περιμενουμε απο το...Σεπτεμβρη του 2010.
    Δεν ηρθε ουτε προκειται να ρθει ποτε, οσο ΟΛΟΙ ΜΑΣ καθομαστε στα πληκτρολογια και στο καναπε.

  19. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 24/05/2011 18:36:48

    Ο Έλληνας αν δεν πεινάσει, δεν πρόκειται να βγει στους δρόμους.
    Ίσως τελικά να είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  20. man8os avatar
    man8os 24/05/2011 18:44:52

    Θα βγει τον Οκτωβρη. Ακομα δεν εφτασε το κρισιμο σημειο. Αλλα πρεπει να κανουμε τωρα την κινηση μας. Μην περιμενουμε οταν οι κατοικοι θα ειναι στις πλατειες.

  21. δυτης avatar
    δυτης 24/05/2011 21:49:55

    Κάπου πιό πάνω διάβασα ότι στίς 31 Μαίου θα γίνει κάποια διαμαρτηρία, η κανω λάθος. και άν ναι ΠΟΥ.

  22. Αννίτα avatar
    Αννίτα 25/05/2011 08:53:23

    η κοινωνική έκρηξη είναι τόσο κοντά, απίστευτα κοντά.! Ο κόσμος έχει οχι μόνο αγανακτήσει αλλά έχει πολλή οργή μέσα του και η οργή δεν παλεύεται με κανένα τρόπο.