#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2009 01:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κοινωνία λειτουργεί διαφορετικά από τους μηχανισμούς



Δημιουργήθηκε μια εντύπωση εύκολης επικράτησης της κ. Μπακογιάννη, που δεν πίστεψα ποτέ, ότι θα κάνει περίπατο. Η κοινωνία λειτουργεί διαφορετικά… Το μεγάλο, υποτίθεται, πλεονέκτημα της κ. Μπακογιάννη ήταν ότι μπορεί να πάρει από άλλους χώρους. Διαπιστώνεται ότι αυτό είναι ένα παραμύθι.

 Γι αυτήν την μέρα προετοιμάζονταν από τότε που γεννήθηκαν κάποιοι. Στην πολιτική γεννιούνται κάποιοι με βάση την ιδιοκτησιακή αντίληψη που υπάρχει στα κόμματα. Γεννιούνται στη λογική να γίνουν κάποτε πρωθυπουργοί. 

 Από τη μία έχουμε μια κίνηση πολιτών που ψάχνουν να βρουν τον κ. Σαμαρά κι από την άλλη έχουμε έναν υποψήφιο ο οποίος επί 5-6 χρόνια ετοιμαζόταν γι αυτήν τη μέρα, του «χάλασε λίγο τη σούπα» η λογική του να πάμε στη βάση.

 Πιστεύω ότι ο Καραμανλής σε κάποια στιγμή είχε συμβιβαστεί στη λογική της ιδιοκτησιακής αντίληψης ότι φεύγει ο Καραμανλής, έρχεται η Ντόρα…. Δεν της είχε δώσει δαχτυλίδι, το θεωρούσε μια φυσιολογική εξέλιξη.

 Όταν εμφορείσαι από νεοφιλελεύθερες απόψεις, εμφορείσαι μόνιμα. Δεν γίνεσαι από τη μία μέρα στην άλλη κάτι διαφορετικό.

 (Ο πρώην βουλευτής της ΝΔ Γιάννης Μανώλης, μιλώντας χθες στην εκπομπή «Λαϊκή Αγορά», που παρουσιάζουν στο ΚΑΝΑΛΙ 1 του Πειραιά, στους 90,4, ο Νίκος Μπουρσινός και η Μαριτίνα Ζαφειριάδου)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 11/11/2009 01:37:03

    Γιαννης Μανωλης ανθρωπος ψημενος στην πιατσα που εχει κολλησει ενσημα στη ζωη του και ξερει να πιανει τον παλμο της κοινωνιας. Όχι σαν κατι αχρηστους ανεπαγγελτους γονους τυπου ΚΕφαλογιαννη, Βαρβιτσιωτη, Τζιτζικωστα κλπ.

  2. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 11/11/2009 01:44:09

    Γιάννη θα σε μαλώσω!
    Γιατί μιλάς τόσο απαξιωτικά για τα "πριγκιπόπουλα"!!!!!!!

    Ντροπή!!!!
    Λίγο σεβασμός στην μεγαλειότητά τους !!!!!

  3. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 11/11/2009 01:58:19

    Ένα κρίσιμο σημείο, το οποίο έθιξε και η Λορέττα ζητώντας να προβληματισμούν κάποιοι γιατί ο Καραμανλής επέμενε και ξαναέβαμε στις δυνάμεις του κόμματός τους τον Σαμαρά, είναι το επιχείρημα τρομοκρατίας του μητσοτακικού μπλοκ πως ο Καραμανλής είχε δώσει το δαχτυλίδι στην Μπακογιάννη. Ο Μανώλης ερμηνεύει πολιτικά το επιφαινόμενο :
    "Πιστεύω ότι ο Καραμανλής σε κάποια στιγμή είχε συμβιβαστεί στη λογική της ιδιοκτησιακής αντίληψης ότι φεύγει ο Καραμανλής, έρχεται η Ντόρα…. Δεν της είχε δώσει δαχτυλίδι, το θεωρούσε μια φυσιολογική εξέλιξη."
    Πίσω απ΄ αυτή την πολιτική προσέγγιση κρύβεται η αλητεία της πολιτικής:
    Το μητσοτακιό σύστημα δεν τον στηρίζει το 2000 (νοθεία)
    Δηλώνει στα εσωκομματικά κλαδευτήρια θέλω δύο τετραετίες και μετά φάτε τη στη μάπα
    Δεν το ξεχνά, δεν το συγχωρεί, βγαίνει πρωθυπουργός και φέρνει πίσω τον Σαμαρά
    Του στήνουν τη ζαχοπουλειάδα
    Ζει στην ίδια του την ανθρώπινη υπόσταση του μέχρι τι είναι ικανοί να πράξουν και σύρεται να συντομεύσει την τετραετία, και παίρνει την δεύτερη για να την εξαντλήσει σε δύο χρόνια παίρνοντάς το απόφαση πως η επικράτησή τους είναι αναπόφευκτη
    Δαχτυλίδι πάντως από το χέρι του δεν πήρανε και πρόλαβε πριν τις προστυχιές τους με την τσέκου να φέρει τον επόμενο αρχηγό του κόμματός τους στην φυσική του θέση και σήμερα πιθανόν να μη μπορεί να το πιστέψει και ο ίδιος πως υπάρχει θεία δίκη και πως όλα εδώ πληρώνονται.

  4. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 11/11/2009 02:15:51

    Δύο απορίες:
    1 Πως διαπιστώνεται η αδυναμία της Μπακογιάννη "να πάρει από άλλους χώρους"? Αν χάσει από τον Σαμαρά δεν θα μας δοθεί η "ευκαιρία" να το διαπιστώσουμε και αυτό που απλά θα αποδειχθεί είναι ότι η πλειοψηφία της Νεοδημοκρατικής βάσης προτιμά να πορευθεί με κάποιον άλλο αρχηγό. Το αν αυτός μπορεί "να πάρει από άλλους χώρους" παραμένει προς απόδειξη.
    2 Γιατί ο Καραμανλής θεωρούσε -κατά τον κ Μανώλη - ως ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ εξέλιξη ότι " έρχεται η Ντόρα"? Και αν η Μπακογιάννη τον υπονόμευε - οπως υποστηρίζουν κάποιοι- γιατί ο Καραμανλής δεν προσπάθησε να ανατρέψει την εξέλιξη? Η μία εξήγηση είναι ότι ο Καραμανλής θεωρούσε ότι η Μπακογιάννη α)δεν τον υπονόμευε β) ήταν η καλύτερη λύση. Η άλλη εξήγηση είναι ότι προβλέποντας μακροημέρευση του ΓΑΠ ηθελε να ... "κάψει" τις πρωθυπουργικές φιλοδοξίες της. Την απάντηση θα την μαθαίναμε στις 29/11 αν μπορούσαμε να είμαστε στο παραβάν που θα ψηφίσει ο Καραμανλής (αν ψηφίσει).

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΑΡΗΣ Θ 11/11/2009 02:17:55

      Θα ψηφίσει!!! Και καλά μάλιστα!!!! Θα το δεις!!!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 09:35:38

    το λαδι που να το παραδωσω? στους μηχανισμους ή στην κοινωνια?

    ΠΠ

  6. fatfat avatar
    fatfat 11/11/2009 12:44:31

    @ B.K.Σ....επειδή μιλάς για το στήσιμο της "ζαχοπουλειάδας", ποιο ήταν τελικά το περιβόητο σκάνδαλο με τον κύριο Ζαχόπουλο, που μονοπώλησε την επικαιρότητα τουλάχιστον 2 μήνες?(δεν θέλω να αναφερθείς στην προφανή ερωτική πλευρά του θέματος).
    Αλήθεια, έχεις δει το περίφημο DVD? Ναι ή όχι? Ή ξέρεις πραγματικά τι περιείχε?(σε παρακαλώ μην αναφερθείς μόνο σε φήμες και εικασίες).