#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2012 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κληρονομιά τού Τάσσου



Επειδή συχνά αυτές τις μέρες μιλάμε περί εθνικής διαπραγμάτευσης, μου ρχεται στη μυαλό μου ένα ηλιόλουστο μεσημέρι στο προεδρικό μέγαρο της Λευκωσίας, με τον τότε πρόεδρο  να καπνίζει αρειμανίως και να χαμογελά μέσα απ΄τα μουστάκια του. Η Κύπρος μόλις είχε δρασκελίσει το κατώφλι της Ευρωπαικής Ενωσης, αλλά εταίροι και σύμμαχοι δεν είχαν χωνέψει με τίποτα την απόρριψη του σχεδίου Ανάν. Ετσι λοιπόν, σε μια αποστροφή του λόγου, ρώτησα τον Τάσσο που θα βρει το κουράγιο να πάει στην πρώτη σύνοδο κορυφής. Κοιτώντας με, ελαφρώς περιπαικτικά μου απάντησε χωρίς δισταγμό: «Κι εσύ τι φοβάσαι δηλαδή; Μήπως δεν με σερβίρουν τα γκαρσόνια;...»

Ο σημερινός πρόεδρος της Κύπρου, Δημήτρης Χριστόφιας, έχει τόση σχέση με τον Τάσσο, όση κι ο φάντης  με το...ρετσινόλαδο. Τόσο ως προσωπικότητα, όσο και ως πολιτικό διαμέτρημα.

Κρυφο-ανανιστής, πολιτικάντης και ιντριγκαδόρος, ο κ. Χριστόφιας αποδείχτηκε εκτός από ανεπαρκής στην διακυβέρνηση της χώρας και καταστροφικός για την τύχη της άλλοτε πανίσχυρης κυπριακής οικονομίας. Η σημερινή προσφυγή της Λευκωσίας στο μηχανισμό οφείλεται μεν στις τεράστιες επισφάλειες που κατέγραψαν οι κυπριακές τράπεζες λόγω της ελληνικής κρίσης και του κουρέματος των ομολόγων, οφείλεται όμως και στην πρωτοφανή εκτίναξη του ελλείμματος από την πολιτική παροχών της κυβέρνησης Χριστόφιας. Ενδεικτικό είναι ότι ο σημερινός πρόεδρος παρέλαβε πρωτογενές πλεόνασμα από τον Τάσσο και μέσα σε 2-3 χρόνια το μετέτρεψε σε έλλειμμα 6-7%.

Παρόλα αυτά ο κ. Χριστόφιας δεν αντιμετώπισε την οικονομική κρίση που χτύπησε την πόρτα της Κύπρου, ούτε με πανικό, ούτε με δουλοπρέπεια.  Επιστρατεύοντας διπλωματικά μέσα, στα οποία η Λευκωσία διαθέτει(σε αντίθεση με την Ελλάδα)λαμπρή παράδοση, απέσπασε ένα πρώτο δάνειο από τους Ρώσους και τώρα παζαρεύει ένα δεύτερο, χωρίς να δίνει λογαριασμό στους Γερμανούς ή σε οποιοδήποτε άλλο εκπρόσωπο της Τροίκας.

Είναι απόλυτα ενδεικτικό ότι ακολουθώντας την σχολή Τάσσου, στην πρόσφατη σύνοδο κορυφής, ο κατά τα άλλα διαλλακτικός, Δημήτρης Χριστόφιας απέρριψε μονομιάς όλες τις αιτιάσεις για το δανειακό αλισβερίσι με τη Μόσχα. Και είπε χωρίς περιστροφές ότι η χώρα του θα δανείζεται απ΄όποιον και όποτε της αρέσει, χωρίς δεσμεύσεις και εξαρτήσεις.

Η δήλωση Χριστόφια είναι απολύτως ενδεικτική της εντελώς διαφορετικής νοοτροπίας περί εθνικής αξιοπρέπειας που έχει η αδύναμη συγκριτικά Κύπρος σε σχέση με την Ελλάδική μητρόπολη. Θυμίζω ότι όρος του πρώτου μνημονίου τον οποίο αποδέχτηκε ασμένως ο Γιώργος Παπανδρέου είναι ότι η Ελλάδα δεν θα μπορεί να αναζητά πηγές δανεισμού έξω από το ΔΝΤ και την Ευρωπαική Ενωση!

Πρόκειται  βεβαίως για μία ασύλληπτα αποικιοκρατική αξίωση την οποία κατάπιε αμάσητη και η κυβέρνηση Παπαδήμου, ναρκοθετώντας την διαπραγματευτική τακτική της πατρίδας μας.

Η στάση του Δημήτρη Χριστόφια στην πρόσφατη σύνοδο κορυφής, έστω και απότοκος της περήφανης κληρονομιάς που άφησε πίσω του ο Τάσσος, πρέπει  να αποτελέσει υπόδειγμα και για την νέα ελληνική κυβέρνηση. Ας ελπίσουμε ότι όταν ο Αντώνης Σαμαράς μπορέσει να συναντήσει δια ζώσης τους δανειστές θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Πράγμα που απέφυγε προς το παρόν να κάνει  με μια επιστολή υπερβολικά μετριοπαθή και...γραμματοκομιστή τον υπερήλικα πρόεδρο της δημοκρατίας.

Γιώργος Χαρβαλιάς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pilot avatar
    Pilot 01/07/2012 15:13:10

    Εγω γελαω με καποιους γνωστους μου που εβγαλαν τα χρηματα τους στην Κυπρο και τωρα τρεχουν να τα παρουν απο εκει !

  2. sitting duck avatar
    sitting duck 01/07/2012 15:22:08

    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Τάσσος υπήρξε ηγέτης τεράστιου διαμετρήματος, ίσως ο...τελευταίος πατριώτης της μεταπολίτευσης. Θα δείξει...

  3. dorothea avatar
    dorothea 01/07/2012 15:24:53

    Eγώ ένα ξέρω. Ο Σαμαράς πρέπει να απαιτήσει, εδώ και τώρα, το ίδιο στάτους αντιμετωπίσης από τους δανειστές με αυτό που θα έχει η Ισπανία για τις τράπεζες και η Ιταλία για το χρέος της. Δεν μπορούν να υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, ούτε "καλοί" και "κακοί" μαθητές. Η πολύ συγκατάβαση προς τους δανειστές δεν βοηθάει και ορθά το επισημαίνει στην τελευταία φράση ο κ. Χαρβαλιάς.

  4. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 01/07/2012 15:26:03

    Mας έχουν βρεί μπόσικους και έρχονται...αγριεμένοι! Θα βρεθεί κανείς να τους βάλει στη θέση τους; Η θα περιμένουμε τον απο μηχανής θεό...Μόντι;

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/07/2012 15:37:18

    Ο Τάσσος Παπαδόπουλος ήταν ΚΟΛΟΣΣΟΣ!!'Οταν σχεδόν όλοι του συνιστούσαν να δεχθεί το σχέδιο Ανάν και τον πίεζαν ασφυκτικά (μ'εκβιασμούς και απειλές),εκείνος προτίμησε κι επέλεξε (μ'αίσθημα ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ) την ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ,ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ γραμμή.Η απώλειά του αποτελεί μεγάλο-τεράστιο πλήγμα για τον Ελληνισμό....

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 01/07/2012 16:28:48

    "Ἑλληνικὲ Κυπριακὲ Λαέ,

    Παρέλαβα Κράτος διεθνῶς ἀναγνωρισμένο. Δὲν θὰ παραδώσω «Κοινότητα» χωρὶς δικαίωμα λόγου διεθνῶς καὶ σὲ ἀναζήτηση κηδεμόνα. Καὶ ὅλα αὐτὰ ἔναντι κενῶν, παραπλανητικῶν, δῆθεν, προσδοκιῶν. Ἔναντι τῆς ἀνεδαφικῆς ψευδαίσθησης ὅτι ἡ Τουρκία θὰ τηρήσει τὶς δεσμεύσεις της."
    ~Διάγγελμα Τάσσου Παπαδόπουλου (απόσπασμα) Μεγάλη Τετάρτη, 7/4/2004

    Oλόκληρο το Διάγγελμα Τάσσου Παπαδόπουλου: http://users.uoa.gr/~nektar/history/3contemporary/tassos_papadopoulos_diaggelma.htm

  7. BURGA avatar
    BURGA 01/07/2012 17:42:30

    AN DEN KANO LATHOS EITAN ARISTEROS O KYR'TASOS!
    ME TO AKEL BGHKE PROEDROS.
    EIDES LOIPON OTI ARISTERA KAI PATRIOTISMOS PANE MAZI?

    • ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΣ avatar
      ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΣ @ BURGA 01/07/2012 19:10:09

      ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ !ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΟΚΑ (ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΖΗΤΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ +ΑΠΟΤΕΛΕΣΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΑΝΑΞΕΡΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΚΥΠΡΟΣ) ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΒΡΕΤΤΑΝΩΝ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΩΝ. ΑΚΡΟ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ +ΑΚΡΟ-ΔΕΞΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΗ ΒΑΣΗ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΑΝ+ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ -ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΠΡΟΔΟΤΗΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ.

    • Απορών avatar
      Απορών @ BURGA 01/07/2012 20:15:28

      Κάνετε λάθος, κεντρώος ήταν, το ΑΚΕΛ τον στήριξε για πρωθυπουργό αλλά δεν ήταν του ΑΚΕΛ. Για το ότι και οι αριστεροί μπορεί να είναι πατριώτες αυτό είναι προφανές.

    • AIK avatar
      AIK @ BURGA 02/07/2012 10:40:38

      Σιγα μην ηταν αριστερος ο ΤΑΣΣΟΣ. ΕΟΚΑΤΖΗΣ ηταν, αλλα και μακαριακος. ΕΟΚΑΤΖΗΣ και αριστερος δεν υπαρχει. Ο χριστοφιας τωρα θελει να "αποκαταστησει" καποιους προδοτες κομμουνιστες του ακελ που εκτελεσε η ΕΟΚΑ γιατι ηταν συνεργατες των αγγλων. Το ειχαν ξαναπροσπαθησει και επι ΤΑΣΣΟΥ και το σταματησε χωρις κουβεντα. η αριστερα δεν εχει καμμια σχεση με τον πατριωτισμο. προδοτες ηταν, ειναι και θα ειναι

      • Kyprios avatar
        Kyprios @ AIK 03/07/2012 01:35:06

        Πρωτον: Για 50 τόσα χρόνια το Ακελ ζητά έστω και μια απόδειξη για τους ισχυρισμούς της ΕΟΚΑ, χωρίς να πάρει απάντηση.
        Δευτερο: Το πραξικόπημα το οποίο ήταν η αιτία της εισβολής το έκαναν οι αριστεροί? όχι οι πατριώτες δεξιοί
        Τρίτο: Το σχέδιο ΑΝΑΝ έγινε επί προεδρίας αριστερού προέδρου? ΟΧΙ κατα την προεδρία πατριώτη Δεξιού.
        Τέταρτο: Κατα τον απελευθερωτικό αγώνα της ΕΟΚΑ γνωρίζεις ότι οι εκτελέσεις κυπρίων ήταν περισότερες από τους Άγγλους?

        υπάρχει περίπτωση να προβληματιστείτε λίγο και να αφήσετε στην πάντα τις εμμονές σας και να δείτε για λίγο την αλήθεια?
        Δεν νομίζω, επειχειρήματα δεν ακούω από κανένα από σας. Μόνο ανούσια συνθήματα απλά και μόνο για να κατηγορήσετε τη δεξιά.
        Και έτσι για να τελειώνω μάθε ότι ο Τασσος ήταν Μακαριακός και το λες με καμάρι, αλλά ο Μακάριος εκλεγόταν πρόεδρος με τις ψήφους της αριστεράς

  8. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 01/07/2012 17:47:56

    ...Οποιαδήποτε ...σύγκριση του ΗΡΩΑ Τάσσου Παπαδόπουλου αλλά και του κ .Δ. Χριστόφια με τον προδότη ΓΑΠ, αποτελεί βλασφημία, ανίερη ύβρι και κολάσιμη ιεροσυλία!!!! Οι προαναφερόμενοι δύο διακρίνονται από έντονα αισθήματα σεβασμού και αυτοθυσίας κινούμενοι αποκλειστικά για την υπεράσπιση της πατρίδας τους κι ο ΓΑΠ δεν είναι παρά ένας αισχρός πουλημένος χαφιές των τοκογλύφων, που κάποια άδικη τύχη του επιτρέπει να κυκλοφορεί ακόμα ελεύθερος. Μια θέση στην κρεμάλα είναι αυτό που αληθινά δικαιούται και όχι να χασκογελά ανοήτως και να εισπράττει και βουλευτική αποζημίωση, από το αίμα του Ελληνικού λαού που εξ΄αιτίας του σταυρώνεται....

    • Νικήτας avatar
      Νικήτας @ BLACKQUEEN 01/07/2012 18:13:54

      +10000

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ BLACKQUEEN 01/07/2012 18:38:37

      Αυτό που θα τον πονέσει περισσότερο , είναι να δημευτεί η περιουσία του , πένητας και ανέστιος να περιφέρεται , στο έλεος του κάθε αλήτη που μας επέβαλλε . Για παραδειγματισμό αλλά και λύτρωση, για τον Γολγοθά που ανεβαίνουμε....

    • diman avatar
      diman @ BLACKQUEEN 01/07/2012 19:46:06

      Μην ξεχνάς αγαπητέ ότι ο ΓΑΠ έχει κλωνοποιηθεί, έχει μεταμορφωθεί και είναι παντού.
      Συμμετέχει και στην σημερινή κυβέρνηση θα συμμετέχει και στην επόμενη.
      Διαπραγματεύεται κιόλας.
      ΓΑΠ είμαστε όλοι εμείς.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ BLACKQUEEN 01/07/2012 21:00:26

      Οὐδεμία σύγκριση τῶν ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΩΝ μ᾿ ἕνα ἡμιμαθῆ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΑ, ὄργανο καί ὑπαλληλάκο τῆς πρεσβείας τοῦ ὕποπτου τριγώνου. . .ἀποστολή ἐξετελέσθη!!!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Φωτεινή 01/07/2012 22:55:45

        ...Kαι ούτε καν ...Ελληνόφωνος. Σημίτης - ΓΑΠ ανεπίδεκτοι και κατ΄επανάληψιν κακοποιοί της Ελληνικής γλώσσας. Ένα περίεργο πράγμα. Δεν ''συνθηκολογούσε'' μαζί τους η ίδια η γλώσσα, σαν να επαναστατούσαν οι λέξεις και τους μπερδεύανε, διαμαρτυρόμενες που αποτολμούσαν οι αναιδείς, να τις μολύνουνε με την αισχρότητά τους....

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ BLACKQUEEN 02/07/2012 02:08:43

          Τα είπες όλα!!

  9. Nik avatar
    Nik 01/07/2012 18:16:42

    Εβδομήντα δύο χιλιόμετρα γραμμής αντιπαράθεσης, διάσπαρτης με κόκκινες σημαίες από τη μια, την θάλασσα από την άλλη, και το μόνο σύμμαχο να είναι "μακριά", τότε ο πατριωτισμός γίνεται αντιληπτός ως το μόνο μέσο επιβίωσης. Δεν είναι ούτε σχήμα λόγου ούτε πόζα. Εδώ όμως έχουμε "στρατηγικό βάθος", γι'αυτό ίσως δεν φαίνεται να μας πτοεί καμιά ταπείνωση ή απειλή. Είμαστε απτόητοι στο ρεζιλίκι μας.

  10. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 01/07/2012 19:22:37

    Λέω εγώ τώρα, αν ο Αντώνης είχε πάρει την αυτοδυναμία που ζητούσε, που γι αυτό λοιδορήθηκε βάναυσα και μπορούσε να κάνει τη μία και μοναδική εξεταστική επιτροπή, για να αναδείξει το πώς φτάσαμε στο μνημόνιο, θα τόλμαγαν να κάνουν αυτές τις διακρίσεις οι τοκογλύφοι μας;
    Εν τέλει, ούτε ο ερχομός του ΓΑΠ ήταν τυχαίος, ούτε η επιλογή του Καστελόριζου ήταν τυχαία, ούτε η κίνηση του ΑΝ-εξέλεγκτου ΈΛ-ληνα και των συν αυτώ, ήταν τυχαία! Δυστυχώς εντολοδόχους και δούρειους ίππους η πολιτική μας ζωή είχε ανέκαθεν!
    Γεννάει Τάσσους ο τόπος, αλλά μέχρι να δικαιωθούν, αν ποτέ δικαιωθούν, περνάνε από συμπληγάδες και κρεμιούνται στα μανταλάκια των νταβάδων.

  11. yiannos avatar
    yiannos 01/07/2012 20:09:49

    Μια ζωή στην Ελλάδα διαδίδονται μύθοι με επίκεντρο την Κύπρο. Ο Τάσσος ο ήρωας, ο πιο πρόσφατος μύθος. Βεβαίως αυτοί οι μύθοι καλλιεργούνται και υιοθετούνται από εκείνους που δεν αποτόλμησαν.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ yiannos 02/07/2012 01:18:52

      είναι μύθος αλλά χωρίς την αρνητική χροιά που θες να του δώσεις...

  12. kalomoira avatar
    kalomoira 02/07/2012 23:31:33

    H ιστορία γράφει για τους Αθανάτους.Ενας και ο αείμνηστος Τάσος.Το διαπίστωσα πάλι σε μια τηλεφωνική μου συνομιλία με οπαδό Ακελίστα.Ακόμη κι αυτοί που τον χλέβαζαν για να αναρριχιθούν στήν εξουσία άπειροι και αδιάβαστοι ,τώρα τον αναπολούν γιατί περνούσαν ανέμελοι και ευημερούσαν.
    Νερό δεν είχαν αλλά στα δύσκολα έβρισκαν από τον κάκτο ,γιατί αυτός το απόθήκευε.Ελα ντέ πού έμεινε το Νικολαγκαθάκι από τον κάκτο που ακόμη τους τσιμπάει.
    ΑΣ γίνουμε ένα μέ μιά φωνή στην Ευρώπη , γιατί φίλοι μου η Ισχύς εν τη Ενώσει.

  13. Εδώ Πειραιάς avatar
    Εδώ Πειραιάς 03/07/2012 14:36:19

    Μακάρι ο Σαμαράς να βαδίσει στα βήματα του Μεγάλου Τάσσου. Το έχουμε ανάγκη ως έθνος.