#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2009 17:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κιτσάτη χλιδή του πράσινου νεοπλουτισμού

Guest Star ο σημερινός ΓΔ του ΠΑΣΟΚ στα βαφτίσια της οικογένειας Γεωργίου


___________________________________________________________________________________________________
Αρχοντικά, βίλες και φαραωνική χλιδή απολάμβαναν κάποια από τα στελέχη της Ζημενς που χειρίστηκαν κρίσιμα, μεγάλα έργα του ελληνικού Δημοσίου και βρίσκονται σήμερα κατηγορούμενοι .

Ο Ηλίας Γεωργίου που έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο, μαζί με το έτερο στέλεχος της Ζημενς Ελλάς, Χρήστο Καραβέλλα, στις «αμαρτωλές» προγραμματικές συμφωνίες για τον ΟΤΕ της δεκαετίας του 1990, είναι ένας από αυτούς. Χάρις στα περιοδικά life style, που βγήκαν και κυριάρχησαν επί ΠΑΣΟΚ, προβάλλοντας ως επί το πλείστον τους κίτς νεόπλουτους εκείνων των δεκαετιών, μπορούμε να πάρουμε σήμερα μια μικρή ιδέα του πλούτου που συσσώρευσαν κάποια από τα στελέχη της Ζημενς.

Το περιοδικό Life & Style, του Ιουλίου του 2003, παρουσιάζει τη χλιδάτη βάπτιση του εγγονού του Ηλία Γεωργίου στο «αρχοντικό» του στις Σπέτσες. Άραγε, πως την απέκτησε τη βίλα; Το ενδιαφέρον είναι ότι, όπως αναφέρει το περιοδικό, guest star στα βαφτίσια ήταν ο τότε υφυπουργός Εργασίας, και σημερινός γενικός διευθυντής του ΠΑΣΟΚ, Ροβέρτος Σπυρόπουλος.

Ο κ. Σπυρόπουλος ήταν υπάλληλος του ΟΤΕ και πρόεδρος της Ομοσπονδίας Εργαζομένων ΟΤΕ από το 1982 έως το 1985, εποχές κατά τις οποίες ο κ. Γεωργίου μπαινόβγαινε στον οργανισμό.   Άρα, κάπου τότε γνωρίστηκαν και συνδέθηκαν τόσο πολύ που το στέλεχος της Ζημενς αισθάνθηκε την υποχρέωση να τον καλέσει στα βαφτίσια. Όμως, το 2003 ο κ. Γεωργίου δεν ήταν πιά στη Ζημενς. Γιατί λοιπόν ο κ. Σπυρόπουλος έπρεπε να αποδεχθεί την πρόσκληση; Αυτό μάλλον είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και όχι εκείνου που χοροστάτησε στα βαφτίσια

Όπως και να χει, στην κοσμική εκδήλωση ήταν και η οικογένεια Νέγρη που συνδέεται με κουμπαριά με την οικογένεια Γεωργίου. Ως γνωστόν, η «γαλάζια» συνδικαλίστρια Αντωνία Μάρκου, με την έκρηξη του σκανδάλου της Siemens στην Ελλάδα, κατήγγειλε ότι τον λογαριασμό στον οποίο μπήκαν χρήματα στο όνομά της από τη Ζημενς, τον είχε ανοίξει το 1993 ο μέχρι πρότινος αντιπρόεδρος του Οργανισμού Προώθησης Εξαγωγών, κ. Δ. Νέγρης. Στο λογαριασμό αυτό έμπαιναν λεφτά έως και λίγο πριν από τις εκλογές του 2000 και διαχειριστής του λογαριασμού ήταν ο κ. Ηλίας Γεωργίου.

( η φωτογραφία από το περιοδικό Life & Style, Ιούλιος του 2003)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. boom avatar
    boom 17/04/2009 18:02:57

    Είσαι σίγουρος πως ο Σπυρόπουλος είναι ή το παίζει, νεόπλουτος ; Τόψαξες ; Το εκτίμησες ; Για, ερεύνησέ το λοιπόν...

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 17/04/2009 18:48:25

    Αυτά τα υποδείγματα (ή και δείγματα) της πολιτικής σκηνής κατάφερε η Ν.Δ με τους λεβέντες της, να αποτελούν σήμερα την "εναλλακτική πρόταση διακυβέρνησης".
    Αντε είπα χρονιάρες μέρες να μην ξαναξήσω πληγές αλλά που να αφήση ο Factorx να αγιάσουμε.

  3. Hase avatar
    Hase 17/04/2009 20:22:48

    @1 boom
    Μαλλον δεδιαβασες την αναρτηση. Αν την διαβασες παλι, δεν την καταλαβες.

  4. Factorx avatar
    Factorx 17/04/2009 20:42:51

    @γάιδαρος εχω mobile κάρτα και εκμπεμπω απο τσιπράδικο. χαιλίκια. χρόνια πολλά

  5. 321 avatar
    321 17/04/2009 21:36:26

    Από τον απόηχο κρατώ τη νονά και συγγραφέα Λίζα Βάρβογλη. Δεν πάμε καλά [για άλλη μια φορά]. Αλλά το τι μαθαίνει κανείς, δεν λέγεται. . .

  6. μπουγατσα με τυρι avatar
    μπουγατσα με τυρι 18/04/2009 01:11:10

    Σε μια γειτονια στις Σπετσες,ευθεια γραμμη,ολα τα καλα παιδια που αναφερεις και ποιος αλλος?
    Ο Σκαρπελης βεβαια...τι ''μαγικο'' νησι το ατιμο...

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 18/04/2009 08:41:49

    Μα γιατί ποινικοποιείτε την κοσμική ζωή του τόπου;

  8. Mayri Trypa avatar
    Mayri Trypa 18/04/2009 15:59:09

    Και να σκεφτείς πως τότε (το 1982) ο Σπυρόπουλος αποτελούσε έναν από τους ελάχιστους στο ΠΑΣΟΚ που οι "Ιταλοί" τον θεωρούσαν έκφραση του αυθεντικού εργατοβιομηχανικού κινήματος.. Πόσα φάσκελα να δίνω στον εαυτό μου; Δια βίου μαλλον ...

  9. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 18/04/2009 22:13:57

    Η ανάρτηση μάλλον είναι στο πλαίσιο "Πέτα λάσπη όσο μπορείς. Όλο και κάποια θα κολλήσει". Δηλαδή γιατί είναι κακό που ο άνθρωπος΄παρεβρέθηκε σε κάποια βαπτίσια; Καλεσμένος ήταν. Όλοι όσοι παρεβρίσκονται σε κάποια κοινωνική εκδήλωση είναι ένοχοι αν μετά από καιρό αποκαλυφθεί ότι αυτός που τους κάλεσε κάτι έκανε;
    Γιατί δεν είναι σύμφωνα με τη λογική σου ένοχοι όσοι ζουν οι ίδιοι χλιδάτα; Να μην αναφέρουμε ονόματα μέρες που είναι.

  10. Anideos avatar
    Anideos 22/04/2009 12:37:05

    egw kserw oti zwgrafiyoume ton diavolo se ola!!!! oloi kai ola prepei kata tin krisi mas kai mono na einai enoxoi!!!! exw ksanapei edw mesa kai to ksanalew...............o kurios georgiou den diaxeiristike kanena dimosio xrima!!!!!diaxeiristike idiwtiko xrima opws kai oi alloi!!! dimosio rima diaxeiristikan alloi!!! to ti ekane loipon me xrima pou den einai diko mas afou den einai dimosio einai kathara diko tou thema kai twn germanwn!!!!

    o aonthrwpos autos efiuge apotin siemens to 1998! ootan milame loipon gia vaftisia pou eginan to 2003!!!!! nomizw exoume trelathei teleiws!!! den pairnw tin gnwmi kanenos alla as exoume kai ligo metro re paides.......

  11. Μάρκος avatar
    Μάρκος 22/04/2009 12:39:50

    @Πυροπαθής, δεν είναι απλά κοινωνική εκδήλωση μια βάπτιση στις Σπέτσες. Έχει κι άλλα...παρελκόμενα,όπως φιλοξενία του καλεσμένου, πηρωμένα έξοδα,κι άλλα καλά, που "συνδικαλιστές" τύπου Ροβέρτου μας έμαθαν καλά επί ΠΑΣΟΚ. Αυτή την γκλαμουριά την ήξεραν καλά και οι Λαζόπουλοι, και η κ. Λαιώτη με την κ. Τσουκάτου και την κ. Νταράλα, που έκαναν τα ταξιδάκια στα Παρίσια για να δουν...επιδείξεις μόδας. Άσε λοιπον τα σάπια...

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 22/04/2009 12:40:14

    *πληρωμένα έξοδα, εννοούσα.

  13. Storm avatar
    Storm 22/04/2009 13:27:32

    "Αρχοντικά, βίλες και φαραωνική χλιδή απολάμβαναν κάποια από τα στελέχη της Ζημενς που χειρίστηκαν κρίσιμα, μεγάλα έργα του ελληνικού Δημοσίου και βρίσκονται σήμερα κατηγορούμενοι".

    τωρα πως απο την μια ήταν μεγαλοστελέχοι της εταιρίας Ζημενς και παο την άλλοι διαχειρίστηκαν έργα του ελληνικού δημοσίου δηλαδή δημόσιο χρήμα είναι απορίας άξιο!!!!! Λίγη σοβαρότα δεν βλάπτει!! Όλοι αυτοί οι κύριοι της Ζημενς μπορεί να κατηγορηθούν για πολλά! Όχι όμως ότι καταχράστηκαν δημόσιο χρήμα! Ήταν στελέχη ιδιωτικής εταιρίας και όχι του ΟΤΕ και δεν διαχειρίστηκαν κανένα δημόσιο έργο όπως γράφεται ως άνω.

    "Γιατί λοιπόν ο κ. Σπυρόπουλος έπρεπε να αποδεχθεί την πρόσκληση;"

    εγω να κάνω την ερώτηση αντιστρόφος.......γιατι να μην αποδεχτεί την πρόσκληση εφόσον ο κος Γεωργίου είχε φύγει απο την Ζήμενς απο το 1998?

    " κ. Σπυρόπουλος ήταν υπάλληλος του ΟΤΕ και πρόεδρος της Ομοσπονδίας Εργαζομένων ΟΤΕ από το 1982 έως το 1985"

    δουλευόμαστε εδώ?? εχουν περάσει 20 χρόνια απο τα βαφτίσια. Αυτο ως τι επιχείρημα αναφέρεται δηλαδή.........

  14. Elcoj avatar
    Elcoj 14/05/2009 21:09:12

    I have already seen it somethere...
    Thanks