#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2011 14:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κηδεία της Ελλάδας



Αφιερωμένο στο Σπίγκελ που προβλέπει το θάνατό μας

Λεπτομέρεια στην δεύτερη φωτογραφία: 15λιτρο Chivas και Plasma να μη χάνουμε το ΜΕΓΚΑ !!!

Θάθελα να ήξερα τι συμπέρασμα θα βγάλουν οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος από τα "κτερίσματα" !!

ΠΠ

ΥΓ: Και πεθαμένοι θα περνάμε καλά κουφάλα νεκροθάφτη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 08/05/2011 15:18:21

    Να οι κατ ευθειαν απογονοι του Περικλεους,
    και μετα λεμε οτι δεν ειναι Ελληνες και οτι , οπως επιμενον οι "εθνικιστες" ηρθαν σαν παραφερναλια του αιγυπτιακου στρατου.
    Να οι απ ευθειας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kiki 08/05/2011 15:56:10

      Καλά, μην παίρνεις και όρκο γι αυτό...

    • lampros avatar
      lampros @ kiki 08/05/2011 17:02:47

      Οι τσιγγάνοι δεν ήρθαν σαν «παραφερνάλια του αιγυπτιακού στρατού».

      Πρόκειται για παρεξήγηση, όπως και το «γύφτος-αιγύπτιος», αφού προηγούνται πολύ του στρατού του Ιμπράημ κτλ.

      Την ίδια παρεξήγηση εξάλλου μοιράζονται και οι ξένοι που δεν πήγε ποτέ αιγυπτιακός στρατός εκεί (όρα και "gypsies"). Ενδεχομένως προέκυψε από το πέρασμα των Τσιγγάνων από την Αίγυπτο προς την Ευρώπη.

      Η καταγωγή τους πάντως είναι προς Ινδία μεριά.

      Εδώ για περισσότερα:

      http://www.scribd.com/doc/51398055/%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A3-%CE%9A%CE%97%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%A3-%CE%A1%CE%A9%CE%9C%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%A3%CE%99%CE%92%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%99-%CE%93%CE%A5%CE%A6%CE%A4%CE%9F%CE%99-%CE%A4%CE%A3%CE%99%CE%93%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%99

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/05/2011 15:31:47

    Τσίβας, Γονίδης, Ντάουν Τάουν... Η κουλτούρα μιας νεόπλουτης Ελλάδας που αποκόπηκε από κάθε τι το ουσιαστικό και το πνευματικό τα τελευταία 30 χρόνια της τεχνητής της ευμάρειας.
    Απορία: Πως και δεν χώρεσαν και καμιά μπε εμ βε μέσα στο τάφο;
    ΥΓ- Λείπει πάντως και το χρυσό κάδρο με φωτό του Λεπά. Μισές δουλειές...

  3. rally monkey avatar
    rally monkey 08/05/2011 15:40:27

    αφορισμοι και γενικευσεις δεν επξυπηρετουν
    οποια κουλτουρα και να κοιταξεις κιτσ παραδειγματα θα βρεις
    τελος με το αυτομαστιγωμα

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 08/05/2011 15:48:21

    Από τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων στις φωτογραφίες, μάλλον πρόκειται για τσιγγάνους. Επίσης, μαλλον δεν είναι Έλληνες αλλά από κάποια καθολική χώρα (πχ Πορτογαλία, Ισπανία), άν κρίνω από το θρησκευτικό αγαλματίδιο, στο έπιπλο με την τηλεόραση. (Άν ήταν Έλληνες, θα έβαζαν εικόνα.)

    Συμπίπτουν άλλωστε και τα παραπάνω ταφικά έθιμα με αυτά των τσιγγάνων των δύο αυτών Ιβηρικών χωρών, όταν πεθαίνει σημαίνον πρόσωπο της κοινότητάς τους.

    • lampros avatar
      lampros @ ΚΜ 08/05/2011 16:53:08

      Έλληνες τσιγγάνοι πρέπει να είναι ―νομίζω είχα δεί τις φωτογραφίες ―ή παρόμοιες― σε κάποιο ρεπορτάζ προ δεκαετίας στην "Ε".

      Το αγαλματίδιο δεν σημαίνει τίποτα ―μέχρι και καθολικής τεχνοτροπίας εικόνες βλέπεις σε ελληνικά σπίτια (ακόμα και σε ορισμένες εκκλησίες καμμιά φορά!), θα κολώσουν οι τσιγγάνοι να έχουν κιτς καθολικό αγαλματίδιο; Δες και τις φορεσιές στην πρώτη εικόνα αριστερά.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ lampros 08/05/2011 17:54:04

        Λάμπρο, τέτοιες εικόνες που λες, «ιταλικού στυλ» θα βρεις πολλές σε ελληνικά σπίτια, πράγματι. Αγαλματίδια αγίων όμως, πουθενά δεν έχω δει, σε κανένα ελληνικό σπίτι!

        Όσο για τις φορεσιές, σε πληροφορώ ότι στο ίδιο στυλ είναι η ενδυμασία των τσιγγάνων και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, δεν είναι «αποκλειστικότητα» ελληνική. Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια, η πρώτη εικόνα (ουσιαστικά) που αντίκρυσα από Πορτογαλία (βγαίνοντας από σταθμό του Ηλεκτρικού στο κέντρο της πόλης, ερχόμενος από το αεροδρόμιο) ήταν μια ομάδα 20-30 γύφτων, άντρες και γυναίκες, ντυμένοι ακριβώς όπως οι αντίστοιχοι ομόφυλοί τους Έλληνες. Μα ίδιοι, λέμε! Και μου κάνανε χαβαλέ στα πορτογαλικά...

        • lampros avatar
          lampros @ ΚΜ 08/05/2011 18:53:58

          Πάντως τις ίδιες ή παρόμοιες εικόνες τις έχω δεί παλαιότερα σε ρεπορτάζ στο "Ε" της Ελευθεροτυπίας ―μιλάμε για δεκαετία πριν.

          Για τα αγαλματάκια, ναι, δεν θα τα βρείς σε σπίτια εύκολα, αλλά σε τσιγάννικα σπίτια, γιατί όχι;

          Πουλάνε πάντως κάποια τέτοια κιτσαριά και στα πέριξ της Ομόνοια ―εγώ κονόμησα προς το Δημαρχείο κάπου ένα κάδρο του Χριστού με φωτάκια γύρω γύρω και εφέ.

    • antonis avatar
      antonis @ ΚΜ 08/05/2011 17:12:45

      ΑΚΚΡΙΒΩΣ ,ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ,ΟΣΟ ΚΙΤΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΑΓΑΛΜΑΤΙΟΔΙΟ.ΤΟ ΠΟΛΟΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΑΛΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΠΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ,ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΥΤΕΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ΚΜ 08/05/2011 20:22:56

      ναι γυφτοι ειναι
      ακου εκει καθρεπτες μεσα σε ταφους.
      να γινει ζομπι ο νεκρος να τριγυριζει τα βραδια
      χα χα χα χα!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2011 15:51:53

    Από κηδεία πλούσιας οικογένειας Τσιγγάνων είναι στην Αγία Βαρβάρα ή στο Ζεφύρι.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/05/2011 16:12:33

    Το Τσίβας προδίδει καθαρά το ότι είναι κηδεία στην Ελλάδα.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/05/2011 16:16:02

    Κεφια βλεπω !!!!

    ΠΠ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/05/2011 16:18:43

      Όλα τα μωρά ... στο λάκκο!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 08/05/2011 16:21:04

        ειναι και φαρδυς !!! χαχαχα
        μη σου πω να τον κανουμε με ανοιχτη οροφη !!

        ΠΠ

  8. kiki avatar
    kiki 08/05/2011 18:12:17

    Ευαερο και ευηλιο.
    Και μια και εδω κτω για την ακριβεια στην Μεσα μανη, τους κτιζουν τους ταφους μια και δεν μπορουν να σπασουν τα κοτρωνια, τα βραχια,
    παιδες θετε κανα αυθαιρετο δυαρακι με ωραια θεα.

  9. anatanistimi avatar
    anatanistimi 08/05/2011 18:44:11

    Πιθανα εξωτερικου ειναι .Η καρεκλα αριστερα δεν εχει κυκλοφορησει Ελλαδα απ οσω ξερω.Και η σιφινιερα δεν κυκλοφορει εδω η συγκεκριμενη.Μπορει Πορτογαλια η Ρουμανια.
    Το αγαλματιδιο κι αυτο δεν το εχω ξαναδει πουθενα εδω.Ποτηρια και εμφιαλωμενο κι αυτα το ιδιο.
    Εμενα να μου βαλετε 2-3 κινητα μαζι.Μην τυχον δεν πιανει σημα κανενα, να παρω απο το αλλο αν ξυπνησω......Μπρρρρ.......

  10. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 08/05/2011 19:41:01

    H κηδεία έγινε πέρυσι στην Κάτω Αχαγιά έξω από την Πάτρα και σύμφωνα με τον τοπικό τύπο και τα τοπικά σάιτ πρόκειται για την κηδεία μιας "βασίλισσας" ή μάνα "βασιλιά" ή σύζυγος βασιλιά (συγγνώμη μα δεν θυμάμαι ακριβώς την ιδιότητα της συγχωρεμένης) των τσιγγάνων της περιοχής.

  11. kwstas avatar
    kwstas 08/05/2011 19:43:38

    Γουστάρω, αν καλά θα΄τανε να υπήρχε υπέργειος προθάλαμος στο μνήμα να΄ρχονται οι φίλοι να το τσούζουν στην υγειά του μακαρίτη/-ισσας.

    • kiki avatar
      kiki @ kwstas 08/05/2011 19:48:40

      @ Kwstas
      Σας εγραψα εδω κατω στην Μανη, ειναι υπεργεια λογω εδαφους .
      στην αρχη δεν καταλαβα τι σοι ηταν αλλα μετα το εμπεδωσα, λοιπον
      οποιος θελει δυαρι ευαερο ευηλιο, αυθαιρετο και με ησυχια, δω κατω.

  12. Κρης avatar
    Κρης 08/05/2011 19:47:05

    http://televoas.blogspot.com/2009/10/blog-post_9779.html
    το '09 πρεπει ηταν .
    υπαρχει και αλλη μια φωτο
    http://1.bp.blogspot.com/_MHosfyiQ9u4/StNHwErLEfI/AAAAAAAAHJ4/ISFVMFBL8cc/s1600-h/1.jpg

  13. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/05/2011 21:12:29

    Οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος θα βρουν κτερίσματα μπροστά στα οποία θα ωχριούν οι Μυκηναϊκοί και οι Μακεδονικοί τάφοι.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 08/05/2011 23:47:26

      Τους τύπους που είναι μέσα τους έθαψαν ζωντανούς μαζί με τον νεκρό;;

  14. KoitaPoiosMilaei! avatar
    KoitaPoiosMilaei! 08/05/2011 21:49:09

    Εκτός των χρωματιστών πουλιών, των λεγομένων Ψιττακών.......
    Υπάρχουν και τα πουλιά της κατηγορίας των όρνεων!

    Δείτε το bindeo και οι συνειρμοί δικοί σας!
    http://www.youtube.com/watch?v=vj2p3StR6dM

    Τα είχα δεί πριν χρόνια στις ταϊστρες της Δαδιάς, στον Εβρο!
    Μου χε κάνει εντύπωση μια αφίσα που περιέγραφε τον ρόλο τους στο "καθάρισμα" της Φύσης από τα «πτώματα» των Ζώων και πώς, συστηματικά, συνεταιρικά και κυρίως "εν τάξει", δεν άφηναν τίποτα πίσω να την «βρωμίζει», ούτε "κοκαλάκι!"
    Μέχρι να βεβαιωθούν ότι το "Ζώο" είναι πραγματικά νεκρό, στέκονται όλα τα Νεκροπούλια, γύρω του, προσεκτικά και συνετά.
    Ο επιθανάτιος Ρόγχος πρέπει να ακουστεί! Ο θάνατος να είναι γεγονός, για να πάρουν θέση στο τσιμπούσι!
    Την αρχή κάνει πάντα ο Μαυρόγυπας.
    http://2.bp.blogspot.com/-aNQ4Itg0n5o/TcWrdt6IWzI/AAAAAAAAAXw/s4NlGhTj3Ek/s320/%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B11.jpg

    Χρησιμοποιεί το δυνατό του ράμφος για να σχίσει το σκληρό δέρμα του ζώου ανοίγοντας το δρόμο στη "μάσα", προς όφελος και των άλλων γυπών.
    Ο Mαυρόγυπας διαλέγει τα "σκληρά μέρη" του ζώου, όπως οι μύες και οι τένοντες και τα κόκκαλα.( Βαλτε στη θεση τους τις Εθνικές Δομές Χαρακτηρισμού της Εννοιας «Ελλάδα», που στηρίζονται από την Αμυνα, την Παιδεία και την Εθνική ανεξαρτησία).
    Επειδή τρέφεται με τα επιφανειακά μέρη και δεν προχωρά σε «βάθος», δεν χρειάζεται μακρύ και γυμνό λαιμό όπως το Όρνιο. Τα ισχυρά στομαχικά υγρά που διαθέτει διαλύουν ακόμα και «μεγάλα κόκκαλα.»

    http://2.bp.blogspot.com/-jO4bGZXbOGI/TcWqcS-5gVI/AAAAAAAAAXQ/RWTeLCmFQMk/s320/%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B14.jpg

    Το Oρνιο ζει ομαδικά δημιουργώντας αποικίες σε απρόσιτες βραχώδεις ορθοπλαγιές και ενίοτε σε ουρανοξύστες του ΜανΧάταν ή του Σίτυ. Ακόμα, πολλές φορές, και στις παρυφές των Κολωνακιώτικων βραχογραμμων ή τις Πορσεπατητες κορυφογραμμές της Εκάλης και των περιχώρων! Όταν ένας «βράχος» έχει κατάλληλα διαμορφωμένα «κοιλώματα - τρούπες», πολλά ζευγάρια μαζί τον καταλαμβάνουν. Χρησιμοποιώντας την αποικία του σαν ορμητήριο το Όρνιο, μπορεί να καλύπτει μεγάλες αποστάσεις ψάχνοντας για τροφή.

    Ο Μαυρόγυπας χάρι στο Σκληρό του ράμφος τρώει τους Σκληρούς μυς. Ανοίγει το φαγοπότι στους συστηματικούς συνεταίρους του που ακολουθούν υπομονετικά την σειρά τους!
    Το Όρνιο συνεχίζει τους μαλακούς ιστούς και τελευταίος ο Aσπροπάρης με το μακρύ του ράμφος, εκείνο το κέρινο και ωχρό του θανάτου ράμφος του, τρώει τα εντόσθια και τα ΜΑΤΙΑ που βγάζει από τις κοιλότητες τους, ότι δηλαδή «πολύτιμο» κρύβει, προφυλάσσει το Ζώο σ΄ όλη του τη ζωή, στις κοιλότητες του σώματος του!
    Όταν συμμετέχει και ο Γυπαετός στο τσιμπούσι, τότε “εξαφανίζονται” και τα κόκαλα. Αφού μπορεί να τα φάει ολόκληρα ή να τα σπάει πετώντας τα από ψηλά και να ρουφήξει ηδονικά το μεδούλι τους!
    Σπάνια θα δει κανείς 2 μαυρόγυπες να τρώνε μαζί.
    Μόνο αν είναι ζευγάρι ανέχεται το ένα το άλλο

    Tα τρία είδη γύπα της περιοχής του Έβρου, μπορούν να εξαφανίσουν το πτώμα ενός μεγάλου ζώου σε μόλις λίγες ώρες. Ενώ τα τελευταία όρνια εξακολουθούν να καταφθάνουν, το φαγητό έχει ήδη ξεκινήσει.
    Αν και φαίνεται ότι όλα γίνονται με χαοτικό τρόπο, κάθε είδος έχει ένα ξεχωριστό ρόλο να παίξει στη γιορτή.
    ****
    Εκτός των Xρωματιστών πουλιών του κυρ Νίκου, λοιπόν, υπάρχουν και τα πουλιά της κατηγορίας των Όρνεων! Από το μεγαλύτερο ως το μικρότερο!
    Από το πιο μαύρο,ως το πιο παρδαλό!
    Που καιροφυλακτούν για χρήσιμους νεκρούς και αρέσκονται, συνήθως, σε επαναστατικογεννείς κηδείες!
    Εκμεταλλευόμενοι τους χρησιμότατους Hλιθίους που πέφτουν στα καλοστημένα δόκανά τους!

    ’Όρνια τε και ψιττακοί, όλοι γύρω στο ταψί! Αλοί στους πεθαμένους!

    Ανασάνετε μωρέ! Οσο είμαστε ζωντανοί, τα Όρνια δεν μπορούν να ζυγώσουν!

  15. Κάποιος avatar
    Κάποιος 08/05/2011 22:08:12

    Και στην αρχαία Ελλάδα οι νεκροί θάπτονταν μαζί με τα προσωπικά τους αγαπημένα αντικείμενα και με αυτά που χρησιμοποιούσαν συχνά δηλαδή σκεύη οικιακής χρήσης, θρησκευτικά ειδώλια, κοσμήματα, είδη καλλωπισμού, όπλα, καρέκλες, κρεβάτια, παιχνίδια, τρόφιμα κτλ.
    Ανάλογα ταφικά έθιμα υπήρχαν και σε άλλους αρχαίους πολιτισμούς όπως για παράδειγμα στον αιγυπτιακό.

    Μάλλον ο αρχαιολόγος του μέλλοντος θα νιώσει πολύ χαρούμενος όταν θα ανακαλύψει τον συγκεκριμένο τάφο, γιατί θα έχει πολλά κτερίσματα να μελετήσει συγκριτικά με τους συνηθισμένους τάφους της εποχής μας.
    Σίγουρα θα συμπεράνει ότι της μακαρίτισσας της άρεσε πολύ να παρακολουθεί TV, το ουίσκι, ο καλλωπισμός, ότι ήταν θρήσκα και χριστιανή και πολλά άλλα.

  16. greekboy avatar
    greekboy 08/05/2011 22:27:08

    ΕΙναι ο bulibasha της Ρουμανιας (http://pufone.org/blog/gypsy-grave/)

  17. Saligaras avatar
    Saligaras 09/05/2011 00:40:09

    Μπαγλαμάδες θα βρίσκουν
    Μπαγλαμάδες που είχαν αγοραστεί
    επι πιστώσει.
    Κι αν πετύχουν και τον τάφο του Ανδρέα
    του Μέγα Μπαγλαμά
    τότε θα βγάλουν και καλό συμπέρασμα.

  18. antanistimi avatar
    antanistimi 09/05/2011 14:33:03

    Μεσα επεσα, αετος ειμαι ρε #$%@# μου,στην Αστυνομια επρεπε να παω.....