25/03/2009 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κα Γιάννα μοιράζει μετρητό !!!

Μπορεί να έχει δίκαιο ο κουρδιστός που πιστεύει ότι τώρα που ο Καραμανλής κουράστηκε η κα Γιάννα αρχίζει να μοιράζει ...δεκαχίλιαρα και «πάει για πρωθυπουργός». Μπορεί να συμβαίνει κι αυτό, εδώ που φτάσαμε, Τίποτα δεν αποκλείεται πλέον.

Εμείς δεν το πιστεύουμε πάντως επειδή μαθαίνουμε ότι ο σύζυγός της βάζει πωλητήριο σε επτά τάνκερ, αφού το δάνειο που του έδωσε η κυβέρνηση μέσω της Εθνικής (160 εκ) δεν είναι φαίνεται αρκετό για να καλύψει την χασούρα από τα τοξικα.

Πρόκειται απλώς για μια ακόμα θεαματική κίνηση απελπισίας με την κατρακύλα που έχουν πάρει οι εφημερίδες. Άλλοι μοιράζουν αυτοκίνητα, άλλοι πιλάφια και γιαούρτια από σούπερ μάρκετ και άλλοι επιλέγουν να αγοράζουν απευθείας ...αναγνώστες.

Να μιλήσουμε για πλήρη απαξίωση του Τύπου και της λειτουργίας του; Σιγά μην κοκκινίσει κανένας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 25/03/2009 21:15:35

    Είχα διαβάσει παλιά ότι Εφημερίδα της Κωνσταντινούπολής, με 50 κουπόνια σου έδινε δωρεάν τάφο στα κοιμητήρια της πόλης. Μάλλον η καλύτερη προσφορά που έχει γίνει.

  2. skia avatar
    skia 25/03/2009 21:21:48

    Είναι πλέον η περιοδος που πολλοί <> της δημοσιογραφίας θα χάσουν τους άνευ λόγου παχυλές αμοιβές τους γιατί ο κόσμος τους πήρε χαμπάρι,γιατί τα έντυπα αντί να διαφημίζουν ειδήσεις,έρευνες και γενικά <> πουλάνε ταινίες και μουσική και τώρα αυτοκίνητα και αύριο ποιός ξέρει τι.......
    Το διαδύκτιο ξεπέρασε τα κατευθυνόμενα αυτά έντυπα και πλέον ο κόσμος ενημερώνετε επιλέγοντας υην πολυφωνία της αρθογραφίας των διάφορων blogs και πλέον δεν αγοράζουν εφημερίδα ,μια και δεν έχει να τους προσφέρει κάτι....
    Αντε σε λίγο θα κληρώνουν σπίτια και θα πάει λέγοντας ,μέχρι να κλείσουν κάποιοι και να μείνουν αυτοί που έχουν κάτι να πούνε και όχι να πουλήσουνε ή να παραπληφορήσουνε παίρνοντας διαφημήσεις.........

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/03/2009 21:37:29

    Μα και με τα δώρα πάλι δεν έχουν τους αγοραστές που θα περίμεναν. Γι' αυτό κάθε Σ/Κ συνεχίζουν με λύσσα με ακόμα πιο ακριβά δώρα. Όταν οι εταιρείες δεν κάνουν πωλήσεις αυξάνουν τη διαφήμιση, έτσι και αυτοί, δώρα, περισσότερα δώρα. Αν είχαν πωλήσεις δεν θα έβαζαν δώρα, είναι απλό.

  4. κ. Χόρτης avatar
    κ. Χόρτης 25/03/2009 21:53:53

    Ο γραπτός Τύπος ουσιαστικά έχει πεθάνει. Η Αγγελοπούλου θα έκανε τα πάντα για λίγη δόξα αλλά δεν μπορεί να εξαγοράσει 11 εκ. Έλληνες!

  5. κ. Χόρτης avatar
    κ. Χόρτης 25/03/2009 21:55:07

    Γάιδαρε, μήπως σου έχουν μείνει τίπτοτα κουπόνια από τότε;

  6. Hase avatar
    Hase 25/03/2009 21:58:37

    Ευχης εργο θα ηταν φιλοι μου, με τον θανατο του εντυπου τυπου να εξολοθρευτουν και μερικοι νταβατζηδες (τυπου Κουρη, Ντραγκα κλπ)που εκβιαζουν τις εκαστοτε κυβερνησεις για να παρουν κρατικη διαφημιση. Αν και οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν και καναλια πιστευω οτι και εκει με την παροδο του χρονου ο κοσμος θα τους γυρισει την πλατη. Τα μπλογκ ειναι η ενημερωση του μελλοντος.

  7. ss_sk avatar
    ss_sk 25/03/2009 22:31:10

    H ''προσφορά'' είναι στην απλή έκδοση ή στη lux?

    Βέβαια 50 χιλιάρικα θα κοστίζουν πάνω-κάτω τα botox και οι διάφορες κούρες της ενός εξαμήνου...σιγά τα λεφτά.

  8. Πνεύμα του Μάη avatar
    Πνεύμα του Μάη 26/03/2009 00:41:01

    Μπαααα ! Καλύτερα να μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας με τα μπλόγκια. Στο ίντερνετ βρισκόμαστε επί αμερικανικού εδάφους με χιλιάδες τεχνικούς απ' όλα τα κράτη να ψάχνουν πως θα αστυνομεύσουν, χειραγωγήσουν, εκμεταλευτούν, εμπαρευματοποιήσουν ακόμα και το ...κακό μας. Σύντομα, ο μεγάλος αδερφός θα κατορθώσει να εξατομικεύσει πλήρως τις συμπεριφορές παγιδεύοντας τις ζωές όσων σερφάρουν με συμβατικά μέσα. Οι υπόλοιποι θα καταχωρηθούν ως κυβερνοτρομοκράτες και θα αντιμετωπίζονται με μιλιταριστική "λογική". Η διική βάση αυτής της τεχνολογίας, της υπολογιστικής, είναι προκρούστια για το ανθρώπινο πνεύμα, περιοριστική
    για την ανάπτυξη της ελευθερίας, ειδικά για τα νέα άτομα. Είναι απλώς για να κάνουμε υπολογισμούς, ενώ οι δυνάστες μας μαντρώνουν όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες και γνώσεις οικοδομώντας τον απόλυτο ολοκληρωτισμό, τον τεχνοφασισμό που λέγαμε παλιά...

  9. μπουγατσα με τυρι avatar
    μπουγατσα με τυρι 26/03/2009 01:25:33

    Καλα η Γιαννα εχει χρημα και το ριχνει.
    Εκεινος ο αδιαφθορος και ατεγκτος Χατζηνικολαου που θα κανει το ιδιο την Κυριακη,που το βρηκε το πακετο και θα το μοιρασει ?
    Ποιοι ειναι πισω του ?

  10. Lavazza avatar
    Lavazza 26/03/2009 07:50:09

    Η Γιάννα από Δικηγόρος της σειράς ακολούθησε την πεπατημένη πολλών γυναικών, νυμφεύθηκε αναλόγως και άρχισε να νταβραντάει με τα χρήματα του συζύγου...
    Αφού αυτός της το επιτρέπει εμάς των υπολοίπων δεν μας πέφτει λόγος.

    Η κατρακύλα του τύπου δεν άρχισε τώρα με τα καμώματα της Γιάννας. Ούτε άρχισε πριν δυό χρόνια όταν άρχισαν οι Εφημερίδες να μοιράζουν τσόντες κτλ. με συνέπεια να θέλεις αυτοκίνητο station για να αγοράσεις κυριακάτικη εφημερίδα να την φέρεις σπίτι σου.

    Άρχισε ειδικά με τα "παράθυρα" στα ιδιωτικά κανάλια όπου βλέπεις Τράγκα, Μακρή, Τσίμα, Πρετεντέρη (και λοιπούς "έγκριτους" δημοσιογράφους) να σκίζουν τα ρούχα τους απροκάλυπτα υπέρ των Κομμάτων.

    Ειλικρινά, όποιος δεν ξέρει τη Μακρή ή τον Τράγκα (στο δελτίο του Alter), θα νομίσει οτι πρόκειται για τους κοινοβουλευτικούς εκπροσώπους του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ αντίστοιχα.

    Δεν μιλάμε βέβαια για Κακαουνάκηδες (μιά έβριζε τον Αλαφούζο μιά τον εξυμνούσε, αναλόγως πού δούλευε).

  11. kojak avatar
    kojak 26/03/2009 09:58:28

    Αν δεν καταλάβει άμεσα ότι με Golden Boy στη θέση του εκδότη δεν βγαίνει εφημερίδα τότε πάμε για βρούβες...

  12. Helmut avatar
    Helmut 26/03/2009 10:15:18

    Έχω μια ιδέα για την επόμενη προσφορά της Γιάννας:

    - Να κληρωθούν 5 διορισμοί στο Δημόσιο.

    Εκεί να δεις επιτυχία!

  13. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 26/03/2009 11:34:55

    Εγώ προτείνω για κάθε προσφορά του τύπου 10.000€, να εισπράττει 10.000 λιγότερα φύλλα κυκλοφορίας.

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/03/2009 13:22:22

    Για όσους δεν έχουν καταλάβει τι παίζεται, όλα αυτά τα "ήρθε η ώρα του λογαριασμού", "το πάρτυ τελείωσε" κ.λπ., δεν είναι τίποτε περισσότερο από τη μεγαλομανή ματαιοδοξία της κυρα-Γιάννας, της οποίας το πανηγυράκι χρυσοπληρώσαμε. Θυμάμαι το '97, αμέσως μετά την ανάληψη των λεγόμενων "ολυμπιακών αγώνων", είχε κυκλοφορήσει ένα αυτοκολλητάκι στην Αθήνα, που έγραφε "Ολυμπιάδα 2004 - και τώρα που την πήρατε, να δούμε πού θα τη βάλετε..."

    Αυτά, για να θυμόμαστε πού και πού τι πληρώνουμε σήμερα με απολύσεις, ελαστικοποίηση και όλα τα συμπαρομαρτούντα.

  15. pitakos avatar
    pitakos 26/03/2009 14:26:02

    se pia efimerida mporo na vro tin selida me ta 10.000 stin apli i stin alli pu ehi ke ta cd an mpori kapios na mou apantisi , efharisto poly