14/05/2009 12:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κατοχή βρώμικου χρήματος δεν παραγράφεται


________________________________________________________________________________________________
Συνεχίζουμε με την μηντιακή, νομική και διαπλεκόμενη παραπληροφόρηση για την παράσταση πολιτικής αγωγής του Δημοσίου στην υπόθεση της Ζήμενς (προηγούμενο εδώ)

1. Το έγγραφο (διαβάστε το όλο εδώ) αναφέρεται σε χρηματισμό «πολιτικών των δύο μεγαλύτερων ελληνικών πολιτικών κομμάτων». Από πού κι ως που εμπίπτει αυτό στη διάταξη περί ευθύνης υπουργών; Θα τρελαθούμε; Το Νομικό Συμβούλιο του κράτους μιλάει περί ευθύνης πολιτικών κομμάτων σαφέστατα. Δεν μιλάει περί συγκεκριμένης ευθύνης συγκεκριμένων υπουργών όπως απαιτεί ο νόμος για εξεταστικές και προανακριτικές που όλοι τον μάθαμε απέξω με τον Παυλίδη και τους άλλους. Είναι λοιπόν θέμα ποινικής διερεύνησης από εισαγγελέα.

2. Ο Τσουκάτος ήταν υπουργός;

3. Το θέμα ποιο είναι; Οι αιτιάσεις των συνηγόρων ότι δεν ενημερώθηκαν εγκαίρως για το έγγραφο του ΝΣΚ (πολύ καλά κάνουν και φωνάζουν), ή ότι το Ελληνικό Δημόσιο για πρώτη φορά στην ιστορία του έστω και συρόμενο, πιεζόμενο και εκβιαζόμενο προχωρεί σε παράσταση πολιτικής αγωγής στην μεγαλύτερη υπόθεση διαφθοράς από γενέσεως ελληνικού κράτους; Κάτι το οποίο δεν αλλάζει πλέον.

4. Τι έκανε τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ ως κυβέρνηση στις τόσες ποινικές διώξεις εναντίον της Ζήμενς και της Ιντρακόμ που άσκησε η δικαιοσύνη; Δήλωσε παράσταση πολιτικής αγωγής η κυβέρνηση Παπανδρέου, ή η κυβέρνηση Σημίτη στις υποθέσεις των 470.000 ψηφιακών παροχών, του 1.000.000 ψηφιακών παροχών, για τις υποθέσεις του Κόκκαλη; Πως προσπάθησαν να διαφυλάξουν τα συμφέροντα του δημοσίου όσοι παριστάνουν σήμερα τους κήνσορες του δημοσίου βίου;

5. Και να πούμε και κάτι ακόμα: Ο νόμος περί κατοχής βρώμικου πολιτικού χρήματος δεν καταδικάζει μόνο την απόκτησή του (με την οποία ασχολούνται όλοι οι πολέμιοι της «παραγραφής»). Αλλά και την ΧΡΗΣΗ του. Και οι βίλες, τα κότερα και οι γάμοι σε πολυτελή ξενοδοχεία δεν παραγράφονται. Ιδού η Ρόδος λοιπόν ιδού και το πήδημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασίλης avatar
    Βασίλης 14/05/2009 12:49:16

    Φίλος δημοσιογράφος μου εξηγούσε σήμερα πως το πρόσωπο κλειδί για τις μισές μίζες της Siemens είναι ένας νυν διευθυντής θεάτρου ο οποίος εξυπηρετούσε και το Πασόκ και τη Νέα Δημοκρατία, μεταφέροντας στους προσωπικούς του λογαριασμούς στην Ελβετία εκατομμύρια ευρώ. Δεν μπορούν όμως να του φορέσουν μπρασελέ, γιατί τους κρατάει καλά και απειλεί να τους δώσει όλους.

    Και ένιωσα πολύ άσχημα με τον εαυτό μου, που σκέφτηκα ότι τελικά αυτός ο κωλολαός χρειάζεται άλλη μια αδίστακτη χούντα, κανονική, με τανκς στους δρόμους και ό,τι άλλο έχει μια κανονική χούντα. Έτσι για να ταρακουνηθεί μήπως και ξυπνήσει γαμώτο.

    Τρώνε προϋπολογισμούς ολόκληρους μεταξύ τους και τα παιδιά μας κάνουν μάθημα σε σεισμόπληκτα σχολεία.

    Συγνώμη, δεν είμαι χουντικός, κάθε άλλο. Μη με παρεξηγήσετε. Δε βλέπω πως μπορεί αυτή η κατάσταση να αλλάξει μέσω κοινοβουλίου.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 12:51:48

    Η υπόθεση θυμίζει τη συμβουλή του Χότζα.
    Θα φωνάζει, θα φωνάζει, θα ιδρώσει, θα κρυώσει, θα πάθει πνευμονία και θα .... πεθάνει.
    Κάπως έτσι και τώρα.
    Που θα πάει θα ξεχαστεί...
    Δυστυχώς.

  3. Αurora avatar
    Αurora 14/05/2009 13:18:18

    Να τους δω ολους μεσα, αλλα να'χω την τυχη να ζησω αλλη μια ζωη για να χαρω τα παιδια μας, που με μαυρα ανεδειξαν το πηδημα σε ευγενες αθλημα

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2009 13:26:16

    Tο βρωμικο χρημα καθαρισε φιλοι μου. Εγινε μετοχες, ακινητα μεσω υπερακτιων. λογαριασμοι σε καντονια στην Ελβετια, και σακουλες.

    Σακουλάτα που έλεγα περσυ.

    Το ολο σκηνικο θυμιζει Αμερ/κη σειρα Νομικου περιεχομενου. Δικολαβιστικα τερτιπια και αθωοση λογω μη τηρουμενης διαδικασιας !..

    Σε μια μερα μεσα ξεχασαν ολοι το Βερελη κ τον Κιολειδη. Τα Βατοπεδια και το αυτο της μαμας τους. Μην ασχολουμαστε με οσα μας σερβιρουν ως smokes n mirrors ( καλο για τίτλο !!! στο ποστ )

    Γερμανος και ΚΚΕ και Παγκαλος και Αλογοντυλαν και Κοσμοτε επι ΠΑΣΟΚ και ΡΟΜΤΕΛΕΚΟΜ και Κοκκαλης.

    Γελανε ολοι μαζι μας και ασχολουνται με το Σακη ( καλη του επιτυχια ). Οι γυναικες τους ειναι στα ψωνια με τα $$ μας και τα παιδια τους σπουδαζουν και πηδανε με τα $$ μας.

    ΓΑΠ που ειναι τα λεφτα θελεις να μαθεις?? να σου πω εγω??? Σε σακουλες !

    Και παει ο Τσουκράτος ( δεν εχει κληθει ακομη.. για να μην μιλησει ακομη..) και δινει 1εκ Μαρκα. οκ. Πως τα εκαναν Ευρω ως κομμα?? Πηγαν στην Τραπεζα και ειπαν εχω συνδρομες απο τη Μπαγιερν Μοναχου? Πως τα περασαν στα βιβλια ως συναλλαγμα?

    Αιντε ρε τραγουδηστε σε αλλο μαγαζι ! εγω οι θαμωνες πετανε και τα τασακια μαζι με τις γαρδενιες αμα λαχει..

    ΠΠ

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 14/05/2009 13:48:43

    Κατ΄αρχήν να ξαναπώ ότι μας πηδάνε εδώ και ούτε σκέψη να μας πάνε στην Ρόδο μπάς και κάνουμε και κανένα μπάνιο.

    Και επί της ουσίας.
    Η υπόθεση SIEMENS είναι το κλασσικώτερο παράδειγμα του πώς εννούν τις bussiness το ΠΑΣΟΚ και η Ν.Δ.
    Το ΠΑΣΟΚ κυρίως επί Σημίτη, μέσα από το πολιτικό άλλοθι περί συγκέντρωσης οικονομικής ισχύος, κατηύθυνε δουλειές, πολιτική κάλυψη και προνόμια σε επιλεγμένους ιδιώτες. Αυτοί με την σειρά τους επέστρεψαν στο ΠΑΣΟΚ μίζες, διορισμούς στις εταιρείες τους είτε στελεχών είτε υπαλλήλων και το κυριώτερο έχτισαν θέσεις (που θα λέγανε οι χρηματιστές) που θα άντεχαν στο χρόνο. Τα πολιτικά τζάκια της δεκαετίας του 80 έγιναν εισηγμένες αργότερα.
    Αυτό το αποκαλούμενο σύστημα ΠΑΣΟΚ κορόιδεψε από την πρώτη στιγμή και συνεχίζει και σήμερα να κοροιδεύει, λέγοντας ότι η Ν.Δ. πήρε την κυβέρνηση αλλά όχι και την εξουσία. Και φυσικά έχει δίκιο.
    Τα παληκάρια της Ν.Δ. σπουδαγμένα στη Βιβλιοθήκη και στο J&P, αμέσως εκμεταλλεύτηκαν την τεχνολογία του ΠΑΣΟΚ, κινήθηκαν μόνον για το ίδιο προσωπικό ώφελος, και φυσικά χρησιμοποίησαν όλο το παρακράτος για να περάσουν όμορφα στις κρατικές επιχειρήσεις και γιατί όχι και στα Υπουργεία.
    Μέσα σ΄ αυτό το σάπιο σύστημα τα δισεκκατομύρια της SIEMENS επί ΠΑΣΟΚ ενίσχυσαν το σύστημα ΠΑΣΟΚ ενώ επί Ν.Δ. οι σεμνοί και ταπεινοί αρκέστηκαν σε σπόρια και κάνα ταξιδάκι στο εξωτερικό.

    Καλύτερο υπεργολάβο για το ξέπλυμα του ΠΑΣΟΚ δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε και ο Ανδρέας Παπανδρέου.

    Αλλα όπως λέμε στο χωριό μου "κάθε αρνί από το ποδάρι του κρέμεται".

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 14:19:07

    Χθες το βράδυ, το υπουργείο Οικονομίας με ανακοίνωση υπογράμμισε πως η παράσταση πολιτικής αγωγής «απλώς περιγράφει τη δίκη στην οποία παρίσταται, και οιαδήποτε άλλη ερμηνεία, ιδίως δε εκείνη που αναφέρεται σε δήθεν αποδοχή κατηγοριών, είναι παντελώς ανυπόστατη». Ομως, σύμφωνα με τους συνηγόρους υπεράσπισης των κατηγορουμένων, η παραδοχή του Δημοσίου για διαρροή χρημάτων προς πολιτικά πρόσωπα έπρεπε να σηματοδοτήσει την άμεση αποστολή της δικογραφίας στη Βουλή.

  7. BLACK avatar
    BLACK 14/05/2009 15:31:31

    Αν υπάρχει ένας πραγματικά υπεύθυνος για ό,τι συμβαίνει, αυτός είναι οι ψηφοφόροι. Ο λαός. Ο λαός που θα πάει και θα ψηφίσει τα ίδια κόμματα, με την ελπίδα να διορίσουνε το παιδάκι του, να νομιμοποιήσουνε το οικοπεδάκι του, να σβήσουνε την κλήση του.
    Δεν χρειαζόμαστε καμία χούντα, αλλά ίσως τελικά και καμία εξέγερση. Ποιος να κάνει εξέγερση και για χάρη ποιου;
    Ο λαός μας είναι ένας λαός απόλυτα συμφιλιωμένος με την κλεπτοκρατία, στυλοβάτης της κλεπτοκρατίας. Και το αποδυκνείει στην πράξη, τακτικότατα, θα το αποδείξει και τον επόμενο μήνα.
    Όταν κάποιος είναι κλέφτης κι εσύ τον ξαναψηφίζεις, η ηθική αυτουργία της κλοπής είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

  8. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 14/05/2009 16:17:04

    Εαν βρειτε εσεις τον δικαστη που θα δωσει αυτη την ερμηνεια για την διαρκη κατοχη των προιοντων εγκληματος κλπ.κλπ. και θα διαταξει προφυλακισεις και εφαρμογη του Νομου,τοτε να μου τον δειξετε να τον βγαλω φωτογραφια .....

  9. Factorx avatar
    Factorx 14/05/2009 16:34:06

    @μπουγατσα με κρεμα. Μην βιάζεσαι. έχει γίνει απο την εισαγγελέα εφετών Κοντοθανάση στην υπόθεση Κόκκαλη. Αλλά την έθαψαν με χίλια βάσανα. παρόλα αυτα υπάρχει νομολογία

  10. nikosx avatar
    nikosx 14/05/2009 17:00:00

    Γράφει και ξαναγράφει το εγκριτο blog για τον κόκκαλη και τις ψηφικακές συνδέσεις.

    Μια κουβέντα δεν υπάρχει για τους 120.000 πελάτες (για ένα μόνο πρόγραμμα - που να βάλεις και τα άλλα) που εξασφαλίζει "δωρεάν" στην microsoft η σημερινή κυβέρνηση?

    Απλά μαθηματικά:
    120.000 φορητοί υπολογιστές για τους μαθητές με λειτουργικό windows και microsoft office. Είσπραξη ανα φορητό για την microsoft 200E (περίπου).
    Αρα 120000Χ200=24 Εκατoμύρια. Απλά και χωρίς κόπο. Όλα πληρωμένα από το δημόσιο.
    Αν τις μπαζές τις κάνουν ξένοι, καταδικάζουντας την χώρα σε ψηφιακό γκαρσόνι της ευρώπης ουτε γάτα ούτε ζημιά, ε;

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 17:39:02

    @14 Κάτι παρόμοιο ισχύει και με τις κατα καιρούς καταστροφές στα ΑΕΙ από μπαχαλάκηδες.
    Οι καθηγητές και οι πρυτάνεις δεν ομιλούν ούτε δυσανασχετούν. Γιατί; Μα διότι οι παραγγελίες νέων Η/Υ κλπ που καταστράφηκαν αφήνουν γερή μίζα.... Υπολογίστε πόσα κομπιουτερ σπάνε κάθε χρόνο στην επέτειο του πολυτεχνείου..... Είναι πολλά τα λεφτά.