#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2009 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κατεστημένη δημοσιογραφία πεθαίνει – μέρος 2


Άγρια κόντρα Χατζηνικολάου - Παπαγιάννη



____________________________________________________________________________________________
Σε προηγούμενο post είχαμε παραθέσει μερικούς από τους λόγους για τους οποίους «Η κατεστημένη δημοσιογραφία πεθαίνει». Βεβαίως, αφήσαμε τότε στην άκρη έναν από τους σημαντικότερους λόγους: την κατάπτωση των ίδιων των συντελεστών της κατεστημένης δημοσιογραφίας, την καθημερινή πλέον γελοιοποίηση μεγαλοδημοσιογράφων και επίδοξων μεγαλοδημοσιογράφων, καθώς ξεπερνούν συνεχώς και νέα όρια ευτέλειας, προκειμένου να ανταποκριθούν σε ένα ρόλο που πεθαίνει καθημερινά μέσα στη βαθιά οικονομική, πολιτική και κοινωνική κρίση.

Δεν παραλείψαμε αυτή την διάσταση του προβλήματος «δημοσιογραφία στην Ελλάδα» επειδή την αγνοούμε, ή θέλουμε να την αγνοούμε. Αλλά επειδή εξαρχής κρίναμε ότι δεν έπρεπε να αναπαράγουμε την φτήνια και την ευτέλεια των δημοσιογραφικών κουτσομπολιών. Όμως αυτά που αποκαλύπτονται με αφορμή την απόλυση του δημοσιογράφου κ. Γ. Παπαγιάννη από τον ραδιοφωνικό σταθμό του κ. Ν. Χατζηνικολάου - που ακολουθεί την «απόλυση» από την δική του εκπομπή  του δημοσιογράφου κ. Α. Σπίνου - δεν μπορούν να αγνοηθούν. Επειδή αν αληθεύουν τότε ο κόσμος πρέπει να σταματήσει να διαβάζει και να παρακολουθεί και τον κ. Χατζηνικολάου και το κ. Παπαγιάννη, ο οποίος άλλωστε καμάρωνε μέχρι πρότινος ότι είναι «παιδί» του πρώτου.

Δεν θα αναπαράγουμε όλα όσα λέγονται και ακούγονται, τα οποία άλλωστε μπορείτε να διαβάσετε στα σχετικά μπλογκς. Θα επισημάνουμε μόνο έναν ισχυρισμό του κ. Παπαγιάννη που αποκαλύπτει τις σκοτεινές καταστάσεις που αναπτύσσονται στο Διαδίκτυο:  Ότι, μεταξύ των άλλων, δεχόταν πιέσεις για να προβάλλει  την Real News καθημερινά από το μπλογκ του Pressme, πράγμα που βεβαίως έκανε με ενθουσιασμό. Και ότι τον πίεζαν επίσης να επιτίθεται σε άλλα κανάλια, επειδή δεν πρόβαλαν την ίδια εφημερίδα, πράγμα το οποίο επίσης έκανε καθημερινά.

Κατά τα άλλα ορισμένοι παρουσιάζουν εαυτούς ως ανεξάρτητους δημοσιογράφους και μπλόγκερς.

Και θα θέσουμε ένα απλό ερώτημα:  Αν δεν απέλυε ο κ. Χατζηνικολάου τον κ. Παπαγιάννη θα τα αποκάλυπτε ποτέ όλα αυτά; Και πότε να τον πιστέψουμε; Όταν λιβάνιζε καθημερινά τον κ. Χατζηνικολάου - ο οποίος δεχόταν ευχαρίστως και τις ευχές και τα λιβάνια - ή τώρα που τον διαπομπεύει δημοσίως; 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2009 15:31:53

    Opinon Leader ====> Συμφερον

    Συμφερον ====> Πελατειακη Σχεση Εκβιασμος

    Πελατειακη Σχεση ====> Εκβιασμος

    Εκβιασμος ====> 1. Υλικη και Αυλη "αμοιβη"
    2. Ολα/οι στο κλαρι

    1.2. ====> O/H Opinion Leader

    ΠΠ

  2. Smash Direct avatar
    Smash Direct 01/04/2009 15:49:41

    Επαληθευεται ο Κακαουνακης που ελεγε καποτε''Ο καλυτερος απο εμας τους δημοσιογραφους εχει σκοτωσει την μαννα του''Πραγματι οι καλοι και σοβαροι δημησιογραφοι σπανιζουν στην Ελλαδα.Οι περισσοτεροι ειναι στις λιστες διαφορων επιχειρηματιων απο οπου πληρωνοντε για να περνουν τιςθεσεις τους που εξυπηρετουν τα συμφεροντα τους αναλογα με την συγκυρια Πρεπει να σπασει αυτο το αποστημα να να βγει ολη η βρωμια και τοτε θα κλαψει καθε πικραμενος!!!

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 16:13:11

    Λενε οτι η ακριβοτερη ειδηση,ειναι αυτη που δεν περναει.Δεν εμφανιζεται δηλαδη.
    Γιατι εχει πεσει ο μπερντές,μαυρος μαυρος.
    Το μπαγιοκο,δηλαδη,το χρημα ντε.

  4. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 01/04/2009 16:21:12

    Ευτυχώς που υπάρχει το Blog μας και δεν χρειάζεται να κάνουμε εμετό κάθε μέρα και κάθε ώρα.
    Θα έλεγα όμως ότι χρειαζόμαστε μία νέα ονομασία για όλα αυτά τα σκουλίκια που καταχρώνται της λέξεως "δημοσιογράφος" λόγω του ότι διάφοροι άλλοι καταχραστές που αυτοαποκαλούνται "εκδότες", τους δίνουν χώρο για να γράφουν.
    Θα πρότεινα την ονομασία "συμφεροντογράφοι", για να μην ξεφτιλήσουμε άλλο το λειτούργημα του δημοσιογράφου.
    Και κάτι άλλο. Η χρήση του διαδικτύου για την ενημέρωση αποτελεί πλέον μονόδρομο και αποδεικνύεται άκρως δολοφονική για τα σκουλίκια.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 16:25:58

    μπα, ενδοδεξιά καυγαδάκια, σε λίγο πάλι θα τακιμιάσουν

  6. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/04/2009 16:34:23

    γραψε το μπλογκ φακτορα να δουν ιδιοις ομμασι οι εδω τον αγγελικο μας κοσμο

  7. ianos avatar
    ianos 01/04/2009 16:36:24

    Καλά,το άλλο κατάντημα.Αυτό με τα λέφτα που μοιράζει στον "τυχερό" η φυλλάδα του Χ"νικολάου;
    Και το LAND ROVER;Και επαίρεται για την κυκλοφορία!Όπως αυτοί με το"ΘΕΜΑ" που ξεκίνησαν με cd τσόντες και καμάρωναν σαν "γύφτικα σκεπάρνια"για την επιτυχία τους.Ο tempora o mores!

  8. Under-Uber avatar
    Under-Uber 01/04/2009 16:48:56

    Η (υποτιθέμενη) σοβαρότητα του κ. Χατζηνικολάου έχει επικίνδυνα ξαφτίσει και ειναι κοντά στο να ξύνει πάτο. Αυτός δν ήταν που είχε "δεσμευτεί" η εφημερίδα του να μην περιέχει DVD και λοιπες προσφορές; Γεμάτος ειναι. Αλλωστε αν κρίνουμε απο το σχεδιασμό της Real News μάλλον ερασιτεχνική ειναι η προσπάθεια. Εξ ου και οι λιγοστές εμπορικές διαφημίσεις και η εμφαση στις "διαφημίσεις γνωριμίας" και κρατικές. Το δε site τους ειναι ανύπαρκτο, για τα κλάματα, σε PDF...

  9. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/04/2009 16:58:36

    Φυσικά, αν δεν τον απέλυε, ειδικά μάλιστα αν του έκανε και αυξηση, θα συνέχιζε να τον γλυφει απο το μπλογκ του όπως εκανε μεχρι χθες.

  10. ataktos avatar
    ataktos 01/04/2009 17:00:52

    Φάτσα Ντερμπεντέρη κλπ χαχαχα

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/04/2009 17:06:04

    Παραμένω ταπεινός σπουδαστής της δημοσιογραφικής αναλυτικής σκέψης της ....Κιμ Κίλιαν.

  12. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/04/2009 18:02:24

    Δεν θελω να γινω υπερασπιστης του Παπαγιαννη αλλα ελεγε στην εκπομπη του και στο site πραγματα που δεν ελεγε κανεις και εκει οφειλεται η ακροαματικοτα του σταθμου!Και τωρα Παπαγιαννη οπως λεει και ο θυμοσοφος λαος μας''Οταν βγαλεις το πιστολι απο την θηκη πρεπει να πυροβολησεις''Πρεπει με στοιχεια να πεις οτι γνωριζεις για το κυκλωμα των αρχιδιαπλεκομενων δημοσιογραφων και να εισαι σιγουρος οτι ο κοσμος θα ειναι στο πλευρο σου!!Το σαπιο συστημα που στηριζει και στηριζεται στα δημοσιογραφικα λαμογια πρεπει να ξεσκεπασθει το συντομοτερον διοτι εχεο μολυνει ολο τον κοινωνικο ιστο!!Ιδου λοιπον πεδιον δοξης λαμπρον!!Τολμησε....

  13. XL avatar
    XL 01/04/2009 18:18:37

    αν αληθεύουν τότε ο κόσμος πρέπει να σταματήσει να διαβάζει και να παρακολουθεί και τον κ. Χατζηνικολάου και το κ. Παπαγιάννη

    *******************************************

    Δηλαδή φακτορα μέχρι σήμερα πιστευες οτι ο χατζηνικολαου είναι ένα αγνο παιδι της δημοσιογραφίας;

    Δεν ήξερες ότι είναι όπως και ο ρουσό προιον του βαρδινογιανεικου σωληνα;

    Δουλευόμαστε μου φαίνεται εδώ μέσα..

  14. Keep Talking avatar
    Keep Talking 01/04/2009 18:41:30

    Ελα μωρέ δεν τα ξέρατε τα περι διαπλοκής; Αν δεν εισαι διαπλεκόμενος και παπαγαλάκι δεν πας μπροστα στο ελληνικο σταρ σίστεμ, σε θαβουν με 700-1000Ε, αν εισαι τυχερος με ασφαλιση, αλλιως μπλοκακι και ξερό σκ..τό. Καρεκλα, τηλεφωνο και υπολογιστη τα μοιραζεσαι με αλλο συναδελφο , βεβαια και τρεχεις σαν Βεγγος υπο την πιεση του ανταγωνισμου και της AGB.

    Οταν μαλωνουν τα βουβαλια να ξερετε οτι ΓΕΛΑΝΕ τα βατραχια!

  15. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/04/2009 18:49:47

    @Skorpios!!!
    -γιατι δνε τα έλεγε πριν ο Παπαγιάννης?
    -Ποιο βαρβατο σκανδαλο αποκαλυψε πέραν των γνωστών κουτσομπολιών επιέδου τριανταφυλλόπουλου?

    -Απλούστατα λέει αυτά που όλοι ξέρουν, μόνο που δεν τα αποκαλύπτουν όχι επειδή, όπως φαντάζεστε, φοβούνται τα αφεντικά τους ( αν κάτι τέτοιο συνέβαινε , μπορούσε κανείς να τα πασάρει στον όποιο Καρχιμάκη και να δημιουργήσει θέμα στη Βουλή) αλλά γιατί τα σκάνδαλα που όλοι ξέρουμε η υποψιαζόμαστε , συνήθως δεν τεκμηριώνονται.

    -Γιατί δε λέει τίποτε ότι είναι και αυτός κρατικοδίαιτος με χαριστική σύμβαση σε κρατική επιτροπή αθλητισμού?

    -Γιατί δεν λέει ότι ως κουραμπιές έβγαλε την θητεία του σο γραφείο του Βαρβιτσιώτη όταν ήταν υπουργός Αμυνας, και προχθές από το δελτίο του δημοσιοποιούσε ονόματα γαλάζιων ρουσφετιών? (θέλει πολλά καντάρια απύθμενου θράσους να κατηγορείς κάποιους για κάτι που εσύ πρώτος έκανες…)

    -Γιατί έγλυφε από το μπλογκ του συνέχεια τον Χατζηνικολάου και δεν τον κατήγγειλε – τότε - πριν απολυθεί. Και στο μόνο που αντέδρασε ήταν ο Τρινταφυλλόπουλος ? μήπως λόγω παλαιών λογαριασμών?

    - Γιατί αντιδρώ εγώ? Μα γραφεις «στην εκπομπη του και στο site πραγματα που δεν έλεγε κανεις» !!!Θυμάσαι κάποια από τις φοβερές του αποκαλύψεις?
    - Από τι φαίνεται επίκειται νέα ηρωοποίηση – αυτή τη φορά της περιφερειακής εμβέλειας δημοσιογραφικής φτήνιας

  16. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/04/2009 18:51:58

    διορθωνω: « ΕΛΕΓΕ στην εκπομπη του και στο site πραγματα που δεν έλεγε κανεις»

  17. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/04/2009 18:59:21

    Αχχχχχ πόσο με αρέσει η ανεξάρτητη και αδέσμευτη δημοσιογραφία με τους άσπιλους και αμόλυντους λειτουργούς της όταν ξεκατινιάζονται και φεύγει το καπάκι του ...βόθρου, δεν λέγετε

    :-)

    ΥΓ

    Τα μηδενικά που η TV τους έκανε επώνυμους και το διαδίκτυο ...νούμερα

  18. Απορων avatar
    Απορων 01/04/2009 19:00:12

    Απίστευτο είναι δυνατόν?
    Αδύνατον να έχει σχέση μ'αυτά
    ο Δημοσιογράφος!
    Κάτι σκοτεινό και σάπιο υπάρχει.
    Προστατέψτε τον Κύριο ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ!!!

  19. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/04/2009 19:05:55

    O Ιθαγενής Says
    "Τα μηδενικά που η TV τους έκανε επώνυμους και το διαδίκτυο …νούμερα"

    -οσον αφορά την τιβι..ο αγνός λαός που κατά τα άλλα τους ...βδελυσσεται, Αυτός τους εκανε επωνυμους

  20. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/04/2009 19:12:07

    Σημασία έχει το γιατί τα λέει ή αν αυτά που λέει αληθεύουν ?

    Δε λέω γλίτσας είναι ο τύπος αλλά μήπως θα αποκαλύψουν το ποιόν του Χατζηλαλάκη (του κάθε Χατζηλαλάκη) και τις διαπλοκές του με ονόματα οι τίμια αμοιβόμενοι με 400 ευρώ δημοσιογράφοι της Ελευθεροτυπίας ?

    Ευκαιρία είναι , κύριοι δημοσιογράφοι , όταν δυο τσόφλια τσακώνονται και αλληλοκαρφώνονται να μπαίνουν οι τίμιοι του επαγγέλματος και να τους αποτελειώνουν . Αλλά πούντοι...?

  21. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/04/2009 19:12:58

    το Ελευθεροτυπίας είναι τυχαίο παράδειγμα βάλτε όποια άλλη θέλετε

  22. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/04/2009 19:16:53

    ...σημασία έχει ότι τα λέει τώρα, που σταμάτησε να πληρώνεται ο χθεσινός μισθός του από τον σημερινό του αντίπαλο.

  23. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/04/2009 19:23:37

    @greekpoliticalreview

    Λογικό είναι να αληθεύουν. Ο χατζ/λαου
    είναι στη καρδιά των κέντρων οικονομικής -πολιτικής δύναμης και διαχείησης-χειραγώγησης της ειδησης (π.χ. αυτός δεν έβγαλε μια βδομαδα πριν τις εκλογές του 2004 την υπόθεση Πάχτα; δεν εχει σημασία αν ηταν σκάνδαλο -που δεν ήταν σε καμια περίπτωση, ρουσφετάκι στην εκλογική του περιφέρεια θέλησε να κανει. Σημασία έχει ότι έκανε σέρβις στον Καραμανλή σε μια ιδιαιτέρως κρίσημη -και χρονικά- στιγμή)

    Ομως δεν υπεισερχεται κάποια νομική παράμετρος σε σχέση με τα καταγγελόμενα, ώστε να τιμωρηθει κανεις.
    προκύπτει βέβαια, η μάλλον έρχεται στον αφρό, ένα θέμα δεοντολογίας των ΜΜΕ και αποτυπώνει ανάγλυφα τις διαδικασίες μέσα από τις οποίες φιλτραρονται ειδησεις που αφορούν την πηγή που στηρίζει και προωθεί την επωνυμη δημοσιογραφια, και δνε είναι άλλη από τους ισχυρούς του πλουτου

  24. Απορων avatar
    Απορων 01/04/2009 19:25:24

    Ότι και να πείτε το δίκιο πάντα με το μέρος του
    Κυρίου ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ, κάντε υπομονή μέχρι αύριο.

  25. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/04/2009 19:31:04

    Σημασία έχει ότι φαίνονται τα αληθινά ρούχα του εκάστοτε αυτοκράτορα σε κάθε ξεκατίνιασμα
    ΥΓ
    έχεις απόλυτο "δίκαιο" για τον Πάχτα (http://antigoldgreece.wordpress.com/2008/12/19/apati_metavivasis2/)
    μην τρελαθούμε κιόλας δεν υπάρχει τίποτα...παράτυπο.

  26. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/04/2009 19:38:17

    Κανείς νοήμων άνθρωπος που μιλά ελληνικά δεν αμφιβάλει για το αν είναι αλήθεια . Ούτε χρειάζεται να είσαι δημοσιογράφος για να καταλάβεις τι σχέση έχει/είχε με τους πετρελαιάδες νταβάδες .

    Το ζήτημα είναι ότι δεν χρειάζεσαι απαραιτήτως νομικά μέσα για να αποτελειώσεις την εξουσία που έχει αυτή τη στιγμή ο Χ/παπάρας .

    Εκεί εντοπίζω εγώ την παθογένειά σας φίλε δημοσιογράφε 3πκ .

    Αν βγουν όλοι οι τίμιοι και με τρόπο επιβεβαιώσουν τις κατηγορίες για τον Χ/παπάρα ή τον Ζούγκλα και συνεχίσουν το κράξιμο θα τους εξαφανίσουν . Απλά την αρχή θα την έχει κάνει ένας πρώην γλείφτης που απολύθηκε . Προς το παρόν μπορείτε να βαυκαλίζεστε για το αν ευσταθεί η κατηγορία στο δικαστήριο και αν ο Χατζηπετρής θα περάσει στην αντεπίθεση .

  27. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/04/2009 19:38:57

    !@ 17 Τρια πουλακια...Σταπερισσοτερα εχεις δικαιο αλλωςτε θα ημουν ισως οτελευταιος που θα εδινα ευσημα στον Παπαγιαννη.Ομως εχει πει πραγματα που τα αλλα ΜΜΕδεν εχουν αναφερει ποτε.Ας ξεκινησει εστω και ετσι το ξεκαρφωμα της αρχιδιαπλεκομενης δημοσιογραφικης αλητειας!!

  28. theo1611 avatar
    theo1611 01/04/2009 19:39:03

    Και μία απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε:

    Και τότε που τον λιβάνιζε θα τον δεχθούμε και τώρα που τον διαπομπεύει, αρκεί να το έκανε ή το κάνει τεκμηριωμένα και στις δύο περιστάσεις.

    Σοφόν το σαφές!!!

  29. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/04/2009 19:40:48

    @O Ιθαγενής

    -το θέμα δεν είχε σχεση με μεταλεία. ήταν ένας ηπιας ανάπτυξης τουριστικός οικισμός.
    Δημιουργήθηκε στη συνεχεια επι ΝΔ και δεν αντεδρασε κανείς.
    Το ηθελε η τοπική κοινωνία, θα δημιουργούσε και θέσεις εργασίας, και ο Πάχτας θέλησε να κάνει μια ψηφοθηρική εκδουλευση στον τοπο εκλογής του.

    ΥΓ Παρεπιπτόντως φιλοξενήθηκε εκεί και ο Μακης (ε, οχι και ποιος Μακης) ο οποίος ήταν μάλιστα μελισταλακτος για τον ιδιοκτήτη επιχειρηματία...

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/04/2009 20:07:54

    Μίλησα εγώ για μεταλλεία?
    Σου έδωσα μια λινκιά (που έλεγε και η αείμνηστη Μαλβίνα) για να δεις πότε ξεκίνησε πως σχεδιάστηκε πότε ολοκληρώθηκε και τι αποκομίστηκε από την υπόθεση.

  31. osaperas avatar
    osaperas 01/04/2009 20:39:21

    Ο Παπαγιάννης λέει ότι έχει sms του Χατζηνίκου με το οποίο του ζητάεινα μην κτυπάει τον Μυτηλιναίο επειδή "Μας βοηθάει στην εφημερίδα. Μας στήριξε οικονομικά στην αρχή και θα μας στηρίξει και στο μέλλον. Έχουμε πλήρη εξάρτηση από αυτόν."

    Στηρίζει ο Μυτηλιναίς την εφημερίδα και για ποιο λόγο και με τι ανταλλάγματα;

  32. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 21:16:05

    @ Skorpios
    Σκορπιέ, ο σκώληκας εξυμνεί τον Γιωργάκη! Με τέτοιο τεμάχιο στο team πάει άπατο το GAP.

  33. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 01/04/2009 21:38:07

    Ίσως ο Χατζηνικολάου να είναι κουρασμένος.

  34. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/04/2009 22:20:07

    Ο Χ''νικολάου, και η όποια "αξιοπιστία' είχε στους αφελείς, "τελείωσε" όταν σύρθηκε στην αυλή του Κουρή.
    Πληρώνεται με λεφτά που βγήκαν από το βόθρο του αυριανισμού.

    Η έκθεση Καραμανλή σαν "κουρασμένου" είχε βάση τη ματαίωση δύο φιλοδοξιών
    - της Δημαρχίας Αθηνών
    - του "Συστήματος ΧατζηΘοδωρής", μαζί με τον παλαι ποτέ "τσάρο" της ενημέρωσης, που φιλοδοξούσε να αντικατστήσει ΔΟΛ και Πήγασο -οι οποίοι στερούνται ικανών διαδόχων- σε πολιτική επιρροή, σαν το νέο ισχυρό συγκρότημα τύπου.

  35. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 23:11:00

    @Τρια πουλακια.
    Εγω εχω γραψει εις ανυποπτον χρονον,οτι η υποθεση Παχτα,ηταν βασικα,ο λογος που το πασοκ εχασε στις εκολογες εκεινες.
    Απανω που ειχε αρχισει να παιρνει τα πανω του,με την ανοδο του Γωργακη,και εκεινο το "δημοψηφισμα" που τον εβγαλε.
    Τοτε ο κοσμος,πιστεψε οριστικα,οτι πασοκ=κλεφτες 100%,οποτε τους εφτυσε στα μουτρα.
    Περυσι,ο ετερος Καππαδόκης, δημοσιογραφος ντε,καλεσε τον Παχτα και ψελλισε οτι ειχε κανει λαθος και οτι δεν ηταν κλεφτης ο ανθρωπος.
    Η ζημια ομως,ειχε γινει,και οπως ξερουμε,στα Ταμεια και στις εκλογες,ουδεν λαθος αναγνωριζεται,μετα την απομακρυνσιν εκ του Ταμειου.

  36. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/04/2009 23:53:44

    Προβοκατωρ
    οχι μονο. ο γιωργακης έχασε απο το ντιμπεητ.Ο παχτας ήταν η χαριστικη βολή

  37. Πάνος avatar
    Πάνος 01/04/2009 23:57:00

    Προσπαθώντας μετά από 20 χρόνια να βρώ κάτι καλό της ιδιωτικής και "ελεύθερης" τηλεόρασης σε σχέση με την τότε Κρατική βλέπω ότι δεν είναι παρά μέσο διαπλοκής πολιτικών και ιδιοκτητών με πρωταγωνιστές τους "δημοσιογράφους".
    Κοινό χαρακτηριστικό αυτών που μας πλασσάρονται σαν μεγαλοδημοσιογράφοι , το θράσος και η αγραμματωσύνη (κάποιος πήγε στην Πάντειο και δεν αποφοίτησε ποτέ και κάποιος άλλος στην Ιταλία χωρίς να σπουδάσει τίποτα). Όλα στον βωμό της αρπαχτής , αλλά το φαγωπότι το πήραν χαμπάρι πολλοί και ορμάνε για μερίδιο (σκυλοκαβγάς πάνω από την πίτα).

    Η λύση πιστεύω είναι να διαγράψουμε όλα τα γνωστά κανάλια από τον δέκτη και να στραφούμε στην Nova (όσοι έχουμε την οικονομική δυνατότητα).Τουλάχιστον θα ηρεμήσουμε.

    Η πλήρης εξαθλίωση είναι τα πρωϊνάδικα και τα μεσημεριανά (Δρούζα,Στεφανίδου ,Λαμπίρη, Αρναούτογλου ,Μενεγάκη, Αυτιάς κλπ).

  38. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 02/04/2009 00:09:13

    @ 35 Orestie εισαι αδιορθωτος με την καλη εννοια.Ζεις στον κοσμο σου και ισως καλα κανεις!!Προσεχε ομως μηπως προσγειωθεις αποτομα και οπως πολυ καλα γνωριζεις οι αποτομες προσγειωσεις εχουν και θυματα ενιοτε!!!Καταλαβες...

  39. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 02/04/2009 02:00:28

    Δοκιμαστε να κλεισετε τη τηλεοραση εντελως για μια βδομαδα μονο. Το ποσο πιο ηρεμοι και χαλαροι θα ειστε ειναι απιστευτο. Αυτοι οι συστημικοι αλητες μεγαλοδημοσιογραφοι και οι ξεκωλες στα πρωιναδικα, δεν κανουν μονο καλο στη τσεπη τους...διαλυουν και τη ψυχικη ηρεμια των σκεπτομενων ελληνων...

  40. Περαστικός avatar
    Περαστικός 02/04/2009 05:48:18

    Έξοδα παιδιών γιοκ, δάνεια γιοκ, λεφτά στις τράπεζες γιοκ, τηλεόραση γιοκ, εφημερίδες γιοκ. Το σπίτι είναι δικό μου, τη σύνταξή μου την παίρνω, το αμάξι αραιά και που το κινώ, ένα σουπερμάρκετ μου έμεινε και όσο για το ιντερνετ επιλεκτικά και με ρέγουλο. Ένα κλικ στο ποντίκι μου σας έχω.

  41. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 10:46:10

    Ωραιος.Αξιος!!