02/11/2008 01:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κατάσταση στις φυλακές εκτραχύνεται

Με τον αριθμό των κρατουμένων για ποινικά αδικήματα να έχει κάνει μεταπολεμικό (και μετεμφυλιακό) ρεκόρ και να έχει φτάσει πάνω απο 12.000, κυρίως εξαιτίας της αυστηροποίησης των ποινών από τους δικαστές (μετά το παραδικαστικό) και με τα προβλήματα στις φυλακές να διογκώνονται, ξεκινάει τη Δευτέρα απεργιακή κινητοποίηση των φυλακισμένων σχεδόν σε όλες τις φυλακές της χώρας. Είναι η πρώτη φορά που «πρωτοβουλίες» κρατουμένων οργανώνουν κάτι τέτοιο. Και γίνεται σε μια περίοδο που η κυβέρνηση περνάει σοβαρή κρίση.

Την ίδια στιγμή, η κυβέρνηση, αντί να παρεμβαίνει για να λύσει όσα προβλήματα μπορεί και να εξανθρωπίσει το ανύπαρκτο -ουσιαστικά- σωφρονιστικό σύστημα της χώρας, επιλέγει να κατασκευάζει περισσότερες φυλακές. Τακτική βεβαίως, την οποία εγκαινίασε το ΠΑΣΟΚ. Επίσης, επιλέγει την πολιτική των απαγορεύσεων. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα τελευταία χρόνια έχουν απαγορευθεί οι επισκέψεις στα «σωφρονιστικά» ιδρύματα, ακόμα και των Δικηγορικών Συλλόγων της χώρας. Κι' αυτό, με το επιχείρημα ότι δήθεν διαταράσσεται η τάξη στις φυλακές.

Προφανώς, η τάξη στις μεγαλύτερες φυλακές της χώρας, τον Κορυδαλλό, δεν διαταράχθηκε με την προσγείωση ελικοπτέρου στο προαύλιό του και την απόδραση γνωστών κακοποιών (Παλαιοκώστας). Ούτε βέβαια, με το να έχουν γίνει τα ιδρύματα ανεξέλεγκτες πιάτσες ναρκωτικών. Γενικότερα, η κατάσταση έχει φτάσει σε απαράδεκτο σημείο, με αποτέλεσμα, ακόμα και σύλλογοι σωφρονιστικών υπαλλήλων να διαμαρτύρονται εντονότατα με διαβήματά τους στο υπουργείο Δικαιοσύνης.  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 02/11/2008 09:30:17

    Προφανώς, η τάξη στις μεγαλύτερες φυλακές της χώρας, τον Κορυδαλλό, δεν διαταράχθηκε με την προσγείωση ελικοπτέρου στο προαύλιό του και την απόδραση γνωστών κακοποιών (Παλαιοκώστας)!!!

    ΑΠΟΔΡΑΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΩΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΤΡΑΠΕΙ!!!

    ΟΧΙ..... ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΤΡΕΧΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΔΗΝΟΓΙΑΝΝΑΙΗΚΟ ΣΤΟ ΕΙΣΑΓΚΕΛΑΙΑ, ΑΦΟΥ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ!!!

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/11/2008 10:46:53

    το παθος για τη λευτερια ειναι δυνατοτερο απ ολα τα κελια !

    γκραφιτι στην Κανιγγγος το καλοκαιρι !!

    ΠΠ

  3. makedonas avatar
    makedonas 02/11/2008 15:30:33

    "κυρίως εξαιτίας της αυστηροποίησης των ποινών από τους δικαστές "
    Μέγα λάθος!Αν αφαιρέσεις τους αλλοδαπούς δεν υπάρχει πρόβλημα στις φυλακές.Η πρόνοια του κράτους δεν σκέφτηκε τα εκατομμύρια των λαθρομεταναστών όταν έκτιζε τα ιδρύματα.Σε πληροφορώ μάλιστα ότι οι δικαστές εξαντλούν (σε ύποτο βαθμό)την επιείκειά τους τόσο σε αλλοδαπούς όσο και ημεδαπούς υπόδικους.Πίστεψέ με περνώ ατέλειωτες ώρες στα δικαστήρια και βλέπω τη φαρσοκωμωδία σχεδόν κάθε μέρα.Δεν έχεις παρά να περάσεις και συ έστω για μία μέρα για να αλλ΄ξεις γνώμη.

  4. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/11/2008 17:02:17

    Το σωφρονιστικό σύστημα δεν χαρακτηρίζεται μόνο για την απανθρωπιά του. Πριν απ΄όλα αποτελεί μηχανισμό αναπαραγωγής του συστήματος. Όχι μόνο με τη γενική έννοια, που ανέλυσε ο Μισέλ Φουκό. Το γεγονός ότι στη χώρα μας, που έχει πληθώρα νομικών, δεν βρέθηκε κάποιος άνθρωπος με αίσθηση κοινωνικής ευθύνης και προοδευτικό προσανατολισμό, να κάνει μια συγκεκριμένη ανάλυση για αυτά, μετά από τόσα προηγούμενα, όπως αυτό της εισαγγελέως κας. Γιαταγάνα, της κας. Μαραγαρίτη, που κατέβηκε σε απεργία πείνας μπροστά στο Μαξίμου και την εξεδίωξαν κακήν κακώς οι μπράβοι του "καταλληλότερου", δείχνει πόσο ανοχύρωτη είναι η σκέψη η συνείδηση και η υπευθυνότητα μας.
    Τελικά έπρεπε να πάρουν ίδια γεύση από τις φύλακές κάποιοι νομικοί, που ασχολούνται με τα δικαιώματα των ασθενέστερων της κοινωνίας, όπως ο Νικολιτσόπουλος, για να γράψουν κάτι για το "σωφρονιστικό". Αν περιμένουμε από τα παθήματα να μας οργανώσουν, δεν θα δούμε ποτέ άσπρη μέρα.

  5. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/11/2008 17:06:03

    @Μακεδόνας
    Το ότι η Ελλάδα έχει μετατραπεί σε Ελντοράντο του εγκλήματος και της χοντρής παρανομίας, με την ανοχή και τη σύμπραξη συγκεκριμένων δικαστικών, αυτό δεν μπορεί να δικαιολογήσει την "κατάσταση" που έχει οικοδομηθεί από το κράτος στις φυλακές, για να αντλεί οφέλη.

  6. Ego avatar
    Ego 02/11/2008 17:21:39

    Αν τα καταφέρετε δείτε το ντοκυμαντέρ "Το σπίτι του Κάιν" του Καρακέπελη. Δεν αφορά ακριβώς τις φυλακές αλλά έχει γυριστεί στον Κορυδαλλό, επομένως μπορεί κανείς να δει τις συνθήκες. Τραγικές...

  7. Le canard avatar
    Le canard 02/11/2008 17:52:52

    Γειά σου ρε Αλέφαντε (ωραίο αυτό με το ελικόπτερο του Βαρδινογιάννη)