20/09/2013 23:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κατάσταση πολώνεται επικίνδυνα

Η κατάσταση δυστυχώς πολώνεται επικίνδυνα. Μια είδηση από την Πάτρα θα πρέπει να μας κάνει πολύ ανήσυχους και να μας προβληματίσει για το που πάμε.

Στην πλατεία Εθνικής Αντίστασης ομάδα αντιεξουσιαστών, σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες επιτέθηκε σε 18χρονο οποίος καθόταν σε παγκάκι της πλατείας, επειδή είχαν δει ανάρτησή του με ελληνική σημαία σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης. Ο 18χρονος διακομίστηκε στο νοσοκομείο και σύμφωνα με πληροφορίες, φέρει ελαφρά τραύματα.

Εχουμε τρελαθεί τελείως; Οποιος αναρτά σημαία στο διαδίκτυο ή όποιος κυκλοφορεί μ’ αυτήν στο δρόμο θα δέρνεται ανηλεώς; Οποιος τιμά τη σημαία της πατρίδας του είναι… ακροδεξιός; Είναι φασίστας; Είναι χρυσαυγίτης;

Σκεφτείτε δηλαδή τι έχει να γίνει στις 28 Οκτωβρίου. Οποιος σηκώνει σημαία στο μπαλκόνι του θα μπαίνι σε λίστα προγραφών των αναρχικών;

Λίγη σοβαρότητα παιδιά γιατί ο εμφύλιος είναι κοντά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/09/2013 23:28:39

    Μην τα λέτε αυτά, προς Θεού! Θα διαψευστεί η θεωρία της Μαντάμ Ντόρας, του (σχεδόν) ευπατρίδη Αβραμόπουλου και του εξωγήινου Αντώναρου ότι ο χάρακας έχει μόνο μία άκρη και από την άλλη πλευρά επεκτείνεται στο άπειρο...

  2. Τ.Κ. avatar
    Τ.Κ. 20/09/2013 23:29:48

    Γιατί παραξενέυεστε?Πρώτη φορά γίνεται?
    Ναι κύριοι!Έτσι είναι!Σύμφωνα με την αριστερή κοσμοθεωρία όποιος έχει εθνική συνείδηση είναι για το χαντάκι!
    Και φυσικά η βία είναι το Α και το Ω για την αριστερά!
    Δεν τα λέω εγώ!Τα λέγει η Ρόζα Λουξεμπουργκ που αποτελεί για τους αριστερούς ότι αποτελεί ο Mωάμεθ για τους μουσουλμάνους!
    Οριστε:

    Η βία είναι και μένει το ύστατο μέσο της εργατικής τάξης , ο υπέρτατος νόμος της πάλης των τάξεων άλλοτε λανθάνων άλλοτε εμφανής.

    Αν με την κοινοβουλευτική μας δράση και με όλη μας της δραστηριότητα επαναστατούμε τα μυαλά αυτό το κάνουμε για να κατέβει η επανάσταση από τα κεφάλια στις γροθιές.
    Έτσι λοιπόν βλέπουμε πως ολη η θεωρία του νομιμόφρονα είναι μια καθαρή φαντασιοπληξία.

    ΡΟΖΑ ΛΟΥΞΕΜΠΟΥΡΓΚ

    • Τ.Κ. avatar
      Τ.Κ. @ Τ.Κ. 20/09/2013 23:32:18

      *Λάθος
      Στην τελευταια παράγραφο η ροζα γράφει "του νομιμόφρονα σοσιαλισμου"

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 20/09/2013 23:34:30

    Ζητᾶνε νεκρούς! Αἷμα γιά τό αἷμα. Καί τό χειρότερο εἶναι ὅτι ἄν θά τό πετύχουν,θά προβάλλονται ὡς θύματα καί προκληθέντες.
    Ὁ ἐμφύλιος,ἔχω τήν ἐντύπωση,δέν εἶναι ἀπλῶς κοντά,ἤδη ἄρχισε!
    Τῶρα τό ἔργο τῆς κυβέρνησης γίνεται ἀκόμη πιό περίπλοκο,δέν φτάνει μόνο νά ξεσκεπάσει τήν ἐγκληματική δράση τῆς Χρυσῆς Αὐγῆς,ἀλλά νά καταστείλει ἕναν ξεσηκωμό...

    • Μara avatar
      Μara @ Κυθήριος 21/09/2013 09:10:16

      Αγαπητέ Κυθήριε δεν είδες πως ξεσηκώθηκε το σύμπαν μόλις ο Λαζαρίδης είπε τα αυτονόητα???
      Είδες πώς λειτούργησε το εκπαιδευμένο δημοσιογραφικό κατεστημένο για να προστατέψει την αριστεράντζα???
      Είδες πώς εκδηλώθηκαν Αντώναροι, Παυλόπουλοι και λοιποί... συγγενείς???
      Συστρατεύθηκαν όλοι μαζί για να στοχοποιήσουν μόνο το ένα άκρο, κατηγορώντας τον Λαζαρίδη και αδιαφορώντας παντελώς άν με τις ενέργειες τους συνεχίζουν να εξοργίζουν ακόμα περισσότερο τους δεξιούς ψηφοφόρους.
      Έτσι θα τους επαναπατρίσουν???? (εδώ γελάμε....)
      Γιατί γίνονται όλα αυτά??? Γιατί τα κάνουν??? Που αποσκοπούν???
      Υποτίθεται πως η μεταπολίτευση ξεκίνησε με την συμφιλίωση βάζοντας στην άκρη τα εγκλήματα που έγιναν.
      Τώρα τί θέλουν, να τελειώσει η μεταπολίτευση με διχασμό και αιματοκυλίσματα???

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μara 21/09/2013 13:51:14

        Μάρα μου,ἐθνική συμφιλίωση δέν ὑπῆρξε ποτέ!
        Ὑποβόσκει ὅλα τά χρόνια τῆς μεταπολίτευσης αὐτή ἡ καχυποψία,καί ἡ εὐκαιριακή ἐκτόξευση δηλητηρίου,ἑως τή νόθευση ὅλης τῆς κοινωνίας μέ τά σύνδρομα τῆς ἐνοχῆς γιά τή νίκη ἀπό τή μία πλευρά καί τῆς ἐκδίκησης γιά τήν ἤττα ἀπό τήν ἄλλη.
        Δέν μπορεῖ,ὁ φασισμός,ὁ δοσιλογισμός καί ὁ κομμουνισμός ἔχουν ἀφήσει βαθειά τά σημάδια τῆς διχόνοιας καί τῆς ἔχθρας στήν κοινωνία,τό βλέπεις στά μάτια πολλῶν ἀνθρώπων αὐτό...

  4. kas avatar
    kas 20/09/2013 23:35:43

    προφανώς δεν έχεις καταλάβει φάκτορα, ότι σε λίγο θα απαγορεύεται να σκέφτεσαι και να αναπνέεις...

    θα είναι ναζιστικό !

  5. rally monkey avatar
    rally monkey 20/09/2013 23:43:44

    ..προφητικό το σχόλιο με τη Σημαία - στο αρθρο του Φαήλου Κ.
    - δεν το ανέβασες ακόμα

  6. parsifal avatar
    parsifal 20/09/2013 23:44:49

    Μήν τα ξαναλέμε... Πάμε σε "εμφύλιο", αλλου τύπου. Υπάρχει κλίμα θέρους του 44, υπάρχει de facto γερμανική κατοχή - χωρίς feld gendarmerie και SS, είναι σε φορμά golden boys και μάνατζερ τώρα - , υπάρχει διάθεση δωσιλογισμού πρός επιβίωση, υπάρχουν Τάγματα και Στενή Αυτοάμυνα, υπάρχει εκμετάλλευση απο εκατέρωθεν πολωμένα και αδιαβατικά μυαλά...
    Υπάρχουν και καύσιμα και οξειδωτικά ! Λείπει ακόμη η θρυαλλίδα αλλά που θα πάει ;

  7. καπτεν avatar
    καπτεν 20/09/2013 23:53:09

    Η ταπεινη μου γνωμη απο προχθες διατυπωμενη ειναι οτι η επιθεση στην ακροδεξια (μια με 100 κουσουρια, ισχυρη δεξια ομως πολιτικη δυναμη ) απο τη κυβερνηση, θα συντελεσει να κυριαρχει παλι στους δρομους και στο διαδικτυο και στα συσσιτια και στα χαπενικς, και στα σχολεια, και στις αποσταθεροποιητικες ενεργειες, η πληθυντικη αριστερα. Εφεξης ο συριζα θα ειναι απαλλαγμενος απο τις πυροβολαρχιες τις ΧΑ καθως αυτη θα στοχευει αποκλειστικα τη ΝΔ για το στρατηγικο χουνερι που της εκανε. Στη Δαφνη παλι αριστεριστες πηραν παραμαζωμα εναν ιδεολογο αστ. φρουρο που πηγε να τους κουνηθει. Πριν τη Δευτερα δεν γινοντουσαν αυτα. Τωρα , αντιμνημονιακοι θα πανε στον "πιο ανθρωπινο" συριζα. Δεν διεκδικω το απολυτο της αληθειας.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ καπτεν 21/09/2013 00:20:07

      να το πω απλά καπετάνιο ..για να μην μπερδευτείς

      οσοι προσβάλλουν την νομιμότητα ή παρεχουν κάλυψη
      -άτομα - οχι αφηρημενες 'οργανώσεις'
      πρεπει να απο-ιδεολογικοποιήθούν
      και να συντριβούν

      αν υποθεσουμε οτι υπάρχει λειτουργεί το κρατος και τα ΣΑ
      (dream on)

      αυτο που βλέπω απο τον κ. Δενδια ειναι πολύ ανυσηχητικά
      κυνηγάμε 'οργανώσεις' φαντάσματα και ποινές χάδι με αναστολές

      οσο για την σταση της ΔΙΑΣ συγχαίρουμε την γυναίκα αστυνομικό επειδή.. εκανε το καθήκον της (χωρις να θελω να μειώσω την πράξη της στο ελάχιστο)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ καπτεν 21/09/2013 00:39:55

      Μπορει να εχεις δικιο αλλά βλεπεις μονο μια οψη των πραγματων.Αντισταση στην αριστερα επρεπε να υπαρξει αλλά απο την ΟΝΝΕΔ ή αλλο δημοκρατικο σχημα.Αντισταση απο τη ΧΑ που ειναι ναζιστικη ηταν υπονομευμενη απο την αρχη.Μη βλεπεις μονο μια οψη των πραγματων και ιδιως μονο το εσωτερικο μετωπο.Για τους συμμαχους και εταιρους της Ελλαδος η ΧΑ πρεπει να απαγορευθει λογω του χαρακτηρα της.Δεν ειμαστε στο ψυχρο πολεμο και αδιαφορουν τι θα κανει η αριστερα στην Ελλαδα.Δε γινεται να δανειζεσαι απο την ΕΕ και να εχεις μεσα ενα ναζιστικο κομμα.Δε γινεται να εισαι στο ΝΑΤΟ και να εχεις καποιον πολιτικο αρχηγο που λεει εναν ανθρωπο ,τον Αντετονκουμπο πιθηκο επειδη εχει το ιδιο χρωμα με τον προεδρο των ΗΠΑ.
      Δεν μπορεις να βασισεις την παλη κατα της αριστερας στη ΧΑ,ειναι καταστροφη.Αυτο δεν το καταλαβαινουν πολλοι αλλά ειναι η αληθεια.

  8. Savvas avatar
    Savvas 21/09/2013 00:02:54

    Οι δράστες κλείστηκαν στο εργατικό κέντρο, θα μάθουμε αν έγιναν προσαγωγές? Τι είναι το εργατικό κέντρο? άσυλο?

  9. ΔημήτρηςΚ avatar
    ΔημήτρηςΚ 21/09/2013 00:16:00

    Δένδια, όσο δεν κλείνεις την γιάφκα του Ιντυμίντια που
    στοχοποιεί τους "φασίστες" δλδ. Έλληνες πολίτες που πιστεύουν
    στο Έθνος, την Πατρίδα, την Σημαία, αυτά θα έχεις.

    Περαστικά στο παιδί. Να παραμείνει Έλληνας και να
    είναι περήφανος γι' αυτό.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/09/2013 00:23:31

    Και στη Χέυδεν και Αχαρνών αριστεροί μπαχαλάκηδες επιτέθηκαν σε αστυνομικούς που είχαν συλλάβει 6 λαθρομετανάστες, τους ξυλοκόπησαν και ελευθέρωσαν τους λάθρο....
    Νομίζω ότι η κατάσταση ξεφεύγει με την Αριστερά και πάμε σε δεύτερα δεκεμβριανά 08...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΒΙΣ 21/09/2013 17:29:42

      Στις ΗΠΑ θα υπήρχαν νεκροί ή βαριά τραυματισμένοι από αυτό το γεγονός, γιατί οι αστυνομικοί θα χρησιμοποιούσαν τα όπλα τους. Εδώ ούτε καν για εκφοβισμό στον αέρα, κατευθείαν ΕΔΕ, διαθεσιμότητα κλπ κλπ... ( του ειδικού φρουρού που πυροβόλησε τρεις φορές στον αέρα, αφού τον κυνήγαγαν 20 άτομα, του ασκήθηκαν διώξεις...)

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/09/2013 00:33:53

    Aυτα ειναι συνηθισμενα πραγματα.Τι θα πει εχουμε τρελλαθει εντελως;
    Αυτη ηταν ,ειναι και θα ειναι η ακρα αριστερα.

  12. ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ 21/09/2013 01:00:53

    Καλώς ληφθήκαν μέτρα για τον μαύρο φασισμό. Όμως θα πρέπει να ληφθούν και τα ίδια αυστηρά μέτρα για τον κόκκινο που προϋπάρχει και δυστυχώς «προηγείται» σε βία, επιθετικότητα, ανομία και παρανομία. Ή πολύ απλά να εφαρμοστούν εκατέρωθεν οι νόμοι του Κράτους.
    Παρεμπιπτόντως πλατεία Όλγας είναι η σωστή ονομασία και όχι η «προοδευτική» και συνάμα «δημοκρατική» μετονομασία σε πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως.

  13. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 21/09/2013 01:07:55

    Αφηστε ταΜΜΕ να αλυχτανε 24ωρες και μετα σας φαινονται παραξενα τετοια γεγονοτα. Ειναι αργα για δακρυα!

  14. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 21/09/2013 04:52:59

    Αυτο που με εκανε να ανυσηχησω περισσοτερο απο καθε τι αλλο ηταν τα νεα που ειδα αποψε στα καναλια. Μου θυμισε τα φτιαχτα και ατελειωτα " νεα'' για τις φωτιες, για τον νεαρο που σκοτωσε ο αστυνομικος στα εξαρχεια, για το τεραστιο 'σκανδαλο' Βατοπεδιου κτλ κτλ που εριξαν τον Καραμανλη δυο φορες. Αυτη την φορα δεν ανυσηχω μονο για τον Σαμαρα αλλα για ολοκληρη την Ελλαδα.

  15. Άξεστοι των θαυμάτων avatar
    Άξεστοι των θαυμάτων 21/09/2013 05:48:13

    Μην τα λέμε αυτά ούτε γι αστείο. Απλά η δολοφονία είναι πολύ πρόσφατη και υπάρχει ένταση στην κοινωνία. Αν υπολογίσουμε και την ψυχολογική συμπίεση που υφίστανται τα άτομα από την κακή οικονομική κατάσταση που βιώνουν, χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή στους χειρισμούς.
    Εμφύλιος όμως όχι. Ποτέ πια δεν θα κατρακυλήσουμε σε τόσο σκοτεινό γκρεμό.

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 21/09/2013 06:30:01

    Ακομα κι αν υπηρχε η πολιτικη βουληση, για να βαλουνε μεσα για καιρο, ολους τους αναρχο-φασιστο-μπαχαλο-πλιατσικο- αληταραδες, θα χρειαζοταν να χτιστουν νεες φυλακες. Και δεν νομιζω οτι υπαρχει Μπατζετ για κατι τετοιο, ουτε δυνατοτητα νεων προσληψεων απ το Υπουργειο Δικαιοσυνης. Εδω πλεον αφηνουν εξω ατομα που εχουν καταδικαστει για σοβαρα αδικηματα, αν εχουν εκτισει ενα σχετικο μερος της ποινης τους! Οποτε... παμε για καταστασεις τυπου Mad Max κτλ... Θα πεσει πολυ self defence στο εγγυς μελλον...!

    • ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ @ Μικρασιάτης 21/09/2013 15:43:00

      Έ να χτιστούν!!!!!!
      Και στα σοβαρά όλα όσα συμβαίνουν αποτελούν φυσικό επακόλουθο της απομάκρυνσης του Έθνους από τις αρχές του. Από την Εκκλησία από την θρησκεία από την αγάπη. Αγάπη προς το πλησίον προς την οικογένεια προς το χωριό σου ή την πόλη σου προς την Πατρίδα. Όλα λοιδορήθηκαν αμαυρώθηκαν εγκαταλείφθηκαν ως πουριτανισμός φασισμός και ακόμη ακόμη ως θεοκρατικισμός. Τα αποτελέσματα τα λουζόμαστε όλοι. Συνυπεύθυνοι τόσο η Αριστερά που τα επέβαλε όσο και δεξιά που τα ανέχτηκε όλα αυτά.

  17. George avatar
    George 21/09/2013 06:34:48

    Δεν υπάρχει περίπτωση για εμφύλιο. Σαφώς μπορεί να έχουμε τους ακροαριστερούς να σκοτώνονται με τους ΧΑγίτες. Αυτό όμως δεν οδηγεί σε εμφύλιο αλλά σε γύψο με την μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου να τον ανέχεται. Στην συνέχεια εξορίζονται τα άκρα -κυρίως το αριστερό- και βγαίνουν εκτός οι "παλαιο-πολιτικοί". Η πορεία της Τουρκίας την δεκαετία του 70 είναι άκρως διδακτική. Οι σημερινές κραυγές για επικείμενο εμφύλιο θα είναι το άλλοθι μιας μελλοντικής χούντας. Οι Σκουριές, το Κερατσίνι κτλ vs η τάξη που έφερε "η επανάσταση" θα παίζουν στην TV στην πρώτη επέτειο. Το Τουρκικό παράδειγμα είναι διδακτικό και από μια άλλη πλευρά. Για τα αποτελέσματα που είχαν οι αποφάσεις του Τουργκουτ Οζαλ (αρχικά ο οικονομικός εγκέφαλος του Κεναν Εβρεν) σε μια κρατικίστικη οικονομία.

  18. Έκτωρας avatar
    Έκτωρας 21/09/2013 08:17:11

    Για κοίτα σύμπτωση όμως πριν 1 εβδομάδα έγινε ακριβώς το ίδιο στο Αιγάλεω.Αστυνομικός εκτός υπηρεσίας έβγαλε το όπλο του σε συγκέντρωση στο Αιγάλεω,κυνηγήθηκε και βρήκε καταφύγιο σε σούπερ μάρκετ.Το θέμα δεν είναι αν "πηραν παραμαζωμα εναν ιδεολογο αστ. φρουρο που πηγε να τους κουνηθει" το θέμα είναι γιατί έγιναν δύο πανομοιότυπα περιστατικά μέσα σε μια εβδομάδα.Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα γινόταν σήμερα στην Αθήνα αν μια από τις χθεσινές σφαίρες έβρισκε "διαδηλωτή"

  19. Λιμάνι avatar
    Λιμάνι 21/09/2013 09:10:24

    Το εργατικό κέντρο δεν ελέγχεται απο την άκρα αριστερά του Σύριζα, αλλά απο το μετριοπαθές κεντροαριστερό ΚΚΕ.

  20. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 21/09/2013 18:18:47

    Πολώνεται. Κυρίως ενδο-δεξιά.
    Ο "εμφύλιος" θα γίνει, αλλά θα είναι πολιτικός. Και δεν θα είναι με χρυσαυγίτες ή ακροδεξιούς. Θα είναι μεταξύ της πολιτικής και πολιτισμένης κεντροδεξιάς και της νεοδεξιάς ομάδας που παίζει stratego.
    Το αποτέλεσμα είναι απο τώρα βέβαιο. Οι πολιτικοί συσχετισμοί δεν είναι εικονική πραγματικότητα.