#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2011 09:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κατάσταση παραμένει ρευστή



Παγωμάρα, πανικός, ταραχή.

Αυτές είναι οι λέξεις που χαρακτηρίζουν το ΠΑΣΟΚ και ιδιαίτερα την κοινοβουλευτική ομάδα, μετά τις ανακοινώσεις της κυβέρνησης για τα νέα μέτρα.

Οι βουλευτές, μέχρι την ύστατη στιγμή ήλπιζαν ότι ο κ. Παπανδρέου θα δει το λάθος, θα καταλάβει ότι το Μνημόνιο των φόρων και περικοπών βύθισε τη χώρα.

Πίστεψαν ότι θα αντιληφθεί πως ο κόσμος βρίσκεται στα όριά του, δεν μπορεί να πληρώσει άλλα, επομένως, όποια μέτρα κι αν ληφθούν θα είναι χωρίς αντίκρισμα.

Δυστυχώς, τόσο οι κυβερνητικοί βουλευτές όσο και όλος ο ελληνικός λαός κατάλαβαν ότι η κυβέρνηση ... δεν κατάλαβε τίποτε.

Αν από το πρωί της Τρίτης άκουγε κάποιος στα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις τα κυβερνητικά στελέχη θα έλεγε ότι συμφωνούν και στηρίζουν.

Όμως, στο παρασκήνιο οι πληροφορίες αναφέρουν πως πολλοί βουλευτές έχουν αρχίσει να σκέφτονται- πολλές φορές και φωναχτά- και να δηλώνουν αντίθετοι στα μέτρα της κυβέρνησης. Κάποιοι φοβούνται ότι θα δημιουργηθούν κοινωνικές εκρήξεις και ο κόσμος θα στραφεί εναντίον τους.

Δεν είναι τυχαίες οι αντιπαραθέσεις εντός του υπουργικού, κυρίως από τον πάντα διαφωνούντα Βενιζέλο, αλλά και η ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών το πρωί της Τρίτης. Ο κ. Παπακωνσταντίνου, βλέποντας τις εφημερίδες έπαθε σοκ και εξέδωσε ανακοίνωση που έλεγε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι τα μέτρα δεν έχουν εξειδικευτεί και ότι οι αναλύσεις των εφημερίδων δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Κυρίως σε ότι αφορά τον ΦΠΑ, την αύξηση στα τέλη, τους φόρους στα ακίνητα κ.λπ.

Θέλησε δηλαδή να καθησυχάσει τον κόσμο και να ηρεμήσει και τους εξοργισμένους κυβερνητικούς βουλευτές.

Μετά την αποτυχία της προσπάθειας του πρωθυπουργού για συναίνεση όλων των κομμάτων, η πολιτική κατάσταση είναι πλέον ρευστή. Αφενός διότι δεν ξέρουμε αν θα περάσουν από τη Βουλή τα μέτρα. Αφετέρου διότι ακόμη κι αν περάσουν, μέσα στο καλοκαίρι θα πέσει πολύ «ξύλο» στους βουλευτές που θα πάνε στις περιφέρειές τους που πλέον θα ανοίξουν κι αυτοί το στόμα τους.

Το βασικότερο, όμως, είναι ότι το ελληνικό χρέος είναι εδώ και είναι τεράστιο. Η αναδιάρθρωση του χρέους είναι πιο πιθανή από ποτέ, κι αυτό φάνηκε από τη χλιαρή αντίδραση των αγορών στις ανακοινώσεις αλλά και από την απαίτηση του Γιούνκερ να γίνουν κι άλλες αποκρατικοποιήσεις.

Με  όλα αυτά στο μυαλό του ο Γ. Παπανδρέου πάει στον Κ. Παπούλια να του αναλύσει τα μέτρα ενώ αργότερα φεύγει για το Παρίσι μαζί με Παπακωνσταντίνου και Χρυσοχοϊδη για τη σύνοδο του ΟΟΣΑ.

Όταν όμως επιστρέψει θα πρέπει να περάσει από τη δοκιμασία της Βουλής πριν τις 13 Ιουνίου που είναι η σύνοδος κορυφής. Μέχρι τότε είναι όλα ανοικτά. Πιο πιθανός είναι ένας ανασχηματισμός, όμως, αν όλα φτάσουν στο απροχώρητο δεν αποκλείονται και οι εκλογές.

Κι όλοι την παρούσα στιγμή λένε ότι και δημοσκοπικά και πραγματικά η ΝΔ είναι πρώτο κόμμα.

Για να δούμε ποιες αποφάσεις θα πάρει ο πρωθυπουργός. Διότι μέχρι σήμερα αυτές που πήρε μας… πήραν και μας σήκωσαν.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 25/05/2011 09:28:49

    σσσ... ΗΣΥΧΙΑ ΜΗΝ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!
    ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΣΤΟ ΨΙΛΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ "ΣΦΑΞΕ ΜΕ ΑΓΑ ΜΟΥ Ν ΑΓΙΑΣΩ ". ΩΣ ΠΟΤΕ!!!! ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΚΤΕΝΗ ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ..... ΜΙΚΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΑΝΤΑ ΞΕΝΙΝΟΥΣΑΝ ΤΙΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ.
    ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΓΑΝΤΙ 25/05/2011 10:24:14

      Άσε μας μωρέ με το κίνημα της Αφροδίτης Αλ Σαλέχ.
      Πόσο κορόιδο είσαι?

  2. Y. avatar
    Y. 25/05/2011 09:39:37

    Απόψε στις 7, όλοι οι Έλληνες μαζευόμαστε σε κεντρική πλατεία της πόλης που ζούμε, και διαμαρτυρόμαστε
    Μάθετε που γίνεται, περάστε το μύνημα σε φίλους και γνωστούς, και ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!!

  3. kiki avatar
    kiki 25/05/2011 09:52:09

    Σιγα μην σταξει η ουρα του γαιδαρου, οι βολευτες του Πασοκ, μην χεσω , να χασουν την μασα και την προβολη, ισααααααααααα

  4. axis avatar
    axis 25/05/2011 10:16:19

    Αν νομίζει κάποιος ότι το ΠΑΣΟΚ θα πέσει από μόνο του είναι μακριά νυχτωμένος. Σιγά μην αφήσουν οι πασόκοι τις καρέκλες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ axis 25/05/2011 10:25:11

      +1000
      Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ θα ψήφιζαν και την υποταγή στην Τουρκία μόνο και μόνο για να κρατήσουν την θεσούλα τους.

      • co avatar
        co @ Orestios 25/05/2011 10:38:15

        εχεις και εσυ εθνικιστικα στερεοτυπα. διαβασε καμια απο τις αδρα χρηματοδοτημενες μελετες ρεπουση κλπ να ενημερωθεις

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ co 25/05/2011 10:45:37

          Ο Σημιτης ΓΙΑΤΙ αφαιρεσε το Θρησκευμα απο τις ταυτοτητες?
          Μονος και χωρις καμια πιεση??
          παρα, μετα το Αντεθνικο μετρο, ελαβε και συγχαρητηρια !!!
          απο ΗΠΑ, απο Εβραιους... ψαξε βρες τα !!!

          ΠΠ

          • kiki avatar
            kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 11:34:37

            Σαιεντολογοι ειναι οι σημιτανθρωποι και ο ιδιος , τωρα για το ΓΑΠ , δεν ξερω ακριβως, αλλα η μαμυ ειναι και η αδελφη κατι με Ιαχωβαδες.το θυμαμαι απο τον καιρο του διαζυγιου της, που φωναζε ο Θεοδωρος .
            Ο Σουηδος συμβουλος και μεντορας και κατι......ακομα, ειναι εβραιος σουδος οπαδος της Καμπαλα.
            Επειδη ολες αυτες οι σεχτες με κανουν και βαριεμαι να τις διαβαζω , απλα λεγω με το απλο νοικοκυριστικο μυαλο μου, βρε αει στον δαιμονα ολοι τους, με τους μυστικισμους, που ταυτογχρονα εμπλεκονται και τραπεζικα και τοκογλυφικα ιδρυματα και τοκογλυφοι και τζογαδοροι εις βαρος λαων.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 25/05/2011 11:40:37

            η ταυτοτητα ταυτοποιει ! απλο !!

            ΠΠ

      • Ρήγας Φερραίος avatar
        Ρήγας Φερραίος @ Orestios 25/05/2011 15:20:07

        Φασκεις και αντιφασκεις
        Θελει αρετη και τολμη η ελευθερια
        Αφροδίτη Αλ Σαλέχ: που την θυμηθηκες!!!!!
        Τελικα ουτε να μουρμουρισουμε δεν μπορουμε αν δε παρουμε την εγκριση απο τα κομματα;;;

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 10:59:47

    Στις ρευστες καταστασεις υπαρχουν 2 ενδεχομενα.
    Η στασιμοτητα
    αναλογα τα καιρικα φαινομενα, ειτε εξατμιζεσαι, ειτε γινεσαι βαλτος. Για τους ποιο αισιοδοξους, γινεσαι καθρευτης για αλλους !
    Η κινηση
    η ρηση του ρευστου, μεταφερει το περιεχομενο. κ κοιτη κατω απ τη ρηση, ξεπλενεται, αλλα και αλλαζει/μεταμπορφωνεται αναλογα ( αναλογα με την ορμη και την προσοτητα του ρευστου )..

    Τα πιο πανω παντα αναλογα με την "ατμοσφαιρτικη πιεση" αλλαζουν και ιδιοτητες.

    Διαλεχτε συντροφοι... αν εχετε αλλη θεωρια περι ρευστων... θα χαρω να τη ακουσω.

    ΠΠ

  6. ThW avatar
    ThW 25/05/2011 11:09:31

    οπου λαλουν πολλα κοκορια , αργει να ξημερωσει
    και αλλοι 20 συμβουλοι για τον ΓΑΠ
    http://thenetwar.com/2011/05/alli-20-simvouli-gia-ton-prothipourgo-642-751-evro-amivi/

  7. kiki avatar
    kiki 25/05/2011 12:04:56

    Η ταυτοτητα ταυτοποιει απλο,
    ποσο απλο για καποιους που δεν ξερουν τι ειναι, η που ντρεπονται γιαυτο που ειναι.
    Τι θα γραφανε δηλαδη ολοι αυτοι ,
    θρησκευμα δραχμοφονιαδες.

  8. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 25/05/2011 15:45:46

    orestie ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΑΝ ΤΗΝ ΣΑΛΕΧ