#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2013 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κατάσταση είναι οριακή, αλλά ο Σαμαράς επιμένει



«Η κατάσταση είναι οριακή. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα» επιμένει o Αντώνης Σαμαράς, αν και θέλει να είναι αισιόδοξος, ατενίζοντας το 2014. «Το 2014 δεν αργεί. Και πρέπει να είμαστε έτοιμοι. Όλοι αναγνωρίζουμε τις δύσκολες ώρες, όμως, το 2013 μπορεί να αποτελέσει ένα έτος καμπής που θα οδηγήσει την πατρίδα μας σε ανάκαμψη» είπε ο Πρωθυπουργός στη χθεσινή του ομιλία στο Α΄ Εθνικό Αναπτυξιακό Συνέδριο.

Αυτή η φράση είναι οδηγός για τον κ. Σαμαρά που ελπίζει ότι θα κερδίσει τη μάχη και λέει σε συνεργάτες του: «Είμαι πεπεισμένος ότι θα τα καταφέρουμε». Αν και βλέπει όμως ότι η κατάσταση στο εξωτερικό αλλάζει σιγά-σιγά, το εγχώριο μέτωπο αναμένεται να αποδειχθεί πιο σκληρό, διότι πρέπει να κερδίσει το στοίχημα της εφαρμογής του προγράμματος.

Παράλληλα πρέπει να λήξει και θετικά η διαπραγμάτευση με την τρόικα και να αποκλειστεί οριστικά ότι θα ετοιμαστούν νέα επώδυνα μέτρα λιτότητας που θα επιδράσουν καταλυτικά στο σώμα της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας.

Ο Πρωθυπουργός καλείται να διατηρήσει την εύθραυστη ισορροπία - τόσο με τους κυβερνητικούς εταίρους όσο και με τους βουλευτές της ΝΔ -, ενώ ταυτόχρονα θα πρέπει να προχωρήσει με ταχείς ρυθμούς για να αντιστρέψει το κλίμα αμφισβήτησης της χώρας, αν και η κατάσταση έχει βελτιωθεί αισθητά τους τελευταίους μήνες.

Βέβαια, όσοι τον γνωρίζουν λένε ότι είναι ιδιαίτερα αγχωμένος για την έκβαση της προσπάθειάς του να κρατήσει τη χώρα όρθια και να διατηρήσει ενωμένη την τρικομματική κυβέρνηση.

Ο Πρωθυπουργός δίνει μεγάλη σημασία στο εθνικό αφήγημα που έχει ξεκινήσει και εξιστορεί στην ελληνική κοινωνία. Στο πλαίσιο της στρατηγικής του υποστηρίζει σε όλους τους τόνους ότι, αν όλα πάνε καλά, θα υπάρξουν καλύτερες ημέρες και δίνει εθνική διάσταση στην προσπάθειά του.

Η κυβέρνηση κινείται σε μια εξαιρετικά δύσκολη περίοδο και εν όψει των κρίσιμων σταθμών το επόμενο διάστημα - δηλαδή, τις εξελισσόμενες διαπραγματεύσεις με την τρόικα και τη συνεδρίαση του Eurogroup όπου θα συζητηθεί η εκταμίευση της δόσης των 2,8 δισ. ευρώ στις 12 Απριλίου, ο Αντ. Σαμαράς επιζητεί χειροπιαστά αποτελέσματα.

Το άγχος είναι μεγάλο διότι ο Πρωθυπουργός, στο πλαίσιο της επιχείρησης ανάκτησης της χαμένης αξιοπιστίας, θέλει τις επόμενες εβδομάδες να δείξει στους πιστωτές ότι στη χώρα γίνονται συγκεκριμένες κινήσεις, όπως π.χ. στο πεδίο των αποκρατικοποιήσεων. Και αυτό, διότι υπάρχει στη συνέχεια η συζήτηση για την εκταμίευση της επόμενης δόσης των 6 δισ. ευρώ, ενώ έρχεται η μεγάλη αξιολόγηση της τρόικας τον προσεχή Ιούνιο.

Μάρκος Αυρήλιος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 05/04/2013 14:44:56

    1. «Το πνεύμα σου θα διαμορφωθεί σύμφωνα προς τις σκέψεις σου, γιατί η ψυχή χρωματίζεται απ’ αυτές.» Μάρκος Αυρήλιος :-)
    2. «Οι αισιόδοξοι και οι απαισιόδοξοι έχουν ένα κοινό ελάττωμα: φοβούνται την αλήθεια.» Tristan Bernard, 1866-1947, Γάλλος συγγραφέας
    3. «Είμαι αισιόδοξος. Δεν φαίνεται να έχει καμιά χρησιμότητα να είμαι οτιδήποτε άλλο.» Ουίνστον Τσώρτσιλ
    4. «Η αισιοδοξία δεν είναι ποτέ πίστη για καλυτέρευση, αλλά ελπίδα για ένα θαύμα.» Nicolás Gómez Dávila, Κολομβιανός συγγραφέας
    5. «Τα πράγματα ποτέ δεν είναι τόσο άσχημα ώστε να μην μπορούν να χειροτερέψουν» Humphrey Bogart, Αμερικανός ηθοποιός
    6. «Πάντα μ’ αρέσει να βλέπω την αισιόδοξη πλευρά της ζωής, αλλά είμαι αρκετά ρεαλιστής για να ξέρω ότι η ζωή είναι πιο πολύπλοκη.» Walt Disney
    7. «Η αισιοδοξία είναι το όπιο του λαού.» Μίλαν Κούντερα
    8. «Πρέπει να συνυπάρχει η απαισιοδοξία της γνώσης με την αισιοδοξία της
    θέλησης.» Antonio Gramsci
    9. «Αν μπορείτε να δείτε φως στην άκρη του τούνελ, είναι επειδή κοιτάτε προς τη λάθος κατεύθυνση.» Barry Commoner, Αμερικανός πολιτικός & οικολόγος

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Queen For The Black Side 06/04/2013 10:32:01

      Το απόθφεγμα του Γράμσι είναι ο μόνος δρόμος της ύπαρξης.

  2. fch avatar
    fch 05/04/2013 15:29:18

    κακο να αρχισουμε τα δακρυα απο τωρα!!

  3. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 05/04/2013 15:38:50

    «Πάντα μ’ αρέσει να βλέπω την αισιόδοξη πλευρά της ζωής, αλλά είμαι αρκετά ρεαλιστής για να ξέρω ότι η ζωή είναι πιο πολύπλοκη.» Walt Disney
    «Η αισιοδοξία είναι το όπιο του λαού.» Μίλαν Κούντερα
    «Πρέπει να συνυπάρχει η απαισιοδοξία της γνώσης με την αισιοδοξία της
    θέλησης.» Antonio Gramsci
    «Αν μπορείτε να δείτε φως στην άκρη του τούνελ, είναι επειδή κοιτάτε προς τη
    λάθος κατεύθυνση.» Barry Commoner, Αμερικανός πολιτικός & οικολόγος

  4. Αθώρ avatar
    Αθώρ 05/04/2013 16:05:27

    Aντώνη, πες μου κι άλλα. Μη με λυπάσαι !

    • Αθώρ avatar
      Αθώρ @ Αθώρ 05/04/2013 17:10:26

      :-) Δώσε μου ελπίδα, δώσε μου όνειρο, δώσε μου φως! Αφού δε γίνεται πια να μου δώσεις κάτι πιό χρήσιμο, πιό αναγκαίο και ουσιαστικό.....

      • Λουκάς Βάρσος avatar
        Λουκάς Βάρσος @ Αθώρ 05/04/2013 17:35:23

        Καλά τα είπε ο πρωθυπουργός.

        Δηλαδή τί θα ήτανε πιο ουσιαστικό και αναγκαίο να πει κατά την άποψή σας;;;

        Να προκηρύξει 100.000 προσλήψεις στο δημόσιο;;;

        • Μ.Γ avatar
          Μ.Γ @ Λουκάς Βάρσος 05/04/2013 20:26:35

          Kαλα, εσυ δεν σωζεσαι με τιποτα. Σαν το ανεκδοτο με τον Τοτο : "ο,τι και να μου δειξεις εμενα κυρια εγω μ... βλεπω".

          • Λουκάς Βάρσος avatar
            Λουκάς Βάρσος @ Μ.Γ 06/04/2013 04:21:27

            Άσε με εμένα να μην σώζομαι...
            Εσύ μια χαρά σώθηκες...
            Το μοναστήρι να είναι καλά...
            Αλί απο μας τους καλογέρους που είμαστε κι αναλώσιμοι...

  5. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/04/2013 16:09:01

    "... αλλά ο Σαμαράς επιμένει." Λάει ο τίτλος.
    "Ούτε το 2014" λέει ο ΣΕΒ
    "... το 2016" λέει η CITIBANK.
    Δυστυχώς, μετά 5 χρόνια λιτότητος ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

  6. σκεπτόμενος κριός. avatar
    σκεπτόμενος κριός. 05/04/2013 16:19:54

    Η κατάσταση μπορεί να περιγραφεί ως εξής.
    Πρώτα με γλυφιτζούρι παρέσυραν την κόρη ( δάνεια, Ελλάδα).
    Μετά την βίασαν και σήμερα διαγραπραγματευόμαστε με τους βιαστές το όνομα του παιδιού που γεννήθηκε επακόλουθο του βιασμού.
    Ζήτωωωωωωω.

  7. euagelos avatar
    euagelos 05/04/2013 16:45:43

    "Νέο ξεκίνημα, νέο ΕΣΠΑ". Τα παρελθόντα "ξεκινήματα" με τα παρελθόντα "πακέτα στήριξης", ελπίζω να μην προδικάζουν τα επόμενα.

  8. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 05/04/2013 17:13:01

    "η κατάσταση στο εξωτερικό αλλάζει σιγά-σιγά"

    Είστε βέβαιος;

  9. leak avatar
    leak 05/04/2013 17:32:34

    Παιδιά, τα πρόσφατα προγράμματα ΕΣΠΑ θα περάσουν αναξιοποίητα.
    Περισσότερο γραφειοκρατικά απο τα προηγούμενα, με απαιτήσεις ενημεροτήτων σε κάθε στάδιο της επένδυσης, σε μία ψόφια αγορά, προδιαγράφουν την αποτυχία τους.
    Αναμένω ήδη την παράταση των υποβολών των προτάσεων (λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος).

  10. euagelos avatar
    euagelos 05/04/2013 17:42:52

    Βέβαια υπάρχει ένα ρητό με το "επιμένει", αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει...
    Λέει: "Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, ο άλλος "επιμένει".

  11. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 05/04/2013 17:49:22

    Υπομονη, τα πρωτα εκατο χρονια ειναι δυσκολα.

  12. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 05/04/2013 18:05:33

    O διψασμένος στην έρημο, βλέπει οάσεις, δροσερό νερό, οραματίζεται τη σωτηρία και τη σκιά, όμως τις περισσότερες φορές, πρόκειται περί παραπλανητικού αντικατοπτρισμού!!!! Άλλαξε ρότα επι τέλους, για να σωθούμε !

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ Queen For The Black Side 05/04/2013 18:06:36

      ''Αν μπορείτε να δείτε φως στην άκρη του τούνελ, είναι επειδή κοιτάτε προς τη λάθος κατεύθυνση.'' - Μπάρρυ Κόμμονερ Αμερικανός πολιτικός & οικολόγος

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ Queen For The Black Side 05/04/2013 23:40:38

        Δηλαδή ἐμεῖς πού δέ βλέπουμε φῶς στό τούνελ,σημαίνει ὅτι πᾶμε καλά.:-)

        • Queen For The Black Side avatar
          Queen For The Black Side @ Κυθήριος Τ. 06/04/2013 10:22:30

          :-) Ναι. Βέβαια. Εμείς δεν πάμε απλά καλά.
          Πάμε ...Τρίκαλα!!

  13. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/04/2013 18:16:51

    Αν είναι στην Κύπρο όπως στα γραφόμμενα από Κύπριο, οι μισθοί στην Κύπρο ΠΡΕΠΕΙ να μειωθούν κατά 50%.

    http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=269501

    Γιατί να υπάρχει φως στο τούνελ; Εξαλείφθησαν οι αιτίες που έφεραν το σκοτάδι; Δεν φαίνεται πως ναι. Επομένως, απαιτείται μεγαλύτερη προσπάθεια. από όλους για όλα.
    Αν πάλι μας σαγηνεύει το γλυφιτζούρι της μιάς δραχμής...τα γιασεμιά θάνε δηλητηριασμένα.

  14. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 05/04/2013 18:48:32

    Ναι, ρε Πρόεδρε αλλά εσύ έλεγες "θα φάω σίδερα"!

    Τα λεφτά ήρθαν, έπρεπε να αλωνίζεις τον τόπο τώρα εσύ, να είσαι παντού, να μιλάς με τον ένα, να συμφωνείς με τον άλλο. Μέσα απ' το Μαξίμου θα γίνουν αυτά? Τα έργα θα ξεκινήσουν μέσα στον Απρίλιο?

    Και άμα δεν τραβάνε κάποιοι, είπαμε διώξτους, τι περιμένουμε?
    Ας είναι όποιος θέλει από ΠΑΣΟΚ, από ΔΗΜΑΡ, πάρε κι απ' τον Συριζα ακόμα, άμα είναι καλός!

    Πρόεδρε, εσύ τώρα το ξέρεις καλύτερα απ' τον καθένα μας:
    Αν δεν κάνουμε τώρα το "τίναγμα" να ξεκολλήσουμε απ' τον βούρκο, θα κολλήσουμε κι άλλο και για τα καλά! Ο καιρός δεν περιμένει!

    Θέλει ΘΕΑΜΑΤΙΚΕΣ κινήσεις (υπόψιν όχι ψευτοκινήσεις!) που θα αλλάξουν το κλίμα άρδην. Αυτό περιμένει ο κόσμος, να ανεβεί η ψυχολογία και να βελτιώσει τη ζωή του.

    Είχα ευχηθεί -μαζί με πολλούς άλλους φαντάζομαι- να μην είσαι αυτός "που θα κλείσει την πόρτα"! Μην μας διαψεύσεις!

    • tpe avatar
      tpe @ Θόδωρος 17.06.2012 05/04/2013 19:42:28

      Πως να κάνει κάτι τέτοιο;
      Να φάει σίδερα, ναι. Αλλά με τι; Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει το πολιτικό προσωπικό που μπορεί να δει μπροστά. Ο ΑΣ είναι ο καλύτερος που έχουμε, αλλά δυστυχώς δεν φτάνει. Χρειάζεται ο ίδιο πρώτα απ' όλα να κάνει την υπέρβαση.
      Γιατί, όταν διαβάζω πως χρειάζονται 2 χρόνια για την άδεια μιας βιομηχανίας, τι θέλετε να σκεφτώ;
      Λυπάμαι, αλλά αν θέλει να κάνει κάτι θα πρέπει πρώτα απ' όλα να απαλλαγεί από τα πολιτικά βαρίδια. Να βρει 10-15 έξυπνους ανθρώπους (όχι κατ' ανάγκη πολιτικούς ή τεχνοκράτες, αλλά έξυπνους), ίσως και πρακτικούς, ίσως και λίγο επιχειρηματίες... Να βρουν τον τρόπο να πάνε τη χώρα μπροστά.

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ tpe 05/04/2013 20:12:05

        Εμπρός λοιπόν! Πότε είναι η καλύτερη στιγμή να κάνει την κίνηση-έκπληξη?
        Ας αρχίσει να "καθαρίζει" την κατάσταση.

        Αν όχι τώρα, πότε?Αν όχι εμείς, ποιοι? (Για να θυμηθώ και κάτι από το "αγωνιστικό" παρελθόν μου, λέμε τώρα..)

        Αγαπητέ tpe,
        δεν γίνεται στην Ελλάδα με παραινέσεις και υπομνήματα. Γίνεται με τον ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ. Όσοι είναι μιας κάποιας ηλικίας δεξιοί-αριστεροί-κεντρώοι κ.λ.π.κατά βάθος ξέρουν ότι αυτό είναι αλήθεια.

        Και ο χρόνος περνάει, η αλλοτρίωση βαθαίνει μέσα μας, χάνουμε τον πολιτισμό μας, την εσωτερική μας ποιότητα, την ανθρώπινη!..
        Γυρίζουμε σε ζωώδη ένστικτα, είναι θλιβερό!

        ΥΓ. Εκτός κι αν είναι όμηρος, όπως διατείνονται πολλοί. Ας κάνει εκλογές τότε. Κι ας δώσει τον υπερ πάντων αγώνα. Ας δώσει την μάχη της ζωής του κι εμείς θα είμαστε οι ιερολοχίτες του!

        Τι να πω, δεν γνωρίζω παραπέρα..

    • όμηρος avatar
      όμηρος @ Θόδωρος 17.06.2012 06/04/2013 17:43:19

      'Ο πρωθυπουργός κάνει ότι μπορεί για να σώσει τη χώρα και την τρικοματική κυβέρνηση"
      Μόνο που δυστυχώς τα κάνει με άλλη σειρά.

  15. euagelos avatar
    euagelos 05/04/2013 18:54:25

    Είναι τόσο κοντά στην πραγματικότητα όσο το μέγεθος "κατα κεφαλήν ΑΕΠ" μιας χώρας πλησιάζει στα πραγματικά ακαθάριστα εισοδήματα της πλειοψηφίας των πολιτών.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ euagelos 05/04/2013 20:41:35

      Ο Κύπριος κάτι θα γνωρίζει.