#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/06/2011 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κατάσταση γίνεται ανεξέλεγκτη

[caption id="attachment_104523" align="alignleft" width="600" caption="Από την "πολιορκία" του εκπροσώπου της κυβέρνησης"][/caption]

Αγανακτισμένοι πολίτες, όχι αυτοί της πλατείας, αλλά άλλοι πιο εξοργισμένοι, πιθανότατα και υποκινούμενοι, επιτίθενται κατά πολιτικών και τους παίρνουν με τις πέτρες και τα γιαούρτια όπου τους βρουν.

Υπουργοί και βουλευτές αποδοκιμάζονται και προπηλακίζονται χωρίς έλεος. Και εδώ δεν έχει να κάνει με το ποιο κόμμα κυβερνά. Θυμηθείτε απλά το ματωμένο πρόσωπο του Κ. Χατζηδάκη.

Αντιεξουσιαστές μπουκάρουν στα γραφεία του Καστανίδη στη Θεσσαλονίκη ενώ περικυκλώνουν το σπίτι του εισαγγελέα Αρείου Πάγου, Ι. Τέντε, ο οποίος ζήτησε να πάνε φυλακή τρεις του Επαναστατικού Αγώνα.

Μπαχαλάκηδες τα κάνουν γης μαδιάμ σε κάθε διαδήλωση. Έρχεται μάλιστα μεγάλη απεργία στις 15 Ιουνίου με τα νεύρα όλων να είναι τεντωμένα.

Κάθε μέρα έχουμε κι ένα μαχαίρωμα σε συγκρούσεις οπαδών. Μάλιστα, η ΕΠΟ αποφάσισε την Παρασκευή να βάλει λουκέτο στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Όχι ότι θα χάσει κανείς, μόνο οι μεγαλοπαράγοντες και οι στοιχηματζήδες.

Οπαδοί του ΟΦΗ βάζουν φωτιά σε κρατικά κτίρια στο Ηράκλειο κι εμποδίζουν τον Σαμαρά να μιλήσει στην πλατεία. Και τελικά δικαιώνονται γιατί άλλωστε είναι πολλές οι ψήφοι από την Κρήτη.

Άνθρωποι σκοτώνονται εν ψυχρώ για μια βιντεοκάμερα ή λίγα χρυσαφικά σε μια τρομακτική έξαρση του εγκλήματος.

Ακροδεξιοί προχωρούν σε πογκρόμ κατά μεταναστών και τους τσακίζουν στο ξύλο χωρίς καμιά δικαιολογία.

Την Τετάρτη Έλληνες και ξένοι βουλευτές προπηλακίζονται στην Κέρκυρα.

Ο Γ. Πεταλωτής γλιτώνει την τελευταία στιγμή από τα χέρια 800 αγανακτισμένων.

Όπου πάνε οι πολιτικοί γιουχάρονται και κάποιοι απειλούν να τους λιντσάρουν, φταίνε δε φταίνε.

Οι πλατείες για 10 ημέρες είναι γεμάτες και ο κόσμος μουντζώνει και φωνάζει κλέφτες.

Ο Πεταλωτής, μετά τα επεισόδια εναντίον του γίνεται ρόμπα στην τηλεόραση καθώς τσακώνεται με τον Σκουρλέτη του ΣΥΡΙΖΑ. Εγκάθετο ο ένας, δικτάτορα και ναζί ο άλλος σε μια έξαρση… δημοκρατικού διαλόγου.

Η Αριστερά, θλιβερή καρικατούρα του παρελθόντος της. Το μεν ΚΚΕ ζει εποχές Ζαχαριάδη και Στάλιν και είναι στον κόσμο του. Ο δε Τσίπρας θυμήθηκε ότι ήταν Κνίτης και κάνει δήθεν αντιπολίτευση απέναντι σε μια «πεθαμέν稻 κυβέρνηση.

Ο δε Καρατζαφέρης, θλιβερός κονφερανσιέ κάνει σόου σαν κι αυτά που έκανε στο κανάλι του. Κι αυτός σε μια έηαρση υπευθυνότητας και δημοκρατικού ύφους, λέει ότι θα πάρει τους βουλευτές και θα φύγει. Και εμείς μένουμε με την απορία και το παράπονο. Γιατί δεν το κάνει;

Και τέλος, η κυβέρνηση βάζει ξανά την υπογραφή της σε ένα Μνημόνιο που θα αλλάξει ριζικά τη ζωή μας, των παιδιών μας και τον εγγονιών μας.

Πολλά γεγονότα, πολλές φορές ασύνδετα μεταξύ τους, αλλά όλα έχουν ένα κοινό. Αποδεικνύουν ότι η χώρα είναι ακυβέρνητη, ένα μπάχαλο που δεν μπορεί να μαζευτεί από πουθενά.

Οι ευθύνες όλων των πολιτικών ταγών της χώρας είναι τεράστιες. Το ίδιο και οι ευθύνες κάθε πολίτη αυτού του τόπου.

Ακόμη μεγαλύτερες είναι, όμως, οι ευθύνες της κυβέρνησης που εξελέγη για να κυβερνά αντί να κοιμάται. Και κάθε κυβέρνηση έχει ορκιστεί να υπηρετεί το Σύνταγμα και τους νόμους της Ελληνικής Δημοκρατίας.

Αν, λοιπόν, με τις ενέργειές τους ή με την απάθειά τους απειλούν οι ίδιοι τη Δημοκρατία και στη συνέχεια μυξοκλαίνε πάνω από το πτώμα τη, είναι επικίνδυνοι. Καλύτερα να πάνε σπίτι τους.

Αλλά μην κάνετε και πολύ φασαρία. Η κυβέρνηση, και δυστυχώς και η πατρίδα κοιμάται…

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Makris avatar
    Makris 04/06/2011 11:01:03

    Αποκαλειτε μπαχαλο τις αντιδρασεις του κοσμου!
    Σαν δεν ντρεπεσται λιγακι!

    • Monocultural avatar
      Monocultural @ Makris 04/06/2011 11:12:02

      Όχι μόνο μπάχαλο αλλά τα κάνει όλα ίσωμα, χουλιγκάνους, αγανακτισμένους και αντιεξουσιαστές... Στο protagon γράφουν κάτι τέτοια...

    • Kenan avatar
      Kenan @ Makris 04/06/2011 11:52:44

      Αυτό λέει το άρθρο; Από κάτι κοντόφθαλμους "επαναστάτες" με παρωπίδες πρέπει να φοβόμαστε. Την κυβέρνηση χαρακτηρίζει μπάχαλο όχι τις αντιδράσεις του κόσμου ανόητε

  2. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 04/06/2011 11:09:32

    Κάποια στιγμή θα συνέβαινε. Βλέπεις η ψυχολογία του όχλου είναι πάντα η ίδια. Κρίμα όμως....

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 04/06/2011 11:12:55

    θΑ τα μαζέψει το ΓΑΠ. Απλά του έτυχε ένα ραντεβουδάκι στο Λονδίνο με φιλικό ζευγάρι και τρώει σούσι με την Αντα μαζί. Λέγεται ότι το συγκεκριμένο Σούσι που τρώει το ΓΑΠ ΈΧΕΙ θαυματουργές ιδιότητες , φέρνει διαύγεια πνεύματος γι' αυτό και κοστίζει 300 ΕΥΡΩ η μερίδα.

  4. koinos_nous avatar
    koinos_nous 04/06/2011 11:13:25

    Δεν μαζευεται πλεον.
    Παμε για κλιμακωση και ειθε η θεα Αθηνά να βαλει το χερι της και το αποτελεσμα να ειναι θετικο για την κοινωνια.

  5. The Owl avatar
    The Owl 04/06/2011 11:15:59

    Πραγματικά άστοχο άρθρο. Η χώρα τελεί υπό κατοχή, πάλι καλά που δεν έχει καταρρεύσει το κράτος τελείως μα τελείως.

    • Kenan avatar
      Kenan @ The Owl 04/06/2011 11:53:39

      Για εξήγησε έναν - έναν τους λόγους που θεωρείς "άστοχο" το άρθρο;

  6. Απορία avatar
    Απορία 04/06/2011 11:31:30

    Μπάχαλο όντως η κατάσταση.
    Κανένας δεν ακούει κανέναν. Κανένας δεν διαβάζει κανέναν. Κάθε ένας μας από μια άποψη. Άποψη που τη θεωρούμε οπωσδήποτε σωστή έστω κι αν πολλές φορές δεν πολυκαταλαβαίνουμε ούτε εμείς τι λέμε και τι θέλουμε.

    Όλα τα παραπάνω δεν είναι πρωτόγνωρα στην ιστορία της ανθρωπότητας, έχουν ξαναγίνει και θα ξαναγίνονται από καιρού εις καιρόν. Είναι το αποτέλεσμα της έλλειψης ηγεσίας.

    Αυτό είναι το πρόβλημα στη χώρα σήμερα:
    Έχουμε σοβαρή έλλειψη ηγεσίας

    Και όχι φυσικά έλλειψη global governance, απ'αυτή έχουμε μπόλικη, έχουμε έλλειψη εθνικής ηγεσίας, ηγεσίας που θα δώσει όραμα στον λαό και που θα βάλει τάξη στο χάος που επικρατεί σήμερα με στόχο το εθνικό συμφέρον όλων μας.

    • 23η Απριλίου avatar
      23η Απριλίου @ Απορία 04/06/2011 11:36:09

      Όποιος ψάχνει για τράγο είναι πρόβατο.

  7. Κρητικός avatar
    Κρητικός 04/06/2011 11:38:57

    Μια τραγική φιγούρα ο Ακης Πάνου πριν 20 χρόνια περίπου λέει αρκετα για αυτα τα οποία συμβαινουν σημερα στο παρακατω link 5:00

    http://www.youtube.com/watch?v=J-Vu6eDXEnY

    προφητικά και τα λόγια του:

    Το θολωμένο μου μυαλό μέχει προδωσει προ πολλού
    του λεω αλλου ,και τρέχει αλλου
    με κανει και παραμιλώ
    το θολωμενο μου μυαλο.

  8. anonymos avatar
    anonymos 04/06/2011 11:56:47

    Κι όμως από δώ θα βγούν οι καινούργιες ηγεσίες. Η ιστορία κοιλοπονάει. Μόνο θετικά μπορούν να βγούν. Το παλιό πεθαίνει το καινούργιο έρχεται.

  9. factorx avatar
    factorx 04/06/2011 11:58:52

    Επειδή ως γνωστόν κυκλοφορούν διάφοροι επαναστάτες του γλυκού νερού στο διαδίκτυο, άλλαξα τον τίτλο για να δω τι θα λένε τώρα

  10. Απορία avatar
    Απορία 04/06/2011 12:01:10

    Κι όποιοι δεν έχουν τράγο τους τρώνε οι λύκοι.

    • 23η Απριλίου avatar
      23η Απριλίου @ Απορία 04/06/2011 15:17:45

      Εκτώς και αν είναι οι ίδιοι λύκοι.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ 23η Απριλίου 04/06/2011 16:53:56

        Κι'όταν είναι λύκοι τους τρώνε τα τσιμπούρια...

      • Απορία avatar
        Απορία @ 23η Απριλίου 04/06/2011 20:13:30

        Άστα και οι λύκοι σε αγέλες κινούνται και σε κάθε αγέλη υπάρχει το κυρίαρχο αρσενικό που ηγείται της αγέλης.

  11. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 04/06/2011 12:15:09

    Τελικά τι είσαι; Αριστερός ψάλτης, ή κυβερνητικό δεκανίκι;

    Ο χουλιγκανισμός και ασφαλώς έχει αναχθεί, ειδικά τη τελευταία δεκαετία, σε εθνική αρετή, αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με αυτά που συμβαίνουν το τελευταίο δεκαήμερο στις πλατείες. Ότι ο κόσμος κατεβαίνει και διαμαρτύρεται εναντίον των πολιτικών και όπου τους βρίσκει τους παίρνει στο γιούχα και στο γιαούρτωμα και ασφαλώς και έχει όλα τα δίκια με το μέρος του. Εσύ δεν έχεις αντιληφθεί ότι υπάρχουν εκατοντάδες άνθρωποι που καταστρέφονται; Δεν έχεις αντιληφθεί ότι οι πολιτικοί (ειδικά των δύο μεγάλων κομμάτων) με τις ενέργειές τους, τις παραλείψεις τους και τις άθλιες πολιτικές τους μας έχουν οδηγήσει στην οικονομική καταστροφή και στην εθνική ταπείνωση; Δεν έχεις αντιληφθεί ότι η κυβέρνηση του ΓΑΠ, είναι πανάθλια, έχει οδηγήσει τη χώρα στη καταστροφή και έχει παραδώσει την εθνική κυριαρχία; Και περιμένεις ύστερα από όλα αυτά ο κόσμος να ο λαός να τα δεχθεί αδιαμαρτύρητα και να μην αντισταθεί; Αν το πιστεύεις δικαίωμά σου, αλλά είσαι βαθιά νυκτωμένος.

    Ο καθένας που κατεβαίνει στους δρόμους έχει τους λόγους του. Και εγώ κατεβαίνω και σκούζω και φωνάζω κλέφτες-κλέφτες και μουντζώνω. Και αν πετύχω και κανένα πολιτικό στο δρόμο μου, ειδικά του ΠΑΣΟΚ θα αρχίσω να βρίζω. Και επειδή προέρχομαι από ένα όπλο όπου τα μπινελίκια αποτελούν παράδοση, βρίζω και με πολλά γαλλικά. Και αυτό που κάνω, σε καμιά περίπτωση δεν αισθάνομαι ότι βάλω κατά τη δημοκρατίας. Βρίζω χυδαία αυτούς που έφτυσαν τη δημοκρατία και το σύνταγμα που ορκίστηκαν να προστατεύουν. Σε καμιά περίπτωση δεν ταυτίζω τους Έλληνες πολιτικούς με τη δημοκρατία.

    Αριστερέ ψάλτη, η δημοκρατία δεν κινδυνεύει από τους αγανακτισμένους πολίτες, αλλά από τους διεφθαρμένους και ανίκανους πολιτικούς. Και για μένα αποτελεί υγεία ότι οι πολίτες γιαουρτώνουν το Πάγκαλο τον Πεταλωτή τον Παπουτσή και άλλους. Καλά τους κάνουν και αν δεν αλλάξουν γραμμή, αν δεν αναλάβουν τις ευθύνες τους, δεν θα αποφύγουν τα χειρότερα. Αν κατέβεις στις πλατείες, δεν θα δεις μόνο αγανάκτηση, δεν θα αντικρίσεις μόνο οργισμένα πρόσωπα. Θα δεις και πολύ θυμό που θέλει κάπου να ξεσπάσει. Ήμουν στα προπύλαια όταν μίλησαν οι καθηγητάδες. Όταν ο Κασσιμάτης ανέφερε ότι η σωτηρία της πατρίδας βρίσκεται στα χέρια του προέδρου της δημοκρατίας (είπε ότι έχει τη δυνατότητα να παραιτηθεί για να οδηγήσει τις εξελίξεις) εκτοξεύθηκαν μόνο ύβρεις. Το καταλαβαίνεις; Έβριζαν το πρόεδρο….

    Είναι υγεία ότι ο λαός σηκώθηκε από τους καναπέδες και αυτό δεν έχει ξαναγίνει από τη μεταπολίτευση και δώθε. Και είναι προς το παρόν ενθαρρυντικό ότι ακόμη οι αντιδράσεις του κόσμου είναι ήπιες. Υπάρχει χρόνος προκειμένου κάποιοι να αντιδράσουν σύμφωνα με τον όρκο που έχουν δώσει για τη προστασία του συντάγματος και της εθνικής κυριαρχίας.

    Είναι αδιανόητο να τρως τις αστακομακαρονάδες σου και μάλιστα πληρωμένες από το λαό, δίπλα σε ανθρώπους που έχασαν τη δουλειά τους. Αυτό δεν είναι μόνο αλαζονεία, είναι απύθμενο θράσος. Και από αυτό οι πολιτικοί των δύο μεγάλων κομμάτων έχουν δείξει ότι διαθέτουν άφθονο.

    Κάποιος εδώ μετέφερε τα λόγια του Λένιν (που έφθασα; Να επικαλούμαι εγώ το Λένιν…), ότι ο αυθορμητισμός είναι η αρχή της συνειδητοποίησης. Ας σκεφθούν όσο είναι νωρίς, μήπως ο αυθορμητισμός οδηγήσει στην ανατροπή των πάντων.

  12. Τι καλα, Τι καλα, πηγαμε στο Συνταγμα!ερικης! avatar
    Τι καλα, Τι καλα, πηγαμε στο Συνταγμα!ερικης! 04/06/2011 12:17:41

    Οποιος ξερει ιστορια, ξερει οτι η αριστερατζα,  με ολες τις φυλες της αλλα με κοινη τη κακοριζικια της, παλι, εργοδουλα, εχει αναλαβει τον ρολο της!
    Αποστρατεψε τους "σημαδεμενους", εκανε "ντελιβερι" τα πρωην κατσαρολικα  της, γνωστα και αγνωστα, που θα εμποδιζε η νεοφωτιστη ορμη να σταματησουν αφου "τελειωσε" ο ρολος τους, τους αλλαξε τη καπα "αλλιως" και τους ξαμολησε μεταμφιεσμενους, στες πλατειες να παριστανουν τους "ησυχους αγανακτησμενους", μεχρι να γινουν "οργισμενοι αγανακτησμενοι".
    Στοιχιζουν την αγνή προθεση των συνηθων προβατων που αισθανονται τη βολτα στους αγρους του ..Συνταγματος, επανασταση και το... βοσκημα κεμπαπ στου Μπαιρακταρη η στου Θαναση, πραξη εσχατης αντιστασης και τιμωριας!
    Πηγα την Κυριακη στο Μοναστηρακι και εκανα τη βολτα συνταγμα.
    Αισθανθηκα απελπισια να βλεπω τη καταντια μας σα λαο!
    Τα ιδια χερια που με τη ψηφο τους εστειλαν τους 300 στη βουλη, τα ιδια καμωνονται οτι μουτζωνουν τις επιλογες τους!
    Στησαν αγχονες και δεν φανταζονται καν  τους σβερκους που θα φιλοξενησουν!
    Ξερω, το ποσοστο που με αφορα εχει προβλεφθει στο "προτζεκτ της Καταστροφης"! Τι σημασια εχει που δεν θελω να συμμετεχω σε καραγκιοζηλικια που τα στηνουν περιεργοι σκηνοθετες και σπονσοναρουν γνωστοι παγκοσμιοι Αλητες! Στο μπαχαλο, θελω δεν θελω, θα παιξω το ρολο που εχουν  στη μεριδα μου διαλλεξει!
    Ειμαι στην αλυσσιδα μια ξεχωριστη θηλεια που καταληγει στο ιδιο κουμπωμα, να στολιζω το λαιμο της δουλας γης που με γεννησε!
    Η Ιρλανδια καταφερε να γλυτωσει! Οχι δε πηγε Πλατεια, δεν ειχε Αυτιαδες,Τρακγες,  Παπαδακηδες   και ισαξιους γλυφτες να εκστασιαζονται απο τις ιδιες και απαρραλλακτες παπαριες που αμολαει η Αριστερατζα,νεωτερη, μεσαια,του ΠΩΛΕΙΤΑΙχνειου, των πνευματικων, των ακαδημαικων, των μπουζουκτζηδων, των στοχαστων των Μαγιοξυλων, των ελασιτων, των   
    πεινασμενων αποστρατων του Σταλιν που γιατροπορεψαν οι παλιοφασιστες, οι προστατες οποιουδηποτε εθνικισμου αρκει να μη ειναι γαλαζοειδης μετα σταυρου!
    Οι Ιρλανδοί φωναξαν, διαμαρτυρηθηκαν, εκαναν εκλογες και στειλανε τους υπευθυνους στα σπιτια τους χρωνοντας τους μεσα σε 6 μηνες με το πορισμα εισαγγελεων για τις ευθυνες τους και γυρισαν να δουλεψουν!
    Εμεις περιμενουμε τον "απο μηχανης θεο", να δωσει το τελος στην τραγωδια! Αλλα ξεχασαμε οτι οπου η Υβρις εκει και η Νεμεσις! Καραδοκει! και εκτος του "απο μηχανης"- που μαλλον εμεινε απο μπουζοπλατινες- ειναι και τα αστροπελεκια του Δια να δινουν λυσεις!
    Αλλα "πού και ποιός" να συντονισει την ψυχη και τον νου των Ελληνων!
    Με το παραδειγμα του παρελθοντος,    ως μελλον του παροντος! Ποσοι ξερουν ποιοι ειναι; Ποσοι ξερουν να ξεχωριζουν τον Θεμιστοκλη και τον Λεωνιδα απο τον Εφιαλτη και τον Ανταλκιδα;

  13. factorx avatar
    factorx 04/06/2011 12:28:15

    Αρματιστή ονειρεύεσαι τίποτα ....άρματα. Χα χα χααααα. Κατά τα άλλα κι αφού αναφέρθηκες στον Λένιν μου επιτρέπεις να βάλω τίτλο στο σχόλιό σου "μικροστικός επαναστατισμός"; Ή το "αριστερισμός παιδική ασθένεια του ...δεξιού";

    Σοβαρά τώρα: Εμεις δεν χαιδεύουμε αυτιά - κανενός. Ούτε θέλουμε να κάνουμε κόμμα, ομάδα, γκρουπουσκουλο για να υποτασσόμαστε στο αυθόρμητο.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ factorx 04/06/2011 14:09:45

      Φάκτορα γεια σου
      Πρώτον: Δεν χρειάζονται κακίες

      Δεύτερο: Αυτό που κατάλαβες από όσα έγραψα, ήταν ονειρεύομαι άρματα; Που το είδες; Γιατί αυτά τα λογικά άλματα και η ειρωνεία; Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι πλέον δεν υπάρχουν άρματα και μονάδες στην Αθήνα και επιπλέον δεν υπάρχουν ηλίθιοι. Ακόμη είμαι απόστρατος εδώ και δέκα χρόνια.

      Τρίτο: Υποτιμάς όλους αυτούς που κατεβαίνουν στις πλατείες με τους τίτλους “μικροαστικός επαναστατισμός” και “αριστερισμός παιδική ασθένεια του …δεξιού”…. Εκτός αν αυτά τα χαρακτηριστικά τα βρήκες μόνο σε μένα από τους εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες που συγκεντρώνονται στις πλατείες.

      Τέταρτο: Που βρήκες στο σχόλιο μου να σου αποδίδω πρόθεση να οργανώσεις κόμμα, ομάδα, γκρουπουσκουλο για να υποταχθείς στο αυθόρμητο;;;

      Πέμπτο: Αν διαφωνείς με αυτά που γράφω, δικαίωμά σου αλλά προσδιόρισε το ή τα σημεία και μην απαντάς με αφορισμούς.

      Εδώ έχουν αναρτηθεί αρκετά άρθρα για τις συγκεντρώσεις των αγανακτισμένων και από εδώ πληροφορήθηκα και εγώ για την οργάνωση της πρώτης συγκέντρωσης.

      Άρθρο της 30/5/2011:
      «Οι «Αγανακτισμένοι» είναι γνήσια λαϊκή έκφραση»
      Από αυτό βρήκα το σχετικό με το Λένιν:
      «ο αυθορμητισμός των μαζών είναι η πρώτη και η εμβρυακή μορφή του συνειδητού»
      Ένα δικό σου σχόλιο φάκτορα στο υπόψη άρθρο:
      factorx είπε: 31/05/2011 στις 12:14 am
      Το βασικό λάθος που κάνουν οι εραστές της συνομωσιολογίας ειναι οτι δεν πα να το οργάνωσε ο Πάπας, οι δεκάδες χιλιάδες πολίτες που θα περάσουν από εκεί θα φύγουν με άλλα μυαλά. Και η εικόνα είναι πλέον “ο κόσμος στις πλατείες – τα κόμματα κλεισμένα στην Βουλή”.

      Και ένα άρθρο του Αριστερού Ψάλτη
      «Δεν πάει άλλο με την υποτέλεια και την εθελοδουλεία» της 2/6/2011
      Όπου βεβαίως προτείνει οι υποτελείς να επαναδιαπραγματευθούν τη συνθήκη της υποτέλειας, ενώ κάποιοι άλλοι μεταξύ των οποίων και εγώ, προτείνουν να τους στείλουμε στον αγύριστο. Γιατί να έχει δίκιο ο Αριστερός Ψάλτης και όχι εγώ;

      • factorx avatar
        factorx @ Αρματιστής 04/06/2011 16:15:50

        1. Να μην χάσουμε και την αίσθηση του χιούμορ έτσι;

        2. εσένα σχολιάζω προηγουμένως, όχι όλο το κίνημα

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ factorx 04/06/2011 14:11:10

      Τάκη ευχαριστώ

      Αλλά υπάρχουν προηγούμενα και δοθείσης ευκαιρίας.....

    • Nikos avatar
      Nikos @ factorx 04/06/2011 16:17:17

      Ο Αρματιστής δεν ονειρεύεται. Γνωρίζει αυτό που γνωρίζουν οι περισσότεροι στη χώρα μας. ΄Οτι, δηλαδή "...οι πολιτικοί (ειδικά των δύο μεγάλων κομμάτων) με τις ενέργειές τους, τις παραλείψεις τους και τις άθλιες πολιτικές τους μας έχουν οδηγήσει στην οικονομική καταστροφή και στην εθνική ταπείνωση ...ότι η κυβέρνηση του ΓΑΠ, είναι πανάθλια, έχει οδηγήσει τη χώρα στη καταστροφή ..." . Επομένως, άλλοι ( και αρκετοί μάλιστα) είναι αυτοί που ονειρεύονται. Σε μαξιλάρι του χθες που δεν θα υπάρχει αύριο.

  14. an.vorinos avatar
    an.vorinos 04/06/2011 12:38:22

    @23 απριλιου ο τραγος ζευγαρωνει με γιδες τα προβατα με κριαρια. και ελλην με νταβαντζηδες

  15. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 04/06/2011 12:52:17

    Εισαι και αριστερος !!

  16. Posidonas avatar
    Posidonas 04/06/2011 13:28:30

    Ο αγωνας δεν γινεται για τα δικαιωματα των λαθρομεταναστων και ας αφησει κατα μερος τις εξυπναδες μεριδας της βολεμενης αριστερας. Ας αφησει την αγωνια καποιων, ειδικοτερα νεων παιδιων που βλεπουν με εναν ρομαντισμο τη ζωη και το δικαιωμα πανω σε αυτη που νομοτελιακα ειναι δικαιωμα του καθε ενος, ανεξαρτητα αν ειναι αλλοδαπος ή οχι. Στη παρουσα φαση το ζητουμενο δεν ειναι οι αλλοδαποι, αλλα η σαπιλα του πολιτικου συστηματος, κι η αριστερα θελει να εκμεταλευτει αυτη την πηγαια και ανθρωπινη αγωνια καποιων για καλυτερες συνθηκες, θα πρεπει να μας πει ποσος οι κοινωνια μας εχει την δυνατοτητα να εχει για να περναν κι αυτοι καλα και να μην τρωνε απο τα σκουπια.

  17. Aggelos avatar
    Aggelos 04/06/2011 14:01:53

    "Θυμηθείτε απλά το ματωμένο πρόσωπο του Κ. Χατζηδάκη."

    που δεν μιλησε για τραμπουκους,, αλλα οτι η βια δεν ειναι η λυση..
    για να ξεχωριζουμε το ηθος απο ξεδιαντροπους Πεταλωτηδες και παγκαλους που ενα γισουρτι και γιουχαισμα απειλουν θεους και δαιμονες..

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Aggelos 04/06/2011 14:13:58

      Μέχρι αυτή τη στιγμή δεν έχει υπάρξει βία.

    • Βρητε τους! avatar
      Βρητε τους! @ Aggelos 04/06/2011 19:23:06

      ευτυχως το θυμισες αγαπητε εσυ! Γιατι ο Σρεκ χθες ολη μερα αλλοι τον βριζαν και τον περιποιουνταν κι αλλους στολιζε! Οι ενοχοι της επιθεσης εναντιον του Χατζηδακη μολονοτι ηταν ξεκαθαροι και πασιγνωστοι δεν ... βρεθηκαν ποτε!
      Το ηθος του ενος και του αλλου εχουν και μετρο και συγκριση!
      Αναμενουμε να βρεθουν οι παρ' ολιγον Δολοφονοι του κ. Χατζηδακη μαζι με τους ... Γιαουρταδες του κ. Πεταλωτη!
      περιμενω αναρτηση και σχολιο απο την κεντρικη σελιδα του Antinews!

  18. Aggelos avatar
    Aggelos 04/06/2011 14:02:52

    η εξεργεση,,μπορει παντως να γινει επικινδυνη,,αν γινει εντονη η βια,,αν χυθει αιμα κλπ..δεν πρεπει να γινει αυτο..

    αλλα οχι με Ματ,αλλα να κανει πισω η κυβερνηση..

    αλλιως γαια πυρι μιχθητω..

  19. Aggelos avatar
    Aggelos 04/06/2011 14:03:26

    αν χυθει αιμ,ακομα και στρατιωτικο νομο μπορουν να επιβαλουν ,τοσο ξεδιαντροποι ειναι

  20. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 04/06/2011 18:26:55

    Φαίνεται ότι κάποιοι δεν καταλαβαίνουν τι γράφουμε. Οχι γιατί δεν καταλαβαίνουν τι λέμε πίσω από τις λέξεις αλλά γιατί φοράνε παρωπίδες και διαβάζουν μόνο ότι τους συμφέρει ή ότι τους χαϊδεύει τα αυτιά. Σε καμιά περίπτωση δεν βάζω στην ίδια ζυγαριά τους αγανακτισμένους με την άθλια κυβέρνηση με τους χουλιγκάνους ή τους δολοφόνους για λίγα ευρώ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα αυτά τα γεγονότα συμβαίνουν όλα μαζί τους τελευταίους μήνες. Παλιότερα είχαμε ορισμένα από αυτά κι όχι την ίδια περίοδο. Αυτή τη χρονική στιγμή η ελληνική κοινωνία βρίσκεται μπροστά σε ένα απίστευτο αδιέξοδο, σε ένα μπάχαλο για το οποίο φταίμε όλοι μας αλλά περισσότεροι οι πολιτικοί κι ακόμη περισσότερο η κυβέρνηση. Την κοινωνία του χάους δεν τη θέλει κανείς, ούτε οι τζάμπα μάγκες κι επαναστάστες του καναπέ που λένε να στείλουμε στο διάολο το Μνημόνιο κι όχι να επαναδιαπραγματευτούμε τους όρους του. Κι όταν ξυπνήσετε από το λήθαργό σας, κοιτάξετε τον εαυτό σας στον καθρέπτη και αποδεχθείτε και τις δικές ευθύνες για το μπάχαλο, ίσως τότε γίνουμε καλύτερη κοινωνία. Μέχρι εκείνη τη στιγμή όμως, όποιος δεν έχει τίποτε να προσφέρει καλύτερα να σιωπά. Και να καταλαβαίνει τι διαβάζει.

  21. drider avatar
    drider 04/06/2011 19:19:20

    +1000

    Η κρίση είναι μια ευκαιρία να καταλάβουμε που βαδίζαμε τόσο καιρό. Μπορεί βέβαια να αποτελέσει και ευκαιρία να εμπεδωθούν όλα τα αντιδραστικά μέτρα που επιθυμούν η Κυβέρνηση, οι ξένοι Δανειστές μας, αλλά και για να είμαι ακριβοδίκαιος θα προσθέσω και οι εγχώριοι.

    Στα χέρια του κόσμου ήταν πάντα η πραγματοποίηση του ενός ή του άλλου ενεδεχομένου. Τώρα πλέον, κατεβαίνοντας στις πλατείες έχει συνειδητοποιήσει αυτή ακριβώς τη δύναμη του. Όπως και το πόσα λίγα πράγματα μας χωρίζουν πραγματικά...

  22. Δεξιος ψαλτης! avatar
    Δεξιος ψαλτης! 04/06/2011 19:35:08

    Μονο ετσι, με αυτογνωσια αυτοκριτικη αισθηση αγαπησης γι αυτον τον τοπο, ως ψαλταδες στον τονο του ο καθενας και με το δικο σκοπο θα την βγαλουμε περα την ...λειτουργια! αυτου του πτωχευμενου σε ηθος κυριως κρατους.
    Κοντος ψαλμος!
    Αλληλουια!

  23. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 05/06/2011 00:35:13

    Η κυβέρνηση ροχαλίζει στα ψέμματα....