#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2011 09:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η "καλή" Αμερική και η "κακή" Γερμανία



Εδώ και 15 μήνες περίπου, έχουμε ακούσει τα πάντα για την κακή Γερμανία και απολύτως τίποτα για την Αμερική και την σχέση της με την τυχαία 'κρίση'.

Θυμηθήκαμε τις περίφημες γερμανικές αποζημιώσεις ενώ ήταν ξεχασμένες δεκαετίες από όλες τις κυβερνήσεις.

Θυμηθήκαμε την κατοχή, τα στούκας και το αντάρτικο.

Φυσικά την siemens, υποβρύχια και τα γερμανικά supermarkets.

Το ευρώ μας ξινίζει και αναπολούμε την δραχμούλα μας.

Ξαφνικά η Γερμανία από φίλος και εταίρος στην Ε.Ε ,  έγινε ο Νο1 εχθρός μας.

Αυτή φταίει για όλα πλέον.

 

Όλα αυτά μέσα σε ελάχιστους μήνες.

Από τότε που ανέλαβε ο ΓΑΠ.

Ας μην ξεχνάμε και πόσο βολικά έσκασε το θέμα siemens, τότε που ο Γιώργος βιαζόταν να γίνει χαλίφης και κάθε βδομάδα ζήταγε εκλογές.

Μέχρι τότε κανείς δεν ήξερε τίποτα.

 

Την ίδια περίοδο δεν ακούμε κουβέντα για την Αμερική και το συμφέρον της, από την 'τυχαία' Ελληνική κρίση που κατέληξε και Ευρωπαϊκή.

Κουβέντα για τις περίφημες εταιρίες αξιολόγησης, που τυχαία εδρεύουν στο Αμέρικα.

Κουβέντα για το κέρδος του δολαρίου, από την πτώση του ευρώ.

Κουβέντα για το πληθωριστικό δολάριο που όδευε προς αντικατάσταση από το ευρώ, ως διεθνές αποθεματικό νόμισμα.

Ευτυχώς η 'τυχαία' προσφυγή της Ελλάδας στο ΔΝΤ το έσωσε.

Κουβέντα για το ότι στο ΔΝΤ μόνο μια χώρα έχει δικαίωμα βέτο. Η Αμερική φυσικά.

Κουβέντα για το αμερικάνικο πόδι στην ευρωζώνη.

Κουβέντα για τα καραβάνια αμερικανοσπούδαστων συμβούλων της σχολής του Σικάγο, που κατέκλυσαν την Ελλαδίτσα για να την 'σώσουν'.

Για το κυβερνητικό επιτελείο που μιλάει καλύτερα Αμερικάνικα από Ελληνικά, τι να πούμε?

 

Στο χωριό μου λένε, εάν το ζευγάρι τσακώνεται, ψάξε για την κακή πεθερά.

Ψάξε για το τρίτο πρόσωπο που έχει συμφέρον από τον καυγά.

Μήπως είναι η Αμερική ;

Τυχαία μέσω του πιο αδύνατου κρίκου, στοχεύεται ο πιο δυνατός κρίκος της ευρωζώνης και το ευρώ βεβαίως-βεβαίως ;

Τυχαία οι 'αγορές' πιέζουν τις αδύναμες χώρες ώστε να πειστεί η σκληρή Μέρκελ να αλλάξει στάση ;

Από την μια οι καλές αγορές λοιπόν και από την άλλη η κακή Γερμανία και οι σύμμαχοι της.

Nα μην θιχτούν τα funds και οι ιδιώτες από τα κουρέματα...λένε οι αγορές.

Να μην πληρώσουν οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι...λέει η Γερμανία.

Ο Γιώργος μας άραγε, σε ποιό στρατόπεδο έχει ταχθεί ;

 

popolaros

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 09/03/2011 10:07:44

    το ξερουμε..
    ο Γαπ ειναι αμερικανος υπαλληλος..και ανοιξε την κερκοπορτα τη ευρωπης..
    γιαυτο και δεν τον εμπιστευονται στην ευρωπη πιστευω..

    οι ευρωαιποι γερμανοι κλπ ειναι κυριως πεισματαρηδες και ηλιθιοι..

    αλλα τα μεγαλα γερακια των αγορων ειναι στην αμερικη..

  2. spiros avatar
    spiros 09/03/2011 10:09:23

    Ποπολάρο Καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Άκουσες από τον υπόλοιπο κομματικό συμφερτό τίποτε εναντίον της ΗΠΑ για την Αφρική όταν όλα τα καθεστώτα στηρίζονται από την Δύση; Μούγκα στην Στρούγκα. Το καλό παιδί , Τουρκία, γιατί κάνει νάζια στις ΗΠΑ;

  3. anonymous avatar
    anonymous 09/03/2011 10:36:05

    Αν το ζευγάρι τσακώνεται δε φταίει η πεθερά. Η πεθερά απλώς επωφελείται. Η Γερμανία αποδείχτηκε σαφώς κατώτερη των περιστάσεων και ανίκανη να ηγηθεί της Ευρώπης. Τώρα αν αυτό βολεύει την Αμερική είναι άλλο θέμα.
    Πάντως τα ζητήματα που θέτεις τα έχουμε επισημάνει σποραδικά στα σχόλια, αλλά το κύριο πρόβλημα είναι η συμπεριφορά της Γερμανίας.

  4. Kasut avatar
    Kasut 09/03/2011 10:56:42

    Ποπολαρε αν το ΔΝΤ ηταν της σχολης του Σικαγο μαλλον θα αυτοκαταργητο. Και επιπλεον η Ελλαδα δεν προσεφυγε μονη της στο ΔΝΤ. Οι Γερμανοι μας ειπαν να παμε και οι Γερμανοι ζητησαν την βοηθεια του.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Kasut 09/03/2011 14:12:16

      Αυτό που λες ήταν η αρχική προπαγάνδα ΓΑΠ.
      Ότι η κακή Γερμανία μας έστειλε στο ΔΝΤ.
      Νομίζω ότι το παραμύθι αυτό έχει αποκαλυφθεί.
      Φρόντισε ο Ντομινικ.
      Με το ΔΝΤ στην Ε.Ε δεν έχουν πρόβλημα.
      Με το ΔΝΤ στην ευρωζώνη έχουν ή μάλλον είχαν, γιατί φρόντισε ο ΓΑΠ.

      • Kasut avatar
        Kasut @ popolaros 09/03/2011 14:19:43

        To Σεπτεμβριο του 2009 και πρωτου η κριση φτασει στη κορυφη της η Μερκελ μας συνεστησε το ΔΝΤ.

      • popolaros avatar
        popolaros @ popolaros 09/03/2011 14:30:20

        ..και ο Ντμίτρι Ανατόλιεβιτς Μεντβέντεφ το σύστησε στο ΓΑΠ δημόσια, αφού είχε διαρρεύσει ότι το giorgo τα είχε βρει με τους Αγγλοαμερικάνους από πριν.

  5. Kasut avatar
    Kasut 09/03/2011 10:58:43

    Και κατι ακομα, νομιζεις funds δεν υπαρχουν στην Γερμανια που πιεζουν? Αυτη η υπεραπλουστευση του αρθρου σου δημιουργει στρατοπεδα με τα οποια μπαινουν τεχνητες επιλογες. Η με την Γερμανια η με την Αμερικη. Αυτα ειναι ανοησιες. Με την Ελλαδα πρεπει να ειμαστε.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Kasut 09/03/2011 14:25:35

      Να σου θυμίσω ότι εδώ και κάποιες δεκαετίες η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε και εδώ και μια 10ετία δεν έχουμε δικό μας νόμισμα.
      Έχουμε το μάρκο...ευρώ ήθελα να πω.
      Παραλίγο να είχαμε και ευρωσύνταγμα.
      Ψηφίζεις και ευρωβουλευτές,πέρα από βουλευτές.
      Για ποιά Ελλάδα μιλάς?
      Εξάλλου σήμερα με την επίσκεψη-αστραπή του Γκαιτνερ μόνο στη Γερμανία έχει ξεκαθαρίσει ποιοί είναι οι 2 παίκτες.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Kasut 10/03/2011 11:26:04

      Mόνο στη Γερμανία υπάρχουν Αμερικάνικες βάσεις?
      Γιατί να μην υπάρξει μια μέρα που θα υπάρχουν και ευρωπαικές βάσεις στην Αμερική.
      Σήμερα φαντάζει αστείο και να το σκεφτόμαστε.
      Ευχαριστούμε αμερική που μας έσωσες από το χιτλερ και το στάλιν.
      Αι στο καλό τώρα...και πάρτε και τους άγγλους μαζί, μέχρι να αποφασίσουν που θέλουν να παίζουν.

      • ΚΡΙΤΩΝ avatar
        ΚΡΙΤΩΝ @ popolaros 10/03/2011 12:23:08

        Πριν από λίγες ημέρες, ο Μπαράκ Ομπάμα ζήτησε τηλεφωνικά από την Μέρκελ να εξαντλήσει κάθε περιθώριο διευκόλυνσης της Ελλάδας και της Ιρλανδίας στις 25 Μαρτίου, ώστε πάση θυσία να αποφευχθεί μια ταχεία κίνηση των δύο χωρών προς την αναδιάρθρωση χρέους. Σύμφωνα με πληροφορίες, στην αμερικανική πρωτεύουσα υπάρχει ιδιαίτερη ανησυχία τις τελευταίες εβδομάδες, καθώς διαπιστώνεται ότι η γερμανική ηγεσία θεωρεί, εσφαλμένα κατά την άποψη των Αμερικανών, ότι οι αγορές μπορούν σήμερα να «αντέξουν» ένα «κούρεμα» χρεών χώρας της ευρωζώνης, ώστε να ελαχιστοποιηθεί η επιβάρυνση των Γερμανών φορολογουμένων.
        n Αυτή η τηλεφωνική επικοινωνία, σύμφωνα με πηγές στην Αθήνα που έχουν ενημερωθεί από αμερικανικής πλευράς για την εξέλιξη των διαβουλεύσεων μεταξύ Ουάσιγκτον και Βερολίνου, κατέληξε σε συμφωνία των δύο ηγετών για περαιτέρω συζήτηση του θέματος σε κατ' ιδίαν επαφές του Αμερικανού υπουργού Οικονομικών με τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε......................

  6. σακης avatar
    σακης 09/03/2011 11:06:00

    Κasut,
    σαφως υπαρχει και αμερικανικη επιρροη στην Γερμανια,ειδικα σε αμυντικα και διπλωματικα ζητηματα.
    Δεν ειναι τυχαιο οτι ο κολητος ντιντης τους Βεστερβελλε-Μπιγκ Μπραδερ ηταν βαθυ λαρυγγι διαρροων στους αμερικανους,ενω ο Υπουργος Αμυνας κεβρακωθηκε με μαιμου διδακτορικο.
    Ομως στο ΔΝΤ ,πηγαμε ΜΟΝΟΙ μας,οι Γερμανοι μας εσυραν εκει ΑΦΟΥ τους εκβιασαμε με προσφυγη λεγοντας οτι.συμφερει περισσοτερο και οτι ειναι..σοσιαλιστικο τα τελευταια χρονια.
    Οι Γερμανοι απιτησαν την ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ του,ωστε να μπορουν να επιβληθουν οροι που αποκλειονται απο το εθνικο κεκτημενο μεσα στην ΕΕ και τα οργανα της,ενω ΗΔΗ ΕΜΕΙΣ ειχαμε σπασει το ΤΑΜΠΟΥ της συμμετοχης τους ΔΝΤ σε ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΑ θεματα της Ευρωζωνης(για ΠΡΩΤΗ φορα).

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/03/2011 11:06:07

    Είναι ενδιαφέρον πώς βασικά άνθρωποι με τα ίδια μυαλά βλέπουν τα πράγματα διαφορετικά, και πρέπει να σου πω popolare, ότι είμαι και εγώ μπερδεμένος. Και όπως μου εξήγησε σχολιαστής εδώ (δεν θυμάμαι ποιος ήταν) τα πράγματα δεν είναι άσπρα-μαύρα, αλλά πολυ-πολικά. Συγκλίνοντα και αποκλίνοντα συμφέροντα. Ασχετα από τα γούστα του καθενός, ωστόσο, υπάρχουν μερικές αλήθειες και μερικές εικασίες:

    Αλήθεια 1: Χρωστάμε βασικά σε Γάλλους και Γερμανούς. Και σε άλλους Ευρωπαίους που χρωστάνε σε Γάλλους και Γερμανούς. Η διαχείριση της δημοσιονομικής κατάστασης -- που έγινε κρίση, αφορά σε αυτούς και μόνο.

    Εικασία 1: Να πεις ότι ο ΓΑΠ έκανε ότι έκανε για να κάνει ζημιά στην Ευρώπη υπέρ των Αμερικανών; Μάλλον υπέρ του να μην πάρει πολτικό κόστος, ή ποιος ξέρει τι του έταξαν. Να τον παραμύθιασαν οι Αμερικάνοι; Όλα πιθανά. Ποιοί Αμερικάνοι; Οι Δημοκρατικοι; Σε αυτή την εικασία έχω άλλη εικασία, πιο τραβηγμένη ακόμα: Ότι οι Δημοκρατικοί σε μερικά επίπεδά τους είναι πιονια των Γερμανών. Τους σερβίρουν οι Γερμανοί το πιάτο, και τρώνε.

    Αλήθεια 2. Το ΔΝΤ το όποίο τόσο εύκολα προβάλουμε σαν την πηγή της κακοδαιμονίας μας είναι μαϊμού. Η ΕΕ, η ΕΚΤ, η Bundesbank, η Τρόϊκα κάνουν κουμάντο. Το ΔΝΤ υπάρχει για χώρες χωρίς υποδομές ή παιδεία, ή όπου δεν υπάρχει υπερεθνικός οργανισμός να δουλεύει για τα συμφέροντα των πιστωτών. Σημείωσε παρακαλώ ότι την απαιτούμενη "πειθαρχία" την έχει και ο Παπακωνσταντίνου, και η Ξαφά, και ο Προβόπουλος, και τουλάχιστον 20 άτομα του χώρου. Αλλά αν βγει η Ξαφά, πχ, να πει τίποτα, θα την θάψουν. Είναι θέμα πολιτικής αποδοχής, πες το κύρους κλπ. Όσο η τρόϊκα είναι ο μπαμπούλας που λέει αυτά που δεν τολμάει να πει ο κάθε Παπακωνσταντίνου, άλλο τόσο το ΔΝΤ είναι ο μπαμπούλας για να μην φταίειι μόνο η τρόϊκα. Έτσι ούτε εμείς βρίζουμε την Μέρκελ, και η Μέρκελ, στους ψηφοφόρους της λέει "να είναι και το ΔΝΤ". Ήταν απαίτηση της Μέρκελ το ΔΝΤ. Ο ΓΑΠ ίσως το εννοούσε ότι δεν χρειαζόμαστε ΔΝΤ. (Ποιοι εμείς; εμείς οι ...Ευρωπαίοι)

    Αλήθεια 3. Η Τρόϊκα και η ΕΕ είναι βιτρίνες των 2 μεγάλων χωρών στις τράπεζες των οποίων χρωστάμε τα περισσότερα. Η ΕΚΤ είναι βιτρίνα της Μπουντεσμπανκ. Αυτή έχει το ταμείο, και την δύναμη, λιγότερο η Γαλλία. Όσο για το Λουξεμβούργο ή το Βέλγιο ή την Σλοβακία, χαχαχάαα. Their master's voice.

    Εικασία 2. Σε μερικά πράγματα οι Αμερικάνοι και οι Γερμανοί συμφωνούν, σε μερικά διαφωνούν, σε μερικά κάνουν πόλεμο μαζί, σε μερικά έχουν πόλεμο μεταξύ τους. Αυτό μπερδεύει την εικόνα. Εγω είμαι πεπεισμένος ότι οι Γεμανοί κάνουν στις ΗΠΑ το κατενάτσιο που τους έκαναν και πριν τον Α ΠΠ και πριν τον Β, με τοπικούς συμμάχους φυσικά, εσύ βλέπεις την Αμερική να θέλει να υποτάξει την Ευρώπη. Η Γερμανία παίζει το ίδιο πολυ-πολικό παιχνίδι που έμαθε ο Κίσσινγκερ από τον Μέττερνιχ. Η Μέση Ανατολή και η Βόρεια Αφρική είναι παράδειγμα. Άλλο παράδειγμα είναι η ενεργειακή σχεση με την Ρωσία. Παρτούζες, αλλά έτσι είναι από τον 18ο αιώνα και το Μεγάλο Παιχνίδι. Πιστεύω ότι οι Γερμανοί και οι Αμερικάνοι βασικά διαφωνούν στα ...πετρέλαια (και -- εικασία -- η Πράσινη Ανάπτυξη είναι ο Νέος Γερμανικός Ψυχρός Πόλεμος σε βάρος ΗΠΑ, Ιαπωνίας και Αυστραλίας).

    Εικασία 3. Σε ένα πράγμα Αμερική και Γερμανία είναι και ήταν σύμφωνοι: Δεν θέλουν τον Ρώσο στην ΝΑ Μεσόγειο και τα Βαλκάνια. Σε αυτό οι άλλες διαφορές τους πάνε περίπατο, το είδαμε σε παρόμοια εκδοχή και το 1829 και το 1940-1949.

    Αλήθεια 4(αλλά μπορεί να είναι και εικασία). Το δολάριο και το ευρώ. Το δολάριο ορίζεται από την σχέση ΗΠΑ με Κίνα και από τους πολέμους που έχει η Αμερική από το ...1940; 1950; 1960; 1993; διάλεξε. Ευχαρίστως η κάθε Γερμανία θα προσπαθήσει να αποκομίσει οφέλη ή να κερδίσει αυτά που έχασε το 1945. Η Γερμανική Αυτοκρατορία τσακώνεται με τους Άγγλους από το 1900, και με τους Αμερικάνους... από πότε; Εγώ πιστεύω από το 1985, διακριτικά -- τότε με μπαμπούλα τους Ρώσους. Άσε το 40...

    Αλλά λέω πολλά. Ο Γιώργος μας δεν είναι πολύ διαφορετικός από προηγούμενους πολιτικούς. Με το ένα χέρι απλωμένο στην Γερμανία για λεφτά, και με το άλλο στο ΝΑΤΟ για άμυνα και για λεφτά. Οι συσχετισμοί των δυνάμεων είναι ό,τι είναι, και τα χέρια, αντίστοιχα.

    Η παρέμβαση των Αμερικάνων χτες προχτές; Αν διαλυθούμε γινόμαστε άλλος ένα αστάθμητος παραγων με ότι αυτό σημαίνει για συμφέροντα γειτόνων και τις εξελίξεις στην Μέση Ανατολή ή την Βόρεια Αφρική. Θα μας πληρώνουν οι Γερμανοί επειδή το θέλουν οι Αμερικάνοι; Αυτή είναι η ερώτηση των 100-150 δις ευρω που εκτιμώ είναι το write off που πρεπει να φάνε οι τράπεζες (πω πω τι λέω...)

    Ερωτώ εγώ εσενα: Ποιον συμφέρει πιο πολύ να διαλυθούμε ή να μην διαλυθούμε; Άσε τι συμφέρει εμάς...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 09/03/2011 12:42:19

      Πολυ καλο !!! ευγε. Ντε λα πεπε.

      ΠΠ

    • popolaros avatar
      popolaros @ archaeopteryx 09/03/2011 14:45:54

      Αρχαίε πολύ χρήσιμες οι επισημάνσεις σου.
      Ο σκοπός του άρθρου ήταν να υπενθυμίσει σε όσους το έχουν ξεχάσει, ότι ως μέλη της Ε.Ε και της ευρωζώνης, μόνο Ευρωπαικά οφείλουμε να 'παίξουμε'.
      Εκεί πρώτα θα αναζητήσουμε τις λύσεις και όχι αλλού.
      Ο ΓΑΠ πιστεύω ότι λειτούργησε και λειτουργεί ως δούρειος ίππος στην ευρωζώνη με συγκεκριμμένη ατζέντα.
      Ναι δημιουργούνται συμμαχίες που δίνουν την αίσθηση πολυ-πολικότητας.
      Όσο προχωράς όμως πιστεύω ότι πάντα καταλήγεις σε μόνο 2 στρατόπεδα.
      Η επίσκεψη Γκάιντερ σήμερα, τονίζει τους 2 παίκτες.

    • popolaros avatar
      popolaros @ archaeopteryx 09/03/2011 15:22:41

      Εάν εννοείς να διαλυθεί η ευρωζώνη, δεν πιστεύω ότι το θέλουν.
      Αρκεί το ευρώ να είναι ελεγχόμενο και να μην απειλεί το δολλάριο.
      Έχω αμφιβολίες για το που θα είμαστε εμείς σε 1-2 χρόνια.
      Θα δείξει.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ popolaros 09/03/2011 15:47:47

        το ευρώ τους είναι παγερά αδιάφορο, καθ εαυτό. Η χρήση ευρώ για επανεξοπλισμό της Ρωσίας, ή για έλεγχο πετρελαίων, τους ενοχλεί.

        Αν η Αμερική πάψει να αγοράζει ΒΜW Mercedes και τις Πράσινες Παπά_ες της Ζήμενς, η μεν Αμερική δεν θα καταλάβει διαφορά, η δε Γερμανία θα το καταλάβει. Η Γερμανία έχει κάνει άλλα φούστικα εκεί, αλλά είναι άλλο θέμα... Το δολάριο, το ξαναλέω απειλείται από 1) την καλιεργημένη σοσιαλιστική τάση, 2) τους πολέμους, 3) την Πράσινη Ανάπτυξη και την 4) αγάπη των Αμερικάνων για φτηνά Κινέζικα πράγματα. Τα λέω κατά την σειρά που νομίζω είναι σημαντικά.

        Τι είπες; Ευρωζώνη; Σε ποιο τηλέφωνο την βρίσκεις; Βέβαια αυτό απαντήθηκε. Στα κεντρικά της Μπουντεσμπανκ. Όσο για εμάς, προτιμώ να είμαστε πειναλέοι πειρατές παρά αποχαυνωμένοι δουλοπάροικοι.

  8. βαγόνι avatar
    βαγόνι 09/03/2011 11:07:43

    Η Αμερική δεν είναι πιά η χώρα του Faulkner, ούτε έγινε ποτέ
    αυτό που φανταζόταν ο Pound...!
    H Γερμανία απεμπόλησε τον Goethe και τον Thomas Man! και ....
    η Ελλάδα έμεινε μακριά απο αυτό που φανταζόταν ο Ρήγας,
    πνευματικός και πολιτικός φάρος μιάς βαλκανικής συνομοσπονδίας !
    Τηρουμένων των αναλογιών και της εμβέλειας που έχει κάθε
    μιά χώρα,τίποτε δεν πάει καλά για κάθε μιά....παρά τα πλεονάσματα
    των Γερμανών.....όλα οδηγούν σε παρακμή!....Ο δυτικός κόσμος
    έκανε πολλές "επανεκκινήσεις" στον 20ό αιώνα, μοιάζει να μήν
    μπορεί να κάνει την καθοριστικότερη: την απαλλαγή του απο το
    "βρώμικο χρήμα",που τον σημάδεψε καίρια.
    Τα υπόλοιπα,δεν είναι παρα τρέχουσα πολιτική σχολιογραφία!

    • JOHN avatar
      JOHN @ βαγόνι 09/03/2011 13:17:58

      Γι αυτο και η δικτατορια που βιωνουμε δεν ειναι πολιτικη αλλα χρηματοπιστοτικη!

  9. Σιατιστεύς avatar
    Σιατιστεύς 09/03/2011 11:15:58

    ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ , ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ . :)

  10. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/03/2011 12:06:11

    Ούτε ¨ξαφνικά¨ θυμηθήκαμε τις ¨περίφημες¨ γερμανικές αποζημιώσεις που είχαν ¨ξεχάσει¨ ( απλά ήταν η συνέχεια της δοσίλογηξς αστικής τάξης των Λάτσιδων και Μποδοσάκιδων ) , όπως ο ίδιος παραδέχεσαι , όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις ( το ερώτημα είναι πιες ήταν αυτές οι κυβερνήσεις και τι ιδεολογικά εκπροσωπούσαν...) , ούτε ξαφνικά η Γερμανία από ¨φίλος και εταίρος¨ έγινε-μετατράπηκε σε εχθρός μας..., ούτε όπως σχολιάζει ένας άλλος φίλος η Γερμανία εγκατέλειψε τον Τόμας Μαν και τον Γκαίτε ...

    Ο γερμανικός ιμπεριαλισμός ακολουθεί από την εποχή της συγκρότησης του δεύτερου ράιχ το 1800 ξεκάθαρους και αναλλοίωτους στόχους απέναντι στην Ανατολική Ευρώπη , τα Βαλκάνια και την Μέση Ανατολή ( με Μοναρχία , ¨Δημοκρατία¨ και Ναζισμό , με δημοκράτες , σοσιαλδημοκράτες και ¨πράσινους¨ ).

    Ο γερμανικός καπιταλισμός ευημερεί σε βάρος της υπερεκμετάλλευσης των πλουτοπαραγωγικών πηγών ( πρώτες ύλες ) της περιφέρειας της Ευρώπης και του λεγόμενου ¨τρίτου κόσμου¨. Αισχροκερδεί στην βάση ενός ιμπεριαλιστικού μερκανταλιστικού εμπορίου , διατηρώντας ¨ανοιχτές αγορές¨ για την τοποθέτηση των προϊόντων του , πάντα με άνισους και εκβιαστικούς όρους.

    Από τον Μεσαίωνα η Γερμανία , δήθεν λόγω της ιδιαίτερης γεωγραφικής της θέσης , και η άρχουσα φεουδαρχική και αστική τάξη της , ΑΣΦΥΚΤΙΑ - πουλώντας το συναίσθημα στους εργαζόμενους της το θεώρημα του ¨ανάδελφου έθνους¨ που το ζηλεύουν και το μισούν όλοι οι άλλοι λαοί ...

    Ξαφνικά τα κοσμοπολίτικα , συντεχνιακά - τεχνοκρατικά μεσοστρώματα των ελλήνων Νενέκων , που έχουν στην πλειοψηφία τους αποφοιτήσει σε Γερμανικά Α.Ε.Ι. , ενοχλούνται ότι ¨χάνουν τα στηρίγματα τους¨ , δηλαδή την ιμπεριαλιστική Γερμανία με την συνεργασία της οποίας λυμαίνονται εδώ και διακόσια χρόνια τον ελληνικό λαό , εξασφαλίζοντας διακοπές στις Βαυαρικές , Αυστριακές και Ελβετικές και ζωή χαρισάμενη. Αυτή είναι η αλήθεια.

    Το 1945 δεν ηττήθηκε ο γερμανικός καπιταλισμός , αλλά ο γερμανικός μιλιταρισμός. Σήμερα αναβιώνουν και οι δύο παράγοντες ( οικονομικός και στρατιωτικός ) με αφορμή της καθόδου της Luftwaffe και Reichs- Bundesmarine στην Μεσόγειο... με την Κρήτη σαν ορμητήριο.

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ ΝΤΑΝΤΟΝ 09/03/2011 12:24:26

      Δεν έχει νόημα στη σημερινή εποχή να πάρεις το μέρος των μεν, ή των δεν. Ολοι πλέον αντιλαμβανόμαστε ότι πρέπει να υπάρξει ανεξάρτητη ελλάδα για να μην εξαθλιωθούμε. Απλώς λέμε τι πραγματικά συμβαίνει κόντρα στην τοξική προπαγάνδα για να βγάλουμε την τσίμπλα και να δούμε την κατάστασις. Οι αγγλοαμερικάνοι έχουν εξαγοράσει τους πάντες και τα πάντα και τοποθέτησαν το ανδρείκελό τους το γιωργάκη για να πάμε ως μπουρλότο να κάψουμε τη ναυαρχίδα της ευρώπης. Οι γαλλογερμανοί αμυνόμενοι ήταν και είναι και πετούν τη σκούφια τους για μια ελλάδα που βάζει βέτο (στα σκόπια).... Ο κωστάκης μπορεί να κιότεψε και να παρέδωσε δαχτυλίδι στον "ελληνοαμαρικανό", πλήν ΄ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ να προτείνει εναλλακτική λύση στο θανάσιμο πλέον πρόβλημά μας... ((

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΝΤΑΝΤΟΝ 09/03/2011 15:00:00

      Νταντόν σωστά αυτά που γράφεις αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα μείνουν μόνο στα ιστορικά βιβλία.
      Στο χέρι μας είναι να παλέψουμε εντός(το τονίζω) Ε.Ε για μια ευρωπαική ομοσπονδία ανεξάρτητων κρατών και όχι μια γερμανική ευρώπη.
      Η 'κρίση' με τον χρήσιμο ΓΑΠ πέρα από την περιθωριοποίηση της Ελλάδας, φέρνει έντεχνα και την περιθωριοποίηση της Γερμανίας ως χώρας-κατακτητή.
      Σήμερα ήρθε και ο καλός Αμερικανός ιππότης να σώσει εμάς και την Ιρλανδία από τα νύχια των ούνων.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ popolaros 09/03/2011 15:52:14

        αυτό που γράφει ο Νταντόν στην παράγραφο 3 και 4 είναι ζωτικής σημασίας. Ο Αμερικάνος ιππότης ΔΕΝ νοιάζεται για εμάς. Για τον δρόμο στην Μέση Ανατολή νοιάζεται. Αν ο Γερμανός δεν φοβόταν ότι θα τον κατσικώσουν οι εξ Ανατολών, θα του έβαζε τρικλοποδιές του Αμερικάνου, να τρελαθεί. Θα μου πεις γιατί να έχει ο Αμερικάνος τον δρόμο στην Μ. Ανατολή και όχι ο Γερμανός, ή ο Ρώσος. Αυτό φίλε ποπολάρε είναι το Μεγάλο Παιχνίδι. The Great Game. Έχει και 2 Παγκόσμιους μέσα. Εμάς μας έριξαν οι Αγγλοι μία ή δύο φορές, αλλά οι Γερμανοί και οι Τούρκοι έκαναν το πη_ημα.

      • popolaros avatar
        popolaros @ popolaros 09/03/2011 16:44:33

        Το ερώτημα που με βασανίζει είναι εάν μπορεί ποτέ να υπάρξει ανεξάρτητη Ε.Ε με δική της φωνή, απέναντι
        στις ΗΠΑ.
        Ανεξάρτητος πόλος και με δικό του ευρωπαικό στρατό.
        Η Αμερικάνοι πιστεύω ότι με τον ένα ή άλλο τρόπο έχουν φροντίσει να ελέγχουν τους διαδρόμους του ευρωπαικού μορφώματος που θέλουν να φτιάξουν.
        Για στρατό θα έχουμε το νατο.

        Δεν μου αρέσουν Μπαρόζοι και ρομπαιδες.
        Μου θυμίζουν Σοβιετική ένωση της Ευρώπης.
        Θέλω ομόσπονδες πολιτείες με δική τους άποψη, η οποία θα καταλήγει γρήγορα σε μια ευρωπαική ανεξάρτητη θέση.

        Η περιβόητη 'κρίση' για μένα δεν είναι τίποτα άλλο από το να βάλουν την Γερμανία να τυπώσει ευρά.
        Ότι κάνει η FED δηλαδή και οι Άγγλοι επίσης.
        Αυτόν κυρίως το ρόλο εξυπηρετεί ο χρήσιμος ΓΑΠ.
        'Τυπώστε για βγείτε από την κρίση.'
        'Δεν τυπώνω-δεν τυπώνω' λέει ο γερμανός...ακόμα.

        • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
          ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ popolaros 09/03/2011 17:08:44

          "Η περιβόητη ‘κρίση’ για μένα δεν είναι τίποτα άλλο από το να βάλουν την Γερμανία να τυπώσει ευρά."

          Εδώ τα είπες όλα! Οι ΗΠΑ εμποδίζουν την ΕΕ να τυπώσει χρήμα,για να έχουν το προνόμιο στο δανεισμό. Η Μέρκελ αντιστέκεται, αλλά δεν την αφήνουν οι τραπεζίτες που υπάγονται στην εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ.Επίσης μαζί με τη Μέρκελ έχει συνταχθεί και ο Σαρκοζί. Και οι δύο έχουν συμφωνήσει με τη Ρωσία ( έμπρακτη ενοποίηση της Ρωσίας και της ΕΕ) για ενεργειακή συνεργασία και κατάργηση της βίζας
          Αυτό σημαίνει το τέλος της παγκοσμιοποίησης και των κρίσεων δανεισμού. Τα μεγέθη παρέμβασης από ΕΕ και Ρωσία μπορεί να είναι τεράστια.

          h..p://greek.ruvr.ru/tag_3192046/

          • sawas avatar
            sawas @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 09/03/2011 17:36:05

            "Οι ΗΠΑ εμποδίζουν την ΕΕ να τυπώσει χρήμα..."

            Εγω το διαβαζω αντιθετα. Οι ΗΠΑ θέλουν να τυπωθεί χρήμα και μάλιστα υπερβολικό-πληθωριστικό. Το χρήμα=χρέος και ανάποδα. Οπότε είναι πιο εύκολο να κάνεις την ζωή δύσκολη σε μια χώρα που είναι υπερχρεωμένη (βλ. Ελλάδα).
            Για την ευκολία δανεισμού η οχι, η κρίση του $ με την φούσκα των ακινήτων μεταπήδησε σχετικά εύκολα στην ΕΕ και στο €, οπότε κάνει κάποιον πιο διστακτικό να επενδύσει σε €. Οι Γερμανοί θα το σκεφτούν 10 φορές πριν τυπώσουν χρήμα.......οι τραπεζίτες αντίθετα, η χαρά τους!!!!!

            Οι Αμερικανοί φοβούνται το € και τους λόγους τους εξήγησε ο Αρχαίος....πετρέλαιο, όπλα, ενεργεία......

            Στον πόλεμο βάζουν όλα τα μέσα (Moodys αυτοί ) και εμείς αυτό
            h**p://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=257804

          • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
            ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ sawas 09/03/2011 17:48:48

            Το αναπτυξιακό ομόλογο δεν είναι πληθωριστικό χρήμα. Όπως και το τύπωμα π.χ 3 τρις Ευρώ για να σωθεί η Ευρωζώνη μπορεί να μην είναι πληθωριστικό.
            Αν έχει ως αντίκρυσμα ισομερή κατασκευή δημόσιων έργων.

          • popolaros avatar
            popolaros @ sawas 09/03/2011 17:51:15

            ..από την άλλη ο τζεφρις μας, κάνει ότι μπορεί να σώσει τις αγορές και τις τράπεζες.
            Δεν πρέπει να χάσουν ευρώ.

          • popolaros avatar
            popolaros @ sawas 09/03/2011 17:59:14

            Το δολάριο έχει εχθρό τον εαυτό του.
            Έχει τυπωθεί τόσο πολύ, που είναι πλεον κο..χαρτο.
            Σώνεται μόνο επειδή είναι διεθνές αποθεματικό νόμισμα.
            Όλες οι χώρες οφείλουν να έχουν απόθεμα για να αγοράζουν πετρέλαιο.
            Εκτός από την...Αμερική, που απλά τυπώνει!!
            Δεν είναι καταπληκτικό ως έμπνευση ;;

            Κάποιοι είχαν αρχίσει να αναζητούν ασφαλέστερα καταφύγια, όπως το ευρώ.
            ...και ήρθε μια ωραία κρίση να χαλάσει την εικόνα του.
            Το παιχνίδι ήταν μεγαλύτερο από τα μνημόνια και τις επικουρικές.

          • popolaros avatar
            popolaros @ popolaros 09/03/2011 20:08:05

            Ήδη γίνεται παιχνίδι με τα άλλα pigs.
            h**p://www.xrimanews.gr/agores/3772-09-03-2011-12-46-03

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 09/03/2011 22:20:51

            Εδώ και καιρό οι ΗΠΑ λένε στην Ευρώπη να τυπώσει. Αλλά έχουμε φάει 20 χρόνια σοβιετική αντιαμερικάνική προπαγάνδα και άλλα 30 γερμανική αντιαμερικανική προπαγάνδα, για αυτο πάμε καλά

            χωρίς τύπωμα χρήματος οι Γερμανοί και 3-4 άλλοι θα είναι η Ευρώπη. Με μία διαφορά: Λαδωθήκαμε για να δανειστούμε και να τους δώσουμε λεφτά να αγοράσουμε πράματειες τους. Το ΑΕΠ τους είναι τα δάνειά μας (και αυτοί που δανείστηκαν για να πάρουν υποβρύχια που γέρνουν και ονειρεμένες Γέφυρες, ξέρουν ποιοι είναι.

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/03/2011 12:17:01

    Πάντοτε διαχώριζα τον λαό από τις κυβερνήσεις του.
    Ο αντιαμερικανισμός μου στρέφεται εναντίον των επιλογών που κάνει η πολιτική ηγεσία των ΗΠΑ, επιλογές που στρέφονται ενάντια στον ανθρωπισμό, στην κοινή λογική, αλλά και ενάντια στην Ελλάδα.
    Αυτό δεν με εμποδίζει να έχω καλούς φίλους Αμερικανούς ή να ευχαριστιέμαι τις ομορφιές των ΗΠΑ όταν ταξιδεύω εκεί.

    Με τη Γερμανία είναι αλλιώς.
    Δεν έχουμε να κάνουμε με μια απλώς "αντιευρωπαϊκή" ή "ανθελληνική" στάση τής κυβέρνησής της. Έχουμε να κάνουμε με έναν λαό που χωρίς να ξέρει πού πάνε τα τέσσερα από οικονομολογία και διεθνή πολιτική, φανατίστηκε κατά τής Ελλάδας και των Ελλήνων με μια υστερία που μας θύμισε ιστορικά το αντιεβραϊκό μίσος τής δεκαετίας τού 1930. Όπως τότε για όλα έφταιγαν οι Εβραίοι, έτσι και τώρα για όλα φταίνει οι Έλληνες.

    Σε όλο τον κόσμο δημοσιεύτηκαν κριτικές κατά τής Ελλάδας, πολλές από τις οποίες ήταν δικαιολογημένες. Μόνο στη Γερμανία τα ΜΜΕ ούρλιαζαν και τσίριζαν κατά των ΕΛΛΗΝΩΝ, λες και οι Έλληνες είμαστε σάπιοι από DNA και γεννιόμαστε διεφθαρμένοι. Χωρίς καμμία αντίδραση (το Spiegel αντέδρασε κατοπιν εορτής, όχι τότε) οι Γερμανοί φανατίστηκαν από όλα τα ΜΜΕ τους, από τα κρατικά κανάλια και τη FAZ ως τη Bild.

    Σε καμμία άλλη χώρα, ούτε στην Ολλανδία, ούτε στη Φιλανδία, δεν θα έβρισκες "δρώμενα" από πολίτες να διαμαρτύρονται κατά τής βοήθειας προς την Ελλάδα κρατώντας πλακάτ που να σχηματίζουν τον αριθμό 22 δις συνοδεία μπουζουκιού. Σε καμμία άλλη χώρα δεν θα ακούσεις Έλληνες φοιτητές να σου λένε πως δεν τους σερβίρουν στα εστιατόρια, και Έλληνες τουρίστες πως οι Γερμανοί αρνούνται να δεχτούν την (καθ'όλα εντάξει) πιστωτική τους κάρτα. Αυτό δείχνει τον φανατισμό και την ηλιθιότητα τού γερμανικού λαού. Πάντοτε διαχώριζα τον λαό από τις κυβερνήσεις του, αλλά στην περίπτωση τού γερμανικού λαού αναθεωρώ. Γιατί οι Γερμανοί μου απέδειξαν ότι είναι ανίκανοι να έχουν κριτική σκέψη και θεώρηση των πραγμάτων και ότι άγονται και φέρονται από μια καγεκλάριο και μια εφημερίδα σαν άβουλα ρομπότ.

    ΑΥΤΗ είναι η διαφορά Γερμανίας και Αμερικής.
    Η Αμερική μπορεί να έχει Γουαντάναμο, αλλά έχει και ανθρώπους που μάχονται για την κατάργησή του. Αν η Γερμανία είχε Γουαντάναμο, οι Γερμανοί θα σφύριζαν αδιάφορα (όπως μας αποδεικνύει το ιστορικό προηγούμενο με τα στρατόπεδα συγκέντρωσης).

    • Kasut avatar
      Kasut @ Στέργιος 09/03/2011 12:50:45

      Σωστος!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Στέργιος 09/03/2011 15:28:11

      Δεν είναι όμως άξιο σκέψης και έρευνας γιατί η Γερμανία φανατίστηκε επί ημερών ΓΑΠ με την Ελλάδα και όχι χθες και προχθές.
      Μήπως ήταν σχεδιασμένο να πλακωθούμε μεταξύ μας.
      Ποιός κερδίζει?
      Ποιός έχει συμφέρον από τη διαμάχη?

      • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
        ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ popolaros 09/03/2011 17:17:34

        Το ερώτημα είναι, ποια μέσα ούρλιαζαν εναντίον της Ελλάδας?
        Ο Γερμανός πρέσβης στην Ελλάδα τα είχε καταδικάσει.

        h..p://www.athina984.gr/node/88041

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ popolaros 09/03/2011 22:24:34

        επειδή τώρα ήρθε ο λογαριασμός. Στην Γερμανία και την Γαλλία χρωστάμε. Για Γερμανικά και Γαλλικά καλούδια.

        Ακόμα και το εξοικονομώ κατ οικον της Μπιρμπίλη,. πωλήσεις γέρμανικών μονωτικών, μπογιάς, λέβητες... και κουφώματα προσπάθησαν και τις έφαγε ο Μανιάτης από τους κατασκευαστές...

        Θυμηθείτε τα Πρασινα τέλη κυκλοφορίας... Για να πάρουμε καινούργιο Σκόντα ή Ρενώ και οι πλουσιοι Άουτντι.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/03/2011 12:29:08

    Τυχαια ο Γκαιτνερ πηγε στη Γερμανια? Σε Μερκελ και Σοιμπλε??
    Μετα το 2ο ΠΠ ελεγχουν τη Γερμανια απο παντου. Μην αναλυσω τωρα.
    Τιποτε δεν συμβαινει τυχαια.
    Ολα τα ελεγχει η Αμερικη και οι εκει Ιδρυτες και Δημιουργοι του Χρηματος αλλα και οι δημιουργοι του Παγκοσμιου Χρεους. Εχουμε πει.. χωρις Χρεος δεν υπαρχει Χρημα. Μην ξεχνιομαστε. Ο καλος Τιμοθυ, ηθρε να κρατησει τα μποσικα με τα αδερφια του τους Γερμανους. Δολλαριο/Ευρω, Πετρελαιο, Λιβυη, Ιραν Ασφαλιστικα Ταμεια - Sovereign Funds στο Αγγλικοτερον κλπ κλπ

    Ολοι οι καλοι χωρανε. Οι Αγορες κερδιζουν και κερδοσκοπουν και αυτη ειναι η δουλεια τους!! Εμεις τη δουλεια μας την κανουμε???

    ΠΠ

  13. sawas avatar
    sawas 09/03/2011 13:45:41

    Για την τάση του ΓΑΠ ίσως έχεις δίκιο Ποπολαρε.

    Ενδεικτικοί τίτλοι

    1) M2A2 Bradley και αμφίβια AAV7A1 ζητάει το ΓΕΣ (enkripto.com)
    2) «Παρούσα» δηλώνει η Lockheed Martin σε περίπτωση ιδιωτικοποίησης της ΕΑΒ (defencenet.gr)

  14. sawas avatar
    sawas 09/03/2011 18:06:49

    Ακριβώς...... και αν γίνει μεταστροφή σε €, SDR η ότι άλλο θέλετε, θα γίνει η νύχτα μέρα!!!

    Πάντως μια καλή αρχή έγινε στο Ε. κοινοβούλιο... μένει να δούμε τι "χαρτί" θα τραβήξουν τώρα οι αγορές.

    Υπόθεση εργασίας: το μπαλάκι θα πετάξουν οι moodys-soodys-goodys στην Ισπανία, Πορτογαλία ίσως και Ιταλια.

  15. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 09/03/2011 18:43:45

    Η συζήτηση πού γίνεται δεν αφορά την Ελλάδα, παρά μόνο επειδή οικειοθελώς αναλάβαμε πρωταγωνιστικό ρόλο, πιθανόν επισπεύδοντας με τη δράση μας τις εξελίξεις.
    Ένα μέρος τού κεφαλαίου θα καταστραφεί. Είναι νομοτέλεια. Αυτό αφορά η συζήτηση.
    Ανεξάρτητα από την πολυπολικότητα και την πολυπλοκότητα, ανεξάρτητα απ το ότι η Γερμανία ως χαμένος του πολέμου είναι ενταγμένη στη δομή της Αμερικανικής αυτοκρατορίας και ανεξάρτητα απ το, πράγματι γεγονός, πως οι κύκλοι συμφερόντων δεν ταυτίζονται απαραίτητα 100% με τις κρατικές οντότητες, από την όποια δημόσια πληροφόρηση έχουμε υπάρχουν 2 προτάσεις-αντιλήψεις για το πως θα μοιραστεί η ζημιά.
    Η μία (εκφραστής καί μπροστάρης της οποίας φέρεται η Γερμανία) θέλει οι "αγορές", τα ιδιωτικά κεφάλαια, να συμμετέχουν στη χασούρα. Αν μάλιστα εχω καταλάβει καλά, η θεσμοθέτηση της ζημίας των ιδιωτών, έχει να κάνει περισσότερο με την αποφυγή ασύδοτης διαχείρησης των αγορών ξανά στο μέλλον.
    Η δεύτερη άποψη (εκφραστής της οποίας είναι ο πρωθυπουργός ??[!!]) λέει όχι στον επιμερισμό μέρους των ζημιών στο ιδιωτικό κεφαλαιο. Τη χασούρα να την πληρώσουν οι λαοί.
    Ο popolaros ερωτα: εμείς με ποιά θέση τασόμεθα?
    Ως κράτος διά του πρωθυπουργού ( και δεν έχω δεί διαφοροποιήσεις απ την αντιπολίτευση, παρακαλώ δορθώστε με αν σφάλω) απαντήσαμε φωναχτά και αγωνιζόμαστε. Φαντάζομαι άρα ο popolaros μας ερωτά σαν πολίτες. Προσωπικά ως πολίτης πού θέλω να ζήσω σ ένα "καπιταλιστικό" αλλα ανθρώπινο μέλλον και όσο κι αν μου είναι (ναι ομολογώ) απεχθείς οι Γερμανοί, θα συμφωνήσω με την άποψη τους επι της αρχής.

  16. ΙΑΝΝΗΣ. avatar
    ΙΑΝΝΗΣ. 09/03/2011 21:16:19

    ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΤΕΝΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΦΤΑΙΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟ ΞΕΣΚΙΣΜΑ ΜΑΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ,ΚΥΡΙΩΣ,ΔΑΝΕΙΣΜΟ.ΓΙΑ ΚΡΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ,ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ (ΠΧ ΡΑΔΙΟ 98,4),ΕΡΓΑ ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΚΗΣ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗΣ,ΚΗΦΗΝΙΚΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ,ΩΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΙΣ....,ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΟΠΛΩΝ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑΡΑΔΕΣ,ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ (ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ), ΤΑ ΙΜΙΑ ....
    ΟΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ....ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑ....(ΤΖΑΚΙΑ,ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΜΕΝΑ ,ΚΟΚ)
    "......ΑΞΙΑ ΓΑΡ ΩΝ ΕΠΡΑΞΑΜΕΝ ,ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩΜΕΝ..."
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ!!!
    ΙΑΝΝΗΣ

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/03/2011 00:36:29

    h++p://www.scribd.com/doc/47880272/Kontomari-Chanion-1941

    Πόσο λέτε έχουν αλλάξει μυαλά;

  18. ΚΡΙΤΩΝ avatar
    ΚΡΙΤΩΝ 10/03/2011 09:08:52

    Αν δεν απατώμαι στην Γερμανία, υπάρχουν σημαντικές αμερικάνικες βάσεις.

    Η σημερινή Γερμανία, έχει άποψη ? ............

  19. popolaros avatar
    popolaros 10/03/2011 10:18:24

    Αρχαίε, δεν θέλω να πέφτω θύμα της έξυπνης προπαγάνδας τους.
    Εξάπτουν πάθη για να κάνουν την δουλίτσα τους.
    Και εγώ προσωπικά έχω συγγενείς-θύματα στα καμμένα χωριά της Κρήτης.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι θα χωνέψω την τζέφρια προπαγάνδα, επειδή άλλαξαν τα γεωπολιτικά σχέδια τους και θέλουν να διαλύσουν την ευρωζώνη και να έχουνε κέρδη εις-βάρος μας.
    Εκτός εάν πιστεύουμε ότι μας ήρθε ο μέγας μεταρρυθμιστής ΓΑΠ να μας σώσει από τους κακούς Γερμανούς..με την αμερικανική βοήθεια βεβαίως.

  20. popolaros avatar
    popolaros 10/03/2011 10:19:41

    Ποιες οικογένειες ελέγχουν το πετρέλαιο; Ποιοι δεν θέλουν να αποκτήσουμε πρόσβαση στις εναλλακτικές πηγές ενέργειας; Τι είναι το (κλασματικό αποθεματικό τραπεζικό σύστημα); Πως οι δυναστεία τραπεζιτών Ροκφέλερ και Μοργκαν κατέκτησαν τον κόσμο και ελέγχουν την ροή του χρήματος; Ποιος ο πραγματικός σκοπός της εισβολής στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν; Ποιος ελέγχει τις καλλιέργειες σε όπιο στο Ιράκ;

    h**p://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-dzB2Q3sln8

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ popolaros 10/03/2011 13:15:24

      Ποιοί ελέγχουν το πετρέλαιο: Οι εταιρίες που έχουν συμβάσεις με τις χώρες που το έχουν. Δες τις λέξεις seven sisters, άλλες σήμερα, άλλες πριν 30 χρόνια.

      Ποιές εναλλακτικές πηγές ενεργειας; Έχω περι τις 350 αναρτήσεις στο θέμα, η περίληψη είναι : κάρβουνο, πυρηνική, αέριο πετρέλαιο. Τα πρώτα δύο και σιγά σιγά το τρίτο για ηλεκτρικό ρεύμα, κυρίως. Το πετρέλαιο για μεταφορές, κυρίως. Το 2-3% παγκοσμίως είναι υδροηλεκτρικά. Τα λοιπά είναι, και θα είναι, τόσο μηδαμινά που δεν φαίνονται. Το 2010, 1,5% της συνολικής ενέργειας στην Γερμανία από όλες της τις ΑΠΕ. 6,5% του ηλεκτρισμού της από 22.000 ανεμογεννήτριες. Μέτρα από το ένα στο 22.000. Με τα ίδια λεφτά, θα είχαν το 35% του ρεύματος από πυρηνικά και θα ήταν και ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ (αλλά έχουμε και εξαγωγές...)

      Τα περί Ροκφέλερ και Μόργκαν είναι Γερμανοευρωπαϊκές προπαγάνδες, βάλε και λίγους Εβραίους και Μασόνους να δέσει η σούπα. Οι δυνάστες ΣΟΥ είναι Ευρωπαϊκές και μόνο τράπεζες. Έχουμε να δούμε Αμερικανική τράπεζα εδώ πέρα από ... από πότε; Είχαμε ποτέ;

      Οι λόγοι ειβολείς στο Ιράκ είναι πολλοί και ασαφείς, Διάλεξε: Για να διαχάσουν Σιίτες-Σουνηδες, για να τρομάξουν τους Μουσουλμάνους με την πτωση της Βαγδατης, για πρόβα και γυμνάσια, για να κυκλώσουν το Ιράν, για να εμποδίσουν τους Γάλλογερμανούς να μπούνε στα πετρέλαια της Μοσούλης, για να πάνε την τζιχάντ στο σπίτι της ή ό,τι άλλο σκεφτείς.

      Γι α το Αφγανιστάν δεν ξέρω. Υποθέτω για μερικούς από τους παραπάνω λόγους, σύν να μαντρώσουν όλους τους παλαβούς σε ένα μέρος και να τους βαράνε από τον αέρα.

      Έχει όπιο το Ιράκ; Το Αφγανιστάν έχει όπιο, και μάλλον είχε από τότε που ο Ισκανταρ ο Μέγας έφτιαξε την Αλεξάνδρεια Εσχάτη. Να άλλος λόγος που πήγαν οι Αμερικάνοι εκεί. Στα χναρια του Αλέξανδρου χαχαχαάαα.

      Να βλέπεις αυτούς που πραγματικά σε πη+άνε και σε σφάζουνε και όχι αυτούς που σου δείχνουν αυτοί που σε πη+άνε και σε σφάζουνε. Οι Γερμανοί και οι Γάλλοι σε βγάζουν στο σφυρί. Ο Μόργκαν και ο Ροκφέλερ δεν ξέρουν καν που είσαι!

      Τώρα τι ρόλο παίζει ο ΓΑΠ... Αν μου πεις τι ρόλο έπαιξε ο ΑΓΠ θα σου πω και για τον ΓΑΠ.

      (Θα έχεις και απορία πως βρέθηκαν οι Αμερικάνοι να καπελώνουν τον κόσμο... Α' ΠΠ, Β' ΠΠ και τους δύο τους άρχισαν άλλοι και οι Αμερικάνοι μπηκαν με χίλια ζόρια, και στους δύο. Αλλά εάν οι Γερμανοί θέλουν Γ' ΠΠ, τι να πω.... Όποιος έχει τα γένεια έχει και τα χτένια).

      • ΚΡΙΤΩΝ avatar
        ΚΡΙΤΩΝ @ archaeopteryx 10/03/2011 13:26:26

        ....... δεν έχεις ακούσει ποτέ με τι τρόπο ¨δούλευε" η πολεμική βιομηχανία του Χίτλερ?
        .... με δολλάρια μέσω ελβετικών κυρίως τραπεζών ελεχόμενες από τους γνωστούς "σαμαρείτες"

        Η Γερμανία, σήμερα είναι γεμάτη από αμερικάνικες βάσεις και ελέγχεται πλήρως.
        Η Γερμανία δεν έχει άποωη .....

        • ΚΡΙΤΩΝ avatar
          ΚΡΙΤΩΝ @ ΚΡΙΤΩΝ 10/03/2011 13:26:54

          άποψη

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΚΡΙΤΩΝ 10/03/2011 22:29:34

          γιατί είμαι τρομοκρατημένος περί του αντιθέτου;

          γιατί βλέπω Γερμανούς να έχουν εξαγοράσει Κλίντον και Ομπάμα;

          γιατί βλέπω Νεο Ριμπεντροπ-Μολότοφ πίσω από επεισόδια στην Β. Αφρική;

          γιατί στην τόσο αποτελεσματική Γερμανία έφυγαν μάγκες από το Αμβούργο για ΝΥ, και προχτές "Αλβανός" ε'ιπε αλαλχού ακμπάρ όταν καθάρισε ένα-δύο Αμερικάνους καθ οδόν για το Αφγανιστάν;

          γιατί μου έχει κολλησει ότι ο Κάϊζερ που αυτοανκυρήχτηκε σε προστάτη των μουσουλμάνων χει και βασιλεύει;

          γιατί μου έχει κολλήσει ότι η Πράσινη Ανάπτυξη είναι η εκδίκηση του Αδόλφου;

          Αυτά δεν είναι απόψεις, απορίες είναι.

  21. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 10/03/2011 16:55:15

    Οπλο πανω στο τραπεζι: Δουριος Ιππος ΓΑΠ που επισης αποστολη εχει να αποτελεσει εκβιαστικο παραγωντα προς Γερμανια Ε.Ε να σταματησει τα πολλα παρε δωσε με Ρωσικη αλλα πιθανον και Κινεζικη οικονομια.
    Οι Γερμανοι αντιθετα την επεκτειναν, με αποφασεις τις τελευταιες μερες του λαχιστον ενεργειακα με τη Ρωσια. Ισως γι αυτο οι φωνες της Αμερικης προς Γερμανια τελευταια, προφασιζωμενοι υποτιθεται για να βοηθηθει το Greece, ισως και γι αυτο η υποθεση-επιχειρηση Υπατια με τους 300 λαθρο.
    Το τραπεζι ειναι η Ε.Ε το οπλο ειναι ο ΓΑΠ. και αλλα αναλογα φερεφωνα του Σορος στην Ε.Ε.

    Αν η Ε.Ε. συνεχιζει και δεν ακουει την Αμερικη, τοτε η Ελλαδα γινεται το πρωτο πεδιο μαχης θαρω. Αρχιζει επι εδαφους Ε.Ε απο εδω οτι ξεκινησε στη Βορειο Αφρικη. Η Αμερικη αν δε κατσει καλα η Ε. μας δινει "πακετο" στη γειτονα Ισλαμική Τουρκια για αν αντιμετωπισει τους Ρωσους εστω "πακετο" με τη Γερμανια.

    Πολλα πακετα..

  22. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 10/03/2011 18:28:11

    Ο λαός με τις "ελληνοκεντρικές αερολογίες" είναι τόσο σχιζοφρενής οσο κι εσυ που π.χ. ντύνεσαι και καλωπίζεσαι όταν θα βγείς για γκόμενες. Δεν βλέπεις πως είσαι ρε, σκέφτεσε σαν κοιταχτείς στον καθρέπτη, τι τα θες τα ντυσίματα και τα καλοπίσματα, μήπως είσαι σχιζοφρενής? Θα σου πει η κακιά μεριά του εαυτού σου ας πούμε.
    Ο λαός, ποιός λαός? Γιατί λαός σκέφτο? Ο Ελληνικός λαός, αν θες καλύτερα, το Γένος, έχει πολύ λιγότερη ελληνοπρέπεια κι ελληνοκεντρισμό απο οτι θα έπρεπε και αυτό είναι φως φανάρι. Μην τρελαθούμε κιόλα.