#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/12/2011 09:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κάθαρση άρχισε από τον ... Εφραίμ!



Η κάθαρση άρχισε από τον ... Εφραίμ.

Από την άλλη κανένας πολιτικός δεν κρίνεται προφυλακιστέος και αγχωνόμαστε. Με τόσο έντιμους πολιτικούς με αρχές και αξίες, γαλλικά και «τα πιάνω» τι έφταιξε και όλα πήγαν στραβά;

Σκέφτομαι, έπειτα, ότι ο Πεταλωτής ήταν από τους βουλευτές που ανακίνησαν το θέμα της Μονής Βατοπεδίου.

Σήμερα ο Πεταλωτής είναι Υφυπουργός Δικαιοσύνης.

Μπά...

Αποκλείεται να έχει σχέση με την προφυλάκιση του Εφραίμ, παραμονές Χριστουγέννων!

 Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 24/12/2011 10:20:22

    Το πρόβλημα δεν είναι ο Πεταλωτής. Το πρόβλημα είναι αυτοί που βγάζουν τον Πεταλωτή. Ο, και καλά, "κυρίαρχος λαός". Ένας λαός που διψά για αίμα. Διψά για κουτσομπολιό. Ένας λαός που νομίζει ότι όλα όσα βλέπει στην TV γίνονται στο "σπίτι του Big Brother". Και δεν αντιλαμβάνεται ότι αυτός είναι που έχει στοχοποιηθεί από τον πραγματικό Big Brother: ΜΜΕ, νταβατζήδες-καναλάρχες και τσιράκια-πολιτικούς. Και μετά του φταίει η Τρόικα....

    • sam avatar
      sam @ Πτερέλαος 24/12/2011 11:58:09

      ..οπα οπα , εισαι τοσο σιγουρος οτι ολους αυτους που εχουν λυσσαξει να καταστρεψουν την Ελλαδα τους ''εβγαλε'' ο Ελληνικος λαος? (δε μιλαω μονο για το επικρατειας, ουτε για τις εξ'ανατολας ψηφους)
      Ο λαος ''ψαρωσε'' με τις υποσχεσεις του Γιωργακη, δεν εβγαλε τον παπακωνσταντινου και τα μνημονια του, ουτε τον παγκαλο με τις υβρεις του.
      Ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας καταλαβαμε τι περιπου παιζεται αυτα τα 2 χρονια και στις επομενες εκλογες δεν θα ξανακανουμε τα ιδια λαθη (ο,τι χρωμα και να ντυθουνε).
      Αλλα, επιτελους ας δειξουμε λιγο σεβασμο στον Ελληνα. Υπαρχουν παρα παρα πολλοι σε αυτη τη χωρα που δεν βλεπουν μεγκα, ουτε τουρκικα σηριαλ, εχουν ενα καρο διπλωματα, ειναι αξιοπρεπεις και περηφανοι, ανατριχιαζουν στο ''προς τη σημαια, παρουσιαστε'' και δε γουσταρουν κανεναν να τους ταυτιζει με την εικονα του Ελληνα-μασκαρα.
      Προσωπικα, χεστηκα για την 6η δοση και την 7η..δε με νοιαζει καθολου.
      Θα πολεμουσα ομως μεχρις εσχατων για την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ της πατριδας -και ας επεφτα ορθιος..

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ sam 24/12/2011 16:00:00

        Μαζί σου! Δε φταίνε τόσο οι πολλοί για αυτά που κάνουν οι πολιτικοί. Είναι αρκετά τα λαμόγια και οι υπόδουλοι στην ψυχή και οι ξενόδουλοι που υπηρετούν το σύστημα υποδούλωσης της χώρας μας αλλά η γενίκευση "φταίμε όλοι" με φτάνει στα όρια μου. Πως φταίει ο εργάτης και ο συνταξιούχος όταν του παίρνουν το ψωμί από το στόμα και του λένε "ξέρουμε, τα μέτρα είναι άδικα, αλλά τι να κάνουμε, εκέι που έφτασε η κατάσταση...". Αλήτες, εσείς το πήγατε εκεί το πράγμα με στημένο παιχνίδι εναντίον όσων σας πίστεψαν. Κακώς σας πίστεψαν, αλλά τα ΜΜΕ έκρυβαν την αλήθεια και τα στοιχεία που αποδείκνυαν το ρόλο του καθενός. Συνεταιράκια γαρ...

      • Πτερέλαος avatar
        Πτερέλαος @ sam 24/12/2011 20:52:46

        Δε νομίζω ότι τους Πεταλωτήδες τους έβγαλα εγώ μόνος μου. Κι αν ο "λαός" ψάρωσε με το ΓΑΠ, τόσο το χειρότερο για το λαό. Τριάντα πέντε χρόνια ζούμε το ίδιο παραμύθι. Το παραμύθι εκείνο στο οποίο όλοι αυτοί που αναφέρεις παραγκωνίζονται από τους "άλλους", αυτούς που αποκυρήσσεις. Αλλά αυτοί οι "άλλοι" είναι που διψάνε για τα τηλεδικεία. Και δε νομίζω ότι ούτε εγώ αλλά ούτε και εσύ έχουμε κάτι περισσότερο από αυτούς τους "άλλους", τουλάχιστον κατ' αρχήν. Όμως κι εσύ κι εγώ δεν ανήκουμε σε αυτούς τους "άλλους". Επομένως, δε μπορούμε να αποδεχθούμε την ισοπέδωση και την ομογενοποίηση μαζί τους. Κι αν κάποιοι το κατάλαβαν τα τελευταία 2 χρόνια τόσο το χειρότερο. Είναι πολύ περισσότερος ο χρόνος και τα γεγονότα ατράνταχτα, ώστε κανείς να μην έχει άλοθι. Κυρίως, όσοι όλα αυτά τα χρόνια δίωκαν εμένα και εσένα γιατί ανατριχιάζαμε στο "προς τη Σημαία παρουσιάστε". Κυρίως όλοι όσοι αυτά τα χρόνια πήραν τα νειάτα μου, τη ζωντάνια μου, τη θέλησή μου να κάνω κάτι στον τόπο μου και την πέταξαν στα σκουπίδια. Κι αυτοί οι "άλλοι" είναι ο "κυρίαρχος λαός" που διψά σήμερα για το αίμα του Εφραίμ, όπως κάποτε διψούσε για άλλων το αίμα. Και αυτός ο "κυρίαρχος λαός" θα έρθει αύριο πάλι να σου πει ότι φταις εσύ. Τότε τί θα του πεις; Τίποτε. Θα πιείς πάλι το πικρό ποτήρι της συκοφαντίας και από το φόβο σου (μου, όλων μας) θα κάτσεις στ' αυγά σου. Μιλάς για ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ και είμαι μαζί σου. Για δοκίμασε να πεις αυτή τη λέξη σε καμιά γιάφκα ΠΑΣΟΚων και τα λέμε μετά....

  2. Νικος avatar
    Νικος 24/12/2011 10:27:20

    Γιατι να προφυλακισουν έστω και ΕΝΑ πολιτικό λαμόγιο για την λεηλασία και καταστροφη της πατρίδας μας; Πιστεύει κανένας πολίτης ότι δυστυχώς και η δικαιοσύνη δεν είναι εξαρτημένη απο τους πολιτικούς;η κάθαρση συνήθως ερχεται με καταστροφη....ας ευχηθούμε να είναι εσωτερική μόνο!γ αυτο πρέπει ο καθένας μας να αντιδρά και να δρα καθημερινα και με κάθε τροπο που μπορει,ο χρόνος τελειώνει!

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 24/12/2011 10:48:05

    ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ,ΕΝΩ Ο ΕΦΡΑΙΜ ΧΩΡΗΣ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΗ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 24/12/2011 11:24:15

    ''...έντιμοι πολιτικοί με αρχές, αξίες, γαλλικά και πιάνω...'' εξαιρετικό!
    Πατάχθηκε το έγκλημα!

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 24/12/2011 16:12:30

      Αυτοί να δεις τι θα πάθουν σε λίγο που θα εφαρμοστεί πάνω τους το ανέκδοτο για το: "πιάνο και το βάζο"! Ναι, σωστά το έγραψα με "ο". Το placebo τελειώνει και αλλάζουν και τα φωνήεντα!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ danaos 24/12/2011 17:23:02

        χαχα! μπράβο, έβαλες τα...φωνήεντα στη θέση τους!

  5. ioannis33 avatar
    ioannis33 24/12/2011 11:46:32

    Το πρόβλημα είναι οτι η καθαρση άρχισε και θα τελειώσει στον ρασοφόρο.όλα τα προβληματα λύθηκαν και η περήφανη δικαιοσύνη θα κάνει χριστουγεννα αφού ολοκλήρωσε το έργο της.Δεν ξέρω αν είναι λευκός σαν το χιόνι ο εφραίμ αλλά ακόμα δεν μας 'εχει εξηγησει κανείς με πειστικό τρόπο πού έχει ζημειωθεί το δημόσιο,πού το έγκλημα δηλαδή.

  6. giorgos avatar
    giorgos 24/12/2011 12:10:23

    Άλλο ένα ανέκδοτο οι πολιτικοί όλοι αθώοι ή με παραγραφή !!!!! Ο άνθρωπος που τα "έδωσε όλα" για έναν "ανώτερο σκοπό"(Καζατζάκης) προφυλακιστέος όπως καλά τα λέτε !!! Τα σχόλια δικά σας .....

  7. Aλμωπιευς avatar
    Aλμωπιευς 24/12/2011 12:15:25

    Oποιος εχει παρε δωσε με τον Πουτιν και τον Μεντεγιεφ αυτα παθαινει. Κατα τη προσφατη επισκεψη του Πατρος Εφραιμ στη Αγια Πετρουπολη και τη Μοσχα οι προσκυνητες σχηματισαν ουρα τριων χιλιομετρων για να δεχθουν την ευλογια της Αγιας Ζωνης της Θεοτοκου παρα το δριμυ ψυχος . Αυτο και μονο αποτελει αιτια οχι μονον φυλακισεως αλλα και εκτελεσεως προ παραδειγματισμο των υπολοιπων.Αλλα εσεται ημαρ . Υπομονη .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Aλμωπιευς 24/12/2011 16:02:49

      Θα αρπάξουν καλά όποιοι τα βάζουν με την ορθοδοξία... Δε θα υπήρχε ακόμη άλλωστε αν δεν υπήρχε ο μόνος αληθινός Θεός να την κρατάει ζωντανή 2000 χρόνια με τους διωγμούς που υπέστη. Άλλο ένα στεφάνι στην Εκκλησία, άλλο ένα "ουαί..." στους σύγχρονους γραμματείς και φαρισαίους δικαστικούς...

  8. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 24/12/2011 13:11:57

    Με αυτά τα κόλπα οι " νταβατζήδες " θα μας φορέσουν καπέλο τον Παπαδήμ(ι)ο, μέχρι το 2013; Με τη σύλληψη του Γαβαλά και την κράτηση του για λίγες ώρες, "έλυσαν" το πρόβλημα της φοροδιαφυγής. Με την έκδοση εντάλματος σύλληψης του Εφραίμ, "πέτυχαν" την κάθαρση του δημόσιου βίου. Όλα καλά τώρα. Ελπίζω να μην υπάρχει ένας Έλληνας που να τρώει αυτά τα παραμύθια. Χρόνια Πολλά

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/12/2011 13:18:28

    Αντιπερισπασμός είναι για να μην διαδοθεί ότι επίκειται το δεύτερο κύμα αποφυλακίσεων χιλιάδων επικίνδυνων κακουργηματιών αλλοδαπών στη πλειοψηφία, εφόσον οι μισοί κρατούμενοι είναι αλλοδαποί και ο εγκλεισμός δεκάδων χιλιάδων Ελλήνων μικροχρεωφειλετών (η πρόταση τωνδικαστών εισαγγελέων να μετατραπεί σε ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ η οφειλή στο δημόσιο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΟΣΟΥ έχει πέσει στο τραπέζι και περιμένουν πως θα τη σερβίρουν στα πρόβατα)

    Τα αποτελέσματα της πρώτης φουρνιάς αποφυλακίσεων ελέω Καστανίδι το 2010 τα βιώσαμε το 2011 με την κατακόρυφη αύξηση της εγκληματικότητας (αλβανοί ληστές βιαστές και δολοφόνοι με καλάσνικοφ, αφγανοί φονιάδες του Έλληνα στη Βικτώρια -ο ένας ήταν έξω με άδεια ή καστανίδειο 'απόλυση', δολοφόνοι, βιαστές στη Σπάρτη, ληστείες και χιλιάδες περιστατικά)

    To δεύτερο αλλά βασικό ζητούμενό τους δεν είναι ο Εφραίμ, είναι η κατάλυση και ο αποκεφαλισμός του αυτόβουλου και του αυτοκέφαλου του Αγίου Όρους και γι' αυτό όλα αυτά τα σκηνικά "κρύβεται ο Εφραίμ", "δεκάδες μπλόκα στον Εφραίμ" "διαφεύγει ο Εφραίμ", γυρεύοντας η Νέα Τάξη ευκαιρία να "πατήσει" στο Άγιο Όρος, δεσμεύοντας την περιουσία του για πάρτη της και στέλνοντας το μήνυμα για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί ότι βασικός εχθρός της είναι η Ορθοδοξία και δη η Ελληνική, διότι η Ρώσικη διαφυλάσσεται πολύ καλά από Φιλόπατρι και Ηγέτη.

    Αν ο Εφραίμ δεν είχε συναντηθεί με τον Πούτιν θα ήταν όλα μέλι γάλα και δεν θα γίνονταν αυτές οι εντυπωσιοθηρικές κινήσεις.

    Προσωπικά δεν θα εκπλαγώ αν συμβεί κάτι πολύ χειρότερο, είτε κατά τη σύλληψη του Εφραίμ, είτε κατά την καταδίωξή του, λες και είναι ο Γερ0κώστας, είτε κατά τον εγκλεισμό του στις φυλακές.

    Η Νέα Τάξη έχει αποδείξει ότι δεν αστειεύεται και το Άγιο Όρος αλλά και η Ελληνική Εκκλησία είναι κάρφος στον Οφθαλμό της, ειδικά με το έργο που επιτελεί η Εκκλησία αυτή την εποχή (στέγαση, σίτιση του πληθυσμού).

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΘΕΛΟΥΝ ΔΙΑΚΑΩΣ ΤΟΥΣ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΑΙΜΑ.

    Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΘΑΛΠΤΕΙ, ΤΟΥΣ ΣΤΕΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΙΤΙΖΕΙ, ΣΤΕΚΕΙ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ αλλενάκι 24/12/2011 16:08:55

      Να προσθέσω αδελφέ για όσους δε το έμαθαν (που να τα μάθεις αυτά άλλωστε;) πως ο ηγούμενος Εφραίμ δήλωσε κατά την επίσκεψη στη Ρωσία το Νοέμβριο πως όσα χρήματα συγκεντρώθηκαν θα πάνε άμεσα στα συσσίτια της αρχιεπισκοπής Αθηνών που υπάρχει τεράστιο πρόβλημα έλλειψής χρημάτων για την κάλυψη των συνεχώς αυξανομένων αναγκών των απόρων συνανθρώπων μας για σίτιση. Μαζεύει και δεύτερο στεφάνι αυτές τις μέρες λοιπόν. Και ο Κύριος μας άλλωστε από την γέννησή του δεν ήταν διωκόμενος από τον κόσμο και γεννήθηκε σε έναν βρώμικο στάβλο χωρίς μαία και τα άλλα απαραίτητα; Καλά Χριστούγεννα και μην απελπιζόμαστε. Πίστη αδέλφια.

  10. Λουκάς Λουκά avatar
    Λουκάς Λουκά 24/12/2011 16:05:59

    Παραμονή Χριστουγέννων και αποφασίζουν να κλείσουν στην φυλακή ένα Αγιορείτη ηγούμενο ο οποίος αφιέρωσε την ζωή του στον Θεό. Αυτή η χώρα τελικά είναι άξια της τύχης της. Ο Θεό να μας ελεήσει όλους. Συγνώμη Γέροντα Εφραίμ που σε Σταυρώνουμε ξέρεις, το έχουμε ξανακάνει στην Ελλάδα και στο παρελθόν τότε που ποτίσαμε με το κώνειο τον Σωκράτη, που σκοτώσαμε τον Καποδίστρια, που φυλακίσαμε τον Κολοκοτρώνη. Συγχωρέστε μας. Γέροντα να έχουμε την ευχή σου!

  11. V. avatar
    V. 24/12/2011 17:45:28

    Η Εκκλησία φαίνεται και το Άγιο Όρος είναι εμπόδιο στον αφελληνισμό και στην αποχριστιανοποίηση της χώρας, από μερίδα του πολιτικού κόσμου και της ελίτ.
    Με ένα σμπάρο δύο τριγώνια. Πέφτει ο Καραμανλής και δυσφημείται η Ορθόδοξη Εκκλησία.
    Με την ενεργοποίηση της γκαιμπελικής προπαγάνδας των Μ.Μ.Ε. ο Γ. Εφραίμ λοιπόν στην φυλακή.

  12. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 24/12/2011 18:59:52

    ..φοβερή η εφαρμογη του νόμου!! έτσι είναι οι ευνομούμενες χώρες τα κράτη δικαίου, παραμονή χριστουγέννων εισβάλουν στο αγιο ορος ..για να συλλάβουν τον ..κακοποιό !!Ευραίμ μην τυχόν και τελέσει νέα αδικήματα!!! Ξέρετε μην τρωθεί το κύρος ...του ΠΑΣΟΚ και του Παπαδήμου! , κάποιος πρέπει να μπεί φυλακή και αυτός είναι ο ..αρχιεγκληματίας ηγούμενος , έστω ότι είναι μέγα σκάνδαλο το Βατοπαίδι , το μεγαλύτερο όπως λέει η ..κα Τρέμη, τότε το σκανδαλο των υποβρυχίων ποσες φορές περισσότερα του Βατοπαιδίου ζημίωσε το δημόσιο; το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου πόσο ζημίωσε το δημόσιο και τον Ελληνικό λαό ; Δεν είδα να κάμετε κάποια καταδρομική επιχείρηση για να συλλάβετε κάποιον από αυτούς τούς πραγματικά ..εγγληματίες ! ούτε τον Ψωμιάδη δεν είστε ικανοί να συλλάβετε ..μέγιστοι καταδρομείς του ..Άθω!!!!!

  13. Απορία avatar
    Απορία 24/12/2011 19:05:00

    Α Ι Σ Χ Ο Σ._

  14. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 24/12/2011 19:18:01

    Τελικά ό Πούτιν άποδεικνύεται πιό "γκαντέμης"άπό τόν Μητσοτάκη !!!

  15. stefanos avatar
    stefanos 24/12/2011 19:54:18

    Η ώρα του πνευματικού νόμου έρχεται. Μετά από αυτή την απόφαση που προφυλακίζεται ένας αθώος και μάλιστα αγιορείτης ηγούμενος (τουτέστιν υπηρέτης της υπεραγίας Θεοτόκου) ετομαστείτε σύντομα να ζήσετε γεγονότα που ούτε θα μπορούσαμε να τα διανοηθούμε. Ο καταλύτης για την εξέλιξη των γεγονότων τοποθετήθηκε. Για τους ορθοδόξους Ελληνες προτείνω προσευχή και μετάνοια.

  16. ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ avatar
    ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ 24/12/2011 22:42:48

    ΣΤΕΦΑΝΕ ΣΥΜΦΩΝΩ.
    Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ.