01/05/2009 11:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η εργατική τάξη … φεύγει

Με συλλαλητήρια, απεργιακές κινητοποιήσεις και συναυλίες, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, τα συνδικάτα των εργαζομένων της χώρας θα τιμήσουν, σήμερα Παρασκευή, την Εργατική Πρωτομαγιά, με κεντρικό μήνυμα «να πληρώσουν την κρίση εκείνοι που τη δημιούργησαν και όχι οι εργαζόμενοι».

Η κεντρική απεργιακή συγκέντρωση από ΓΣΕΕ- ΑΔΕΔΥ και Εργατικό Κέντρο Αθήνας πραγματοποιείται από τις 10:30 το πρωί στην Κλαυθμώνος χωρίς τη συμμετοχή της ΔΑΚΕ. Στο Σύνταγμα είναι προγραμματισμένη η συγκέντρωση του ΠΑΜΕ. Εργατικές συγκεντρώσεις διοργανώνονται αύριο στη Θεσσαλονίκη και στις άλλες μεγάλες πόλεις της χώρας.

Στο μεταξύ, επί ποδός πολέμου βρίσκεται η Τροχαία λόγω της νέας μαζικής εξόδου των Αθηναίων προς την επαρχία. Ουρά επτά χιλιομέτρων σχημάτιζαν το πρωί  τα αυτοκίνητα μετά τον κόμβο Ασπροπύργου έως το τέλος της εξόδου της Αττικής οδού προς Ελευσίνα. Πυκνή ροή οχημάτων και στο ρεύμα εξόδου της Αθηνών - Λαμίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 01/05/2009 11:37:56

    Μιας και είναι η πρώτη ανάρτηση του μήνα, θα ευχηθώ καλό μήνα στους αγαπητούς διαχειριστές, και σε όλους τους φίλους σχολιαστές.

  2. ρεαλιστής avatar
    ρεαλιστής 01/05/2009 11:41:07

    Γνωρίζοντας ότι θα προκαλέσω οργισμένα σχόλια, ρωτώ μόνο αυτό: Ποιοί είναι περισσότεροι; Οι απεργοί ("Η Πρωτομαγιά ΔΕΝ είναι αργία, είναι ΑΠΕΡΓΙΑ") ή οι εορτάζοντες την αργία του τριημέρου;

  3. Vass avatar
    Vass 01/05/2009 11:53:30

    @Ρεαλιστής
    Είναι ο μέσος Έλληνας που απεργώντας, πάει να πιάσει το Μαγιόξυλο, με κρασομέθεξη και κοκορέτσια. Λόγω της κρίσης θα προτιμήσει για μία ακόμη φορά τις γονεϊκές κατοικίες.

  4. Anonymous_2 avatar
    Anonymous_2 01/05/2009 12:02:19

    πανε να ξεφυγουν απο τα καθημερινα προβληματα.τα χρυσα μου

    αλλά από τη Δευτέρα θα τα ξαναβρούν μπροστά τους ...

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 01/05/2009 12:13:18

    Καλό μήνα σε όλους.

  6. Lavazza avatar
    Lavazza 01/05/2009 12:28:01

    Βρε παιδιά, να κάνω μιά ερώτηση.

    Και στις άλλες χώρες γιορτάζουν την Πρωτομαγιά αλλά εκεί γιατί δεν κλείνουν τα Αεροδρόμια και δεν παραλύουν οι δημόσιες συγκοινωνίες;;;

  7. Karmacedon avatar
    Karmacedon 01/05/2009 12:42:00

    Καλό μήνα σε όλους.
    Δυστυχως σαν σημερα , οι μοτορσπορτ φανς εχουν ενα λογο να ειναι στεναχωρημενοι .
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ayrton_Senna

  8. ΣΚΟΡΠΙΟΣ avatar
    ΣΚΟΡΠΙΟΣ 01/05/2009 12:49:22

    Το πρότυπο της ελληνικης πρωτομαγιας προσταζει τη βόλτα με τζιπ αξιας ανω των 35000 ευρω.
    Αυτη ειναι η συγχρονη εργατικη ταξη που ομως παρουσιαζει φορολογικες δηλωσεις των 20-30000 ευρω και μετα κλεγονται γιατι ο καφες κανει 6 ευρω!

    Κατα τα αλλα φταινε οι πολιτικοι που ειναι υποκριτες και κλεφτες!

  9. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 01/05/2009 13:08:30

    Απρίλη μου ξανθέ και Μάη μυρωδάτε...
    Καρδιά μου πώς αντέχεις μέσα στην τόση αγάπη και τις τόσες ομορφιές...
    ***
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ, ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ!
    Μπαίνουμε στο δεύτερο μισό του δώρου (Απριλομάης) που ο καλός θεός χάρισε στη χώρα μας!

  10. Factorx avatar
    Factorx 01/05/2009 13:20:43

    @karmacedon. Σωστός. Ο Σένα ήταν μεγάλος οδηγός και κύριος. οχι σαν κάτι κότες εδώ μέσα (να μην λέω ονόματα) που όταν φτάνουν σε πατημένες τρίτες αφήνουν τον γκάζι

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/05/2009 13:56:45

    Καλό Μήνα !

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/05/2009 13:57:57

    @8 karmacedon
    Αν ο Αϋρτον βλέπει από πάνω θα ζήλεψε στο Κινέζικο.
    "Ζωγράφιζε" στη βροχή ...

  13. AnonymOs avatar
    AnonymOs 01/05/2009 14:03:57

    Τούτο τό blog, είναι υπέροχο...
    Κατ' αρχάς, δημιουργεί ο Αρθρογράφος, (μέ τήν leftly correct του φρασεολογία), τήν δέουσα υποκριτική ατμόσφαιρα, απεργιακές κινητοποιήσεις, εργαζόμενους πού θά "τιμήσουν" καί λοιπές αριστερές σκηνογραφίες...

    Επέρχεται κατόπιν ο Lavazza, at 12:28 pm, καί δειλά-δειλά, ώς βεβαίως αρμόζει σέ φιλοξενούμενο σέ αριστερόφρον blog, καί ενσπείρει μιάν ήπια, λελογισμένη αμφιβολία γιά τό επικό σκηνικό.

    Καί επελαύνει τέλος ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ, at 12:49 pm, γιά νά βάλει τά πράμματα στή θέση τους, επί τέλους !

    ΕΓΩ, απλώς πετάγομαι, γιά νά αποτίσω τόν καταδικό μου φόρο τιμής, σέ τρία σκονισμένα παλληκάρια, εδώ στήν ακριβώς απέναντί μου πολυκατοικία, πού είναι ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ σ' ένα ανακαινιζόμενο διαμέρισμα.
    Μάλλον αλλοδαποί είναι, καί τούς ευχαριστώ, διότι μού δημιουργούν μιά αμυδρά ελπίδα, ότι, ίσως, μπορεί καί νά γλυτώσω απ' τήν επερχόμενη πείνα καί τά συσσίτια, τά οποία αναποτρέπτως επέρχονται, μέ τά μυαλά πού κουβαλάνε οι αλαλλάζοντες αριστερόφρονες "εργαζόμενοι" (οι δεξιόφρονες δέν συμπεριλαμβάνονται, τήν κοπάνησαν γιά ψάρεμα...).

  14. Factorx avatar
    Factorx 01/05/2009 14:23:53

    Ηχηρό μήνυμα "την κρίση να πληρώσουν αυτοί που τη δημιούργησαν " έστειλαν οι εργαζόμενοι που συμμετείχαν στην πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση του Εργατικού Κέντρου Αθήνας στην πλατεία Κλαθμώνος. Παρά την περιορισμένη συμμετοχή ακόμα και της συνδικαλιστικής ηγεσίας - ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ Γ. Παναγόπουλος βρισκόταν στην Αβάνα προσκεκλημένος των συνδικάτων για τις πρωτομαγιάτικες εκδηλώσεις ενώ απουσίαζε και ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ Σπύρος Παπασπύρος - οι διαδηλωτές τίμησαν την εργατική πρωτομαγιά εν χορδαις και οργάνοις, παρακολουθώντας τη συναυλία του Θάνου Μικρούτσικου .

    Η κεντρική ομιλήτρια , πρόεδρος του ΕΚΑ Στάβυ Σαλουφάκου επεσήμανε ότι οι εργαζόμενοι πρέπει να αποκρούσουν τις απολύσεις και τις ελαστικές μορφές εργασίας που έχουν πάρει μορφή χιονοστιβάδας ενώ κατήγγειλε ότι 5 επιχειρήσεις αρνούνται να χορηγήσουν την αύξηση 5,5% που προβλέπει η συμφωνία ΓΣΕΕ - ΣΕΒ από την 1η Μαιου και ζητούν επαναδιαπραγμάτευση της σύμβσης . Οι εκπρόσωποι των κομμάτων που παρευρέθηκαν στην συγκέντρωση ( Χρήστος Παπουτσής , Λούκα Κατσέλη , ) αναφέρθηκαν στην κρίση αλλά τόνισαν ότι δε μπορούν να κλείνουν και τα μάτια στα σκάνδαλα .

    Μαζικότερη - οι οργανωτές κάνουν λόγο για 10.000 διαδηλωτές - ήταν η συγκέντρωση που πραγματοποίησε το ΠΑΜΕ στην πλατεία Συντάγματος . Η γεν. γραμματέας του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα τόνισε ότι " η μόνη λύση για τους εργαζόμενους είναι η ρήξη και η ανατροπή " Οι διαδηλωτές παρακολούθησαν τη συναυλία του Μανώλη Μητσιά και στη συνέχεια έκαναν πορεία προς τη Βουλή .

    Αυγά και μπουκάλια κατά των ομιλητών στη Θεσσαλονίκη

    Ένταση δημιουργήθηκε στη Θεσσαλονίκη όταν ομάδα αντιεξουσιαστών εκσφενδόνισε αυγά και μπουκάλια κατά των ομιλητών στην κεντρική πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση στην πλατεία Αριστοτέλους . Το επεισόδιο το οποίο καταδίκασαν όλοι οι παρευρισκόμενοι δεν είχε συνέχεια και τα πνεύματα ηρέμησαν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων . Πρωτομαγιάτικες συγκεντρώσεις πραγματοποιήθηκαν επίσης στον Πειραιά και σε άλλες μεγάλες πόλεις της χώρας.

    (Πρώτο Θέμα)

  15. Factorx avatar
    Factorx 01/05/2009 14:25:38

    @14 AnonymOs. δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις, αλλά πάντως γράφεις κι εσυ καλά

  16. Le canard avatar
    Le canard 01/05/2009 14:37:02

    Πάλι το ΠΑΜΕ "έσωσε" τις συεγκεντρώσεις;

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/05/2009 15:05:24

    Λίγο πριν πεθάνει ο Αλ. Παναγούλης είχε καταγγείλει ανοιχτά τον Ανδρ. Παπανδρέου.
    Είχε πει "θα κάνω ό,τι μπορώ για να μην έλθει στην εξουσία".
    Αν είχε ζήσει ... όμως η Ιστορία δεν γράφεται με τα "αν".

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 17:17:54

    Ο Στέφας ζει;

  19. ataktos avatar
    ataktos 01/05/2009 21:01:59

    Ότι και να μας πουν τα κομματόσκυλα είναι θλιβερό τέτοια μέρα ο λαός μας να ξεχειλίζει από δω και εκεί και να περιμένει απο τον ΓΑΠ ,ΚΚ να τους βολέψει .Καλό μήνα ..

  20. ariel avatar
    ariel 01/05/2009 22:54:17

    @20 Προφήτη
    Ο αδελφός του Παναγούλη ο Στάθης, δεν είχε βάλει υποψηφιότητα με το ΠΑΣΟΚ? Αν είχε πεί κάτι τέτοιο ο Αλέκος, πως το έκανε?

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/05/2009 01:49:37

    Αριελ
    Γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις
    1. Συγκρίνονται οι δύο αδελφοί;
    2. Και ο Στάθης, έμεινε πολύ στο ΠΑΣΟΚ;

  22. ariel avatar
    ariel 02/05/2009 11:00:59

    @ 26
    Γνωρίζω πρόσωπα και γι'αυτό μιλάω. Ασφαλώς και δεν συγκρίνονται στο ελάχιστο τα αδέλφια. Ομως επιμένω πως σε καμμία περίπτωση ο Στάθης δεν θα πήγαινε στο Πασόκ αν η δολοφονία ήταν με εντολή άνωθεν όπως κακώς κατά την γνώμη μου διαδίδεται. Το γιατί έφυγε πρέπει να το ξέρεις όπως κι'εγώ. Αστο να πάει.