17/03/2009 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η εργατική τάξη δεν πάει ούτε στο μαιευτήριο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Περίεργος avatar
    Περίεργος 17/03/2009 00:45:32

    Όλα αυτά είναι γνωστά!

    Αυτό που δεν είναι γνωστό είναι
    1)το γιατί
    2)πως θα αλλάξουν

    Δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω τα πάντα...

    Ξέρω όμως ότι αντί για 1 βενζινάδικο κάθε 2500 αυτοκίνητα που έχουν σε άλλες χώρες εμείς έχουμε 1 βενζινάδικο ανά 400 αυτοκίνητα. Βέβαια πολλοί λένε ότι υπάρχει “αισχροκέρδεια” στα καύσιμα, όμως αναρωτιέμαι αν με τόσα λίγα αυτοκίνητα “βγαίνει” ο βενζινάς με λιγότερο κέρδος.
    Πρόσφατα έκλεισαν 30 βενζινάδικα επειδή α) μειώθηκε η κατανάλωση καυσίμων β) όλο και περισσότεροι οδηγοί αναζητούν βενζινάδικα με φθηνότερες τιμές......

    ΤΟ φιλοσοφικό ερώτημα είναι θα θέλαμε να κλείσουν τα μισά βενζινάδικα και να μήν υπάρχει “αισχροκέρδεια” στα καύσιμα ??

    -- πριν κράξει κανείς – το παραπάνω δεν ισχύει για super market....

  2. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 01:01:48

    @2
    Μπράβο Ανώνυμε
    "ΤΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ….ΤΩΡΑ ΜΑΧΑΙΡΩΝΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.."


    Αυτό μου έκανε κι εμένα εντύπωση!
    Εκεί καταντήσανε....!
    "

  3. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 17/03/2009 01:17:10

    Anonymous 2

    ποιός επιδοτεί αυτή τη συμπερίφορά; ποιός θα "αποφυλακίσει" τον δολοφόνο σε 3-4 χρονάκια; ποιός θα πάρει τις ψήφους του;

    περαιτέρω πλεροφορίες (δημοκρατικές) στη διεύθυνση:

    Σκουφά 66, 4ος όροφος, 10680 Αθήνα
    τηλ.: 2103621395

    με τις υγείες σας!

  4. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 17/03/2009 01:41:00

    Μπράβο, Περίεργε, at 12:45 am. Επί τέλους.
    Αμάν πιά, έλεος πιά, μ' αυτές τίς αρλουμπολογίες περί : αισχροκέρδειας, ΚΑΡΤΕΛ, ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ και τρίχες !!
    Ή είσαστε τελείως αδαείς (και αφελείς), ή είσαστε φούλ υποκριτές. Η αποκαλούμενη από τούς λαολείχοντες αναλυτές τού γλυκού νερού, "αισχροκέρδεια", είναι ένα απολύτως εξηγήσιμο και ΑΝΑΓΚΑΙΟ για την ποιότητα τής ελληνικής κοινωνίας, οικονομικό μέγεθος / φαινόμενο. Για να μήν καμώνεστε δέ, τούς έκπληκτους ανίδεους, (δίκην ξεφτεριού παρουσιαστή πρωϊνής ενημέρωσης), σάς παραπέμπω στην ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΙΚΗ εξήγηση πού έδωσε σε ξένο περιοδικό, Γερμανός επιστήμων, όταν ρωτήθηκε ο άνθρωπος γιατί το λίτρο φρέσκο γάλα στήν Γερμανία πωλείται 0,90 € ενώ στην ΓΕλλάδα, 1,30 €.
    Είπε ο άνθρωπος: "Στήν Ελλάδα, έχουν πολύ μεγαλύτερο κόστος παραγωγής, ΔΙΟΤΙ οι μέθοδοι παραγωγής είναι αναποτελεσματικές, ΚΑΙ διότι έχουν μεγαλύτερο κόστος προώθησης τού προϊόντος, (διάβαζε διαφήμισης)."
    ΔΗΛΑΔΗ : Πρώτον, είσαστε ολίγον τεμπέληδες, βλάκες και απείθαρχοι ώς "εργαζόμενοι" και δέν μπορείτε να οργανωθήτε και δεύτερον, οι γαλακτο- βερυκοκκο -βιομήχανοί σας έχουν πολλούς ακριβοπληρωμένους υπαλλήλους γιά να διατηρούν το ΚΑΘΕΣΤΩΣ σας (εννοούσε, πολιτικούς και καναλάρχες και δημοσιογράφους και λοιπά παράσιτα. Από πού ζούν και πλουτίζουν όλοι αυτοί, ρέ συν-απορούντα παράσιτα, τί παράγουν ?

    Γι' αυτό, πέστε στούς θεατρίνους πού χύνουν τό γάλα ακριβώς στίς 20.00, ότι, πουλάνε φτηνά το γάλα, (και τα ροδάκινα), ΔΙΟΤΙ πληρώνουν ακριβά τά μπούτια της ρούλας αλαξανδράτου πού θα δούν το βράδυ ΚΑΙ ΔΙΟΤΙ πληρώνουν την περηφάνεια τους και τα δίδακτρα τού γυιού τους τού φραπεδοτεμπελχανά, πού δήθεν σπουδάζει επιστήμονας - διερευνητής από που κλάνει το ψάρι, στό ΤΕΟΙΟΟΕΕ Κολοπετεινίτσας.
    Οι δέ πονηρο - καταναλωτές, σκάστε το 1,40 / λίτρο, διότι απ' αυτό τρώτε γιά να ζείτε, ΚΑΙ εσείς οι ίδιοι, τα ΠΑΡΑΣΙΤΑ πού αποτελείτε το 95 % της κοινωνίας μας.
    Αφήστε λοιπόν τα περί αισχροκέρδειας καί καρτέλ και μποϋκοτάζ και ΤΡΙΧΕΣ, γιατί θά ψοφήσουμε όλοι τής πείνας....

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/03/2009 08:08:08

    Ανώνυμε 1.41

    Στην Ελλάδα λόγω γεωγραφικής απομόνωσης, τεχνητών εμποδίων και εταιρικών συνεννοήσεων, σχεδόν κάθε κλάδος είναι ενα καρτέλ που χρεώνει όσα του λείπουν. Σε αυτό βοηθάμε εμείς τα ζαγάρια, που πληρώνουμε τον καφέ 2 και 5 ευρώ (όταν μπορούμε να μην πιουμε καφέ ή να τον πιούμε σπίτι μας).

    Γιατί είναι οι τραπεζικές υπηρεσίες ή μάλλον το spread τόσο ψηλό; Γιατί έτσι το συμφωνούνε (ή λένε στην Εθνική να το έχει, και οι υπόλοιποι από κάτω).

    Γιατί είναι το τσιμέντο ακριβό;

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/03/2009 09:03:16

    Ε, αφού μίλησαν και οι κήνσορες, σκληρά εργαζόμενοι, του μη-παρασιτικού 5% του ελληνικού λαού, μπορούμε πλέον να αισθανόμαστε ασφαλείς. Έχουμε στιβαρή ηγεσία... εν αναμονή!

    Μέχρι τότε, ας συνεχίζουμε να ξεμπροστιάζουμε τις πρακτικές των ελληνικών εταιρειών της αρπαχτής, γιατί στο φινάλε αυτές οι πρακτικές είναι που μένουν και που δυναστεύουν τις ζωές μας. Και όποιος δε γουστάρει, ας πάρει τις (δήθεν) "επενδύσεις" του (βλέπε: θαλασσοδάνεια και θαλασσοεπιδοτήσεις από την ΕΕ) κι ας τα πάει στη Βουλγαρία. Να ξεκαθαρίζει κάποτε η ήρα απ' το στάρι.

  7. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 17/03/2009 09:54:56

    ναι και φταιει αυτη γιατι οταν ψηφιζει μεγαλα κομματα που τα δοκιμασε τοσα χρονια και τα ξαναψηφιζει εεεε τοτε την τρωει ο κ....λος της.

  8. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 17/03/2009 10:00:42

    δοκιμαστε και τιποτα αλλο ετσι για εκδικηση ρε παιδια ελεος πια

  9. Evros avatar
    Evros 17/03/2009 10:32:25

    Αυτό πού είναι δυσβασταχτο είναι τα φροντηστήρια. Φιλος μου με δύο παιδιά 15 και 17 ετών δίνει συνολικά 20.000 ευρώ το χρόνο σε μαθήματα. Πόσα δίνουν στην Μ.Β.;

  10. thanos avatar
    thanos 17/03/2009 11:47:59

    file ayto me ta frontistiria einai eliniki epinoisi kai ayto !!!

  11. thanos avatar
    thanos 17/03/2009 11:48:52

    αυτο με τα φροντιστηρια ειναι ελληνικη επινοηση !!

  12. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 12:18:30

    @Evros

    Τα παιδιά του φίλου σου, πάνε σε ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο;

  13. ataktos avatar
    ataktos 17/03/2009 15:19:22

    Η παρουσίαση του προέδρου Νίκου Κωνσταντόπουλου στο Δικαστήριο Κοζάνης ανέτρεψε της κακές προβλέψεις .Εύγε Κύριος …

  14. nyfitsa avatar
    nyfitsa 18/03/2009 09:30:37

    @2

    ΤΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ? Ποια παλληκραρια? Τέτοιοι κάτοικοι της Κρήτης δεν είναι Κρητικοί αλλά ΚΡΕΤΙΝΟΙ !!!